Testy a recenzie najlepších kompaktných fotoaparátov 2023

  • Check Ušetrite si peniaze a čas pri výbere najvhodnejšieho kompaktného fotoaparátu.
  • Check Zvoľte si na základe kvality fotografií, optiky, ovládania a pomeru cena/kvalita.
  • Check Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.
Aktualizované: január 2023
Kompakty bez pozadí

Víťazi testu:

price
performance
quality
9.6/10
Celkové skóre
9.7/10
Celkové skóre
9.8/10
Celkové skóre
9.8/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
96%
Ovládanie
97%
Pomer cena/kvalita
96%
Kvalita fotografií
97%
Ovládanie
96%
Pomer cena/kvalita
97%
Kvalita fotografií
98%
Ovládanie
97%
Pomer cena/kvalita
99%
Kvalita fotografií
99%
Ovládanie
99%
Pomer cena/kvalita
97%
  • Snímač s vysokou citlivosťou na svetlo
  • Stabilizačný systém
  • Videá vo Full HD kvalite
  • Vyklápací displej
  • Skrášľujúce efekty
  • Solídna výdrž batérie
  • Vysoké rozlíšenie
  • Možnosť tvorby 4K videa
  • Výborná citlivosť
  • Vysoká citlivosť
  • Skvelá konektivita
  • Tichá a rýchla mechanická uzávierka
  • Vysoká cena
  • Nemá protišmykové prvky
  • Slabá výdrž batérie
  • Vysoká cena
  • Menej prehľadné menu

Obsah článku

Niektoré momenty si jednoducho zaslúžia byť zvečnené. Na princíp fungovania aj dnešných fotoaparátov prišiel čínsky filozof a vedec Mozi niekoľko storočí pred našim letopočtom. Od tej doby prešli fotoaparáty dlhú cestu a dnes môžeme vďaka vyspelej technike robiť fotografie s extrémnym rozlíšením, neuveriteľnými detailmi či rôznymi efektami. Moderné technológie neženú vpred iba klasické fotoaparáty, ale aj tie, ktorými sú osadené naše smartfóny. Čím ďalej, tým viac fotomobilov sa pýši viacerými fotoaparátmi na zadnej strane. Sú však všetky potrebné a dostatočne kvalitné? U niektorých výrobcov sa stretávame aj s kritikou, že ide skôr o imidž než o skutočné fungovanie. Aj keď sa smartfóny tešia pozornosti kvôli kvalite fotiek, mnohí stále siahnu po klasickej možnosti vo forme zrkadlovky alebo digitálneho kompaktného fotoaparátu.

Kompakty vznikli ako odpoveď na neustále zmenšovanie pamäťových médií. Pred digitálnymi fotoaparátmi boli v popredí zrkadlovky, ktoré vytvárali fotografie na film a ten bolo potom nutné vyvolať. Po príchode pamäťových kariet začali fotografické filmy strácať zmysel. Film má veľmi obmedzenú kapacitu, je náchylný na poškodenia a nedá sa použiť viackrát. Pamäťové karty ponúkali omnoho výhodnejšie riešenie. Od začiatku svojej existencie využívajú kompakty práve pamäťové karty na ukladanie fotografií. Ich hlavnými výhodami sú kompaktné rozmery, nízka váha a sú navrhované, aby manipulácia s nimi bola čo najjednoduchšia. Sú jednoducho vhodné na bežné fotografie kedykoľvek to je potrebné. Ak zvažujete kúpu kompaktu, určite si prezrite náš veľký test kompaktov 2023, ktorý vám zaručene poradí, ktorý je pre vás ten pravý.

Test kompaktov do 250 eur

V našej najnižšej kategórii nájdete modely pre nenáročných užívateľov. Tieto fotoaparáty sa spoliehajú predovšetkým na automatický režim a nedovoľujú používateľovi nejaké rozsiahle prestavenie fotenia. Kvalita snímok je nižšia, ale modely bez problémov poslúžia pri bežnej dokumentácii. Najnižšia kategória je čoraz viac negatívne ovplyvňovaná smartfónmi, ktoré sú za podobnú cenu schopné robiť kvalitnejšie fotografie. 

NáhľadNázovSkóre RozlíšenieOptický zoomRozlíšenie videaCena
goldSony Cyber-Shot DSC-WX350
9.6/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
96%
Ovládanie
97%
Pomer cena/kvalita
96%
Rozlíšenie:
18,2 Mpix
18,2 Mpix
Optický zoom:
20 x
20 x
Rozlíšenie videa:
Full HD
Full HD
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverCanon IXUS 185
9.5/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
96%
Ovládanie
95%
Pomer cena/kvalita
95%
Rozlíšenie:
20 Mpix
20 Mpix
Optický zoom:
8 x
8 x
Rozlíšenie videa:
HD
HD
Zistiť cenu Naša recenzia
bronzeKodak Astro Zoom AZ252
9.4/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
95%
Ovládanie
94%
Pomer cena/kvalita
94%
Rozlíšenie:
16 Mpix
16 Mpix
Optický zoom:
25 x
25 x
Rozlíšenie videa:
HD
HD
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

Víťaz testu:

Sony Cyber-Shot DSC-WX350

Výhody

  • Snímač s vysokou citlivosťou na svetlo
  • Stabilizačný systém
  • Videá vo Full HD kvalite

Nevýhody

  • Vysoká cena

Víťaznou priečkou nášho testu kompaktov do 250 eur sa pýši fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-WX350. Hlavným dôvodom tohto umiestnenia je snímač Exmor R CMOS. Zatiaľ čo pri lacnejších fotoaparátoch sa stretnete so snímačom CCD s nižšou citlivosťou na svetlo a vyšším elektronickým šumom, tento dosahuje citlivosť ISO až 3 200 a miera šumu je tak viditeľne nižšia. V kombinácii s obrazovým procesorom BIONZ budú snímky správne spracované, farebnejšie a hlavne bez digitálneho šumu. Okrem toho určite oceníte aj 20 násobný optický zoom, vďaka ktorému zosnímate aj vzdialené objekty. Stabilizačný systém by mal byť samozrejmosťou a tomuto modelu nechýba. SteadyShot zariadi, aby boli fotografie ostré a bez rozmazania.

Nechýba ani funkcia Panorama, vďaka ktorej budete mať na jednej fotografii ďaleko širší záber. V dnešnej dobe fotoaparát neslúži výlučne na fotografovanie. Môžete ním natáčať aj videá. V tomto prípade sú to videá s kvalitou Full HD. Všetky potrebné informácie si pohodlne skontrolujete na veľkom LCD displeji, ktorý okrem iného poslúži aj na úpravu videí. Pre okamžité zdieľanie drahocenných okamihov vám poslúži WiFi a NFC pripojenie. Obdivuhodná je aj výdrž batérie, s ktorou na jedno nabitie urobíte až 470 záberov. Jedinou nevýhodou je snáď len jeho cena, ktorá sa pohybuje tesne pod hornou hranicou tejto kategórie. 

Druh snímača:Exmor R CMOS
Rozlíšenie:18.2 Mpix
Optický zoom:20 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:25 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:500 mm
ISO:3 200
Displej:LCD/7,5 cm/460 800 px
Maximálne rozlíšenie videa:1920×1080 (Full HD)
Pamäťové karty:Memory Stick, SD Card, SDHC (SD High-Capacity), SDXC (SD Extended-capacity)
Rozmery:9,6 x 5,5 x 2,6 cm
Hmotnosť:164 g
Výdrž batérie:470 záberov

2. miesto

Canon IXUS 185

Výhody

  • Funkcia Smart AUTO
  • HD kvalita videí
  • Eco mód pre úsporu batérie

Nevýhody

  • Priemerné vybavenie

Jeden z lídrov na trhu, spoločnosť Canon nám na druhé miesto priniesol model IXUS 185. S týmto kompaktným fotoaparátom nemusíte byť ani profesionál, aby ste nafotili dokonalé zábery. Disponuje totiž funkciou Smart AUTO, ktorá analýzou záberu automaticky prispôsobuje nastavenia fotoaparátu a čerpá pri tom z 32 prednastavených scén. Pre lepší prehľad zvečnených okamihov si môžete pomocou tlačidla Date pridať časovú značku priamo do snímky. Poďme si povedať niečo bližšie. Na druhé miesto v tejto kategórii ho totiž dostalo niekoľko parametrov, teda okrem vyššie spomenutých funkcií. Medzi ne patrí 8 násobný optický zoom a 20 Mpix rozlíšenie. Videá natočíte v kvalite HD.

Samozrejmosťou je aj vstavaný blesk. Na trhu nájdete aj omnoho lepšie kompakty než je tento, avšak v tejto cenovej relácii je to celkom solídne vybavenie. Navyše sú jeho rozmery ideálne na cestovanie, v kabelke vám zaberie minimum miesta. Samotné ovládanie je jednoduché, menu poskytuje viaceré jazyky a obsluhu zvládne skutočne každý. Výdrž batérie chválime, na jedno nabitie urobíte 210 snímok. Pre úsporu energie môžete využiť aj Eco mód. Na ukladanie fotografií využíva pamäťovú kartu, ktorej kapacita môže byť maximálne 256 GB. Vzhľadom na nízku cenu sú jeho vlastnosti skvelé, takže pokiaľ nie ste náročný na funkcie, je to pre vás dobrá voľba. Všeobecne je to avšak pomerne priemerný fotoaparát. 

Druh snímača:CCD
Rozlíšenie:20 Mpix
Optický zoom:8 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:28 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:224 mm
ISO:1 600
Displej:LCD/6,8 cm/230 000 px
Maximálne rozlíšenie videa:1280 x 720 (HD)
Pamäťové karty:SDXC (SD Extended-capacity), SDHC (SD High-Capacity), SD Card
Rozmery:20 x 6,5 x 16,5 cm
Hmotnosť:0,5 kg
Výdrž batérie:210 záberov

3. miesto

Kodak Astro Zoom AZ252

Výhody

  • 25 x zoom
  • Stabilizácia obrazu
  • Veľký a prehľadný displej

Nevýhody

  • Rozlíšenie iba 16 Mpx
  • Funguje na AA batérie

Na treťom mieste sa umiestnil kompaktný fotoaparát Kodak Astro Zoom AZ252. Opäť je to značka, ktorá má vo svete fotografií istý rešpekt. Ponúka 25 násobný optický zoom, čím zachytíte aj vzdialené objekty. K dokonalému výsledku pomáha aj stabilizácia obrazu. Snímky si môžete prezerať prostredníctvom LCD displeja s rozlíšením 230 K (230 000 pixelov) a jeho veľkosť vám umožní pohodlnejšiu manipuláciu. Oceňujeme menu v českom jazyku, takže budete mať pod dohľadom všetky potrebné informácie a nastavenia. 24 mm širokouhlý objektív zachytí všetko, čo chcete. Disponuje aj možnosťou panoramatického režimu, s ktorým vám už nič neujde zo záberu. Rôzne režimy a filtre jednoducho nastavíte otočným prepínačom, okrem toho môžete orezávať alebo zväčšovať, a to bez zníženia kvality. Rozlíšenie 16 Mpx je však už trochu menšie. Čo sa týka videí, tie natočíte v rozlíšení 1280 x 720 (HD), čo je celkom slušná kvalita. Ako nevýhodu vnímame to, že funguje na 4 x AA batérie. Aj kvôli tomu je fotoaparát trochu objemnejší a ťažší. Výdrž batérií závisí od značky, no obvykle je to 230 snímok. Cenou sa pohybuje v celkom prijateľných hladinách. 

Druh snímača:CCD
Rozlíšenie:16 Mpix
Optický zoom:25 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:24 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:600 mm
ISO:3 200
Displej:LCD/7,62 cm/230 000 px
Maximálne rozlíšenie videa:1280 x 720 (HD)
Pamäťové karty:SD
Vnútorná pamäť:8 MB
Rozmery:11,1 x 7,7 x 6,9 cm
Hmotnosť:336 g
Batérie:4x Alkalická batéria AA

Test kompaktov od 250 do 500 eur

V tejto kategórii očakávajte modely, ktorých kvalita fotografií sa blíži ku kvalite lacnejších zrkadloviek. Množstvo funkcií narástlo a fotoaparát vám umožňuje nastavovať viacero parametrov. Mnohé modely sú schopné robiť aj optický zoom a niektorú sú vodotesné. V tejto kategórii sa tiež stretávame s modelmi, ktoré umožňujú výmenu objektívu. Modely z tejto cenovej kategórie splnia požiadavky aj náročnejších fotografov.

NáhľadNázovSkóre RozlíšenieOptický zoomRozlíšenie videaCena
goldSony Cyber-Shot DSC-WX500
9.7/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
97%
Ovládanie
96%
Pomer cena/kvalita
97%
Rozlíšenie:
18,2 Mpix
18,2 Mpix
Optický zoom:
30 x
30 x
Rozlíšenie videa:
Full HD
Full HD
Zistiť cenu Naša recenzia
silverNikon Coolpix B500
9.6/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
96%
Ovládanie
96%
Pomer cena/kvalita
95%
Rozlíšenie:
16 Mpix
16 Mpix
Optický zoom:
40 x
40 x
Rozlíšenie videa:
Full HD
Full HD
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
bronzePanasonic Lumix DC-FZ82
9.5/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
96%
Ovládanie
95%
Pomer cena/kvalita
95%
Rozlíšenie:
18,1 Mpix
18,1 Mpix
Optický zoom:
60 x
60 x
Rozlíšenie videa:
4K
4K
Zistiť cenu Naša recenzia

Víťaz testu:

Sony Cyber-Shot DSC-WX500

Výhody

  • Vyklápací displej
  • Skrášľujúce efekty
  • Solídna výdrž batérie

Nevýhody

  • Nemá protišmykové prvky

Víťaznú priečku obsadil kompaktný fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-WX500. Jeho základ tvorí snímač Exmor R CMOS s rozlíšením 18,2 Mpix. Hlavnou prednosťou sú rýchlosť, citlivosť a dynamický rozsah. O realistické fotografie sa stará obrazový procesor BIONZ X. Okrem toho, že obmedzuje šum, dodáva vašim záberom pestrejšie farby. Pri nahrávaní videa, ktoré je mimochodom vo Full HD kvalite, alebo pri fotografovaní často dochádza k rozmazaniu, najmä ak ide o pohyblivé objekty. S týmto fotoaparátom to ale nehrozí, pretože disponuje stabilizáciou obrazu. Poďme si povedať aj niečo o displeji. Okrem vysokého rozlíšenia má aj funkciu vyklápania, a to až do 180 stupňov, čo oceníte hlavne pri vytváraní selfie. To je v dnešnej dobe celkom výhoda. Vyklápanie však môžete využiť rôzne, napríklad pri snímaní z nízkej polohy.

Ak by ste po vyhotovení selfie náhodou neboli spokojní so svojim vzhľadom, fotoaparát vám ponúka možnosť napraviť to. K dispozícii máte 5 režimov skrášľujúceho efektu pre vyhladenie pokožky, upravenie farebného tónu, stlmenie odleskov pleti, rozšírenie očí či vybielenia zubov. Tento kompakt ponúka ešte ďalšie možnosti, medzi ktoré patrí NFC a WiFi, čo vám umožňuje zdieľanie fotografií s vašim mobilným telefónom alebo tabletom. Ovládanie na diaľku je možné tiež, a to pomocou aplikácie PlayMemories Mobile. Musíme pochváliť aj celkom dobrú výdrž batérie, s ktorou na jedno nabitie vyhotovíte až 400 záberov. Jeho rozmery a hmotnosť sú skutočne kompaktné, pohodlne sa zmestí do vrecka. Manipulácia je však trochu neistá, pretože povrch sa dosť šmýka. Uvítali by sme nejaké protišmykové prvky. 

Druh snímača:Exmor R CMOS
Rozlíšenie:18,2 Mpix
Optický zoom:30 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:4,1 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:123 mm
ISO:12 800
Displej:LCD/7,5 cm/921 600 px
Maximálne rozlíšenie videa:Full HD
Pamäťové karty:Memory Stick DUO, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO Duo (vysokorýchlostná), Memory Stick PRO HG Duo, Memory Stick Micro, Memory Stick Micro (Mark2), SD, SDHC, SDXC (UHS-I), microSD, microSDHC, microSDXC
Rozmery:10,1 x 5,8 x 3,5 cm
Hmotnosť:236 g
Výdrž batérie:400 záberov

2. miesto

Nikon Coolpix B500

Výhody

  • Vysoký optický zoom
  • Kvalitný objektív
  • Wi-Fi pripojenie

Nevýhody

  • Napájanie na AA batérie

Model Nikon Coolpix B500 sa svojou nižšou cenou dostal do tejto kategórie len tesne. Extrémny 40 násobný optický zoom vám umožní robiť krásne ostré fotografie aj veľmi vzdialených objektov. Tento model má fixný objektív NIKKOR, ktorého ohnisková vzdialenosť sa pohybuje medzi hodnotami 22,5 až 900 mm. Vďaka tomuto širokému rozsahu sa môže objektív správať ako širokouhlý, a tiež aj ako teleobjektív. Bez rozostrenia tak zachytíte blízke aj vzdialené objekty. Rozsah citlivosti objektívu umožňuje robiť kvalitné fotografie aj pri horšom osvetlení.

Každého používateľa poteší aj optický stabilizátor obrazu, ktorý umožňuje robiť ostré fotografie aj pri pohybe fotoaparátom. Na zadnej časti tela tohto kompaktu nájdete 3 palcový vyklápací LCD displej s nastaviteľným jasom. Displej má dobré farby a ostrý obraz, ktorý môžete sledovať aj zo širokého uhla. Fotoaparát sa dokáže pomocou WIFI spárovať s vašim smartfónom, vďaka čomu môžete fotografovanie ovládať aj na diaľku. Fotoaparát podporuje aj službu PictBridge, vďaka ktorej môžete tlačiť zhotovené fotografie bez použitia počítača. K tlačiarni môžete fotoaparát pripojiť buď pomocou WIFI, alebo cez USB kábel. Funguje na 4 alkalické batérie AA, čo prispieva k jeho vyššej hmotnosti, no obvyklá výdrž batérií je 600 záberov, čo je celkom potešujúca skutočnosť. 

Druh snímača:CMOS
Rozlíšenie:16 Mpix
Optický zoom:40 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:22,5 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:900 mm
ISO:6 400
Displej:LCD/7,62 cm/921 000 px
Maximálne rozlíšenie videa:Full HD
Pamäťové karty:SD, SDHC, SDXC
Vnútorná pamäť:20 MB
Rozmery:11,3 x 7,8 x 9,5 cm
Hmotnosť:542 g
Batérie:4 x Alkalická batéria AA

3. miesto

Panasonic Lumix DC-FZ82

Výhody

  • 60 násobný zoom
  • Možnosť zaostrenia aj po zhotovení snímky
  • Videá s kvalitou 4K

Nevýhody

  • Displej nie je výklopný
  • Vyššia hmotnosť
  • Priemerná výdrž batérie

Do tretice tu máme Panasonic Lumix DC-FZ82. Jeho 60 násobný optický zoom sa nezľakne ani veľmi vzdialených objektov. Široké panoramatické snímky umožňuje zachytávať 20 mm širokouhlý objektív. Tento fotoaparát má veľmi užitočné funkcie. Jednou z nich je snímanie krátkej videosekvencie s rozlíšením 4K s frekvenciou 30 snímok za sekundu a uložiť obľúbený záber ako fotografiu s vysokým rozlíšením. Ako sme načrtli, videá natáča so 4K kvalitou, čo je 4-krát väčšie rozlíšenie než Full HD.

Vráťme sa k funkciám, pretože disponuje ešte jednou, ktorá stojí za zmienku. Je ňou Post Focus. To vám umožňuje zaostrovať fotografie aj po ich zhotovení, jednoduchým dotykom miesta, ktoré chcete zaostriť. Tým vám odpadá starosť so zaostrovaním pred fotografovaním a nezmeškáte žiadnu príležitosť na zachytenie dôležitého momentu. K pohodlnosti prispieva aj ergonomický úchop, aj keď má trochu vyššiu hmotnosť. Displej má tiež vysoké rozlíšenie a čo je výhodou, má dobrú viditeľnosť aj pri jasnom slnečnom svetle. Displeju by sme vytkli, že nie je výklopný. Čo sa týka výdrže batérie, je priemerná. Na jedno nabitie zhotovíte 330 záberov

Druh snímača:Live MOS
Rozlíšenie:18,1 Mpix
Optický zoom:60 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:20 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:1 200 mm
ISO:6 400
Displej:LCD/7,62 cm/1 170 000 px
Maximálne rozlíšenie videa:4K
Pamäťové karty:SD, SDHC, SDXC
Rozmery:13,02 x 9,43 x 11,92 cm
Hmotnosť:616 g
Výdrž batérie:330 záberov

Test kompaktov od 500 do 1 000 eur

V našej tretej cenovej kategórii nájdete profesionálne modely, ktorých kvalita fotografií sa ľahko vyrovná kvalite bežných zrkadloviek. Stále si však uchovávajú kompaktné rozmery a pomerne nízku hmotnosť tela. Nájdete v nich všetky funkcie z nižších kategórií a k tomu ešte ďalšie. Všetky modely sú osadené LCD monitorom, ktorý je v mnohých prípadoch dotykový. Niektoré modely sú taktiež vodotesné. U mnohých modelov je samozrejmosťou odnímateľný objektív.

NáhľadNázovSkóre RozlíšenieOptický zoomRozlíšenie videaCena
goldSony ZV-1
9.8/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
98%
Ovládanie
97%
Pomer cena/kvalita
99%
Rozlíšenie:
20,1 Mpix
20,1 Mpix
Optický zoom:
2,7 x
2,7 x
Rozlíšenie videa:
4K
4K
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverNikon Z fc
9.7/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
97%
Ovládanie
96%
Pomer cena/kvalita
97%
Rozlíšenie:
20,9 Mpix
20,9 Mpix
Optický zoom:
1,02 x
1,02 x
Rozlíšenie videa:
4K
4K
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
bronzeCanon PowerShot G5 X Mark II
9.6/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
95%
Ovládanie
97%
Pomer cena/kvalita
96%
Rozlíšenie:
20,1 Mpix
20,1 Mpix
Optický zoom:
5 x
5 x
Rozlíšenie videa:
4K
4K
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

Víťaz testu:

Sony ZV-1

Výhody

  • Vysoké rozlíšenie
  • Možnosť tvorby 4K videa
  • Výborná citlivosť

Nevýhody

  • Slabá výdrž batérie

Model Sony ZV-1 poteší všetkých vlogerov, pretože je stvorený práve na takýto druh aktivity. LCD displej tohto kompaktu je variabilný, čo znamená, že ho vyklopíte, a tak môžete pohodlne vytvárať selfie záznamy. O ich kvalitu je postarané výkonnou stabilizáciou obrazu. Okrem toho disponuje objektívom ZEISS s 2,7 násobným optickým zoomom, obrazovým snímačom CMOS Exmor RS 1.0 a výkonným procesorom BIONZ X. Ich kombináciou získate ostré zábery, nech fotíte kdekoľvek. Navyše, technológia umelej inteligencie sa postará o automatické zaostrenie vašej tváre a okolité objekty možno zaostrovať hybridne pomocou rýchleho kliknutia na obrazovku. S tým súvisí aj Bokeh efekt, ktorým môžete rozmazané pozadie vypnúť alebo zapnúť.

Voliteľný efekt pre mäkké tóny pleti sa zase postará o to, že bude vaša tvár prirodzená a vyhladená. Určite oceníte aj spomalený záber (až 40 x), sekvenčné snímanie 24 sn./s, vstavaný filter ND pre nastavenie expozície či doplnok Movie Edit, ktorý sa hodí k úprave vami vytvorených záberov. Pre vlogerov je dôležitá aj kvalita zvuku. Tú zabezpečuje smerový mikrofón s tromi vložkami. Fotoaparát je vybavený gripom pre pohodlný úchop, vďaka ktorému ho môžete bezdrôtovo ovládať a dá sa použiť aj ako statív. Pri tomto fotoaparáte sa zíde aj WiFi, a tiež bezplatná mobilná aplikácia, pomocou ktorej môžete svoje fotografie a videá zdieľať. Jediné, čo nás mrzí, je slabá výdrž batérie, s ktorou dokáže nahrávať len 50 minút. 

Druh snímača:CMOS
Rozlíšenie:20,1 Mpix
Optický zoom:2,7 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:24 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:70 mm
ISO:125 – 12 800
Displej:LCD/7,5 cm/921600 px
Maximálne rozlíšenie videa:4K (3840×2160)
Pamäťové karty:D Card, SDHC (SD High-Capacity), SDXC (SD Extended-capacity)
Rozmery:10,5 x 6 x 4,3 cm
Hmotnosť:300 g

2. miesto

Nikon Z fc

Výhody

  • 4K videá so stereo ozvučením
  • Dobrá výdrž batérie
  • Dobrá svetelná citlivosť

Nevýhody

  • Nemá stabilizátor obrazu

Nikon Z fc na prvý pohľad budí dojem klasického fotoaparátu, no disponuje najnovšími technológiami pre dosiahnutie najvyššej kvality obrazu s rozlíšením až 20,9 Mpix. Snímač CMOS vám zabezpečí okrem kvalitných fotografií aj videá s rozlíšením 4K, ktoré majú navyše stereo ozvučenie. Určite oceníte aj vyklápací displej, ktorý je navyše dotykový, a tak môžete robiť selfie alebo vlogovať. Vďaka technológii Live view vidíte fotografovaný objekt na displeji rovnako ako s hľadáčikom. Zhotovené fotografie a videá sa ukladajú na SD kartu, pričom fotografie môžete ukladať aj vo formáte RAW, čo vám následne umožňuje robiť lepšie úpravy v počítači.

Chválime aj celkom dobrú výdrž batérie, s ktorou na jedno nabitie zhotovíte až 300 záberov. Rozmery tohto fotoaparátu sú naozaj kompaktné, perfektne sa hodí na cestovanie a ani jeho hmotnosť vás nebude nejako extra zaťažovať. K fotoaparátu je možné pripojiť externý mikrofón, blesk alebo iné doplnky, ktoré posunú vašu tvorbu na vyššiu úroveň. Blesk má samozrejme aj vstavaný. Čo sa týka ďalších funkcií, patrí k nim napríklad zmenšenie objemu videa tak, aby nedošlo k strate kvality, detekcia tvárí a nesmie chýbať ani Bluetooth a WiFi. Okrem toho má aj výbornú svetelnú citlivosť, ktorú je možné upravovať v rozmedzí od 100 do 51 200. Čo nám ale chýba, je stabilizácia obrazu.

Druh snímača:CMOS, DX
Rozlíšenie:20,9 Mpix
Optický zoom:1,02 x (objektív 50 mm zaostrený na nekonečno)
Minimálna ohnisková vzdialenosť:16 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:50 mm
ISO:100 – 51 200
Displej:elektronický OLED/7,5 cm/1 040 000 px
Maximálne rozlíšenie videa:4K
Pamäťové karty:SD
Rozmery:13,4 x 9,3 x 4,3 cm
Hmotnosť:445 g
Výdrž batérie:300 záberov

3. miesto

Canon PowerShot G5 X Mark II

Výhody

  • Možnosť manuálneho nastavenia
  • Výklopný displej
  • Videá s kvalitou 4K

Nevýhody

  • Slabá výdrž batérie

Kategóriu uzatvára Canon PowerShot G5 X Mark II. Vyznačuje sa mnohými užitočnými vlastnosťami, ktoré dajú vašim fotografiám ten správny nádych. Využíva špičkový objektív s 5-násobným zoomom a vynikajúcou svetelnosťou, ktorá vám umožní fotografovať aj za zhoršených svetelných podmienok. K dispozícii máte okrem automatických režimov aj manuálne ovládanie, čo oceníte najmä v prípade, že chcete zapojiť svoju kreativitu. Pre tento účel vám poslúži otočný prstenec, ktorým jednoducho nastavíte všetko potrebné. Displej je tiež veľmi nápomocný. Okrem toho, že má vysoké rozlíšenie, je aj výklopný, čím môžete fotografovať pod rôznymi uhlami.

Zaostrenie zvláda automaticky a v kombinácii s funkciou AF + MF pre doostrenie vytvára skutočne skvelé detaily. Vstavaný ND filter sľubuje pôsobivé snímky so živými farbami aj pri fotografovaní za jasného svetla. Aj 4K videá sú v celku kvalitné, so stabilizáciou obrazu nebudú roztrasené a vy môžete natáčať aj v pohybe. Týmto fotoaparátom natočíte aj spomalené zábery. Samozrejmosťou je bezdrôtové pripojenie Bluetooth a WiFi pre okamžité zdieľanie. Nevýhodou je slabšia výdrž batérie, s ktorou na jedno nabitie zhotovíte iba 230 záberov

Druh snímača:CMOS typu 1.0
Rozlíšenie:20,1 Mpix
Optický zoom:5 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:24 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:120 mm
ISO:125 – 12 800
Displej:LCD/7,5 cm/1 040 000 px
Maximálne rozlíšenie videa:4K
Pamäťové karty: SD, SDHC, SDXC
Rozmery:11 x 6 x 4,6 cm
Hmotnosť:340 g
Výdrž batérie:230 záberov

Test kompaktov od 1 000 eur

Do najvyššej kategórie sme pre vás vybrali modely, ktoré patria na absolútnu špičku na trhu. Jedná sa o profesionálne modely určené pre tých, ktorí to s fotografovaním myslia vážne. Modely sme vyberali tak, aby uspokojovali potreby tých najnáročnejších užívateľov. Množstvo nastaviteľných funkcií, odnímateľný objektív, špičková kvalita obrazu či konštrukcie, to všetko môžete od týchto modelov očakávať.

NáhľadNázovSkóre RozlíšenieOptický zoomRozlíšenie videaCena
goldFujifilm X-T4
9.9/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
99%
Ovládanie
98%
Pomer cena/kvalita
99%
Rozlíšenie:
26,1 Mpix
26,1 Mpix
Optický zoom:
3 x
3 x
Rozlíšenie videa:
4K
4K
Zistiť cenu Naša recenzia
silverCanon EOS R7
9.8/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
97%
Ovládanie
98%
Pomer cena/kvalita
98%
Rozlíšenie:
32,5 Mpix
32,5 Mpix
Optický zoom:
1,15 x
1,15 x
Rozlíšenie videa:
4K
4K
Zistiť cenu Naša recenzia
bronzeNikon Z6
9.7/10
Celkové skóre
Kvalita fotografií
99%
Ovládanie
97%
Pomer cena/kvalita
97%
Rozlíšenie:
24,5 Mpix
24,5 Mpix
Optický zoom:
Zväčšenie EVF 0,8 x
Zväčšenie EVF 0,8 x
Rozlíšenie videa:
4K
4K
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

Víťaz testu:

Fujifilm X-T4

Výhody

  • Vysoká citlivosť
  • Skvelá konektivita
  • Tichá a rýchla mechanická uzávierka

Nevýhody

  • Vysoká cena
  • Menej prehľadné menu

Náročných používateľov určite poteší fotoaparát Fujifilm X-T4. Ten vám totiž ponúka maximálny možný výkon, či už pri fotografovaní alebo nahrávaní videa. Významné sú pre neho parametre ako napríklad 5-osová optická stabilizácia, citlivosť až 51 200 či rozlíšenie až 26,1 Mpix. Súčasťou fotoaparátu je tiež novinka v podobe tichej a rýchlej mechanickej uzávierky s predĺženou životnosťou. V balení nájdete univerzálny objektív s OIS stabilizáciou obrazu, interným ostriacim motorčekom a 9-lamelovou clonou, ktorým môžete fotografovať všetky možné objekty. Zliatina horčíka prispieva k jeho kvalite. Fotoaparát disponuje niekoľkými režimami, prostredníctvom ktorých dosiahne dokonalé farby. Automaticky vyváži bielu a ponúka jemnejšie rozlíšenie tónov.

