Najlepšie meteostanice + testy a recenzie 2023

  • Check Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej meteostanice.
  • Check Zvoľte si na základe presnosti, zobrazenia, designu a pomeru cena/kvalita.
  • Check Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.
Aktualizované: január 2023

Víťazi testu:

price
performance
quality
9.1/10
Celkové skóre
9.4/10
Celkové skóre
9.6/10
Celkové skóre
Funkcie
90%
Prehľadnosť
91%
Pomer cena/kvalita
91%
Funkcie
94%
Prehľadnosť
93%
Pomer cena/kvalita
95%
Funkcie
97%
Prehľadnosť
95%
Pomer cena/kvalita
96%
  • Skvelý pomer ceny k parametrom
  • Pamäť pre minimálne a maximálne namerané hodnoty
  • Výrobok je možné tiež použiť na opakované budenie
  • Podpora prepojenia meteostanice až so štyrmi čidlami
  • Možnosť nastaviť si upozornenie pre konkrétnu teplotu
  • Samostatná ikona pre mráz bez sneženia
  • Tento výrobok je možné skutočne považovať za profi stanicu
  • Možnosť prepojiť stanicu až s 8 senzormi
  • Možnosť zasielania nameraných hodnôt na server
  • Absencia barometra
  • Menší dosah snímača
  • Pre väčšinu zákazníkov pomerne zbytočná
  • Vyššia cena

Obsah článku

Snahy sledovať, merať a predpovedať počasie, sú pre ľudstvo typické od nepamäti. Pre zaujímavosť by sme mohli spomenúť, že v Česku sa sústavne merajú meteorologické údaje v Klementine v Prahe už od roku 1752, pričom úplné dáta máme od roku 1775. V dnešnej dobe už, samozrejme, predpoveď počasia spĺňa úplne iné kritériá a popisuje úplne iné podmienky. Z údajov, ktoré nás zaujímajú najviac, môžeme vymenovať teplotu, tlak, zrážky a vlhkosť. Meteostaníc je oveľa viac a predpoveď počasia si môžete rozkliknúť kedykoľvek na internete alebo sa na ňu pozrieť v televízore po správach. Problém týchto relácií je však jeden zásadný – väčšinou sú globálne pre celú republiku, a teda aj menej presné.

Ak chcete počuť presnejšiu predpoveď počasia a ideálne len pre vašu oblasť, máte možnosť kúpiť si vlastnú meteostanicu. Tá vám umožňuje sledovať počasie v užšom regióne a dá vám odozvu na tlak, vlhkosť alebo teplotu, teda práve na tie najpodstatnejšie údaje. Sú to práve senzory na teplotu, vlhkosť a atmosférický tlak, ktoré dávajú meteostanici jej vlastnosti a zaisťujú jej fungovanie. Ak vám niekto bude ponúkať meteostanicu bez senzoru tlaku, ktorá predpovedá počasie len podľa vlhkosti a teploty (čo sa občas stáva), nekupujte ju, neposlúži vám. Taká meteostanica vám prezradí akurát to, aká je aktuálna teplota. Žiadne kvalitnejšie informácie sa od nej nedozviete.

Komplexná meteostanica, ktorá sa oplatí, musí mať nielen vlhkomer a teplomer, ale aj barometer.  Musí vynikať vo všetkých parametroch – veľkosti, citlivosti aj kvalite zobrazenia. Avšak uznávame, že vybrať kvalitnú meteostanicu nemusí byť v dnešnej dobe práve jednoduché. Trh je široký a parametrov, ktoré je potrebné sledovať, je veľa. Aby sme vám pomohli, spísali sme pre vás veľký test meteostaníc 2023, v ktorom sa na celú problematiku podrobne pozrieme. Okrem rebríčka najlepších meteostaníc ponúkame tiež veľký článok na tému „Ako vybrať meteostanicu“. V ňom by sme chceli jednotlivé parametre výberu prebrať. Môžeme sa do toho pustiť hneď.

Test meteostaníc do 40 eur

V tejto kategórii zoženiete meteostanice skôr so základnými funkciami. Ak si odmyslíte najlacnejšie meteostanice, ktoré sa neoplatia, pretože nedisponujú ani barometrom, ani ďalšími potrebnými senzormi, nájdete tu slušné modely. Väčšinou s teplomerom, vlhkomerom aj barometrom, síce s menším dosahom senzoru, ale s pomerne dobrou citlivosťou a širokým rozpätím meraných veličín.

NáhľadNázovSkóre BarometerDosah snímačaCena
goldSENCOR SWS 5600
9.1/10
Celkové skóre
Funkcie
90%
Prehľadnosť
91%
Pomer cena/kvalita
91%
Barometer:
Nie
Nie
Dosah snímača:
30 m
30 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverSolight TE 81
9/10
Celkové skóre
Funkcie
89%
Prehľadnosť
89%
Pomer cena/kvalita
90%
Barometer:
Áno
Áno
Dosah snímača:
60 m
60 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
bronzeSENCOR SWS 2850
8.6/10
Celkové skóre
Funkcie
87%
Prehľadnosť
86%
Pomer cena/kvalita
87%
Barometer:
Nie
Nie
Dosah snímača:
50 m
50 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

SENCOR SWS 5600

Výhody

  • Skvelý pomer ceny k parametrom
  • Pamäť pre minimálne a maximálne namerané hodnoty
  • Výrobok je možné tiež použiť na opakované budenie

Nevýhody

  • Absencia barometra

V najnižšej kategórii zvíťazila meteostanica SENCOR SWS 5600, ktorá toho má aj napriek svojej nižšej cene naozaj veľa, čo ponúknuť. Ide o zariadenie oplývajúce širokou paletou funkcií, medzi ktorými samozrejme nechýba ani predpoveď počasia vo forme zobrazovaných ikon. Tie môžu označovať slnečno, mierne oblačno, oblačno a nadchádzajúci dážď či sneh. Ďalej ponúka vnútorné aj vonkajšie meranie teploty a vlhkosti. U meteostanice nájdete tiež rádiom riadené hodiny, ktoré si však môžete naladiť aj sami. Dokonca je súčasťou výbavy aj vnútorná pamäť, vďaka ktorej si prístroj uchováva minimálne a maximálne namerané hodnoty. V prípade potreby je možné tieto údaje tiež manuálne vynulovať. Nechýba ani možnosť voľby medzi zobrazovaním teploty v Celsiovej či Fahrenheitovej stupnici. Z hľadiska zobrazenia spomeňme aj možnosť nastavenia dvanásťhodinového či dvadsaťštyrihodinového formátu.

Pre komfortné zistenie údajov z displeja si môžete vybrať medzi rôznymi úrovňami jasu displeja. Konkrétne ide o vysokú a nízku úroveň, pričom tretí stupeň displej vypne. Nemusíte sa tak obávať, že by ste mali problém s odčítaním informácií z displeja za rôznych svetelných podmienok a v noci oceníte určite aj možnosť spomínaného vypnutia displeja, ktorý vás tak nebude rušiť pri zaspávaní. Okrem počasia, času a teplotných údajov je možné z meteostanice vyčítať aj aktuálny dátum a deň v týždni. Výrobok ide navyše použiť aj na opakované budenie. Ešte sme to explicitne nezmienili, ale z fotografie si môžete ľahko všimnúť, že prístroj oplýva dokonca aj farebným LCD displejom. Súčasťou balenia je aj praktický senzor, ktorý podporuje prenos dát až do vzdialenosti 30 m. Meteostanica vás navyše pomocou indikátora upozorní na vybitú batériu čidla. Za danú cenu sa nám výrobok veľmi páči a patrí rozhodne medzi to najlepšie, čo ide v tejto kategórii teraz zaobstarať.

Dosah snímača:30 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-20 °C až +50° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:-10 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Áno
Barometer:Nie
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Nie

2. MIESTO

Solight TE 81

Výhody

  • Veľká funkčná výbava
  • Integrovaný barometer
  • Pamäť pre minimálne a maximálne namerané hodnoty
  • Indikátor ďalšieho vývoja počasia
  • Čidlo s maximálnym dosahom až 60 metrov
  • Možnosť pripojiť k meteostanici trojicu čidiel

Nevýhody

  • Horšie spracovaný návod
  • Možné občasné problémy s pripojením k čidlám
  • Atmosférický tlak nie je prepočítaný na hladinu mora

Tiež na druhom mieste nájdete veľmi schopný meteorologický výrobok. S pomocou jeho prehľadného podsvieteného LCD displeja sa môžete popri stavu počasia, vlhkosti či vonkajšej a vnútornej teploty dozvedieť vďaka integrovanému barometru napríklad aj aktuálny atmosférický tlak. Nechýba ani nastavenie požadovaného režimu spomínaného podsvietenia displeja. K čo najpresnejšej interpretácii predpovede počasia vám meteostanica tiež zobrazí indikátor jeho ďalšieho vývoja. Ďalej ide k výrobku pripojiť až tri bezdrôtové čidlá s luxusným dosahom 60 metrov pričom v základnom balení nájdete jeden z týchto senzorov.

Aj tento produkt disponuje vnútornou pamäťou pre uchovanie minimálnych a maximálnych hodnôt teplôt a vlhkostí. Stanica môže ďalej bez problémov plniť aj funkciu kalendára či budíka. Astronómovia či astrológovia ocenia aj zobrazenie aktuálnej fázy mesiaca. Pre, čo najpresnejšie informácie je samozrejme meteostanica riadená rádiovým signálom. Musíme pochváliť aj intuitívne ovládanie pozostávajúce predovšetkým z dotykového senzora na hornej strane prístroja a tlačidla na bočnej strane. Dobre spracované je aj cyklické prepínanie v prípade viacerých pripojených senzorov. Celkovo sa nám model veľmi páči, zamrzí iba menej nápomocný návod a občas problémy so získaním údajov z čidiel. Vítaným detailom by tiež bola možnosť zobraziť atmosférický tlak prepočítaný na hladinu mora.

