Najlepšie outdoorové kamery 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej outdoorovej kamery.
  • Zvoľte si na základe kvality obrazu, stabilizácie, kompaktnosti a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Outdoorové kamery bez pozadí

Víťazi testu:

Outdoorové kamery do 200 eurOutdoorové kamery od 200 do 400 eurOutdoorové kamery od 400 eur
LAMAX X10.1 GoPro HERO7 Black Edition GoPro HERO 9 Black
badge-price
badge-performance
badge-quality
94 %
96 %
98 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • 4K video
  • 2" LCD displej
  • Micro SDHC až 32 GB, Micro SDXC až 64 GB
  • 4K full HD
  • 2" LCD displej
  • Vodotesnosť do hĺbky 10 metrov
  • Videá až v 5K rozlíšení
  • Stabilizácia obrazu Hypesmooth 3.0
  • až 8× spomalené video
  • Nepodporuje RAW
  • Chýba bluetooth a GPS
  • Nižšia výdrž batérie
  • Ťažšie ovládanie
  • Chýba NFC
  • Vyššia cena

Úvod

Radi cestujete, tvoríte si nové spomienky, jazdíte na výlety, chodíte na krásne vyhliadky, radi sa potápate, alebo napríklad relaxujete len tak na pláži? Potom by vám vo vašej výbave nemala chýbať outdoorová kamera! O čo ide? Zjednodušene – ide o športovú kameru, ktorá je určená na natáčanie v teréne, napríklad pri lyžovaní alebo jazde na bicykli. Je tomu prispôsobená, aby nebola krehká, bola za všetkých okolností praktická a zároveň, aby vytvárala dobrý záznam aj v pohybe.

Áno, je veľa príležitostí, kedy sa dá táto kamera využiť a každý má raz za čas takú príležitosť. Stalo sa vám niekedy, že ste nečakane boli svedkami nejakej udalosti, ktorú ste kvôli vášmu prekvapeniu nezvečnili inak, než vo vašich spomienkach? Alebo ste boli na dobrodružstve, kde vám neprišlo bezpečné brať so sebou fotoaparát? Alebo ste boli v takej situácii, kedy ste nemali ani voľné ruky, pretože ste napríklad šplhali po skalách? A tiež je možné, že ste mali nejakú rodinnú oslavu, ale nikto nechcel stále držať tú veľkú kameru, aby natáčal všetko okolo seba. Keď sa nad tým zamyslíte, človek naozaj zažije veľa situácií, kedy sa táto malá praktická vec hodí.

Outdoorová alebo akčná kamera je malá, skladná do vrecka, odolná a pri akomkoľvek dobrodružstve sa nemusíte báť, že sa vám kvôli natáčaniu a foteniu nečakane vybije telefón a vy sa nedostanete domov, alebo že si rozbijete svoj veľký drahý fotoaparát. Ak chcete mať skvelé zábery pri všetkých okolnostiach – či už zo všedných dní alebo nejakého adrenalínového zážitku, toto je niečo pre vás. Ale ako vybrať outdoorovú kameru? Na čo sa pri nákupe zamerať? Čo je vlastne dôležité, a čo od kamier očakávať a požadovať? Na to sme tu pre vás my a náš test outdoorových kamier 2023.

S týmto typom kamier sa v poslednom čase roztrhlo vrece, keďže doteraz nič podobné na trhu nebolo a ľudia toto zariadenie na spestrenie života a ukladanie spomienok potrebujú. Preto sme sa rozhodli pre vás vypracovať tento test, aby sme vám výber priblížili a zjednodušili. Výber najlepšej outdoorovej kamery totiž nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Predsa len – na každú príležitosť sa hodí iný model, líšia sa svojimi parametrami, rozlíšením, frekvenciou, zoomom a ďalšími hodnotami. Poďme sa preto pozrieť, ako vybrať outdoorovú kameru, a aké sú najlepšie modely na trhu. (Zdroj: DigitalCameraWorld.com)

späť do menu ↑

Outdoorové kamery a ich rozdelenie v teste

V rámci nášho testu sme sa samozrejme zaoberali otázkou, ako kamery efektívne rozdeliť, aby boli rebríčky prehľadné. Uznávame, že ak by sme porovnávali všetky kamery medzi sebou, nebolo by úplne jasné, ktorá je skutočne najlepšia a výsledky testu by mohli byť skresľujúce. Preto sme sa rozhodli pre rozdelenie outdoorových kamier podľa cien. Ako aj pri ďalšej podobnej elektronike, aj pri outdoorových kamerách platí svojím spôsobom určitá priama úmera medzi cenou a kvalitou. Čím viac do nej investujete, tým viac od nej môžete očakávať. Naše rozdelenie je nasledujúce:

