Najlepšie šijacie stroje 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho šijacieho stroja.
 • Zvoľte si na základe veľkosti, programovej výbavy, ovládania a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP šijacie stroje roku 2019

Klasické šijacie stroje do 400 eur Klasické šijacie stroje od 400 do 800 eur Klasické šijacie stroje od 800 eur Overlockové šijacie stroje Vyšívacie stroje Kombinované šijacie a vyšívacie stroje
Singer SMC 3323 Brother F 420 Pfaff Performance 5.2 Merrylock MK 4075 Bernina B 500 Bernina Bernette Aurora 450
Kvalita šitia
91 %
Ovládanie
93 %
Programové vybavenie
89 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita šitia
93 %
Ovládanie
94 %
Programové vybavenie
93 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita šitia
94 %
Ovládanie
96 %
Programové vybavenie
99 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita šitia
95 %
Ovládanie
91 %
Programové vybavenie
94 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita šitia
90 %
Ovládanie
92 %
Programové vybavenie
93 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita šitia
93 %
Ovládanie
91 %
Programové vybavenie
95 %
Cena/kvalita
93 %
92%
93%
93%
94%
92%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zjistit cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Vyrábať si veci podomácky je v dnešnej dobre medzi ženami rozšírený trend. Čím ďalej tým väčšou obľubou sa dnes stáva bylinkárstvo, výroba domácich potravín, keramiky alebo napríklad šitie. Práve posledná zmienená činnosť nás v tejto chvíli zaujíma najviac. Šiť si šaty, blúzky alebo sukne je v dnešnej dobe bežné a ide o veľmi obľúbený koníček. Jednak si pri tom odpočiniete od náročnej fyzickej či duševnej práce, prečistíte si hlavu, a jednak tým získate krásne oblečenie presne podľa vášho vkusu. Pokiaľ vám nechýba zručnosť, máte chuť to skúsiť a nepáčia sa vám, aké modely v dnešnej dobe odporúčajú módne časopisy, môžete si sadnúť, vziať si ihlu a niť a pripraviť si oblečenie podľa vašej predstavy. Presne také, ktoré vám bude vyhovovať a ktoré hravo zdôraznia vaše prednosti a naopak schovajú vaše nedostatky.

V zásade máte dve možnosti – šiť na stroji, alebo to vyskúšať ručne (čo ale bude trvať dlho, bude to náročnejšie a zďaleka nemáte také možnosti, aké vám ponúka stroj). Pokiaľ zvolíte stroj, mali by ste si dať pozor, aby ste vybrali skutočne kvalitný a predovšetkým aby vyhovoval vašim potrebám. Pokiaľ vám práca s ním nebude pohodlná alebo vám príde zbytočne zložitá, zrejme vás táto činnosť prestane skôr či neskôr baviť a to by bola škoda. Nemali by ste sa slepo hnať za čo najlepšími parametrami, skôr sa pozrite na to, či je vám stroj príjemný a či s ním zvládnete pracovať aj dlhšiu dobu. Napríklad nad obrovským množstvom funkcií by malo zvíťaziť to, jak ľahké je jeho ovládanie.

Aby sme vám pomohli zorientovať sa medzi šijacími strojmi a pochopiť, na akom princípe by mal prebiehať váš výber, rozhodli sme sa pre vás zostaviť test šijacích strojov 2018. V ňom sa zameriame na túto problematiku. Chceli by sme vám predstaviť v prehľadných rebríčkoch najlepšie šijacie stroje, ale zároveň ich aj medzi sebou porovnať, prejsť si jednotlivé značky šijacích strojov a zodpovedať vám na otázku, ako vybrať šijací stroj. Ako vidíte, máme toho pre vás pripraveného dosť, preto by sme nemali zbytočne strácať čas a pustíme sa rovno do práce. Ak máte chvíľku času, poďte si s nami prejsť tému šijacích strojov a uvidíte, že to zďaleka nebolo zbytočné.

back to menu ↑

Ako delíme šijacie stroje?

Na začiatok by sme si mali zodpovedať na otázku, ako sa šijacie vlastne stroje delia. Existuje hneď niekoľko kategórií, ktoré by ste mali poznať.

Šijacie stroje podľa typu ovládania

Primárne rozdelenie je podľa ovládania na mechanické a elektronické šijacie stroje. Aby sme vyvrátili veľmi rozšírený omyl (nie, mechanický šijací stroj naozaj nefunguje vďaka šľapaciemu pedálu, pripojí sa normálne do zásuvky rovnako, ako elektrický šijací stroj), nejde ani tak o to, akým spôsobom je zaistený pohyb ihly ale skôr o to, ako ju ovládate.

 • Mechanické šijacie stroje disponujú súborom koliesok, tlačidiel a gombíkov, s ktorých pomocou mechanicky nastavujete parametre stehu, teda jeho typ, šírku alebo dĺžku. Pohybom týchto ovládacích prvkov tak ovládate sústavu mechanických súčiastok vo vnútri stroja, ktoré vaše pokyny prevedú do praxe. Vhodné sú tieto stroje predovšetkým pre začiatočníkov a na občasné šitie, kedy vám nebude časté prepínanie gombíkov a prípadne zložitejšia manipulácia vadiť. Navyše týmto systémom dokážete vytvoriť skôr klasické, prípadne jednoduchšie dekoratívne stehy alebo gombíkové dierky. Viac toho mechanický šijací stroj nezvládne, rovnako tak funkčné vybavenie býva veľmi jednoduché.
 • Náročnejšie zákazníčky volia skôr elektronické šijacie stroje, ktoré využívajú vlastnú elektronickú dosku. Vy tak prostredníctvom tlačidiel alebo displeja volíte jednotlivé parametre šitia a to, čo ste predtým robili mechanicky, sa prevádza samo na základe vašich pokynov. Je možné takto nastavovať typ, dĺžku a šírku stehu, okrem tých základných môžete využiť aj pokročilejšie dekoratívne stehy, ako sú kvietky alebo lístočky a navyše tieto stroje zvládajú celú radu funkcií, ktoré by ste inak museli robiť ručne (automatické zašitie, automatický odstrih nite). Niektoré pokročilé šijacie stroje vám dokonca budú na displeji ukazovať rady, čo a ako zlepšiť. Na elektronickú dosku je možné pokyny pre niektoré špeciálne stehy dodatočne nahrávať.

