Najlepšie čítačky e-kníh roku 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej čítačky.
 • Zvoľte si na základe displeja, pamäte, veľkosti a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP čítačky e-kníh roku 2019

Úvod

V posledných pár rokoch si vo svete elektroniky získali veľkú obľubu elektronické čítačky kníh. Z toho dôvodu prirodzene nemôžu chýbať v našich testoch. Ide o pomerne užitočné zariadenia, ktorých primárny cieľ je jediný. Umožniť vám, aby ste mohli nerušene čítať, nech ste kdekoľvek. Môžete si ich vziať so sebou na dovolenku, do vlaku, do práce alebo do lietadla. Nemusíte riskovať, že si poškodíte pri cestovaní svoju obľúbenú knižku, navyše tým, že sa do čítačky dá nahrať viac kníh, je to rovnaké, ako keby ste si so sebou do auta zbalili celú knižnicu. Pravdaže, niekto nedá na tlačené knihy dopustiť a my takých ľudí chápeme. Prečo ale neskombinovať čítačku a knihy tak, aby ste doma čítali klasicky, a napríklad na cestách v elektronickej podobe? To je podľa nás ideálne využitie elektronickej čítačky kníh.

Samozrejme, nech už chcete čítačku využívať akokoľvek alebo ju chcete dokonca niekomu darovať (čo je pomerne časté, čítačky dnes tvoria pomerne obľúbené darčeky), mali by ste dbať na starostlivý a dobrý výber. Cena niektorých čítačiek môže dosiahnuť až tristoosemdesiatpäť eur, a to už sú dosť veľké výdavky na to, aby ste si kúpili nepodarený model. Z tohto dôvodu sme si pre vás dnes pripravili veľký test čítačiek elektronických kníh. Súčasťou testu sú rebríčky a porovnanie najlepších čítačiek aj veľký článok o tom, ako vybrať čítačku. Je potrebné brať do úvahy viac rozdielnych parametrov, ktoré spolu rôzne súvisia. Môžete sa stretnúť s hodnotami, ktoré nebudete poznať a s označeniami, ktorým nebudete rozumieť. Preto bude v rámci nášho testu všetko vysvetlené a uvedené na správnu mieru.

back to menu ↑

Je nutné si kúpiť čítačku, nestačí iný prístroj?

Primárna funkcia čítačiek kníh je pravdepodobne už na prvý pohľad jasná. Kto si ju chce kúpiť, bude od nej očakávať predovšetkým to, že si bude môcť na cestách prečítať svoju obľúbenú knihu bez toho, aby ju musel brať so sebou a riskoval napríklad jej poškodenie. Papier je predsa len krehký. Ak má podsvietený displej, je možné si čítať aj po tme, čo s bežnou knihou nemôžete. A výhod nájdeme ešte celý rad – čítačka funguje ako vrecková knižnica – hneď ako ju zapnete, môžete si vyberať zo všetkých svojich kníh, nech ste kdekoľvek. Dočítate napríklad na pláži pri mori knižku a pokojne si vezmete ďalšiu. Niektoré modely ponúkajú funkcie navyše, ako je prehrávanie hudby alebo hranie hier a blížia sa k tabletom. Hádam jediná nevýhoda, ktorú je možné na čítačkách nájsť je, že strácate pocit z klasického čítania, kedy beriete každú stránku do ruky, a keď máte ku knihe o niečo bližšie. Vybrať elektronickú čítačku alebo klasickú knihu? To je len o vašich vlastných pocitoch.

Vzhľadom k vývoju modernej doby, sa ale ponúkajú skôr iné otázky. Ak ste zástancami čítačky, budete si kupovať klasickú čítačku, tablet, alebo vám vystačí mobil či notebook? Ak máme byť úprimní, čítať knihy sa dajú na všetkých spomenutých zariadeniach, a ak by ste chceli za čítačku ušetriť, môžete napríklad tablet využiť (mobilný telefón už neodporúčame, čítanie na ňom by bolo nekomfortné, to isté platí pre notebook). Je ale potrebné počítať so všeobecnými špecifikami takýchto „náhrad“:

 • Notebook je síce výkonný, ale výkon pri čítaní nevyužijete. Veľká obrazovka je výhodou, veľkosť celého prístroja je skôr obmedzujúca. Také čítanie by bolo nepohodlné, navyše notebook si so sebou nemôžete vziať všade. Oproti čítačkám má menšiu výdrž. Naozaj neodporúčame využívať.
 • Mobilný telefón má malý displej, v prípade inteligentných telefónov je síce displej dobrý, ale čítanie by bolo nepríjemné pre oči. Navyše inteligentné telefóny sú špecifické malou výdržou batérie. Pamäť, do ktorej ukladáte fotografie, videá alebo hry nie je taká veľká, aby bolo možné do nej nahrať väčší počet kníh. Výhodou môže byť maximálne mobilita a fakt, že telefón máte väčšinou po ruke.
 • Tablet a čítačky, to sú zariadenia, ktoré sa pre čítanie elektronických kníh hodia. Sú dostatočne mobilné, majú slušnú výdrž batérie aj dostatočnú pamäť. Čítačky sú trochu viac zamerané práve pre čitateľov, takže bežné funkcie tabletov pri nich nenájdete. Avšak najmodernejšie prístroje sa dostávajú tabletom pomerne blízko. Z nášho pohľadu sa hodia viac, pretože ich primárna funkcia je práve čítanie kníh a tomu sú prispôsobené. Tablety sú univerzálnejšie. Ale ak by ste sa pre ne rozhodli, môžeme vám ponúknuť náš test tabletov ktorý vám poradí, ako vybrať.