  • Outdoorové kamery do dvesto eur – podľa nás ide o najlacnejšie outdoorové kamery. Nie sú technologicky príliš vyspelé a náročného užívateľa pravdepodobne neuspokoja, ale ak ste začiatočníci, alebo ak vám stačia len základné funkcie, v tejto kategórii si vyberiete.
  • Outdoorové kamery od dvesto do štyristo eur– tu už ide o strednú kategóriu outdoorových kamier. Je v nej celý rad prístrojov, ktoré vynikajú slušným rozlíšením, dobrou snímacou frekvenciou aj perfektným praktickým dizajnom a tvarovaním.
  • Outdoorové kamery od štyristo eur – najvyššia kategória kamier, v ktorej sa nachádzajú tie najlepšie kamery. Ak máte záujem o niečo špeciálne, vyberajte práve v tejto kategórii.

späť do menu ↑

Test outdoorových kamier

Teraz, keď už vieme, na čo všetko by sme mohli kameru využiť, môžeme prejsť k samotnému testu. Kamery sme sa rozhodli rozdeliť do kategórií podľa ceny, ktorá sa samozrejme viaže aj s kvalitou kamier podľa vyššie spomínaného rozdelenia.

Najlepšie outdoorové kamery do 200 eur

PoradieNáhľadNázovHodnotenieRozlíšenieHmotnosťCena
1. LAMAX X10.1
12 Mpix 73 g Zistiť cenu
2. Niceboy VEGA 6 Star
16 Mpix 60 g Zistiť cenu
3. LAMAX W9
16 Mpix 134 g Zistiť cenu
4. Niceboy VEGA 6
12 Mpix 60 g Zistiť cenu
5. LAMAX X9.1
12 Mpix 70 g Zistiť cenu
6. Apeman A79
16 Mpix 80 g Zistiť cenu

Najlepšie outdoorové kamery od 200 do 400 eur

PoradieNáhľadNázovHodnotenieRozlíšenieHmotnosťCena
4. GoPro HERO7 Black Edition
12 Mpix 116 g Zistiť cenu
2. DJI Osmo Action
12 Mpix 134 g Zistiť cenu
3. GoPro Fusion
18 Mpix 210 g Zistiť cenu
1. GoPro HERO7
10 Mpix 83 g Zistiť cenu

Najlepšie outdoorové kamery od 400 eur

PoradieNáhľadNázovHodnotenieRozlíšenieHmotnosťCena
1. GoPro HERO 9 Black
20 Mpix 160 g Zistiť cenu
2. GoPro HERO8 Black Edition
12 Mpix 126 g Zistiť cenu
3. Insta360 ONE X2
19 Mpix 150 g Zistiť cenu
4. GoPro Max
16 Mpix 160 g Zistiť cenu
5. Garmin Virb 360
15 Mpix 124 g Zistiť cenu
6. Insta360 ONE R
19 Mpix 158,2 g Zistiť cenu

Outdoorové kamery a ich charakteristika

Outdoorové kamery môžeme nazývať tiež kamery akčné alebo športové. Avšak, ako sme si už objasnili, ich uplatnenie nesiaha len do oblasti športu. Využijete ich na výletoch, v prírode, na skalách, prakticky kdekoľvek, kde by bolo rizikové používať klasickú kameru. Hlavná myšlienka outdoorových kamier je samozrejme kompaktnosť. S tou súvisí ich rozmer, hmotnosť aj možnosť kameru upevniť tam, kam potrebujeme, na prilbu, alebo napríklad na riadidlá bicykla. Týmto sa výrazne líšia od klasických kamier, ktoré v tomto smere nie sú praktické. Pri jazde na lyžiach alebo na snowboarde, má asi málokto ešte čas držať kameru a natáčať pri jazde seba aj okolie.

K týmto zariadeniam sa dajú totiž tiež kúpiť držiaky. Vďaka nim sa dajú robiť zábery napríklad z riadidiel bicykla, z čelného skla automobilu, alebo tiež zábery z vlastného pohľadu, teda z helmy, pri akomkoľvek športe. Dôležité je, že sú tieto kamery vďaka kompaktnejším rozmerom aj odolnejšie a poškodiť ich nie je také ľahké. Na druhej strane je potrebné uznať, že oproti klasickým digitálnym kamerám majú o niečo horšie vlastnosti (snáď až na frekvenciu snímania, tá je prispôsobená tomu, aby nebol obraz rozmazaný ani pri športe).