Poddruhy šijacích strojov podľa vlastností

V obchodnej sfére sa často rozlišujú poddruhy šijacích strojov podľa typu stehov – klasické šijacie stroje, alebo takzvané overlockové šijacie stroje. Aby sme si to dopredu vysvetlili, overlock je špeciálny typ stehu, ktorý sa používa napríklad pri tričkách, vzniká z niekoľkých nití naraz (väčšinou zo štyroch) a ktorý takto označené šijacie stroje vedia vytvoriť. Klasické stroje tento steh väčšinou nevedia zhotoviť. Pokiaľ áno, jedná sa o kombinovaný šijací stroj, označovaný väčšinou v obchodoch ako klasický šijací stroj s overlockom. Zvlášť je potom možné oddeliť aj vyšívajúce stroje, ktoré sa hodia predovšetkým na šitie dekorácií.

 • Overlockové šijacie stroje – stroje, ktoré sa už na prvý pohľad líšia od klasických typov. Využívajú väčší počet nití (2,3,4 alebo aj 5) a dosahujú tak kvalitné a profesionálne bočné švy, ktoré budú pevné a veľa toho vydržia. Sú ale menej univerzálne a nezvládnete s nimi to, čo s klasickým šijacím strojom. Niekedy sa tiež môžete stretnúť s ďalšími druhmi overlocku, ako je napríklad coverlock (stroje na pokrývajúce coverlockové švy napríklad na rukávoch alebo na leme oblečenia) alebo kombinácie coverlock a overlock.
 • Klasické šijacie stroje – zvládajú bežné stehy, je možné ich využiť na normálne šitie, zašívanie alebo zošívanie kusov látky k sebe. Pokiaľ majú zvládať overlockový steh, využívajú k jeho tvorbe najčastejšie len dve nite, čím klesá jeho kvalita. Sú však všestrannejšie a na domáce šitie vhodnejšie. Pokiaľ overlock a coverlock nedokážu, pomerne často si zvládnete poradiť aj inak.
 • Vyšívajúce stroje – tu už nejde o šijacie stroje v pravom slova zmysle, svojím použitím sa líšia. Nie sú vôbec univerzálne a ich hlavné používanie spočíva v tvorbe dekoratívnych vzorov a výšiviek. Pokiaľ chcete mať vyšívajúci stroj, ktorý viete využiť aj ako šijacie, priplatíte si za kombinovaný stroj. Sú taktiež drahšie, s tým musíte pri ich kúpe počítať.

Ktorý typ zvoliť?

Keď už poznáte charakteristiku jednotlivých typov šijacích strojov, nemal by pre vás byť problém zvoliť ten najvhodnejší pre vás. Aby sme si to ale zrekapitulovali – mechanické šijacie stroje sú lacnejšie, ale ich charakteristika ovládania je zložitejšia a ponúka vám toho menej, než elektronické šijacie stroje. Tie sú síce drahšie, ale funkčne pokročilejšie a ušijete toho s nimi viac. Keď budete poznať vaše približné zámery a zvládnete odhadnúť množstvo financií, ktoré budete chcieť do stroja investovať, zvládnete si z nich vybrať. Podľa typu šijacieho stroja potom máte na výber buď univerzálny šijací stroj, rôzne typy overlocku alebo vyšívajúce stroje, prípadne kombinované šijacie a vyšívajúce. Tu je potreba vyberať podľa toho, čo chcete šiť, tak aj podľa vašich finančných podmienok a podľa skúseností.

back to menu ↑

Test klasických šijacích strojov

V prvej kapitole testu sme sa rozhodli venovať sa klasickým šijacím strojom, ktoré každý pozná. Jedná sa o najbežnejšie, nerozšírenejšie a najjednoduchšie zariadenia, ktoré vám ponúkajú klasické stehy a s ktorými s trochou skúseností zvládnete ušiť takmer čokoľvek.

Najlepšie klasické šijacie stroje do 400 eur

V tejto kategórii zoženiete veľmi lacné šijacie stroje, ich hlavnou prednosťou je cena. Postačia na jednoduché domáce šitie alebo opravy potrhaného oblečenia, ale na viac nie. Často sú mechanicky ovládané.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet programov Cena
1. Singer SMC 3323
23 Zistiť cenu
2. Janome 920
21 Zistiť cenu
3. Brother NV 15
16 Zistiť cenu
4. Janome 423
23 Zistiť cenu
5. Toyota Super Jeans 34
34 Zistiť cenu