Ak zostávate verní čítačkám (a my toto riešenie odporúčame, tiež sa nám na čítanie e-bookov pozdávajú viac ako tablet), potom môžeme pristúpiť k samotnému testu.

back to menu ↑

Test čítačiek elektronických kníh

Prejdeme teraz k ústrednej časti nášho článku, a tou je práve test najlepších čítačiek, ktoré náš trh ponúka. Keďže ponuka tohto typu tovaru nie je zatiaľ taká široká, ako je to pri iných zariadeniach, bude tentokrát test trochu skromnejší, než na čo ste z našej strany zvyknutí. Vybrali sme však len špičkové modely, do ktorých sa nemusíte báť investovať.

Najlepšie čítačky elektronických kníh do 80 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť dipleja Rozlíšenie Cena
1. PocketBook Basic 3 614
6 palcov 800 x 600 px Zistiť cenu
2. Onyx InkBOOK Classic 2
6 palcov 800 x 600 px Zistiť cenu
3. Amazon Kindle 8 Touch
6 palcov 800 x 600 px Zistiť cenu

Najlepšie čítačky elektronických kníh od 80 do 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť dipleja Rozlíšenie Cena
1. PocketBook 641 Aqua 2
6 palcov 1024 x 758 px Zistiť cenu
2 PocketBook 627 Touch Lux 4
6 palcov 1024 x 758 px Zistiť cenu
3. C-Tech Lexis
6 palcov 1024 x 768 px Zistiť cenu
4. PocketBook 616 Basic Lux 2
6 palcov 1024 x 768 px Zistiť cenu

Najlepšie čítačky elektronických kníh od 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Veľkosť dipleja Rozlíšenie Cena
1. Pocketbook 740 InkPad 3
7,8 palca 1404 × 1872 px Zistiť cenu
2. Amazon Kindle Paperwhite 4
6 palcov 1448 x 1072 px Zistiť cenu
3. PocketBook 632 Touch HD 3
6 palcov 1448 x 1072 px Zistiť cenu
4. Onyx InkBOOK Explore
7,8 palca :1872 x 1404 px Zistiť cenu
5. Amazon Kindle Oasis 2
7 palcov 1680 x 1264 px Zistiť cenu

Čítačky elektronických kníh a ich charakteristika

Čítačky elektronických kníh sa dajú, vzhľadom k veľkej podobnosti jednotlivých modelov, charakterizovať pomerne ľahko. Ide o prístroje podobné tabletom, väčšinou s takzvaným E-Ink displejom (displej na báze elektronického atramentu). Výhodou je, že je taký displej úspornejší a zároveň šetrnejší k vašim očiam. Nevýhodou, že je čiernobiely. Niektoré čítačky sa však podobajú tabletom a používajú farebný LCD displej, tým je však znížená výdrž aj šetrnosť k používateľovi. Farebný LCD displej unavuje oči oveľa viac. Inak je pri čítačkách veľmi rozhodujúca tiež veľkosť a rozlíšenie displeja, aby sa vám čítalo čo najlepšie.

Z ďalších vecí, ktoré stoja za to spomenúť, je rozhodujúca pamäť. Tá musí byť dostatočne veľká, aby sa do nej vošlo viac elektronických kníh (zároveň je potrebné sledovať podporované súborové formáty – .html, .txt, .azw, .fb2, a tak ďalej). Naopak, bežné formáty, aké sa používajú na čítanie v počítači (bežne .doc a .pdf) sa v čítačkách otvárajú zle. Dôležitá je tiež kapacita batérie, aby čítačka vydržala čo najdlhšie bez nabíjania, ovládanie (väčšinou dotykové alebo tlačidlové – je potrebné rozlišovať či čítačka umožňuje aj zadávanie textu alebo len čítanie) a v neposlednom rade aj pripojenie. Nejako totiž musíte knihy do pamäti dostať.

Pre vlastné pohodlie by ste sa potom mali snažiť, aby bola čítačka mobilná a ľahká. Veľkosťou sú často podobné väčším mobilom alebo menším tabletom. Často sledovaným rozmerom je veľkosť displeja (ktorú je potrebné dať si do porovnania s rozlíšením), ale zároveň by ste nemali zabúdať ani na rozmer celkový. Spoločne s hmotnosťou čítačiek vypovedá o tom, aké pohodlné pre vás bude prenášanie a čítanie. Nezabúdajte, že čítačku využijete napríklad pri cestovaní. Po softwarovej stránke nezabúdajte, že čítačka má svoj operačný systém, aj keď býva jednoduchší ako pri inteligentnej elektronike, vlastnú adresárovú štruktúru a v prípade modernejších a vylepšených čítačiek vám ponúka aj prístup na internet cez prehliadač, MP3 prehrávač alebo napríklad slovník.