Výhody

Možnosť upevnenia kamery

Skladnosť a kompaktné rozmery

Menšia hmotnosť

Jednoduché ovládanie


Nevýhody

O niečo horšie vlastnosti oproti klasickým kamerám

späť do menu ↑

Akú značku outdoorovej kamery vybrať?

Ako už bolo povedané, s outdoorovými kamerami sa v posledných rokoch roztrhlo vrece, a to nielen s produktmi, ale rozširuje sa aj škála značiek, ktoré sa púšťajú do vývoja svojich vlastných kamier. Na začiatok sa isto hodí povedať, že s touto novou senzáciou prišla firma vyrábajúca kamery s názvom GoPro HERO. Jednou z hlavných otázok pri každom nákupe je, či sa naozaj vysoká cena rovná vysokej kvalite. Tak, ako pri mnohých iných produktoch sa dá isto povedať, že istá priama úmera tu je, avšak nemusí byť priamo exponenciálna. V dnešnej dobe je možné zohnať kvalitnú kameru aj za dobrý peniaz. Avšak je dôležité si uvedomiť, že preverená značka, ktorá je na trhu známa a má dobré meno, si nielen na svojej dobrej povesti zakladá, a preto nepredstavuje produkty, za ktorými si nestojí, ale tiež má viac prostriedkov. Áno, viac prostriedkov môže zaistiť lepší vývoj každého nového typu kamier, inovácie a nové technológie, navyše peniaze lákajú skúsených pracovníkov. Vývoj sa stále posúva dopredu a veľké firmy si teda môžu dovoliť vysoko kvalifikovaných odborníkov, kvalitné súčiastky a napríklad aj lepšie zázemie pre výskum. Tiež nezabúdajme, že už zabehnuté spoločnosti isto majú s výrobou prístrojov väčšie skúsenosti, vedia, čo je potrebné zlepšiť oproti predchádzajúcim modelom, a čo ľudia požadujú. Teraz by sme vám teda radi predstavili niektoré značky, ktoré vyrábajú outdoorové kamery, a ktoré podľa nás s ich výrobou už nejaké skúsenosti majú.

späť do menu ↑

Ako vybrať outdoorovú kameru – čo všetko rozhoduje

Je nesporné, že pri outdoorových kamerách tak, ako pri všetkých ostatných kamerách s funkciou robenia audiovizuálnych záberov, je potrebné dbať na rozlíšenie, respektíve kvalitu videa, ktoré táto kamera urobí. Ale pri tomto type kamier sa nedá posudzovať len podľa tohto parametra. Je potrebné brať do úvahy aj praktické vlastnosti kamier. Je potrebné, aby zodpovedali využitiu, ktoré pre ne plánujete. Čo je teda ešte zásadné pre výber akčnej kamery?

  • Rozlíšenie
  • Stabilizácia
  • Prispôsobenie pre situácie, ktorým chceme kameru vystaviť
  • Priblíženie – zoom
  • Snímková frekvencia
  • Ovládanie
  • Rozmery, hmotnosť
  • Ostatné príslušenstvo
  • Dizajn

Samozrejme, vlastností, ktoré môžete sledovať, je viac, ale toto sú tie hlavné. Tým sa budú nasledujúce kapitoly venovať. Ešte než sa ale do výberu pustíme, mali by ste si dobre rozmyslieť, koľko chcete do kamery investovať, ako často, a pri akých aktivitách ju chcete používať. Podľa toho by sa mal váš výber riadiť.

Priblíženie/zoom – sledujte kvalitu videa

Priblíženie alebo zoom je všeobecne nedeliteľnou súčasťou fotografovania. Pri fotografovaní je často nevyhnutné „umelo“ priblížiť objekt, ktorý chceme, aby bol hlavným bodom fotografie. Avšak predpokladajme, že akčnou kamerou plánujete primárne robiť audiovizuálne záznamy – teda natáčať – a to hlavne v situáciách, kedy približovanie objektov nie je nutné. Preto zoom nie je až taký dôležitý parameter pri výbere. Svoju dôležitosť ale má. Ak ale veríte, že pre vás zoom bude využiteľný, uveďme si jeho typy:

  • Optický zoom – tu dochádza k priblíženiu snímku pomocou posúvania šošoviek a zmene ohniskovej vzdialenosti objektívu. Tento typ zoomu nemá pre výsledný vzhľad fotografie či videa veľký vplyv na kvalitu a obraz nemá výrazne horšiu kvalitu, než by mal bez použitia zoomu.
  • Digitálny zoom – funguje na základe výpočtu, ktorý robí samotný fotoaparát, obraz sa takto umelo dokresľuje a kvôli tomu dochádza k zhoršeniu kvality fotografie.

