Najlepšie meteostanice 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej meteostanice.
 • Zvoľte si na základe presnosti, zobrazenia, designu a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP meteostanice roku 2019

Úvod

Snahy sledovať, merať a predpovedať počasie sú pre ľudstvo typické od nepamäti. Pre zaujímavosť by sme mohli spomenúť, že v Česku sa sústavne merajú meteorologické údaje v Klementíne v Prahe už od roku 1752, pričom úplné dáta máme od roku 1775. V dnešnej dobe už samozrejme predpoveď počasia spĺňa úplne iné kritériá a popisuje úplne iné podmienky. Z údajov, ktoré nás zaujímajú najviac, môžeme vymenovať teplotu, tlak, zrážky a vlhkosť. Meteostaníc je oveľa viac a predpoveď počasia si môžete rozkliknúť kedykoľvek na internete alebo sa na ňu pozrieť v televízore po správach. Problém týchto relácií je však jeden zásadný – väčšinou sú globálne pre celú republiku, a teda aj menej presné.

Ak chcete počuť presnejšiu predpoveď počasia a ideálne len pre vašu oblasť, máte možnosť kúpiť si vlastnú meteostanicu. Tá vám umožňuje sledovať počasie v užšom regióne a dá vám odozvu na tlak, vlhkosť alebo teplotu, teda práve na tie najpodstatnejšie údaje. Sú to práve senzory na teplotu, vlhkosť a atmosférický tlak, ktoré dávajú meteostanici jej vlastnosti a zaisťujú jej fungovanie. Ak vám niekto bude ponúkať meteostanicu bez senzoru tlaku, ktorá predpovedá počasie len podľa vlhkosti a teploty (čo sa občas stáva), nekupujte ju, neposlúži vám. Taká meteostanica vám prezradí akurát to, aká je aktuálna teplota. Žiadne kvalitnejšie informácie sa od nej nedozviete.

Komplexná meteostanica, ktorá sa oplatí, musí mať nielen vlhkomer a teplomer, ale aj barometer. Navyše musí vynikať vo všetkých parametroch – veľkosti, citlivosti aj kvalite zobrazenia. Avšak uznávame, že vybrať kvalitnú meteostanicu nemusí byť v dnešnej dobe práve jednoduché. Trh je široký a parametrov, ktoré je potrebné sledovať, je veľa. Aby sme vám pomohli, spísali sme pre vás veľký test meteostaníc 2018, v ktorom sa na celú problematiku podrobne pozrieme. Okrem rebríčkanajlepších meteostaníc ponúkame tiež veľký článok na tému „Ako vybrať meteostanicu“. V ňom by sme chceli jednotlivé parametre výberu prebrať. Môžeme sa do toho pustiť hneď.

back to menu ↑

Na aké skupiny sa delia meteostanice

Meteostanice, podobne ako ďalšie typy tovaru, sa dajú podľa parametrov deliť do niekoľkých rôznych skupín. Jedným z tých na prvý pohľad jasných a zreteľných kritérií je spôsob pripojenia senzoru. Staršie domáce meteostanice majú senzor pripojený cez kábel a signál sa prenáša drôtom. Problém je, že tieto prístroje nie sú schopné merať ani vonkajšiu vlhkosť, ani tlak a nedajú sa tak považovať za klasické meteostanice. V súčasnosti už je štandardom bezdrôtová meteostanica – senzor je umiestnený vonku v dosahu príjmu signálu a práve pomocou tohto signálu sú informácie zo senzoru prenášané do prístroja.

V našom teste sme sa rozhodli sledovať len bezdrôtové meteostanice, na to vás upozorňujeme dopredu. Ďalšie delenie meteostaníc je možné podľa spôsobu predpovedi počasia. Prakticky sa dajú využiť tri spôsoby:

 • Meranie atmosférického tlaku – základom týchto meteostaníc je barometer alebo senzor, ktorý atmosférický tlak meria. Z nameraného tlaku a ďalších charakteristík počasia (teplotu a vlhkosť spomíname predovšetkým) potom dopočítava ďalšie údaje. Vďaka tomu môže ľahko a rýchlo vyhodnocovať počasie v blízkej lokalite a nie ste teda viazaný globálnou predpoveďou. Tieto meteostanice často umožňujú sledovať aj ďalšie charakteristiky počasia, ako je rýchlosť vetra,a podobne.
 • Pripojenie na internet – tento typ meteostaníc nie je závislý na senzoroch, ale sleduje internetovú predpoveď počasia. Obvykle musíte tieto prístroje pripojiť k počítaču alebo k Wi-Fi a oni sledujú predpoveď na lokálnych meteoserveroch (môžu disponovať senzormi napríklad na meranie teploty, ale rozhodne nie sú také pokročilé ako predchádzajúci typ). Vďaka týmto meteostaniciam môžete sledovať počasie niekoľko dní dopredu, zato sú ale menej presné, pretože nesledujú počasie u vás, ale v celej oblasti. Tým vzniká určité skreslenie a odchýlky.
 • Systém Meteotime – tu ide o špeciálny systém globálneho sledovania počasia. Funguje to podobne ako riadenie centrálneho času. Využíva sa napríklad centrálny vysielač služby DCF77vo Frankfurte s dosahom 2000 km (ktorá práve prenáša aj centrálny čas). Meteostanice prijímajú signál, dekódujú ho a zobrazujú vám na displeji údaje o teplote, rýchlosti vetra, alebo napríklad vlhkosti. Problémom týchto meteostaníc je, že nie sú použiteľné vo všetkých oblastiach Európy (na druhej strane, SR ani ČR sa to netýka), navyše opäť merajú globálne a nie lokálne, takže môže dôjsť k odchýlkam (nezobrazíte napríklad konkrétne Nemotice, ale napríklad okresné mesto Vyškov, alebo dokonca krajské mesto Brno).