Dosah snímača:60 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-40 °C až +60° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:0 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Áno
Barometer:Áno
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Nie

3. MIESTO

SENCOR SWS 2850

Výhody

  • Veľmi priaznivá cena
  • Čidlo s maximálnym dosahom až 50 metrov
  • Možnosť pripojiť k meteostanici trojicu čidiel
  • Obsahuje všetky základné funkcie meteostanice
  • Budík s funkciou opakovaného budenia
  • Ovládanie pomocou dotykových tlačidiel na displeji

Nevýhody

  • Nemá farebný displej
  • Možnosť chybového kusu meteostanice či čidla
  • Odkázaná iba na batériovú prevádzku

Lacná praktická meteostanica, ktorá disponuje však aj slušnou funkčnou výbavou. Bude vás spoľahlivo zásobovať možnými najaktuálnejšími informáciami o počasí vrátane vlhkosti a teploty vzduchu. Spomeňme tiež priaznivé rozmery, vďaka ktorým vám nebude meteostanica nikde príliš prekážať. Prístroj bohužiaľ nedisponuje možnosťou napájania zo zásuvky a je tak plne odkázaný na trojicu AAA batérií, ktoré by ste však v balení hľadali márne. Čo v ňom však nájdete, je vonkajší senzor s maximálnym dosahom až 50 metrov. Aj do neho však bohužiaľ musíte batérie sami dokúpiť. V tomto prípade ide o dvojicu AA batérií. Pozrime sa tiež podrobnejšie na údaje, ktoré môžete z displeja vyčítať. Vo forme praktickej ikony vás meteostanica informuje o nadchádzajúcom počasí. Ikona môže označovať slnečno, mierne oblačno, oblačno, dážď a sneh. Ďalej sú tu údaje o vnútornej teplote v rozsahu 0 °C až +50 °C alebo vonkajšej teplote nameranej externým čidlom v rozsahu -20 °C až +60 °C. Samozrejme nechýbajú ani informácie o aktuálnej vlhkosti vzduchu. Tá sa meria v rozmedzí 20 % až 95 % RV. A tiež je možné z displeja meteostanice vyčítať aktuálny dátum či čas. Jas displeja sa dá prispôsobiť rôznym podmienkam za pomocou troch úrovní. Vysoký jas, nízky a vypnutý displej. Pochváliť musíme aj možnosť krátkodobého bieleho podsvietenia, s ktorým jednoducho zistíte všetky údaje.

Aj napriek tomu, že ide o veľmi lacný výrobok, nejde „iba“ o meteostanicu. Môže tiež perfektne zastúpiť budík a nechýba ani funkcia opakovaného budenia. Meteostanica vás tak môže bez problémov zobudiť do školy či práce. Tiež k tejto meteostanici ide viac ako prekvapivo pripojiť až trojicu externých senzorov, pričom vás displej výrobku bude striedavo informovať o nameraných hodnotách pomocou jednotlivých čidiel. A na ovládanie výrobku dokonca využijete dotykové tlačidlá na displeji. Meteostanica sa nám veľmi páči, a tiež nás v mnohom pozitívne prekvapila. Bohužiaľ sa však niektorí zákazníci stretli s nefunkčnou meteostanicou či chybovým čidlom ukazujúcim úplne zlé hodnoty. Zamrzí aj absencia farebného displeja či akýchkoľvek batérií v balení. Na druhej strane však výrobok zakúpilo aj veľa spokojných zákazníkov, a rovnako ako oni vám ho tak rozhodne odporúčame vyskúšať.

Dosah snímača:50 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-20 °C až +60° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:0 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Nie
Barometer:Nie
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Nie

Test meteostaníc od 40 do 80 eur

V kategórii od 40 do 80 eur zoženiete meteostanice strednej triedy, ktoré už takmer bez výnimky disponujú barometrom, majú senzory so stredným dosahom a vysokú citlivosť. Merajú základné veličiny, ale sú schopné niektoré ďalšie vypočítať.

NáhľadNázovSkóre BarometerDosah snímačaCena
goldGoGEN ME 3257
9.4/10
Celkové skóre
Funkcie
94%
Prehľadnosť
93%
Pomer cena/kvalita
95%
Barometer:
Áno
Áno
Dosah snímača:
30 m
30 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
silverEmos E 6016
9.3/10
Celkové skóre
Funkcie
93%
Prehľadnosť
94%
Pomer cena/kvalita
93%
Barometer:
Áno
Áno
Dosah snímača:
100 m
100 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
bronzeGoGEN ME 2930
9/10
Celkové skóre
Funkcie
90%
Prehľadnosť
90%
Pomer cena/kvalita
90%
Barometer:
Nie
Nie
Dosah snímača:
50 m
50 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

GoGEN ME 3257

Výhody

  • Podpora prepojenia meteostanice až so štyrmi ďalšími čidlami
  • Možnosť nastaviť si upozornenie pre konkrétnu teplotu
  • Samostatná ikona pre mráz bez sneženia
  • Produkt od známeho českého výrobcu
  • Dobrý pomer parametrov a ceny
  • Pamäť na ukladanie minimálnych a maximálnych hodnôt

Nevýhody

  • Vzhľadom k cenovej kategórii menší dosah snímača

Strednú kategóriu meteostaníc ovládol model od známej českej firmy GoGen. Jedná sa o praktickú meteorologickú stanicu, ktorá vám poskytne prehľad o aktuálnom počasí, a taktiež výhľad pre jeho vývoj v najbližších dňoch. Veľkým pomocníkom je aj externý senzor, ktorý taktiež nájdete ako súčasť balenia. Umiestniť ho môžete až do vzdialenosti 30 metrov od meteostanice. To však vzhľadom na cenovú kategóriu nie je práve veľa. Okrem tohto základného čidla podporuje meteostanica prepojenie až s troma ďalšími samostatne dokúpiteľnými čidlami. V zobrazení údajov z týchto čidiel na displeji je možné individuálne prepínať alebo nastaviť ich automatické prelínanie. Z hľadiska parametrov meria výrobok klasickú paletu. Konkrétne ide o vnútornú teplotu a vlhkosť a vonkajšiu teplotu a vlhkosť. A vďaka integrovanému barometru nie je problém ani s atmosférickým tlakom.

Pozrime sa tiež bližšie na ikony predpovede počasia, ktoré môžete na meteostanici uvidieť. Ide o ikony zobrazujúce slnečno, polojasno, oblačno, zamračené s dažďom aj sneženie. Dokonca je tu aj praktická ikona, ktorá vás explicitne upozorní na nízke teploty na bode mrazu. Všetko to môžete vidieť na prehľadnom LCD displeji, pri ktorom nechýba ani možnosť nastaviť si požadovanú intenzitu podsvietenia. Vo výbave meteostanice nájdeme aj pamäť na ukladanie vonkajších minimálnych a maximálnych nameraných hodnôt. Navyše je tu tiež užitočná vychytávka spočívajúca v možnosti nastaviť si upozornenie pre konkrétnu teplotu. O prichádzajúcej zime tak môžete vedieť naozaj veľmi skoro. Samozrejme nemôže chýbať ani zobrazovanie dátumu či zabudovaná funkcia budíka. Z hľadiska napájania si u meteostanice môžete vybrať z klasického napájania zo siete či prevádzky na batérie. Celkovo sa nám meteostanica veľmi páči a nemáme k nej žiadne výraznejšie výhrady. Zamrzí iba spomínaný pomerne malý dosah čidla, ktorý nie je vzhľadom k cenovej kategórii úplne optimálny.

Dosah snímača:30 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-35 °C až +60° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:0 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Áno
Barometer:Áno
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Nie

2. MIESTO

Emos E 6016

Výhody

  • Už profesionálnejšia stanica so širokou paletou meraných údajov
  • Trend teploty a tlaku
  • Výstraha na zhoršujúce sa počasie
  • Čidlá s maximálnym dosahom až 100 metrov
  • Podpora prepojenia meteostanice až so štyrmi čidlami
  • Pamäť na ukladanie minimálnych a maximálnych hodnôt

Nevýhody

  • V tejto kategórii vyššia cena
  • Absencia slovenskej lokalizácie

Sympatický výrobok, ktorý má všetko, čím by meteostanica v strednej cenovej kategórii mala disponovať. Na farebnom a podsvietenom displeji tak samozrejme nájdete bežné údaje akými sú vonkajšia teplota a vlhkosť, vnútorná teplota a vlhkosť či samotná predpoveď počasia. Samozrejmosťou je aj možnosť voľby zobrazenia teploty v Celsiovej či Fahrenheitovej stupnici. S pomocou integrovaného barometra potom nechýbajú ani údaje o atmosférickom tlaku. Pre väčšiu presnosť nie je ani problém prestaviť stanicu tak, aby ukazovala barometrický tlak prepočítaný na nadmorskú výšku miesta, kde je aktuálne používaná. Meteostanica vám dokonca zobrazí aj trend teploty a tlaku, aby ste sa v tomto ohľade nenechali ničím zaskočiť. Ďalej nechýba zobrazenie fáz mesiaca či rádiom riadeného času. Z hľadiska ďalších funkcií rozhodne stojí za zmienku aj obľúbená funkcia budíka s možnosťou opakovaného budenia. U výrobku nájdete aj vnútornú pamäť pre uchovanie maximálnych a minimálnych hodnôt či funkciu teplotnej výstrahy, vďaka ktorej budete upozornení na zhoršujúce sa počasie. Nemusíte sa báť ani o prehľadnosť displeja, ten je dostatočne veľký a pekne rozvrhnutý pre jednotlivé údaje. Pochváliť musíme aj jeho pozorovacie uhly, ktoré sú vďaka technológii VA skutočne na vysokej úrovni.