Ak by vás zaujímala úroveň priblíženia, udáva sa pri zoome úroveň maximálneho dosiahnutého zväčšenia (napríklad zoom 3x, zoom 4x, a podobne).

Rozlíšenie je kľúčovým parametrom aj pri kamerách

Ako sme už zmienili vyššie, rozlíšenie je jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere kamier. Samozrejme, od kamery čakáme, že videá, ktoré urobí, budú stáť za to, aby sme si ich pozreli napríklad na počítači s veľkým rozlíšením obrazovky. Práve rozlíšenie bezprostredne ovplyvňuje kvalitu, ostrosť a jemnosť obrazu. Čím väčšie rozlíšenie, tým lepšie pre vás, aspoň teoreticky. Je pravda, že príliš veľké rozlíšenie na malej ploche tiež nie je vhodné, to už je ale otázka toho, kde budete video prehrávať (rozlíšenie totiž udáva počet farebných bodov, z ktorých sa obraz skladá – ak bude mať premietacie zariadenie vyššie rozlíšenie, obraz bude rozmazaný, ak bude nižšie, nič sa nedeje, ak nie je rozdiel príliš veľký). Ak sa chcete videom pochváliť, mať pekné zábery a ide vám o to, aby z neho boli zrejmé aj detaily, nešetrite a kúpte si radšej kameru s vyšším rozlíšením vzniknutého videa.

Tu máme teda na výber, či zvolíme VGA, HD, alebo Full HD. S rozlíšením VGA už výrobcovia na trh nechodia, je príliš nízke, preto väčšina kamier poskytuje rozlíšenie HD (vysoké rozlíšenie, 1280 x 720 pixlov) alebo Full HD (veľmi vysoké rozlíšenie, 1920 x 1080 pixlov). Niektoré kamery sú schopné nahrávať dokonca v rozlíšení Ultra HD (3840 x 2160 pixlov), alebo 4K rozlíšení (4096 x 2160 pixlov), ale to sa oplatí len v prípade, že máte dostupné zariadenie, ktoré takéto vysoké rozlíšenie dokáže prehrať. Ak ho však máte, určite využite možnosť urobiť video v takomto vysokom rozlíšení. Navyše s výhľadom, že do budúcna rozlíšenie televízorov alebo monitorov naďalej porastie a za desať rokov môže byť pokojne bežným štandardom.

Tiež sa môžete stretnúť s označením rozlíšenie v megapixeloch. Tieto jednotky sú smerodajné skôr pre fotografie, než pre samotný audiovizuálny záznam. Ak teda plánujete kameru mať skôr na robenie videí, nemusíte na tento údaj brať veľký zreteľ. Ak vás ale funkcia fotografovania zaujíma, zbystrite. Niekedy sa stane, že si na cestách chcete pomocou kamery niečo vyfotiť, tým pádom sa hodí sledovať, koľko megapixlovým fotoaparátom disponuje. Pri lacnejších kamerách je rozlíšenie fotoaparátu zhruba 2 až 8 Mpx, dosahovať ale môže až hodnoty 21 Mpx, pričom takto jemný obraz je použiteľný aj na profesionálne fotografie. Niekedy môžete využiť tiež formy sekvenčného alebo časomerného snímania, nepríde nám od veci to spoločne s fotoaparátom spomenúť.

V rámci kapitolky o rozlíšení by sme sa mohli zmieniť ešte o interpolácii. Ide o spôsob dopočítania obrazu pomocou softwaru. Vďaka tomu sa obraz v nízkom rozlíšení roztiahne, dopočítajú sa chýbajúce body a software takto svojím spôsobom automaticky dokončí, čo kamera nezvládla nahrať. Na jednej strane sa takto dá zväčšiť rozlíšenie videa, na druhej strane jeho kvalita tým prudko klesá a navyše, software nie je neomylný a občas môžu vznikať v obraze chyby. Určite nejde o nič, na čom by vám pri kamere malo záležať, hoci vám môžu výrobcovia a predajcovia tvrdiť opak. (Zdroj: Which.co.uk)

Stabilizácia kamery je dôležitá

S rozlíšením sa úzko viaže tiež stabilizácia záznamu, ktorý kamera robí. Na to, aby boli videá ostré aj pri vystavení adrenalínovej aktivite, je dôležité, aby mala vysokú mieru stabilizácie, ktorá tlmí otrasy a vďaka nim záznam nie je roztrasený. Ak plánujete kameru používať pri rôznych športoch – napríklad pri lyžovaní, jazde na bicykli, alebo aj viac adrenalínových športoch – stabilizácia je pre vás dokonca možno ešte dôležitejší parameter, ako samotné rozlíšenie alebo zoom. Z roztraseného obrazu bolia oči, strácajú sa v ňom detaily a nikto oň nestojí.

Poznáme tri typy stabilizácie:

  • Elektronická – spočíva vo výreze obrazu v reálnom čase, čím eliminuje rušivé pohyby. Tento variant sa všeobecne vyskytuje pri lacnejších kamerách.
  • Optická – pohyb optickej súčiastky v objektíve.
  • Mechanická – spočíva v pohybe optického snímača, ktorý sa hýbe v opačnom smere než kamera, a tým eliminuje chvenie.

Aká dôležitá je snímková frekvencia kamery?

Dôležitých parametrov je pri kamerách viacej, nie len tie, ktoré sme už spomenuli. Rozhodujúca je napríklad tiež snímková frekvencia. Tá vám v zásade hovorí, koľko snímok za sekundu kamera zachytí. Hodnota sa väčšinou udáva v jednotkách fps (frame per second – snímky za minútu). Frekvencia samozrejme bezprostredne ovplyvňuje plynulosť videa – čím vyššia, tým plynulejší bude obraz. Bežná hodnota je zhruba 24 až 30 snímok za sekundu, na tejto báze sú koncipované aj filmy a je to pre ľudské oko prirodzené. Nižšia hodnota znamená, že video bude rozsekané. Na druhej strane nie je výnimkou ani frekvencia, dosahujúca 60 alebo až 120 snímok za sekundu. Za to si síce priplatíte, ale umožní vám to točiť napríklad veľmi populárne spomalenie videa bez toho, aby bola ohrozená plynulosť obrazu.

Ako je to pri akčných kamerách s pamäťou?

Pamäť nie je parametrom, ktorý by bol pri outdoorových kamerách obvyklý. Len málo z nich má svoju vlastnú vnútornú pamäť (ak áno a vyberáte aj s ohľadom na ňu, snažte sa, aby bola čo najväčšia). Praktickejšie je určite využitie slotov pre SD karty (najčastejšie ide o micro SDHC/SDXC karty). Tým je zabezpečené to, že si sami môžete zvoliť veľkosť pamäťovej karty (udáva sa klasicky v GB) aj to, že môžete mať kariet v zásobe viac – hneď ako naplníte jednu, vymeníte ich a natáčate ďalej. S ohľadom na túto skutočnosť upozorňujeme, že veľkosť videa závisí na jeho rozlíšení a frekvencii snímkovania (viď vyššie), pričom vyššie rozlíšenie a vysoká frekvencia veľmi výrazne ovplyvňujú a zvyšujú nároky na pamäť.

Dátový tok neprehliadnite

Dátový tok ovplyvňuje prenos nahraných dát. Nejde totiž len o to, aby ste natočili video vo vysokom rozlíšení a s vysokou frekvenciou, musíte byť schopní ho tiež uložiť do pamäti (či už na kartu, alebo výnimočne do vnútornej pamäte). Nie je to len o hodnote rozlíšenia. Kamera je totiž schopná za sekundu uložiť len určité množstvo informácií, zvyčajne okolo 20 MB/s. Ak teda za sekundu vytvoríte väčší záznam, než je dátový tok, bude nutné dáta komprimovať, čím sa zníži veľkosť, kvalita alebo ostrosť obrazu. Najhoršie hodnoty, s akými sa na trhu stretávame, sú okolo 10 MB/s. To nie je úroveň, na ktorej môžete natáčať s vysokým rozlíšením. Naopak, pri kamerách, ktoré dosahujú dátový tok až 30 MB/s si môžete byť istí, že sa uložia aj tie najjemnejšie detaily. Pravdaže, nároky na pamäť sú vysoké, kompenzuje to ale kvalita. Ak vám nevadí si priplatiť, tieto kamery vrelo odporúčame.

