Najlepšie slúchadlá 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejších slúchadiel.
 • Zvoľte si na základe kvality zvuku, komfortu, dizajnu a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dajú kúpiť najlacnejšie.

TOP slúchadlá roku 2019

Kôstkové slúchadlá Štupľové slúchadlá Veľké oblúkové slúchadlá Herné slúchadlá/Headsety Bezdrôtové slúchadlá Športové slúchadlá
Sennheiser MX 365 Sennheiser CX 3.00 Marshall Major III Razer RZ04-02050600-R3M1 LAMAX Beat Elite E-1 Niceboy Hive Sport
Kvalita zvuku
93 %
Komfort
92 %
Izolácia
90 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
94 %
Komfort
92 %
Izolácia
97 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
96 %
Komfort
94 %
Izolácia
95 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
97 %
Komfort
95 %
Izolácia
94 %
Cena/kvalita
96 %
Kvalita zvuku
93 %
Komfort
96 %
Izolácia
94 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
91 %
Komfort
96 %
Izolácia
92 %
Cena/kvalita
95 %
91%
92%
94%
96%
93%
91%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Kto z nás nemá v dnešnej dobe rád hudbu. Beh ohľadu na štýl, ktorý vyznávate, určite si ju radi vypočujete, napríklad cestou do práce alebo pri čakaní na úrade, aby vám čas lepšie ubiehal. Navyše, niektorí z nás potrebujú napríklad telefonovať aj pri šoférovaní bez toho, aby porušili predpisy, prípadne sú medzi nami určite aj vášniví hráči PC hier, ktorí sa bez kvalitného zvuku a mikrofónu nezaobídu. Pre tých všetkých sú tu slúchadlá, s ktorých pomocou nasmerujete zvuk priamo do ucha a nikam inam bez toho, aby ste museli čokoľvek držať alebo sledovať. Mimochodom, vedeli ste, že slúchadlá nie sú novým vynálezom? Tie prvé vyrobil Američan Nathaniel Baldwin už v roku 1910. Vtedy ich však používali iba telegrafisti, prípadne sa dali pripojiť k telefónnemu prístroju.

Skutočný rozvoj slúchadiel, ako ich poznáme dnes, prišiel v čase, keď sa na trhu objavili prvé volkmeny. Tie neskôr vystriedali MP3 prehrávače a mobilné telefóny, prípadne tablety a počítače. Dôvod, prečo sa práve na začiatku 80. rokov slúchadlá rozleteli do sveta, je jasný – počúvať hudbu aj v čase, keď napríklad sedíte vo vlaku, beháte v parku alebo idete do práce, je príjemným spestrením inak dosť nudných činností. Navyše sa takto dá skvele relaxovať, keď si pustíte skutočne odpočinkovú hudbu alebo napríklad svoju obľúbenú audio knihu. Samozrejme to, že sa z prístroja pre špecialistov stal predmet každodenného použitia, znamená tiež vyššie nároky na správnosť výberu. Napríklad nie je možné hudbou rušiť – ostatných ľudí okolo vás napríklad vaša hudba nezaujíma. Navyše vy sami asi chcete, aby bol zvuk zo slúchadiel kvalitný, neprerušovaný a príjemný pre vaše ucho. Preto je nutná dobrá izolácia.

Rastúci trh navyše ponúka obrovské množstvo variantov slúchadiel, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Slúchadiel existuje niekoľko druhov a každý je niečím špecifický. Navyše je potrebné sa dívať na vaše vlastné pohodlie, určenie slúchadiel, ich technické parametre,… Naopak vizuálny dojem, ktorý inak zákazníci často uprednostňujú, je vhodné nechať až na koniec, pretože nie je príliš dôležitý. Aby sme vám trochu uľahčili orientáciu a pomohli vám možno aj ušetriť nejaké to euro, rozhodli sme sa pre vás spracovať recenziu slúchadiel roku 2017. Nie je totiž nič horšie, ako keď si kúpite slúchadlá, ktoré za mesiac prestanú hrať. To je tiež dôvod, prečo sme k recenziám pripojili aj veľký článok, ktorý vám má poradiť s výberom kvalitných, pohodlných, a predovšetkým spoľahlivých slúchadiel, ktoré budú mať dlhú životnosť aj štýl.

back to menu ↑

Niekoľko základných typov slúchadiel

Prvé slúchadlá od Nathaniela Baldwina, ktoré sme tu už raz spomenuli, neboli ničím zvláštne. Dávali sa na hlavu a mali na každej strane plechového spojovníka kožený náušník. Riešila sa predovšetkým kvalita zvuku a účinnosť, nie dizajn. Čím viac sa ale slúchadlá stávali masovou záležitosťou, tým viac typov sa ich na trhu objavilo. Poďme sa pozrieť na tie základné, pretože každý z nich je svojím spôsobom špecifický.

back to menu ↑

Test kôstkových slúchadiel do uší

Kôstkové slúchadlá, takzvané kôstky, sú malé, ľahké, veľmi mobilné a ľahko použiteľné. Ide o takzvané intraaurálne slúchadlá. To znamená, že sa zasúvajú priamo do ucha, k vyústeniu ušného zvukovodu a zachytávajú sa v ušnom laloku. Preto je potrebné, aby boli maximálne pohodlné.