Najlepšie klasické šijacie stroje od 400 do 800 eur

Stredná trieda klasických šijacích strojov, kde zoženiete pokročilé prístroje s väčším počtom funkcií a typov stehov. Sú vhodné predovšetkým pre skúsenejšie užívateľky.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet programov Cena
1. Brother F 420
140 Zistiť cenu
2. Janome 5060 DC
60 Zistiť cenu
3. Toyota OEKAKI50R
50 Zistiť cenu
4. Brother F 410
100 Zistiť cenu
5. Pfaff Ambition 610
388 Zistiť cenu
6: JANOME SKYLINE S3
402 Zistiť cenu

Najlepšie klasické šijacie stroje od 800 eur

Najdrahšia kategória šijacích strojov v našom teste, ktorých cena môže narásť až na 4 000 eur. Sme na prelome poloprofesionálnych a profesionálnych priemyslových strojov, určených pre dielny alebo aspoň pre veľmi skúsené užívateľky, ktoré šijú vo veľkom.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet programov Cena
1. Janome MC 9400 QCP
763 Zistiť cenu
3. Brother NV 1800 Q
232 Zistiť cenu
2. Janome SKYLINE S7
580 Zistiť cenu
4. Husqvarna Viking Sapphire 930
215 Zistiť cenu
5. Brother NV 1100
140 Zjistit cenu

Klasické šijacie stroje a ich charakteristika

Klasické šijacie stroje sú určené predovšetkým k tvorbe klasických stehov rôznych typov (záleží len na počte programov stroja, koľko typov stehu zvládne), ale nenechajte sa omámiť počtom programov. Väčšinou nevyužijete všetky a v domácom prostredí si vystačíte s tými základnými. Od určitej fázy je jedno, či má stroj 300, 500 alebo 1 000 programov na stehy. Šijacie stroje, ktoré sú pokročilejšie, vám ponúkajú vychytávky, ako je automatické navliekanie nite do ihly alebo automatické zašitie, väčšina nami vybraných a testovaných strojov zvláda aj overlockový steh, ale nie veľmi dokonalý, len z dvoch nití. Umožňujú vám ale takto šiť aj tričká alebo mikiny. Cenové rozpätie je veľmi široké, čo môže byť určitá nevýhoda pri výbere.

Aby sme vám ich ešte viac priblížili, ide v podstate o rovnaký princíp, aký sa používal u starých šľapacích strojoch (len s istou obmenou – moderné šijacie stroje majú motor a šľapanie sa vôbec nevyužíva). Dnes je u týchto strojoch bežné elektronické ovládanie, ale pri lacných prístrojoch alebo u starších modeloch sa môžete stretnúť aj s mechanickým. Už sa vám ho ale nevyplatí kupovať, jedine v prípade, keď je vašou prioritou nižšia cena. Z nášho pohľadu sú najvšestrannejšie, najjednoduchšie na ovládanie a pomerne pohodlné.

Výhody

Univerzálne použitie

Široký výber

Jednoduché domáce použitie


Nevýhody

Veľké cenové rozpätie

Nedokonalý overlock

back to menu ↑

Test overlockových šijacích strojov

Overlocky, na rozdiel od predchádzajúcej kategórie, už natoľko univerzálne nie sú. Na druhej strane, zatiaľ čo bežný šijací stroj nevie zošívať okraje a je potreba si poradiť inak, overlock práve v tejto veci vyniká. Je určený hlavne na švy, čomu je prispôsobená celá štruktúra stroja.

Overlockové šijacie stroje a ich charakteristika

Už sme si povedali, že overlockové šijacie stroje sú určené hlavne na takzvaný overlockový zošívací šev. Bežný stroj toto nedokáže, čím sa overlock stáva jedinečným a nenahraditeľným. Rovnako tak bude zvládať ozdobné lemy. Na druhej strane, niektoré klasické stehy, aké zvládne bežný stroj, overlock vedieť nemusí. Inak sa samozrejme táto kategória dá rozdeliť na celú radu ďalších typov – ultralock, coverlock, multilock a tak ďalej, to už je len otázka vašich osobných preferencií a my sme sa rozhodli v našom teste túto kategóriu ďalej neupresňovať.

Pri overlockových šijacích strojoch by vás určite mal zaujímať počet nití (3,4 alebo 5), s ktorými stroj pracuje. Rovnako tak by ste sa mali pozerať na to, v akom usporiadaní sú na stroji a či je možné s nimi pracovať. Overlock je možné prispôsobiť tak, aby bol vkusný a zároveň praktický a pevný. Tým, že sa jedná o šev, ktorý vystúpi do priestoru, nebude u trička alebo pri šatách na bokoch vôbec vidieť. Oblečenie potom vyzerá profesionálnejšie. Čo býva pri týchto strojoch obmedzujúce, to je väčšinou ich cena, ktorá je vyššia než u klasických strojoch (z ktorých niektoré overlock, aj keď nedokonalý, zvládajú). Niekomu môže takisto vadiť aj o niečo zložitejší mechanizmus, než na aký sme od klasických strojov zvyknutí. Funkčné vybavenie nie je možné porovnávať s klasickým šijacím strojom.