Ovládanie kamery voľte podľa príležitosti

Outdoorovú kameru budete používať pri najrôznejších príležitostiach. Niekto ju pripevní na riadidlá bicykla alebo motorky, iný s ňou bude natáčať pri lezení po skalách alebo ju budete chcieť používať pri lyžovaní. Všeobecne platí, že by ste si mali dobre premyslieť, čo je pre vás pri vybraných činnostiach najlepšie na ovládanie. Berte to tak – ak máte pri lyžovaní na rukách nasadené hrubé rukavice, budú sa vám zle stláčať malé gombíky, navyše keď budú tlačidlá málo citlivé, nič nenatočíte. Rovnako je potrebné uvažovať napríklad v prípade, kedy máte kameru na prilbe a nemôžete sledovať kontrolku batérie. Kamera by vás v takom prípade mala upozorniť akusticky, aby ste signál počuli a mohli reagovať. Z nášho pohľadu je najuniverzálnejšie a najšikovnejšie posuvné ovládanie, s ktorým si poradíte v každej situácii. Inak ale nechávame výber úplne na vás, len si vezmite k srdcu našu radu a hľadajte najvhodnejšiu cestu.

Odolnosť voči poškodeniu v prírode

Outdoorové kamery budete zrejme často používať v extrémnych podmienkach. Na snehu, v lese, na bicykli, v horách alebo pod vodou. Aby vám kamera dobre slúžila, musí byť dostatočne odolná a pevná, to je jedna z vlastností, ktorá športové kamery odlišuje od klasických digitálnych kamier. Do kamery by nemala natiecť voda, nafúkať prach a ani by sa nemala poškodiť pádom. Plášť by mal byť, ak je to možné, tesný, jednoliaty a pevný. Odolnosť je dôležitá, keby ste mali riskovať rozbitie kamery pri každej vychádzke, asi by ste si svoje obľúbené aktivity príliš neužili. Okrem samotného tela kamery môžete pre jej ochranu využiť špeciálne puzdra a kryty, ktoré sa taktiež predávajú a znižujú riziko poškodenia. O tých bude reč v závere článku. (Zdroj: ClickLikeThis.com)

Rozmery, hmotnosť a komfort

Pri väčšine inteligentnej elektroniky nie je otázka rozmerov až taká dôležitá. Pri outdoorových kamerách to neplatí, práve rozmery sú viac než podstatné. Dĺžka, šírka, hĺbka aj hmotnosť. Prečo? To máte tak – ak si dáte kameru na riadidlá bicykla, asi jej hmotnosť nepocítite. Ale ak ju budete mať upevnenú na helme, alebo ju budete držať v ruke, už je každý gram navyše poznať. Rovnako, čím je kamera menšia, tým lepšie pre vás (aj keď je pravda, že veľké kamery majú stabilnejší obraz) – manipulácia s ňou je ľahšia. Navyše, kamera, ktorá by bola ťažká, veľká, neforemná a málo ergonomická, by mohla negatívne ovplyvniť vaše športové výkony a vaše pohodlie. Snažte sa, aby pre vás natáčanie bolo vždy maximálne komfortné a výber kamery tomu podriaďte.

Ako sa darí outdoorovým kamerám v otázke batérie?

Outdoorové kamery sú zariadeniami, ktoré sa nezapájajú pri použití do elektrickej siete. Ich základný princíp ich predurčuje na to, že majú zabudovaný akumulátor, ktorý sa nabíja a z neho sa potom čerpá energia na prevádzku. Určite nie je od veci, keď vás bude zaujímať výdrž kamery. Tá závisí na kapacite akumulátora a platí, že čím väčšia bude, tým lepšie pre vás. Za predpokladu, že bude mať kamera veľkú výdrž, sa dá povedať, že ju nebudete musieť nabíjať často, zvládnete s ňou aj dlhší výlet a nebudete so sebou musieť voziť powerbanku. Ak vás zaujíma, aké sú bežné hodnoty výdrže batérie, vedzte, že je to 1 až 3 hodiny. Väčšiu batériu pre vás zaistí len nabíjanie z powerbanky alebo použitie náhradných batérií. (Zdroj: Contrastly.com)

Kvalita nahrávaného zvuku

Samozrejme, predpokladáme, že tak ako pre väčšinu užívateľov outdoorových kamier, aj pre vás je kľúčová kvalita nahrávaného obrazu. Ak by vás ale zaujímala tiež úroveň nahrávaného zvuku, odporúčame sa na to u predajcu opýtať. Nie vždy je táto informácia pre užívateľa relevantná, preto sa uvádza málokedy (ostatne, videá sú väčšinou sprevádzané hudbou alebo pesničkami), ale niekoho môže zaujímať. Dopredu vás upozorňujeme – outdoorové kamery nie sú primárne určené na nahrávanie zvuku a tomu tiež reprodukovaný zvuk zodpovedá. V tejto veci, ak máte záujem o kvalitnú zvukovú stopu, odporúčame hľadieť na to, či kamera disponuje možnosťou redukcie šumu alebo protivetrovým filtrom.

