Najlepšie čističky vzduchu 2019

 • Ušetřete si peníze i nervy při výběru nejvhodnější čističky vzduchu.
 • Zvolte si na základě hlučnosti, kvality filtrace, výkonu a poměru cena/kvalita.
 • Zjistěte, kde se dá koupit nejlevněji.

TOP čističky vzduchu roku 2019

Úvod

Veľkým problémom dnešnej spoločnosti sú takzvané „civilizačné choroby“, medzi ktoré patria predovšetkým rôzne druhy alergií. Na začiatok by sme si určite mali zodpovedať otázku, čo je to vlastne alergia. Dovolíme si na tomto mieste citovať vysokoškolské skriptá predmetu všeobecnej imunológie, ktoré túto problematiku rozoberajú podrobnejšie. Alergia je imunitná reakcia organizmu na inak neškodné látky (takzvané alergény). Bunky, ktoré majú chrániť telo (všeobecne biele krvinky), sa bránia napríklad peľu tak, ako by išlo o skutočnú infekciu. Počas takejto reakcie na alergén (už spomínaný peľ, prach, roztoče alebo rôzne chemikálie rozptýlené vo vzduchu) môže dôjsť ku kašľaniu, svrbeniu, opuchom, vracaniu, alebo žihľavke. To sú základné príznaky alergie. V extrémnom prípade môže lokálna reakcia prejsť k anafylaktickému šoku (zlyhanie krvného obehu, opuch priedušiek, dusenie) a nastať môže aj smrť.

Bohužiaľ, najbežnejšie alergény sa vyskytujú aj u vás v byte, bez toho aby ste mali šancu ich spozorovať. Väčšinou ide o prach, plesne, roztoče, mikroorganizmy alebo, najmä v jarnom období, peľ. Oproti vonkajšiemu vzduchu je to o to horšie, že u vás v byte sú v zásade v uzavretom obehu. Dostanú sa do neho vetraním, ale vyhnať ich von je oveľa ťažšie. Ak máte teda problémy s častými vyrážkami, svrbením, kašľaním alebo upchatým nosom, je možné, že ste na niektorú z menovaných vecí alergický. Potom je dobré, v prvom rade, zájsť k alergiológovi. Následne by ste potom mali zvážiť kúpu čističky vzduchu. Čo je to? Ide o prístroj, ktorý filtruje vzduch v miestnosti, zachytáva v najlepšom prípade až 99% nečistôt. Tým sa znižuje obsah alergénov vo vzduchu a alergikom, nech ste to vy alebo častejšie vaše deti, výrazne uľahčujú život.

Má to ale jeden zásadný háčik. Modelov je na trhu celá kopa, pretože mnohé spoločnosti našli v tomto ohľade „dieru na trhu“. Lenže nie každá z nich vie vyrobiť skutočne dobrú čističku vzduchu. Navyše mnoho z nich funguje na odlišných princípoch – niektoré účinne odstraňujú vírusy a baktérie, iné sú určené na prach a roztoče. S ich pomocou sa dá odstrániť aj nepríjemný zápach alebo zvlhčiť vzduch, záleží čisto na vybranom modeli. Aby sme vám pomohli, pripravili sme pre vás prehľadný test čističiek vzduchu a recenzie najlepších modelov. Starostlivo a podrobne rozpisujeme ich jednotlivé špecifiká, pričom vychádzame z ich technických parametrov a údajov od výrobcu, ale aj z vlastného testovania a užívateľských recenzií. Poďme sa teda pozrieť na najlepšie čističky vzduchu roku 2017 a spoločne preniknime do ich problematiky, aby ste dokázali vybrať do svojej domácnosti čo najlepší prístroj.

back to menu ↑

Základné rozdelenie čističiek vzduchu

V našom testu čističiek vzduchu sme sa rozhodli rozdeliť tieto prístroje do troch kategórií podle ceny. Príde nám to ako najlepšie odpovedajúce kritérium. Spolu s cenou rastie výkon, veľkosť aj účinnosť čističiek vzduchu, naviac u tích drahších nájdete radu funkcií, ktoré u lacnejších modeloch chýba.

Nejlevnější čističky vzduchu seženete do dvou tisíc korun. Jejich hlavní předností je nízká cena a dostupnost. Jde ale většinou o staré, nebo málo výkonné modely. Hodí se buď do malých prostor, nebo je jejich použití omezeno jinak. Určitě nejsou efektivní. O něco lépe si vedou modely, které se vejdou do pěti tisíc korun, tam už najdete čističky pro dlouhodobý provoz, nejsou drahé, ale zároveň jsou technologicky vyspělejší. Čističky od pěti do deseti tisíc korun pak tvoří střední třídu – účinná filtrace, regulace výkonu, technologie, které jim dávají širší využití. Ty nejlepší čističky vzduchu pak seženete od deseti tisíc korun, je to zboží pro náročné. Kromě vysoké účinnosti a efektivity disponují třeba i dálkovým ovládáním.

back to menu ↑

Test čističiek vzduchu do 200 EUR

Najlacnejšia trieda čističiek vzduchu, v ktorej nájdete skôr menej výkonné a jednoduché modely. Keď si odmyslíme tie najlacnejšie a nie úplne presvedčivé, nevýhodou býva také občas väčšia hlučnosť týchto prístrojov.