Výhody

Dokonalý overlock

Pevné a vkusné švy

Dekoratívne stehy na okrajoch


Nevýhody

Limitujúce pri inom používaní, nie sú dostatočne univerzálne

Vyššia cena

back to menu ↑

Test vyšívacích strojov

V rámci testu šijacích strojov sme sa rozhodli otestovať taktiež vyšívajúce stroje. Ich využitie je trochu iné a cieľom je predovšetkým tvorba dekoračných výšiviek (aj veľkoplošných), nie sú určené na klasické šitie. Ale aj tak sa môžu niektorým užívateľom vyplatiť.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Vyšívacia plocha Počet vzorov Cena
1. Brother Innov V3
300 x 180 mm 227 vzorov Zistiť cenu
2. Brother NV 800 E
160 x 260 mm 138 vzorov Zistiť cenu
3. Janome MC 500 E
200 x 200 mm 160 vzorov Zistiť cenu
4. Brother Innov-is F440e
180 x 130 mm 138 vzorov Zistiť cenu
5. Brother Innov-is M240ED
100 x 100 mm 125 vzorov Zistiť cenu

Vyšívacie stroje a ich charakteristika

Aká je primárna úloha vyšívajúcich strojov, to sme si už povedali. Ide o tvorbu výšiviek a dekorácií tak, aby ich spracovával stroj a nemuseli ste ich robiť ručne (na klasické šitie sa nehodia). Ručné vyšívanie má svoje kúzlo, ale pokiaľ potrebujete spraviť viac kusov v rovnakom tvare, alebo pokiaľ si s ihlou a bavlnkou nerozumiete, je stroj určite vhodnou voľbou. Problémom pri nich býva ich cena, ktorá je často závratná. Dopredu chceme upozorniť na to, že sme do testu neumiestnili niektoré profesionálne modely. Sú síce podľa parametrov aj kvality vynikajúce, ale cena je natoľko vysoká, že nie sú pre bežných užívateľov dostupné. Môžu dosiahnuť cenu aj viac ako 4 000 eur, čo je na obyčajné domáce šitie veľa. Preto tu uvádzame predovšetkým hobby a poloprofesionálne stroje, ktoré môžu u vás doma nájsť uplatnenie. Tie najdrahšie nechávame na priemyselných veľkovýrobcov a šijacie salóny.

Inak sú ale vyšívajúce stroje vítanými pomocníkmi. Pokiaľ disponujú aspoň základnými funkciami, ako je automatické navliekanie alebo odstrihnutie nite, kvalitným softwarom na grafické spracovávanie výšivky a elektronickým ovládaním, môžete sa spoľahnúť, že sa vám s nimi bude dobre pracovať. Pravda – výšivka stráca na efekte tým, že je robená strojom a vo viacerým kópiách, navyše niektoré stehy od stroja nemusia byť dokonalé, ale pri väčšom počte vyrábaných kusov to určite oceníte, pokiaľ vás živí napríklad domáca dielňa na šitie tričiek alebo čiapok na objednávku, potom sa bez stroja pravdepodobne vôbec nezaobídete. Vyšívanie je navyše rýchle a pomerne presné.

Výhody

Tvorba veľkého počtu výšiviek

Rýchlejší ako ručné vyšívanie

Presnosť pri vyšívaní


Nevýhody

Nie je možné ním nahradiť šijací stroj

Vysoká cena

back to menu ↑

Test kombinovaných vyšívacích a šijacích strojov

Ide o kombináciu klasických a vyšívajúcich strojov, ktoré sú zmienené vyššie. Môžete to brať tak, že tieto prístroje kombinujú výhody oboch a sú teda multifunkčnejšie a univerzálnejšie, ale zároveň aj výrazne drahšie.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Vyšívacia plocha Cena
1. Pfaff Creative 1.5
240 x 150 mm Zistiť cenu
2. BERNINA 570 QE
250 x 150 mm Zistiť cenu
3. Brother Innov-is M280D
100 x 100 mm Zistiť cenu
4. Veronica 909
210 x 130 mm Zistiť cenu

Kombinované vyšívacie a šijacie stroje a ich charakteristika

V tejto kategórii nájdete asi najuniverzálnejšie stroje na trhu. Okrem toho, že je možné ich využiť jak plnohodnotné šijacie stroje (často na vysokej funkčnej úrovni) môžu slúžiť aj ako vyšívajúce stroje. Pre vás to znamená zložitejší výber, pretože musíte sledovať parametre oboch prístrojov, ale zároveň tým ušetríte, pretože kupujete len jeden stroj. Cena býva vysoká, s tým ale musíte počítať aj pri klasických vyšívajúcich strojoch. Ideálne sú pre človeka, ktorý chce doma šiť oblečenie nie len príležitostne, ale častejšie, alebo dokonca pre toho, kto si chce otvoriť menšiu textilnú dielňu. Kusy, ktoré na týchto strojoch vyrobíte budú nie len šité ručne, podomácky, ale budú aj ozdobené dekoráciami a výšivkami.

Výhody

Vysoká univerzálnosť

Spojenie dvoch strojov do jedného

Dobrá funkčná vybavenosť


Nevýhody

Menší výber

Vysoká cena

back to menu ↑

Kvalitné značky šijacích strojov

V našich testoch býva zvykom venovať sa aj značkám a výrobcom daného tovaru, v tomto prípade šijacích strojov. Zastávame totiž názor, že značka vám pri výbere môže mnoho napovedať a že sa nevyplatí ju podceňovať. Rozhodne je väčšou istotou vybrať si stroj od výrobcu, ktorý pôsobí na trhu dlho a vybudoval si dobré meno, než od nejakej neznámej firmy z východu. Známy a veľký výrobca má totiž celú radu predností:

 • Meno, ktoré je známe po celom svete a ku ktorému sa viaže dlhá tradícia, je svojím spôsobom zaväzujúca a nikto si dlho vybudovanú značku nechce pokaziť.
 • Veľkovýrobca znamená mimo iného aj to, že sa dá výhodnejšie nakupovať materiál a dá sa na ňom niečo ušetriť. Navyše veľká firma si môže dovoliť nakupovať ho vo vysokej kvalite.
 • Pri veľkom objeme výroby sa vyplatí investovať do inovácií a výskumu nových technológií.
 • Zamestnávajú odborníkov, ktorí majú cenné znalosti a skúsenosti, a môžu ich úmerne tomu zaplatiť.
 • Disponujú kvalitnejšími mechanizmami výstupnej kontroly.
 • Majú často hustú sieť servisu a ponúkajú dodatočné služby.

Takto by sme mohli pokračovať. Nechceme ale v žiadnom prípade tvrdiť, že menšia firma nedokáže vyrobiť poctivý šijací stroj, ale u väčších a známejších značiek máte väčšiu šancu a navyše bude stroj aj cenovo dostupnejší či prepracovanejší.

back to menu ↑

Ako vybrať šijací stroj v niekoľkých kapitolách

A sme u toho, čo váš asi zaujíma najviac. Ako vybrať šijací stroj tak, aby vám čo najviac vyhovoval a aby odpovedal vašim potrebám? Dopredu si vyberte, ktorá kategória šijacích strojov je pre vás najvhodnejšia. Predovšetkým by ste sa nemali hnať za tým najdrahším ani za tým, ktorý je najviac naplnený funkciami a rôznymi stehmi. Popravde – bude vám k ničomu 300 rôznych stehov, pokiaľ pre nich nemáte využitie, len by ste si zbytočne priplatili za to, že ich stroj bude vedieť. Odporúčame teda dopredu si premyslieť, čo od stroja očakávate, ako často plánujete šiť a podobne. Zhodnotiť by ste mali svoje skúsenosti, čas, účel kúpi a ďalšie veci, ktoré môžu výsledné použitie ovplyvniť. Dáme vám niekoľko príkladov:

 • Ste začiatočník, ktorý si zháňa svoj prvý stroj a neviete, čo od neho očakávať? Určite si na vyskúšanie kúpte skôr lacnejší stroj. Odporúčame elektronické ovládanie, niektoré základné funkcie, ale s programami to nepreháňajte, pravdepodobne by vás zmiatlo a možno aj odradilo zložitejšie ovládanie. Šitie si vyskúšajte a k lepšiemu stroju môžete prejsť kedykoľvek. Zato keby ste zistili, že šitie nie je nič pre vás, nebude škoda lacnejšieho stroja.
 • Plánujete so strojom opravovať poškodené oblečenie, prípadne príležitostne aj šiť nové kusy? Asi by už stálo za to popozerať sa po pokročilejšom stroji. Už viete, čo a jak so strojom robiť, poznáte svoje možnosti a limity a voľbu funkcií by ste mali prispôsobiť svojim potrebám. Myslite na to, že každá funkcia navyše znamená navýšenie pôvodnej ceny. Pokiaľ teda neplánujete šiť overlockové švy, nie je potreba, aby to váš stroj vedel. A podobne – vyberajte úmerne svojím schopnostiam a potrebám.
 • Pokiaľ ste tak pokročilý užívateľ, že chcete šiť vo veľkom, alebo dokonca plánujete ušité oblečenie predávať (úprimne – v dnešnej dobe je malá živnosť a textilná výroba vie šikovným spôsobom, ako si zarobiť), mali by ste si zvoliť poloprofesionálny alebo profesionálny stroj. Ten bude drahý a musíte s tým počítať, na druhej strane získate pomocníka s celou radou užitočných funkcií, ktoré prácu uľahčia a urýchlia. Keďže v tejto fáze už šitiu asi rozumiete, zvládnete využiť celú radu stehov alebo dekorácií, možno sa vám bude hodiť aj šijací stroj kombinovaný s vyšívaním, aby ste mohli nielen šiť oblečenie ale zároveň ho aj zdobiť.

Týmto sa vám kategórie, z ktorých by ste mohli stroj vyberať, výrazne zmenšia a urýchli to váš výber. Pokiaľ od vybraných strojov odfiltrujete tie, ktorých značka vo vás nebudí veľkú dôveru, môžete prikročiť k výberu podľa parametrov. Ktoré by ste mali sledovať?

Typ ovládania? Víťazia skôr elektronické

Dovoľte nám sa na úvod trochu opakovať. Už v kapitolke, venujúcej sa rozdeleniu šijacích strojov do základných kategórií, sme sa zmienili o mechanických a elektronických strojoch. Radi by sme na to naviazali. Mechanické šijacie stroje sa ovládajú sústavou gombíkov, tlačidiel a pák, ktoré vykonávajú vo vnútri stroja požadovaný úkon vďaka celej rade mechanických súčiastok. Nedávajú vám toľko možností šitia, ale sú lacnejšie. Manipulácia s nimi môže byť spočiatku zložitá, ale akonáhle si ju osvojíte, je to hračka, často býva ešte k tomu aj napríklad regulácia rýchlosti plynulá (snažte sa, aby stroj reguláciou rýchlosti disponoval, bez nej sa ťažko zaobídete a šitie bude nepohodlné), čo môže byť výhoda. Naopak, elektronické stroje bývajú drahšie, ale zato vďaka nim máte výrazne viac možností a funkcií. Ovládanie je zložitejšie pre starších ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s modernou elektronikou, ale dá sa pomerne rýchlo naučiť. Prevádza sa cez displej, ktorý je na stroji, a obvykle je dotykový, a mali by ste si pri tom strážiť niekoľko vecí:

 • Dobrá čitateľnosť aj v osvetlenej miestnosti.
 • Ľahké a intuitívne ovládanie, ktoré si ľahko zapamätáte.
 • Užívateľsky prívetivý software, v ktorom sa vyznáte
 • Pokiaľ nie ste zdatní v cudzích jazykoch, mal by vás zaujímať jazyk, ktorým sa s vami bude stroj dorozumievať. Slovenčina, poprípade čeština, je v dnešnej dobe pomerne bežná, veľakrát ale narazíte aj na anglicky naprogramované stroje a tam môže začať problém.

Pre oba typy ovládania platí, že je najlepšie si ich určite v kamennom obchode vyskúšať. Môžete tak ľahko zhodnotiť, či vám daný systém naozaj vyhovuje a je vám príjemný. Pokiaľ vám bude šitie nepohodlné, alebo budete mať pocit, že sa v stroji strácate, je to najlepšia cesta k tomu, aby vás táto činnosť prestala baviť, čo by bola škoda.

Počet a druhy stehov, ktoré vám stroj ponúka

Teraz sa dostávame k parametru, ktorý často zákazníci riešia zle. Nie je potreba sa za každú cenu pozerať na absolútny počet stehov, skôr sledujte ich druhy. Pokiaľ vám ich stroj ponúka niekoľko sto rôznych stehov, s najväčšou pravdepodobnosťou si ich všetky ani len nezapamätáte, nieto ešte aby ste ich použili. Vyberte niekoľko základných a zvyšok sa vám bude hodiť len príležitostne alebo skoro vôbec. Obecne platí, že ovládanie sa úmerne s počtom stehov stáva zložitejším a komplikovanejším. Je potom škoda platiť za príliš vysoký počet funkcií. Skôr sa pozerajte na to, o aké stehy sa jedná, a snažte sa, aby stroj zvládol všetky vaše obľúbené a používané.

Pokiaľ ste sa dostali cez tento bod, je na čase, aby ste porovnali počet a cenu jednotlivých vybraných strojov. Ako začiatočníkov vás uspokojí pravdepodobne pätnásť až dvadsať rôznych stehov, pokročilejší ich môžu využiť niekoľko desiatok a až profesionáli využijú stroj s viac než sto rôznych stehov a funkcií. Opäť by ste sa ale nemali dať očariť a mali by ste hľadieť aj na druh stehu. Inak, aby sme boli úplne presní, počet stehov, ktoré stroj zvládne, sa obvykle pohybuje od päť do tristo stehov, s tým, že existujú výnimky na oboch stranách rozsahu.

Pokiaľ ste pokročilejší v práci so šijacím strojom, nemôžeme vám do výberu stehu príliš hovoriť. Pokiaľ ste ale začiatočníci, určite vám poradíme aspoň základné stehy, ktoré by vám nemali chýbať:

 • Rovný steh
 • Endlovací steh
 • Elastické a pružné stehy
 • Slepý steh
 • Kľukatý steh

Z pokročilejších funkcií by sme potom radi zmienili steh overlockový (na vytváranie pevných švov) a dekoratívny či vyšívajúci na tvorbu rôznych ozdôb alebo písmeniek. Z ďalších funkcií býva pomerne príjemné, pokiaľ stroj vie obšiť gombíkovú dierku, prišiť gombík, našiť zips alebo automaticky natiahnuť a odstrihnúť niť. Funkciám sa ale budeme venovať až neskôr v samostatnej kapitole. Okrem počtu stehov by ste mali sledovať aj pridané funkcie stroja, ktoré väčšinou umožňujú ďalšie práce s látkou, ako je ohýbanie alebo nariasenie.

Sledujte, ktoré materiály stroj zvládne

Ak máte aspoň malé tušenie, čo budete šiť a z akých materiálov, mali by ste sa uistiť, že si stroj s danou látkou poradí bez chybných stehov. Dobré je si to aj vyskúšať, to vám ale nedovolí každý obchodník. Problémy bývajú pri silnejších materiáloch, ako je napríklad riflovina, alebo tam, kde zošívate väčší počet vrstiev. Rovnako tak býva problém aj pri veľmi jemnom alebo elastickom materiáli, ktorý sa môže trhať alebo strácať na schopnosti. Aj tu by ste mali vyberať veľmi opatrne. Spojenie materiálu a vhodného stehu zaistia vhodné programy, ktorých býva pri moderných strojoch (elektronicky ovládaných) desiatky. Kombinácie stehov a materiálov zaisťuje optimálne nastavenie na akékoľvek šitie.

Rýchlosť a jej regulácia

Rýchlosť šijacieho stroja je už trochu menej dôležitý, ale nie však úplne zbytočný údaj. Vypovedá o tom, ako dobre sa vám bude so strojom pracovať. Nie vždy je dobrou voľbou ten najrýchlejší stroj, ktorý zvláda napríklad 1 000 stehov za minútu. Ideálne je skôr široké rozmedzie medzi maximom a minimom a dobrá regulácia, ktorá má buď dostatok stupňov (v tomto prípade sa jej hovorí skoková), alebo je ešte viac plynulá. Hneď vám vysvetlíme prečo. Sú činnosti, ktoré vyžadujú veľa pozornosti, a kde je vysoká rýchlosť skôr na škodu (neustrážite si steh, chybu si všimnete až neskôr a je problém šiť menšie úseky látky). Tam sa vám vyplatí, keď stroj umožňuje pomalé šitie, napríklad 60 alebo 70 stehov za minútu. Naopak, pri dlhých úsekoch látky, švoch tričiek alebo šatoch sa vyplatí vyššia rýchlosť. Aká, to necháme na vás, záleží to na vašich schopnostiach a na tom, na čo všetko si trúfnete. Ale ak zvolíte vysokú maximálnu rýchlosť, môžete ju kedykoľvek zregulovať. Stroju by potom nemal chýbať spätný chod, ktorý využijete napríklad pri zašití stehu.

Materiál a hmotnosť určujúca možnosti manipulácie

Šijací stroj pravdepodobne nebudete mať umiestnený v izbe napevno. Väčšinou ho budete skladovať napríklad v skrini, a keď už ho budete potrebovať, vytiahnete ho. Aby toto sťahovanie nebolo zbytočne namáhavé, mali by ste sa pozerať aj na to, jak je šijací stroj ťažký, z akého je materiálu a jak je veľký. Priemerná hmotnosť šijacích strojov sa pohybuje okolo 7 kilogramov, čo nie je zlé. Je to vhodný kompromis medzi životnosťou, odolnosťou materiálu a pritom ľahkou manipuláciou. Inak sa na trhu stretnete jak s ľahšími šijacími strojmi, tak aj s výrazne ťažšími. Tie ľahšie sa potom ďaleko jednoduchšie sťahujú, na druhej strane však materiálom je pri väčšine plast. Takýto šijací stroj veľmi neodporúčame, pretože jeho životnosť je obmedzená (niekto sa ale nechá presvedčiť tým, že je lacný). Navyše nie je pri šití tak stabilný a môže sa napríklad triasť alebo kolísať. Ťažšie šijacie stroje sú väčšinou kovové, takže sú pevnejšie, ale na druhej strane výrazne ťažšie.

Zmienených 7 kilogramov je optimum, kedy je väčšina dôležitých súčiastok stroja z kovu, plášť z plastu, a so strojom manipulujete takmer bez námahy. Rovnako tak by ste mali sledovať rozmery šijacieho stroja. Nie sú síce tak dôležité, ako napríklad pri chladničkách alebo pračkách, ale uniknúť by vám nemali. Jak s ohľadom na to, či máte dostatočne veľký skladovací priestor, tak s ohľadom na pracovný priestor. Ten je pri veľkých strojoch výrazne väčší, často ho rozširuje aj dodatočný stolček, ktorý sa k stroju pridá. Veľkosť pracovného priestoru by ste určite podceniť nemali, na pohodlnú prácu so strojom je to dôležitý parameter. S ohľadom na možnosti skladovania odporúčame hľadať kompromis, nekupovať najväčší stroj, pokiaľ ho nemáte kam dať, ale zároveň voliť taký, ktorý má dostatočný pracovný priestor.

Design šijacích strojov

Hľadisko designu sme si nechali až na koniec. Z nášho pohľadu je pri nákupe šijacieho stroja najmenej významný parameter, zároveň ale vieme, že celej rade užívateliek na ňom záleží. Povedali by sme to takto – každý druh šijacieho stroja má svoj unikátny design:

 • Klasické šijacie stroje pozostávajú z pracovnej plochy a ramena v tvare písmena L, ktoré je do tejto pracovnej plochy zasadené a vychádza z tela.
 • Overlock je v niektorých rysoch podobný, ale rameno aj telo stroja sú výrazne menšie, pracovná plocha je riešená inak a najdominantnejší je na nich stojan na niekoľko nití, s ktorými stroj paralelne pracuje.
 • Vyšívajúci stroj je podobný obom zmieneným typom, ale disponuje väčším displejom a pracovnou plochou.

O designe ďalej rozhoduje napríklad materiál stroja, jeho farba, ktorá môže byť rôzna, a spôsob ovládania. Nechávame túto kapitolku výberu na vás a vašom vkuse, len by sme vás chceli ešte raz upozorniť, že design nie je kritérium, ktoré by malo byť rozhodujúce.

back to menu ↑

Aké príslušenstvo dokúpiť k šijacím strojom?

Pomerne dosť často sme hovorili v súvislosti so šijacími strojmi o ich funkčnom vybavení. Teraz by sme ho konečne chceli trochu viac rozviesť. Počet funkcií a hlavne ich druh je pre vás určitým vodítkom pri výbere stroja. Určite sa vám nevyplatí zaplatiť veľa peňazí za stroj s veľkým počtom funkcií, ktoré nevyužijete. A naopak, pokiaľ ste nároční zákazníci, mali by ste hľadať funkcie úmerné svojím skúsenostiam a požiadavkám, pretože lacný stroj vám nevystačí. Pripravili sme pre vás slovníček najčastejších funkcií vrátane ich vysvetlenia a ďalej je už len na vás, či sa rozhodnete o to, že práve tieto funkcie chcete mať u vášho stroja.


back to menu ↑

Finálny verdikt

Porovnaním cien šijacích strojov sme došli až na koniec nášho článku. Samozrejme, určite by stálo za to ešte raz si celý výber šijacieho stroja zrekapitulovať a prejsť od začiatku. Predovšetkým si musíte dobre rozmyslieť o aký šijací stroj máte záujem, čo od neho očakávate a ako často plánujete šiť. Rovnako tak by ste sa mali zamyslieť nad tým, koľko máte so šitím skúsenosti a aké funkcie od stroja očakávate. Na výber máte z niekoľkých typov strojov – klasických, overlockových a vyšívajúcich (prípadne môžete naraziť na kombináciu týchto typov) a každý z nich vie niečo iné. Voľbu prispôsobte svojím potrebám.

Ďalej by ste sa mali rozhodnúť, ktorým značkám veríte a ktorým nie. Šijacie stroje Singer, Brother, Bernina alebo Juki sú klasika, s ktorou škodu určite nespravíte. Ďalej prichádza na rad výber podľa parametrov. Nesnažte sa vybrať najlepší stroj, ten bude drahý, skôr voľte optimum pre vaše potreby a využitie. Vyberte si funkcie, programy a stehy, ktoré určite využijete, a na tých trvajte. Pokiaľ ale si myslíte, že danú funkciu nevyužijete, nemusíte na nej trvať. Naopak, o to by bol stroj drahší. Rovnako tak ďalšie parametre, ako je rýchlosť alebo veľkosť pracovnej plochy, prispôsobte svojím potrebám a nehľadajte za každú cenu to najlepšie a najväčšie.

Z hľadiska ovládania stroja máte dve možnosti – odporúčame skôr elektronické (s displejom), ale môžete zvoliť aj mechanické, pokiaľ túžite po lacnom stroji. Či už tak alebo tak, mal by byť stroj plne vyhovujúci. Ovládanie vám musí byť pohodlné, jednoduché a intuitívne. Pri elektronických by software nemal byť komplikovaný a najlepšie bude, keď bude v slovenčine, prípadne v češtine. Skontrolujte si ale aj manipuláciu so strojom, jeho mobilitu a zhodnoťte aj materiál, z ktorého je vyrobený. Čím odolnejší stroj, tým lepšie. Design, ktorý považujeme za menej podstatný parameter, môžete nechať až na koniec. Ak si na záver ešte skontrolujete, či stroj naozaj vie všetko, čo potrebujete a zhodnotíte, či je jeho cena primeraná tomu, čo zvláda, máte vybrané.

back to menu ↑

Cenové rozlíšenie šijacích strojov

Máloktorý tovar na trhu sa pohybuje v tak širokom cenovom rozmedzí, ako šijacie stroje. Ich ceny sa môžu pohybovať od sto až dvesto eur až po viac než štyritisíc eur. Úmerne s cenami rastie kvalita, výkonnosť a funkčné vybavenie stroja. Lacné šijacie stroje sú vhodné skôr pre začiatočníkov a pre tých, ktorí neplánujete šiť veľmi často a chcú stroj využiť skôr k opravám oblečenia. Naopak, profesionálne alebo poloprofesionálne stroje využijú skúsenejší užívatelia, samozrejme za vyššiu cenu. Čo sa týka cenových kategórií, rozdelili by sme stroje takto:

 • Lacné šijacie stroje – pri nich môžete očakávať cenu do 150 až 200 eur. Často ide o mechanicky ovládané stroje, ktoré majú od päť do dvadsať programov, priemerné spracovanie, často sú ľahšie plastové a ponúkajú základné funkcie.
 • Nižší stredný priemer šijacích strojov – pohybuje sa medzi 200 a 400 eur. Funkčné vybavenie sa posúva na vyššiu úroveň, očakávať môžete väčší počet programov, osvetlenia, nastavenie dĺžky a šírky stehov alebo voľné rameno. Ovládanie je elektronické a používa sa k nemu displej.
 • Stredná trieda šijacích strojov – tá sa cenami pohybuje od 400 do 1 000 eur. Ide o pokročilé stroje pre pokročilejších užívateľov, často ponúkajú viac než 100 druhov stehov, celú radu funkcií, ako je automatické navliekanie nite, automatický odstrih, veľký displej a jednoduché elektronické ovládanie. Súčasťou šijacieho stroja bývajú pracovné stolíky, v tejto cenové relácii sa stretnete s overlockmi a lacnejšími vyšívajúcimi strojmi.
 • Vyššia stredná trieda šijacích strojov – čo sa týka cien, pohybujú sa medzi 1 000 až 1 500 eurami. Jedná sa o poloprofesionálne stroje s veľkým množstvom funkcií a programov. Tých je dosť na to, aby ich začiatočník plne nevyužil. Určené sú pre pokročilých užívateľov, ktorí plánujú šiť vo veľkom. Pre začiatočníkov nie sú vhodné, pretože sú zložitejšie, drahšie a plne by ste ich na začiatku nevyužili.
 • Profesionálne stroje – nad 1 500 eur sú v ponuke profesionálne stroje, určené na šitie vo veľkom. Cena môže dosiahnuť až 6 000 eur. Ide jak o klasické stroje, tak aj overlockové a vyšívajúce stroje. Môžu mať aj 1 000 programov, radu funkcií, svetlo, automatiku a jednoduché ovládanie. Pri vyšších strojoch je štandardom dobrý grafický software. Bývajú plne automatické, určené k veľkovýrobe v textilných dielňach. V domácom použití nemajú miesto.

back to menu ↑

Aké príslušenstvo očakávať pri šijacích strojoch?

Než sa s vami rozlúčime, dlžíme vám ešte pár informácií o príslušenstvách k šijacím strojom. Niektoré bývajú súčasťou stroja, niektoré je potreba dokúpiť, ale nemali by ste sa bez nich snažiť obísť. Šitie je príjemnejšie a pohodlnejšie, pokiaľ máte všetko po ruke. O čo sa jedná?

 • Sada ihiel a nití
 • Pätky rôzneho druhu
 • Cievky a čiapočky
 • Štetec na čistenie zaprášených častí stroja
 • Skrutkovač

Zoznamom príslušenstiev, ktoré k strojom potrebujete, by sme sa s vami rozlúčili. Veríme, že vám náš test pomohol vybrať dobrý a kvalitný šijací stroj, a budeme sa na vás tešiť pri čítaní našich ďalších testov.

Šijacie stroje
5 (100%) 2 votes
Necenzurovane.sk