Najlepšie krovinorezy 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho krovinorezu.
 • Zvoľte si na základe záberu hlavy, výkonu a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP krovinorezy roku 2019

Úvod

Pokiaľ máte záhradu, iste nám dáte za pravdu, že rozhodne vyzerá oveľa lepšie pekne zarovnaný a upravený trávnik, než prerastené trsy trávy. Na pokosenie veľkých plôch trávnika vám dobre poslúžiaklasické záhradné kosačky, či už benzínové, elektrické alebo akumulátorové (tým sa venuje náš test kosačiek 2018, do ktorého môžete príležitostne tiež nahliadnuť), avšak menšie priestory okolo plotov, stromčekov alebo napríklad altánku s nimi neposekáte, pretože nože kosačky sa tam nedostanú. Rovnako tak môžu mať klasické kosačky problém s veľmi vysokou trávou, ktorú by namiesto pokosenia len zľahla. Posekať s nimi kríky alebo zdrevnatené rastliny je potom veľmi ťažké. K tomu, aby ste sa zbavili zvyškov porastu, ktoré by kazili celkový dojem zo zarovnaného a pokoseného trávnika, slúžia práve krovinorezy. Okrem obsekania miest, kam sa klasická kosačka nedostala, vám taktiež môžu pomôcť zbaviť sa aj kríkového alebo čiastočne zdrevnateného porastu, v prípade núdze alebo poruchy s nimi môžete klasickú kosačku aj nahradiť (ale kosenie je potom výrazne zložitejšie, takže sa tomu snažte vyhnúť).

Samozrejme, ako asi tušíte, jedná sa o veľmi širokú kategóriu tovaru. Kritérií, na základe ktorých by bolo možné krovinorezy rozdeliť, je hneď niekoľko. Okrem klasického delenia na hobby, poloprofesionálne a profesionálne prístroje, podľa výkonu ich môžeme rozdeliť napríklad aj podľa veľkosti, druhu pohonu alebo spôsobu sekania (teda či používajú strunu alebo nôž). V rámci jednotlivých tried sa potom prístroje líšia kvalitou motora, veľkosťou, hmotnosťou, šírkou záberu, komfortom alebo napríklad spotrebou. Navyše je potreba pamätať na to, že nehľadáte najvýkonnejší a najväčší prístroj, ale pokiaľ možno ten najoptimálnejší. Parametre krovinorezu bude potrebné si dať dohromady s údajmi, ktoré sa týkajú vašej záhrady (najmä s veľkosťou, druhom porastu alebo jej členitosťou), prípadne vašej klasické kosačky. Pri tej vás bude zaujímať najmä to, koľko toho zostane na ručné dokosenie krovinorezom.

Keďže chápeme, že pre niekoho môže byť výber vhodného krovinorezu zložitý a že nie každý sa v danej problematike vyzná, rozhodli sme sa zostaviť veľký test krovinorezov 2018, v ktorom by sme vám chceli v jednotlivých kategóriách predstaviť najlepšie krovinorezy, ktoré sú na trhu, a to ako lacné krovinorezy, tak aj drahšie a kvalitnejšie modely. Okrem prehľadných rebríčkov potom pre vás máme pripravený aj výber tradičných a preverených značiek a veľký článok, venujúci sa otázke, ako vybrať krovinorez. Ak si chcete nechať pomôcť a potrebujete radu, môžeme sa do toho hneď pustiť. Začneme pekne poporiadku.

back to menu ↑

V akých kategóriách môžete krovinorezy dostať?

Na úvod by sme si mali trošku prejsť delenie krovinorezov do jednotlivých kategórií. Jedná sa o typ tovaru, s ktorým je to trošku zložitejšie. Predovšetkým, existujú tri rôzne kategórie krovinorezovhobby (pre občasné použitie doma, predovšetkým v záhrade a na menších plochách), poloprofesionálna (pre väčšie zatrávnené plochy) a profi (určená pre poľnohospodárov alebo lesníkov, teda tam, kde je to potrebné veľký výkon a kde sa počíta s kosením veľkých plôch napríklad na lúkach). Ďalší spôsob delenia je podľa princípu prístroja, rozlišujeme tu dva typy:

Krovinorezy

Ide o mohutné, robustné a výkonné zariadenia, najčastejšie s nožom alebo masívnou strunou, ktoré sa hodia na kosenie veľkých plôch, menších drevín a celkovo nachádzajú využitie v hustejšom teréne. Výkon motora je na čepeľ / strunu prenášaný pomocou hriadeľa. Patria sem predovšetkým benzínovej a výkonnejšie akumulátorové prístroje.

Vyžínače

menšie, menej výkonné, ale zato mobilnejší. Nehodia sa na veľké kosenia, často sú obmedzené pripojením k elektrine a využívajú na kosenie len strunu, sú skôr určené pre dokosenie miest, kam ste sa nedostali v záhrade s klasickou kosačkou. Kľúčovú úlohu tu zohráva takzvaný bowdenov kábel.

Z praktických dôvodov hovoríme v rámci nášho článku v oboch prípadoch o krovinorezoch, pretože z hľadiska potreby pre náš test je to v zásade jedno. Delenie, ktoré sme sa rozhodli uplatniť v rámci nášho testu, je podľa pohonu. Spôsobov pohonu je u krovinorezov, rovnako ako u klasických kosačiek, hneď niekoľko. V skratke – jedná sa o akumulátorový, elektrický a benzínový pohon (s dvojtaktným alebo štvortaktným motorom). Každý z týchto typov má svoje výhody, nevýhody a líšia sa výkonom, veľkosťou, cenou i využitím. Prišlo nám teda vhodné zvoliť do testu toto rozdelenie a pozrieť sa bližšie na každú z daných kategórií.

back to menu ↑

Test benzínových krovinorezov

Benzínové krovinorezy sú v tejto kategórii tovaru špičkou. Ak budete zháňať krovinorez na profesionálne použitie, nebude ani akumulátorový, ani elektrický, ale benzínový. Ten má totiž veľký výkon, nie je limitovaný dosahom šnúry ani nabitím batérie a je často mohutnejší a vhodný do terénu.

Najlepšie benzínové krovinorezy do 250 eur

V tejto kategórii nájdete skôr menšie krovinorezy na domáce použitie, väčšinou sa výkonnostne zmestia do 1,5 kW a sú vhodné skôr do záhrad. Profesionálne prístroje zoženiete vo vyššej cenovej kategórii. Výkonu potom zodpovedá aj veľkosť nádrže alebo hmotnosť prístroja.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Výkon Záber hlavy Cena
1. VeGA BC 520 PRO
1,61 kW 43 cm Zistiť cenu
2. VeGA BC 430 PRO
1,34 kW 43 cm Zistiť cenu
3. Hecht 142 BTS
1,49 kW 25,5 cm Zistiť cenu
4. Fieldmann FZS 5003-B
1,4 kW 44 cm Zistiť cenu
5. Fieldmann FZS 3020-B
1,15 kW 36 cm Zistiť cenu

Najlepšie benzínové krovinorezy od 250 eur

Medzi benzínovými krovinorezmi od 250 eur nájdeme už veľmi dobré kusy, ktoré sú poloprofesionálne až profesionálne. Môžete sa tu tešiť na veľmi výkonné kusy, hoci o niečo väčšie a mohutnejšie, než v predchádzajúcej kategórii. Hodí sa najmä pre väčšie plochy a hustejšie porast, kde ich vlastnosti plne vyniknú.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Výkon Záber hlavy Cena
1. Husqvarna 545 RX
2,1 kW 25 cm Zistiť cenu
2. Husqvarna 555 RxT
2,8 kW - cm Zistiť cenu
3. Stiga SBC 653 KD
2,2 kW 43 cm Zistiť cenu
4. Hecht 163 PROFI
2 kW - cm Zistiť cenu
5. Dolmar MS-340-U
1,6 kW - cm Zistiť cenu

Benzínové krovinorezy a ich charakteristika

Benzínové krovinorezy sú najtradičnejšie, najčastejšie používané a taktiež najvýkonnejší. Ako napovedá sám názov, beží na benzín a základom je spaľovací motor (dvojtaktný alebo štvortaktný) a hriadeľ. Vďaka tomu nie ste limitovaní ani dĺžkou kábla, ani kapacitou batérie, len musíte mať po ruke rezervu benzínu. To odporúčame, bez neho benzínový krovinorez nebude fungovať. S väčším výkonom idú ale samozrejme ruka v ruke aj väčšie nároky na veľkosť a hlučnosť. Benzínové krovinorezy sú skutočne veľmi hlučné, čo môže byť nekomfortné, a na kosenie s nimi je potreba trocha sily, čoskoro sa unavíte, sú ťažké (a sú ešte ťažšie, keď naplníte nádrž benzínom). Zároveň s tým je tiež potrebné brať do úvahy zložitosť vnútorného ústrojenstva a náročnejšiu údržbu. Avšak aj tak ich považujeme medzi krovinorezmi za špičku, do ktorej sa oplatí investovať.

Výhody

Vysoký výkon

Nič vás pri kosení neobmedzuje

Kvalitná a odolná konštrukcia


Nevýhody

Vyššia hmotnosť a hlučnosť

Nutnosť dokupovať benzín

Zložitejšia údržba

back to menu ↑

Test akumulátorových krovinorezov

Akumulátorové krovinorezy sú také krovinorezy, ktoré ku svojmu pohonu nemusia spaľovať benzín, ani nemusia byť pripojené do siete. Stačí ich vopred nabiť a zabudovaná batéria sa potom postará o zásobenie motora energiou aj v dobe, keď prístroj nie je zapojený do elektriny. Ste tak neobmedzene mobilný.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Kapacita batérie Záber hlavy Cena
1. Extol PREMIUM 8895610
1500 mAh 25 cm Zistiť cenu
2. Bosch AdvancedGrassCut 36 0.600.878.N03
2000 mAh 30 cm Zistiť cenu
3. Makita DUR181Z
4000 mAh 26 cm Zistiť cenu
4. Stiga SBC 80 D AE
5000 mAh 36 cm Zistiť cenu
5. DeWALT DCM 561P1
5000 mAh 33 cm Zistiť cenu

Akumulátorové krovinorezy a ich charakteristika

Ako napovedá sám názov, akumulátorové krovinorezy v sebe majú zabudovanú batériu, ktorú treba vopred nabiť a z nej potom motor čerpá energiu. Sú najmodernejšie, a je tu určitá pravdepodobnosť, že sa do budúcna veľmi rozšíria. Sú lacnejšie, menšie a mobilnejší, než benzínové krovinorezy, zároveň sa ale neobmedzujete šnúrou a výdrž batérií je väčšinou od 30 do 60 minút, čo na pokosenie záhrady stačí. Na rozdiel od benzínových u nich nenájdete hriadeľ, ale bowden, ktorý spôsobuje otáčanie struny (s nožom sa prakticky nestretnete). Rovnako tak sú ľahšie a menej robustné (ale zároveň aj menej odolné a kvôli tomu sa príliš nehodí do terénu). K tomu všetkému je ešte navyše motor tichý a väčšinou nemá veľkú spotrebu energie (čo je vykompenzované menším výkonom). Ideálne sú na kosenie menších plôch alebo na obsekanie plotov či stromčekov, kam sa klasická kosačka nedostane.

Výhody

Tichá prevádzka

Nie ste obmedzovaný káblom

Nie je nutné dokupovať palivo

Ľahšia konštrukcia


Nevýhody

Obmedzená doba prevádzky

Často dlhé nabíjanie

Menší výkon

back to menu ↑

Test elektrických krovinorezov

Elektrické krovinorezy označíme ako najmenej praktické. Už zo samotného názvu je zrejmé, že bez zapojenia do elektriny sa u nich nezaobídete, bez toho nebudú pracovať. To môže byť občas obmedzujúce a použitie týchto prístrojov je tak obmedzené tým, ako ďaleko vám dosiahne predlžovačka. Určite s nimi nemôžete počítať v lese alebo na lúke, využijete ich na záhrade alebo na predzáhradke, v dosahu kábla.

Elektrické krovinorezy a ich charakteristika

Elektrické krovinorezy je nutné pri použití zapojiť do zásuvky. Tým je značne obmedzený rozsah, v akom ich možno použiť a ak máte veľkú záhradu, mali by ste si skontrolovať, či máte dostatočne dlhú predlžovačku. Na použitie v teréne sa potom práve z tohto dôvodu nehodia. Majú najnižšiu spotrebu (a elektrina je lacnejšia, než benzín), ale sú tiež najmenej výkonné. Keďže všetko súvisí so všetkým, nie je prekvapením, že ruka v ruke s tým idú aj ďalšie parametre. Teda napríklad malá hlučnosť, nízka hmotnosť a naopak ľahká práca. Nie sú ale príliš komfortné, musíte si strážiť kábel, nepreseknúť ho a ťahať ho zároveň stále za sebou. Príliš ich neodporúčame, ich struna sa nehodí na zdrevnatené stonky, majú často menšiu šírku záberu a hodia sa skôr do menších záhrad na obsekanie rôznych prekážok. Na druhej strane sú lacné, dobre sa s nimi pracuje a v malej záhrade sa oplatia viac, ako veľký krovinorez.

Výhody

Malá hmotnosť a vysoká mobilita

Nízka cena

Tichý chod


Nevýhody

Obmedzený dosah

Nízke hodnoty výkonu

back to menu ↑

Niekoľko tradičných výrobcov krovinorezov

Na tomto mieste by sme sa chceli venovať niektorým veľkým výrobcom krovinorezov. Hoci sa to možno nezdá, práve značka je pomerne dôležitá a vypovedajúca ako o kvalite prístroja, tak aj o niektorých jeho parametroch a technológiách. Skôr by sme odporúčali, aby ste sa držali tradičných a rokmi preverených značiek ako tých malých a neznámych a to z niekoľkých dôvodov:

 • Veľký výrobca má viac prostriedkov,ktoré môže investovať do technológií a inovácií.
 • Môže si dovoliť zaplatiť skúsených odborníkov, ktorí danej veci rozumejú a majú kvalitné vzdelanie.
 • Tým, že často vyrába viac modelových rad, sa mu oplatí investovať do ďalšieho rozvoja.
 • Značka, ktorá má určité renomé, nebude vedome riskovať, že by si pokazila dlhodobo budovanú reputáciu a bude disponovať dobre fungujúcimi mechanizmami výstupnej kontroly.
 • Vďaka tomu, že odoberá materiál vo veľkom, oplatí sa mu investovať do kvalitných materiálov.

To sú v skratke niektoré dôvody, prečo odporúčame skôr veľkých výrobcov. Pravda – nechceme tvrdiť, že malé firmy nemôžu vyrobiť kvalitný krovinorez, to by sme im krivdili. Ale u značiek, ako je Husqvarna, Bosch alebo Stihl je predsa len väčšia pravdepodobnosť, že zakúpený výrobok bude naozaj kvalitný.

back to menu ↑

Ako vybrať krovinorez pre vašu záhradu?

Teraz sa môžeme posunúť k samotnému jadru článku, a tým bude kapitolka, v ktorej sa dozviete, ako vybrať krovinorez. Dopredu by sme vás chceli upozorniť – u krovinorezov nie je výber o tom, aby ste si na Heuréke nastavili tie najlepšie parametre a potom si ten najlepší krovinorez kúpili. Nie, je potrebné postupovať trošku inak. Skôr než by ste vyhľadali najlepší krovinorez,vyhľadáte ten najoptimálnejší prístroj. Musíte dopredu popremýšľať, čo vlastne od prístroja očakávate, ako často s ním budete pracovať, na aké plochy a s akým účelom. Rozhodujúce sú v tejto veci parametre vašej záhrady (alebo prípadne polia, lúky a podobne). Dáme vám príklad, ako uvažovať:

 • Ak chcete sekať veľké lúky, polia, alebo napríklad kosiť porast v lese (či už ide o váš pozemok, alebo sa tomu venujete v rámci zamestnania s vlastným nástrojom), určite by ste mali vyberať maximálne výkonné benzínové prístroje s veľkým počtom otáčok a mohutnou strunou alebo ostrým nožom. Hoci budú väčšie, zvládnete s nimi veľké plochy pokosiť bez problému a výraznejšie investície sa vám oplatia.
 • Ak plánujete kosiť väčšiu záhradu, sad, prípadne malé políčko, už sa vám tak veľká investícia neoplatí. Síce by ste získali dobrý stroj, ale na malom priestore by sa jeho parametre nemohli plne prejaviť, skôr by vám bolo kosenie s ťažkým krovinorezom nepohodlné a údržba by bola príliš zložitá. Tu je lepšie voliť menej výkonný, napríklad akumulátorový alebo lacnejšie benzínový krovinorez, ktorý vám na malom priestore bohato postačí, ale nebude vás obmedzovať vzdialenosť od zdroja napájania.
 • Pre malú záhradkualebo len predzáhradku vám určite bude stačiť elektrický krovinorez. Tým, že ide o malý priestor, vás nelimituje dosah šnúry, zároveň nepotrebujete platiť za prehnaný výkon, pretože časový rozdiel v kosení už nie je tak viditeľný. Naopak, s menším krovinorezom bude kosenie komfortnejšie.

Samozrejme, parametrov výberu je oveľa viac – typ motora, náročnosť zohnania servisu a náhradných dielov, údržba, otáčky alebo napríklad tvar rukoväte. Na to všetko by sme sa v nasledujúcich riadkoch chceli pozrieť, poďme teda postupne.

Pohon křovinořezu a navazující parametry

Tu sa budeme trošku opakovať, pretože otázku pohonu sme načali už pri jednotlivých testoch. V zásade máte na výber z troch možností:

 • Benzín
 • Batérie
 • Zapojenie do elektriny

Z týchto troch má každý typ svoje špecifiká, ktoré sme už uviedli. Od nich sa tiež odvíjajú parametre, ktoré u daného typu musíte sledovať, ale u ostatných sa s nimi nestretnete. Keď sa na celú vec pozrieme z hľadiska motora a výkonu umožňujú najväčší výkon práve benzínové spaľovacie motory. V nich vzniká viac energie, než koľko vyprodukuje elektromotor. Na druhej strane, vznikajú z neho nepríjemné škodliviny a pach. U krovinorezov s benzínovým pohonom by vás určite malo zaujímať zloženie paliva, veľkosť nádrže a ďalšie veci, ktoré sa fungovania motora bezprostredne týkajú.

Podľa výkonu sú potom druhé v poradí akumulátorové krovinorezy, kde je výkon oproti benzínovým ľahko znížený. Poháňa ich energia, ktorá je po nabití uložená v zabudovanom akumulátore. Určite by ste sa teda u nich mali zaujímať o kapacitu batérie či dobu nabíjania. Najmenej výkonnostné a najlacnejšie elektrické krovinorezy potom ani nádrž, ani akumulátor neobsahujú a zaujímať by vás u nich mala skôr spotreba či dĺžka kábla.

Ako vidíte, spomínané parametre sa vždy týkajú len jedného typu krovinorezov. Poďme si ich prejsť, než sa vrátime k tým, ktoré platia pre všetky krovinorezy všeobecne. Ak už máte typ pohonu krovinorezu vybraný, potom sa ospravedlňujeme a odseky, ktoré sa ho netýkajú, pokojne preskočte, nič by vám totiž možno nepriniesli.

Objem motoru

Pomerne dôležitou charakteristikou benzínových krovinorezov je objem motora, udávaný v kubických centimetroch. Je na tom závislý okrem iného aj výkon, ale keďže ten sa rieši u všetkých typov krovinorezov, budeme ho riešiť o niečo ďalej. Pridržte sa toho, že s vyšším objemom môžete očakávať väčší výkon, a teda aj schopnosť pracovať v náročnejšom teréne, pokosiť aj zdrevnatené stonky alebo menšie kríky. Na druhej strane však musíte počítať s tým, že krovinorez s väčším objemom budete musieť štartovať väčšou silou. Klasicky sa rozlišujú tri triedy krovinorezov podľa objemu motora:

 • Krovinorezy s motorom do 30 kubických centimetrov – malé a ľahké stroje, ktoré sa ľahko štartujú, môžu s nimi pracovať aj ženy a staršie deti, ale majú malý výkon, hodia sa skôr na udržiavanie záhrady, ale nie do terénu.
 • Krovinorezy s motorom do 45 kubických centimetrov – krovinorezy strednej triedy, ktoré sú svojím použitím univerzálne. Štartovanie je zložitejšie, ale zato majú slušný výkon a pre bežného užívateľa sú plne dostačujúce.
 • Krovinorezy s motorom nad 45 kubických centimetrov – veľké, profesionálne prístroje, ktoré sa hodia napríklad pre poľnohospodárov na kosenie lúk. Majú vysoký výkon, ale štartovanie je ťažšie a ženy by s nimi pracovali veľmi ťažko, hodia sa skôr pre mužov, pretože sú ťažké a vyžadujú väčšiu silu pre naštartovanie.

Typ motoru

U benzínových krovinorezov sa zvyčajne stretneme s dvomi typmi motorov – dvojtaktné a štvortaktné. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody a aj s prihliadnutím k nim by ste mali vyberať:

 • Štvortaktný motor – je zvyčajne tichší, menej hluku zvyšuje vaše pohodlie a všeobecne produkuje menej splodín, pretože benzín a olej sa u neho nemieša dohromady, ale oba sa dávajú do oddelených nádržiek. Naopak má ale nižší výkon, je zložitejšia na opravu aj údržbu a celkovo starostlivosť o neho vyžaduje trochu zručnosti.
 • Dvojtaktný motor – v prvom rade vyniká väčším výkonom, jednoduchším fungovaním a menej náročnou údržbou aj prípadnými opravami. Na druhej strane je treba do neho dávať olej zamiešaný v benzíne v pomere udávanom výrobcom. Vyššie výkony ale kompenzuje väčšia hlučnosť a väčšia ekologická záťaž tohto motora.

Ak vám môžeme dať jedno odporúčanie z praxe – dvojtaktného motora sa držia skôr profesionáli a začiatočníci a tí, ktorí nepotrebujú používať krovinorez často a dlho, kupujú častejšie štvortaktný motor.

Kapacita a typ akumulátoru

U akumulátorových krovinorezov, respektíve vyžínačov, je potreba riešiť typ a charakteristiky batérie, podobne, ako pri benzínovom prístroje riešite charakteristiky motora. Všeobecne musíte voliť hlavne z jednotlivých typov batérií:

 • Li-ion akumulátory – najmodernejšie, v dnešnej dobe sa nachádza takmer vo všetkých akumulátorových prístrojoch vrátane krovinorezov. Princípom batérie je prenos lítnych iónov, pričom vďaka vlastnostiam tohto materiálu je tento akumulátor ľahký, má slušnú kapacitu a umožňuje vysoký výkon. Pamäťový efekt (postupné znižovanie kapacity batérie), ktorý poznáte z minulosti, pri nej nehrozí.
 • Ni-Mh akumulátory – priemerné a dnes len málo sa vyskytujúce batérie, ktoré majú vysokú kapacitu, nikel je v nich však ťažký a dosahujú malé napätie a nízky výkon, navyše sa sám vybíja dlhým státím a po väčšompočte nabití klesá kapacita akumulátora. Neodporúčame ich, ale zároveň vám môžeme povedať, že sa s nimi stretnete len málo.
 • Ni-Cd akumulátory – sú obdobne ťažké, pretože nikel aj kadmium sú ťažké kovy. Sú najstaršie, dnes sa s nimi prakticky nestretnete, a ak áno, hľadajte nový krovinorez, pretože majú malú kapacitu, veľkú hmotnosť, kadmium je toxické a životnosť je nízka. Prejavuje sa tu silno pamäťový efekt, kapacita klesá a batéria sa sama o sebe dlhým státím vybíja.

Od typu akumulátora (takmer výhrade sa stretnete s modernou lítiovou Li-ion batériou) sa odvíjajú ďalšie vlastnosti. Predovšetkým kapacita akumulátora – tá je kľúčová pre to, aby bolo možné s prístrojom dlho pracovať. Je potrebné dať si ju do porovnaní s výkonom. Pokiaľ má prístroj vysoký výkon, potrebuje veľkú kapacitu akumulátora, aby vydržal dlho fungovať. Naopak, málo výkonnému krovinorezu stačí akumulátor s malou kapacitou. Pri dosiahnutí veľkého výkonu sa totiž batéria výrazne rýchlejšie vybíja.

Obvyklá je dnes kapacita 1,3 až 2 Ah u menších krovinorezov a 2 až 2,5 Ah u veľkých a výkonných prístrojov, ktoré môžu konkurovať slabším benzínovým. V oboch prípadoch sa priemerná doba prevádzky pohybuje od 20 do 40 minút (odporúčame, aby ste nechodili pod 30 minút, inak bude kosenie záhrady problematické). Najlepšie prístroje môžu ale dosiahnuť aj hodinovú prevádzku, čo je plne postačujúce aj pre dva alebo tri cykly kosenia, podľa priestoru.

Doba nabíjania

Ak plánujete krovinorez používať pravidelne, mala by vás zaujímať aj doba nabíjania. Nejde len o to, ako dlho je možné s prístrojom kosiť, ale aj o to, ako dlho bude trvať, než sa môžete do práce pustiť znova. Samozrejme, závisí to veľa od kapacity akumulátora. Niektoré akumulátorové krovinorezy, s ktorými sme sa v rámci nášho testu na trhu stretli, majú nabíjanie rýchle a stačí im 60 až 90 minút, čo je slušný výsledok. Priemer je okolo 2 až 4 hodín. Na druhej strane, stretli sme sa aj s prístrojmi, ktoré potrebujú k úplnému nabitiu7 až 10 hodín, čo je naozaj veľa. S nabíjaním potom súvisia dve vychytávky, ktoré sú u dnešných krovinorezoch k dispozícii – indikátor nabitia a väčšie množstvo batérií v jednom balení. To vám umožňuje po vybití jednej dať do prístroja náhradnú a pôvodnú nechať nabíjať, kým budete kosiť ďalej.

Dĺžka kábla

Dĺžku kábla, ako iste tušíte, budete riešiť pri elektrických krovinorezoch, alebo tu sa skôr hodí nazvať ich vyžínačoch. Ide o to, že čím dlhší kábel, tým väčší dosah máte. Pri kosení sa nezaobídete bez predlžovačky, s tým počítajte. Samotný kábel, ktorý patrí k prístroju, je príliš krátky. Odporúčame teda, ak zvolíte tento typ kosenia, dopredu uvažovať aj o predlžovačke, bez nej toho veľa totiž nepokosíte.

Záber skôr široký, alebo úzky?

Po prečítaní tejto otázky by vás mohlo napadnúť, aký zmysel by mala mať zbytočne úzka hlava krovinorezu s malým záberom. Je to otázka priestoru, ktorý plánujete kosiť. Všeobecne je šírka záberu 30 až 50 centimetrov. Na záhradách, kde budete obsekávať plot, prípadne stromy, a ktoré sú veľmi priestranné, je široká hlava výhodou. Kosenie je výrazne rýchlejšie, ušetríte čas i energiu a často sú vibrácie, spôsobené prístrojom s veľkým záberom, menšie. Samozrejme, ak potrebujete kosiť úzke pruhy napríklad medzi stenou a plotom alebo napríklad okolo bazénu, veľká hlava sa tam nezmestí a je skôr nevýhodou. Potom je potrebné sa prispôsobiť a voliť veľkosť takú, ktorá vo vašej záhrade bude niečo platná. Kosenie je síce pomalšie, ale to je daň za to, že pokosíte celý priestor.

Výkon motora

Veľmi dôležitou charakteristikou krovinorezov je ichvýkon. Ako asi tušíte, čím väčší bude výkon, tým rýchlejšie a o to väčšou silou bude nôž alebo struna v hlave rotovať. Výkon sa tradične udáva v kW (kilowattoch) a pohybuje sa zhruba od 0,7 do 3 kW. Líšia sa u jednotlivých typov aj v ich vnútornom rámci.

 • Benzínové krovinorezy- najvýkonnejšie, hodia sa aj do terénu a pokosia aj zdrevnatené stonky, na ktorých by ste inak strunu zničili. Výkon sa pohybuje v širokom rozmedzí od 1 kW u najlacnejších až po 3 kW u tých profesionálnych.
 • Akumulátorové krovinorezy – menej výkonné, ideálne na kosenie väčších záhrad. Výkon dosahuje bežne hodnoty medzi 1 a 1,8 kW.
 • Elektrické krovinorezy -najmenej výkonné, hodia sa skôr na obkosenie plota alebo múra v menšej záhradke. Výkonnostne sa pohybujú od 0,5 do 1 kW.

Je to pomerne určujúce na využitie krovinorezu. Krovinorezy s výkonom do 1000 wattov (1 kW) sú určené skôr na domáce hobby použitie. Nemožno od nich očakávať zázraky, sú menšie a pomalšie, ale na pokosenie záhradky to bude bohato stačiť. Medzi 1000 a 2000 watty (1 až 2 kW) potom nájdete najčastejšie poloprofesionálne prístroje, ktoré sa hodia na kosenie väčších plôch. S výkonom nad 2000 wattov (2 kW) sa potom predávajú profesionálne krovinorezy, s ktorými môžete kosiť kdekoľvek v teréne.

To, čo by ste ďalej mali o výkone vedieť, je fakt, že ovplyvňuje celý rad ďalších parametrov. Veľký výkon síce znamená rýchlejšie kosenie (hoci musíte premýšľať, či sa vám kosenie za danú cenu oplatí), ale aj väčšiu hlučnosť, viac splodín a vzhľadom k väčšiemu motoru aj zložitejšiu manipuláciu a menej komfortnú prácu. Kosenie s málo výkonným krovinorezom je síce komfortnejšie, ale trvá dlhšie a nie všetko taký krovinorez zvládne. Trebárs zdrevnatené stonky alebo malé kríčky. Ak sa pre niektorý typ rozhodnete, mali by ste vyššie spomínané sledovať a strážiť.

Aký typ rukoväte zvoliť?

Pomerne veľmi dôležitá je pre pohodlnú prácu s krovinorezom forma rukoväte. Bežne máte na výber z dvoch typov:

 • Madlo – skladnejšie a ľahšia konštrukcia, bežná najmä pri elektrických a akumulátorových prístrojoch, drží sa jednou rukou a druhou držíte krovinorez hore pri motore.
 • Riadidlámenej skladné, ťažšie riešenie, bežné pre benzínové krovinorezy, ktoré sú ťažšie. Tvoria ho dve riadidlá, ktorá sa držia obojručne, a samotný krovinorez je ešte navyše zavesený na hrudnom páse.

Každý z týchto spôsobov riešení rukoväte má svoje pre a proti. Madlo je šikovné pre menšie krovinorezy, ktoré by riadidlami zbytočne nabrali na váhe a stratili by mobilitu a schopnosť pracovať aj v stiesnených priestoroch. Ich ergonómia je určená na jednoručné použitie, a pri málo výkonných, ľahkých prístrojoch je ideálne. Týmito skôr budete kosiť hlavne menšie priestory. Samozrejme, krovinorezy, ktoré sú veľké, majú široký záber a vysoký výkon by bolo ťažké (aj pre veľkú hmotnosť) udržať jednou rukou. Preto sa vešajú na hrudný pás a oboma rukami sa zvierajú riadidlá, ktoré umožňujú jednoduchšie ovládanie a vedenie prístroja. Navyše hrudný popruh preberá veľkú časť váhy, ktorú rozloží medzi ramená, hruď a bedrá a na ruky už potom pripadá len menšia časť hmotnosti.

Ďalšou otázkou je potom miera vibrácií prístroja. Tým, že dochádza k rotovaniu noža alebo struny pri vysokých otáčkach (rádovo tisíce za minútu), rozvibruje sa takto celý prístroj. Dobrá rukoväť by mala mať schopnosť časť vibrácií absorbovať a znižovať ich mieru, pretože sú veľmi nepríjemné. Časom vás z nich začnú bolieť ruky, ľahšie sa vyčerpáte a vo výsledku budete mať po kosení rozhádzané ruky. Pokiaľ občas kosíte trávu krovinorezom, asi to poznáte. Okrajovo by ste sa potom mali pozrieť aj na dĺžku rukoväte, či vám pri vašej výške bude vyhovovať, prípadne ako vám sedí hmotnosť a pokiaľ vyberáte v kamennom obchode, skúste si krovinorez vziať do ruky. Dodá vám to veľa komfortu pri následnom používaní.

Hlučnosť sa snažte eliminovať

Jedným z faktorov, ktoré môžu voľbu krovinorezu ovplyvniť, je jeho hlučnosť. Ide o intenzitu hluku, ktorú daný prístroj generuje, uvádzanú v decibeloch (značí sa dB). Je ale potrebné uvažovať s tým, že sa meria na logaritmickej škále, takže rozdiel medzi 60 a 70 dB je výrazne menší, než medzi 70 a 80 dB. Budeme sa teraz opakovať, ale hlučnosť rovnako ako celá rada ďalších charakteristík, súvisí do veľkej miery s výkonom. Čím väčší je výkon krovinorezu a čím väčší je počet otáčok, tým väčšia je aj hlučnosť motora. Rovnako tak môžeme povedať, že vo všeobecnosti najhlučnejšie sú benzínové krovinorezy. Akumulátorové a elektrické krovinorezy sú síce tichšie, ale ich zvuk je výrazne ostrejší a prenikavejší, takže príjemné nie je ani jedno. Hlučnosť potom môže pohybovaťzhruba od 70 dB pri tichších prístrojov do 90 dB pri tých najhlučnejších.

Je to veľmi výrazný hluk, ktorý je dlhodobo nepríjemný, takže odporúčame hľadať optimum medzi výkonom a hlučnosťou. Ak nepotrebujete krovinorez s veľkým výkonom, nemusíte ho za každú cenu kupovať. Okrem toho, že by bol ťažký, mal veľkú spotrebu a zle by sa s ním manipulovalo, by bol tiež veľmi hlučný a časom by vás začali bolieť uši. Opäť na vás teda apelujeme, neberte za každú cenu najvyšší výkon, ale skôr optimálne pre použitie vo vašich podmienkach. Potom pre vás bude kosenie celkovo príjemnejšie a komfortnejšie.

Neunavujte sa zbytočne s ťažkým krovinorezom

Jednou z dôležitých vecí je pri nákupe krovinorezu aj jeho hmotnosť. Je potrebné si uvedomiť, že čím ťažší krovinorez, tým rýchlejšie sa unavíte, pretože budete nosiť celú jeho váhu. Možno to čiastočne vykompenzovať tým, že namiesto madlovej rukoväte budete stáť o riadidlovú, tá umožňuje hmotnosť rozložiť na viac častí tela, ale samozrejme je to len čiastočná úľava. Pri dlhom kosení je ťažký krovinorez nepraktický a nekomfortný. Naviac je tu ešte fakt, že čím ťažší je krovinorez, tým viac sa prejavia jeho vibrácie.

Mali by ste sa teda snažiť, aby bol prístroj čo najľahší, hoci vec má ešte druhú stránku. Tou je, že hmotnosť rastie úmerne s výkonom, objemom motora aj celkovou kvalitou dielov. Do hmotnosti 4 kg ide skôr o ľahké, väčšinou elektrické krovinorezy s madlovým držadlom. Do nejakých 7 kg sú to potom krovinorezy pre bežné použitie a okolo 10 a viac kg sa pohybujú profesionálne stroje,ktoré sa používajú na kosenie veľkých plôch. Ak potrebujete vysoko výkonný stroj, bez väčšej hmotnosti to nejde. Ale u dvoch porovnateľných krovinorezoch môže menšia hmotnosť rozhodovať o kúpe a navyše – je to dôvod, prečo by ste nemali chcieť výkonnejší krovinorez, než aký využijete. Bolo by zbytočne kupovať ťažký krovinorez a kosenie trávy s ním by nebolo úplne jednoduché a pohodlné.

Struna alebo nôž?

Na trhu sa môžete stretnúť ako s prístrojmi, ktoré kosia strunou, ako aj s krovinorezmi, v ktorých rotuje nôž. Podľa povahy priestoru, ktorý budete kosiť, by ste sa mali rozhodovať. Pre normálny trávnik je plne postačujúca struna, nožom ju samozrejme pokosíte tiež, ale zbytočne by ste si za prístroj priplatili. Naopak, ak plánujete kosiť v ťažkom teréne a trebárs aj menšie dreviny, struna vám nevystačí. Tá sa kontaktom s pevnými predmetmi obrusuje, to po prvé, po druhé sa rozstrapká, pokiaľ s ňou skúsite kosiť príliš pevný stonku. To je vec z praxe, s ktorou nič nenarobíte. V takom prípade je nutnosťou zaobstarať si na kosenie nôž.

Zvoľte si pohodlné ovládanie a pekný dizajn

Toto už je o niečo menej dôležitý parameter, než predchádzajúce spomínané. Avšak oboje môžu mať pre niekoho svoju dôležitosť. Jednak by vám zvolený spôsob ovládania mal byť pohodlný, takže odporúčame si použitie krovinorezu v obchode vyskúšať, samozrejme, ak máte na to príležitosť. Mal by vám byť príjemný,intuitívny, a aby bola zaistená bezpečnosť práce, nemal by byť systém zapínania a vypínania zložitý. Čo sa týka vzhľadu, je to asi to posledné, čo by ste mali riešiť, rozhodujúce sú iné veci. Ale ak niekoho z vás stojí o pekný krovinorez, môže sa nad jeho dizajnom zamyslieť. Každá značka má svoju špecifickú farebnú kombináciu (napríklad Bosch zelenú, Fieldmann trávovo zelenú, Husqvarna červenú alebo Makita modrú) a svojím spôsobom pozmenený dizajn. Ale sme už spomenuli, nie je to vec, ktorá by pre vás mala byť rozhodujúca. Maximálne by ste si mali prezrieť materiál a preferovať tie odolnejšie a pevnejšie, inak sa vám krovinorez pri práci rozpadne.

Dostupnosť náhradných dielov a servisu

Istým spôsobom môže byť rozhodujúce aj dostupnosť náhradných dielov a servisu. To súvisí ako so značkou, tak aj s konkrétnym modelom. Ak sa vám pokazí krovinorez, a bude vyžadovať náročnejšiu opravu, je jednoduchšie dať ho do rúk odborníkom. Navyše sa často stane, že závada je spôsobená tým, že doslúžil niektorý dôležitý diel. Bez oboch sa teda oprava nezaobíde. Odporúčame preto nekupovať modely neznámych cudzích značiek a pokiaľ možno vyberať skôr z nových krovinorezov, než zo starých modelov, aby bolo jednoduché zohnať ako niekoho, kto vám prístroj v prípade poruchy opraví, tak aj náhradné diely. Nie je to možno rozhodujúce, ale v prípade, že sa naozaj niečo stane, určite oceníte servis v najbližšom väčšom meste a náhradné diely, ktoré je možné kúpiť v kamennej predajni vo vyhovujúcej vzdialenosti, alebo objednať cez internet. Navyše by malo byť dodanie rýchle a nemali by ste na náhradný diel alebo na opravu čakať viac ako pár dní.

back to menu ↑

Aké príslušenstvo je potrebné dokúpiť ku krovinorezu?

Pri kosení si samozrejme nevystačíte iba s krovinorezom. Aby ste mohli pracovať bezpečne, nerušene a so všetkým pohodlím, je potreba dokúpiť si príslušenstvo. Niektoré je bezpodmienečne nutné (náhradné nože a struny), iné je dôležité (rukavice, okuliare), ďalšie sa skôr oplatí mať, ale pokojne sa bez neho zaobídete. Ale napriek tomu by sme vám chceli základné druhy príslušenstva pre krovinorezy predstaviť, aby ste vedeli, po čom sa príležitostne poobzerať, ak zakúpený stroj začnete používať.back to menu ↑

Konečný verdikt

Tým sme prešli proces výberu krovinorezu celý, ale aj tak si myslíme, že neuškodí si ho celý ešte raz prejsť a zopakovať. Predovšetkým sa musíte rozhodnúť, aký typ pohonu zvolíte, od toho sa ďalej všetko odvíja. Rozhodovať sa musíte predovšetkým podľa svojich potrieb, schopností a veľkosti pozemku:

 • Máte malý pozemok, kde bude veľký krovinorez nepraktický, nevadí vám menší výkon a preferujete skôr ľahký a ľahko ovládateľný stroj? Potom je pre vás najvhodnejší elektrický krovinorez.
 • Na väčším pozemku, kde by vás napájací kábel limitoval, sa viac oplatí akumulátorový krovinorez. Ideálne je, ak neplánujete kosiť hustý porast, nevadí vám priemerný výkon a neplánujete tráviť kosením dlhú dobu. Rovnako tak vám u neho odpadá zložité štartovanie.
 • Benzínový krovinorez ocenia hlavne muži (kvôli ťažšiemu štartovaniu), kvôli svojej cene sa do malej záhrady neoplatí, ale svoje využitie nájde na väčšom pozemku s hustým porastom alebo menšími drevinami. Dosahuje veľký výkon, ale je ťažký, síce odolný, ale zároveň neforemný.

Akonáhle vyberiete správny typ krovinorezu, mali by ste sa trošku zoznámiť so situáciou na trhu. Určite by vás malo zaujímať, ktorá firma vyrába aký typ krovinorezua ako kvalitná značka to je. Odporúčame vyberať z ponúk tradičných a veľkých výrobcov, ako je napríkladHusqvarna, Bosch, Stihlalebo Hecht.

Čo sa týka parametrov, je potrebné ich riešiť podľa toho, aký typ prístroja zvolíte. Okrem výkonu, ktorý je veľmi dôležitý a určujúci pre celý rad ďalších vlastností, by ste určite mali sledovať charakteristiky špecifické danému typu krovinorezu. Teda objem motora a jeho typ (dvoj alebo štvortaktný) pri benzínovom, kapacitu akumulátora a dobu nabíjania a prevádzky u akumulátorového a dĺžku kábla a prípadne spotrebu pri elektrickom. Určite nepodceňujte hlučnosť krovinorezu, jeho hmotnosť a ergonómiu rukoväte (tu máte na výber medzi madlovým a riadidlovým riešením). Zaujímajte sa ale aj o šírku záberu (nemala by byť ani príliš malá, ani príliš veľká pre vaše priestory), dostupnosť a kvalitu náhradných dielov i servisu a hlavne aj o kvalitu úžitkového materiálu. Nie je nad to vziať prístroj do ruky a všetko si prezrieť. Potom už nezostáva nič iné, než zhodnotiť cenu krovinorezu, pozrieť sa na dostupné príslušenstvo a môžete sa pustiť do práce.

back to menu ↑

Ceny krovinorezov odpovedajú pohonu

Záverom nášho testu by sme sa radi zamerali na cenu krovinorezov. Vec sa má takto – krovinorezy tvoria určitécenové poschodia práve podľa typu pohonu, elektrické sú najlacnejšie, nasledujú akumulátorové a najdrahšie sú krovinorezy benzínové. Keď sa na to pozrieme podrobnejšie, vyzerá to asi takto:

 • Benzínové krovinorezy sú veľmi výkonné, veľké, odolné a určené na profesionálne použitie. Zodpovedá tomu aj cena. Najlacnejšie zoženiete zhruba od sto do dvesto eur, ale tam ide skôr o hobby triedu menších strojov. Stredná trieda krovinorezov, poloprofesionálnych prístrojov, ktoré sú kvalitnejšie a efektívnejšie, sa pohybuje zhruba medzi dvesto až štyristo eurami. Profi krovinorezy, ktoré zvládnu pracovať aj v hustom teréne a poradia si aj s menšími kríkmi alebo stromčeky potom môžete zaobstarať aj za oveľa viac, ako štyristo eur. Navyše sú veľmi odolné. Ich cena sa pokojne môže vyšplhať až k 1 000 eur.
 • Akumulátorových krovinorezov na trhu zase toľko nie je, výrazne menej, než benzínových, a cenové rozdelenie je pre bežného užívateľa trochu reálnejšie. Najlacnejšie sú v ponuke zhruba 40 eur, avšak tie príliš neodporúčame. Väčšinou majú slabú batériu, dlho sa nabíjajú a výkon nie je veľmi veľký. Slušný akumulátorový krovinorez zoženiete zhruba od 80 až 200 eur, tam sa nachádza stredná trieda s dobrým výkonom, kvalitou súčiastok a pomerne veľkou výdržou batérie. Keby ste ale chceli niečo extra, najlepšie akumulátorové krovinorezy sa predávajú aj za 250 až 350 eur. Nedosiahnu kvalít benzínových modelov, ale do záhrady alebo na menšie polia budú ideálne.
 • Elektrické krovinorezy sú zo všetkých najlacnejšie. Ide o pomerne širokú kategóriu, ktorá začína cenovo zhruba na 20 eurách. Takto lacné prístroje ale majú väčšinou tak slabý výkon, že sa neoplatí ani v malej záhradke. Elektrické krovinorezy strednej triedy, ktoré už vám majú čo ponúknuť, zoženiete zhruba od 50 až 80 eur.Tie už majú lepší výkon, prepracovanejšiu ergonómiu a prijateľnú spotrebu. Najlepšie elektrické krovinorezy, ktoré dosahujú slušné výkony (zhruba ako menšie akumulátorové modely), sú v ponuke zanejakých 150 až 200 eur.

back to menu ↑

Niekoľko rád a tipov, ako kosiť trávu efektívne a bezpečne pre svoje zdravie

Keď už máte krovinorez kúpený, stačí sa s ním naučiť pracovať a môžete sa pustiť do práce. Nejde len o to vziať prístroj, zapnúť ho a kosiť, je potreba sa dopredu trošku poučiť. Predovšetkým – mali by ste si zaobstarať všetko príslušenstvo na bezpečné kosenie. Ak to vezmeme kompletne, tak ide o okuliare alebo štít, rukavice, chránič uší, dlhé montérky (inak riskujete, že vám odlietavajúca tráva alebo kamienky pokosia nohy) a prípadne hrudný pás. Posledné spomínané príslušenstvo môžete u ľahších krovinorezov vynechať. Určite nepodceňujte nákup náhradných nožov alebo strún, prípadne náhradného akumulátora. Pri benzínovom krovinoreze by ste potom mali mať kúpené dostatok benzínu a oleja a nespoliehať sa len na plnú nádrž.

Než začnete s kosením, presvedčte sa, že máte dobre zapojený krovinorez (v prípade elektrického napájania), nesmú byť odhalené drôty a poškodená izolácia. Ak tomu tak je, musíte šnúru opraviť elektrikárskou páskou alebo zaobstarať novú, inak by ste riskovali poškodenie zdravia. V prípade benzínového krovinorezu musíte strážiť stav benzínu a oleja, aby motor nedrhol, navyše je potreba strážiť si zloženie zmesi. Často sa olej mieša s benzínom a výrobca vám udáva pomer oboch zložiek zmesi, ktorý je potrebné dodržiavať.

Pri kosení je potom potrebné sledovať, čo vlastne kosíte. Neprepínajte krovinorezy, nesnažte sa s málo výkonným elektrickým krovinorezom pokosiť hustú trávu alebo dokonca dreviny. V lepšom prípade sa vám rozstrapká a potrhá struna, v horšom sa tráva namotá na hlavu kosačky a otáčky sa umelo brzdia, zatiaľ čo motor ide naplno. Hrozí vám v lepšom prípade prehrievanie motora, v horšom potom trvalé poškodenie jeho súčiastok. Pri kosení je potom ideálne udržiavať konštantné otáčky, nekolísať s nimi (či už z dôvodu hluku, alebo v snahe šetriť palivo). Jednak škodíte motoru, jednak naopak neustálym zvyšovaním a znižovaním otáčok spotrebu zvyšujete. Snažte sa teda držať otáčky konštantne ideálne skôr vo vyšších polohách. To je tiež jeden z dôvodov, prečo nie je potreba riešiť maximálny výkon, ale hľadať optimálne pre vaše potreby. V neposlednom rade by sme chceli spomenúť, že krovinorez pri kosení funguje obojstranne, teda nielen pri pohybe do strany, ale aj späť. Nie je to tak, ako to niektorí užívatelia robia, že by sa malo kosiť iba pri pohybe do strany, potom otáčky zastaviť, znovu sa narovnať a kosiť znovu pri ďalšom pohybe do strany. Tým sa opäť zbytočne zvyšuje spotreba a opotrebováva motor, bez väčšieho prínosu.

Na záver je potrebné venovať sa údržbe. Po kosení je potrebnéočistiť kryt od trávy, kým je vlhká a ľahko sa odlupuje. Akonáhle zaschne, vytvorí pevnú súvislú vrstvu a bude potrebné ju oškrabať nožom. Rovnako tak by ste mali udržiavať ostrý nôž na zarovnanie struny, brúsiť pravidelne nôž krovinorezualebo nabíjať batériu. Pri elektrických krovinorezoch dávajte pozor na funkčnosť šnúry, nesmiete ju preseknúť a určite si vždy po kosení pri zmotávaní skontrolujte, či je v poriadku. Pri benzínových zase sledujte hladinu benzínu, olejaalebo prípadne ich zmesi a snažte sa ju udržiavať, nenechávajte olej ani benzín dôjsť až na minimum. Raz za čas je potom dobré krovinorez rozložiť a skontrolovať motor, ale to už chce istú prax.

Radami a typmina kosenie krovinorezom by sme sa s vami teraz rozlúčili. Dúfame, že vám náš článok pomohol a bol vám niečo platný. Teraz už zostáva len popriať, aby vám váš nový prístroj dobre slúžil a bol vám k úžitku.

Krovinorezy
Ohodnoťte článok