Displej je navyše dotykový a pomôže tak aj s ľahkým a intuitívnym ovládaním meteostanice. Pozrime sa aj na čidlo, ktoré môžete k výrobku pripojiť. Vlastne ide o dvojicu čidiel, ktoré nájdete v balení spolu s meteostanicou. Prvý snímač meria teplotu, vlhkosť a vďaka zabudovanému anemometru aj silu vetra. Druhé vám potom podá údaje o úhrne zrážok vo vašom okolí. K meteostanici môžete pripojiť až trojicu snímačov prvého typu a iba jeden senzor zrážok. Všetky čidlá je možné umiestniť dokonca až 100 m od stanice. Z hľadiska napájania meteostanice máte na výber z trojice 1,5 V AAA batérií alebo sieťového adaptéra. Pre čidlo teploty, vlhkosti a rýchlosti vetra potom využijete štvoricu 1,5 V AA. A dvojica batérií 1,5 V AA zase napája čidlo úhrnu zrážok. Žiadne batérie bohužiaľ nie sú súčasťou balenia. Za nás ide o skvelú meteostanicu, ktorej výsledný dojem kazí iba pár drobností. Zamrzí pri nej absencia slovenskej lokalizácie a vyššia cena. Vzhľadom na cenu by sme už tiež rozhodne uvítali aspoň niektoré z potrebných batérií ako súčasť balenia.

Dosah snímača:100 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-30 °C až +60° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:-10 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Áno
Barometer:Áno
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Nie

3. MIESTO

GoGEN ME 2930

Výhody

  • Priaznivý pomer parametrov a ceny
  • Produkt od známeho českého výrobcu
  • Čidlá s maximálnym dosahom až 50 metrov
  • Predpoveď počasia formou efektných a prehľadných animácií
  • Pamäť na ukladanie minimálnych a maximálnych hodnôt
  • Možnosť nastaviť si upozornenie pre konkrétnu teplotu

Nevýhody

  • Absencia barometra

Pre posledný recenzovaný model strednej kategórie sme opäť siahli po meteostanici českej spoločnosti GoGEN. Ide o kompaktný produkt s pomerne priaznivým pomerom ceny k výbave. Predpoveď počasia vám zobrazuje pomocou efektných a prehľadných animácií. Tie má stanica pripravené na všetky bežné stavy počasia. Konkrétne tak zobrazuje slnečno, polojasno, oblačno, zamračené s dažďom, mráz, a sneženie. Vďaka tomu vás tak počasie v najbližších hodinách nemá nárok zaskočiť. K tomu napomôže aj prehľadný farebný LCD displej, s ktorým ľahko zistíte ďalšie údaje, akými sú napríklad aktuálna vnútorná teplota či vlhkosť. Vďaka externému čidlu samozrejme nebude problém ani s meraním vonkajšej teploty a vlhkosti. Čidlo môžete umiestniť až 50 m od samotnej meteostanice.

Výrobku nechýba ani pamäť na ukladanie minimálnych a maximálnych nameraných vonkajších hodnôt. Môžete si tiež nastaviť upozornenia pre konkrétnu vonkajšiu teplotu. S touto funkciou tak napríklad ľahko zistíte, či už vonku v noci mrzlo. Ďalej nechýba ani zobrazenie času či dátumu, ktoré je vďaka rádiovému signálu DCF 77 naozaj presné. Samozrejmosťou je aj možnosť použiť meteostanicu ako budík. Celkovo sa nám meteostanica za danú cenu rozhodne páči. Zamrzí však absencia barometra, a teda nemožnosť zistiť s pomocou výrobku aktuálnu hodnotu atmosférického tlaku. To je však jediný výraznejší zápor tohto modelu.

Dosah snímača:50 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-20 °C až +50° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:-10 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Áno
Barometer:Nie
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Nie

Test meteostaníc od 80 eur

V najvyššej triede nájdete meteostanice, ktorých cena presahuje 80 eur. Pokojne môžu prekročiť aj 150 eur. Je to síce pomerne dosť, ale získate za to meteostanice spĺňajúce požiadavky aj veľmi náročných zákazníkov. Často majú prepracované senzory a umožňujú merať napríklad aj rýchlosť a smer vetra. Dajú sa pripojiť k počítaču, zaznamenávajú údaje a bez výnimky majú rádiovo riadený čas.

NáhľadNázovSkóre BarometerDosah snímačaCena
goldGARNI 1025 Arcus
9.6/10
Celkové skóre
Funkcie
97%
Prehľadnosť
95%
Pomer cena/kvalita
96%
Barometer:
Áno
Áno
Dosah snímača:
150 m
150 m
Zistiť cenu Naša recenzia
silverGoGEN ME 3900
9.4/10
Celkové skóre
Funkcie
95%
Prehľadnosť
94%
Pomer cena/kvalita
94%
Barometer:
Áno
Áno
Dosah snímača:
100 m
100 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia
bronzeSencor SWS 12500
9.1/10
Celkové skóre
Funkcie
92%
Prehľadnosť
91%
Pomer cena/kvalita
90%
Barometer:
Áno
Áno
Dosah snímača:
150 m
150 m
Na {{shop_name}} od {{product_price}}
Naša recenzia

VÍŤAZ TESTU:

GARNI 1025 Arcus

Výhody

  • Tento výrobok je možné skutočne považovať za profi stanicu
  • Možnosť prepojiť stanicu až s 8 senzormi
  • Možnosť zasielania nameraných hodnôt na server
  • Čidlo 7v1 s maximálnym dosahom až 150 metrov
  • Naozaj mnoho meraných údajov o počasí
  • Vnútorná pamäť
  • Funkcia alarmu pre medzné hodnoty

Nevýhody

  • Pre väčšinu zákazníkov pomerne zbytočná
  • Vyššia cena

Víťazom najvyššej kategórie sa stala profesionálna meteostanica, s ktorou sa už môžete naozaj cítiť ako meteorológ. Prospešné vám v tomto ohľade bude predovšetkým čidlo 7v1 s viac než slušným dosahom 150 m. Ide o veľmi presné a precízne spracované čidlo od švajčiarskej firmy Sensirion. U týchto senzorov nie je ani problém s kalibráciou niektorých vybraných meraných veličín. Navyše máte možnosť použiť až 7 prídavných bezdrôtových senzorov. Pri týchto prídavných senzoroch si však musíte vybrať z GARNI 055 alebo prípadne bazénového čidla GARNI 057P. Namerané hodnoty vám potom odovzdáva meteostanica prostredníctvom prehľadného farebného VA displeja. Je ich až vyčerpávajúce množstvo. Samozrejme nesmú chýbať tie najklasickejšie ako predpovedané počasie, vnútorná či vonkajšia teplota a vlhkosť alebo barometrický tlak. Ako tie bežnejšie údaje je možné uviesť aj rýchlosť a smer vetra či úhrn dažďových zrážok. Ďalšie merané údaje sú však výrazne raritnejšie. Na displeji nájdete aj hodnotu vonkajšieho rosného bodu, teplotný index, pocitovú teplotu, UV index či intenzitu slnečného žiarenia. Ďalej však stanica zobrazuje aj Wind Chill (efektívnu teplotu), rizikový čas expozície alebo čas východu a západu Slnka. Samozrejme nesmú chýbať ani údaje o dátume a čase. A pre nadšených astronómov nechýba aj zobrazenie fáz mesiaca. Nemusíte sa báť ani o čitateľnosť údajov na displeji. Ten disponuje stálym osvetlením s dvoma stupňami jasu. Nechýbajú aj funkcie automatickej zmeny jasu voči okolitej intenzite svetla či možnosť nastavenia kontrastu. Z hľadiska predpovede počasia sa môžete stretnúť so šesticou ikon pre rôzne stavy. Ide o pomerne klasické ikony znázorňujúce slnečno, polojasno, oblačno, dážď, dážď/búrka a sneh. Meteostanica tiež poteší všetkých, ktorí chcú mať prehľad o aktuálnom vetre. V tomto ohľade výrobok poskytne nielen informácie o jeho rýchlosti, ale tiež zobrazí dokonca aj smer vetra, ktorý bude čo najpresnejší z palety šestnástich smerov. Z hľadiska konektivity ide o Wi-Fi stanicu, takže sa môžete spoľahnúť aj na presný dátum a čas získaný zo zodpovedajúcich NTP serverov. V prípade potreby je však možné časové údaje nastaviť aj manuálne.

S pomocou Wi-Fi pripojenia ide taktiež prenášať namerané hodnoty na webové služby Weather Underground, Weathercloud a pocasi-meteo.cz. V prípade, že máte doma server, tak je možnosť posielať údaje aj naň. Navyše ich je možné zasielať na všetky servery súčasne. Vďaka tomuto priebežnému ukladaniu získate perfektný prehľad o vývoji údajov za určité časové obdobie. Tieto podklady tiež samozrejme môžete využiť na ďalšie analýzy a prehľady. V prípade, že si na toto podrobné monitorovanie príliš nepotrpíte, má pre vás výrobok pripravenú aspoň vnútornú pamäť na ukladanie minimálnych a maximálnych nameraných hodnôt za uplynulý deň. Stanica do tejto pamäte tiež ukladá priebežne namerané hodnoty s hodinovým odstupom. Je tu tiež funkcia alarmu, ktorý vás upozorní na dosiahnutie konkrétnej hodnoty zvukovým signálom a blikajúcou ikonou na displeji. Meteostanicu je možné použiť aj ako budík s možnosťou opakovaného budenia po 5 minútach. Tento model môžeme vrelo odporučiť predovšetkým amatérskym meteorológom alebo ľuďom, ktorí chcú o počasí naozaj detailný prehľad. Väčšina zákazníkov ho najskôr príliš nevyužije a od kúpy môže odrádzať aj pomerne vysoko posadená cenovka.

Dosah snímača:150 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-40 °C až +80° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:-40 °C až +70 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Nie
Barometer:Áno
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Áno

2. MIESTO

GoGEN ME 3900

Výhody

  • Produkt od známeho českého výrobcu
  • Multifunkčný snímač so širokou paletou meraných údajov
  • Maximálny dosah čidla až 100 metrov
  • Veľké množstvo zobraziteľných jednotiek u vybraných veličín
  • Možnosť zasielania hodnôt na server
  • Vnútorná pamäť
  • Funkcia alarmu pre medzné hodnoty

Nevýhody

  • Nie je možné používať Wi-Fi pri režimoch na batériách
  • Trochu zložitejšie počiatočné nastavenie stanice

Tiež meteostanica umiestnená na druhom mieste pre vás bude schopným pomocníkom pri monitorovaní počasia. Pre čo najpresnejší prehľad o ďalšom dianí kombinuje multifunkčné čidlo a meradlo s internetovou predpoveďou. Neponúkne vám toľko vyčerpávajúcich údajov ako víťaz, pre bežného zákazníka je ich však rozhodne viac ako dosť. Okrem predpovede počasia tak máte prehľad aj o UV žiarení či rýchlosti a smere vetra. Nechýbajú samozrejme ani základné informácie ako vonkajšia a vnútorná teplota či vlhkosť. Na namerané dáta sa navyše vďaka prepojeniu s mobilnou aplikáciou môžete pozrieť naozaj kedykoľvek. Okrem toho na displeji nechýba zobrazenie aktuálnej fázy mesiaca či dátum a čas. Samotná predpoveď počasia prebieha prostredníctvom pekne spracovaných a prehľadných animácií. Tie tu nájdete pre všetky bežné rysy počasia. Konkrétne pre jasno, polojasno, oblačno, zamračené s dažďom, a sneženie. Vyzdvihnúť musíme aj počet jednotiek, v ktorých ide niektoré veličiny zobraziť. Napríklad v prípade rýchlosti vetra si môžete vybrať hneď z 5 variantov. V neposlednom rade je možné túto meteostanicu bez problémov využiť aj ako budík. Spomeňme aj displej meteostanice, ktorý je dostatočne veľký a samozrejme farebný. Musíme tiež pochváliť jeho prehľadné rozvrhnutie. Samozrejme nechýba ani nastaviteľná intenzita podsvietenia displeja.

Pozrime sa podrobnejšie aj na onen spomínaný multifunkčný senzor disponujúci rôznymi funkciami. Nájdete medzi nimi dažďový senzor, merač intenzity slnečného svitu a UV žiarenia či aj anemometer na zmeranie rýchlosti a smeru vetra. Len na doplnenie samozrejme nechýba teplotný ani vlhkostný senzor. Z hľadiska funkcií tu opäť nájdeme aj vnútornú pamäť pre maximálne a minimálne namerané hodnoty. A nechýba ani druhá veľmi obľúbená funkcia v podobe alarmu pre určitú medznú hodnotu. U tohto modelu je možné alarm nastaviť na vnútornú alebo vonkajšiu teplotu, vlhkosť vzduchu, rýchlosť a nárazy vetra či úhrn zrážok. Podobne ako u víťaza je možné aj údaje z tejto stanice posielať na rôzne servery. Okrem vášho vlastného ide v tomto prípade o servery webových služieb Weather Underground, Weather Cloud a Weather Observations. Tiež je možné namerané hodnoty zdieľať s mobilnou aplikáciou Weather Underground. Pre napájanie meteostanice je možné využiť štandardne sieťový adaptér či batérie. V rámci úspornejšej prevádzky na batériách však nie je možné používať režim s pripojením Wi-Fi. To je spolu s trochu zložitejšou inštaláciou ale jediný výraznejší zápor, a tak vám kúpu tohto výrobku rozhodne odporúčame.

Dosah snímača:100 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-40 °C až +60° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:0 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Áno
Rádiom riadená:Nie
Barometer:Áno
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Áno

3. MIESTO

Sencor SWS 12500

Výhody

  • Čo najpresnejšia predpoveď počasia až na jeden deň dopredu
  • Pomerne klasická paleta meraných údajov obohatená o pár ďalších
  • Multifunkčný čidlo
  • Maximálny dosah čidla až 150 metrov
  • Možnosť pripojiť k meteostanici až 8 čidiel
  • Detailné meranie zrážok
  • Vnútorná pamäť a funkcia alarmu pre hraničné hodnoty
  • Prepojenie s mobilnou aplikáciou pre zistenie nameraných údajov
  • Možnosť zasielania hodnôt na server

Nevýhody

  • Horší pomer parametrov a ceny
  • Pre nastavenie stanice nie je možné využiť mobilnú aplikáciu
  • Zložitejšie nastavovanie

Posledný recenzovaný produkt pochádza od jedného z najväčších výrobcov elektroniky na svete. Jeho výrobky ste si mohli v tomto teste všimnúť už niekoľkokrát. Z hľadiska meraných veličín sa u tohto modelu môžete stretnúť s pomerne klasickou paletou. Nechýbajú v nej dáta o vnútornej a vonkajšej teplote, vlhkosti, zrážkach, atmosférického tlaku či informácie o rýchlosti a smere vetra. Samozrejmosťou je aj zobrazenie času, dní v týždni či kalendára. A nechýba ani obľúbené zobrazenie mesačných fáz rozlíšených pre severnú či južnú pologuľu. Perličku tu potom predstavuje čas východu a západu slnka. Všetky informácie sú vďaka farebnému LCD displeju s uhlopriečkou 8,4 palcov pekne prehľadné a čitateľné. Môžete si tiež jednoducho nastaviť kontrast farieb displeja, ktorý bude vyhovovať práve vám. Spomeňme tiež, že všetky časové údaje sú, čo najpresnejšie nastavené pomocou internetu. V prípade potreby ich však možno prestaviť aj ručne. Z hľadiska predpovede počasia vám meteostanica zobrazí, čo najpresnejší výhľad až na 24 hodín dopredu. Podľa predpovede si tak môžete bez obáv naplánovať celý nasledujúci deň. Pozrime sa bližšie aj na senzory s pomocou ktorých meteostanica získava dáta. Tá na svoje účely využíva v základe 2 čidlá. Prvým z nich je senzor 7v1 s ktorým je možné merať rýchlosť vetra, smer vetra, dažďové zrážky, teplotu, vlhkosť, intenzitu svetla a UV žiarenie. Druhý senzor, SWS TH9898-9770-12500 stráži iba teplotu a vlhkosť.

Týchto druhých senzorov môžete pripojiť k meteostanici až 7. Všetky senzory majú veľmi pekný dosah na odovzdávanie informácií, konkrétne 150 m. O meraní zrážok sme sa už zmienili, poďme sa na ne však pozrieť bližšie. Prístroj meria zrážky z hľadiska hodinového, denného, ​​týždenného, ​​mesačného a celkového úhrnu zrážok. Nechýba ani ukladanie minimálnych a maximálnych hodnôt do vnútornej pamäte modelu. Samozrejmosťou je tu aj možnosť alarmu na dosiahnutie určitej hodnoty vybraných veličín. V prípade tohto modelu tak možno nastaviť bohužiaľ iba vnútornú či vonkajšiu teplotu. Výrobok disponuje aj pripojením WiFi. Vďaka nej môžete túto stanicu prepojiť s vašim mobilným telefónom a dostať sa tak ihneď k aktuálnym dátam či histórii meraných údajov. Môžete tiež pracovať s priebežnými hodnotami ukladanými vždy po hodine. Tieto priebežné záznamy sa však nasledujúci deň mažú a prepisujú, aby nezahlcovali pamäť zariadenia. Tiež nie je problém s posielaním meraných údajov na webové služby Weather Underground a Weathercloud. Rozhodne ide o veľmi podarený výrobok, nejaké výhrady k nemu však máme. Za svoju cenu by toho mohol ponúkať aj viac. Zamrzí tiež zložitejšie nastavovanie, ktoré bohužiaľ nemožno urobiť prostredníctvom mobilnej aplikácie. Za nás ide celkovo však o dôstojné zariadenie, ktoré si miesto v našom rebríčku rozhodne zaslúži.

Dosah snímača:150 m
Rozsah meranej vonkajšej teploty:-40 °C až +60° C
Rozsah meranej vnútornej teploty:-5 °C až +50 °C
Spôsob napájania:Sieťový adaptér/batérie
Budík:Nie
Rádiom riadená:Nie
Barometer:Áno
Vlhkomer:Áno
Ukazovateľ vonkajšej teploty:Áno
Podsvietenie displeja:Áno
Riadená internetom:Áno

Meteostanice a ich charakteristika

Výhody

  • Pomerne presné meranie meteorologických údajov pre danú lokalitu
  • Bezdrôtové pripojenie senzoru
  • Malé priestorové nároky
  • Presný čas vďaka rádiovému pripojeniu

Nevýhody

  • Predpoveď môže byť niekedy mylná
  • Je nutný starostlivý výber

Ako by sme charakterizovali meteostanice? Stručne – sú to prístroje, ktoré vám na základe nameraných veličín (hlavne vlhkosť vzduchu, tlak vzduchu a teplota vzduchu) môžu oznámiť aktuálne počasie vonku (aj vo vnútri domu), dopočítať ďalšie veličiny, predpovedať počasie a v dnešnej modernej dobe je väčšina z nich napojená na rádiový systém riadenia času, takže vám oznamujú aj presný čas. Pokročilejšie meteostanice umožňujú prepojenie s počítačom, a tým pádom zaznamenávanie nameraných veličín v určitých časových intervaloch. Fungovať môžu na základe drôtom pripojených senzorov alebo v súčasnosti skôr na základe bezdrôtovo pripojených senzorov, ktoré merajú podmienky vonku, zatiaľ čo vy si ich prezeráte doma na displeji alebo v počítači.

Ak ide o fyzickú stránku meteostaníc, ide o malé prístroje podobné mobilom alebo tabletom, kde sa vám na displeji zobrazujú jednotlivé údaje. Napájané sú takmer vždy z batérií , rovnako ako jednotlivé senzory (ktorých môže byť aj viac než jeden). Tie sú veľké a prispôsobené podľa pokročilosti meteostanice (ak má napríklad meteostanica merať rýchlosť vetra, musí disponovať vhodným zariadením). Väčšinou disponujú displejom rôzneho typu a technológie, pričom okrem svojej praktickej funkcie môžu ľahko plniť aj funkciu estetického dizajnového doplnku

Ako vybrať meteostanicu?