Kôstkové slúchadlá a ich charakteristika

 Mávajú zaguľatený tvar, aby sa vám nasadzovali ľahšie, ale dôležitá je predovšetkým ich veľkosť. Bývajú lacné, ale zodpovedá tomu, bohužiaľ, aj ich schopnosť izolovať zvuk – tá je veľmi malá, takže vy počujete svoje okolie a ostatní zase vašu hudbu. Veľmi vhodné sú napríklad na šport alebo  na cesty, pretože sú malé a skladné.

Výhody

Veľmi nízka cena

Umiestnenie do ucha je pohodlné


Nevýhody

Zlá izolácia okolitých zvukov

Zhoršená kvalita

Majú často tendenciu sa zamotávať

back to menu ↑

Test štupľových slúchadiel do uší

Štupľové slúchadlá sú veľmi podobné slúchadlám kôstkovým. Majú na konci nástavec, pomocou ktorého sa zasúvajú do ušného zvukovodu a hudbu si tak púšťate doslova priamo do hlavy. Z toho jasne vyplýva, že tiež spadajú medzi intraaurálne slúchadlá.

Štupľové slúchadlá a ich charakteristika

Vyššie zmienený nástavec býva najčastejšie gumový, penový alebo silikónový, aby vás v uchu netlačil a tiež, aby zvukovod upchal. Znamená to takmer dokonalú izoláciu od vonkajšieho sveta. Bývajú kvalitnejšie ako kôstky, ale obvykle menej kvalitné ako klasické slúchadlá na hlavu, navyše môžu byť pre niekoho nepohodlné. Aby vás netlačili, je nutný skutočne dobrý a starostlivý výber. Podobne ako takzvané „kôstky“, aj štupľové slúchadlá sa hodia na šport alebo napríklad do vlaku či lietadla.

Výhody

Veľmi dobrá úroveň izolácie

Vyššia kvalita za prijateľnú cenu

Usadenie v uchu je veľmi pevné


Nevýhody

Pri dlhšom počúvaní môžu byť nepohodlné

Dôležitá je dôkladná hygiena

Hlasným počúvaním si môžete spôsobiť vážne zdravotné problémy

back to menu ↑

Test veľkých oblúkových slúchadiel

Tu sa dostávame k tomu najlepšiemu, čo vám môže trh so slúchadlami ponúknuť. Oblúkové slúchadlá sa vo všeobecnosti delia do dvoch kategórií:

 • Supraaurálne slúchadlá– obopínajú celú hlavu, ležia na ušnom laloku, ale nepresahujú ho. Náušníky sa hlavy nedotýkajú, izolácia je o niečo menej účinná a počúvanie menej pohodlné.
 • Circumaurálne slúchadlá – obopínajú celé ucho poslucháča, okraje náušníkov sa dotýkajú bočnej strany hlavy, čo znamená dobrú izoláciu od okolia.

Veľké oblúkové slúchadlá a ich charakteristika

Pri tomto type slúchadiel je veľmi dôležitý materiál náušníku (najčastejšie plast, koženka alebo koža, prípadne textil) a ich veľkosť. Jedine dobrá kombinácia týchto dvoch parametrov vám bude pohodlná. Také slúchadlá bývajú najkvalitnejšie (používajú ich často aj profesionáli alebo vášniví hráči či muzikanti), ale zároveň aj najdrahšie a najmenej skladné. Uši sa pod nimi navyše pomerne často potia, takže pri dlhšom počúvaní nemusí byť tento typ slúchadiel komfortný.

