Test Wi-Fi routerov

Ako vybrať Wi-Fi router 2019

Najlepšie routery roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Prakticky celý svet je dnes digitálny. Na internete pozeráme filmy, sledujeme správy, pracujeme aj komunikujeme s priateľmi a s rodinou. Samozrejme, aby sme mohli toto všetko robiť, je potrebný internetový signál nejako prijímať. Pripojenie cez pevnú linku alebo cez kábel je dnes, dalo by sa povedať už prežitok. Ďaleko lepšie výsledky dosahuje pripojenie cez Wi-Fi. Technológia, plným názvom zvaná Wireless Fidelity (doslovne preložené ako bezdrôtová vernosť), pokrýva dnes prakticky celú republiku. O čo ide? Vďaka nej sa môžete pripojiť na internet bez toho, aby ste potrebovali káble. Spojenie s vašimi zariadeniami je bezdrôtové, a je jedno, či sa pripojíte s počítačom, mobilom alebo tabletom. Jediné, čo potrebujete, aby internet fungoval, je vhodný router. Ten bude prijímať signál a zároveň ho vysielať k vašim zariadeniam – potom sa stačí len pripojiť a môžete prijímať a posielať informácie, a užívať si všetky výhody internetu.

Pre vhodné fungovanie a vašu vlastnú spokojnosť a komfort je ale potrebné, aby router spĺňal určité základné požiadavky. Je skrátka potrebné ho vhodne vybrať a zamerať sa na to, čo je pre vás dôležité – teda na rýchlosť pripojenia (aby nebol internet príliš pomalý, to je totiž pomerne nepríjemné), rozsah pokrytia, frekvenciu aj bezpečnosť. Wi-Fi routery, aj keď to hovoríme neradi, sú potenciálne zraniteľné zariadenia, do ktorých sa dá zvonku nabúrať. Vyžaduje to síce trochu šikovnosti a vzdelania v oblasti IT, ale možné to je. To je ďalší z dôvodov, prečo výber routera nepodceňujte. Navyše je dobré, ak kúpite router výhodne (samozrejme s prihliadnutím na kvalitu), pri vhodnom pomere cena/kvalita.

Router-na-stole

 

Aby sme vám s výberom trochu pomohli, pripravili sme si pre vás recenziu routerov roku 2017. Práve preto sme vybrali a zrecenzovali najlepšie a najobľúbenejšie modely na trhu a zaradili ich do prehľadných rebríčkov. Okrem toho sme pre vás spísali tohto veľkého nákupného poradcu, v ktorom zhrnieme, na čo všetko sa pri nákupe routera zamerať, a na čo si dať pozor. Nechceme, aby ste sa napálili, a potom svoj nákup ľutovali. Vzhľadom k tomu, že Wi-Fi router kupujete na dlhší čas, musí vám plne vyhovovať a nesmiete trpieť ani pomalým pripojením, ani vysokým rizikom nabúrania sa do siete.

back to menu ↑

Tri cenové kategórie Wi-Fi routerov

Wi-Fi routery sú na trhu v pomerne širokom cenovom rozpätí, to je potrebné si povedať hneď na začiatku. Keď sa pozriete napríklad na Heuréku, ktorá je pomerne prehľadná, nájdete tam aj modely, ktorých cena stúpa nad štyristo eur. Ide o veľmi výkonné routery, ktoré sú však pre bežnú domácnosť zbytočne drahé. Za normálnych podmienok vám bohato postačí Wi-Fi router, ktorý zoženiete do nejakých sedemdesiatpäť eur. My sme routery rozdelili v našom teste do troch kategórií, na ktoré by sme sa teraz spolu s vami radi pozreli.

back to menu ↑

 Test Wi-Fi routerov do 25 eur

V tejto cenovej triede sa pohybujú najlacnejšie modely. Určite od nich nemôžeme očakávať žiadne zázraky alebo prelomové výkony. Bývajú jednoduchšie, menej výkonné a určite pomalšie.

Najlepšie Wi-Fi routery do 25 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Wi-Fi triedy Cena
1. TP-Link TL-WR940N
802.11 b/g/n Zistiť cenu
2. TP-Link TL-WA850RE
802.11 b/g/n Zistiť cenu
3. TP-Link TL-WR841N
802.11 b/g/n Zistiť cenu
4. Asus RT-N12 Plus
802.11 b/g/n Zistiť cenu
5. Tenda F303
802.11 b/g/n Zistiť cenu

Wi-Fi routery do 25 eur a ich charakteristika

Ich prednosťou je nízka cena a výhodnosť, disponujú však často iba jedinou anténou, navyše príjem dát je pomerne pomalý. Za ideálnych podmienok 150 Mbit/s, v reáli sa ale rýchlosť výrazne znižuje (odpor prostredia, prekážky,…). Pripojenie väčšieho počtu zariadení naraz bude len obmedzené, kompatibilita s modernými technológiami malá. Samozrejme, pre osobné použitie na chate alebo v malom byte je to ideálne a hlavne lacné riešenie.

Výhody:

 • Nízka cena
 • Veľmi široký výber

Nevýhody:

 • Malá rýchlosť pripojenia
 • Zlá kompatibilita
 • Nízka úroveň bezpečnosti


back to menu ↑

Test Wi-Fi routerov od 25 do 50 eur

Wi-Fi routery, ktorých cena sa pohybuje od 25 do 50 eur, sú pre bežné použitie v domácnosti úplne ideálne. Dosahujú rýchlosť pripojenia, ktorá je pre domáceho používateľa plne dostačujúca.