Ako sme si už povedali, domáca meteorologická stanica je rozhodne šikovnejšia a presnejšia, než globálna predpoveď v televízore, ktorá sa vzťahuje na celú oblasť. Aby však bola predpoveď čo najpresnejšia, je potrebné, aby domáca meteostanica merala čo najviac údajov a s čo najväčšou presnosťou. Pre meranie teploty platia rovnaké zásady ako pre akékoľvek iné meranie – určujúca je citlivosť, rozsah, chyba, ktorou je meranie zaťažené. Rovnako sa pre predpoveď počasia pomerne výrazne líši podľa toho, či je do nej zahrnutý aj tlak vzduchu, alebo je vykalkulovaná len zo znalosti teploty a vlhkosti vzduchu (to je, samozrejme, veľmi málo vypovedajúce).

Meteostanica tiež musí mať prehľadný displej, z ktorého sa bude dobre čítať, mala by sa ľahko ovládať, a ak je to možné, tiež dobre vyzerať. Okrem toho by ste si vopred mali tiež rozmyslieť, čo všetko chcete na displeji vidieť, či vám stačia len ikony predpovede počasia a čas, alebo chcete vedieť aj namerané hodnoty (to je rozhodne lepšie a praktickejšie). Takto by sme mohli pokračovať ďalej, ale bude dobré, ak sa pozrieme na jednotlivé faktory výberu meteostanice podrobnejšie v jednotlivých kapitolách a podkapitolách. Ak máte chvíľočku čas, môžeme sa do toho pustiť. (Zdroj: ČeskéStavby.cz)

Na aké skupiny sa delia meteostanice

Meteostanice, podobne ako ďalšie typy tovaru, sa dajú podľa parametrov deliť do niekoľkých rôznych skupín. Jedným z tých na prvý pohľad jasných a zreteľných kritérií je spôsob pripojenia senzoru. Staršie domáce meteostanice majú senzor pripojený cez kábel a signál sa prenáša drôtom. Problém je, že tieto prístroje nie sú schopné merať ani vonkajšiu vlhkosť, ani tlak a nedajú sa tak považovať za klasické meteostanice. V súčasnosti už je štandardom bezdrôtová meteostanica – senzor je umiestnený vonku v dosahu príjmu signálu a práve pomocou tohto signálu sú informácie zo senzoru prenášané do prístroja.

V našom teste sme sa rozhodli sledovať len bezdrôtové meteostanice, na to vás vopred upozorňujeme. Ďalšie delenie meteostaníc je možné podľa spôsobu predpovedi počasia. Prakticky sa dajú využiť tri spôsoby:

  • Meranie atmosférického tlaku – základom týchto meteostaníc je barometer alebo senzor, ktorý atmosférický tlak meria. Z nameraného tlaku a ďalších charakteristík počasia (teplotu a vlhkosť spomíname predovšetkým) potom dopočítava ďalšie údaje. Vďaka tomu môže ľahko a rýchlo vyhodnocovať počasie v blízkej lokalite a nie ste teda viazaný globálnou predpoveďou. Tieto meteostanice často umožňujú sledovať aj ďalšie charakteristiky počasia, ako je rýchlosť vetra a podobne.
  • Pripojenie na internet – tento typ meteostaníc nie je závislý na senzoroch, ale sleduje internetovú predpoveď počasia. Obvykle musíte tieto prístroje pripojiť k počítaču alebo k Wi-Fi a ony sledujú predpoveď na lokálnych meteoserveroch (môžu disponovať senzormi, napríklad na meranie teploty, ale rozhodne nie sú také pokročilé ako predchádzajúci typ). Vďaka týmto meteostaniciam môžete sledovať počasie niekoľko dní dopredu, zato sú ale menej presné, pretože nesledujú počasie u vás, ale v celej oblasti. Tým vzniká určité skreslenie a odchýlky.
  • Systém Meteotime – tu ide o špeciálny systém globálneho sledovania počasia. Funguje to podobne ako riadenie centrálneho času. Využíva sa napríklad centrálny vysielač služby DCF77 vo Frankfurte s dosahom 2000km (ktorá práve prenáša aj centrálny čas). Meteostanice prijímajú signál, dekódujú ho a zobrazujú vám na displeji údaje o teplote, rýchlosti vetra alebo napríklad vlhkosti. Problémom týchto meteostaníc je, že nie sú použiteľné vo všetkých oblastiach Európy (na druhej strane, SR ani ČR sa to netýka), navyše opäť merajú globálne a nie lokálne, takže môže dôjsť k odchýlkam (nezobrazíte napríklad konkrétne Nemotice, ale napríklad okresné mesto Vyškov alebo dokonca krajské mesto Brno).

Klasicky sa môžete stretnúť aj s kombináciami týchto systémov. Posledné dva typy sa často označujú aj ako takzvané hybridné meteostanice – umožňujú vám sledovať oficiálnu predpoveď počasia a väčšinou aj merané údaje (aj keď nie vždy všetky). Z nášho pohľadu je najkvalitnejšia a najprínosnejšia práve meteostanica s pripojením na internet alebo centrálny systém, ktorá zároveň umožňuje meranie senzormi. Ak je meraných údajov dostatok a systém, ku ktorému je prístroj pripojený, je kvalitný a presný, získate slušnú lokálnu predpoveď, ktorá sa dá porovnať s odbornou predpoveďou globálnou. Tým sa veľmi zvýši spoľahlivosť predpovede. (Zdroj: EnviWeb.cz)

Merané meteorologické údaje – ktoré sa oplatí vedieť?

Než pristúpime k fyzickým charakteristikám prístrojov, mali by sme sa zoznámiť s tým, čo všetko sa dá pomocou meteostanice merať. Meteorologických údajov, ktoré dnešná veda rozoznáva, je celý rad, ale ich prínos pre vás je rôzny. Základný typ meteostaníc je schopný sledovať čas a merať vlhkosť vzduchu a jeho teplotu. To je pre vás, pravdepodobne, cenný údaj, na druhej strane, ak meteostanici chýba barometer na meranie tlaku, ide o hybrid medzi budíkom a teplomerom. Predpoveď z takej meteostanice nemá prílišnú výpovednú hodnotu, je veľmi orientačná a za vynaložené náklady sa vám skôr neoplatí, ako oplatí. To je dôvod, prečo sme za základný parameter nášho testu zvolili prítomnosť barometra. Ten presnosť predpovede podstatne zvyšuje.

Ak chcete meteostanicu, ktorá bude na niečo platná, mala by teda disponovať meraním týchto troch základných veličín – tlaku, teploty, vlhkosti. Pre bežného užívateľa je to plne postačujúce a určite vám to poradí, čo si obliecť, kedy vyraziť na prechádzku alebo kedy môžete urobiť grilovačku. Ak ale potrebujete poznať presnejšiu predpoveď (ste poľnohospodári, piloti, usporadúvate akcie vonku, venujete sa meteorológii a podobne), môže sa vám hodiť pokročilejšia meteostanica. Pravdaže, veľkosť senzora, ktorý je zodpovedný za meranie, je úmerná počtu meraných údajov, takže je v prípade profesionálneho prístroja väčšia a priestorovo náročnejšia, ale úmerne tomu sa zvyšuje presnosť predpovede. (Zdroj: TechHive.com)

Meteostanice použití

Základné veličiny

Keď sa pozrieme na najčastejšie merané veličiny, ide hlavne o tieto:

  • Teplota – parameter, ktorý vás asi najviac zaujíma – hovorí vám, akú teplotu má vzduch vonku a väčšinou z meteostanice vyčítate aj teplotu vo vnútri domu. Udáva sa v stupňoch Celzia (°C), stupňoch Fahrenheita (°F), prípadne ako termodynamická teplota v Kelvinoch (K), v našich končinách sa ale prakticky s ničím iným ako °C nestretnete.
  • Relatívna vlhkosť vzduchu – ak budeme citovať oficiálnu definíciu, udáva pomer medzi okamžitým množstvom vodných pár vo vzduchu a množstvom pár, ktoré by mal za rovnakých podmienok vzduch pri plnom nasýtení. Udáva sa v percentách a de facto vám hovorí, ako veľa vody je vo vzduchu. Plné nasýtenie je 100%, úplné vysušenie je 0%, pričom bežne sa budete pohybovať niekde uprostred.
  • Tlak vzduchu – všeobecne je to vplyv hmotnosti vzduchového stĺpca od miesta, kde meriame, až po hornú hranicu atmosféry. Bežne sa udáva ako 1013,25 hPa pri 15°C na hladine mora a od tejto hodnoty sa dá pri meraní odraziť. Táto hodnota sa mení úmerne nadmorskej výške, ale napríklad aj teplote a vlhkosti vzduchu a práve tlak umožňuje výrazné spresnenie predpovede počasia (práve zmena tlaku často indikuje zmenu počasia). (Zdroj: Wikipedia.org)
  • Čas – samozrejme, dôležitým rozmerom všetkých zmien počasia je čas. Meteostanica sa potrebuje v čase orientovať, ak má vedieť predpovedať, kedy k zmene počasia dôjde. Najčastejší je dnes rádiovo riadený čas, kedy meteostanica prijíma z vysielača centrálny jednotný čas, ktorý je považovaný v súčasnosti za najpresnejší. Väčšina meteostaníc sa vie orientovať aj v kalendári a zobrazujú teda mesiac a rok.