Klasicky sa môžete stretnúť aj s kombináciami týchto systémov. Posledné dva typy sa často označujú aj ako takzvané hybridné meteostanice – umožňujú vám sledovať oficiálnu predpoveď počasia a väčšinou aj merané údaje (aj keď nie vždy všetky). Z nášho pohľadu je najkvalitnejšia a najprínosnejšia práve meteostanica s pripojením na internet alebo centrálny systém, ktorá zároveň umožňuje meranie senzormi. Ak je meraných údajov dostatok a systém, ku ktorému je prístroj pripojený, kvalitný a presný, získate slušnú lokálnu predpoveď, ktorá sa dá porovnať s odbornou predpoveďou globálnou. Tým sa veľmi zvýši spoľahlivosť predpovede.

back to menu ↑

Test meteostaníc

V rámci nášho testu spracovávame meteostanice s pripojením aj bez pripojenia, kľúčová pre nás bola prítomnosť barometra. Rozdelili sme ich do niekoľkých cenových kategórií a v rebríčku k nim zmieňujeme základné údaje, práve prítomnosť barometra a ešte dosah senzoru, ktorý by ste tiež mali zvážiť.

Najlepšie meteostanice do 40 eur

V tejto kategórii zoženiete meteostanice skôr so základnými funkciami. Ak si odmyslíte najlacnejšie meteostanice, ktoré sa neoplatia, pretože nedisponujú ani barometrom, ani ďalšími potrebnými senzormi, nájdete tu slušné modely. Väčšinou s teplomerom, vlhkomerom aj barometrom, síce s menším dosahom senzoru, ale s pomerne dobrou citlivosťou a širokým rozpätím meraných veličín.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Barometer Dosah snímača Cena
1. Emos AOK-5018B
Áno 30 m Zistiť cenu
2. GARNI 550
Áno 60 m Zistiť cenu
3. Sencor SWS 260
Áno 30 m Zistiť cenu
4. Sencor SWS 51 B
Áno 30 m Zistiť cenu
5. Sencor SWS 280
Nie 30 m Zistiť cenu
6. Sencor SWS 5200
Nie 30 m Zistiť cenu

Najlepšie meteostanice od 40 do 80 eur

V kategórii od 40 do 80 eur zoženiete meteostanice strednej triedy, ktoré už takmer bez výnimky disponujú barometrom, majú senzory so stredným dosahom a vysokú citlivosť. Merajú základné veličiny, ale sú schopné niektoré ďalšie vypočítať.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Barometer Dosah snímača Cena
1. TFA 35.1129.01
Áno 60 m Zistiť cenu
2. Sencor SWS 270
Áno 60 m Zistiť cenu
3. Garni 135
Áno 80 m Zistiť cenu
4. TechnoLine WS 6760
Áno 60 m Zistiť cenu
5. Garni 636NL
Áno 60 m Zistiť cenu

Najlepšie meteostanice od 80 eur

V najvyššej triede nájdete meteostanice, ktorých cena presahuje 80 eur. Pokojne môžu prekročiť aj 150 eur. Je to síce pomerne dosť, ale získate za to meteostanice spĺňajúce požiadavky aj veľmi náročných zákazníkov. Často majú prepracované senzory a umožňujú merať napríklad aj rýchlosť a smer vetra. Dajú sa pripojiť k počítaču, zaznamenávajú údaje a bez výnimky majú rádiovo riadený čas.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Barometer Dosah snímača Cena
1. Sencor SWS 9700
Áno 150 m Zistiť cenu
2. Ventus 830
Áno - m Zistiť cenu
3. Netatmo Urban NWS01-EC
Áno - m Zistiť cenu
4. Garni 735
Áno 50 m Zistiť cenu
5. GARNI 1055
Áno - m Zistiť cenu

Meteostanice a ich charakteristika

Ako by sme charakterizovali meteostanice? Stručne – sú to prístroje, ktoré vám na základe nameraných veličín (hlavne vlhkosť vzduchu, tlak vzduchu a teplota vzduchu) môžu oznámiť aktuálne počasie vonku (aj vo vnútri domu), dopočítať ďalšie veličiny, predpovedať počasie a v dnešnej modernej dobe je väčšina z nich napojená na rádiový systém riadenia času, takže vám oznamujú aj presný čas. Pokročilejšie meteostanice umožňujú prepojenie s počítačom,a tým pádom zaznamenávanie nameraných veličín v určitých časových intervaloch. Fungovať môžu na základe drôtom pripojených senzorov alebo v súčasnosti skôr na základe bezdrôtovo pripojených senzorov, ktoré merajú podmienky vonku, zatiaľ čo vy si ich prezeráte doma na displeji alebo v počítači.