Čističky vzduchu do 5 000 korun a jejich charakteristika

Jedná sa o to najlacnejšie, čo na trhu s čističkami vzduchu zoženiete. Doporučené priestory sú v tejto kategórii poväčšine do 70 metrov štvorcových, čo sú malé miestnosti. Majú malý príkon, malý výkon, ale zároveň sú pomerne hlučné a môžu byť rušivé. Len časť z nich disponuje HEPA filtrom, nie je to samozrejmosť, a celkovo je účinnosť filtrácie menšia oproti drahším čističkám. Ak by sme mali túto kategóriu zhodnotiť, je jej prednosťou hlavne cena a ak chcete čistý vzduch  v garsónke alebo malom byte, bude sa hodiť. Do väčších priestorov sa ale nevyplatí.

Výhody

Vhodné do malých priestorov

Nízka cena


Nevýhody

Malý výkon

Znížená efektivita filtrácie

back to menu ↑

Test čističiek vzduchu od 200 do 400 EUR

Stredná trieda čističiek vzduchu – to je nejlepší charakteristika tejto cenovej kategórie. Nájdete tu modely, ktoré bežného zákazníka uspokoja, ale na najlepšie ešte stále krok chyba.

Čističky vzduchu od 200 do 400 EUR a ich charakteristika

Medzi čističkami vzduchu od 200 do 400 EUR nájdete modely, ktoré splňujú charakteristiku priemernej strednej triedy. Disponujú hlavne dobrým pomerom ceny a kvality. Hodia sa aj do väčších priestorov, vzhľadom ku vyššiemu výkonu a lepšej efektivite filtrácie. Hlučnosť sa pohybuje okolo 40 dB a je teda o niečo nižšia. Zásadný je ale fakt, že väčšina modelov v tejto kategórii disponuje HEPA filtrom a uhlíkovým filtrom, niektoré majú funkciu časovača a indikátoru zanesenia filtru.

Výhody

Kompromis medzi cenou a kvalitou

Vyššia úroveň filtrácie

Vhodné i do väčších priestorov


Nevýhody

Hlučnosť môže byť nižšia

back to menu ↑

Test čističiek vzduchu od 400 EUR

Čističky vzduchu, ktorých cena prevyšuje 400 EUR, patria už medzi absolútnu špičku čističiek. Ide o najvyššiu triedu čističiek, ktoré musia nadchnúť náročných užívateľov, ktorý túžia po niečom špeciálnom.

Čističky vzduchu od 400 EUR a ich charakteristika

S cenou potom rastie výkon aj efektivita, čím sa pomaly mení využitie týchto čističiek. Cena môže rásť veľmi vysoko. Tie najdrahšie potom vynikajú obzvlášť vysokou kvalitou a často v sebe majú pridruženú ďalšiu funkciu– ako sme už povedali, môžu vzduch napríklad zvlhčovať alebo naopak odstraňovať príliš vysokú vlhkosť. Obecne je pre túto kategóriu charakteristický vysoký výkon, prijateľná úroveň hlučnosti a väčšie priestory, v ktorých ju možné využiť. Bežný je HEPA filter, ionizátor alebo uhlíkový filter, a niektoré ďalšie funkcie.

Výhody

Vysoký výkon a efektivita filtrácie

Funkčné vybavenie

Menšia hlučnosť


Nevýhody

Vysoká cena

Niekedy väčšie rozmery

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia čističiek vzduchu

Vo väčšine našich testov tvrdíme, že kvalita prístroja závisí do veľkej miery na značke. Nechceme, aby táto pre vás bola jediným kritériom výberu, ale na druhej strane je dobré sa v špecifikách jednotlivých výrobcov orientovať. Parametre prístroja, jeho využitie a vlastnosti sú tým často veľmi výrazne ovplyvnené. Ak porovnáme výrobcu, ktorý uviedol na trh jediný model čističky vzduchu a spoločnosť, ktorá ich má v predaji hneď niekoľko, potom tá druhá vyjde z porovnania výrazne lepšie. Prečo? Pretože  s výrobou väčšie skúsenosti, navyše sa nemusí báť viac investovať do zlepšovania a nových technológií. To je základ pre to, aby bola firma medzi zákazníkmi úspešná. Pozrime sa teda spoločne na najväčších hráčov na trhu s čističkami vzduchu, na tých, do ktorých výrobkov by sme sa celkom iste nebáli investovať svoje peniaze.

back to menu ↑

Ako by mala vyzerať ideálna čistička vzduchu a ako ju vybrať?