Pokročilé údaje

Ide práve o vyššie spomenuté základné údaje, bez ktorých sa kvalitná predpoveď nezaobíde. Ak pôjdeme ďalej, dostaneme sa k pomerne špeciálnym údajom, ktoré pre laika také dôležité nie sú, ale ak vám záleží na presnosti predpovede alebo vás dané údaje z nejakého dôvodu zaujímajú, môžete o ne mať pri meteostanici záujem. Ide predovšetkým o:

  • Úhrn zrážok – meria sa množstvo vody, ktoré naprší na jednotku plochy.
  • Rosný bod – meria sa teplota, pri ktorej je vzduch za daných podmienok nasýtený vodnou parou a tá sa začne zrážať vo forme kvapôčok („rosa“).
  • Rýchlosť a smer vetra – všeobecne otočný senzor, ktorý meria, ako rýchlo vietor fúka a ktorým smerom (sever, juh, východ, západ).
  • Vplyv faktorov na teplotu – niektoré meteostanice môžu orientačne vypočítať aj takzvanú pocitovú alebo Wind Chill teplotu. V prvom prípade ide o výpočet ovplyvnenia teploty vlhkosti vzduchu, v druhom prípade o ovplyvnenie teploty vplyvom vetra. Iste budete súhlasiť, že aj pri 20°C je vám pri silnom vetre alebo vlhkom, sychravom počasí zima.
  • UV žiarenie – meria sa množstvo UV žiarenia dopadajúceho na Zem.
  • Východ a západ Slnka, fáza mesiaca,…

Meteostanice design

Rozsah merania a citlivosť

Nie je podstatné len to, aké veličiny sú merané, dôležité je tiež samotné vyčíslenie hodnôt. Teda to, ako presne sú merané, s akou citlivosťou, odchýlkou a v akom rozsahu. Všeobecným trendom je snaha dosiahnuť čo najvyššie rozmedzie meraných hodnôt a zároveň čo najvyššiu citlivosť. Tým je tiež ovplyvnená presnosť merania. Začnime rozsahom meraných teplôt. Ten sa líši pre vnútorné a vonkajšie prostredie, pričom meranie vonku má prirodzene širší rozsah. Vo vnútri domu sa nepredpokladajú ani príliš nízke, ani príliš vysoké teploty.

  • Rozsah merania vnútorných teplôt sa všeobecne pohybuje v rozmedzí zhruba -10 až 50°C. To je asi najbežnejšia hodnota, ale, samozrejme, nadsadená. V domácnosti sa očakáva rozmedzie teplôt zhruba 0 až 40°C v extrémnych prípadoch, s prípadnou rezervou sa vojdete do spomínaného rozpätia. Existujú aj meteostanice, ktoré merajú vo vnútri už od -20 alebo -30°C, ale také hodnoty doma ťažko dosiahnete.
  • Rozsah merania vonkajších teplôt je väčší, priemerne -20 až 60°C. Všeobecne postačí rozsah teplôt, aké sa dajú v našom klimatickom pásme dosiahnuť – zhruba – 30 až 40°C. Horná hodnota býva málokedy problém, meteostanice merajú často až do 70°C, ale spodná hranica problém býva. Pri tuhých mrazoch sa môže stať, že sa dostaneme mimo stupnice. Preto odporúčame mať spodnú hranicu merania aspoň -30°C.

Odporúčame oba rozsahy hľadať čo najväčšie, ale zároveň nemusíte zbytočne utrácať za niečo, čo nevyužijete. Väčší rozsah, než je rozsah teplôt v našom podnebnom pásme, je zbytočný. Rozlíšenie teploty udáva, akú zmenu teploty je prístroj schopný zaznamenať. Pri lepších prístrojoch je to v rade 0,1°C, čo je slušný výsledok, pri starších alebo lacnejších meteostaniciach je to ale celý 1°C, čo už je pomerne nízka citlivosť ovplyvňujúca presnosť predpovede.

Keď prejdeme k vlhkosti vzduchu, platia tam pravidlá obdobne. Meranie vlhkosti má určitý rozsah, ktorý sa bežne pohybuje zhruba od 20 do 90% a citlivosť je väčšinou 1 – 5%. Samozrejme, čím väčší rozsah a čím lepšia citlivosť, tým lepšie, úplne ideálny je rozsah vlhkosti 1 – 99% a citlivosť 1%. Opäť je udávaný rozsah merania vlhkosti vo vnútri a vonku, ale v tomto prípade sa hodnoty citlivosti ani rozsahu príliš nelíšia.

Displej meteostanice – mal by byť dobre čitateľný a prehľadný

Keď si usporiadame merané údaje, dá sa plynulo prejsť k fyzickým charakteristikám prístroja. Keď sa jednotlivé veličiny namerajú, musí ich meteostanica kvalitne spracovať, a potom vám zobraziť celkové resumé. Na to jej slúži displej. Tých celkovo existuje veľké množstvo druhov a rozhodujúci je typ aj veľkosť. Začnime jednotlivými typmi displejov:

  • LCD displeje – majú nižšiu spotrebu, ide o klasické riešenie pri meteostaniciach. V noci ale nesvietia a vyžadujú teda v tme osvetlenie alebo podsvietenie, inak sa na nich nedá čítať. Osvetlenie ale vyžaduje napájanie, pretože diódy majú veľký odber a batérie by nestačili.
  • Inverzný displej – biele číslice na tmavom pozadí.
  • LED displeje – ide o aktívne svietiace displeje, napájané zo siete. Umožňujú aj farebné a prehľadnejšie zobrazenie.
  • TFT displeje – majú nastaviteľný jas a kontrast, ponúkajú veľmi jemný obraz, spravidla sú väčšie a vyžadujú napájanie zo siete.
  • VA displeje – inverzný farebný displej, vysoký kontrast, veľmi dobrá čitateľnosť a široké pozorovacie uhly.

Druhým dôležitým faktorom je veľkosť displeja. Ten by nemal byť príliš veľký, pretože to ovplyvňuje nepriaznivo veľkosť meteostanice aj jej spotrebu (veľký displej má väčšiu spotrebu než malý displej), ale zároveň je potrebné nekupovať meteostanicu s príliš malým displejom. Na tom budú zase údaje zle čitateľné a budete sa na ne musieť dívať zblízka, pretože písmená a čísla budú malé. Samostatnou kapitolou je rozmiestnenie údajov na displeji, prehľadnosť a forma ikon. Tu sa ale nedá radiť, záleží predovšetkým na vašom vkuse a vnímaní, čo sa vám bude najviac páčiť. Len chceme upozorniť, že aj takú zdanlivú drobnosť je potrebné vziať do úvahy. (Zdroj: GoodHousekeeping.com)

Možnosť pripojenia meteostanice k počítaču

V tejto kapitolke sa pozrieme na možnosť pripojenia meteostanice k počítaču. Vec sa má takto – ak si kúpite jednoduchú základnú meteostanicu pre bežnú domácnosť, bude vám stačiť pozrieť sa na dáta na displeji a viac nepotrebujete. Ak máte ale záujem o profesionálnu meteostanicu, bude sa vám, pravdepodobne, hodiť pripojiť ju k počítaču, ktorý poslúži ako záznamové zariadenie. Vďaka tomu máte možnosť sledovať počasie v dlhších časových úsekoch, ukladať si jednotlivé údaje a následne ich vyhodnocovať alebo porovnávať. Môže to byť neoceniteľné pre amatérskych meteorológov aj pre poľnohospodárov alebo napríklad pilotov.

Väčšinou to funguje tak, že s meteostanicou dostanete aj program na spracovanie dát, ktorý vám z nameraných hodnôt vytvorí prehľadné krivky a grafy. Veľká časť meteostaníc má svoju pamäť, takže nie je nutné, aby boli permanentne pripojené k zapnutému počítaču, stačí, keď dáta raz za čas uložíte. V takom prípade sa dá medzi sebou meteostanice porovnávať napríklad na základe veľkosti pamäte. Potom už záleží len na danom programe, ako sa vám s dátami bude pracovať. Najčastejšie varianty pripojenia sú cez USB port, prípadne bezdrôtovo cez Bluetooth. Ponechávame na vás, ktorý zo spôsobov sa vám zdá lepší.

Dosah bezdrôtového senzoru voľte dostatočný

Každá meteostanica je závislá na použití meracích senzorov. Tie sú všeobecne tri druhy – dnes už takmer nepoužívané drôtové, pri ktorých ste závislí na dĺžke drôtu, zabudované do meteostanice na meranie vnútornej teploty a ďalších údajov a bezdrôtové, ktoré v súčasnosti v drvivej väčšine prípadov slúžia na meranie vonkajšej teploty a ďalších údajov. Práve pri týchto vonkajších senzoroch závisí predovšetkým od ich približného dosahu. Ten vám udáva, v akej vzdialenosti od meteostanice môže senzor byť, aby bol signál prenášaný. Bežne sa táto vzdialenosť pohybuje od 30 až do 100 metrov (výnimočne až 150 metrov), pričom táto vzdialenosť je meraná vo voľnom priestore. Akákoľvek prekážka (stena, živý plot, drevený plot, stromy,…) dosah senzoru znižuje a je potrebné s tým nejakým spôsobom počítať (odporúča sa pripočítať k reálnej vzdialenosti meteostanice a senzoru desať metrov). Inak je možné využiť aj viac ako jeden senzor a sledovať tak teplotu napríklad vo viacerých miestnostiach naraz alebo napríklad v nížine a na kopci. Musíte si ale tým pádom postrážiť, či je v našich podmienkach možné dokúpiť k meteostanici doplnkový externý senzor.

Ovládanie meteostanice nie je zložité

Ďalším parametrom, podľa ktorého sa môžete rozhodovať, je jednoduchosť ovládania. Meteostanice všeobecne nie sú zložité zariadenia. Nie je veľa vecí, ktoré na nich môžete ovládať. Stačí ich vedieť zapnúť a vypnúť, prípadne vedieť pri lacnejších zariadeniach ručne nastaviť niektoré parametre alebo prepínať zobrazenie. Určite sa vám nestane, že by ste meteostanici nerozumeli, také zložité nie sú. Ale, samozrejme, oplatí sa vyskúšať si ovládanie a voliť skôr to, ktoré je intuitívne, jednoduché a prehľadné. To oceníte pri všetkých prístrojoch a meteostanice nie sú výnimkou.