Dotykový displej s vysokým rozlíšením môžete ľahko vyklápať do strán, čo oceníte hlavne pri neobvyklých pozíciách. Menu je však trochu neprehľadné. Vaše fotografie a videá sa ukladajú na pamäťovú kartu s maximálnou kapacitou 512 GB a využiť môžete aj UHS-II modely. Čo sa týka samotných videí, tak tie môžete natáčať s kvalitou 4K. Má tiež skvelú konektivitu. Ponúka konektory microHDMI, USB-C 3.2 Gen 1 a dva 3,5 mm jacky pre externý mikrofón a2,5 mm pre diaľkové ovládanie. Nesmieme zabudnúť ani na Bluetooth a WiFi. Pri toľkých funkciách a skvelom vybavení sa dá očakávať aj vysoká cena, ktorá v tomto prípade siaha k dvom tisíckam. 

Druh snímača:CMOS
Rozlíšenie:26,1 Mpix
Optický zoom:3 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:16 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:80 mm
ISO:51 200
Displej:LCD/7,62 cm/1,62 Mpx
Maximálne rozlíšenie videa:4K
Pamäťové karty:SD, SDHC, SDXC
Rozmery:13,4 x 9,2 x 6,3 cm
Hmotnosť:526 g
Výdrž batérie:600 záberov

2. miesto

Canon EOS R7

Výhody

  • Automatické zaostrovanie
  • Vstavaný a optický stabilizátor
  • Tvorba 4K videa

Nevýhody

  • Vyššia cena

Fotoaparát Canon EOS R7 nás ohúril 32,5 Mpix rozlíšením CMOS snímača formátu APS-C, čím ponúka 1,6 krát väčší dosah teleobjektívu než iné fotoaparáty. Je vybavený technológiou umelej inteligencie s hĺbkovým učením a automatickým zaostrovaním, čím sám rozpozná druh objektu (zviera, človek, vozidlo). Je skvelý aj pri slabom osvetlení vďaka vysokej citlivosti ISO. Tá okrem fotografií zaručí aj vysokokvalitný videozáznam s rozlíšením 4K a funkcia Canon Log 3 zaistí široký dynamický rozsah. Samozrejmosťou je tiež stabilizácia obrazu, pričom vstavaná stabilizácia spolupracuje s optickým stabilizátorom a zaisťuje tak dokonale stabilné zábery.

Kvalitu fotografií má na svedomí obrazový procesor DIGIC X, ktorý prináša vysoký výkon, rýchlu manipuláciu a prakticky nulové oneskorenie hľadáčika. Súčasťou fotoaparátu sú aj bezdrôtové technológie Wi-Fi a Bluetooth, ktoré využijete ako na jednoduché spárovanie s telefónom, tak aj vzdialené ovládanie fotoaparátu a priame zdieľanie fotografií a videí. Navyše si môžete stiahnuť aplikáciu Canon Camera Connect. K tomuto zariadeniu určite využijete aj bohaté príslušenstvo v podobe objektívov. Jeho cena vás však nepoteší, no keďže sa nachádzame v najvyššej cenovej kategórii, mali by ste s tým počítať. 

Druh snímača:CMOS
Rozlíšenie:32,5 Mpix
Optický zoom:1,15 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:18  mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:150 mm
ISO:100 – 32 000
Displej:LCD/7,5 cm/1,62 mil. px
Maximálne rozlíšenie videa:4K
Pamäťové karty:2x SD/SDHC/SDXC a UHS-II
Rozmery:13,2 x 9 x 9,1 cm
Hmotnosť:530 g
Výdrž batérie:770 záberov

3. miesto

Nikon Z6

Výhody

  • Horčíkové telo
  • Tvorba 4K UHD videa
  • Perfektné pripojenie

Nevýhody

  • Absencia blesku
  • Vyššia hmotnosť

Na treťom mieste je model s vymeniteľným objektívom. Jedná sa o profesionálny kompaktný fotoaparát Nikon Z6, ktorého kvalita výstupu sa vyrovná aj drahším zrkadlovkám. Hneď pri prvom držaní si všimnete, že je telo skonštruované z kovu, konkrétne sa jedná o horčík, čo je veľmi vítaný materiál. Hmotnosť bez objektívu sa šplhá na 700 g a po nasadení väčšieho objektívu nebude ťažké presiahnuť hranicu jedného kilogramu. Samozrejmosťou je pripojenie WIFI, Bluetooth, USB 3.1 a micro HDMI. Fotoaparátu nerobí problém ani 4K UHD video.

Všetko sledujete na 3,2 palcovom dotykovom displeji, ktorý je možné aj vyklopiť pre ešte väčší komfort pri fotení. Treba mať však na pamäti, že model nemá vstavaný blesk, takže budete v prípade potreby musieť použiť externý blesk. S veľmi vysokým rozsahom ISO citlivosti pre vás nebude problém fotiť ako v tmavých priestoroch, tak aj v presvetlených oblastiach. Viaceré možnosti konektivity umožňujú aj viac spôsobov, ako vytvorené fotografie a videá presunúť do vášho smartfónu, počítača či rovno do tlačiarne. Tento výborne vyvážený model sadne do rúk každému profesionálovi, ktorý určite ocení aj optickú stabilizáciu prepojenú so vstavaným gyroskopom. Fotenie v športovom režime či natáčanie 4K videa bude stabilné aj bez použitia statívu.

Druh snímača:CMOS
Rozlíšenie:24,5 Mpix
Optický zoom:Zväčšenie EVF 0,8 x
Minimálna ohnisková vzdialenosť:24 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť:70 mm
ISO:204 800
Displej:LCD/8,13 cm/2,1 Mpx
Maximálne rozlíšenie videa:4K
Pamäťové karty:CFexpress Type B, XQD
Rozmery:13,4 x 10,05 x 6,7 cm
Hmotnosť:675 g
Batéria:Li-ion

Ako vybrať kompakt?

Trh s kompaktmi je nesmierne rozmanitý a na to, aby ste vybrali ten správny model, musíte vedieť, čo znamenajú ktoré parametre. Najskôr vám predstavíme základné rozdiely medzi kompaktmi a zrkadlovkami a následne sa spolu pozrieme na jednotlivé parametre a aspekty, ktoré je vhodné pred kúpou zvážiť. Predstavíme vám aj niekoľko unikátnych funkcií, ktoré sa vám pri fotografovaní kompaktom budú určite hodiť.

Rozdelenie kompaktov v teste

Vieme, že mnohí nakupujú s predom daným rozpočtom, ktorého sa následne držia. Preto sme TOP modely rozdelili do niekoľkých cenových kategórií. Ľahšie tak budete vedieť zhodnotiť, aký fotoaparát môžete očakávať. Prípadne môžete svoj rozpočet upraviť,pokiaľ by vám modely svojimi funkciami a schopnosťami nevyhovovali.

Funkcie jednotlivých modelov sa líšia spolu s ich cenou. Kompakty za vyššiu cenu poskytujú omnoho viac funkcií než tie lacnejšie. Niektoré vyššie modely ponúkajú aj možnosť meniť objektív, čo je veľmi vítaná funkcia u profesionálnejších fotografov. Modely sme rozdelili do štyroch kategórií. U všetkých modelov sme posudzovali ich rozlíšenie, ohniskové vzdialenosti, citlivosť objektívu, zoom a samozrejme aj pomer ceny a kvality.

Kompakt verzus zrkadlovka

Ako sme už spomenuli na začiatku, kompakty fotia od počiatku svojej existencie na pamäťové karty. Majú nízku hmotnosť, malé rozmery a sú pripravené kedykoľvek fotiť. K dispozícií máte základné prednastavené funkcie. Väčšina kompaktov sa predáva s pevným objektívom, takže nemusíte míňať ďalšie peniaze na kúpu bežného objektívu. Cena kompaktov je v porovnaní so zrkadlovkami nižšia.

Zrkadlovky sú určené pre profesionálnejších fotografov a poskytujú úplnú kontrolu nad všetkými funkciami fotoaparátu. Poskytujú lepšiu ostrosť a farby fotografií, dokážu rýchlejšie zaostrovať, dokážu robiť kvalitné fotky aj pri nižšej intenzite osvetlenia. Zrkadlovky sa často predávajú len vo forme svojho tela, teda bez objektívu. Pre profesionálov je totiž bežné objektívy meniť v závislosti na tom, čo aktuálne fotia. Pre mnohých je však odrádzajúca ich cena a hmotnosť. Pokiaľ hľadáte ľahký fotoaparát na cestovanie či bežné fotenie svojich zážitkov, určite je pre vás vhodnejší kompakt.

Výmenné objektívy

U viacerých modelov v našom teste sa stretnete s možnosťou výmeny objektívu, čo bolo u kompaktov v minulosti nemožné. S touto možnosťou môžete počítať predovšetkým u drahších kompaktov, ktoré sú určené predovšetkým na profesionálnejšie fotografovanie. Modely, ktoré túto možnosť poskytujú si na jednej strane udržiavajú dobré vlastnosti kompaktov (hmotnosť a rozmery) a pridáva k nim dobré vlastnosti zrkadloviek (vysoká kvalita fotografií, viac nastavení). Vďaka rôznym objektívom môže kompakt robiť aj fotky typu fish eye fish eye alebo dokáže robiť niekoľkonásobne vyšší zoom ako s bežným fixným objektívom. Teraz prejdeme na technické parametre jednotlivých modelov, ktoré je pred kúpou určite vhodné poznať.

Rozlíšenie

Tento parameter si pri prezeraní modelov všimnete asi ako prvý. Je to hodnota udávaná v megapixeloch (Mpix) a hovorí v podstate len o tom, akú veľkú fotografiu viete následne vytlačiť. V dnešnej dobe tento parameter nie je až tak kľúčový a niektorí výrobcovia ho skôr využívajú skôr pre marketing. Vedeli ste o tom, že na vytlačenie fotografie do rodinného albumu vám bohato postačia aj 3 Mpix? Dnes na trhu väčšinou už nenájdete modely, ktorých rozlíšenie nie je nižšie než 10 Mpix. Napriek tomu, že ide v podstate o minimum na trhu, bežnému používateľovi bohato postačí.

Rozlíšenie je v podstate formát fotografie, ktorú vám model vytvorí. Tak ako aj veľký obraz potrebuje veľkú stenu na to, aby ste ho zavesili, aj fotografia o veľkom rozlíšení potrebuje veľa miesta na svoje uloženie. Čím vyššie je rozlíšenie spravenej fotografie, tým viac miesta na pamäťovej karte zaberie. Hodnota udávaná v popisov produktov hovorí o maxime daného modelu. Rozlíšenie je možné priamo v nastaveniach znižovať podľa vašej potreby. K dispozícii máte jednak rôzne veľkosti strán a tiež aj rôzne pomery týchto strán. Z toho vyplýva, že ak plánujete robiť fotografie veľkého formátu, z ktorých budete následne robiť napríklad výrezy, určite siahnite po vyššom rozlíšení.

Rozlišení srovnání

Srovnání rozlišení

Zoom

Ďalším parametrom, ktorý je dôležitý je aj zoom fotoaparátu. Hovorí o tom, koľkonásobne si viete fotografovaný objekt priblížiť. Fotoaparáty dokážu robiť dva druhy zoomu, digitálny a optický. (Zdroj: TechRadar.com)

  • Digitálny zoom spočíva vo vytvorení menšieho výrezu z celého formátu fotografie. Výsledná fotografia má potom nižšie rozlíšenie a nie je tak kvalitná ako originál.
  • Optický zoom nijak neovplyvňuje kvalitu priblíženého snímku. Optický zoom zabezpečujú práve šošovky objektívu, ktoré menia svoju vzájomnú polohu. Čím vyšší však optický zoom je, tým je obraz citlivejší na vaše pohyby. Pri využívaní vyššieho optického zoomu je preto na mieste používať statív.

Ohnisková vzdialenosť

Ďalším kľúčovým parametrom, ktorý sa tento raz týka hlavne objektívu, je ohnisková vzdialenosť. Táto hodnota určuje vzdialenosť medzi optickým stredom objektívu a rovinou, na ktorej je objektív schopný zaostriť snímané predmety. Čím je ohnisková vzdialenosť menšia, tým z kratšej vzdialenosti dokážete zaostriť na snímaný predmet. Podľa ohniskovej vzdialenosť delíme fotoaparáty na širokouhlé objektívy, normálne objektívy a teleobjektívy.

  • Širokouhlé objektívy – Jedná sa o objektívy s krátkou ohniskovou vzdialenosťou (do 24 mm) a veľkým uhlom záberu. Malé ohniskové vzdialenosti sú vhodné pre fotografie krajiny, architektúry či väčších skupín ľudí.
  • Normálne objektívy – Základná ohniská vzdialenosť predstavuje hodnotu 50 mm a tvorí v podstate obraz podobný ako naše oko.
  • Teleobjektívy – Tieto objektívy majú ohniskovú vzdialenosť nad 135 mm. Teleobjektívy sú vhodné na fotografovanie portrétov, kvetín, divokej zvery, či športu.

Variabilná ohnisková vzdialenosť sa uplatňuje v každom kompakte, ktorý dokáže robiť optický zoom bez straty ostrosti a kvality. Práve zmena tejto vzdialenosti zabezpečuje približovanie a vzďaľovanie sledovaného objektu bez straty ostrosti a kvality.

Svetelnosť

Tento parameter určuje schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Hodnota sa udáva vo formáte f/hodnota svetelnosti (napr. f/2,8). Čím je hodnota nižšia, tým viac svetla dokáže objektív prepustiť a tým lepšie či rýchlejšie dokáže fotoaparát fotiť. Pri modeloch schopných robiť optický zoom sa stretávame s dvoma hodnotami svetelnosti. Jedna pre krátke ohnisko a jedna pre ohnisko dlhé (napr. f/2,8-5,2).