Aké sú športové kamery z hľadiska dizajnu?

Dizajn asi nie je to, čo chcete pri outdoorovej kamere riešiť najviac. Ale priznajme si, ide o súčasť výbavy športovca alebo turistu, ktorá by asi mohla byť štýlová. Ak bude ladiť s vaším bicyklom, prilbou alebo výbavou, určite to nemôže byť na škodu. To je jeden z dôvodov, prečo sa kamery vyrábajú v rôznych farebných odtieňoch a kombináciách, a tiež v rôznych tvaroch. V zásade máte k dispozícii dva základné typy:

  • Kamery s objektívom na širšej strane – tie svojím tvarom pripomínajú fotoaparát, sú všeobecne menej praktické na prilbu alebo do ruky, ale perfektne sa hodia na riadidlá bicykla, motorky alebo za sklo automobilu, ak nechcete použiť klasickú autokameru.
  • Kamery s objektívom na užšej strane– pri týchto kamerách je objektív umiestnený na bočnej, menšej strane, takže nie je ťažké ich umiestniť napríklad na prilbu. Využitie je pri nich obrátené, ako pri predchádzajúcom type.

Pri kamere nesmiete zabúdať ani na prítomnosť displeja. Niektoré menšie kamery ho vôbec nemajú a vystačia si bez neho, väčšinou si vystačia s kontrolkami alebo stavovým displejom, ktorý ukazuje napríklad percentá nabitia batérie alebo to, že kamera je v režime natáčania. Veľký displej nie je úplne žiaduci, pretože zbytočne zväčšuje rozmery aj hmotnosť kamery. Ak si chcete prezrieť aj videá, odporúčame klasický displej (ideálne dotykový, ale nie je to nutnosť), s uhlopriečkou okolo 2 palcov. Existujú aj väčšie displeje, ale tie potom bez väčšieho úžitku znižujú komfort pri užívaní kamery.

späť do menu ↑

Technológie a funkcie outdoorových kamier

Outdoorové kamery síce majú ako svoju základnú funkciu natáčanie videí, prípadne tvorbu fotografií, s tým sa ale viaže celý rad funkcií a doplnkových technológií, ktorých úloha je jasná. Majú zvyšovať komfort pri používaní kamery, zvyšovať kvalitu vzniknutého videa a celkovo zvyšovať výsledný dojem. Niektoré z funkcií sú síce dnes už bežnou vecou, ale nenechajte sa pomýliť, zďaleka nie sú automatické. (Zdroj: Boy’sLife.org)

späť do menu ↑

Finálny verdikt

Na záver by určite stálo za to, aby sme si celý výber ešte zrekapitulovali. Predovšetkým by ste si mali rozmyslieť, na čo chcete outdoorovú kameru použiť. Iná sa hodí na lyže, iná na bicykel, a iná na hory. Podľa toho prispôsobte parametre. Rovnako by stálo za to hneď na začiatku uvažovať o cene. Podľa toho, koľko chcete do kamery investovať, by ste sa mali orientovať v parametroch. Odporúčame vám vyberať z ponúk osvedčených a tradičných značiek, ale je to viac-menej na vás. Ak budete chcieť vyskúšať nejakú menej známu značku, nemôžeme vám v tom brániť, ale dávajte si pozor. Potom môžete prejsť k výberu podľa jednotlivých technických parametrov.

Predovšetkým by vás mala zaujímať kvalita nahrávania. Teda rozlíšenie vzniknutého obrazu (čím väčšie, tým lepšie), možnosť približovania (zoomovania), stabilizácia obrazu (aby nebol roztrasený) a snímková frekvencia. Čím väčšia bude, tým lepšie pre vás, budete mať potom možnosť nahrávať aj slowmotion videá. Hodnotám predchádzajúcich parametrov by mala zodpovedať pamäť, väčšinou skôr pamäťovej karty než samotnej kamery a dátový tok. Ak by to tak nebolo, videa by sa dal uložiť len krátky kúsok, alebo by sa pred uložením komprimovalo. Z ďalších parametrov spomeňme ešte napríklad rozmery, hmotnosť a dizajn, čo všetko zodpovedá za komfort nahrávania. Zaujímajte sa ale aj o zdanlivé detaily, ako je spôsob ovládania, výdrž batérie alebo pomerne dôležitý parameter, ktorým je odolnosť. Na záver je dobré si skontrolovať, akými funkciami kamera disponuje. Až potom, keď zhodnotíte všetky spomenuté kritériá, môžete kameru kúpiť bez strachu, že sa napálite.

späť do menu ↑

Aké sú ceny outdoorových kamier?