Spôsoby napájania meteostanice

Meteostanice musia odniekiaľ čerpať energiu na prenos dát o meraní, ich spracovaní aj pre ich výstup (najviac elektrickej energie spotrebuje práve displej prístroja v závislosti na svojom type). Všeobecne existujú dva typy napájania meteostaníc – batérie alebo zapojenie cez adaptér. Začnime batériami. Tento spôsob napájania je jednoduchší, obvyklejší pri lacných meteostaniciach, senzory fungujú väčšinou výhradne na batérie. Výhodou je zvyčajne menšia spotreba a navyše nie ste limitovaní blízkosťou zásuvky, nevýhodou nutnosť dokupovať batérie a pravidelne ich meniť. Drahšie meteostanice (pri tých profesionálnych je to samozrejmosťou) umožňujú zapojenie do siete cez adaptér. Ich prednosťou je veľmi kvalitné a dobré zobrazenie, spracovanie dát a ich prevod napríklad do počítača. Na druhej strane majú väčšiu spotrebu a nezaobídete sa bez zásuvky, nie je teda možné merať napríklad v teréne. Vzhľadom na to, že sa meria často aj pri nízkych teplotách, odporúča sa používať alkalické batérie, pri ktorých nemá nízka teplota na funkčnosť vplyv.

Rozmery, dizajn a ďalšie charakteristiky meteostaníc

Na záver by sme radi zhodnotili ďalšie, skôr okrajové charakteristiky meteostaníc. Najprv sa chceme pozrieť na ich rozmery. Tie sú veľmi, veľmi rozdielne a môžete sa stretnúť s meteostanicami veľkosti budíku alebo menšieho mobilného telefónu, rovnako ako s veľkými prístrojmi podobnými tabletom alebo malým laptopom. Záleží asi len na vás, pre ktorý variant sa rozhodnete, malá je skladnejšia a menej priestorovo náročná, veľká zase zobrazuje viac údajov a je prehľadnejšia. Než sa ale pre niektorú rozhodnete, odporúčame zmerať priestor, do ktorého chcete meteostanicu umiestniť, mali by ste si takto overiť, či sa tam vojde.

Keď už sme pri priestorovej náročnosti, existujú dva typy meteostaníc. Menej rozšírené prístroje na stenu sa dajú zavesiť a pozerať sa na ne ako na obraz, zatiaľ čo obvyklejšiu formu na položenie umiestnite kamkoľvek na stôl alebo na poličku. Opäť nemôžeme radiť a záleží to hlavne na vás, ale skôr odporúčame prístroj na položenie. Nemusíte riešiť výšku zavesenia (z určitých uhlov je obraz zle čitateľný, takže keď sa na meteostanicu bude dívať inak vysoký človek, bude mať údaje skreslené), navyše máte väčší výber. V neposlednom rade sa oplatí riešiť dizajn meteostanice. V súčasnosti sú využívané rôzne materiály aj farebné kombinácie, existujú aj retro meteostanice, variantov je celý rad. Jediné hľadisko je tu váš osobný vkus, a to, čo sa hodí k vám do interiéru.

S akými funkciami sa dá stretnúť pri moderných meteostaniciach?

Moderná meteostanica často prináša aj niektoré funkcie navyše, ktoré s meraním teploty napríklad až tak nesúvisia, ale zato zvyšujú váš užívateľský komfort, umožňujú ľahšiu manipuláciu alebo vás upozorňujú, že sa dosiahli určité limitné podmienky. Existuje celý rad funkcií, z ktorých časť je špecifická vždy pre daného výrobcu. Aspoň tie najobvyklejšie a najužitočnejšie by sme s vami chceli teraz prejsť.

VNÚTORNÁ PAMÄŤ

Vďaka vnútornej pamäti môže meteostanica ukladať namerané údaje v jednotlivých časoch, vďaka čomu máte prehľad nielen o aktuálnom počasí, ale aj o jeho vývoji. Je to dôležité napríklad pri meteostaniciach, ktoré sa pripájajú k počítaču, aby ste nemuseli dáta prevádzať hneď v okamihu merania. Takto môžete merať v dlhšom časovom úseku (niekedy až v rade stoviek dní) a dáta preniesť a vyhodnotiť naraz.

ZVUKOVÁ SIGNALIZÁCIA A ALARM

Dá sa nastaviť, aby vás meteostanica po dosiahnutí určitých podmienok akusticky upozornila na to, že sa dosiahla daná hodnota (buď minima alebo maxima). Môže to byť dôležité, ak napríklad sledujete teplotu v laboratóriu alebo potrebujete držať teplotu v miestnosti z rôznych dôvodov v určitom rozmedzí. Rovnako môžete byť akusticky upozornení napríklad aj na slabú batériu.

BUDÍK

Tým, že meteostanica meria presný čas, možno ju využiť aj ako budík. Nastavíte čas, kedy chcete prebudiť a meteostanica vás upozorní. Tým plní funkciu klasického budíka.

BAROGRAF

Kvalitná meteostanica vám môže poskytnúť aj takzvaný barograf. Ide najčastejšie o stĺpcový graf, ktorý vám ukazuje vývoj tlaku vzduchu v závislosti od času. Bežne tak môžete zobraziť tlak aj spätne za uplynulý deň alebo dva. To môže byť cenné, pretože práve meranie tlaku vzduchu je pre predpoveď počasia kľúčové.

ZOBRAZENIE MINIMA A MAXIMA

Pokročilejšie meteostanice vám niekedy z nameraných hodnôt za určité obdobie ukazujú aj minimum a maximum, tie najlepšie vám povedia aj to, kedy boli tieto hodnoty dosiahnuté. Pre bežného užívateľa je to skôr zaujímavosť, ale pre niekoho, kto sa predpoveďou počasia zaoberá, je to neoceniteľná pomôcka.

Výber preverených značiek meteostaníc

Pomerne pravidelne do svojich testov zaraďujeme, na rozdiel od iných podobne zameraných webov, tiež informácie o jednotlivých značkách. Zastávame názor, že aj od nej závisí výsledná kvalita výrobku a je to jeden z parametrov vášho výberu. Preto sme na toto miesto zaradili výber preverených a veľkých výrobcov meteostaníc, ktorých výrobky stoja za zváženie. Nieže by iná firma nedokázala kvalitnú meteostanicu vyrobiť, to si tvrdiť netrúfame, ale pri týchto značkách len málokedy šliapnete vedľa. Majú totiž oproti ostatným niekoľko predností:

  • Významné skúsenosti s výrobou meteostaníc, ktoré pri ďalšom vývoji zúročujú. Väčšie budú, samozrejme, vo firme, ktorá vyrába viac modelových radov meteostaníc, než vo firme, ktorá dodáva na trh jednu alebo dve.
  • Väčšie firmy si môžu dovoliť investovať oveľa viac do vývoja, inovácií aj do kvalitných materiálov, čo sa na prevedení, životnosti aj funkciách meteostaníc prejaví.
  • Dobrá spoločnosť sa snaží zamestnávať tiež odborníkov, vzdelaných a schopných, ktorí meteostaniciam rozumejú.
  • Vlastnia technologicky vyspelejšie vybavenie, čo sa na ich výrobkoch prejaví.

Samozrejme, v tomto duchu by sa dalo pokračovať aj ďalej. Hoci mnohí tvrdia opak, značka je veľmi dôležitým kritériom pri výbere akéhokoľvek tovaru, meteostanice nevynímajúc. Pozrime sa teda na elitné značky meteostaníc.

EMOS

Spoločnosť EMOS vznikla roku 1991 v Přerove, teda pomerne skoro po revolúcii. Venovala sa výrobe elektroniky, pričom postupne otvárala pobočky aj v zahraničí. Od roku 2017 funguje EMOS ako koncern šiestich spoločností pod názvom EMOS CZ Group a.s., ktorý zaisťuje dodávky tovaru aj na zahraničné trhy. Okrem meteostaníc vyrába firma napríklad reflektory, predlžovacie káble, batérie alebo budíky. Ak sa zameriame na meteostanice, tie sú celkom slušne vybavené, uvádzaná presnosť predpovede je 75% a jej platnosť až 12 hodín. Umožňujú sledovať vonkajšiu aj vnútornú teplotu, tlak a vlhkosť vzduchu, ale aj čas a dátum. Jednotlivé modelové rady sa od seba líšia písmenovým označením a tiež niektorými funkciami. Okrem toho firma ponúka tiež náhradné bezdrôtové senzory.

EMOS logo

SENCOR

Značka Sencor je nám z našich testov veľmi dobre známa. Ide o japonskú spoločnosť, ktorá vznikla roku 1969. Venovala sa výrobe elektroniky a expandovala predovšetkým na európske trhy. V 90. rokoch ale značku kúpila spoločnosť Fast ČR (zaujímavosťou je, že ide o prevádzkovateľa predajnej siete Planeo Elektro), čím sa Sencor stal českou značkou. V sortimente má predovšetkým menšie domáce spotrebiče – žehličky, kuchynské roboty alebo práve meteostanice a zaujímavosťou je, že sama nevyrába, ale odoberá tovar od svojich partnerov predovšetkým na ďalekom východe. Tým je daná nízka cena, ktorá je hlavnou prednosťou značky. Čo sa týka meteostaníc, tie nesú všetky produktové označenie SWS. Podľa pokročilosti disponujú rôznymi funkciami, od základného merania času a teploty až po úplne profesionálne meranie rýchlosti a smeru vetra, tlaku či vlhkosti vzduchu a zrážok, nechýba ani možnosť výstupu dát do počítača.