Čistička vzduchu je svojím primárnym účelom určená pre dlhodobé používanie. Preto by ste sa mali nad vhodným výberom, pokiaľ možno, čo najlepšie zamyslieť. Naša prvá rada znie – nesnažte sa zbytočne na kvalite šetriť. Pamätajte na to, že ide v prvom rade o zdravie vaše a vašich blízkych, a to by nám malo byť najcennejšie. Navyše, ako sme už povedali – čistička vzduchu sa nekupuje na pár rokov, ale na dlho. Než sa pustíme do jednotlivých parametrov a vlastností čističiek, povedzme si o tejto problematike niečo všeobecne. Predovšetkým si ujasnite, aké má byť jej primárne využitie, tomu prispôsobte jej výber. Mali by ste určite vedieť, na čo ste alergickí, a akých častíc sa chcete zbaviť. Premyslite si tiež čo najlepšie, ako vyzerá miestnosť, do ktorej ju kúpite. Čistička musí svojím výkonom odpovedať veľkosti priestoru. Ďalej by vás mal zaujímať napríklad jej hluk, spotreba, prípadne dizajn a ďalšie detaily. Nakoniec nezabudnite, že pre fungovanie čističky je dôležitá nielen jej kvalita, ale napríklad aj jej umiestnenie v izbe.

Filter je srdcom každej čističky vzduchu

Asi najzásadnejší je pre fungovanie čističky vzduchu jej filter. Tým totiž musí všetok čistený vzduch prejsť. Až vo chvíli, kedy sa tak stane, je zbavený všetkých alergénov a nečistôt. Z tohto pohľadu je teda pre váš výber typ filtra veľmi dôležitý a nesmiete ho podceniť. Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé druhy. Každý z nich totiž zvláda iné nečistoty. Prach a roztoče odstránia všetky, ale dym, baktérie, smog alebo zápach už každá z nich odfiltrovať nezvládne, záleží na type. Pozrime sa na špecifiká jednotlivých filtrov.

 • HEPA filter – v dnešnej dobe asi najobľúbenejší typ filtrov v čističkách. Vyznačuje sa vysokou účinnosťou (ktorá dosahuje takmer 100%). Dokáže sa vysporiadať s nečistotami, prachom, zápachmi aj dymom. Nevýhodou však je, že čističky s HEPA filtrom bývajú trochu hlučnejšie (kvôli ventilátoru, ktorý obsahujú). Navyše, tento druh filtra je potrebné pravidelne meniť – časom sa zanáša a účinnosť filtrácie klesá. Nezabúdajte ale, že filtrov existuje viac druhov. Pri výbere sa teda skúste pozrieť aj na to, ako ľahko je filter pre vás dostupný a ako je nákladný, prípadne či sú filtre umývateľné. Nie, že by to malo vplyv na kvalitu prístroja, ale vy, respektíve vaša peňaženka, to iste oceníte.
 • Elektrostatický filter – tento typ filtra sa uplatňuje v celom rade čističiek vzduchu. Pomocou statickej elektriny a elektrických síl nabíja jednotlivé častice vo vzduchu a vďaka tomu  môže efektne odstraňovať. Účinnosť takého filtra je až 99%, čo je skvelý výsledok. Navyše je tento systém veľmi tichý. Čistička vzduchu s elektrostatickým filtrom totiž nepotrebuje nasávať vzduch, priťahuje elektrickou silou iba drobné čiastočky vo vzduchu. Vo chvíli, keď filter zachytí príliš veľa častíc, je potom ľahké ho umyť a môžete ho využiť znova. Nevýhodou je, že takto možno zachytiť len väčšie častice – vírusy, baktérie, peľ alebo plesne. Pachy a dym nie.
 • Vodný filter – filter, ktorý má nízku účinnosť (pohybuje sa medzi 50 až 70%). Na druhej strane nie je príliš hlučný, a v miestnosti môže slúžiť aj ako zvlhčovač vzduchu. Nie je potrebné filtre meniť, pretože nečistoty sa zachytávajú do vody. Tá sa ale vyparuje, navyše nečistoty v nej pribúdajú, takže je potrebné ju pravidelne meniť a nádobku čistiť, aby v nej nevznikal vodný kameň.
 • Fotokatalytické filtre – Filtre používajúce chemické reakcie pod vplyvom UV žiarenia ako katalyzátora (preto fotokatalytické). S týmto systémom môže byť zo vzduchu vyfiltrovaný veľký počet baktérií, vírusov alebo toxínov, ktorých rozklad je nakoniec spôsobený svetlom a oxidom uhličitým. Filter sa nemusí meniť, ale nevýhodou je, že môže produkovať aj ozón – vplyvom UV žiarenia na kyslík obsiahnutý vo vzduchu.
 • Filtre s aktívnym uhlím – nájdete ich väčšinou v kombinácii s filtrami HEPA. Zadržiavajú najmä pachy, ktoré sa zachytené HEPA filtrom, a látky, ktoré vytvárajú ich rozkladaním. Na väčšie častice však nestačia.