Výhody

Dobré izolačné schopnosti

Vysoká kvalita

Vhodné na profesionálne použitie


Nevýhody

Vysoká hmotnosť, menšia skladnosť, horšia manipulácia

Pri dlhšom počúvaní nepohodlné

V niektorých modeloch sa potia uši

back to menu ↑

Test herných slúchadiel/Headsetov

Okrem klasických, bežných slúchadiel, sú k dispozícii aj špeciálne slúchadlá s mikrofónom (nazývané tiež headsety). Majú uzavretú konštrukciu, patria medzi oblúkové slúchadlá, ale smerom pred ústa navyše mieri mikrofón, ktorý prijíma zvuky a umožňuje ich vysielanie.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Citlivosť Cena
1. Kingston HyperX Cloud Revolver
104 dB/mW Zistiť cenu
2. Creative Sound Blaster X H7 TE
118 dB/mW Zistiť cenu
3. Logitech G PRO Gaming Headset
- dB/mW Zistiť cenu
4. Sennheiser GSP 300
113 dB/mW Zistiť cenu
5. Adata EMIX H30 Gaming
110 dB/mW Zistiť cenu

Herné slúchadlá/Headsety a ich charakteristika

Sú veľmi obľúbené medzi hráčmi PC a online hier, alebo medzi ľuďmi, ktorí používajú slúchadlá na telefonovanie. Ich veľkou výhodou je práve prítomnosť mikrofónu a navyše aj vysoká kvalita zvuku, horšie je to ale s pohodlím a skladnosťou.

Výhody

Zabudovaný mikrofón

Profesionálny a kvalitný zvuk

Možnosť telefonovania


Nevýhody

Sú ťažšie a menej pohodlné

Cena býva vysoká

back to menu ↑

Test bezdrôtových slúchadiel

Bezdrôtové slúchadlá sú špeciálnym typom slúchadiel, ktoré nie je potrebné pripájať cez kábel. Fungujú buď pomocou infračerveného signálu alebo cez Bluetooth – majú v sebe zabudovaný akumulátor, z ktorého berú energiu. Vďaka nej efektívne prijímajú vlnový signál a premieňajú ho na zvuk.

Bezdrôtové slúchadlá a ich charakteristika

Ide o skvelé zariadenia, ktoré fungujú neobmedzene aj v okruhu niekoľko metrov až desiatok metrov od zdroja, často aj cez stenu. Nie ste nijako limitovaní ani nemusíte prehrávač alebo tablet nosiť so sebou. Nevýhodou je, že akumulátor je potrebné dobíjať, navyše s rastúcou vzdialenosťou od zdroja klesá kvalita zvuku. To nie je práve dobrá vlastnosť. Aj tak sa ale dá povedať, že bezdrôtové slúchadlá majú veľa priaznivcov.

Výhody

Nie ste limitovaní vzdialenosťou od zdroja

Počúvať sa dá aj v inej miestnosti

Žiadne problémy s káblom


Nevýhody

Kvalita zvuku so vzdialenosťou klesá

Nutnosť dobíjať akumulátor slúchadiel

back to menu ↑

Test športových slúchadiel

Slúchadlá sú obľúbeným vybavením športovcov, hlavne bežcov, cyklistov alebo chodcov. Je príjemné si pri tréningu pustiť obľúbenú hudbu a trochu sa vďaka nej nabudiť. Samozrejme, je potrebné im venovať špeciálnu starostlivosť pri výbere – musia spĺňať veľa parametrov.

Športové slúchadlá a ich charakteristika

 Športové slúchadlá by mali byť ľahké, nemali by vás pri pohybe obmedzovať a bezpodmienečne musia dobre držať v uchu. Je dobré, keď úplne neizolujú – pre vašu bezpečnosť, budete počuť, čo sa okolo vás deje. Nevýhodou športových slúchadiel býva fakt, že na úkor ľahkej konštrukcie produkujú horší zvuk. Navyše majú obmedzený komfort – ide často o štupľové alebo kôstkové slúchadlá, ktoré bývajú menej pohodlné, hlavne pri dlhšom počúvaní.

Výhody

Ľahké, mobilné a neobmedzujúce

Dobre držia v uchu (a majú dobrú izoláciu)


Nevýhody

Menšia kvalita zvuku

Pri dlhšom počúvaní môžu byť menej pohodlné

back to menu ↑

Najväčší svetoví výrobcovia slúchadiel

Odporúčame to pri všetkých druhoch tovaru a musíme to odporučiť aj tu – pri výbere pozerajte aj na značku. Samozrejme, že ju nesmiete postaviť nad všetky ostatné parametre, ale je dobré vedieť, ktorá spoločnosť vo všeobecnosti vyrába dobré a kvalitné slúchadlá, a ktorá má naopak zlú povesť. Je potrebné si uvedomiť, že iba firma, ktorá sa na slúchadlá špecializuje, má zároveň prostriedky na investície do výskumu, vývoja a špičkovej výroby. Môže si to dovoliť a oplatí sa jej to. Ale ak má niekto v ponuke dva, tri modely slúchadiel, ťažko do nich bude vkladať viac času, energie a peňazí, ako je nutné. Poďme si teda spoločne predstaviť aspoň tie základné značky slúchadiel, ktoré by ste mali pri nákupe poznať…

back to menu ↑

Ako vybrať najlepšie slúchadlá na šport aj na cesty?