V dnešnej dobe sú outdoorové kamery cenovo pomerne dostupné. Kedysi, keď sa prvýkrát objavili na trhu, bola ich cena príliš vysoká, aby si ich mohol bežný človek dovoliť, to už dnes neplatí. Cena športových kamier začína na niekoľkých eurách. Avšak je pravda, že v tejto kategórii nenarazíte na príliš dobré prístroje. V lepšom prípade to budú zastarané kusy, v tom horšom si za nízku cenu kúpite lacnú outdoorovú kameru neznámej značky a pochybnej kvality. A navyše – čo ušetríte na cene, to sa prejaví na zhoršených vlastnostiach natáčania. Slušné kamery začínajú na cene zhruba od sedemdesiatpäť eur.

  • Outdoorové kamery do 200 eur – v cenách od sedemdesiatpäť do zhruba dvesto eur narazíte na lacné, ale solídne modely. Nebudú technologicky vyspelé, väčšinou sa budete musieť obísť bez Wi-Fi pripojenia, zoomu alebo vysokého rozlíšenia, ale kamera vám poslúži, ak nie ste nároční.
  • Outdoorové kamery do 400 eur – tu už sa pohybujeme v triede vyspelých, vyladených a dokonale technicky prepracovaných kamier, ktoré disponujú vysokým rozlíšením, dobrou snímacou frekvenciou a funkciami, o ktorých by ste v predchádzajúcej kategórii mohli len snívať.
  • Outdoorové kamery od 400 eur – na záver sme si nechali kategóriu najlepších outdoorových kamier na trhu. Pravdaže, sú drahšie, ale dokonalé snímanie až 200 snímok za sekundu, vysoké rozlíšenie 4K, odolnosť aj ľahká konštrukcia vám za tú cenu stoja.

späť do menu ↑

Aké príslušenstvo si k odolnej kamere dokúpiť?

K outdoorovým kamerám sa samozrejme predáva tiež celý rad možných príslušenstiev. Chceli by sme v rámci nášho článku spomenúť aspoň tie najbežnejšie kusy. Začnime puzdrom. To možno nie je na prvý pohľad až také podstatné, ale verte, že má významnú ochrannú funkciu. Výrazne zvyšuje odolnosť kamery, a to aj v extrémnych podmienkach (umožňuje napríklad aj natáčanie pod vodou). Pravdaže, puzdro na kameru má aj svoje nevýhody, ktoré odporcovia často zmieňujú, tie sa ale dajú ľahko eliminovať:

  • Kamera je s puzdrom ťažšia – nie však nejako výrazne.
  • Pod puzdrom sa kamera môže zahmlievať – tento nedostatok sa dá eliminovať kúpou vankúšika na pohltenie vlhkosti.
  • Zhoršená kvalita zvukového záznamu – áno, to je pravda, ale pri outdoorových kamerách zvuk väčšinou neriešite, videá bývajú skôr podkreslené hudbou. Na druhej strane, keby vám na zvuku záležalo, môžete využiť napríklad externý mikrofón, ktorý zvyšuje kvalitu nahrávaného zvuku na maximum.

Ku kamere sa určite oplatí dokúpiť držiaky. Podľa toho, kam chcete kameru pripevniť, a ako ju chcete používať, môžete si medzi držiakmi vyberať – na riadidlá, na prilbu, za opasok alebo na sklo auta… možností je veľa. Ale odporúčame hľadieť na odolnosť držiaku. Určite nie sú najlepším nápadom držiaky zo suchého zipsu – ľahko sa poškodia, časom sa vytrhajú a nie sú pevné. Plast alebo kov sú lepšie, na sklo auta sa hodí klasická prísavka. Ak chcete, môžete natáčať aj z ruky, ale nie vždy je to žiaduce. Ku kamere sa oplatí dokúpiť aj pamäťovú kartu, na ktorú budete záznamy ukladať. Kamery ako také totiž nemajú väčšinou veľkú vnútornú pamäť. Preto odporúčame kúpiť SD alebo microSD kartu, pričom čím väčšia bude jej veľkosť, tým lepšie. Dopredu sa však uistite, že vybraná kamera disponuje slotom pre pamäťovú kartu.

To je všetko, čo sme si pre vás v dnešnom teste pripravili. Pomohol vám k výberu outdoorovej kamery? Pevne veríme, že áno. Teraz už len zostáva s ňou zachytiť tie najšťastnejšie okamihy vášho života a uložiť si tak navždy spomienky. A my sa tešíme na čítanie pri ďalších testoch.