Ak ide o fyzickú stránku meteostaníc, ide o malé prístroje podobné mobilom alebo tabletom, kde sa vám na displeji zobrazujú jednotlivé údaje. Napájané sú takmer vždy z batérií, rovnako ako jednotlivé senzory (ktorých môže byť aj viac než jeden). Tie sú veľké a prispôsobené podľa pokročilosti meteostanice (ak má napríklad meteostanica merať rýchlosť vetra, musí disponovať vhodným zariadením). Väčšinou disponujú displejom rôzneho typu a technológie, pričom okrem svojej praktickej funkcie môžu ľahko plniť aj funkciu estetického dizajnového doplnku.

Výhody

Pomerne presné meranie meteorologických údajov pre danú lokalitu

Bezdrôtové pripojenie senzoru

Malé priestorové nároky

Presný čas vďaka rádiovému pripojeniu


Nevýhody

Predpoveď môže byť niekedy mylná

Je nutný starostlivý výber

back to menu ↑

Výber preverených značiek meteostaníc

Pomerne pravidelne do svojich testov zaraďujeme, na rozdiel od iných podobne zameraných webov, tiež informácie o jednotlivých značkách. Zastávame názor, že aj na nej závisí výsledná kvalita výrobku a je to jeden z parametrov vášho výberu. Preto sme na toto miesto zaradili výber preverených a veľkých výrobcov meteostaníc, ktorých výrobky stoja za zváženie. Nie že by iná firma nedokázala kvalitnú meteostanicu vyrobiť, to si tvrdiť netrúfame, ale pri týchto značkách len málokedy šliapnete vedľa. Majú totiž oproti ostatným niekoľko predností:

 • Významné skúsenosti s výrobou meteostaníc, ktoré pri ďalšom vývoji zúročujú. Väčšie budú samozrejme vo firme, ktorá vyrába viac modelových radov meteostaníc, než vo firme, ktorá dodáva na trh jednu alebo dve.
 • Väčšie firmy si môžu dovoliť investovať oveľa viac do vývoja, inovácií aj do kvalitných materiálov, čo sa na prevedení, životnosti aj funkciách meteostaníc prejaví.
 • Dobrá spoločnosť sa snaží zamestnávať tiež odborníkov, vzdelaných a schopných, ktorý meteostaniciam rozumejú.
 • Vlastniatechnologicky vyspelejšie vybavenie, čo sa na ich výrobkoch prejaví.

Samozrejme, v tomto duchu by sa dalo pokračovať aj ďalej. Hoci mnohí tvrdia opak, značka je veľmi dôležitým kritériom pri výbere akéhokoľvek tovaru, meteostanice nevynímajúc. Pozrime sa teda na elitné značky meteostaníc.

back to menu ↑

Rady a tipy ako vybrať meteostanicu

Ako sme si už povedali, domáca meteorologická stanica je rozhodne šikovnejšia a presnejšia, než globálna predpoveď v televízore, ktorá sa vzťahuje na celú oblasť. Aby však bola predpoveď čo najpresnejšia, je potrebné, aby domáca meteostanica merala čo najviac údajov, a s čo najväčšou presnosťou. Na meranie teploty platia rovnaké zásady ako na akékoľvek iné meranie – určujúca je citlivosť, rozsah, chyba, ktorou je meranie zaťažené. Rovnako sa pre predpoveď počasia pomerne výrazne líši podľa toho, či je do nej zahrnutý aj tlak vzduchu alebo je vykalkulovaná len zo znalosti teploty a vlhkosti vzduchu (to je samozrejme veľmi málo vypovedajúce).

Meteostanica tiež musí mať prehľadný displej, z ktorého sa bude dobre čítať, mala by sa ľahko ovládať, a ak je to možné, tiež dobre vyzerať. Okrem toho by ste si dopredu mali tiež rozmyslieť, čo všetko chcete na displeji vidieť, či vám stačia len ikony predpovede počasia a čas, alebo chcete vedieť aj namerané hodnoty (to je rozhodne lepšie a praktickejšie). Takto by sme mohli pokračovať ďalej, ale bude dobré, ak sa pozrieme na jednotlivé faktory výberu meteostanice podrobnejšie v jednotlivých kapitolách a podkapitolách. Ak máte chvíľočku času, môžeme sa do toho pustiť.