Aj keď sú slúchadlá jednoduché zariadenia, je potrebné pri ich výbere sledovať celý rad dôležitých údajov. Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že sa vám neoplatí na nich šetriť (pretože lacné slúchadlá budete kupovať o to častejšie) a tiež je dobré si sadnúť a zamyslieť sa, na čo ich vlastne chcete, čo od nich čakáte, a čo chcete počúvať. Nie je dobré toto robiť v obchode, tam by ste mali ísť už vo chvíli, keď máte zvolených pár favoritov. Premyslite si to v pokoji doma, kde vás nikto nebude ovplyvňovať. Nezabúdajte, že výber slúchadiel je silne individuálny,a čo môže jednému vadiť, to druhý ocení. Až vo chvíli, keď budete mať jasno, čo vlastne potrebujete, môžete prejsť ponuku slúchadiel, vybrať pár modelov a tie si v obchode vyskúšať, aké pohodlné vám budú. Skúsme si teraz prejsť, čo všetko by vás malo v prípade slúchadiel zaujímať.

Izolačné schopnosti slúchadiel

Ako prvé sa pozrime na schopnosti izolácie. Tá je rozhodujúca v obidvoch smeroch. Aj aby ste svoje okolie počúvaním nerušili, a zároveň, aby okolie svojím hlukom nerušilo vás. Veľmi záleží na použití – inú úroveň izolácie oceníte doma, kde máte pokoj, inú napríklad vo vlaku, ktorý je hlučný. Vo všeobecnosti si ale môžeme povedať, že čím lepšia bude izolácia, tým lepšie a nič tým nepokazíte. Z hľadiska typov izolujú najviac štupľové slúchadlá, najmenej naopak kôstkové a niektoré oblúkové. Miera tlmenia sa udáva v decibeloch. Pri bežných slúchadlách sa pohybuje zhruba od desať do tridsať decibelov, a čím viac, tým, samozrejme, lepšie. Z hľadiska izolácie rozlišujeme dva, prípadne tri druhy slúchadiel.

 • Uzavreté slúchadlá – náušník obopína ucho a dotýka sa bokov hlavy. Znamená to, že zvuk zo slúchadiel neuniká do okolia a naopak to, čo sa deje okolo vás, nebude rušiť váš pokoj. To je hlavnou výhodou. Na druhej strane ale môže byť zvuk vďaka dobrej izolácii skreslený a neprirodzený, takže pre odborníkov, ktorí potrebujú úplne čistú hudbu, sa nehodí.
 • Otvorené slúchadlá – buď k hlave priamo nedoliehajú, alebo je izolácia prevŕtaná otvormi, aby sa zvuk dostával von. Tlmenie je síce menšie, ale zvuk je výrazne kvalitnejší, prirodzenejší a citlivejší k vašim ušiam.
 • Odhlučňovacie slúchadlá – niekedy sa môžete stretnúť ešte s tretím typom, ktorý hluk aktívne potlačuje. Také slúchadlá vysielajú protihlukové signály na základe mikrofónov, zachytávajúcich okolité zvuky. Tieto signály sa potom pridajú do prehrávaného záznamu a vyrušia. Také slúchadlá však vyžadujú vlastnú batériu, sú väčšie a tiež drahšie.

Oblouková-sluchátka-nasazená

Impedancia slúchadiel

Podobne ako pri nákupe reproduktorov, aj pri výbere slúchadiel stojí za to sledovať fyzikálnu veličinu nazývanú impedancia. Je udávaná v ohmoch a do istej miery súvisí s elektrickým odporom. V zásade ide o to, ako bude pripojenie slúchadiel zaťažovať batériu zariadenia a aký hlasný bude výstup. Vyšší odpor v drôtoch totiž znamená viac energie potrebnej na to, aby bol prekonaný. Ak teda chcete počúvať hudbu z mobilu alebo MP3 prehrávača, vyberte si skôr slúchadlá s malou impedanciou (ideálne okolo 100 Ω). Ak si obstaráte slúchadlá s vyššou impedanciou, budú síce mať lepší výstup, ale zároveň budú vyžadovať viac energie a najlepšie urobíte, keď ich zapojíte do zostavy, počítača alebo použijete zosilňovač.

V zásade rozlišujeme dva druhy slúchadiel podľa impedancie:

 • Slúchadlá nízkoimpedančné – veľmi rozšírené, vhodné ku počítačom, mobilom alebo televízorom, impedancia sa pohybuje v rozmedzí desiatok ohmov. Slúchadlá bývajú stereofónne, takže do každého slúchadla ide signál samostatne.
 • Slúchadlá vysokoimpedančné – staršie typy slúchadiel, ktorých impedancia obsahuje stovky až tisíce ohmov. Výstup je veľmi silný, ale majú veľké nároky na energiu. Slúchadlá sú konštruované ako monofónne, takže do obidvoch slúchadiel ide rovnaký signál.

Miera skreslenia slúchadiel musí byť čo najnižšia

Veľmi dôležitý parameter, ktorý v zásade vyjadruje, aké percento prenášaného zvuku sa počas prenosu zmení. Zvuk, ktorý opustí zariadenie vo forme signálu, sa totiž neprenesie nikdy dokonale rovnaký. V drôtoch dochádza k drobným zmenám a odchýlkam. Odporúčame tento parameter starostlivo sledovať a dívať sa, koľko percent signálu sa takto skreslí. Maximum by malo byť okolo jedného percenta a ideálne, ak sa dostanete napríklad pod jednu desatinu. Také slúchadlá už produkujú takmer dokonalý zvuk.

Frekvencia slúchadiel pre ľudské ucho

Frekvencia z fyzikálneho hľadiska znamená, koľkokrát sa vybraný jav opakuje počas daného časového úseku. V prípade slúchadiel ide o tóny, ktoré sú z prístroja vysielané do vašich uší. Udáva sa v hertzoch (značka veličiny je Hz), a spolu s ňou by ste mali sledovať aj hodnotu zvanú útlm. Čo sa týka prvého údaja, v zásade pre vás znamená, ako dobre budete zvuk vnímať (vzhľadom k tomu, že vnímanie ľudského ucha sa pohybuje v rozmedzí 20 Hz až 20 000 Hz). Útlm je dôležitejší a hovorí, aký je pokles hlasitosti na konci frekvenčného pásma. Aby nebola hudba príliš skreslená, hľadajte slúchadlá, ktoré majú útlm čo najmenší, ideálne pod desať decibelov.

Ďalšie technické parametre slúchadiel

Technických parametrov, ktoré je potrebné pri slúchadlách sledovať, je samozrejme viac. Tie najdôležitejšie sme si vymenovali, ale pozrime sa na ďalšie:

 • Citlivosťmaximálny akustický výkon slúchadiel, udávaný v decibeloch. Vyjadruje hlasitosť slúchadiel. Ideálne sú hodnoty, ktoré sa pohybujú okolo 100 dB, na profesionálne použitie je dobrá hodnota, ktorá prekročí 105 až 110 db.
 • Výkon – udávaný v miliwattoch, pretože ide o veľmi malé zariadenia. Čím väčší výkon bude, tým čistejší a vernejší zvuk, ale zároveň o to väčšie nároky na napájanie. Vysoký výkon sa tiež premietne do väčšej spotreby energie. Naše odporúčanie znie, aby ste hľadali slúchadlá s čo najlepším výkonom, ale zároveň ich dali do kombinácie so zariadením, z ktorého budete zvuk púšťať.
 • Maximálna zaťažiteľnosť – maximálny možný príkon, ktorý zvládnu slúchadlá dlhší čas prijímať. Udáva sa v miliwattoch, podobne ako výkon. Pre bežného užívateľa v pokoji postačia slúchadlá s maximálnou zaťažiteľnosťou, ktorá sa bude pohybovať okolo 100 mW, ale profesionáli by mali hľadať ešte lepšie hodnoty.

Spôsob pripojenia slúchadiel k vášmu zariadeniu

Na to, aby ste mohli slúchadlá používať, je veľmi dôležité zvoliť aj vhodný spôsob pripojenia k zariadeniu, z ktorého budete zvuk púšťať. Na to slúžia konektory, takzvané „jacky“. Vhodný formát pripojenia je tu úplnou nutnosťou. Obvykle sa pripojenie rieši jackom s rozmermi 3,5 milimetra, ktorému zodpovedajú prakticky všetky dnes vyrábané zariadenia. Stretnúť sa ale môžete aj s rozmermi 6,3 alebo 2,5 milimetra, ktoré sa používali skôr (a to nielen pre slúchadlá). Pokiaľ ide o tvar prípojky, môžete siahnuť buď po rovnom alebo zahnutom prevedení. Oboje má svoje pre a proti. Rovný konektor je šikovnejší, pevnejší, ale zase sa z neho drôty ľahšie vytrhávajú. Zahnutý konektor v tvare písmena L je odolnejší, ale ľahšie sa zalomí.

Zaujímavým spôsobom, ako vyriešiť prenos signálu z prístroja do slúchadiel, je bezdrôtová cesta infračerveného signálu alebo Bluetooth. Nie ste obmedzovaní dĺžkou slúchadiel, môžete sa pohybovať takmer neobmedzene aj v okruhu niekoľkých desiatok metrov od zdroja (a to aj za stenou), ale na druhej strane, ak budete od zdroja signálu ďalej, kvalita zvuku sa prudko zníži. Navyše, slúchadlá potrebujú vlastný zdroj energie a ich batériu je potrebné pravidelne nabíjať.  A na záver ešte jeden detail – slúchadlá musia byť s vaším zariadením kompatibilné. V kombinácii s ich vyššou cenou sa nám zdá, že sa skôr oplatia klasické drôtové slúchadlá

Materiál náušníkov – ktorý je najlepší?

Niekde na pomedzí technických parametrov slúchadiel a vášho komfortu a pohodlia je materiál náušníkov. To je časť slúchadiel, ktorá sa vašich uší bezprostredne dotýka a priamo ich ovplyvňuje. V prípade kôstkových alebo štupľových slúchadiel ho nemusíte riešiť, náušníky nemajú (pri kôstkach si budete do uší dávať plast, pri štupľoch silikón alebo gumu), ale pri klasických, veľkých slúchadlách je to podstatný údaj. Materiálov, ktoré sa používajú, je celý rad, pozrime sa na tie najčastejšie.

 • Plastové náušníky – plast je asi najpoužívanejším materiálom. Je dobre priľnavý, takže na uchu veľmi dobre drží, navyše dobre tlmí. Trvanlivosť plastu je vysoká a navyše sa nepotrhá, ako napríklad textil. Ak sa zašpiní mazom z uší, ľahko ho utriete. Problém ale je, že plast má tendenciu lepiť sa aj na trochu spotenú kožu.
 • Kožené a koženkové náušníkyodolný a kvalitný materiál. Povrch je hladký, príjemný a pre ľudské telo prirodzený. Koža dobre izolujeaj vyzerá veľmi dobre a má svoj štýl. Je elegantná a zároveň vzbudzuje dojem luxusu. Problém ale je, že izoluje aj teplo, takže hlava a uši sa pod ňou v teple potia, nie je natoľko priľnavá ako plasty a býva drahšia. V neposlednom rade sa tiež horšie čistí a nemá takú dlhú životnosť.
 • Textilné náušníkytextilné materiály rôznej štruktúry. Tá práve určuje vlastnosti náušníkov. Väčšinou ide o hladké tkaniny, ktorú sú príjemné, dobre sajú pot a dobre tlmia zvuk. Problémy ale bývajú s údržbou aj so životnosťou. Navyše keď nasaje tkanina potom, je potrebné ju dať vysušiť, inak bude páchnuť.

Pohodlie, komfort a ľahké používanie slúchadiel

V neposlednom rade je potrebné si povedať, že pri slúchadlách nie sú potrebné len dobré technické parametre, ale musíte sa pozerať aj na to, aké sú pohodlné. Príliš komfortné nie sú štuple, a ak áno, musia vám presne sadnúť do ucha a mať tesnenie z mäkkého materiálu (ideálny je napríklad silikón, naopak menej vhodná je tvrdá guma). Takzvané „kôstky“ sú o niečo pohodlnejšie, ale uši z nich po dlhšom čase aj tak začnú bolieť. A navyše oba tieto typy majú tendenciu sa zamotávať, čo nie je práve príjemné. Rozmotávať každý deň kábel slúchadiel nie je dvakrát príjemné. Pohodlné sú slúchadlá circumaurálne a supraaurálne, ale len pri vhodnom výbere. Nesmú mať príliš veľký prítlak (teda silu, ktorou tlačia náušníky na vaše uši), ideálny je1,5 až 5 newtonov. Slúchadlá by určite nemali byť pre vašu hlavu príliš ťažké, to si v obchode určite vyskúšajte. Pri krátkom počúvaní to asi nebudete vnímať, ale po hodine alebo dvoch vám to dôjde. A ďalší zdanlivý detail – dĺžka kábla. Tá musí byť dostatočná, aby vám kábel dosiahol do uší aj do prístroja, uloženého napríklad vo vrecku alebo na stole. Samozrejme, ak bude dlhší, ako je potrebné, bude sa zamotávať a pri použití nebude vyzerať esteticky. Takže… zhrnuté a podčiarknuté, je len na vás, čo vám vyhovuje, a čo je vám príjemné.