Výhody

Môžete si prispôsobiť veľkosť a font textu

Bývajú ľahšie, než tlačené knihy, a čítanie je pohodlnejšie

Knihy sa lahšie nakupujú a do jednej čítačky sa ich zmestí veľa


Nevýhody

Obmedzená kapacita batérie, nutnosť dobíjania

Unavujú oči viac ako tlačené knihy

back to menu ↑

Niektoré značky čítačiek, ktoré sa oplatí poznať

Vzhľadom na to, že trh s čítačkami u nás zatiaľ nie je taký bohatý, ako napríklad v Spojených štátoch alebo v Spojenom kráľovstve, a čítačky si ešte len získavajú obľubu, nebude tentokrát výpis značiek taký bohatý. Zvolili sme tri, ktoré vychádzajú z hodnotení najlepšie, a ktoré dodávajú na trh vysoko kvalitné modely. Ide o značky Amazon, Bookeen a PocketBook. Nechceme tým ale samozrejme povedať, že iné značky nemôžu byť dobré, to určite nie. Tým, že ponuka nie je taká široká, nachádza sa v nej prevažne kvalitný tovar (navyše aj náš test obsahuje čítačky iných značiek). Avšak títo výrobcovia patria medzi tie tradičné, osvedčené a rozhodne sa ich oplatí poznať.

back to menu ↑

Ako vybrať čítačku elektronických kníh?

Určite si v tejto chvíli kladiete pomerne zásadnú otázku. Predložili sme vám v teste výber najlepších čítačiek, ale ako zistíte, ktorá z nich bude najvhodnejšia pre vás? Vaše osobné preferencie sa od nášho názoru totiž môžu líšiť. V tom prípade bude potrebné pozrieť sa trochu bližšie na jednotlivé parametre čítačiek elektronických kníh, prejsť si dôležité hodnoty a zistiť, ako by mali vyzerať, aby bola čítačka maximálne pohodlná, výkonná a zároveň vás nijako neobmedzovala. Začneme tým najdôležitejším, a to je displej.

Dva základné typy displejov čítačiek

Pri čítačke elektronických kníh je jednou z najdôležitejších charakteristík displej. Ten sa dá rozoberať z mnohých rôznych hľadísk, ktoré si postupne prejdeme. Začneme tým najzákladnejším, a to je rozdelenie do dvoch typov. Prvý z nich je klasický LCD displej, bežný napríklad pri tabletoch, druhý E-Ink displej, špecifický len pre čítačky. Jednotlivé technológie sa môžu ešte ďalej deliť.

E-Ink displeje

Skratka E-Ink sa dá preložiť aj ako „Elektronický Atrament“, a tak nejako tento displej aj vyzerá. Je čiernobiely, pričom písmo je čierne a podklad biely. Vyzerá teda ako reálna kniha. Taký displej je energeticky menej náročný, šetrnejší k vašim očiam (minimálne vďaka chýbajúcemu podsvieteniu) a čítanie je tak komfortnejšie. Text je čitateľný vo všetkých uhloch a displej sa neleskne, ako to býva práve pri LCD displejoch. Naopak, nevýhodami je, že obrázky sa zobrazujú buď čiernobiele alebo v stupňoch šedej a prekresľovanie displeja je pomalšie ako v prípade LCD displejov. Ak máte čítačku, ktorá umožňuje napríklad prehliadanie internetu, môže vám len čiernobiele zobrazovanie začať časom vadiť. Do budúcna sa uvažuje aj s farebným E-Ink displejom, zatiaľ je ale iba vo fáze výskumu.

V tejto kategórii sa dajú rozlišovať dve rôzne technológie – staršia Pearl a novšia Carta. Zásadný rozdiel medzi nimi nie je, dá sa povedať, že druhý variant je novší a vylepšený. Má lepší kontrast, väčšiu ostrosť a vyššie rozlíšenie. Obraz je teda jemnejší a lepšie sa číta. Od čítačky s E-Ink displejom teda môžete očakávať príjemnejšie čítanie a zároveň väčšiu výdrž.

Výhody E-Ink displeje:

 • Menšia energetická náročnosť
 • Šetrnejší vďaka chýbajúcemu podsvieteniu
 • Lepší pocit z čítania
 • Čitateľnosť zo všetkých uhlov

Nevýhody E-Ink displeje:

 • Len čiernobiely
 • Chýbajúce podsvietenie neumožňuje čítanie v tme
 • Pomalšie prekresľovanie

LCD displeje

LCD displej dobre poznáte z klasických tabletov. Pri čítačkách sú menej obvyklé a väčšinou ich nájdete skôr pri tých drahších, ktoré sa podobajú tabletom. LCD displej funguje na princípe tekutých kryštálov, ktoré umožňujú zobrazovať grafiku farebne, čo je zásadný rozdiel oproti E-Ink displejom. Navyše sa prekresľujú výrazne rýchlejšie, než elektronický atrament. Hodia sa na prehrávanie videí aj na surfovanie po internete alebo hranie hier. Na druhej strane, daňou za to je, že taký displej má výrazne väčšiu spotrebu energie, a teda aj menšiu výdrž. Na dlhších cestách to môže byť dosť limitujúce. LCD displeje majú aj niektoré ďalšie nevýhody, ktoré určite z mobilov alebo tabletov dobre poznáte – zhoršenú čitateľnosť z niektorých uhlov a zároveň nepríjemné odlesky, ak sa na displej dívate napríklad na slnku.