Merané meteorologické údaje – ktoré sa oplatí vedieť?

Než pristúpime k fyzickým charakteristikám prístrojov, mali by sme sa zoznámiť s tým, čo všetko sa dá pomocou meteostanice merať. Meteorologických údajov, ktoré dnešná veda rozoznáva, je celý rad, ale ich prínos pre vás je rôzny. Základný typ meteostaníc je schopný sledovať čas a merať vlhkosť vzduchu a jeho teplotu. To je pre vás pravdepodobne cenný údaj, na druhej strane, ak meteostanici chýba barometer na meranie tlaku, ide o hybrid medzi budíkom a teplomerom. Predpoveď z takej meteostanice nemá prílišnú výpovednú hodnotu, je veľmi orientačná a za vynaložené náklady sa vám pravdepodobne skôr neoplatí. To je dôvod, prečo sme za základný parameter nášho testu zvolili prítomnosť barometra. Ten presnosť predpovede podstatne zvyšuje.

Ak chcete meteostanicu, ktorá bude na niečo platná, mala by teda disponovať meraním týchto troch základných veličín – tlaku, teploty, vlhkosti. Pre bežného užívateľa je to plne postačujúce a určite vám to poradí, čo si obliecť, kedy vyraziť na prechádzku alebo kedy môžete urobiť grilovačku. Ak ale potrebujete poznať presnejšiu predpoveď (ste poľnohospodári, piloti, usporadúvate akcie vonku, venujete sa meteorológii, a podobne), môže sa vám hodiť pokročilejšia meteostanica. Pravdaže, veľkosť senzora, ktorý je zodpovedný za meranie, je úmerná počtu meraných údajov, takže je v prípade profesionálneho prístroja väčšia a priestorovo náročnejšia, ale úmerne tomu sa zvyšuje presnosť predpovede.

Základní veličiny

Keď sa pozrieme na najčastejšie merané veličiny, ide hlavne o tieto:

 • Teplota – parameter, ktorý vás asi najviac zaujíma – hovorí vám, akú teplotu má vzduch vonku a väčšinou z meteostanice vyčítate aj teplotu vo vnútri domu. Udáva sa v stupňoch Celsia (°C), stupňoch Fahrenheita (°F), prípadne ako termodynamická teplota v Kelvinoch (K), v našich končinách sa ale prakticky s ničím iným ako °C nestretnete.
 • Relatívna vlhkosť vzduchu – ak budeme citovať oficiálnu definíciu, udáva pomer medzi okamžitým množstvom vodných pár vo vzduchu a množstvom pár, ktoré by mal za rovnakých podmienok vzduch pri plnom nasýtení. Udáva sa v percentách a de facto vám hovorí, ako veľa vody je vo vzduchu. Plné nasýtenie je 100 %, úplné vysušenie je 0 %, pričom bežne sa budete pohybovať niekde uprostred.
 • Tlak vzduchu – všeobecne je tovplyv hmotnosti vzduchového stĺpca od miesta, kde meriame, až po hornú hranicu atmosféry. Bežne sa udáva ako 1013,25 hPa pri 15°C na hladine mora a od tejto hodnoty sa dá pri meraní odraziť. Táto hodnota sa mení úmerne nadmorskej výške, ale napríklad aj teplote a vlhkosti vzduchu a práve tlak umožňuje výrazné spresnenie predpovede počasia (práve zmena tlaku často indikuje zmenu počasia).
 • Čas – samozrejme, dôležitým rozmerom všetkých zmien počasia je čas. Meteostanica sa potrebuje v čase orientovať, ak má vedieť predpovedať, kedy ku zmene počasia dôjde. Najčastejší je dnes rádiovo riadený čas, kedy meteostanica prijíma z vysielača centrálny jednotný čas, ktorý je považovaný v súčasnosti za najpresnejší. Väčšina meteostaníc sa vie orientovať aj v kalendári a zobrazujú teda mesiac a rok.

Pokročilé údaje

Ide práve o vyššie spomenuté základné údaje, bez ktorých sa kvalitná predpoveď nezaobíde. Ak pôjdeme ďalej, dostaneme sa k pomerne špeciálnym údajom, ktoré pre laika také dôležité nie sú, ale ak vám záleží na presnosti predpovede alebo vás dané údaje z nejakého dôvodu zaujímajú, môžete o ne mať pri meteostanici záujem. Ide predovšetkým o:

 • Úhrn zrážok – meria sa množstvo vody, ktoré naprší na jednotku plochy.
 • Rosný bod – meria sa teplota, pri ktorej je vzduch za daných podmienok nasýtený vodnou parou a tá sa začne zrážať vo forme kvapôčok („rosa“).
 • Rýchlosť a smer vetra – všeobecne otočný senzor, ktorý meria ako rýchlo vietor fúka, a ktorým smerom (sever, juh, východ, západ).
 • Vplyv faktorov na teplotu – niektoré meteostanice môžu orientačne vypočítať aj takzvanú pocitovú alebo Wind Chill teplotu. V prvom prípade ide o výpočet ovplyvnenia teploty vlhkosti vzduchu, v druhom o ovplyvnenie teploty vplyvom vetra. Iste budete súhlasiť, že aj pri 20 °C je vám pri silnom vetre alebo vlhkom, sychravom počasí zima.
 • UV žiarenie – meria sa množstvo UV žiarenia dopadajúceho na Zem.
 • Východ a západ Slnka, fáza mesiaca,…

Rozsah merania a citlivosť

Nie je podstatné len to, aké veličiny sú merané, dôležité je tiež samotné vyčíslenie hodnôt. Teda to, ako presne sú merané, s akou citlivosťou, odchýlkou, a v akom rozsahu. Všeobecným trendom je snaha dosiahnuť čo najvyššie rozmedzie meraných hodnôt a zároveň čo najvyššiu citlivosť. Tiež tým je ovplyvnená presnosť merania. Začnime rozsahom meraných teplôt. Ten sa líši pre vnútorné a vonkajšie prostredie, pričom meranie vonku má prirodzene širší rozsah. Vo vnútri domu sa nepredpokladajú ani príliš nízke, ani príliš vysoké teploty.

 • Rozsah merania vnútorných teplôt sa všeobecne pohybuje v rozmedzí zhruba -10 až 50 °C. To je asi najbežnejšia hodnota, ale samozrejme nadsadená. V domácnosti sa očakáva rozmedzie teplôt zhruba 0 až 40 °C v extrémnych prípadoch, s prípadnou rezervou sa vojdete do spomínaného rozpätia. Existujú aj meteostanice, ktoré merajú vo vnútri už od -20 alebo -30 °C, ale také hodnoty doma ťažko dosiahnete.
 • Rozsah merania vonkajších teplôt je väčší, priemerne -20 až 60 °C. Všeobecne postačí rozsah teplôt, aké sa dajú v našom klimatickom pásme dosiahnuť – zhruba – 30 až 40 °C. Horná hodnota býva málokedy problém, meteostanice merajú často až do 70 °C, ale spodná hranica problém býva. Pri tuhých mrazoch sa môže stať, že sa dostaneme mimo stupnicu. Preto odporúčame mať spodnú hranicu merania aspoň -30 °C.

Odporúčame oba rozsahy hľadať čo najväčšie, ale zároveň nemusíte zbytočne utrácať za niečo, čo nevyužijete. Väčší rozsah, než je rozsah teplôt v našom podnebnom pásme, je zbytočný. Rozlíšenie teploty udáva, akú zmenu teploty je prístroj schopný zaznamenať. Pri lepších prístrojoch je to v rade 0,1 °C, čo je slušný výsledok, pri starších alebo lacnejších meteostaniciach je to ale celý 1 °C, čo už je pomerne nízka citlivosť ovplyvňujúca presnosť predpovede.

Keď prejdeme k vlhkosti vzduchu, platia tam pravidlá obdobne. Meranie vlhkosti má určitý rozsah, ktorý sa bežne pohybuje zhruba od 20 do 90 % a citlivosť je väčšinou 1 – 5 %. Samozrejme, čím väčší rozsah a čím lepšia citlivosť, tým lepšie, úplne ideálny je rozsah vlhkosti 1 – 99 % a citlivosť 1 %. Opäť je udávaný rozsah merania vlhkosti vo vnútri a vonku, ale v tomto prípade sa hodnoty citlivosti ani rozsahu príliš nelíšia.

Displej meteostanice – mal by byť dobre čitateľný a prehľadný

Keď si usporiadame merané údaje, dá sa plynulo prejsť k fyzickým charakteristikám prístroja. Keď sa jednotlivé veličiny namerajú, musí ich meteostanica kvalitne spracovať, a potom vám zobraziť celkové resumé. Na to jej slúži displej. Tých celkovo existuje veľké množstvo druhov a rozhodujúci je typ aj veľkosť. Začnime jednotlivými typmi displejov:

 • LCD displeje – majú nižšiu spotrebu, ide o klasické riešenie pri meteostaniciach. V noci ale nesvietia a vyžadujú teda v tme osvetlenie alebo podsvietenie, inak sa na nich nedá čítať. Osvetlenie ale vyžaduje napájanie, pretože diódy majú veľký odber a batérie by nestačili.
 • Inverzný displej – biele číslice na tmavom pozadí.
 • LED displeje – ide o aktívne svietiace displeje, napájané zo siete. Umožňujú aj farebné a prehľadnejšie zobrazenie.
 • TFT displeje – majú nastaviteľný jas a kontrast, ponúkajú veľmi jemný obraz, spravidla sú väčšie a vyžadujú napájanie zo siete.
 • VA displeje – inverzný farebný displej, vysoký kontrast, veľmi dobrá čitateľnosť a široké pozorovacie uhly.

Druhým dôležitým faktorom je veľkosť displeja. Ten by nemal byť príliš veľký, pretože to ovplyvňuje nepriaznivo veľkosť meteostanice aj jej spotrebu (veľký displej má väčšiu spotrebu, než malý displej), ale zároveň je potrebné nekupovať meteostanicu s príliš malým displejom. Na tom budú zase údaje zle čitateľné a budete sa na ne musieť dívať zblízka, pretože písmená a čísla budú malé. Samostatnou kapitolou je rozmiestnenie údajov na displeji, prehľadnosť a forma ikon. Tu sa ale nedá radiť, záleží predovšetkým na vašom vkuse a vnímaní, čo sa vám bude najviac páčiť. Len chceme upozorniť, že aj takú zdanlivú drobnosť je potrebné vziať do úvahy.

Možnosť pripojenia meteostanice k počítaču

V tejto kapitolke sa pozrieme na možnosť pripojenia meteostanice k počítaču. Vec sa má takto – ak si kúpite jednoduchú základnú meteostanicu pre bežnú domácnosť, bude vám stačiť pozrieť sa na dáta na displeji a viac nepotrebujete. Ak máte ale záujem o profesionálnu meteostanicu, bude sa vám pravdepodobne hodiť ju pripojiť k počítaču, ktorý poslúži ako záznamové zariadenie. Vďaka tomu máte možnosť sledovať počasie v dlhších časových úsekoch, ukladať si jednotlivé údaje a následne ich vyhodnocovať alebo porovnávať. Môže to byť neoceniteľné pre amatérskych meteorológov aj pre poľnohospodárov, alebo napríklad pilotov.

Väčšinou to funguje tak, že s meteostanicou dostanete aj program na spracovanie dát, ktorý vám z nameraných hodnôt vytvorí prehľadné krivky a grafy. Veľká časť meteostaníc má svoju pamäť, takže nie je nutné, aby boli permanentne pripojené k zapnutému počítaču, stačí, keď dáta raz za čas uložíte. V takom prípade sa dá medzi sebou meteostanice porovnávať napríklad na základe veľkosti pamäte. Potom už záleží len na danom programe ako sa vám s dátami bude pracovať. Najčastejšie varianty pripojenia sú cez USB port, prípadne bezdrôtovo cez Bluetooth. Ponechávame na vás, ktorý zo spôsobov sa vám zdá lepší.

Meteostanice-doma

Dosah bezdrôtového senzoru voľte dostatočný

Každá meteostanica je závislá na použití meracích senzorov. Tie sú všeobecne troch druhov – dnes už takmer nepoužívané drôtové, pri ktorých ste závislí na dĺžke drôtu, zabudované do meteostanice na meranie vnútornej teploty a ďalších údajov a bezdrôtové, ktoré v súčasnostiv drvivej väčšine prípadov slúžia na meranie vonkajšej teploty a ďalších údajov. Práve pri týchto vonkajších senzoroch závisí predovšetkým na ich približnom dosahu. Ten vám udáva, v akej vzdialenosti od meteostanice môže senzor byť, aby bol signál prenášaný. Bežne sa táto vzdialenosť pohybuje od 30 až do 100 metrov (výnimočne až 150 metrov), pričom táto vzdialenosť je meraná vo voľnom priestore. Akákoľvek prekážka (stena, živý plot, drevený plot, stromy,…) dosah senzoru znižuje a je potrebné s tým nejakým spôsobom počítať (odporúča sa pripočítať k reálnej vzdialenosti meteostanice a senzoru desať metrov). Inak je možné využiť aj viac ako jeden senzor a sledovať tak teplotu napríklad vo viacerých miestnostiach naraz, alebo napríklad v nížine a na kopci. Musíte si ale tým pádom postrážiť, či je v našich podmienkach možné dokúpiť k meteostanici doplnkový externý senzor.

Ovládanie meteostanice nie je zložité

Ďalším parametrom, podľa ktorého sa môžete rozhodovať, je jednoduchosť ovládania. Meteostanice všeobecne nie sú zložité zariadenia. Nie je veľa vecí, ktoré na nich môžete ovládať. Stačí ich vedieť zapnúť a vypnúť, prípadne vedieť pri lacnejších zariadeniach ručne nastaviť niektoré parametre alebo prepínať zobrazenie. Určite sa vám nestane, že by ste meteostanici nerozumeli, také zložité nie sú. Ale samozrejme, oplatí sa vyskúšať si ovládanie a voliť skôr to, ktoré je intuitívne, jednoduché a prehľadné. To oceníte pri všetkých prístrojoch a meteostanice nie sú výnimkou.

Spôsoby napájania meteostanice

Meteostanice musia odniekiaľ čerpať energiu na prenos dát o meraní, ich spracovaní aj pre ich výstup (najviac elektrickej energie spotrebuje práve displej prístroja, v závislosti na svojom type). Všeobecne existujú dva typy napájania meteostaníc – batérie alebo zapojenie cez adaptér. Začnime batériami. Tento spôsob napájania je jednoduchší, obvyklejší pri lacných meteostaniciach, senzory fungujú väčšinou výhradne na batérie. Výhodou je obvykle menšia spotreba a navyše nie ste limitovaní blízkosťou zásuvky, nevýhodou nutnosť dokupovať batérie a pravidelne ich meniť. Drahšie meteostanice (pri tých profesionálnych je to samozrejmosťou) umožňujú zapojenie do siete cez adaptér. Ich prednosťou je veľmi kvalitné a dobré zobrazenie, spracovanie dát a ich prevod napríklad do počítača. Na druhej strane majú väčšiu spotrebu a nezaobídete sa bez zásuvky, nie je teda možné merať napríklad v teréne. Vzhľadom na to, že sa meria často aj pri nízkych teplotách, odporúča sa používať alkalické batérie, pri ktorých nemá nízka teplota na funkčnosť vplyv.

Rozmery, dizajn a ďalšie charakteristiky meteostaníc

Na záver by sme radi zhodnotili ďalšie, skôr okrajové charakteristiky meteostaníc. Najprv sa chceme pozrieť na ich rozmery. Tie sú veľmi, veľmi rozdielne a môžete sa stretnúť s meteostanicami veľkosti budíku alebo menšieho mobilného telefónu, rovnako ako s veľkými prístrojmi podobnými tabletom alebo malým laptopom. Záleží asi len na vás, pre ktorý variant sa rozhodnete, malá je skladnejšia a menej priestorovo náročná, veľká zase zobrazuje viac údajov a je prehľadnejšia. Než sa ale pre niektorú rozhodnete, odporúčame zmerať priestor, do ktorého chcete meteostanicu umiestniť, mali by ste si takto overiť či sa tam vojde.

Keď už sme pri priestorovej náročnosti, existujú dva typy meteostaníc. Menej rozšírené prístroje na stenu sa dajú zavesiť a pozerať sa na ne ako na obraz, zatiaľ čo obvyklejšiu formu na položenie umiestnite kamkoľvek na stôl alebo na poličku. Opäť nemôžeme radiť a záleží to hlavne na vás, ale skôr odporúčame prístroj na položenie. Nemusíte riešiť výšku zavesenia (z určitých uhlov je obraz zle čitateľný, takže keď sa na meteostanicu bude dívať inak vysoký človek, bude mať údaje skreslené), navyše máte väčší výber. V neposlednom rade sa oplatí riešiť dizajn meteostanice. V súčasnosti sú využívané rôzne materiály aj farebné kombinácie, existujú aj retro meteostanice, variantov je celý rad. Jediné hľadisko je tu váš osobný vkus a to, čo sa hodí k vám do interiéru.

back to menu ↑

S akými funkciami sa dá stretnúť pri moderných meteostaniciach?

Moderná meteostanica často prináša aj niektoré funkcie navyše, ktoré s meraním teploty napríklad až tak nesúvisia, ale zato zvyšujú váš užívateľský komfort, umožňujú ľahšiu manipuláciualebo vás upozorňujú, že sa dosiahli určité limitné podmienky. Existuje celý rad funkcií, z ktorých časť je špecifická vždy pre daného výrobcu. Aspoň tie najobvyklejšie a najužitočnejšie by sme s vami chceli teraz prejsť.back to menu ↑

Konečný verdikt

Na záver by sme radi celú otázku ako vybrať meteostanicu, ešte zrekapitulovali. Predovšetkým by ste v dnešnej dobe mali chcieť meteostanicu bezdrôtovúa trvať by ste mali na tom, aby bola schopná merať tlak vzduchu. Ak nebudete disponovať barometrom, je predpoveď značne nepresná. To už sa pomaly dostávame k jednotlivým parametrom. Určite vás musia zaujímať merané veličiny (či už stojíte len o tie základné – vlhkosť, teplota a tlak  vzduchu alebo aj pokročilé) aj citlivosť a rozsah merania. Oboje zvyšuje presnosť predpovede. Z fyzických parametrov by ste mali najväčší dôraz klásť na typ a veľkosť displeja, aby bolo použitie meteostanice komfortné, intuitívne ovládanie, prijateľné rozmery a pekný dizajn. Bez povšimnutia by ste nemali nechať ani spôsob napájania a dosah senzora. Ak plánujete použiť meteostanicu profesionálne, mala by vás zaujímať aj možnosť pripojenia k počítaču, aby bolo možné dáta zaznamenávať a ukladať do grafov alebo tabuliek.

Určitú pozornosť by ste mali venovať aj značke prístroja – tradičná a rokmi preverená značka je rozhodne väčšou zárukou kvality a životnosti. Môžete teda voliť napríklad z produktovej ponuky spoločnosti Hyundai, Sencor alebo TFA. Na záver sa oplatí prejsť si, aké funkcie a vlastnosti meteostanica má, ideálne by mala disponovať aspoň zvukovou signalizáciou a alarmom. Potom už vám zostáva len zhodnotiť jej cenu, a ak ste spokojní, môžete meteostanicu s pokojným svedomím zakúpiť, pravdepodobne neobanujete.

back to menu ↑

Koľko stojí kvalitná meteostanica?

Keď sa pozrieme na ceny meteostaníc, zistíme, že väčšina bežne dostupných modelov sa vojde do osemdesiat eur. Drahšie sú väčšinou profesionálne prístroje. Poďme ale postupne od nuly.

 • Ceny meteostaníc začínajú zhruba na 4 až 8 eurách, avšak také prístroje nemajú veľmi veľký prínos. Na kvalitnú predpoveď počasia sa veľmi nehodia, často sú zastarané a nemajú väčšie využitie. Majú svoje využitie skôr ako budíky, teplomery alebo vlhkomery, meraním tlaku disponujú málokedy.
 • Kvalitné meteostanice začínajú zhruba na 25 eurách. Tu ide o slušné, aj keď len základne vybavené prístroje, bezdrôtové s malým dosahom, ktoré už umožňujú meranie tlaku. Citlivosť ani rozsah merania nie je príliš veľký a merané sú len základné veličiny, ale málo náročných zákazníkov tieto prístroje uspokoja.
 • Stredná trieda meteostaníc začína asi na 40 eurách a dosahuje zhruba 80 eur. Tu zoženiete obrovské množstvo prístrojov, ktoré majú už štandardne barometer, podsvietený displej a ponúkajú vám slušnú a presnú predpoveď. Chýbajú im pokročilejšie funkcie a nedá sa s nimi merať niektoré pokročilé veličiny, ale zato svoju bežnú funkciu plnia spoľahlivo a veľmi dobre. Ich dosah je až 60 metrov.
 • Meteostanice sa dajú zohnať aj za sto, dvesto alebo tristo eur. Tu už pôjde o kvalitné, poloprofesionálne alebo plne profesionálne prístroje. Majú rádiovo riadený čas, dosah senzora až 100 metrov, nezriedka sa dajú využiť na meranie aj niečo navyše. Na displeji vám zobrazujú aj veľmi pokročilé meteorologické údaje a predpoveď od týchto meteostaníc je veľmi kvalitná a presná, preto tieto prístroje využívajú aj ľudia, ktorí sa bez presnej predpovede nezaobídu.

back to menu ↑

Ako správne inštalovať meteostanicu?

Nakoniec si ešte neodpustíme jednu pomerne dôležitú radu. Aby meteostanica merala presne a zároveň správne, je potrebné dodržať určité pravidlá montáže. Samotná riadiaca jednotka meteostanice bude pravdepodobne umiestnená v izbe na poličke alebo na stene a bude merať vnútornú teplotu a vlhkosť. Jednotlivé senzory je ale potrebné umiestniť von a to najlepšie tak, aby neboli ovplyvnené okolím, alebo aby boli ovplyvnené čo najmenej.

 • Teplomer by v žiadnom prípade nemal byť umiestnený na priamom slnku, pretože tam je výrazne väčšie teplo a mohli by ste sa ľahko dostať aj mimo stupnicu meradla. Vhodná je severná strana domu. Ideálne by ale nemal byť teplomer ničím zakrytý, takže umiestniť ho pod strechu alebo pod krov tiež nie je dobrý nápad. Najlepšie je to na stenu, niekam, kde je stály tieň alebo polotieň.
 • Senzory vlhkosti a atmosférického tlaku nemajú zvláštne požiadavky, ale senzor by nemal byť zakrytý, to je asi jediná podmienka.
 • Profesionálne meteostanice vlastnia napríklad aj senzor na meranie rýchlosti a smeru vetra. To by malo byť umiestnené niekde, kde nebude vietor ničím tienený, teda aspoň meter alebo dva nad zemou či strechou. Dajte si ale pozor napríklad na stromy či komín – všetky objekty v dráhe vetra ho spomaľujú alebo menia smer a meranie tak skresľujú.
 • Zrážkomer by nemal byť zhora ničím zakrytý. Meria množstvo napršanej vody na jednotku plochy, preto sa nad ním nesmie nachádzať prekrytie strechy ani napríklad strom. Cesta do zrážkomeru by pre vodu nemala byť ničím ovplyvnená, pričom si musíte dať pozor aj na to, aby do zrážkomeru nestekala voda napríklad po stene alebo z odkvapu.

To je z našej strany všetko, čo vám môžeme dať. Dúfame, že sme vám pri výbere meteostanice podali pomocnú ruku, a že naša pomoc mala zmysel. Budeme sa tešiť dovidenia pri nejakom našom ďalšom teste.

Meteostanice
Ohodnoťte článok