Pamäť

Ako sme už viackrát spomenuli, kompakty ukladajú fotografie na pamäťové karty. Nové fotoaparáty bývajú osadené kartami o nízkej kapacite, preto nie je na škodu si čím skôr zadovážiť ďalšiu, väčšiu pamäťovú kartu. Veľkosť jednotlivých fotografií je závislá okrem iného aj na rozlíšení, v akom sú fotené. Prinášame vám krátku orientačnú tabuľku počtov fotografií, ktoré sa zmestia do jednotlivých kapacít SD kariet. Jedná sa o fotografie formátu .jpeg o rozlíšení 20 Mpix, z ktorých každá má po 7 MB. (Zdroj: DigitalCameraWorld.com)

  • 32 GB: 4 700 fotografií
  • 64 GB: 9 400 fotografií
  • 128 GB: 18 800 fotografií
  • 256 GB:  37 600 fotografií

Fyzické parametre a ovládanie

Pri všetkých víťazných modeloch sme popísali aj ich rozmery a hmotnosť. Kompakty sú známe predovšetkým tým, že ich rozmery sú malé a hmotnosť nízka. Jedná sa teda o prístroje, ktoré sú pripravené kedykoľvek fotiť a sú vhodné pre fotografa akejkoľvek úrovne. Dôležitý je však aj materiál a vonkajšie prevedenie modelu. Fotoaparát vám musí dobre sedieť v ruke. Budete ho väčšinu času držať jednou rukou, takže u modelov s vyššou hmotnosťou treba zvážiť aj fotenie statívom. Po chvíli držania ťažšieho modelu dochádza k tvorbe rozostrených fotografií práve kvôli tomu, že sa človeku trasú ruky. Berte do úvahy aj ovládanie fotoaparátu. Pokiaľ ste vo fotografovaní začiatočník, siahnite po jednoduchších modeloch z nižších kategórií, ktoré majú väčšinu parametrov pevne nastavených a ich ovládanie je pomerne jednoduché.

Funkcie moderných kompaktov

Pri kúpe fotoaparátu je jednoznačne dôležité brať do úvahy viaceré bežné parametre modelu, ktoré umožňujú robiť kvalitné fotografie. Sú tu však aj niektoré funkcie naviac, ktoré dostávajú tvorbu fotografií na vyššiu úroveň.

Stabilizácia obrazu

Stabilizácia obrazu je veľmi praktickou pomôckou, ktorou sa fotoaparát snaží kompenzovať rozostrenie snímok, ktoré vzniklo pohybmi celej optickej sústavy. Pri spomínanom optickom zoome je stabilizátor bez použitia statívu na nezaplatenie. Opäť sa stretávame s dvoma druhmi stabilizácie:

  • Digitálna stabilizácia – Túto funkciu nájdeme hlavne u lacnejších modelov. V tomto prípade ide elektronickú úpravu fotografie, napríklad skrátením doby expozície.
  • Optická stabilizácia – Touto funkciou sú známe skôr drahšie kompakty. Ako názov naznačuje, fotoaparát sa snaží nežiaduce pohyby kompenzovať pohybmi optickej sústavy do opačnej strany. Jedná sa o účinnejší druh stabilizácie.

Teraz vám popíšeme niekoľko užitočných funkcií, vďaka ktorým je fotografovanie kompaktmi ešte jednoduchšie.

Stabilizace a bez stabilizace

Wi-Fi

Mnohé modely sú vyzbrojené aj pripojením na internet vo forme WIFI. Vďaka tejto funkcii je pripojenie kompaktu k rôznym zariadeniam hračkou. Bezdrôtovo sa tak viete pripojiť k počítaču, tlačiarni a dokonca aj k vášmu smartphonu, vďaka ktorému môžete svoj fotoaparát ovládať na diaľku. Párovanie oboch zariadení je jednoduché a túto funkciu ocení nejeden používateľ.

WiFi

Detekcia tváre

Táto funkcia spočíva v automatickom rozpoznaní tváre fotografovaného človeka. Na rozpoznané tváre následne fotoaparát zaostrí, pretože usúdi, že práve tie sú na fotografii tým hlavným. Niektoré modely majú tiež funkciu rozpoznania úsmevu. Akonáhle prístroj úsmev rozozná, buď automaticky stlačí spúšť alebo úsmev ešte graficky doladí. (Zdroj: PopularMechanics.com)

Detekce obličeje

Režimy fotografovania

U každého kompaktu sa stretnete s prednastavenými režimami, ktoré sa hodia na fotografovanie špecifických scén. Medzi najčastejšie uvádzané režimy patrí režim fotenia krajiny, portrétu, makra či športu. Automatický režim je samozrejmosťou pri každom modely. Tento režim automaticky ladí nastavenia fotoaparátu v závislosti na scéne, ktorú idete fotografovať. Režim sa pohrá napríklad s clonou či vyvážením farieb.

Nikon Coolpix P1000 příklad 1

Režim fotografovania: Panorama

V dnešnej dobe je panoráma samozrejmým režimom fotografovania na každom kompakte. Tento režim umožňuje tvorbu viacerých snímkou, ktoré na seba jednotlivo nadväzujú a vzniká tak jedna široká fotografia.

Panorama

Režim fotografovania: Makro

Tento režim sa používa pri fotení objektov malých rozmerov, napríklad hmyzu alebo kvetín. Na to, aby boli objekty na fotografii dobre a detailne viditeľné, sú fotené z minimálnej zaostrovacej vzdialenosti. Na výslednom snímku môže byť potom zachytený objekt až 30násobne zväčšený. U vyšších modelov kompaktov môžete použiť špeciálny makro objektív. Nižšie modely majú často automatický režim makro, ktorý im umožňuje robiť ostré snímky aj z malej vzdialenosti. (Zdroj: ExpertPhotography.com)

Makro

Video

Kompakty nie sú len na fotografovanie a mnohí používatelia ich využívajú aj na natáčanie videa. Maximálne rozlíšenie videa jednotlivých modelov sa v kategóriách líši a rozlíšenie 1920×1080 už predstavuje zlatý štandárd, , ktorý postačí absolútne väčšine používateľov. Ak však máte záujem o nahrávanie UHD 4K videí o ešte vyššom rozlíšení, kompakty vás opäť nesklamú. Pri nahrávaní videí o takom vysokom rozlíšení sa však treba vyzbrojiť dostatočnou kapacitou pamäťovej karty. Aj 2minútové 4K video v neupravenej forme môže ľahko presiahnuť aj 20 GB.

Full HD 4K

Pictbridge

Jedná sa o technológiu, ktorou sú opäť vyzbrojené viaceré modely nášho testu. Táto funkcia umožňuje tlač fotografií priamo z kompaktu. Nemusíte tak fotografie najskôr kopírovať do počítača a pri niektorých tlačiarňach vám netreba ani USB kábel. Pri bezdrôtovej možnosti stačí obe zariadenia len spárovať a o ostatné sa už postará vaša multifunkčná tlačiareň. (Zdroj: DigiCamHelp.com)

PictBridge

Najväčší výrobcovia kompaktov

Výrobcovia digitálnych fotoaparátov sú veľké spoločnosti, ktoré sa zaoberajú fotografiami všeobecne. Prinášajú na trh fotoaparáty rôznych druhov a kvality, kamery či množstvo inej techniky spojenej s fotografiami, videom čo tlačou.

Nikon

Japonská spoločnosť Nikon vznikla v roku 1917 spojením troch menších spoločností zaoberajúcich sa výrobou rôznych optických zariadení. Spoločnosť začala v 90. rokoch 20. storočia spolupracovať s americkým Kodakom na výrobe digitálnej zrkadlovky. V roku 1991 tak vznikla pre spoločnosť NASA prvá digitálna zrkadlovka, ktorá dokonca poletela v ten istý rok do vesmíru na lodi Endeavour. Nikon sa v dnešnej dobe zaoberá výrobou fotoaparátov, filmových a športových kamier, ďalekohľadov, okuliarov či 3D tlačiarní.

Nikon

Canon

Japonská firma Canon píše svoju históriou už od roku 1937. Začiatky nemala vôbec jednoduché. Prvé fotoaparáty od Canonu používali šošovky výrobcu, z ktorého sa neskôr stal dnešný Nikon. Prvý model bol tiež kópiou modelu nemeckého výrobcu Leica, o ktorom sa môžete dočítať nižšie. Canon však do sveta fotoaparátov priniesol optický zoom pomocou šošoviek a tiež ako prvý umožnil televízne vysielanie. Nový optický zoom potom spoločnosť využila pri svetovo prvej filmovej kamere. Spoločnosti patrí prvenstvo aj vo výrobe kalkulačky, zrkadlovky či fotoaparátu so zabudovaným mikropočítačom. V dnešnej dobe môžeme logo Canonu nájsť okrem fotoaparátov a kamier aj na tlačiarňach, skeneroch, premietačkách, mikroskopoch, kalkulačkách či dokonca na vesmírnych satelitoch.