Dizajn slúchadiel vyjadruje váš štýl

Bolo by chybou vyberať slúchadlá len podľa toho, ako vyzerajú. Naopak, je potrebné pozerať predovšetkým na technické údaje. Na druhej strane, ich dizajn sa nedá úplne zanedbať. V dnešnej dobe sa často slúchadlá považujú za módny doplnok, ukážku štýlu. Hlavne mladí ľudia ich nosia na krku alebo na hlave aj v čase, keď muziku vôbec nepočúvajú. Vzhľadom k tomu, že slúchadlá sú dnes k dispozícii v rôznych farbách, tvaroch a materiáloch, máte možnosť ľahko ich zladiť so svojím vlastným štýlom správania sa a obliekania. Napríklad dojem luxusu vzbudia slúchadlá s využitím kovu a kože/koženky, takzvaní „skejťáci“ zase ocenia niečo farebné a výrazné. A tak by sme mohli pokračovať ďalej… Skrátka, ak máte vybraných viac modelov a potrebujete medzi nimi vybrať len jeden, pomocným kritériom nákupu môže byť práve dizajn a štýl slúchadiel.

back to menu ↑

Typy slúchadiel podľa ich využitia

Základnú typológiu slúchadiel sme už stihli prejsť, pozreli sme sa na ich parametre, teraz by sme sa mohli pozrieť aj na ich rozdelenie podľa využitia. Každé slúchadlá sa totiž hodia na niečo iné a činnosti, pri ktorých ich chcete využívať, by ste nemali zabudnúť zohľadniť – často to môže byť kľúčové. To, pri čom budete hudbu počúvať, totiž ovplyvní veľa parametrov, ako napríklad typ, kvalita zvuku, veľkosť alebo spôsob pripojenia.back to menu ↑

Konečný verdikt

Podarilo sa vám vybrať si vhodné slúchadlá? Dúfame, že áno. Aj tak ale nemôže uškodiť, keď si celý proces nákupu slúchadiel prejdeme ešte raz od začiatku a postupne. Na začiatok si uvedomte, že slúchadlá musia zodpovedať vašim individuálnym potrebám. Sadnite si a premyslite si, na čo slúchadlá chcete, a čo by mali spĺňať. Nebojte sa dať si na čas a premýšľať hlavne starostlivo. Zauvažujte, ktorý z troch základných typov sa vám hodí viac (kôstkové slúchadlá, štupľové slúchadlá alebo oblúkové slúchadlá), prípadne či máte záujem o niečo pre profesionálov. Skúste sa tiež pozrieť, aké značky slúchadiel sú osvedčené a primárne sledovať ich sortiment.

Určite sa oplatí prejsť si vybrané technické parametre slúchadiel, ako je napríklad výkon, impedancia alebo frekvencia a nájsť optimálne hodnoty, aby bol zvuk čo najčistejší. Nezabúdajte na to, že slúchadlá musia mať vhodný konektor, aby ich bolo možné pripojiť k vášmu zariadeniu. Mohli by sme sem zaradiť tiež mieru skreslenia a izolačné schopnosti slúchadiel – oboje má veľký vplyv na kvalitu výsledného vysielaného zvuku. Dôležité je, aby bol medzi týmito technickými údajmi a vaším pohodlím a komfortomdobrý kompromis – slúchadlá musia mať dostatočne dlhý drôt, aby pohodlne dosiahli k ušiam, ale zároveň sa nesmú zamotávať. Musia zodpovedať vašim ušiam (to si v obchode vyskúšajte, ak vám to dovolia) a mali by tiež dobre vyzerať, ak ich chcete nosiť na verejnosti. Na záver sa oplatí ešte si prekontrolovať, či sa naozaj hodia na to, na čo ich chcete používať (na šport, na odpočinok,…). Ak vám vyhovuje cena, a ak nie je podozrivo nízka, alebo naopak prehnaná, máte vybrané a my vám gratulujeme. Teraz už stačí len slúchadlá pripojiť a rozumne ich používať.

back to menu ↑

Ako vyzerá ideálny pomer medzi cenou a kvalitou?

Záverom sa ešte skúsme pozrieť, v akých cenových reláciách sa slúchadlá pohybujú. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že sa dajú kúpiť zhruba od pár eur aj do niekoľko stoviek eur, cenové rozpätie je tu naozaj veľmi široké. Môžeme si ho ale výrazne zúžiť, keď budeme chcieť. Najprv je potrebné odseparovať všetky podozrivo lacné slúchadlá. Cenovka, na ktorej je napísané 3 € určite láka, ale také slúchadlá sa za mesiac alebo dva samé zničia. Naopak, keď stoja slúchadlá viac ako sto eur, je veľká pravdepodobnosť, že ako priemerný užívateľ ich nevyužijete. Tie sú určené hlavne pre muzikantov, DJ-ov alebo napríklad operátorov. Tým sa nám rozpätie výrazne zúžilo a slúchadlá si už môžeme rozdeliť do troch kategórií:

 • Slúchadlá od desať do dvadsať eur – lacnejšie určite nezháňajte. Ide o minimálnu hranicu, od ktorej nachádzame na trhu dobré modely. Pôjde pravdepodobne o štupľové alebo kôstkové slúchadlá, ľahké, skladné a mobilné, síce s nie príliš vysokou kvalitou zvuku, ale zato lacné. Menej náročných užívateľov uspokoja a napríklad na šport alebo na cesty sú veľmi vhodné. Samozrejme, výber vyžaduje veľa pozornosti a úsilia a navyše nemôžete očakávať veľmi vysokú životnosť.
 • Slúchadlá od dvadsať do šesťdesiat eur – v tejto kategórii nachádzame priemerné slúchadlá, ktoré uspokoja prakticky každého. Štupľové, výnimočne kôstkové aj supraaurálne a circumaurálne. Sú vhodné domov, na cesty aj k počítaču, zvuk je kvalitný, izolácia dobrá a slúchadlá bývajú pomerne pohodlné a vzhľadovo pekné, navyše cena je celkom rozumná.
 • Slúchadlá nad šesťdesiat eurnajdrahšie slúchadlá od špecializovaných výrobcov, ktoré už bežnému človeku neprinesú nič navyše. Samozrejme, pre muzikanta, majiteľa nahrávacieho štúdia alebo DJ-a je to najvhodnejšia skupina slúchadiel. Ponúkajú čistý zvuk na špičkovej úrovni, vysokú kvalitu izolácie a uspokoja aj tých najnáročnejších. Pravdaže, cena je už vysoká (a môže presiahnuť aj dvesto, štyristo eur), ale výsledok za to stojí.

back to menu ↑

Slúchadlá a zdravie

V súvislosti s touto témou koluje po svete celý rad mýtov. Hlavne starší ľudia tvrdia, že slúchadlá môžu ľudský sluch poškodiť, že nie sú vhodné, a určite nie pre deti. Pokiaľ ide o lekárov, tí sa k téme stavajú o niečo triezvejšie. Všeobecne platí, že slúchadlá s oblúkom cez hlavu, ktoré sa nestrkajú do uší, ale dávajú na uši, príliš nebezpečné nie sú. Kôstkové a hlavne štupľové sú už horšie, nedá sa ale jednoznačne tvrdiť, že by vás pripravili o sluch. Nie, všetko závisí na konkrétnych modeloch a ich použití. Dôležité je, aby slúchadlá produkovali kvalitný zvuk – ak budú jednotlivé hladiny zvuku ladiť a ak nebudú slúchadlá rozladené, nemal by nastať problém. Je to jeden z dôvodov, prečo je dobré nekupovať tie najlacnejšie modely, pretože ich zvuk býva všelijaký, len nie čistý a citlivé uši potom môžu bolieť.

Druhou vecou je samotné používanie slúchadiel a predovšetkým hlasitosť počúvania. Hlavne mladí užívatelia si myslia, že púšťať hudbu naplno ich zážitok zvýrazní a navyše, že všetkým dookola ukážu, aký majú štýl (pretože ani tá najlepšia izolácia hudbu pri takej hlasitosti nestlmí). Bohužiaľ, oboje je omyl – ostatných ľudí dookola ich hudba nezaujíma a naopak, hlasné počúvanie sluch preukázateľne poškodzuje. Rad prístrojov (mobilov aj MP3 alebo MP4 prehrávačov) vás upozorní, ak zvuk zosilníte príliš, žiadny obmedzovač ale nemajú. Je to len na vás… Takže ak by sme mali túto kapitolku zhrnúť – slúchadlá vám sluch nepoškodia, ten si môžete poškodiť len sami zlou voľbou a nesprávnym používaním.

Pevne veríme, že vám náš článok niečo priniesol a s výberom vám pomohol. Teraz už zostáva len popriať vám veľa príjemných chvíľ s vašou obľúbenou hudbou a veľa zábavy, ak si slúchadlá kupujete napríklad k počítaču alebo televízoru.

Slúchadlá
5 (100%) 1 vote
Necenzurovane.sk