Rozdielna účinnosť jednotlivých prístrojov je určená filtrom

Väčšina modelov v sebe kombinuje viac typov filtrov. Pracujú tak na princípe niekoľkostupňovej filtrácie – viac filtrov za sebou (poväčšine sa v zostave vyskytuje viac typov filtrov, pričom každý z nich má inú účinnosť). To v praxi znamená celkovú vyššiu účinnosť a kvalitnejšie prečistenie vzduchu. Navyše, ak je v čističke obsiahnutých viac druhov filtrov, možno takto odfiltrovať viac typov nečistôt – dym, zápach, alergény, ale aj baktérie alebo vírusy. Preto teda odporúčame voliť vždy takú čističku, ktorá v sebe kombinuje viac filtrov. Zaistí sa tak vyššia efektivita – každý filter ešte násobí účinky toho predchádzajúceho. Minimálna účinnosť filtrácie by mala byť 80%, v dnešnej dobe však dosahujú tie najlepšie prístroje až 99% úspešnosť v odstraňovaní nečistôt zo vzduchu, čo je skvelé číslo. Výhodou sú v tomto prípade ionizátory vzduchu, ktoré častice vo vzduchu kumulujú a zvyšujú tak účinok filtrácie. Viac si o nich povieme v príslušnej podkapitole.

Rozdiel medzi drahšími a lacnejšími čističkami je v tomto prípade tiež ten, že tie lepšie dokážu časticu zachytiť a do vzduchu ju už nepustia. Ale najlacnejšie modely, ktorých jena trhu bohužiaľ stále veľa, využívajú iný princíp. Časticu (napríklad baktériu alebo peľové zrnko) neutralizujú, zničia. Avšak vo výsledku táto častica vo vzduchu stále zostáva vo forme prachu. Odstránite tak teda alergén, ale za cenu vzniku iného. To asi väčšinou nechcete, takže sa skutočne oplatí nebáť sa investovať radšej viac peňazí do kvalitného výrobku než o niečo menej do nepodarku.

Výkon musí byť dostačujúci pre zvolený priestor

Čistička vzduchu, ako sme si teraz povedali, má určitý výkon a väčšie množstvo vzduchu skrátka vyčistiť nezvládne. To znamená, že výber z hľadiska výkonu je potrebné veľmi citlivo prispôsobiť priestoru miestnosti, do ktorej ju chcete umiestniť. Ako si spočítať, či je pre vás čistička vhodná? Existujú dva vzorce:

 • Pre bežnú domácnosť:

plocha podlahy (v metroch štvorcových) x výška (v metroch) x 2,5 = potrebný výkon čističky (v metroch kubických za hodinu)

 • Pre domácnosť alergika:

plocha podlahy (v metroch štvorcových) x výška (v metroch) x 4 = potrebný výkon čističky (v metroch kubických za hodinu)

Čo znamenajú jednotlivé údaje je asi jasné, snáď až na číslo, ktorým sa objem miestnosti násobí. To hovorí, koľkokrát sa má za hodinu prečistiť celkový objem vzduchu v miestnosti. Za bežnej prevádzky stačí 2,5-krát, ale pre alergikov je dôležité, aby prešiel filtráciou aspoň 4-krát za hodinu. Naše odporúčanie pre voľbu vhodného výkonu pre vašu domácnosť je také, aby ste hľadali čističku s výkonom o niečo vyšším – účinnosť prístroja nikdy nie je stopercentná. Skúsme sa na záver pozrieť na jeden príklad.

Ak máme čističku umiestniť do spálne s veľkosťou 4 × 4 metre a výškou 2,5 metra, je potrebné si spočítať objem. Ten sa v tomto prípade vypočíta vynásobením všetkých troch rozmerov (4 x 4 x 2,5 = 40 m3). Vieme teda, koľko vzduchu potrebujeme prečerpať. Berme do úvahy bežného zdravého človeka. Uvažujeme trošku nadimenzovaný výkon, vynásobte teda 40 m3 dvoma a pol a vyjde nám, že výkon by mal byť 100 m3/h.

Výkon a jeho prepočet na objem miestnosti

Výkon čističky vzduchu udáva, aký objem (v metroch kubických) je schopná prečerpať za hodinu. Ak poznáte celkový objem vzduchu v miestnosti (ľahko si ho vypočítate zo znalosti všetkých troch rozmerov izby), ste schopný si dopočítať, koľkokrát teda všetok vzduch v miestnosti čističkou prejde. Platí, že pre bežnú domácnosť by mal byť prístroj schopný prečerpať všetok vzduch filtrom asi dvakrát za hodinu (o niečo väčší výkon neuškodí). V prípade, že máte doma alergika alebo astmatika, mal by byť výkon výrazne vyšší ako objem miestnosti, trikrát až štyrikrát. O tom sa rozpíšeme viac v ďalšej podkapitole, tu je len dobré spomenúť, že tento pomer pre výkon platí a nie je teda možné odporučiť vám presnú hodnotu. Ideálny výkon sa odvíja práve od veľkosti vašej miestnosti a od vášho zdravia.