Najlepšie Wi-Fi routery od 25 do 50 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Wi-Fi triedy Cena
1. TP-Link Archer C6
802.11 a/b/g/n/ac Zistiť cenu
2. Tenda AC6
802.11 a/b/g/n/ac Zistiť cenu
3. Asus RT-AC51U
802.11 a/b/g/n Zistiť cenu
4. Asus RT-AC1200
802.11 a/b/g/n/ac Zistiť cenu

Wi-Fi routery od 25 do 50 eur a ich charakteristika

Majú obvykle dve alebo aj viac antén, vďaka čomu sa dá signál vhodne nasmerovať a zvýšiť jeho dosah, navyše ich rýchlosť sa za ideálnych podmienok pohybuje okolo 300 Mbit/s, čo je dobré číslo. Ponúkajú rozšírené možnosti pripojenia a niektoré pokročilejšie funkcie a technológie. Ich cena nie je taká vysoká, aby si ich nemohla dovoliť aj bežná domácnosť.

Výhody:

 • Výborná kombinácia ceny a výkonu
 • Dostatočná rýchlosť
 • Viac antén

Nevýhody:

 • Niektoré technológie nie sú podporované
 • Nehodia sa do väčšej prevádzky, napríklad do kancelárie


back to menu ↑

Test Wi-Fi routerov od 50 eur

V tejto najväčšej triede nájdeme Wi-Fi routery s cenou prevyšujúcou 50 eur. Je ich naozaj veľa a vynikajú predovšetkým skvelými parametrami. Za takú cenu zoženiete dokonalé, špičkové routery.

Najlepšie Wi-Fi routery od 50 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Wi-Fi triedy Cena
1. Asus RT-AC1200G+
802.11 a/b/g/n/ac Zistiť cenu
2. TP-Link TD-W9980B
802.11 a/b/g/n Zistiť cenu
3. Asus RT-AX88U
802.11 a/b/g/n/ac/ax Zistiť cenu
4. TP-Link Archer C1200
802.11 a Zistiť cenu
5. Asus 90IG04H0-MO3G00
802.11 a/b/g/n/ac/ax Zistiť cenu
6. Asus RT-AC5300
802.11 a Zistiť cenu

Wi-Fi routery od 50 eur a ich charakteristika

Zaujmú vás hlavne vysokou rýchlosťou (viac ako 500 Mbit/s), množstvom antén, aby bol prenos signálu čo najpresnejší a najplynulejší, navyše bývajú kompatibilné s modernými funkciami a ľahko sa dajú spojiť s ďalšími zariadeniami. Pravdaže, niekedy bývajú väčšie a priestorovo náročnejšie, ale to sa stratí. Tým skôr, že nie sú určené ani tak veľmi do domácností, ako skôr do väčších prevádzok v kanceláriách alebo firmách. Prípadne ich využijú pokročilejší užívatelia, pre ktorých sú niektoré ich funkcie určené.

Výhody:

 • Vysoká rýchlosť
 • Plynulé a stabilné pripojenie
 • Kompatibilita

Nevýhody:

 • Relatívne vysoká cena
 • Niekedy majú väčšie rozmery

back to menu ↑

Tradičné značky Wi-Fi routerov a ich výrobcovia

Pri Wi-Fi routeroch, rovnako ako aj pri ďalších druhoch elektroniky, je pomerne dôležitá značka. Nie že by výrobca až tak vypovedal o tom, ako veľmi sa vám bude router hodiť, to určite nie. Na to je potrebné dobre sa orientovať v jednotlivých parametroch a vedieť si nájsť to, čo je pre vás dôležité a detaily odsunúť až na koniec. Samozrejme, pri znalostiach overených a kvalitných značiek routerov môžete niektoré modely dopredu odseparovať a vypustiť ich z výberu – ušetríte si tak trochu práce a hlavne času, ktorý by ste inak strávili ich prehliadaním a skúmaním. Ako dobrého výrobcu spoznať? Presne podľa toho, že ponúka väčšie množstvo routerov,a že dobre vychádza z testov a z recenzií na internete. Firma, ktorá má na trhu jeden jediný model, bude zabehnutým výrobcom, ako je napríklad Asus, len veľmi ťažko konkurovať.

Wi-Fi routery Asus

Spoločnosť ASUS TeK Computer Inc.,majiteľ značky Asus, pochádza z Taiwanu. Spoločnosť, založenáv roku 1989 Tedom Hsuom a jeho spoločníkmi v Taipei, je známa predovšetkým ako jeden z najväčších výrobcov počítačov. Neskôr začala firma vyrábať aj ďalšie príslušenstvo k počítačom, ako sú monitory, optické mechaniky, grafické karty alebo práve routery, ktoré nás v tejto chvíli zaujímajú. Ako to pri ázijských výrobcoch elektroniky býva, majú tieto routery pekný a príjemný dizajn, ktorý je dosť univerzálny. Splňujú najlepšie štandardy, majú dobrý zisk antény a antén majú väčšinou niekoľko. Pravda, bývajú o niečo drahšie, ale ponúkajú veľmi dobré parametre.