Canon

Olympus

Japonská spoločnosť Olympus oslávila minulý rok 100. výročie svojej existencie. V spoločnosti sa od začiatku zameriavali na výrobu mikroskopov a teplomerov. . Olympus priniesol na trh svoj prvý fotoaparát v roku 1936. Prvým inovatívnejším modelom bol model „Pen“ v roku 1959. Zrkadlovka mala konkurovať prvým zrkadlovkám Canon či Nikon. Dnes sa Olympus orientuje stále aj na medicínske vybavenie a do nemocníc prináša endoskopy, ultrazvuky, mikroskopy, elektrokautery či dezinfekčné nástroje.

Olympus logo

Leica Camera

Nemecká firma vznikla v roku 1869, ale predaj prvých fotoaparátov začal až v polovici 20. rokov 20. storočia. Fotoaparáty Leica priniesli na trh veľkú novinku, ktorou bol skladací objektív. Fotoaparáty boli veľmi ohlasované medzi horolezcami či cyklistami. Pred 2. svetovou vojnou boli zrkadlovky Leica a konkurenčnej spoločnosti Contax považované za tie najlepšie na trhu. Po skončení 2. svetovej vojny sa však na stredoeurópsky trh dostali modely od sovietsky a japonských výrobcov. V 50. rokoch 20. storočia bol európsky foto-priemysel zdevastovaný inováciami, nízkymi cenami a kvalitou, ktorá prišla z Japonska. Dnes sa spoločnosť zaoberá výrobou fotoaparátov, mikroskopov a geografickej prieskumnej techniky. (Zdroj: Leica-Camera.com)

Leica logo

Kodak

Americká firma Kodak vznikla v roku 1888. Svoj biznis firma vybudovala na predaji lacných fotoaparátov a jej hlavným ziskom bol predaj spotrebných doplnkov pre fotografovanie (filmy, chemikálie, fotopapier). V 20. storočí prišla na americký trh japonská spoločnosť Fujifilm, ktorá svojou agresívnou politikou strpčila život domácemu Kodaku. Koncom 20. storočia prišiel Kodak v spolupráci s americkou spoločnosťou Apple na trh s digitálnymi fotoaparátmi. Ich cena bola zlomková v porovnaní s ostatnými vtedajšími modelmi na trhu. Dnes sa Kodak zaoberá výrobou osobných aj priemyselných tlačiarní, digitálnych fotoaparátov, filmov, 3D tlačou či vývojom softwaru.

Kodak logo

Fujifilm

Najmladšou v našom zozname je japonská spoločnosť Fujifilm, ktorá vznikla v roku 1934. Je známa svojím dlhoročným skoro monopolom na americkom trhu s fotografickými filmami počas 20. storočia. Dnes spoločnosť vyrába filmy, fotoaparáty a šošovky. (Zdroj: Kanál FujiFilm X Series)

Fujifilm logo

Finálny verdikt

Pri výbere fotoaparátu si vopred dôkladne premyslite, čo plánujete fotiť. Následne sa môžete začať rozhodovať medzi troma možnosťami: smartphone, kompakt a zrkadlovka. Kompakty sa aj v dnešnej dobe tešia veľkému záujmu práve pre svoje kompaktné rozmery, nízku hmotnosť a jednoduchej manipulácii. Modely nižších kategórií neobsahujú veľa funkcií, ktoré by na niektorých užívateľov mohli pôsobiť zmätočne. Trh digitálnych kompaktných fotoaparátov je dosť rozmanitý na to, aby naplnil očakávania ako začiatočníkov tak aj profesionálnych fotografov. Pri kúpe je tiež vhodné stanoviť si rozpočet, aby ste si následne vedeli utvoriť predstavu o tom, aký model môžete očakávať. Momenty sa oplatí zvečňovať, tak neváhajte a spravte si kvalitné a ostré spomienky pomocou kompaktu.

Rady a tipy

Vytvorené fotografie nezabudnite zálohovať a pravidelne pamäťové karty premazávať od nepotrebných snímok. Ušetríte tak plno miesta a aj peniaze za ďalšie pamäťové karty. Ak plánujete ísť na dovolenku a fotiť vo veľkom, určite sa nespoliehajte len na jednu pamäťovú kartu.

Pokiaľ má váš kompakt akumulátor, ktorý je možné vybrať, určite si zabezpečte náhradný pre prípad núdze. Nebojte sa používať statív. Aj šikovné statívy menších rozmerov dokážu robiť zázraky v porovnaní s našimi často roztrasenými rukami. Nikdy nezabudnite na to, že nikto učený z neba nespadol. Aj keď prvé fotky nebudú podľa vašich predstáv, neobviňujte z toho hneď fotoaparát, skúste fotiť viac. Uvidíte, že príde zlepšenie. Kvalitné fotky nevznikajú len vďaka kvalitným foťákom. Dôležité je aj to, kto ten foťák drží.

TIP: Nezabudnite si fotografie zálohovať!

Pokiaľ nechcete riskovať, že o svoje fotografie prídete, určite si dáta zálohujte. Buď môžete využiť online cloud, alebo si zabezpečte dobrý externý disk (HDD alebo SSD). Tam zostanú dáta zachované aj v prípade, že by napr. váš počítač doslúžil. Bola by škoda prísť v sekunde o všetky krásne spomienky.

Najčastejšie kladené otázky

Aký kompaktný fotoaparát si mám vybrať, ak som začiatočník?

„Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie kompakty s dopredu nastavenými funkciami. Ich cena býva nižšia a ovládanie jednoduchšie.“

Čím sa vyznačujú kompaktné fotoaparáty?

„Kompaktné fotoaparáty sa vyznačujú najmä svojimi rozmermi, ktoré sú vhodné na cestovanie a sú pripravené na okamžité použitie. Ich ovládanie je jednoduché a rýchle a umožňujú aj natáčať videá.“

Majú všetky kompakty vstavaný blesk?

„So vstavaným bleskom sa stretnete pri väčšine kompaktov, niektoré však túto funkciu nemajú. Majú však možnosť pripojenia externého blesku.“

Je dôležité, aby mal kompaktný fotoaparát Bluetooth a WiFi?

„To záleží od toho, čo od kompaktu očakávate. Ak je pre vás dôležité zdieľanie fotografií a videí na sociálnych sieťach alebo rýchle odosielanie na mobilný telefón, tak sa vám tieto technológie určite zídu.“

S akým typom napájania sa stretnem pri kompaktných fotoaparátoch?

„Väčšina kompaktov disponuje nabíjateľnou Li-ion batériou, ktorej výdrž je pri každom modeli rôzna. Niektoré však majú alkalické batérie AA. Pri týchto treba rátať aj vyššou hmotnosťou fotoaparátu.“

Musí byť displej výklopný?

„Samozrejme, nemusí. Ak ním ale fotoaparát disponuje, určite oceníte väčšiu pohodlnosť pri fotení z rôznych polôh. Výklopný displej majú väčšinou tie drahšie modely.“

Terézia vyštudovala strednú odbornú školu v oblasti podnikania a ekonomiky. Dlhé roky sa venuje štylistike a gramatike. Neustále sa zdokonaľuje v pravidlách slovenského pravopisu a svoje schopnosti a vedomosti aplikuje do tvorby textu, pri ktorej nachádza pokoj a oddych. Ako redaktorka – copywriterka zbiera skúsenosti z rôznych oblastí, je to zároveň aj jej hobby. Voľný čas venuje čítaniu kníh, rodine, prechádzkam v prírode a pestovaniu ovocia a zeleniny.

Diskusia a poradňa

Položte otázku