Pozrime sa na jeden konkrétny príklad:

Čistička má výkon 80 m3/h. Máme syna alergika, ktorý býva v malej izbe s objemom 35 m3. Čo z toho vyplýva? Je to alergik, výkon teda vydelíme najmenej tromi, ideálne štyrmi, vyjde nám 20 m3/h. V praxi mi to hovorí, že táto čistička pre neho nie je dostačujúca a mal by som sa pozrieť po výkonnejšom modeli. Na druhej strane, pre bežného človeka bude táto intenzita čistenia dostatočná, pretože výkon by sa delil len dvoma (dve vyčistenia vzduchu v miestnosti za hodinu). Potom by bol vhodný objem miestnosti vzhľadom k výkonu 40 m3, čo by stačilo.

Samozrejme, čím väčší výkon, tým lepšie, ale nad odporúčanú mieru ho netreba siliť. Hlavne nesmie byť menší ako je vhodne znásobený objem miestnosti, potom by čistička stratila účinnosť. Väčšina čističiek disponuje viacerými stupňami výkonu. Medzi nimi sa dá plynulo prepínať, a tak nie je problém ani prenášanie z jednej miestnosti do druhej (pretože sa ich rozdielnej veľkosti môžete práve zmenou výkonu prispôsobiť), ani nutná regulácia. Ak otvoríte na jar okno a hrozí, že sa vám do bytu dostane veľa peľu, je dobré pustiť ju na maximálny výkon. V noci, naopak, nemôže uškodiť stlmiť ju, aby vás hlukom nerušila, ale nechať ju stále pracovať.

Hlučnosť skúste nepodceniť – čistička nesmie rušiť!

Hlučnosť hrá veľmi dôležitú úlohu pri väčšine domácich spotrebičov. Už pri výbere je potrebné počítať s tým, že čistička vzduchu bude doma zapnutá väčšinu času (ak teda máte záujem o to, aby bola účinná). Preto sa teda snažte, aby bol jej chod čo najtichší. Všeobecne sa tento parameter udáva v decibeloch (značka dB). Ich počet vám povie, ako intenzívny je zvuk, ktorý spotrebič generuje. Čím vyššia intenzita, tým väčší hluk. Len je potrebné si dať pozor na to, ako vlastne hlučnosť rastie. Táto veličina sa mení logaritmicky, nie lineárne, takže rozdiel medzi 20 a 30 decibelmi je výrazne menší ako medzi 40 a 50 decibelmi.

Pre orientáciu prikladáme zoznam niektorých hlukov a ich intenzity, aby ste si lepšie dokázali predstaviť, aká hlasná čistička bude:

 • Šum listov vo vetre, park, nočný hluk v obytnej štvrti – 20 dB
 • Pouličný hluk na predmestí, tichý byt – 30 dB
 • Tlumený hovor, šepot – 40 dB
 • Televízor, bežná ulica – 50 dB
 • Hovor, práčka pri bežnom chode – 60 dB
 • Strojovňa, dielňa, potlesk v divadle – 70 dB
 • Krik – 80 dB
 • Idúci vlak, auto, motorka – 90 dB

V porovnaní s touto tabuľkou môžeme označiť čističky vzduchu za veľmi tiché spotrebiče. Miera hlučnosti závisí hlavne na použitom type filtra a na výkone. Najtichšie sú čističky elektrostatické. Tie sú prakticky nepočuteľné, pretože nepotrebujú ani ventilátor, ani žiadny iný motorček. Horšie je to s čističkami, ktoré vzduch preháňajú filtrom. Tie majú v sebe zabudovaný ventilátor, ktorý vytvára najväčšiu hlučnosť. V súvislosti s výkonom môžeme povedať, že pri nočnom tichom chode, kedy je výkon výrazne regulovaný, dosahuje hlučnosť asi 30 dB. Pri maximálnom výkone počas dňa môže hlučnosť dosiahnuť až 50 dB, avšak ak budete v čase, keď čistička bude v prevádzke, robiť aj niečo iné (sledovať televíziu, variť,…), potom ju ani nezačujete. Obdobné to je, pokiaľ ju zaobstaráte napríklad do kancelárie alebo do výčapu – okolité zvuky ju prehlušia. Optimum sa potom nachádza niekde medzi týmito hodnotami.

Čističky vzduchu

Údržba čističiek vzduchu a udržanie maximálnej účinnosti

Náklady na práce spojené s údržbou čističky vzduchu nie sú vysoké, ale je dobré vedieť o nich. Čistiace prostriedky majú zvyčajne zabudovaný indikátor, ktorý sníma stav filtra. Ak je ich účinok príliš nízky, upozornia vás, že by bolo vhodné vymeniť filter. Všetko v tejto kapitole závisí od typu filtra použitého v prístroji. Pokiaľ ide o filter, ktorý nezadrží nečistoty, ale zachytia sa niekde samé (filtrácia vody, elektrostatická filtrácia), stačí túto časť umyť. Alebo vymeňte kazetu do zásobníka na vodu a vyrovnajte stupnicu. Tento postup stačí na udržiavanie dobrého výkonu čistiaceho prostriedku. Pri upchávaní filtra sa jeho účinnosť samozrejme zníži a môže sa začať prehrievať kvôli nedostatočnému prúdeniu vzduchu, čo pravdepodobne nechceme.