Asus-300x106

Wi-Fi routery Netis

Spoločnosť Netis Systems je súčasťou veľkej skupiny Netcore, ktorá sídli v Číne. Založená bola v roku 2000 a začala sa špecializovať na sieťovú elektroniku. Okrem routerov sú to aj adaptéry alebo napríkladmodemy xDSL. Wi-Fi routery ponúkajú v najvyšších štandardoch, navyše často s veľmi nápaditým prevedením. Základom je väčší počet antén pre lepší prenos signálu. Oproti routerom spoločnosti Asus sú výrobky od firmy Netis lacnejšie a o niečo menej výkonné, ale pre bežnú domácnosť plne dostačujúce.

Netis-300x150

Wi-Fi routery LinkSys

Wi-Fi routery LinkSys sú výrobkom americkej spoločnosti Belkin International, založenej v roku 1983 Chetom Pipkinom, ktorá sa pôvodne zameriavala na výrobu a konštrukciu počítačov. Dnes pod ňu spadajú tri značky – Belkin, WeMo a práve LinkSys. Práve posledná spomenutá je zameraná na bezdrôtové technológie. Routery značky LinkSys sú dizajnovo veľmi zaujímavé a majú veľmi variabilný vzhľad. Po technickej stránke si nevedú zle a spĺňajú najvyššie štandardy. Pre dobrý prenos signálu disponujú rozdielnym, ale vysokým počtom antén.

Linksys-300x50

Wi-Fi routery D-Link

Značka routerov D-Link patrí spoločnosti Datex Systems, Inc., ktorá bola založená vroku 1986. Neskôr bola premenovaná práve na D-Link Corporation. Svoje produkty spoločnosť rozdeľuje na výrobky pre domácnosť výrobky pre firmu. Ich cieľom je, aby bola domácnosť „inteligentná“, teda aby bolo možné všetko prepojiť, zdieľať a na všetko dohliadať. Pre podnikateľov zase ponúka riešenie sietí a dohľad nad uloženými dátami. Routery D-Link patria medzi tie drahšie, ale zároveň aj výkonnejšie. Spĺňajú najvyššie nároky a štandardy, majú dobrú rýchlosť a vďaka anténam dobre vysielajú signál na pokrytie veľkých plôch.

D-Link-300x100

Wi-Fi routery Tenda

Spoločnosť Tenda Technology, majiteľ tejto značky routerov, nesie vo svojom názve všetky svoje zásady. Jej meno je skratkovým slovom a znamená – Technology, Easy, Networking, Dream a Ahead of time. Založená bola v roku 1999 a hneď sa stala popredným výrobcom sieťových zariadení. Okrem routerov sú to aj adaptéry alebo konvertory. Routery Tenda majú vo väčšine prípadov pomerne univerzálny biely dizajn menší počet antén. Ako je zvykom u renomovaných výrobcov, spĺňajú tieto routery najvyššie štandardy, ich výhodou môže byť pomerne vysoká cenová dostupnosť.

Tenda-300x64

Wi-Fi routery TP-Link

Spoločnosť TP-LINK je jedným z najväčších výrobcov sieťových produktov na svete – dodáva do 120 krajín sveta. Založená bola v roku 1996, ale počas dvadsiatich rokov sa obdivuhodne rozrástla. Môže za to tiež fakt, že okrem výroby uvoľňuje veľkú časť financií aj na výskum a vývoj nových technológií a inovácii. Pokiaľ ide o routery, tých má na trhu desiatky. Okrem toho, že sú veľmi dobre vybavené po technickej stránke, vynikajú tiež často unikátnym dizajnom, ktorý do domácností ľahko zapadne. Majú dobrú rýchlosť spĺňajú najvyššie normy.

TP-Link-300x127

back to menu ↑

Podľa akých parametrov vybrať Wi-Fi router?

Router sám o sebe je zariadením, vďaka ktorému môžete vytvárať a spravovať domáce počítačové siete. Tak znie oficiálna definícia. Kedysi routery potrebovali na prenos signálu kábel, dnes už takéto routery viac-menej vymizli a používajú sa takmer bez výnimky len Wi-Fi routery. V zásade ide o to, že cez ne môžete svoj notebook, mobil alebo tablet pripojiť na internet, prípadne k inému počítaču bez toho, aby ste potrebovali drôt. Ak ide o to, ako routery vyberať, okrem značky by ste mali hľadieť na veľa ďalších parametrov. Vezmite do úvahy veľkosť vášho domu, ktorý je potrebné pokryť celý, skústesa zamyslieť, aké rýchle pripojenie potrebujete a či vám stačí bežné zabezpečenie, alebo napríklad kvôli práci potrebujete špeciálne podmienky. Až keď si odpoviete na tieto základné otázky, môžete sa pustiť do výberu.

Router

Štandard Wi-Fi a rýchlosť pripojenia spolu súvisia

Kvalita Wi-Fi sa dá posudzovať z rôznych hľadísk. Parametrom, ktorý o nej vypovedá najviac, je rýchlosť pripojenia. Tá sa udáva v megabitoch za sekundu (nenechajte sa popliesť, bit neznamená to isté, čo byte, je tu určitý prevodový vzťah: 1 byte = 8 bitov). Ak ide o rozdelenie podľa rýchlosti, môžeme Wi-Fi routery roztriediť do piatich tried podľa štandardov. Tie sú nasledujúce:

 • 1. Generácia (802.11) – štandard prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz, rýchlosť pripojenia je iba 2 Mbit/s, čo je žalostne málo. Stačí to na bežnú mailovú korešpondenciu a krátkodobé surfovanie po internete, ale napríklad film si nepustíte.
 • 2. Generácia (802.11b) – štandard opäť pre frekvenčné pásmo 2,4 GHz, ale s rýchlosťou pripojenia 11 Mbit/s (aspoň teoreticky, v praxi je to o niečo menej). S týmto pripojením už sa dá četovať a robiť na internete základné úkony.
 • 3. Generácia (802.11g/a) – štandard Wi-Fi pre pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Práve vďaka druhej spomenutej hodnote je rýchlosť niekoľkonásobná a dosahuje až 54 Mbit/s. Dá sa použiť na hranie online hier alebo sledovanie videí, prípadne prehliadanie väčších internetových stránok.
 • 4. Generácia (802.11n) – štandard, ktorý sa vyskytuje opäťv pásmach 2,4 GHz a 5 GHz. Rýchlosť prenosu môže dosiahnuť v rovine teórie až 600 Mbit/s, v zásade je ale menšia, dosahuje zhruba štvrtinu. Prvýkrát sa tu objavuje technológia MIMO (Multiple Input Multiple Output).
 • 5. Generácia (802.11ac) – najnovší štandard, fungujúci súčasne v pásmach 2,4 GHz aj 5 GHz. Práve vo vyššom z nich je možné vďaka nižšiemu rušeniu dosiahnuť výrazne vyššiu rýchlosť – tie najlepšie a najnovšie prístroje môžu dosiahnuť až 3 Gbit/s, čo znamená mimoriadne rýchly internet. Vhodné na online streamovanie, sledovanie filmu, pesničiek a akúkoľvek prácu na internete.

My osobne odporúčame v dnešnej dobe voliť router, ktorý má označenie aspoň n (teda najmenej štvrtej generácie). V opačnom prípade sa vám môže stať, že vaše pripojenie bude príliš pomalé a vzhľadom k tomu, že dnešné webové stránky sú na prenos dát čím ďalej náročnejšie, sa vám možno niektoré weby vôbec nezobrazia. A ak áno, bude to trvať dlho. Snažte sa preto zohnať router, s čo najlepšou rýchlosťou pripojenia.

Router-a-signál

Signál musí pokryť celý váš byt

Rozsah pokrytia, to je ďalší parameter, o ktorom sa budeme baviť. Nedá sa naň spoliehať úplne stopercentne, ale je dobré, ak bude signál vysielaný z routera pokrývať celý váš byt. Predsa len je nepríjemné, ak si prenesiete notebook zo spálne do kuchyne a internet vám prestane fungovať, pretože Wi-Fi proste nedosiahne. Do malého bytu vám postačí aj lacnejší router, pretože bude mať základné pokrytie. Samozrejme, v prípade rodinného domu už sa oplatí túto hodnotu sledovať a riešiť. Čo sa týka samotného dosahu, býva uvedený málokedy, práve preto, že je veľmi ťažké ho merať. Odkázali by sme vás na užívateľské recenzie, ktoré vám v tejto veci povedia viac.

Okrem toho je potrebné povedať, že dosah signálu ovplyvňuje celý rad vecí – okrem počtu antén je to napríklad tiež frekvenčné pásmo, na ktorom router funguje. Vyššie pásmo 5 GHz je v tomto prípade nevýhodou – väčšia rýchlosť je vykúpená menším ohybom na prekážkach, takže napríklad stena alebo dvere signál omnoho viac utlmia. Preto sa snažte dosah Wi-Fi routera vždy zistiť. Ak by sa vám to ale nepodarilo, nezúfajte. Sieť môžete ľahko rozšíriť s pomocou univerzálneho Wi-Fi opakovača, ktorý signál prijme, zhromaždí a pošle ďalej. Vďaka tomu môžete signálom pokryť aj viac poschodí naraz.

Wifi pokrytie

Frekvenčné pásma, s ktorými Wi-Fi router pracuje

Ako sme už načali pri štandardoch, Wi-Fi router pracuje s frekvenčnými pásmami. Tie rozoznávame dve. Štandardné a skôr využívané je pásmo 2,4 GHz – poskytuje iba tri neprekrývajúce sa kanály, navyše v tomto pásme fungujú aj bezdrôtové myši alebo klávesnice. Preto je pripojenie pri využití tohto pásma pomalšie a hodí sa skôr na jednoduché online úkony. Oproti tomu sa dostáva do módy pásmo 5 GHz, ktoré má dostupných hneď 23 neprekrývajúcich sa kanálov, preto sa tu môžeme stretnúť s menším počtom rušivých interferencií. Vďaka tomu je umožnená vyššia rýchlosť prenosu,a tak sa dá použiť aj na streamovanie videí vo vysokej kvalite alebo rýchle sťahovanie veľkých súborov.

Parametre a počet antén routeru

Pre vysielanie signálu a jeho dosah je pomerne dôležitý aj počet a typ antén Wi-Fi routera. Ide o veľmi zložitú a ťažko definovateľnú problematiku, môžeme sa ale pozrieť aspoň zjednodušene, čo to pre vás pri výbere routera znamená. Čím viac antén bude router mať, tým lepšie. Pokryjete väčšiu plochu vo viacerých smeroch, navyše s vyššou kvalitou signálu. Druhá vec je potom ich typ. Tie rozlišujeme celkom tri:

 • Viacsmerové antény – obľúbená a veľmi používaná možnosť, ponúka pokrytie vo všetkých smeroch, signál sa teda vysiela do okruhu 360°. Ide asi o najlepšie riešenie v menších priestoroch, ako sú kancelárie alebo byty.
 • Smerové antény – dá sa s ich pomocou prenášať Wi-Fi signál na veľké vzdialenosti, ale len jedným smerom. Doma sa vám to neoplatí, ale hodí sa to napríklad vo firmách, kde potrebujete pripojiť na internet celé poschodie.
 • Sektorové antény – pokrývajú iba uhlovú výseč úplne (bežne od 30 do 180°), hodia sa teda napríklad pri umiestnení routera v rohu miestnosti, alebo v prípade, že má router antén viac.

Okrem toho môžeme antény rozlišovať na externé a zabudované. Pri zabudovaných sa nedá takmer nič povedať, s tými sa nedá nič robiť. Ale externé antény sú pre vás výhodnejšie, dajú sa vymieňať alebo pridávať, podľa potreby. Antény sa navyše dajú kombinovať so zosilňovačmi signálu, čo celý prenos dát posilňuje a zväčšuje sa tak pokrytý priestor.

 

Router-antény

Zvláštnym parametrom, ktorý sa oplatí sledovať, je zisk antény. Ten určuje vzdialenosť, na ktorú sa bude dať zachytiť signál. Čím väčší zisk, tým, samozrejme, lepšie, pretože o to lepší výkon môžete očakávať. Udáva sa v dBi a ideálna je hodnota okolo 5 dBi. So zvyšujúcim sa ziskom rastie rýchlosť prenosu aj pokrytá plocha. Na druhej strane, pokrytie v priestore je potom horšie. Aby sme to vysvetlili lepšie – pokryjete väčšiu plochu, ale menej do výšky. Signál sa veľmi rýchlo šíri smerom od routera, ale nestíha sa ohýbať do priestoru.

Antény

Nedovoľte, aby bol váš router zraniteľný

Bezpečnosť je v kybernetickom priestore obzvlášť dôležitá, tým skôr v dnešnej dobe, keď svetom hýbu hackerské útoky a ďalšie podobné internetové problémy. V čom tkvie celé nebezpečenstvo? Router, ktorý nie je dobre strážený, umožňuje stiahnutie svojej konfigurácie v rámci jedného jediného súboru. Jeho súčasťou budú aj heslá k webovému rozhraniu – a dajú sa stiahnuť bez toho aby ste museli poznať heslo.  Stačí sa dostať k URL adrese súboru. Navyše, ak opomenieme všetky nebezpečenstvá, dosť veľkou nepríjemnosťou je už iba to, že sa do vašej siete pripojí neznámy užívateľ internet vám spomaľuje, navyše sťahuje dáta, ktoré vy platíte.

Aby tomu bolo zabránené, používajú sa rôzne zabezpečenia:

 • WEP (Wired Equivalent Privacy) ľahko prelomiteľná a stará metóda,ktorú ľahko prekonajú aj menej skúsení útočníci, v poslednom čase sa už nepoužíva.
 • WPA (WiFi Protected Access) chránený prístup k Wi-Fi, účinnejšia metóda, ktorá vznikla ako reakcia na prelomenie WEP. Dá sa tiež prekonať, ale je to zložitejšie.
 • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – vylepšená verzia WPA, zároveň tiež účinnejšia. Doteraz najbezpečnejšia a zatiaľ stále neprelomená metóda, ktorá sa dnes používa najčastejšie.

Okrem toho rozoznávame ešte šifrovacie protokoly, ktoré sťažujú prístup k sieti zvonka:

 • TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – zastaraný,ľahko prekonateľný
 • AES (Advanced Encryption Standard) – účinnejší, zatiaľ neprelomený systém.

Najlepším systémom je spojenie zabezpečenia WPA2 a AES šifrovania. Tým vznikne doslova neprelomiteľná hrádza (aspoň zatiaľ), cez ktorú sa do siete nikto zvonku nedostane. Ďalšou možnosťou, ako si sieť chrániť, je napríklad vytvorenie Whitelistu (listiny zariadení, ktoré majú prístup do siete), alebo zriadenie Guest Zone so sieťou iba pre hostí. Zo starších metód potom môžeme spomenúť napríklad skrytie SSID (názov vysielanej siete) alebo takzvaný MAC filter, ktorý umožňoval pripojenie len zariadeniam, ktoré mu zodpovedali. Pri toľkých možnostiach by bolo zbytočné nechať si Wi-Fi router hackermi nabúrať a riskovať stratu dát.

Zabezpečenie

Možnosti pripojenia Wi-Fi routera

Routery nie sú určené len na to, aby fungovali samostatne. Je potrebné mať možnosť pripojiť k nim aj ďalšie zariadenie. Ak žiadny konektor nemá, potom si ho nekupujte, neoplatí sa to. Sieť je potrebné šíriť aj k ďalším prístrojom, ako je televízor, tlačiareň alebo napríklad pevný disk. Predovšetkým preto, aby ste mali k zariadeniam prístup z počítača bez káblového prepojenia. Vstupov býva hneď niekoľko typov, poďme sa pozrieť na tie najčastejšie:

 • LAN (Local Area Network) – pripojenie v lokálnej sieti, napríklad ďalších počítačov.
 • WAN (Wide Area Network) – prepojenie routera s modemom, prípadne s internetom.
 • GLAN – konektory pri vysokorýchlostných modeloch.
 • USB – klasická USB koncovka, cez ktorú sa dá pripojiť napríklad tlačiareň alebo externý disk. Môže sa líšiť jeho verzia, rozlišujeme staršie USB 2.0 a novšie USB 3.0 porty, to je jedna z vecí, ktorú si skontrolujte. Staršie zariadenia k novšiemu portu pripojíte, opačne to nefunguje.

Router-konektory

Dizajn Wi-Fi routera nepodceňujte

Už sa blížime ku koncu, tak sa môžeme zamerať na tie menej podstatné parametre. Jedným z nich je napríklad dizajn routera. Ten ťažko umiestnite niekam, kde ho nebude vidno. Mali by ste ho mať po ruke pre prípad poruchy, alebo napríklad len preto, aby sa ľahko zapínal a vypínal. Preto je dobré, ak bude s vybavením miestnosti ladiť. Pravda, výrobcovia routery navrhujú tak, aby boli, ak možno, čo najviac univerzálne, teda hlavne čierne, alebo naopak biele. Samozrejme, niekedy sa stretávame s routermi, ktoré majú niektoré farebné prvky, bývajú lesklé alebo vzorované… tu je už potrebná určitá opatrnosť a estetické cítenie. Dobré je vsadiť buď na podobné farebné odtiene, aké ste použili na zvyšok izby, alebo naopak na vhodný kontrast. Veľkosť a rozmery by ste tiež nemali podceniť. V súvislosti s dizajnom by sme ich mali spomenúť. Nie že by boli rozhodujúce, ale treba si ich skontrolovať a premyslieť si, či máte na router v izbe miesto.

back to menu ↑

Slovníček pojmov súvisiacich s Wi-Fi routermi

Wi-Fi routery, to je súčasná moderná a občas aj dosť zložitá elektronika, navyše zabiehajúca veľmi do IT. Preto bude dobré niektoré doplnkové funkcie routerov alebo ich vlastnosti na jednom mieste zoradiť a vysvetliť, o čo vlastne ide. Výber to možno neovplyvní, ale následné použitie áno a veľmi významným spôsobom.

SSID – Service Set Identifier

Jedinečný názov vašej siete. V zásade ide o to, že každú Wi-Fi sieť je potrebné identifikovať, preto má každý web vlastný SSID, pomocou ktorého sa siete rozlišujú.

MIMO – Multiple Input, Multiple Output

Komunikačný systém routera, vďaka ktorému je zvýšená priepustnosť signálu. Okrem iného sa tak zlepšuje aj jeho pokrytie vo vašej domácnosti. S pomocou tejto technológie máte možnosť zvýšiť rýchlosť, stabilitu aj čistotu prenášaného signálu.

QoS – Quality of Service

Možnosť nastavenia priorít na prijímanie signálu pre jednotlivé zariadenia zapojené v sieti.  Vo chvíli, keď napríklad sťahujete na počítači film a prevádzku Wi-Fi siete tým výrazne spomaľujete, je možné nastaviť tomuto počítaču v sieti nižšiu prioritu. Na ostatných zariadeniach sa tým prevádzka trochu zrýchli a routeru sa celkovo veľmi odľahčí.

QoS-1024x498

Squid

Povedané programátorským jazykom, ide o takzvané http cachujúce proxy. Ak by sme to mali opísať po slovensky, ide o zariadenia, ktoré niektoré časti stránok ukladajú (takzvané cache). Pri ďalšom načítaní stránky sú tieto dáta už uložené a nie je potrebné ich znovu posielať – šetríte tým  za prenášané dáta, navyše sa potom stránky načítajú rýchlejšie.

IPv4, IPv6

Protokoly, ktoré prideľujú zariadeniam vo vašej siete IP adresy (bez ktorých sa v sieti nedá fungovať). Cez ne sú potom smerované dáta. IPv4 je starší protokol, ktorý má len obmedzený počet adries a pomaly ho vyčerpáva. Naopak, novší IPv6 používa iný formát, vďaka ktorému je zásoba adries takmer nekonečná. Navyše zvyšuje bezpečnosť a výrazne viac podporuje mobilné zariadenia.

PoE – Power of Ethernet

Možnosť prenosu dát aj elektrického napájania pomocou jedného kábla. Ak s touto technológiou spolupracuje aj vaše zariadenie, ku ktorému chcete router pripojiť (napríklad notebook alebo počítač), potom nie je nutné mať router v elektrine. Hodí sa to napríklad vtedy, keď si chcete router vziať so sebou niekam von,mimo dosahu zásuvky – stačí mať nabitú batériu notebooku.

Beamforming

Vysoko inteligentná technológia, obsiahnutá vo väčšine routerov štandardu 802.11ac. Ide o to, že signál nie je vyžarovaný všade do okolia, ale len k zariadeniu, ktoré signál prijíma. Tým sa zvyšuje pokrytie a signál sa zosilňuje. V konečnom dôsledku to prispieva tiež ku skvalitneniu a zrýchleniu príjmu dát.

Extender/Repeater

Zariadenie, ktoré je schopné rozšíriť plochu zabranú signálom. Po slovensky by sme ho popísali asi ako opakovač – umiestňuje sa tam, kde je signál slabý. Má schopnosť vysielané dáta prijímať a hneď preposielať ďalej, čím sa signál posilňuje.

FTP server

Funkcia, ktorá vám umožní plnohodnotný prístup na pamäťové zariadenie. Ak má router vhodný port, môžete do neho pripojiť napríklad flashdisk alebo externý harddisk, a z počítača sa cez miestnu sieť pripojiť a prechádzať si súbory. Podobne to funguje s počítačom – ide vlastne o zdieľanie dát medzi viacerými zariadeniami v sieti. Režim prepojenia viacerých sietí sa nazýva bridge – mostík.

back to menu ↑

Aká by mala byť cena za dobrý Wi-Fi router?

Na záver vášho výberu by ste sa mali pozrieť, či je cena za zvolený router primeraná,a či napríklad neplatíte priveľa. Naša skúsenosť je taká, že niektoré modely na trhu sú prehnane drahé, a pritom neprinášajú vôbec nič navyše… Cena routera by mala začínať na nejakých jedenástich eurách.Zhruba do dvadsať, dvadsaťpäť eur ide o najlacnejšie modely, od ktorých nečakajte zázraky. Ide o zariadenia, ktoré spĺňajú nižšie štandardy, dosahujú maximálnu rýchlosť 150 Mbit/s a je prakticky nemožné očakávať tu niektorú zo spomínaných funkcií „navyše“. Ako ďalšiu kategóriu rozlišujeme Wi-Fi routery do štyridsať až štyridsaťpäť eur, ktoré sú pre domáce použitie veľmi výhodné. Ide o vhodný kompromis medzi cenou a kvalitou. Majú dve a viac antén, aby bolo zaistené dobré pokrytie, môžu dosiahnuť teoretickej rýchlosti až 300 Mbit/s a majú zabudované niektoré rozširujúce funkcie. Najširšou kategóriou je trieda super routerov od štyridsaťpäť eur vyššie. Ide o veľkú skupinu, pričom cena môže presiahnuť aj štyristo eur. My si ale myslíme, že takýto drahý router už nie je pre domácnosť príliš užitočný, hodia sa skôr napríklad do firiem alebo do kancelárií. Na druhej strane, taký router ponúka pripojenie s rýchlosťou až 500 Mbit/s, disponuje tromi aj viac anténami spĺňa bez výnimky tie najlepšie štandardy. Je to teda iba na vás, pre akú možnosť sa rozhodnete, a čo sa vám najviac oplatí.

Niekoľko-druhov-routerov

back to menu ↑

Konečný verdikt

Tak čo? Podarilo sa vám s našou pomocou vybrať si router? Pevne veríme, že áno, ale určite neuškodí celý proces výberu si ešte raz prejsť a poctivo zrekapitulovať. Dopredu je vhodné premyslieť si, čo od neho očakávate kde bude router umiestnený – tomu podriaďte výber. Predovšetkým vás zaujíma veľkosť a členitosť bytu (alebo kancelárie, firmy atď.) a plánovaná činnosť. Zamyslite sa tiež, koľko chcete do Wi-Fi routera investovať, a podľa toho si zvoľte kategóriu, z ktorej vyberať. Potom môžete prejsť k jednotlivým značkám. Tak ako pri iných produktoch, aj tu odporúčame vyberať medzi tými osvedčenými a neriskovať prístroj od neznámeho výrobcu. Tradičná, renomovaná značka je lepšia a viac sa vám oplatí. Ako sme spomenuli v článku, nemusíte sa báť routerov Asus, TP-LINK, Netis alebo Tenda.

Potom môžeme prejsť k jednotlivým parametrom. Predovšetkým vás musí zaujímať štandard Wi-Fi, s ktorým úzko súvisí rýchlosť. Nemali by ste siahať po routeri nižšej než štvrtej generácie, tá piata je ešte lepšia (označenie 802.11n a 802.11ac).Tak si zaistíte rýchlosť až 3 Gbit/s, čo je neuveriteľné číslo. Ďalšou vecou je pokrytie signálom, ten musí dosiahnuť do celého vášho bytu. To zistíte hlavne z recenzií a diskusií ďalších užívateľov. Frekvenčné pásmo, v ktorom Wi-Fi funguje, je lepšie vyššie – 5 GHz, uľahčuje to prenos signálu (pretože využíva hneď 23 kanálov). Nezabudnite si skontrolovať aj počet a typ antén (musia ladiť s plánovaným umiestnením routera), zamyslieť sa nad zabezpečením (opakujeme, najlepšia je kombinácia zabezpečenia WPA2 a AES šifrovania, tá sa v tejto chvíli nedá prelomiť) a pozrieť sa, či má router všetky porty a konektory, ktoré potrebujete.

Na záver môžete sledovať také detaily, ako je dizajn (ten by mal ladiť s vašou domácnosťou) alebo veľkosť. Nezabudnite sa pozrieť na to, či disponuje váš zvolený router nejakými užitočnými funkciami. Náhodne vyberáme napríklad funkciu MIMO, QoS, PoE alebo Squid. Všetky z nich nájdu časom svoje uplatnenie, toho sa nebojte. Ak vám vyhovuje aj funkčné vybavenie routera, pozrite sa ešte na cenovku a porovnajte ju s konkurenciou. Ak sa vám nebude model zdať predražený, potom si myslíme, že sa nemusíte báť si ho kúpiť. Pôjde zrejme o slušný router, ktorý vám vydrží na dlhý čas a bude vám dobre slúžiť. Tak teda gratulujeme, máte vybrané, teraz už len stačí router uviesť  do prevádzky.

Router-tlačiareň

back to menu ↑

Ako nastaviť pripojenie na internet cez router?

Ak vás nebaví pracovať na internete cez drôt a byť limitovaný blízkosťou kábla (čo úplne chápeme, tiež ten pocit poznáme) a obstarali ste si router, príde na rad druhá časť – je potrebné ho nastaviť a pripojenie pripraviť.  Poďme sa na to pozrieť spoločne, nie je to vždy úplne jednoduchá záležitosť.

Ako začať ?

Otvorte si nastavenia pripojenia počítača a pozrite sa, či získate zo serveru IP adresu automaticky. Ak áno, je to v poriadku. Ale keď nie, odpíšte si všetky údaje – IP, maska, predvolená brána, DNS servery, nastavte získavanie údajov z DHCP. Potom, aj keď sa to môže zdať zvláštne, zapojte  do routera sieťový kábel od internetu (ktorý ste predtým asi mali v počítači). Zapája sa do vstupu WAN. Do počítača potom pripojte patch kábel (LAN kábel s vhodným konektorom na obidvoch stranách), ktorým prepojíte cez LAN vstup počítač a router. Na číslovaní portov nezáleží, počítač ani router to nerozlišujú.

Webová administrácia routera

Do webovej administrácie sa dostanete cez IP adresu, ktorá je pri routeri priložená. Ide často o adresy typu 192.168.X.X, kde X sú nejaké ľubovoľné čísla. Druhou možnosťou je 10.0.X.X, kde X opäť nahrádza čísla. Prípadne, ak nemáte manuál pri sebe, môžete použiť príkazový riadok a cez príkaz „ipconfig“ IP adresu routera zistiť. Na prihlásenie potom použite užívateľské meno a heslo z manuálu alebo z nálepky, ktorá by na routeri určite nemala chýbať. Čo robiť v prípade, že sa nemôžete pripojiť? Potom je najlepšie router resetovať, alebo aspoň pár sekúnd podržať tlačidlo, ktoré sa spravidla nachádza v jeho spodnej alebo zadnej časti. Tým sa vráti na továrenské nastavenie a údaje z manuálu už musia fungovať. Je možné, že predtým bolo továrenské nastavenie nejako zmenené.

Webová-administrácia

Čo robiť po prihlásení do routera?

Najskôr by ste mali nastaviť jeho WAN časť. Teda zmeňte všetky údaje tak, ako ste ich videli na počítači. Ak bolo zapnuté získavanie IP z DHCP servera, nechajte DHCP klienta. Ak nie, odpíšte údaje, ktoré ste si predtým zapísali na papierik. Ďalej nájdite položku Clone MAC, s jej pomocou si router kopíruje MAC  z počítača. Bude sa potom tváriť ako on. Toto robíte kvôli poskytovateľovi internetu. Keď nastavenia uložíte, router sa sám zreštartuje. V tejto chvíli by vám mal fungovať internet. Ak nie, je potrebné problém napraviť.

Za nefunkčný internet môže väčšinou konflikt podsietí

Niekedy sa stáva, že internet nefunguje. Najčastejšie preto, že sa router snaží vytvoriť sieť, v ktorej už sám je. Ľudovo povedané, zacyklí sa a nefunguje. Zjednodušene – chystá sa použiť rovnakú IP adresu, ktorú už má.Preto je potrebné zmeniť nastavenia DHCP servera priamo na routeri, aby sa tento konflikt odstránil. Nie je sa čoho báť, je to jednoduché.

Nastavenia bezdrôtovej siete

Blížime sa pomaly ku koncu – teraz je potrebné urobiť všetky nastavenia siete. V kolónke Wireless nastavte SSID (meno siete) a šifrovanie. To kvôli bezpečnosti. Snažte sa využívať WPA2, ak to router umožňuje, to doteraz nebolo prelomené a analytici sa zatiaľ k možnosti jeho prerazenia stavajú skepticky. Iba keby vám WPA2 nefungovalo, použite WPA, prípadne v krajnom prípade WEP. To ale nechajte len ako záložnú možnosť, ako sme už raz povedali, nie je príliš účinné. Všetko ostatné nechajte nastavené tak, ako to nastavili vo výrobe, a zbytočne do administrácie nezasahujte. Na záver odporúčame zmeniť heslo do administrácie, aby ho nepoznal nikto iný a nikto nemohol nastavenia zmeniť. Nakoniec už si iba overte, že pripojené zariadenie má nastavené, aby automaticky získavalo údaje z DHCP servera. To preto, aby na danom zariadení internet fungoval a hodnoty sa nerozchádzali s nastavením routera. Od tejto chvíle môžete používať bezdrôtovú sieť bez obmedzení.

Sieť

Veríme, že sa vám Wi-Fi router podarilo nastaviť. Ak nie, prejdite si manuál, prípadne sa ozvite  na technickej podpore alebo technikom a problém začnite riešiť. Ale my vám prajeme, aby vám internet fungoval, ako má, a aby ste nemali s pripojením žiadny väčší problém.

Routery
5 (100%) 1 vote