Sencor

TFA

Spoločnosť TFA bola založená roku 1964 v Nemecku Heinzom Dostmannom. Celý názov by znel Technische Fabrik für Armaturen. Oproti iným firmám, ktoré sa v našich testoch vyskytujú, je pomerne menej známa, pretože je užšie zameraná. Špecializuje sa predovšetkým na meteorologické meracie prístroje, nemusí ale nutne ísť len o meteostanice. Často ide napríklad o teplomery na víno, varenie alebo rôzne vychytávky pre domácich majstrov. My sa ale teraz zameriame len na meteostanice, ktoré by sme pokojne mohli označiť za profesionálne. Cenovo ide predovšetkým o prístroje strednej až vyššej triedy. Samozrejmosťou je meranie teploty a vlhkosti vo vnútri aj vonku a rádiom riadený čas, okrem toho meteostanice vo väčšine prípadov ponúkajú tiež meranie tlaku vzduchu. Sú spoľahlivé a vynikajú veľmi dlhou životnosťou. Len pre zaujímavosť zmieňujeme, že firma ponúka tiež klasické staré ručičkové prístroje na stenu, ktoré umožňujú meranie a sú zároveň zaujímavým dizajnovým doplnkom.

TFA logo

GARNI

Spoločnosť GARNI Technology a.s. je nástupcom firmy, ktorá vznikla už roku 1995. Pôvodným zameraním bola distribúcia digitálnych teplomerov, vlhkomerov a budíkov z Ázie do Európy. Časom sa sortiment distribuovaného tovaru rozšíril aj na ďalšie prístroje, my sa ale pridržíme meteostaníc. Tie totiž spoločnosť distribuuje (je výhradným distribútorom pre Českú republiku značiek Oregon Scientific, Ventus, Balance Meteo, TechnoLine alebo Irox) aj vyrába (ide o modely značky GARNI). Ide predovšetkým o profesionálne, aj keď o niečo drahšie modely, ktoré umožňujú aj pokročilé meranie (často okrem teploty, vlhkosti a tlaku tiež zrážky, rýchlosť alebo smer vetra). V ponuke firmy sa vyskytujú aj jednoduchšie meteostanice, tie sa však veľmi neoplatí kupovať – u konkurencie zoženiete obdobné prístroje za rovnakú cenu. Ak ide ale o pokročilé až profesionálne meranie, tam môžeme značku GARNI smelo odporučiť.

Garni Technology logo

HYUNDAI

Hyundai si, pravdepodobne, každý z nás spojí predovšetkým s automobilmi. To je ale pomerne rozšírená chyba – tento juhokórejský konglomerát je v skutočnosti zoskupením väčšieho množstva firiem. Pôvodne bola firma založená roku 1947 Čong Ču-Jongom ako servis pre autá. Neskôr vznikli Hyundai Motor Company a Hyundai Heavy Industries, ktoré sú asi najznámejšie. Okrem toho ale do koncernu patria napríklad aj chemická výroba alebo elektronika, na ktorú sa teraz zameriame. Zaujímavosťou je, že práve v oblasti elektroniky zastupuje firmu Hyundai na slovenskom trhu ETA. Konkrétne by sme sa teraz chceli ale pozrieť na meteostanice. Tie firma vo svojej ponuke delí na:

  • Profesionálne – umožňujú meranie veľkého množstva údajov (zrážky, vietor, teplota, atď.), dopočítavajú celý rad ďalších (napríklad rosný bod) a umožňujú pripojenie k počítaču a zaznamenávanie teploty.
  • Dizajnové – prepracované a vyladené meteostanice, ktoré sú priemerné meraním, ale nápadité dizajnom a majú potenciál ozvláštniť interiér.
  • Štandardné– lacnejšie, so základnými funkciami. Ukazujú čas a umožňujú meranie teploty a vlhkosti vonku aj vo vnútri, prípadne merajú aj tlak vzduchu. Často ich limituje nízky dosah senzorov.

Hyundai logo

Konečný verdikt

Na záver by sme radi celú otázku ako vybrať meteostanicu, ešte zrekapitulovali. Predovšetkým by ste v dnešnej dobe mali chcieť meteostanicu bezdrôtovú a trvať by ste mali na tom, aby bola schopná merať tlak vzduchu. Ak nebude disponovať barometrom, je predpoveď značne nepresná. To už sa pomaly dostávame k jednotlivým parametrom. Určite vás musia zaujímať merané veličiny (či už stojíte len o tie základné – vlhkosť, teplota a tlak vzduchu, alebo aj pokročilé) aj citlivosť a rozsah merania. Oboje zvyšuje presnosť predpovede. Z fyzických parametrov by ste mali najväčší dôraz klásť na typ a veľkosť displeja, aby bolo použitie meteostanice komfortné, intuitívne ovládanie, prijateľné rozmery a pekný dizajn. Bez povšimnutia by ste nemali nechať ani spôsob napájania a dosah senzora. Ak plánujete použiť meteostanicu profesionálne, mala by vás zaujímať aj možnosť pripojenia k počítaču, aby bolo možné dáta zaznamenávať a ukladať do grafov alebo tabuliek.

Určitú pozornosť by ste mali venovať aj značke prístroja – tradičná a rokmi preverená značka je rozhodne väčšou zárukou kvality a životnosti. Môžete teda voliť napríklad z produktovej ponuky spoločnosti Hyundai, Sencor alebo TFA. Na záver sa oplatí prejsť si, aké funkcie a vlastnosti meteostanica má, ideálne by mala disponovať aspoň zvukovou signalizáciou a alarmom. Potom už vám zostáva len zhodnotiť jej cenu, a ak ste spokojní, môžete meteostanicu s pokojným svedomím zakúpiť, pravdepodobne neobanujete.

Koľko stojí kvalitná meteostanica?

Keď sa pozrieme na ceny meteostaníc, zistíme, že väčšina bežne dostupných modelov sa vojde do osemdesiat eur. Drahšie sú väčšinou profesionálne prístroje. Poďme ale postupne od nuly.

  • Ceny meteostaníc začínajú zhruba na 4 až 8 eurách, avšak také prístroje nemajú veľmi veľký prínos. Na kvalitnú predpoveď počasia sa veľmi nehodia, často sú zastarané a nemajú väčšie využitie. Majú svoje využitie skôr ako budíky, teplomery alebo vlhkomery, meraním tlaku disponujú málokedy.
  • Kvalitné meteostanice začínajú zhruba na 25 eurách. Tu ide o slušné, aj keď len základne vybavené prístroje, bezdrôtové s malým dosahom, ktoré už umožňujú meranie tlaku. Citlivosť ani rozsah merania nie je príliš veľký a merané sú len základné veličiny, ale málo náročných zákazníkov tieto prístroje uspokoja.
  • Stredná trieda meteostaníc začína asi na 40 eurách a dosahuje zhruba 80 eur. Tu zoženiete obrovské množstvo prístrojov, ktoré majú už štandardne barometer, podsvietený displej a ponúkajú vám slušnú a presnú predpoveď. Chýbajú im pokročilejšie funkcie a nedá sa s nimi merať niektoré pokročilé veličiny, ale zato svoju bežnú funkciu plnia spoľahlivo a veľmi dobre. Ich dosah je až 60 metrov.
  • Meteostanice sa dajú zohnať aj za sto, dvesto alebo tristo eur. Tu už pôjde o kvalitné, poloprofesionálne alebo plne profesionálne prístroje. Majú rádiovo riadený čas, dosah senzora až 100 metrov, nezriedka sa dajú využiť na meranie aj niečo navyše. Na displeji vám zobrazujú aj veľmi pokročilé meteorologické údaje a predpoveď od týchto meteostaníc je veľmi kvalitná a presná, preto tieto prístroje využívajú aj ľudia, ktorí sa bez presnej predpovede nezaobídu.

Ako správne inštalovať meteostanicu?

Nakoniec si ešte neodpustíme jednu pomerne dôležitú radu. Aby meteostanica merala presne a zároveň správne, je potrebné dodržať určité pravidlá montáže. Samotná riadiaca jednotka meteostanice bude, pravdepodobne, umiestnená v izbe na poličke alebo na stene a bude merať vnútornú teplotu a vlhkosť. Jednotlivé senzory je ale potrebné umiestniť von, a to najlepšie tak, aby neboli ovplyvnené okolím alebo aby boli ovplyvnené čo najmenej.

  • Teplomer by v žiadnom prípade nemal byť umiestnený na priamom slnku, pretože tam je výrazne väčšie teplo a mohli by ste sa ľahko dostať aj mimo stupnice meradla. Vhodná je severná strana domu. Ideálne by nemal byť teplomer ničím zakrytý, takže umiestniť ho pod strechu alebo pod krov tiež nie je dobrý nápad. Najlepšie je to na stenu, niekam, kde je stály tieň alebo polotieň.
  • Senzory vlhkosti a atmosférického tlaku nemajú zvláštne požiadavky, ale senzor by nemal byť zakrytý, to je asi jediná podmienka.
  • Profesionálne meteostanice vlastnia napríklad aj senzor na meranie rýchlosti a smeru vetra. To by malo byť umiestnené niekde, kde nebude vietor ničím tienený, teda aspoň meter alebo dva nad zemou či strechou. Dajte si ale pozor napríklad na stromy či komín – všetky objekty v dráhe vetra ho spomaľujú alebo menia smer a meranie tak skresľujú.
  • Zrážkomer by nemal byť zhora ničím zakrytý. Meria množstvo napršanej vody na jednotku plochy, preto sa nad ním nesmie nachádzať prekrytie strechy ani napríklad strom. Cesta do zrážkomeru by pre vodu nemala byť ničím ovplyvnená, pričom si musíte dať pozor aj na to, aby do zrážkomeru nestekala voda napríklad po stene alebo z odkvapu.

Absolventka Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov, absolvovala aj rôzne rozvojové programy zamerané na zdokonalenie obchodných zručností, komunikáciu v obchodnom styku a obchodné vyjednávanie. Má dlhodobé praktické skúsenosti v obchodnej oblasti. Aktuálne je hlavnou prioritou starostlivosť 3 deti a samovzdelávanie v oblasti online marketingu. Vo voľnom čase robí jogu, fitness, číta knihy a miluje prechádzky v prírode.

Diskusia a poradňa

Položte otázku