Na druhej strane stoja čističky, pri ktorých je nutné meniť filter. Typicky sú to prístroje s HEPA filtrom. Tie sú do domácnosti s alergikmi o niečo praktickejšie, pretože použitý filter vyhodíte a nehrozí, že by sa pri jeho čistení nečistoty dostali späť do ovzdušia. Pri nich prakticky jediná údržba spočíva v tom, že starý filter vymeníte za nový. Je to jednoduchšie, ale nákladnejšie. Pri nákupe by ste sa teda mali u predajcu/výrobcu informovať, ako často filter meniť a koľko bude stáť nový. Náklady by nemali prekročiť pár desiatok eur ročne, ak áno, potom nie je niečo v poriadku. Ako posledné by sme vám pri výmene filtra odporučili meniť ich kus za kus. Nemožno do čističky vzduchu zabudovať filter, určený pre iný model, a dúfať vo vysokú účinnosť. Naopak si tým koledujete o poruchu.

Čistička vzduchu nie je upír, spotreba nie je vysoká

Spotreba čističiek vzduchu nie je drastická a určite vám nevysaje peňaženku, toho sa netreba báť. Spotreba, ktorá sa udáva vo wattoch, sa bežne pohybuje medzi tromi až sto wattmi. To je podobné číslo, s akým sa stretnete napríklad pri žiarovkách, a nie je dôvod sa znepokojovať. Na najnižšej hranici sa budú pohybovať čističky vzduchu, ktoré nevyužívajú motor ani vykurovacie teleso. Sú síce menej účinné, ale majú takmer nulovú spotrebu a nízku hlučnosť. Pri tých, ktoré využívajú napríklad ventilátor, je spotreba priamo úmerná výkonu. Čím väčší je výkon, tým väčšia bude aj spotrebovaná energia. Ale opäť musíme zdôrazniť, že okrem prípadov, keď stroj ide na maximum, je spotreba veľmi nízka.

Na to pamätajte pri nákupe. Nesnažte sa za každú cenu zohnať čističku s najnižšou spotrebou, je to zbytočné. Ušetríte do slova a do písmena pár eur, ale môžete veľa prerobiť na účinnosti, výkonnosti a efektivite prístroja. Skôr teda hľaďte na iné parametre a na využitie čističky. Spotrebu berte, spolu s dizajnom, až ako posledné kritérium výberu. Bola by škoda neurobiť pre svoje zdravie maximum kvôli pár eurám. Na svojom zdraví a zdraví svojich blízkych sa skrátka šetriť nemá, nevypláca sa to.

Dizajn riešte až ako posledný

Dizajn čističky vzduchu nie je pre jej praktické použitie až taký dôležitý. Ale na druhej strane, hodí sa naň tiež myslieť. Vo chvíli, keď čističku umiestnite do miestnosti, stane sa automaticky súčasťou interiéru. Dbajte teda na jej rozmery (aby sa do izby vošla), hmotnosť (aby sa s ňou dobre manipulovalo) i vzhľad. Pamätajte na to, že efekt čističky je optimálny vo chvíli, keď je umiestnená zhruba do výšky vášho pásu, ideálne ešte vyššie. Preto ju len tak neschováte, a je lepšie, keď dobre vyzerá. Väčšina výrobcov uvádza na trh viac farebných variantov svojich modelov, odporúčame vám vybrať taký, ktorý bude s interiérom miestnosti ladiť. Kontrastné farby môžu byť síce efektné, ale vyžadujú skutočný cit pre detail, a tým disponuje naozaj len málokto, často ho nemajú ani profesionálni návrhári. Odporučíme vám čiernu alebo bielu, tá sa bude hodiť všade, ďalšie farebné odtiene sú potom na vašom zvážení.

back to menu ↑

Ďalšie funkcie a technológie čističiek vzduchu

Čističky vzduchu samy o sebe sú zariadeniami skôr jednoduchými, nekomplikovanými a vlastne nedávajú priestor pre nejaké technologické inovácie. Ale samozrejme aj tu nájdeme niektoré vychytávky, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť účinnosť prístroja alebo zvýšia vaše pohodlie. Čo presne máme na mysli?back to menu ↑