Hlavnou výhodou LCD displeja pri čítačke je jeho farebnosť a možnosť podsvietenia. Na rozdiel od E-Ink displeja vám umožňuje čítanie v tme. Naopak, ak čítate na svetle, je to pre vaše oči náročnejšie a rýchlejšie sa unavia. LCD displeje čítačiek bývajú dosť často dotykové, čo môže ovládanie výrazne uľahčiť.

Výhody LCD displeje:

 • Farebné zobrazovanie
 • Podsvietenie umožňuje čítanie v tme
 • Rýchlejšie vykresľovanie
 • Často dotykové ovládanie

Nevýhody LCD displeje:

 • Viac unavuje oči
 • Energeticky náročnejšie
 • Odlesky na svetle

Podľa čoho vyberať veľkosť displeja?

Veľkosť displeja je pre dobré zobrazovanie knihy pomerne dôležitá. Čím väčší displej, tým príjemnejšie čítanie a zobrazovanie dokumentov – napríklad pri vedeckých publikáciách alebo pracovných záležitostiach sa to oplatí. Má to ale aj obrátenú stranu mince, čím väčší displej, tým väčšia je aj čítačka a o to menej pohodlné potom čítanie je. Veľká a ťažká čítačka sa horšie drží a po čase vás začnú bolieť ruky. Odporúčame teda pridržať sa priemeru a zvoliť univerzálnu strednú veľkosť displeja. Tá je udávaná v palcoch uhlopriečky, pričom platí tento prevodný vzťah:

1 palec = 2,54 centimetrov

Najbežnejšia je veľkosť 6, prípadne 7 palcov. Je to na čítanie bežných kníh úplne dostačujúce a je to presné optimum medzi príjemným čítaním a zároveň pohodlnou manipuláciou. Menšie čítačky, s uhlopriečkou displeja 5 palcov, sú vhodné skôr na krátke čítanie, napríklad cestou do práce, ale zároveň sú menej komfortné. Naopak, veľké čítačky, s uhlopriečkou 8 palcov a viac, bývajú nepohodlné a nájdu uplatnenie len vtedy, ak chcete čítať napríklad vedecké publikácie a potrebujete dobrú orientáciu v ilustráciách. Ak vás zaujíma kvalita zobrazenia, odporúčame sa dívať nielen na veľkosť displeja, ale aj na jeho rozlíšenie. Kombinácia týchto dvoch faktorov je totiž vypovedajúca, zatiaľ čo každý zvlášť vám toho o kvalite zobrazovania veľa nepovie.

Rozlíšenie displeja voľte čo najväčšie

Prejdime teda ku spomínanému rozlíšeniu. Jednoduchá definícia hovorí, že ide o parameter, ktorý udáva počet vykresľovaných bodov (pixelov). Určuje teda, koľko informácií sa na displej vojde a ako budú čitateľné. V kombinácii s veľkosťou displeja určuje jemnosť obrazu aj jeho ostrosť. Čím väčšie rozlíšenie, tým lepšie, je ale potrebné si ho dať do pomeru s uhlopriečkou. Ak máte totiž rozlíšenie napríklad 600 x 800 pixelov, čo je pri čítačkách s E-Ink displejom pomerne bežné, potom pre šesťpalcový displej bude dostačujúce. Avšak pre displej s uhlopriečkou osem palcov už bude obraz málo ostrý. Tu už je potrebné rozlíšenie aspoň 1024 x 768 pixelov. Rozdiel v cene nie je taký veľký, ale kvalita zobrazovania je výrazne väčšia.

Osvietenie displeja – máte oň záujem alebo nie?

Jednou z podstatných charakteristík displeja je prítomnosť podsvietenia a osvietenia. LCD displeje sú podsvietené prakticky všetky, je to pri ich princípe fungovania nevyhnutné a prináša to so sebou výhody, ale aj nevýhody. Podsvietenie je sprostredkované svetlami pod displejom. Medzi prednosti určite patrí, že môžete čítať aj v zhoršených svetelných podmienkach, dokonca aj v tme. Ale zároveň tým oveľa viac unavujete oči. Pri E-Ink displejoch je situácia s osvetlením trochu zložitejšia. Lacnejšie čítačky väčšinou podsvietenie nemajú a pre vás ako pre čitateľov je to značne limitujúce. Môžete čítať len pri svetle. Naopak, väčšina drahších modelov disponuje osvietením, výrazne sofistikovanejším a technologicky vyspelejším, než aké majú LCD displeje. Svetlo z LED diód osvetľuje displej vďaka optickým vláknam rovnomerne a hlavne nežiaria toľko do priestoru. Je šetrnejšie k očiam a väčšinou je ľahko regulovateľné.

Ovládanie s displejom tiež okrajovo súvisí

Posledným parametrom, ktorý chceme v súvislosti s displejom spomenúť, je ovládanie čítačky. Väčšina lacnejších modelov sa ovláda cez tlačidlá. Je to veľmi jednoduchý systém, kde otáčate stránky knihy alebo regulujete intenzitu svietenia tlačidlami. Hlavne pri E-Ink čítačkách je to bežné, pretože vzhľadom na zníženie rýchlosti reakcie a prekresľovanie, je ovládanie cez tlačidlá jednoduchšie. Druhou možnosťou je dotykový displej, ktorý sa ovláda vašimi dotykmi. Tento spôsob je charakteristický pre LCD displeje, ale aj pre niektoré E-Ink displeje, hlavne pre tie drahšie. Ak totiž vlastníte čítačku, ktorá umožňuje odosielanie e-mailu, zapisovanie poznámok alebo surfovanie po internete, je potrebné text nielen čítať, ale aj zadávať. To sa pomocou tlačidiel dosť dobre nedá. Podľa nás teda, ak vyberáte medzi dotykovo a tlačidlovo ovládanou čítačkou, záleží predovšetkým na vašich preferenciách:

 • Tlačidlové ovládanie voľte v prípade jednoduchších čítačiek, alebo ak od nej neočakávate viac, ako len čítanie. Na posúvanie strán a základné operácie je to ideálne a jednoduché riešenie.
 • Dotykové ovládanie odporúčame, ak stojíte o pokročilejšiu čítačku a zároveň ju chcete využívať na viac činností, okrem iného aj na zápis textu.

Čo sa týka priamo ovládania, odporúčame sa naň ešte pred kúpou pozrieť. Zaujímať by vás mali tri základné veci – spôsob otáčania stránok (ideálne dotykovo alebo tlačidlami po stranách displeja), základná orientácia v menu (jeho logika a ovládanie) a písanie. To sa dá sprostredkovať buď klasickou klávesnicou, ktorá môže byť súčasťou čítačky alebo dotykmi na daných bodoch displeja. Ak kupujete čítačku v kamennom obchode, odporúčame dohodnúť sa s obsluhou a ovládanie si na mieste vyskúšať. Primárnym cieľom je, aby pre vás bolo pohodlné a intuitívne.

Kapacita pamäti – čím väčšia, tým viac kníh uložíte do knižnice

Rozhodujúca je pre využitie čítačky tiež veľkosť pamäti zariadenia. To sa dalo očakávať. Väčšina čítačiek má svoju vnútornú pamäť v rade niekoľkých GB (gigabyte). Bežná hodnota sú 4 GB. Vzhľadom na veľkosť e-kníh je to pomerne veľká kapacita. Prípadne, ak vyžadujete naozaj veľkú pamäť, môžete zvoliť niektorú z moderných čítačiek, ktoré umožňujú ukladanie kníh do cloudu. Pamäť sa potom dá rozšíriť tiež pomocou pamäťových MicroSD kariet, je ale potrebné si dopredu pozrieť či čítačka disponuje slotom pre SD kartu. Nie je to totiž, ani v dnešnej dobe, automatické. Na druhej strane, niektoré lacnejšie čítačky majú svoju vnútornú pamäť 1 GB a neumožňujú ďalšie rozšírenie. To už je pomerne malá kapacita, ktorú neodporúčame.

Dávajte pozor na podporované formáty

Každá e-kniha, ktorú do čítačky nahráte, je uložená v určitom formáte. Keďže neexistuje jednotný formát, môže ich byť celý rad (počínajúc klasickými počítačovými súbormi .doc a .pdf až po špeciálne súbory, ako je .epub alebo .mobi). V zásade ide o to, že textová informácia je zašifrovaná do súboru, čitateľného elektronickým zariadením. To ho zase rozšifruje a vytvorí vám čitateľný výstup. Každá čítačka má ale len obmedzený repertoár súborov, ktoré dokáže prečítať, nie je to tak, že každé zariadenie by bolo so všetkými formátmi kompatibilné. Pozrime sa na jednotlivé formáty podrobnejšie:

 • PDF – formát, aký pozná každý, kto sa pohybuje v počítačovom prostredí. Nie je pre knihy príliš vhodný. Je síce univerzálny, ale máloktorá čítačka si s ním poradí. Väčšinou sa v ňom preto ukladajú technické a odborné publikácie, a otvárať je ho vhodné skôr na väčších čítačkách, od sedempalcového displeja vyššie. Aby PDF čítačka dobre prečítala, je vhodné, ak ponúka aj takzvaný landscape režim, teda čítanie na šírku.
 • MOBI – formát, ktorý primárne vyvinula spoločnosť Amazon. Jej čítačky, Amazon Kindle, s ním nemajú najmenší problém, ostatní výrobcovia väčšinou áno. Čítačky PocketBook si nevedia poradiť s obrázkami v tomto formáte, ostatné čítačky ho potom niekedy ani neotvoria. Na druhej strane, vzhľadom k veľkej obľube značky Amazon vychádza veľká časť kníh práve v tomto formáte.
 • ePUB – asi druhý najbežnejší formát, ktorý sa u nás predáva. Primárne ho využíva značka PocketBook, od ktorej ho prevzali aj ostatné značky, s výnimkou Amazonu.
 • Ďalšie formáty: AZW (Amazon), DOC a DOCX (Microsoft Office), TXT, HTML, PDB

Čítačky potom, ak majú nejaké špeciálne funkcie, musia vedieť otvárať aj obrázkové alebo zvukové súbory, najčastejšie teda JPEG, PNG, MP3. Ak by ste náhodou kúpili čítačku, ktorá daný formát nepodporuje, ale kniha nie je inak k dostaniu, stále ešte nemusíte zúfať. Existujú programy, pomocou ktorých sa dajú e-knihy preformátovať, takzvane skonvertovať. Ponúka to napríklad program Calibre, prípadne sa to dá urobiť priamo cez výrobcu. Napríklad firma Amazon to pre svoje čítačky umožňuje zdarma.

Operačný systém musí byť stabilný a adresárová štruktúra prehľadná

Pri čítačkách nie je operačný systém natoľko dôležitý, ako napríklad pri mobilných telefónoch alebo pri notebookoch. Predsa len, nepočíta sa s tým, že by ich niekto využíval k výkonnostne náročnejším procesom. Aj tak je ale dobre, ak má čítačka dostatočne výkonný procesor, veľkú vnútornú pamäť a stabilný operačný systém (pomerne často to býva Android). Kombinácia týchto troch faktorov vypovedá o tom, aká bude čítačka rýchla, ako dobre bude reagovať a či náhodou nebude zamŕzať alebo sa zasekávať. Nechceme v tejto veci zabiehať do väčších podrobností, to je skôr otázka pre IT technikov a súpis hodnôt by vám aj tak asi veľa neprezradil. Povieme skôr to, že najlepšie vyladený operačný systém majú momentálne čítačky Amazon Kindle a PocketBook. Ostatní výrobcovia zatiaľ s operačnými systémami skôr bojujú. Ale ak si nekúpite vyložene starú alebo podozrivo lacnú čítačku, a ak ju plánujete využívať ako priemerný užívateľ, rozdiely pre vás budú sotva znateľné.

Pomerne zaujímavým faktorom, o ktorom sa často nehovorí, je používaná adresárová štruktúra. Je to v podstate to isté, čo poznáte z počítača. Laická definícia by znela, že je to systém rozradenia súborov do zložiek a ich následné radenie podľa názvu, autora, veľkosti, dátumu vzniku, a tak ďalej. Väčšina čítačiek používa rovnakú adresárovú štruktúru, na akú ste zvyknutí z počítača. Teda práve systém zložiek a adresárov, kam si dokumenty ukladáte. Hlavne lacnejšie čítačky ale adresárový systém nemajú a knihy ukladajú do systému buď do kolekcií alebo ich nezoraďujú vôbec. Je to trochu zmätočné, a ak si potrpíte na poriadok, nebudete s týmto spôsobom úplne spokojní. Navyše sa môže stať, že sa premiešajú súbory s rôznou koncovkou a medzi formátmi sa vám bude horšie orientovať.

Nezabudnite si skontrolovať výdrž batérie, mala by byť čo najdlhšia

Veľmi dôležitým faktorom je, podobne ako pri ďalšej inteligentnej elektronike, kapacita batérie a jej výdrž. Čítačku pravdepodobne väčšinou využijete v situáciách, kedy budete bez prístupu k elektrickej energii. Znamená to, že sa energia pre pohon softwaru alebo svietenie displeja bude odoberať z energie, ktorú je potrebné pravidelne nabíjať. Aby čítačka vydržala v prevádzke čo najdlhšie, a zároveň aby nebolo potrebné ju nabíjať príliš často, je dobré hľadať zariadenie s čo najvyššou kapacitou batérie. Tá sa udáva v mAh (miliampérhodinách) a pri čítačkách sa štandardne pohybuje medzi 1400 až 1600 mAh. Na druhej strane, je potrebné si dať tento údaj do súvislosti s ďalšími faktormi. S výkonnosťou čítačky aj so spotrebou displeja a ďalšími hodnotami. Napríklad LCD displeje majú výrazne väčšiu spotrebu, ako E-Ink displeje, a to sa vo výdrži zariadenia prejaví. Výrobcovia preto uvádzajú výdrž batérie v hodinách alebo v počte otočených strán na jedno nabitie. Je to samozrejme orientačný údaj, ale veľa vypovedá. Napríklad to, že klasické čítačky s atramentovým displejom vydržia aj dva týždne, zatiaľ čo čítačky s LCD displejom väčšinou len niekoľko hodín, maximálne deň.

Pripojenie a nabíjanie čítačky

Jednou z posledných vecí, ktoré by sme chceli spomenúť, je spôsob pripojenia čítačky (napríklad za účelom sťahovania nových kníh, alebo preformátovania tých existujúcich) a jej nabíjania. Na to sú potrebné káble a vstupy/výstupy na samotnom zariadení. Existuje niekoľko spôsobov, ako čítačku pripojiť k iným zariadeniam, poďme sa na ne pozrieť postupne:

 • USB – asi najklasickejšie pripojenie dnešnej doby. Čítačka obsahuje USB slot a pomocou kábla sa dá pripojiť k počítaču. Prípadne, ak máte vhodnú nabíjačku, dá sa cez USB čítačku tiež nabíjať (nielen z počítača, ale aj zo zásuvky, čo je veľká výhoda).
 • Bluetooth – klasická technológia, ktorá je známa už pomerne dlho. Umožňuje bezdrôtové spárovanie a prepojenie dvoch zariadení, napríklad čítačky a počítača. Môžete potom medzi nimi preposielať napríklad súbory, ktoré si chcete do čítačky nahrať.
 • Wi-Fi – umožňuje pripojenie k bezdrôtovej Wi-Fi sieti. Okrem toho, že potom sa dajú jednotlivé zariadenia prepojiť a preposielať si dáta, máte tiež prístup na internet. Môžete teda spracovávať texty, sťahovať knihy, čítať si správy alebo vybavovať e-mailovú komunikáciu.
 • Mobilné dáta – toto nie je príliš častý spôsob pripojenia, avšak niektoré čítačky umožňujú pripojenie cez SIM kartu a využitie pripojenia internetu cez mobilné dáta. Ak máte neobmedzenú dátovú tarifu, potom sa vám tento spôsob oplatí, inak ho ale príliš neodporúčame, pri dnešnej cene dát a dostupnosti bezdrôtového internetu sa vám oveľa viac oplatí čítačku pripájať cez Wi-Fi.

Rozmery a váha čítačky pre pohodlné čítanie

Čítanie by pre vás malo byť relaxáciou a odpočinkom. Preto odporúčame nepodceniť dva, na prvý pohľad málo podstatné, parametre. Tými sú váha a rozmery čítačky. Samozrejme, na začiatok musíme spomenúť jednu vec – určujúca je pre ne predovšetkým veľkosť displeja. Ľahké a malé čítačky majú aj malý displej a opačne. Preto teda odporúčame nasledujúci postup – najskôr si vyberte kategóriu čítačiek podľa veľkosti displeja, a potom až porovnávajte ich rozmery a hmotnosť v rámci tejto kategórie. Je totiž samozrejmé, že päťpalcová a osempalcová čítačka budú mať veľmi rozdielne rozmery, ale zároveň aj využitie. A ak si niekto plánuje kúpiť čítačku s uhlopriečkou 8 palcov, ľahká päťpalcová pre neho nebude mať význam.

Čo sa týka jednotlivých hodnôt, bežná je hmotnosť v rozmedzí 150 až 400 gramov, čo nie je príliš veľa. Je ale potrebné zvážiť, že napríklad na cestách budete držať čítačku v ruke aj niekoľko hodín, a vtedy sa každý gram prejaví. Rozmery čítačky, predovšetkým výška a šírka, sú potom dané veľkosťou displeja, o ktorej sme sa už raz bavili. Na tomto mieste teda na danú kapitolku odkazujeme. V poslednom rade by sme ešte spomenuli dizajn. Ten nehrá pre praktické využitie žiadnu väčšiu úlohu, ale ak si zakladáte na osobnom štýle a móde, máte už v dnešnej dobe možnosť vyberať si z rôznych farieb čítačiek a vyladiť ich napríklad ku svojmu obľúbenému oblečeniu. Podobne vám môžu pomôcť dnes veľmi prepracované puzdrá na čítačky, o ktorých ešte bude reč.

back to menu ↑

Funkcie moderných čítačiek e-kníh

Niekoľkokrát počas článku sme spomenuli funkcie tých najvychytanejších modelov, ktoré sa čím ďalej viac približujú tabletom. Určite by stálo za to si ich postupne prejsť, vysvetliť a zamyslieť sa nad tým, či práve túto funkciu nevyužijete a či by sa vám neoplatilo ju pri čítačke chcieť.back to menu ↑

Konečný verdikt

Ak vyberáte čítačku, existuje celý rad dôležitých parametrov, ktoré je potrebné zohľadniť. Predovšetkým sa skúste zamyslieť nad tým, ktorý z parametrov je pre vás dôležitý…

 • Zaujíma vás predovšetkým cena čítačky? Potom pre vás bude ideálna lacná čítačka s cenou do sedemdesiatpäť eur.
 • Chcete čítačku, ktorá vám sprostredkuje príjemný čitateľský zážitok, ale viac od nej nečakáte? V tom prípade vám bohato postačí čítačka strednej triedy.
 • Pre tých najnáročnejších, ktorí čakajú od zariadenia ešte niečo navyše, sú tu čítačky s mnohými vyladenými funkciami, ktoré sa pomaly, ale iste približujú jednoduchým tabletom.

Ak máte aspoň rámcovú predstavu, v ktorej z daných kategórií chcete vyberať, môžeme sa pozrieť na ponuku jednotlivých značiek. Pri čítačkách je to pomerne jednoduché, z tých najväčších je potrebné menovať Amazon, Bookeen a PocketBook. Ostatné značky už nie sú také významné – možno s nimi neurobíte chybu, ale trendy určuje práve táto trojica.

Čo sa týka kritérií výberu, určite nesmiete vynechať parametre displeja. Či už ide o jeho typ, veľkosť alebo rozlíšenie (ideálny je šesťpalcový displej, s čo najväčším rozlíšením). Mal by byť dostatočne veľký, príjemný pre vaše oči a musí mať dobré zobrazovacie vlastnosti. Z ďalších dôležitých hodnôt je potrebné spomenúť pamäť a kapacitu batérie. Prvá rozhoduje o tom, koľko kníh sa vám do knižnice vojde, druhá o tom, ako dlho budete môcť čítať bez toho, aby ste čítačku nabíjali. Oboje je pre komfortné zaobchádzanie s čítačkou dôležité. Čo ďalej spomenúť? Intuitívne ovládanie, širokú podporu naprieč formátmi a príjemnú veľkosť aj hmotnosť, aby bola čítačka mobilná a zároveň vás pri čítaní neboleli ruky. Na záver sa potom ešte môžete pozrieť, akými funkciami navyše disponuje a či vám vyhovuje jej cena. Ak áno, máte vybrané a už vám stačí len sa pozrieť, ako s čítačkou zaobchádzať, aby vám vydržala slúžiť čo najdlhšie.

back to menu ↑

Aká môže byť cena čítačky?

Z hľadiska ceny sme si čítačky rozdelili už na úvod článku, v teste. Dovoľte nám sa na tomto mieste k rozdeleniu vrátiť a trochu ho ešte rozviesť. Čítačku môžete z druhej ruky zohnať aj za pár eur, také modely ale nie sú hodné nášho odporúčania. Pôjde buď o staré modely, prípadne o nekvalitné výrobky pofidérnych spoločností. Nie, pri kvalitných čítačkách začína cena medzi štyridsiatimi a sedemdesiatimi piatimi eurami. Tu zoženiete lacné čítačky, vybavené základnými funkciami, s menším rozlíšením a priemernou batériou. Ak chcete využívať čítačku len na čítanie kníh a nečakáte od nej nič zvláštne, vyberiete si. Náročnejší zákazník ale nahliadne do kategórie čítačiek, ktorých cena dosahuje zhruba sedemdesiatpäť až stopätnásť eur. Tu už trh ponúka čítačky strednej triedy, ktoré potreby bežných zákazníkov dokonale pokrývajú. Ponúkajú podsvietený displej, vysokú kapacitu batérie, podporu naprieč formátmi a niektoré ďalšie funkcie, ako je pripojenie na internet alebo výstup pre slúchadlá. Najlepšie čítačky sú k dostaniu v cenách nad stopätnásť eur (najdrahšie na našom trhu stoja skoro tristoosemdesiatpäť eur). Ide o prepracované a vyladené modely, ktoré majú vynikajúce parametre batérie aj displeja, sú pomerne šetrné a majú funkcie pripojenia na internet, prehrávania hudby, predčítavania aj, napríklad, zápisu poznámok.

back to menu ↑

Pár tipov, ako sa o čítačku postarať

Čítačky sú, bohužiaľ, pomerne krehké zariadenia. Tomu je potrebné prispôsobiť zaobchádzanie s nimi. Sú dokonca, vzhľadom k prítomnosti E-Ink displeja, ešte náchylnejšie na poškodenie, ako klasické tablety (a aj s tými je niekedy kríž). Akýkoľvek pád alebo náraz do displeja môže čítačku vážne poškodiť, na to je potrebné brať v každom prípade ohľad. Odporúčame teda čítať si len v prostredí, kde vám nehrozí žiadne väčšie riziko. Na pláž, alebo dokonca do bazénu si berte len čítačky, ktoré sú vodoodolné a odolné voči preniknutiu prachu, to je jedna zo zásad, ktoré by ste mali mať na pamäti. Pri zašpinení displej čistite len suchou handričkou, prípadne prípravkami, ktoré odporúča výrobca. Nepoužívajte ale v žiadnom prípade agresívnu chémiu. Na cesty alebo na skladovanie čítačiek odporúčame kvalitný obal. Ten čítačku chráni, navyše väčšinu z vás iste poteší, že sa môže stať aj pekným dizajnovým doplnkom. Dá sa kúpiť v mnohých rôznych odtieňoch a typoch, od luxusných kožených až po rôznofarebné alebo vzorované látkové. Doplniť s ním teda pracovný oblek alebo letné šaty nie je problém.

Druhá (a zároveň posledná) vec, ktorú budete riešiť, je, kde zohnať elektronické knihy. Tu je odpoveď jednoduchá – v internetových kníhkupectvách. Ak máte záujem o knihy v slovenskom jazyku, pridržte sa našich kníhkupectiev, ak radi čítate v angličtine alebo inom jazyku, môžete zvoliť ktorékoľvek svetové kníhkupectvo. E-booky, predovšetkým tie, ktorým vypršali autorské práva, sa dajú sťahovať aj zdarma, ponuka je však obmedzená. Avšak, než si knihu kúpite, odporúčame skontrolovať dve veci – či sa  náhodou nedá niekde zohnať zdarma (občas sa vám to môže pošťastiť) a či je jej formát čítačkou podporovaný. Bolo by hlúpe, keby ste si kúpili knihu, ktorú vaše zariadenie neprečíta. V lepšom prípade by ste si pridali prácu s konvertovaním, v tom horšom by ste ju museli kupovať znovu.

To je asi všetko, čo vám ohľadne výberu čítačky môžeme povedať. Takže na tomto mieste už zostáva len popriať vám s vašou čítačkou veľa zážitkov a v pokoji a pohodlí prečítaných kníh.

Čítačky
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk