Najlepšie infrasauny 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej infrasauny.
  • Zvoľte si na základe veľkosti, materiálu, výkonu a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Víťazi testu:

Infrasauny do 1 000 eurInfrasauny od 1 000 do 1 400 eurInfrasauny od 1 400 eur
Hanscraft San Marino Hanscraft VALENCIA 2+ France La Provance 4
badge-price
badge-performance
badge-quality
93 %
93 %
96 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • Nahratie infrasauny zvyčajne trvá iba pár minút
  • Energetická úspora a lacná prevádzka
  • Vysoká bezpečnosť
  • Podlahový infražiarič
  • Bluetooth Audio Systém
  • Priestranná a výkonná
  • Dokonalý rozmer do menších priestorov
  • Jednoduchá inštalácia
  • Kapacita pre 4 osoby
  • Dvere majú prekrytie a izoláciu len z troch strán
  • Manuál v angličtine
  • Miestami drobné netesnosti

Úvod

Saunovanie všeobecne patrí ku kratochvíľam, ktoré majú blahodarné účinky na ľudské zdravie. Prospešnosť tradičných sáun objavili prví severania, hlavne Fíni (z fínčiny napokon slovo „sauna“ aj pochádza). Tam majú tiež sauny najväčšiu tradíciu. Zvyčajne sú to menšie miestnosti, obložené drevom, ktoré pracujú hlavne s teplom z kachlí. Tým sa hovorí kiuas a môžu miestnosť vyhriať až na 80 °C. V tomto teple sa vypotíte, zahrejete a nasleduje prudké ochladenie vo vode, alebo tradične v snehu. Je to klasika a tradícia, na ktorú väčšina ľudí nedá dopustiť. Infrasauny sa trochu líšia. Prvé sauny tohto druhu sa objavili v 60. a 70. rokoch 20. storočia v Japonsku, kde lekári zistili, že infračervené žiarenie má dobrý vplyv na zdravie.

Infrasauny teda namiesto kachlí využívajú infračervené keramické žiariče. Práve IR žiarenie má schopnosť prenikať do ľudských tkanív, zhruba do hĺbky štyri až päť centimetrov. Dochádza k uvoľneniu svalov, ciev, kĺbov, zníženiu záťaže a samozrejme zvyšovaniu teploty. Infrasauna tiež napomáha imunitnému systému, pretože sa z tela môžu vyplaviť aj vírusy alebo baktérie (nehľadiac na to, že im teplo nerobí dobre). Teplota sa môže bežne pohybovať v rozmedzí 45 až 60 °C s tým, že väčšinu tepla pohltí telo, vzduch je teda výrazne chladnejší (pri fínskej saune je to opačne). Účinnosť infrasauny závisí na vlnovej dĺžke, type žiariča, alebo napríklad veľkosti. Ak sa chystáte kupovať infrasaunu, mali by vás ale zaujímať aj ďalšie parametre – materiál, spotreba alebo vnútorné vybavenie. Je pravda, že tento typ sauny nemá takú tradíciu ako fínska sauna a saunovanie teda nie je takým zážitkom. Zato si ju ale môžete relatívne ľahko zaobstarať domov a spoločne s vyššou účinnosťou a nižšou teplotou vzduchu je to jej najväčšia výhoda.

Samozrejme, výber infrasauny, to nie je záležitosť na päť minút. Je potrebné starostlivo zhodnotiť všetky jej parametre, niečo si o nich naštudovať a trochu sa do danej problematiky ponoriť. Otázku ako vybrať saunu napokon pomerne podrobne rozoberá tento náš veľký článok, ktorý obsahuje okrem iného aj veľký test infrasáun 2023 a výber najlepších modelov daných kategórií. Ak vás zaujíma, ktorá infrasauna je najlepšia, recenzia vo vnútri článku vám poradí. To všetko vám môžeme ponúknuť, pretože veríme, že sauna do bytu vám musí plne vyhovovať a bez dostatku informácií to dosiahnete len málokedy a väčšinou len náhodou. Starostlivý výber, informovanosť a znalosti infrasáun vám pomôžu oveľa viac.

späť do menu ↑

Infrasauny – aké rozdelenie sme v teste zvolili?

Trh s infrasaunami je veľmi, veľmi bohatý a zároveň rozmanitý. Aby bol náš test prehľadnejší a užitočnejší, rozhodli sme sa sauny rozdeliť do viacerých kategórií, pričom ako meradlo sme tentokrát použili cenu. Význam tohto rozdelenia je pomerne jasný – cena pomerne veľa vypovedá o celkových vlastnostiach sauny.

Ceny si ešte všimneme podrobnejšie v kapitolke na konci článku, teraz si skôr povedzme, že vlastnosti sauny sa s rastúcou cenou pozvoľna vylepšujú. Cena kvalitných sáun začína okolo osemsto eur (určite nekupujte lacné sauny za pár desiatok eur, tie nič nevydržia, dlho sa nahrievajú a sú vo všetkých smeroch nekomfortné). Kategórie nášho testu sú teda nasledujúce:

  • Infrasauny do 1 000 eur
  • Infrasauny od 1 000 do 1 400 eur
  • Infrasauny od 1 400 eur

späť do menu ↑

Test infrasáun

Infrasauny sú pomerne obľúbeným artiklom posledných rokov. Domáca sauna je u Slovákov v obľube. Poďme si, ešte než pristúpime k ďalším charakteristikám, prejsť výber najlepších infrasáun jednotlivých cenových kategórií.

Najlepšie infrasauny do 1 000 eur

V tejto cenovej kategórii nečakajte žiadne zázraky. Zoženiete tu väčšinou lacnejšie sauny, síce kvalitné, ale menej vybavené. Všeobecne sú menšie, väčšinou je to infrasauna pre dvoch, alebo dokonca pre jedného človeka a prakticky bez výnimky z  jedľovca kanadského. Výkony sú menšie, spotreba je trochu vyššia, ale to sa v tejto kategórii očakáva. Vhodné sú pre nenáročných zákazníkov, ktorí zháňajú infrasauny lacno.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacitaMateriálCena
1. Hanscraft San Marino
1 osoba Jedľovec kanadský Zistiť cenu
2. France Apollon 1
1 osoba Jedľovec kanadský Zistiť cenu
3. Marimex Smart 1001 M 11105628
1 osoba Jedľovec kanadský Zistiť cenu
4. Belatrix Vista 1
1 osoba Jedľovec kanadský Zistiť cenu
5. Marimex Trendy 2001 M 11105610
1 osoba Jedľovec kanadský Zistiť cenu

Najlepšie infrasauny od 1 000 do 1 400 eur

Infrasauny, ktorých ceny sa pohybujú medzi 1 000 a 1 400 eurami, tvoria strednú triedu tohto typu tovaru. Pohybujú sa v nej lepšie sauny, väčšinou aj s väčšou kapacitou tri až štyri osoby. Opäť sú väčšinou z jedľovca, a aj keď sú dobre vybavené a dizajnovo veľmi pekné, k dokonalému luxusu im ešte niečo chýba. Pre menej náročných zákazníkov sú ale ideálne.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacitaMateriálCena
1. Hanscraft VALENCIA 2+
3 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu
2. Belatrix Vista 2
2 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu
3. Belatrix Benton 1
1 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu
4. Marimex Elegant 3001 L 11105623
2 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu
5. France Apollon 2-3
3 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu

Najlepšie infrasauny od 1 400 eur

V tejto kategórii už môžete očakávať dokonalý luxus. Nachádzajú sa tu vôbec najlepšie sauny s rôznou kapacitou, od jednej po šesť osôb. Materiálom je kanadský jedľovec, ale aj červený aromatický céder, sú pekne vybavené, dizajnovo dokonalé a výkonné. Ak sa nebojíte do sauny investovať a ide vám o kvalitu a komfort, je táto kategória pre vás.

PoradieNáhľadNázovHodnotenieKapacitaMateriálCena
1. France La Provance 4
4 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu
2. Belatrix Hadir 2L
2 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu
3. France Apollon Club
5 osôb Kanadský jedľovec Zistiť cenu
4. Belatrix Hadir 1L
1 osoba Kanadský jedľovec Zistiť cenu
5. Belatrix Vista 3-4
4 osoby Kanadský jedľovec Zistiť cenu

Infrasauny a ich charakteristika

Infrasauny sa od klasických sáun pomerne líšia nielen princípom, ku ktorému sa dostaneme neskôr, ale aj svojím dizajnom. Fínska sauna má väčšinou tvar miestnosti s kachľami a potrebným vybavením, zatiaľ čo infrasauna má väčšinou podobu bunky, ktorú umiestnite do miestnosti v dome. Býva zvyčajne vyhotovená z jedľovca alebo cédra, pričom vonkajší obklad býva rôzny a záleží na vašom vkuse a na tom, ako k vám sauna zapadá. Často býva tiež vhodne doplnená sklom a pôsobí tak veľmi elegantne a luxusne. Všeobecne majú infrasauny potenciál ozvláštniť a povzbudiť interiér vášho domu.

Ako sme už trochu načali, infrasauny fungujú vďaka žiaričom, ktoré vysielajú infračervené žiarenie. To je pohlcované objektmi v saune, ktoré sa týmto spôsobom prehrievajú. Naopak, okolitý vzduch sa ohrieva až neskôr po týchto objektoch, takže na rozdiel od fínskej sauny nesedíte v teple a výrazne lepšie sa vám dýcha. Lúče infračerveného žiarenia prenikajú do tela až 5 centimetrov hlboko, pôsobia rýchlejšie, ale zároveň nemajú žiadny vplyv na kožu ani na svalstvo. To je zásadný rozdiel oproti iným typom sáun. Infrasauna pôsobí celkom blahodarne aj na ľudí s ťažkosťami kardiovaskulárneho systému a užívať ju môžu aj ľudia s dýchacími problémami. Obe tieto skupiny ľudí by do klasickej sauny ísť nemohli. Ďalšou výhodou infrasáun oproti klasickým saunám je minimálny čas nahrievania. Bohato postačí 10 až 15 minút. Ovládanie a obsluha je jednoduchšia a spotreba je v prijateľných medziach.

Výhody

Rýchle nahrievanie

Menšie rozmery

Jednoduchšia obsluha

Prenikavosť infračerveného žiarenia


Nevýhody

Klasická sauna je lepším zážitkom

Spotrebováva elektrinu

späť do menu ↑

Najväčšie firmy, ktoré sa zameriavajú na infrasauny

Keďže sauny dosahujú každý deň väčšiu a väčšiu obľubu, objavuje sa na trhu samozrejme tiež viac a viac firiem, ktoré sa na infrasauny zameriavajú. Na jednej strane je to pre vás výhoda, pretože to tlačí ceny dole a zároveň máte väčší výber, nesie to však so sebou tiež určité nevýhody. Predovšetkým – nie každý výrobca infrasáun je dobrý. Na trhu sa, bohužiaľ, pohybuje celý rad firiem, pri ktorých o kvalite predávaných sáun dosť pochybujeme. Pre bežného zákazníka je potom ťažké rozoznať skutočnú kvalitu. Odporúčame teda aspoň niečo si o vybraných značkách sáun naštudovať. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na nasledujúce body:

  • Tradícia značky – dobré značky sa väčšinou držia na trhu dlhodobo, majú dobré ohlasy a vysokú obľubu. To je jeden zo znakov kvality, ktorý ľahko poznáte.
  • Odporúčanie – nič vám nemôže pomôcť viac, ako odporúčanie od známych na základe osobných skúseností. Nebojte sa opýtať a niečo si zistiť, než do sauny investujete, nie je to práve malá čiastka.
  • Šírka ponuky – dobrá firma disponuje často v danom odbore širokou ponukou. To jej zaistí skúsenosti, zisky a veľa priestoru pre nové technológie a ďalšie investície.
  • Príjemné vystupovanie, zákaznícky servis a ďalšie rysy – samozrejme, je dobré, ak sa firma môže pochváliť férovým jednaním, kvalitným zázemím, dobrým servisom alebo ochotným personálom. Má to svoju výpovednú hodnotu.

Faktorov je samozrejme viac, ale toto sú tie hlavné, ktoré si najčastejšie všimnete. V rámci nášho testu sme otestovali celý rad sáun a na základe týchto testov sme sa rozhodli zostaviť kapitolku o kvalitných, veľkých, ale hlavne dobrých výrobcoch infrasáun. Poďme sa spolu na nich pozrieť.

späť do menu ↑

Ako vybrať infrasaunu? Hľadajte vždy sauny na mieru

Výber infrasauny nie je zďaleka taký jednoduchý, ako by sa jednému mohlo zdať. Je potrebné vziať do úvahy pomerne dosť parametrov, ak by sme to mali povedať stručne – je potrebné vyberať sauny na mieru vašim potrebám a dbať na komfort. Saunovanie musí byť príjemné, musíte si pri ňom odpočinúť a nemalo by vás nič rušiť ani obťažovať. Infrasauna by mala mať prijateľnú spotrebu, dostatočnú kapacitu, pekný dizajn a musí byť z materiálu, ktorý vám bude príjemný. Aby sme vám pomohli, pripravili sme v nasledujúcich odsekoch pár rád, ako vybrať saunu, a podľa čoho sa medzi jednotlivými modelmi orientovať.

Rozmery a kapacita infrasáun

Pomerne dôležitým parametrom infrasáun sú ich rozmery a kapacita. Začneme druhým spomenutým. Tu sa dá ťažko niečo odporúčať. Len vy sami viete, pre koľko ľudí saunu zhruba kupujete. Či sa chcete saunovať sami, s partnerom, deťmi alebo brať do sauny aj svojich známych. Bežná je kapacita sáun jedna až štyri osoby, niektoré modely (hlavne tie drahšie) sú však určené až pre šesť osôb. Ale naša rada je, aby ste sa nespoliehali len na kapacitu uvádzanú výrobcom, ale aby ste si strážili aj rozmery sauny. Ak výrobca tvrdí, že sa v nej môže saunovať až šesť ľudí, ani zďaleka to nemusí byť pravda. Snažte sa s kapacitou zladiť rozmery, tieto dva parametre idú ruka v ruke.

Výška infrasáun býva obvykle 190 centimetrov, niekedy 2 metre. Pre vyšších ľudí je to obmedzujúce, ale v tejto veci nie je iné východisko, než si zvyknúť. Väčšie sauny sa nevyrábajú. Šírka a hĺbka záleží na prevedení sauny (niektoré sú štvorcové, iné rohové alebo oblúkové). Tie najmenšie z nich majú rozmery 90 x 90 centimetrov a nie sú ani pre jedného človeka príliš pohodlné. Môžu vám po čase pripadať stiesňujúce, navyše v nich môžete len sedieť, nie ležať. Ak je sauna pre viac osôb, snažte sa vyberať tak, aby sa v nej dalo pohodlne usadiť aspoň do polosedu-poloľahu, a aby mala viac úrovní lavíc – je to najideálnejšie rozloženie. Nechceme vás do ničoho tlačiť aj rozmery sauny si musíte rozmyslieť a vybrať sami, ale odporúčame ich trochu nadsadiť a snažiť sa vybrať trochu väčšiu saunu. Je lepšie mať aspoň drobnú rezervu, než si upierať pohodlie. (Zdroj: iDnes.cz)

Prečo by ste sa mali zaujímať o typ ohrievača?

Jednou z najdôležitejších charakteristík infrasauny je typ ohrievača, s ktorým sa stretnete. Aby sme boli úplne presní, ide o typ žiariča, ktorý bude vysielať infračervené žiarenie a bude vás zahrievať. Bežne rozlišujeme tri základné typy, ohrievače keramické, karbónové a svetelné keramické RedLight ohrievače. Navzájom sa od seba veľmi výrazne líšia, poďme si ich teda prejsť postupne jeden po druhom. (Zdroj: DřevoStavitel.cz)

Karbónové ohrievače

Karbónové infražiariče majú menšiu tepelnú kapacitu, nahrievajú sa len asi na 100 až 170 °C, čo je oproti iným typom pomerne málo. Navyše sa nahrievajú výrazne dlhšie a sú o niečo drahšie, ako napríklad keramické žiariče. Ich prednosťou je ale nízka spotreba, vysoká efektivita a životnosť takmer 100 rokov. Čo by sme radi ešte spomenuli, ohrev sauny je plynulý a rovnomerný. Najvhodnejší je pre domácnosti, kde sa plánujete saunovať často – potom sa vám nízka spotreba veľmi oplatí.

Keramické ohrievače

Keramické ohrievače boli pomerne bežné v minulosti, dnes sa používajú menej často. Nahrievajú sa na výrazne vyššiu teplotu, než karbónové (až 300 °C), kvôli bezpečnosti bývajú ukryté za mrežou. Rýchlo sa nahrievajú, životnosť je priemerná, asi 60 rokov, ale nevýhodu je vyššia spotreba, ktorá s vyššie uvedenými charakteristikami súvisí. Spotreba je vyššia, ale ovládanie komfortnejšie. Odporúčame, ak sa plánujete saunovať skôr raz za čas a nie pravidelne.

RedLight ohrievače

RedLight ohrievače sú technologicky najvyššie, ale väčšinou sa používajú ako doplnky vyššie spomínaných. Veľmi rýchlo a ľahko sa zahrejú až na 300 °C, v lepších prípadoch až na 500 °C. Vďaka tomu sa veľmi rýchlo zahreje aj sauna, pričom životnosť žiariča je veľmi slušná, až 60 rokov. Kto má záujem o postupné ohrievanie, bude ale sklamaný. Ohrev je rýchly, ale zároveň skokový a nie každému sa to bude páčiť.

Príkon a spotreba infrasáun

Infrasauny sa vyhrievajú pomocou elektrickej energie. Budete ich musieť zapojiť do siete, a teda je jasné, že budú mať určitú spotrebu, ktorá nebude úplne malá. Na druhej strane to berte tak, že sauna nebude v prevádzke nepretržite, ako napríklad chladnička alebo mraznička, ale len občas a krátkodobo. Vyššia spotreba teda nie je taká hrozná. Zaujímať by vás mali dve základné charakteristiky – príkon a spotreba. Všeobecne platí, že príkon udáva, koľko energie do infrasauny „pritečie“ za sekundu. Udáva sa vo wattoch, čo sú vlastne jouly za sekundu. Hodnota, nad ktorou začína kvalita, sa udáva na 1700 W. Ak by mala infrasauna nižší príkon, mohol by nastať problém s jej vyhrievaním. Bolo by pomalé a mohlo by byť nedostatočné.

Od 1700 W nahor rastú hodnoty príkonu v podstate úmerne s jej veľkosťou. Čím väčšia sauna, tým väčší je potrebný výkon, aby bola vyhriata rýchlo. Potom už je to na porovnaní veľkosti a príkonu. Ak bude mať sauna pre jedného človeka príkon cez 2000 W, je to dosť a možno je to aj zbytočne veľa, neoplatí sa vám to s ohľadom na peniaze (ale samozrejme, o to rýchlejšie je sauna pripravená, a o to ľahšie sa ovláda). Ale naopak, ak bude mať taký príkon sauna pre štyroch, alebo dokonca pre šiestich ľudí, je to len a len dobre. S ohľadom na použité materiály, príkon, veľkosť aj ďalšie parametre sa potom udávajú ďalšie hodnoty, ktoré o príkone veľa vypovedajú. Tým prvým je spotreba za jeden cyklus, tá udáva, koľko energie infrasauna spotrebuje za 60 minút. Druhým podstatným parametrom je čas nabehnutia, za ktorý sa sauna nahreje na prevádzkovú teplotu. Pri oboch odporúčame, aby ste sa snažili, aby boli čo najnižšie.

Výber z prírodných materiálov

Infrasauny bývajú obvykle vyrábané z dreva. Vonkajšie obloženie vás nemusí zaujímať, to môže byť rôzne a je to skôr otázka dizajnu a vášho vkusu, k čomu sa dostaneme neskôr. Podstatnejšie je vnútorné obloženie a saunový nábytok. Toto drevo totiž musí spĺňať niekoľko vlastností. Nesmú mu vadiť vysoké teploty, musí byť dostatočne dobre vodivé, aby nezrážalo teplotu v saune a malo by aj dobre vyzerať (o opracovaní momentálne nehovorme, to je samozrejmosť, v saune budete väčšinou nahí a nesmie tu byť riziko triesok). (Zdroj: SaunaInfo.cz)

Ďalšou vecou je živica a aróma dreva. Prakticky sa používajú len dve odrody dreva – buď jedľovec kanadský (Tsugacanadensis) alebo céder (Cedrus).

  • Jedľovec kanadský – môže niesť tiež názov Tsuga alebo Hemlock, skôr svetlejší odtieň, neobsahuje živicu ani nevydáva žiadnu arómu. Ak netúžite po drevnatej aróme v saune, je pre vás lepšou voľbou. Navyše z neho nevyteká ani živica. Tiež je výrazne lacnejší a obvyklý pri menších saunách.
  • Céder – rozhodne zaujímavejšie, nápadnejšie a farebnejšie drevo, ktoré je dlhodobo znakom luxusu. Obsahuje esenciálne oleje, ktoré dodávajú saunovaniu zvláštnu vôňu. Nie každému je ale príjemná, ak by vám mala vadiť, pridržte sa radšej vyššie spomenutého jedľovca. Sauna s cédrovým interiérom je o niečo drahšia.

Sauna musí disponovať aspoň základnou výbavou a doplnkami

Ak chcete, aby pre vás saunovanie bolo príjemné a odpočinkové, mala by disponovať vaša sauna doplnkami, ktoré celú atmosféru dotvárajú. Predovšetkým by nemalo chýbať osvetlenie, aby ste v saune nesedeli po tme. Prinajmenšom vnútorné osvetlenie by chýbať nemalo, vonkajšie už je na vás. Rovnako odporúčame, aby ste chceli mať vo vnútri sauny ovládací panel. Časť modelov disponuje ovládaním zvonku, čo je ale menej pohodlné a hlavne rizikovejšie. Ak napríklad zapadnú dvere sauny (a môže sa to stať, prípady z nedávnej doby to potvrdzujú), je dobré, ak môžete saunu vo vnútri vypnúť.

Určite ale svoje uplatnenie nájdu aj ďalšie doplnky – polička na nápoje alebo na knihy, pohodlné lavice s opierkami, strešné odvetrávanie (vedúce k zníženiu teploty v saune) alebo vešiak na uteráky. Veľkou výhodou je možnosť pustiť si v saune audio záznamy – prehrávať svoje obľúbené pesničky, alebo priamo rádio. To sú asi najdôležitejšie veci, ktoré vzhľadom na svoj komfort oceníte. Pobyt v saune spríjemňujú. Možných vybavení je ešte celý rad – možnosť zmeny osvetlenia, regulácie teploty, diaľkové ovládanie, ionizátor alebo ozónový generátor (oboje zvyšuje kvalitu dýchaného vzduchu a napomáha likvidovať mikroorganizmy v saune). Ale toto, čo zmieňujeme na záver, sú skôr doplnky, vychytávky, ktoré sú síce šikovné, ale celkom dobre sa zaobídete aj bez nich.

Vlnová dĺžka žiarenia v infrasaune

Ako už bolo povedané, infrasauny nevyužívajú len teplo, ale aj svetlo a vlnenie. Práve vlnová dĺžka v tejto veci rozhoduje o účinnosti infrasauny. Platí, že čím kratšia je vlnová dĺžka IR žiarenia, tým väčšiu má prenikavosť a väčší účinok. Veľká vlnová dĺžka preniká do tela horšie a má skôr uvoľňujúci účinok na svaly. Existujú ešte stredné vlny, ktoré sú vhodným kompromisom medzi týmito dvomi typmi vĺn. Značenie je nasledovné:

  • IR-A – krátke vlny, prenikajúce hlboko pod pokožku.
  • IR-B – stredné vlny s liečebnými aj relaxačnými účinkami, vyvážené.
  • IR-C – dlhé vlny s malou prenikavosťou, skôr ohrievajú a uvoľňujú svaly.

Vo väčšine dnešných sáun dochádza ku kombinácii viacerých typov vĺn, na ovládaní si môžete prepnúť, ktoré vlny chcete v saune využiť. Nie je to ale pravidlo a je dobré sa informovať.

Ovládanie infrasáun musí byť pohodlné

Infrasauny je potrebné nejako ovládať. Všeobecne sa na to využívajú panely, ktoré sú zabudované buď vo vnútri, prípadne zvonka sauny. Je otázka, čo je praktickejšie. Vonkajší panel je pre vás v istom ohľade pohodlnejší, nemôžete oň omylom zavadiť, ale musíte saunu kvôli prepínaniu opúšťať. Naopak, vnútorný panel je v tejto veci lepší a zároveň je bezpečnejší. Nestane sa, že by ste sa v saune zamkli a nemohli ju vypnúť. Určite je to istejšie. Najlepšie je diaľkové ovládanie sauny, vďaka ktorému sa nemusíte nikam naťahovať, stačí vám mať ovládanie po ruke a teplotu môžete prepínať pokojne poležiačky. Nechávame na vás, čo sa vám zdá najlepšie.

Dizajn infrasáun

Poslednou vecou, ktorú odporúčame riešiť a brať do úvahy, je dizajn sauny. Je to otázka vášho vkusu – ak chcete, aby sauna ladila s vaším interiérom, do ktorého ju zabudujete, mali by ste sa dizajnom zaoberať. Rozhodujúci je určite materiál – ten by mal farebne ladiť so zvyškom miestnosti. Nejde len o to, či je sauna z cédra alebo jedľovca, driev, ktoré sa používajú na vonkajší obklad, býva viac a sú dostupné vo viacerých farebných odtieňoch. Rovnako môžete skúmať farbu svetiel, panelov alebo skla, ktoré tvorí okienka a dvere. Všetko dohromady musí tvoriť nedeliteľný celok.

späť do menu ↑

Technológie zabudované do infrasáun

Infrasauny nie sú práve tovarom, ktorý by umožňoval zabudovanie veľkého množstva inteligentných technológií. Nie je tu veľmi priestor na vymýšľanie, skôr sa zameriame na niektoré druhy príslušenstva, ktoré boli už spomenuté v jednej z kapitoliek vyššie, ale tentokrát trochu podrobnejšie a viac si princípy a fungovanie vysvetlíme. Nechceme tvrdiť, že sú nižšie vypísané funkcie bazálne a infrasauna bez nich nebude fungovať, ale sú celkom isto výhodou a oplatia sa.

späť do menu ↑

Finálny verdikt

Ako ste z našich testov zvyknutí, na záver si vždy výber ešte raz prejdeme, skontrolujeme a zrekapitulujeme. Začneme tým, že by ste si mali rozmyslieť, čo od sauny očakávate. Koľko ľudí sa bude saunovať, koľko chcete do sauny investovať, ako často ju chcete používať, a tak ďalej. Všetko súvisí so všetkým, takže cena, vybavenie, materiál, veľkosť aj príkon sú spolu navzájom previazané. Určite by stálo za to si na začiatok tiež prejsť jednotlivé značky infrasáun, hlavne tie tradičné, známe a rokmi preverené – Marimax, Mountfield, HealthLand, Hanscraft alebo France.

Určite nesmiete zabudnúť sledovať jednotlivé parametre. Nie je to síce vypovedajúce o kvalite, ale najviac vás bude zaujímať asi kapacita a veľkosť sauny. Určite by ste ale nemali vynechať napríklad typ a počet ohrievačov, veľa to vypovedá o vyhrievacích schopnostiach sauny. Súvisí s tým aj vlnová dĺžka vysielaného žiarenia (vlny sú dlhé, stredné a krátke, pričom každé majú svoj určitý účinok). Zabúdať by ste nemali ale ani na príkon, spotrebu alebo čas nahrievania. Určite sa zaujímajte o materiál sauny (v zásade máte na výber medzi neutrálnym jedľovcom kanadským a aromatickým cédrom), dizajn, ale aj vybavenie a saunové doplnky. Až keď vám vo všetkých ohľadoch zvolená sauna vyhovuje, môžete si skontrolovať cenu, a ak je pre vás prijateľná, máte vybrané a môžete začať riešiť ďalšie otázky.

späť do menu ↑

Infrasauny a aké sú ich ceny

Infrasauny nie sú rozhodne lacné. Ak sa chcete saunovať v pohodlí a súkromí domova, nemáme pre vás veľmi dobrú správu. Ceny infrasáun začínajú na niekoľkých desiatkach eur, a to sú ešte nie úplne dobré a poctivé modely. Buď to budú staré infrasauny, alebo v horšom prípade pôjde o nekvalitné modely s vysokou spotrebou, ktoré nebudú mať veľkú životnosť.

  • Kvalita začína okolo šesťsto eur. Tam zoženiete najlacnejšie sauny, ale nepôjde o nič prevratné. V podstate za túto cenu zoženiete saunu pre jedného, prípadne saunu pre dvoch, s menším výkonom, bez výnimiek z jedľovca kanadského, a teda bez drevnatej arómy. Čo sa vybavenia týka, očakávajte skôr základ.
  • Stredná trieda infrasáun začína okolo tisíc eur. Tu môžete očakávať sauny s väčšou kapacitou (lebo tá rastie s cenou), pohodlnejšie z hľadiska rozmerov, príkonu, nahrievacieho času aj vybavenia. Môžete očakávať základné a niekedy aj pokročilejšie použité technológie, výnimočne sa objavujú aj cédrové modely. Tu už rozhodne neoľutujete.
  • Od tisíc štyristo až tisíc šesťsto eur môžeme hovoriť o veľmi dobrých saunách, ktoré budú pre domáce použitie veľmi dobré a luxusné. Okrem toho, že sa v tejto kategórii nájdu aj XXL sauny až pre šesť osôb, ide o elegantné, výkonné a po všetkých stránkach premyslené modely, ktoré nesklamú ani tých najnáročnejších. Dymové sklo, ionizátory, odvetrávanie a veľa ďalších funkcií.

Samozrejme, ceny infrasáun môžu šplhať aj výrazne vyššie. Kúpiť sa dajú aj modely za viac ako štyritisíc eur, ale to už sú veľké, luxusné modely, ktoré sa nestratia ani v hoteloch a wellness centrách.

späť do menu ↑

Niekoľko zásad pre umiestnenie a zabudovanie infrasauny

Infrasauna je, na rozdiel od iných typov sáun, bunková. Nejde o samostatnú miestnosť, ktorú by ste museli postaviť alebo vybaviť. Ide o bunku, ktorá sa zmontuje, umiestni sa na vhodné miesto a zapojí do elektriny. Samozrejme platia určité pravidlá – po prvé nie je vhodné infrasauny umiestňovať k zdrojom vody, nie je dobré ju mať pri bazéne alebo pri kúpeľni. Ďalej je dobré, ak nestojí tesne pri stene, aby okolo nej mohol cirkulovať vzduch. Ešte odporúčame starostlivo si preštudovať návod a dodržať všetko tam uvedené. Aj keď rad z nás má tendenciu návody podceňovať, sú cenným zdrojom informácií priamo od výrobcu. Určite by vás teda malo zaujímať, čo sa v nich píše. Inak ale môže infrasauna slúžiť pokojne ako sauna do bytu, na chalupu alebo do vily.

Čo sa týka samotnej montáže sauny, väčšina výrobcov dnes už zabezpečuje kompletný servis, takže vám ju privezú domov, v ideálnom prípade aj odnesú do miestnosti a niekedy aj zložia. Zvládnete to pomocou návodu aj sami, ale máte možnosť takto ušetriť prácu. A výrobca, v snahe zapáčiť sa zákazníkom, tento servis často ponúka, tak prečo ho nevyužiť. Inak vás ale upokojíme, nejde o nič zložité, ani keby ste mali infrasaunu skladať svojpomocne. Je to otázka asi hodiny, maximálne dvoch a zvládne to aj jeden človek, aj keď ideálne je skladať saunu vo dvojici. (Zdroj: JakOpravit.cz)

späť do menu ↑

Aké má infrasauna účinky na zdravie?

Na záver by sme sa s vami radi podelili o pár rád a tipov, týkajúcich sa saunovania. Mali by ste napríklad vedieť, že sauna by sa mala zapnúť ešte predtým, než do nej vojdete. Ideálne je nechať ju nahrievať, ísť sa veľa napiť, aby ste predišli dehydratácii, osprchovať sa (kvôli prevlhčeniu pokožky aj kvôli hygiene) a vziať si so sebou do vnútra uteráky alebo osušky na utieranie potu a na sedenie/ležanie. Do infrasauny by ste mali ísť až vo chvíli, keď bude vyhriata. Nie je to nutné, ale je to lepšie a celkovo príjemnejšie. V saune vydržíte len určitý čas, a ak budete vo vnútri čakať, kým sa vyhreje, stratíte tým neefektívne časť času.

V saune si môžete urobiť pohodlie ako chcete, ľahnite si alebo sadnite, ako sa vám páči, nemá to na celkový výsledok vplyv. Teplotu si určite tiež nastavte tak, aby vám v saune bolo dobre, nie je žiadny predpis, pri akej teplote sa efektívne saunovať. Ak vám bude horúco, nemal by byť problém si teplotu regulovať otvorením vetrania. Ideálny čas saunovania je 30 až 40 minút, rozhodne by ste ale v saune nemali byť dlhšie ako hodinu. Hrozí prehriatie organizmu, dehydratácia a podobné nepríjemnosti. Saunovanie detí tiež nie je problém, je to bežné, ale dajte pozor na čas a ich pitný režim. Určite by nemali v saune tráviť toľko času ako dospelí, ich zdravie je krehkejšie. (Zdroj: Bydlení.cz)

Hneď, ako zo sauny odídete, určite by ste sa mali postupne ochladzovať. Tradícia saunovania síce velí skok do snehu alebo do studeného jazera, je to ale pre organizmus naozaj veľký skok. Postupné ochladenie na vzduchu je lepšie a bezpečnejšie. Potom si dajte sprchu, ideálne bez použitia sprchového gélu, doplňte tekutiny, aby ste neboli dehydrovaní a môžete začať znovu fungovať. Účinok saunovania sa nedostaví nárazovo, ale pomaly, postupne.

  • Zvýšite si takto imunitu.
  • V teple vypotíte veľa nečistôt, prečistíte póry, kožné aj svalové tkanivá.
  • Zrýchlite a uľahčíte krvný obeh, urýchlite hojenie.
  • Môžete takto podporiť chudnutie, ak držíte diétu a cvičíte.
  • Ak si po saunovaní zacvičíte, zbavíte rozohriate telo tukov.
  • Samotné spaľovanie tukov v saune nie je príliš veľké, ale časť tukov sa v teple spáliť dá (samozrejme, výrazne menej, ako pri cvičení).
  • Ide o psychický aj fyzický odpočinok, relaxáciu svalov a zbavenie sa stresu.

Áno, s tým všetkým vám môže infrasauna pomôcť. Tým sme došli k samotnému koncu nášho článku, takže sa s vami rozlúčime a poprajeme vám veľa príjemných zážitkov vo vašej novej infrasaune. Snáď vám bol náš test na niečo užitočný a pomohol vám.