Konečný verdikt

To je asi všetko, čo by sme vám mali pri nákupe čističky vzduchu povedať a čo vám môžeme poradiť. Poďme si to ale na záver ešte celé zrekapitulovať. To hlavné, čo by vás pri nákupe čističky vzduchu malo zaujímať, je jej výkon. Ten musíte prispôsobiť objemu miestnosti, do ktorej ju kupujete. Výkon musí byť násobne väčší ako miestnosť, v závislosti na tom, či ste alebo nie ste alergici. V prípade viacstupňovej regulácie výkonu berte do úvahy strednú hodnotu. Až potom sa môžeme pozerať na ďalšie parametre. Predovšetkým je to hlučnosť. Čistička vzduchu je určená na to, aby fungovala dlhodobo a nevypína sa mnohokrát ani na noc. Ak si vyberiete príliš hlučný model, je tu veľké riziko, že vás časom začne rušiť. Dôležitým faktom, na ktorý nesmiete zabudnúť, je tiež to, aké nečistoty chcete filtrovať. Prach, baktérie, pachy, dym, na každé z menovaného sa hodí iný typ filtra (ktorý má zároveň inú úspornosť a iné fungovanie). Nezabudnite sa tiež pozrieť, aké sú nároky na údržbu prístroja. Až v tejto chvíli môžete riešiť „detaily“, ako je značka a jej úroveň, dizajn, spotreba (ktorá býva všeobecne veľmi nízka) alebo cena. Tú riešte ideálne až ako poslednú, neodporúčame sa podľa nej rozhodovať. A to je asi všetko… Ak by vám v článku niečo chýbalo, alebo by ste sa chceli na niečo spýtať, nebojte sa nás kontaktovať, inak nám dovoľte záverom dať niekoľko rád, týkajúcich sa použitia čističky vzduchu.

back to menu ↑

Koľko stoja čističky vzduchu?

Pri čističkách vzduchu je najväčšou investíciou ich obstarávacia cena. Náklady na údržbu alebo na spotrebu čističky už nie sú vysoké. Preto venujte pozornosť hlavne cene. Nechceme, aby pre vás bola rozhodujúcim kritériom, to určite nie. Ale mala by byť vodidlom, ktoré vás navedie na správnu stopu. Výkonnosť, efektivita a vlastnosti čističky jej dosť zodpovedajú. Pozrite sa teda na cenové relácie, v ktorých ich zoženiete.

 • Čističky vzduchu do sedemdesiatpäť eur sú veľmi lacné, ich funkčnosť a efektivita je výrazne obmedzená. Sú vhodné do malých priestorov, budú hlučné a obvykle s menej účinným filtrom, tie určite neodporúčame. Hodia sa na drobné prečistenie a rozhýbanie vzduchu, ale nie pre alergika.
 • Čističky vzduchu do dvesto eur už sú na tom o niečo lepšie. Hodia sa na občasné použitie vo väčších priestoroch, alebo pre dlhodobú prevádzku v malých miestnostiach, napríklad v spálni alebo v detskej izbičke. Nie sú drahé a použité technológie tomu zodpovedajú, ale ak netúžite po zložitejších prístrojoch, určite sa vám oplatia.
 • Čističky vzduchu do štyristo eur tvoria lepšiu strednú triedu. Vynikajú vysokou účinnosťou filtrácie, viacstupňovou reguláciou výkonu, niektorými technologickými vymoženosťami a sú vhodné aj pre väčšie domácnosti. Ocenia ich najmä alergici, ktorým, na rozdiel od lacnejších variantov, poskytnú skutočne dobrú starostlivosť.
 • Čističky vzduchu od štyristo eur sú skvelými prístrojmi s perfektne vyladeným fungovaním. Cena takejto čističky môže presiahnuť aj tisíc eur, sú vhodné do veľkých miestností aj do kancelárií alebo reštaurácií. Majú veľmi variabilné využitie, dobrý výkon a často k nim patrí aj diaľkové ovládanie či ďalšie príslušenstvo.

back to menu ↑

Pár tipov a trikov, ako a prečo čističky vzduchu používať

Než začnete čističku vzduchu používať, je dobré si uvedomiť, na čo je vlastne primárne určená a čo od nej čakať. Aby ste potom neboli sklamaní, povieme vám to na rovinu. Čistička ani v najlepšom prípade nenahradí pravidelné vetranie, ani utieranie prachu. Vrstva nečistôt, ležiaca na polici alebo na skrini, sa k filtru čističky nedostane, ak prach nerozvírite. A aj potom veľká časť z neho opäť dosadne na pôvodný podklad. Pokiaľ chcete mať čistý domov, prípadne vytvoriť vhodné prostredie pre alergika, je nutné kombinovať účinok čističky vzduchu s ďalšími činnosťami – vetraním, upratovaním, vysávaním, a podobne. Len tak dosiahnete to, že prach z vašej domácnosti zmizne. Je síce na zváženie, či je to pri liečbe alergie vhodné (vytvoríte tak alergikovi príjemné, ale zato takmer sterilné prostredie – o to horšie bude reagovať, až z neho vyjde), to ale nechajme na alergiológov.

Rovnako nemôžete mať prehnané očakávania od toho, s čím si vaša čistička dokáže poradiť. Záleží to do veľkej miery na filtri. Prach, pele, roztoče alebo plesne, to zvládne prakticky každý prístroj, ale napríklad dym, vírusy, pachy alebo dokonca jedovaté plyny, to už vyžaduje špeciálnu čističku a už pri výbere by ste mali zvažovať, čo sa vám bude hodiť. Modelár, ktorý používa syntetické farby, ocení inú čističku ako mamička dieťaťa-astmatika. Aby bola dosiahnutá maximálna účinnosť, je potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel:

 • Čističku umiestňujte ideálne medzi okno a dvere, najlepšie na stenu, na poličku alebo na skrinku, aby bola zhruba vo výške pásu. Výstup čistého vzduchu potom smerujte do najviac používanej časti miestnosti. Nikdy naopak spotrebič neosádzajte na zem, k stropu alebo k oknu – efektivita tým klesá.
 • Čističku púšťajte predovšetkým v čase, keď v miestnosti niekto je, inak je jej práca zbytočná. Zároveň je ale zbytočné uvádzať ju do prevádzky pri krátkom pobyte v miestnosti. Pokiaľ nebude fungovať aspoň hodinu, čistenie vzduchu nebude badateľné.
 • Nezabúdajte samozrejme, vetrať, ale čističku púšťajte v čase, keď sú okná zatvorené. V opačnom prípade sa môže stať, že čistička bude zbytočne priťahovať nečistoty zvonku, hlavne smog a peľ. Rýchlejšie sa tým zanáša filter a zvyšuje množstvo nečistôt v miestnosti. Rovnako sa naučte zatvárať dvere, aby sa čistý vzduch nemiešal s nečistotami z iných miestností.
 • Veľmi dôležitá je pravidelná údržba – v závislosti od typu filtra jeho umývanie, alebo výmena. Dôležité je tiež vyberať prach z ventilátora, kde sa usadzuje a môže spôsobiť prehrievanie strojčeka.

back to menu ↑

Astma, alergie a ich pôvodcovia

Na úplný záver sme si povedali, že nebude na škodu prestaviť vám vášho nepriateľa. Ak trpíte alergiami alebo astmou, do veľkej miery zohráva úlohu pôvodca látky, obsiahnutej vo vzduchu. Netvrdíme, že čistý vzduch je to jediné, čo vám pomôže, to skôr nie. Ale môže výrazne prispieť k zmierneniu príznakov a časom, napríklad,aj k zmierneniu ochorenia. Je to ale iba jedna zo zložiek úspechu. Tými ďalšími môže byť životospráva, správne lieky, strava,... Je toho veľa. Bohužiaľ, nedá sa očakávať, že by alergikov ubudlo, skôr naopak. Ide o civilizačnú chorobu, ktorou v každej generácii trpí viac a viac ľudí. Ale práve čističky vzduchu sú jednou z vecí, ktoré môžu v mnohých prípadoch pomôcť. Zbaviavás pôvodcov alergií zo vzduchu… a nečakali by ste, koľko ich je…

 • Prach – asi najčastejší alergén. Zanáša dýchacie cesty, obsahuje roztoče, veľa mikroorganizmov a organického, aj anorganického materiálu, ktorý môže byť pre telo toxický. Okrem kašľa, slzenia očí, zhoršeného dýchania a podráždenia môže pri častejšom vystavení spôsobovať alergické reakcie, a to výnimočne aj veľmi silné.
 • Cigaretový dym – nejde o alergén v pravom slova zmysle, ale platí, že vám s ním čističky vzduchu môžu pomôcť. Ani väčšine fajčiarov nie je cigaretový dym príjemný, tým menej nefajčiarom. A látky v ňom obsiahnuté, typicky napríklad nikotín či dechtové výpary, zdraviu neprospievajú.
 • Plesne – plesne a huby nie sú samy o sebe až také toxické. Horšie je to s ich metabolitmi, ktoré môžu s naším organizmom poriadne zamávať. Najhoršie je to na mieste, kde sa hromadí vlhkosť – kúpeľne, kuchyne, pivnice. Je veľmi zaujímavé, že sú to práve toxíny z plesní, ktoré stoja za celým radom alergií. Nie nadarmo ide často o látky na prípravu antibiotík (napríklad penicilín je typickým príkladom metabolitu plesne Penicillium – Rozcestník).
 • Roztoče – mikroorganizmy, ktoré žijú typicky v srsti živočíchov (ale aj v kobercoch, kožušinách alebo plyšových hračkách). Čím chlpatejšie zviera je, tým, samozrejme, pre alergika horšie, pretože o to viac roztočov sa na ňom uchytí. Ak sa zvieraťa nechcete zbaviť, odporúčame vám aspoň obmedziť jeho styk s chorým.
 • Chemické látky, spaliny, smog,… – všeobecne produkty reakcií okolo nás. Či už ide o organické, anorganické alebo syntetické látky, mali by ste sa pred nimi mať na pozore. Rad chemikálií je toxických, karcinogénnych alebo práve alergénnych.

Na záver si nemôžeme odpustiť jednu drobnú radu. Či už kupujete čističku vzduchu domov, do kancelárie, na chatu alebo do reštaurácie (hoci to je v súvislosti s prostredím bez dymu zákonom stanoveného,skôr zbytočné), nesnažte sa šetriť. Uvedomte si, že investujete predovšetkým do svojho zdravia, prípadne do zdravia vašich blízkych, a to predsa za pár eur navyše stojí, nie?

Čističky vzduchu
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk