Test a porovnanie klimatizácií

Ako vybrať klimatizáciu 2019

TOP klimatizácie roku 2019

Mobilné klimatizácie do 400 eur Mobilné klimatizácie od 400 eur Nástenné klimatizácie do 800 eur Nástenné klimatizácie od 800 eur Okenné klimatizácie
Midea/Comfee MPD-09CRN1 Sinclair AMC-14AN LG Standard S P12EN LG Prestige H12AL Sinclair ASW-12BI
Kvalita chladenia
88 %
Dizajn
90 %
Ovládanie
90 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita chladenia
90 %
Dizajn
92 %
Ovládanie
92 %
Cena/kvalita
91 %
Kvalita chladenia
89 %
Dizajn
91 %
Ovládanie
95 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita chladenia
90 %
Dizajn
97 %
Ovládanie
96 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita chladenia
90 %
Dizajn
92 %
Ovládanie
91 %
Cena/kvalita
89 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie klimatizácie roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

V našom dnešnom teste sme sa rozhodli pozrieť trochu bližšie na klimatizácie. Tie oceníte hlavne v stále teplejších letných mesiacoch, kedy vás mnohokrát od tepla neuchránia ani hrubé steny domov. Ale nielen to, klimatizácie nachádzajú stále častejšie svoje uplatnenie aj v predajniach, reštauráciách alebo ďalších verejných zariadeniach. Navyše, pojem klimatizácie dnes neznamená len prístroj ochladzujúci vzduch v miestnosti. Klimatizácie stále častejšie vzduch aj filtrujú, odvlhčujú, prípadne môžu obrátiť chod a vzduch ohrievať. Niekedy sa môžete stretnúť aj s tým, že súčasťou klimatizácie bude ionizátor vzduchu. To môže byť pre niekoho veľká výhoda.

Na výber máte bežne z niekoľkých typov klimatizácií – najbežnejšie delenie je na mobilné, nástenné a okenné klimatizácie. Jednotlivé modely sa od seba veľmi výrazne líšia výkonom, veľkosťou, hlučnosťou aj spotrebou. Z tohto hľadiska je nutný starostlivý výber a dobrá orientácia v problematike klimatizácií, aby sa vám nestalo, že vám zakúpený prístroj po čase prestane vyhovovať. Navyše by ste nemali urobiť rovnakú chybu, akú robí celý rad zákazníkov. Mnohokrát sa stáva, že zabudnú pri nákupe uvažovať o odvode teplého vzduchu (či už ide o vonkajšiu jednotku s kompresorom alebo vývodovou hadicou) a doma zistia, že celkové riešenie bude zložité. Ale pozor, na tomto mieste si dovolíme drobné upozornenie – klimatizácia neznamená to isté ako ochladzovač vzduchu. Druhá vec, na ktorú tu chceme upozorniť, je, že klimatizácianemôže nahradiť vetranie. Ochladzuje vzduch, zvyšuje jeho kvalitu, ale zároveň nemôže zmeniť koncentráciu oxidu uhličitého.

Aby sme vám oba naznačené body trochu viac priblížili, a aby sme vám pomohli zorientovať sa v množstve najrôznejších hodnôt a parametrov, prinášame vám veľký test klimatizácií 2018. V jeho rámci vám chceme predstaviť najlepšie klimatizácie (ako nástenné, tak aj okenné a mobilné) zoradené podľa hodnotenia v prehľadných rebríčkoch, aj poradiťako vybrať klimatizáciu. Nie, že by sme si mysleli, že to nezvládnete sami, ale určite neuškodí niečo si o danej tematike naštudovať. Výber bude podstatne jednoduchší a rýchlejší. Ak nemáte nič dôležité na práci, poďme sa na klimatizácie a ich výber pozrieť hneď trochu podrobnejšie.

Klimatizácia-v-byte

back to menu ↑

Pár slov o klimatizáciách

Začneme tým, že si klimatizácie trochu predstavíme. Ako sme už povedali, ide o prístroje, ktorých primárnym účelom je ochladzovať vzduch v miestnosti a teplo odvádzať von. Tomu je prispôsobená celá ich stavba, ktorú si neskôr v článku aspoň zbežne predstavíme. Moderná klimatizácia však vie aj niečo navyše – umožňuje filtráciu vzduchu a zbavenie sa predovšetkým prachu, v niektorých prípadoch aj mikroorganizmov. Niektoré z nich majú mechanizmy, ktorými sa dá ovplyvniť vzdušnú vlhkosť, iné zase disponujú funkciou ohrevu vzduchu. Ale má to jeden háčik. Veľa ľudí si myslí, že použitie klimatizácie úplne nahradí vetranie (čo je hlavne v lete pomerne vítaná funkcia). Nie je to pravda, aspoň pri bežných klimatizáciách určite nie. Len pri niektorých veľmi drahých modeloch s nasávaním vonkajšieho vzduchu. Počítajte teda s tým, že aj pri použití klimatizácie je potrebné vetrať.

Ďalšou vecou, ktorú niektorí výrobcovia zneužívajú, je obvyklá neznalosť zákazníkov a zlá orientácia v problematike klimatizácií. Na trhu sa môžete stretnúť s takzvanými ochladzovačmi vzduchu. Fungujú podobne, názov je rovnaký, a tak zvádza k tomu, aby sa tieto dve zariadenia zamieňali. Je v nich ale zásadný rozdiel. Klimatizácia je účinnejšia. Využíva totiž chladivo (najčastejšie pod označením R410A alebo R407C), zatiaľ čo ochladzovače vzduchu majú vodnú nádrž. Vďaka nej sa líši aj spôsob regulácie vlhkosti vzduchu. Zatiaľ čo klimatizácie vlhkosť regulujú a znižujú, ochladzovače vzduchu ju obvykle zvyšujú. Čo sa týka praktickej stránky veci, rozoznáte ich práve podľa prítomnosti chladiva (ktoré by malo byť uvedené medzi technickými údajmi), prípadne podľa výkonu chladenia (ktorý býva pri klimatizácii uvedený, zatiaľ čo pri ochladzovačoch nie).

Čo pre vás teda znamená rozdiel ochladzovača vzduchu a klimatizácie v praxi? Ochladzovač znižuje teplotu vyparovaním vody. Problémy s tým spojené sú dva, jednak sa dosiahne vysokej vlhkosti vzduchu, jednak sa po dosiahnutí maximálnej únosnej vlhkosti prestáva voda vyparovať efektívne. Síce sú tieto prístroje lacnejšie a ekologickejšie, ale veľmi ich neodporúčame. Výhodnejšie a účinnejšie sú klasické klimatizácie, ktorým sa náš test venuje predovšetkým. Delíme ich do troch skupín:

 • Mobilné klimatizácie
 • Nástenné klimatizácie
 • Okenné klimatizácie

Pre toto rozdelenie sme sa rozhodli v rámci nášho testu, aby bol prehľadnejší. Teraz už nám nič nebraní v tom, aby sme si najlepšie modely predstavili.

back to menu ↑

Test mobilných klimatizácií

Začneme mobilnými klimatizáciami. Tie sú menších rozmerov, sú lacnejšie a dajú sa použiť prakticky kdekoľvek. Ich hlavnou prednosťou je ľahká inštalácia a mobilita. Avšak nevýhody plynú z ich jednoduchosti – je to predovšetkým vyššia hlučnosť a spotreba.

Najlepšie mobilné klimatizácie do 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Cirkulácia vzduchu Energetická trieda Cena
1. Midea/Comfee MPD-09CRN1
370 m3/hod A Zistiť cenu
2. Sencor SAC MT7011C
350 m3/hod A Zistiť cenu
3. Klarstein Skyscraper Ice
500 m3/hod A Zistiť cenu
4. Whirlpool PACW9COL
- m3/h A Zistiť cenu
5. Guzzanti GZ 54
- m3/h A Zistiť cenu

Najlepšie mobilné klimatizácie od 400 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Cirkulácia vzduchu Energetická trieda Cena
1. Sinclair AMC-14AN
450 m3/hod A Zistiť cenu
2. DeLonghi PAC WE128ECO
340 m3/hod A+ Zistiť cenu
3. Klarstein Max Breeze
661 m3/hod A Zistiť cenu
4. Daitsu APD 12 CK
360 m3/hod A Zistiť cenu

Mobilné klimatizácie, ako sme si už povedali, sú menšie. Nie je nutné ich spojovať s vonkajšou jednotkou, stačí ich zapojiť do zásuvky. Ich hmotnosť je 30 až 40 kg a vďaka kolieskam je ľahké ich premiestňovať. Presúvať ich potom môžete podľa potreby medzi miestnosťami aj medzi budovami, ako sa vám to hodí. Odvod horúceho vzduchu síce nie je dokonalý (rieši sa hadicou, ktorá je zabudovaná do otvoru v stene alebo v okennom skle) a hlučnosť nie je úplne nízka, ale mobilita a nízka cenavšetko kompenzuje. Navyše, oproti ostatným typom klimatizácií vynikajú tie mobilné veľmi ľahko inštaláciou. Hodí sa ich umiestniť do menej používaných miestností, kde nepotrebujete klimatizovať často a dlhodobo, ale skôr nárazovo.

Výhody:

 • Ľahká inštalácia
 • Nízka cena
 • Jednoduchosť

Nevýhody:

 • Vysoká hlučnosť
 • Menšia efektivita

Mobilná-klimatizácia

back to menu ↑

Test nástenných klimatizácií

Nástenné klimatizácie, alebo tiež splity, sú zložitejšie a veľmi špecifické. Skladajú sa z vnútornej jednotky (alebo jednotiek – môže ich byť viac), vonkajšej jednotky a spojovacieho potrubia. Inštalácia je zložitejšia a rozmerovo sú náročnejšie, ale zároveň sú výkonnejšie a efektívnejšie.

Najlepšie nástenné klimatizácie do 800 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Cirkulácia vzduchu Energetická trieda Cena
1. LG Standard S P12EN
- m3/hod A Zistiť cenu
2. Samsung AR4000 AR12KSFHBWKNEU BORACAY
- m3/hod A Zistiť cenu
3. Sencor SAC 1211CH-IN + OUT
500 m3/hod A Zistiť cenu
4. Daikin Sensira FTXF35A + RXF35A
- m3/hod A Zistiť cenu

Najlepšie nástenné klimatizácie od 800 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Cirkulácia vzduchu Energetická trieda Cena
1. LG Prestige H12AL
930 m3/hod A+++ Zistiť cenu
2. Toshiba SUPER DAISEIKAI 8 RAS-13G2KVP-E
672 m3/hod A+++ Zistiť cenu
3. Sencor SAC 2411CH (IN+OUT)
- m3/hod A Zistiť cenu
4. Daikin Sensira FTXF50A + RXF50A
- m3/hod A Zistiť cenu

Nástenné klimatizácie a ich charakteristika

Začnime cenou – tá je pri splitoch výrazne vyššia, než pri mobilných klimatizáciách. Dôvod je jednoduchý – sú efektívnejšie, výkonnejšie a menej hlučné (to preto, že kompresor, ktorý zaisťuje účinnosť, je umiestnený vonku). Skladajú sa z vnútornej jednotky, vonkajšej jednotky a spojovacieho potrubia, ktoré prechádza stenou. Hodia sa na ochladzovanie vzduchu vo veľkých domácnostiach, alebo napríklad v kanceláriách. Montáž je zložitá a vyžaduje určité stavebné úpravy (nie vždy ju dokážete zaistiť sami). Vzduch v miestnosti prechádza vnútornou jednotkou, chladivo potom potrubím prejde k vonkajšej jednotke a tam až dochádza k ochladzovaniu. V praxi sa delia na obyčajné splity(platí, že pre každú miestnosť je nutná zvláštna zostava), alebo na multi-splity(kedy je jedna vonkajšia jednotka schopná pracovať až so štyrmi vnútornými jednotkami).

Výhody:

 • Vysoká výkonnosť
 • Efektivita
 • Malá hlučnosť

Nevýhody:

 • Zložitá montáž vyžadujúca profesionálny prístup
 • Energeticky náročnejšie (aj keď patria do úsporných energetických tried)

Splitová-klimatizácia

back to menu ↑

Test okenných klimatizácií

Ako napovedá názov, okenná klimatizácia musí byť spojená s oknom alebo aspoň sama musí prepájať vnútorné a vonkajšie prostredie. Predstavuje medzistupeň medzi mobilnými a splitovými klimatizáciami – neskladá sa z viacerých jednotiek, ale zároveň zasahuje do miestnosti aj von.

Najlepšie okenné klimatizácie

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Cirkulácia vzduchu Energetická trieda Cena
1. Sinclair ASW-12BI
480 m3/hod A Zistiť cenu
2. Sinclair ASW-09BI
480 m3/hod A Zistiť cenu
3. Klarstein Frostik 9000 BTU
- m3/hod A Zistiť cenu

Okenné klimatizácie a ich charakteristika

Na trhu tvoria okenné klimatizácie veľmi malú a obmedzenú skupinu. Nedosahujú takú obľubu. Sú síce kompromisom medzi mobilnými a nástennými splitovými klimatizáciami, ale majú svoje nevýhody. Montujú sa priamo do okna, prípadne do steny, súvisí to ale s nutnosťou dobrej izolácie, aby do domu neprenikalo teplo, ani zima. Tým pádom, aj keď rozmerovo sú podobné klimatizáciám mobilným, strácajú na mobilite. hlučné, pretože kompresor nie je od miestnosti nijako oddelený, rovnako nedosahujú výkon splitových klimatizácií. Ich hlavnou prednosťou je skôr relatívne ľahká inštalácia a často aj nápaditý dizajn, ktorý totiž, ako si výrobcovia uvedomujú, nesmie narúšať dizajn domácnosti.

Výhody:

 • Ľahká inštalácia
 • Pekný dizajn

Nevýhody:

 • Hlučnosť
 • Menšia výkonnosť
 • Blokujú okno
 • Nutnosť dobrej izolácie okolo klimatizácie

Okenná-klimatizácia

back to menu ↑

Značka klimatizácie vám pri výbere veľa napovie

Ak čítate naše testy častejšie, iste viete, že ich súčasťou býva aj prehľad tradičných a osvedčených značiek a výrobcov typických pre daný tovar. V tomto prípade sa tradície opäť pridržíme a neochudobníme vás o značky klimatizácií, ktoré je dobre poznať. Iste ste si všimli, že sa v poslednom čase na trh s elektrospotrebičmi dostáva čím ďalej viac firiem, z ktorých nie všetky majú dobré meno. Zásadným faktom je, koľko má firma v danom odvetví skúseností, či sa nebojí investovať do inovácií,a aký je jej prístup k zákazníkom. Ak má firma na trhu jediný model klimatizácie, pravdepodobne nebude mať ani priveľa skúseností, ani nebude vývoju nových modelov venovať veľa prostriedkov. Omnoho viac preto odporúčame zavedené značky, ako je Sinclair, LG, Daikin,alebo napríklad Toshiba. Máte s nimi väčšiu šancu, že sa vám ich kúpa oplatí.

Klimatizácie Sinclair

Spoločnosť Sinclair Corporation, Ltd.patrí medzi popredných výrobcov klimatizačnej techniky, čerpadiel a podobných prístrojov. Práve vzduchotechniku vyrába firma od roku 1999 a dodáva ju do 28 štátov sveta. Klimatizácie Sinclairsú na trhu pomerne obľúbené. V ponuke firmy nájdete klimatizácie mobilné aj nástenné a často dosahujúce dobrý výkon. Prednosťou klimatizácií Sinclair je predovšetkým rozumná cena (sú lacnejšie ako konkurenčné modely), navyše sú často ovládateľné na diaľku a relatívne tiché. Ďalšou výhodou je obrovská ponuka modelov, ktorá konkurenciu značne prevyšuje.

Sinclair logo

Klimatizácie LG

Firma LG vznikla roku 1947 v Južnej Kórei. Ide o juhokórejský konglomerát sídliaci v Soule, ktorý zahŕňa niekoľko spoločností, ako je LG Electronics, LG Uplus, LG Chem,a tak ďalej. Vyrába elektroniku, chemikálie, podniká v telekomunikáciách a rade ďalších odvetví. Na náš trh dodáva telefóny, televízory, práčky, chladničky, alebo napríklad klimatizácie. Na tie by sme sa teraz chceli pozrieť. Sú primárne určené pre menšie priestory, aj keď ide o splitové nástenné modely s charakteristickým dizajnom. Na trhu je ponuka týchto klimatizácií veľmi široká, za zmienku určite stojí modelový rad ArtCoolGallery, ktorá je dizajnovo veľmi pekne vyladená. Navyše väčšina LG klimatizácií má funkciu filtrácie vzduchu, vďaka ktorej sa odstraňujú zo vzduchu pevné aj plynné čiastočky.

LG-logo

Klimatizácie Daikin

So spoločnosťou Daikin Industries, Ltd. sa dostaneme do Japonska. Táto spoločnosť, ktorá sa zameriava predovšetkým na vzduchotechniku, bola založená už roku 1924 v Osake. Dnes je sortiment jej výrobkov o niečo širší ako predtým a zahŕňa tepelné čerpadlá, vetranie, riadiace systémy,alebo práve klimatizácie. Na tie sa v nasledujúcich riadkoch zameriame. Ponuka je veľmi široká, zahŕňa rad split modelov, pričom veľká časť z nich disponuje špeciálnou invertorovou technológiou aj pekným a zaujímavým dizajnom. Technologicky sú tieto klimatizácie veľmi vyspelé a všeobecne majú dlhú životnosť. Energeticky patria do tried A+, A++ a A+++, čím sa radia medzi najúspornejšie na trhu.

Daikin logo

Klimatizácie Toshiba

Spoločnosť Toshiba Corporation vznikla spojením dvoch spoločností už roku 1939, teda na pokraji druhej svetovej vojny. Staršia z nich však bola založená už roku 1875. Ide o nadnárodnú spoločnosť, sídliacu v Tokiu v Japonsku, pričom sortiment jej služieb a produktov je veľmi široký. Vyrába notebooky, ale aj tablety, tlačiarne, alebo napríklad klimatizácie. Pridržme sa posledného menovaného tovaru a povedzme si o ňom niečo viac. Ide poväčšine o nástenné splitové klimatizácie, pričom niektoré z nich sú natoľko technologicky vyspelé, že môžu regulovať teplotu a vlhkosť vzduchu aj v niekoľkých miestnostiach. Ako jedny z mála na trhu sú vhodné pre použitie v domácnostiach aj v komerčných budovách, ako sú napríklad kancelárie. Majú pomerne vysokú výkonnosť, dobre si vedú aj z hľadiska spotreby a ich prednosťou je v rade prípadov diaľkové ovládanie.

Toshiba logo

 

Klimatizácie DeLonghi

Značka DeLonghi je produktom talianskej spoločnosti DeLonghiS.p.A., sídliacej v severotalianskom Trevise. Založená bola roku 1902 ako malá dielňa na výrobu priemyslových dielov a kachlí na drevo. Neskôr sa pôsobnosť spoločnosti rozšírila na kávovary, fritézy, alebo napríklad práve klimatizácie, o ktoré nám momentálne ide predovšetkým. Ide o mobilné prístroje, väčšinou energetickej triedy A a v drvivej väčšine prípadov sú na diaľkové ovládanie. Pravdaže, sú drahšie, ale zároveň podávajú veľmi dobrý výkon.

Delonghi-logo

back to menu ↑

Ako vybrať klimatizáciu podľa údajov, ktoré vám výrobca poskytne?

Klimatizácie, na rozdiel od iných druhov tovaru, majú pri sebe priloženú celkom rozsiahlu technickú dokumentáciu. Dá sa pri nich merať a sledovať celý rad parametrov, a o to je výber na prvý pohľad zložitejší. Ak sa vám ale podarí zorientovať sa v jednotlivých hodnotách a pochopiť, čo pre vás v praxi znamenajú, potom uvidíte, že veľké množstvo dostupných informácií o výrobku je skôr prednosťou. Začneme ale postupne. Už poznáme jednotlivé typy klimatizácií a vieme, ktoré značky sú kvalitné. Čo ďalej? Ešte kým si klimatizáciu vôbec kúpite, mali by ste si rozmyslieť, aké priestory chcete klimatizovať. Dôležitá je ich veľkosť, tá by mala zodpovedať výkonu klimatizácie. Rovnako popremýšľajte nad montážou klimatizácií. Platí, že hlavne nástenné modely sú v tomto ohľade komplikované. Určite teda nie je na škodu vybrať si miesto dopredu, a ak bude potrebná stavebná úprava, dohodnúť sa s profesionálmi.

Výkon klimatizácie – možno rozhodujúci parameter

Asi najdôležitejším parametrom, ktorý priamo rozhoduje o efektivite chladenia, je jej výkon. Ten by mal byť dostatočne efektívny pre miestnosť, do akej chcete klimatizáciu umiestniť. Aby sme si rozumeli, je potrebné si vysvetliť hneď na začiatok niekoľko faktorov, ktoré o optimálnom výkone rozhodujú:

 • Veľkosť miestnosti – tu asi nie je žiadny spor, čím väčšia miestnosť, tým väčší výkon bude potrebný, aby sa vzduch v miestnosti ochladil.
 • Orientácia do svetových strán – ak nejde o miestnosť uprostred domu, ale o izbu orientovanú k niektorej vonkajšej stene domu, rozhoduje okrem iného jej orientácia. Prečo? Pretože slnko nesvieti rovnomerne na celý dom. Hlavne južná strana je výrazne osvietenejšia ako severná, takže bude aj viac vyhriata. Aby sa miestnosť udržala ochladená, vyžaduje to podstatne väčší výkon.
 • Plocha a typ okien – okná bývajú aj pri izolovaných domoch najväčším problémom, sú totiž miestom, kadiaľ uniká v zime najviac tepla a v lete najviac chladu von. Utesniť ich úplne dokonale je takmer nemožné. Ak sa pozriete na tepelnú mapu domu, najväčšie netesnosti nájdete práve okolo okien. Navyše, sklo sa prehreje oveľa rýchlejšie ako hrubá stena. Preto je potrebné pri nákupe klimatizácie brať do úvahy aj počet a celkovú plochu okien.
 • Používané elektrospotrebiče–účinnosť elektrospotrebičov nie je v žiadnom prípade úplne dokonalá. Vždy aspoň časť energie, ktorú príjmu, vyžiaria vo forme tepla. Platí to pre mobilné telefóny aj pre tablety, notebooky, televízory alebo veľké chladničky a mrazničky. Teplo, ktoré vyžiaria do miestnosti, je potrebné tiež do celkového výkonu chladenia zahrnúť. Ochladzovaný vzduch totiž permanentne ohrievajú späť na pôvodnú teplotu.
 • Z ďalších, skôr okrajových faktorov, odporúčame zobrať do úvahyizoláciu miestnosti (čím lepšia izolácia, tým menej tepla preniká cez steny), počet osôb v miestnosti (pretože aj ľudský dych a teplo vyžiarené kožou ohrieva vzduch), určitú úlohu hrá aj motor klimatizácie, ktorý taktiež vypúšťa do miestnosti malé percento tepla.

Chápeme, že môže byť zložité všetky tieto parametre zobrať do úvahy, to je skôr otázka na odborníkov. Našťastie, na internete existujú tabuľky a stránky, ktoré výpočet urobia za vás, a ak by ste si hodnotou neboli istí, môžete výber skonzultovať s odborníkom, ktorý vám poradí. Uveďme si ale na záver aspoň jeden príklad. Nie je to síce presný výpočet, ale orientačne pre pochopenie problematiky snáď poslúži:

Predstavte si, že máte byt v meste a uvažujete o kúpe klimatizácie do miestnosti s plochou povedzme 20 metrov štvorcových. Viete, že výška stropu je 3 metre, teda že celkový priestor miestnosti je 60 metrov kubických (toľko bude v miestnosti vzduchu, keď nebudeme počítať priestor, ktorý zaberá nábytok, sedačky a ďalšie vybavenie). Byt je orientovaný na juh, pričom plocha okien je pomerne veľká, 9 metrov štvorcových (aj keď sú za oknami závesy a pred oknami žalúzie). Osoby nebudeme počítať, ale dôležité bude zobrať do úvahy elektrické spotrebiče v miestnosti – berme do úvahy napríklad obývačku, kde nájdete televízor, DVD prehrávač, osvetlenie a spomínanú klimatizáciu (pričom príkon spotrebičov sa pohybuje medzi dvesto a tristo wattov). Po konzultácii s odborníkom sme došli k názoru, že pre taký byt by bolo potrebné zhruba 4 kW výkonu klimatizácie.

Čo sa týka výkonu a jeho hodnôt a značenia, bežne sa používajú dve jednotky. Prvá z nich je klasická a dobre známa, kilowatthodina značená kW. Druhou je takzvaná BTU alebo British Thermal Unit( Britská termálna jednotka).

klimatizácia-výkon

Údaje z energetického štítka

Tradične sa v našich testoch venujeme tiež energetickému štítku daného tovaru, ak je pre vybrané spotrebiče povinný. Je totiž pre zákazníkov pekný, prehľadný a stručný prehľad tých najdôležitejších informácií, ktoré by sa mali o prístroji dozvedieť. Klimatizácie sú práve jedným z druhov tovaru, ktoré musia svoj energetický štítok podľa nariadenia Európskej únie obsahovať. Navyše je pri nich energetický štítok pomerne rozsiahly, takže oznamuje naozaj veľa dôležitých parametrov. Ale kým sa do nich pustíme, povedzme si jednu vec, aby ste neboli prekvapení. Energetické štítky sú totiž pri klimatizáciách dvoch druhov. Parametre sa nelíšia, len pri klimatizáciách, ktoré umožňujú vykurovanie, pribúdajú všetky parametre ešte raz práve pre kúrenie (orientovať sa môžete aj podľa skratiek EER – len funkcia chladenia, ktorú má každá klimatizácia a COP – pre klimatizáciu s vykurovaním).

Energetický-štítok

Energetická trieda spotrebiča

Tou najzásadnejšou informáciou, ktorú z energetického štítka vyčítate, je energetická trieda spotrebiča. Nie nadarmo je jej na štítku venovaného najviac miesta. Na znázornenie prítomnosti k danej triede sa používajú farebné pruhy (od zelenej po červenú) a označenie tried od A po D, pričom trieda A je najviac úsporná a trieda D najmenej úsporná. V triede A potom rozlišujeme ešte ďalšie tri kategórie podľa počtu plus, a síce A+, A++ a A+++, ktorá by mala byť absolútne najúspornejšia. Tieto jednotlivé triedy vypovedajú o efektivite prístroja a jeho spotrebe. De facto vám servírujú informáciu, aká veľká je účinnosť premeny energie, a koľko sa jej skutočne využije, zatiaľ čo zvyšok sa proste uvoľní. Súvisí to aj s úsporami, čím vyššia energetická trieda, tým väčšie úspory energie.

Spotreba energie za hodinu prevádzky

Pomerne dôležitý je tiež parameter zvaný spotreba energie za hodinu. Ako sa dá vyvodiť z názvu, ide o množstvo energie, ktorá sa spotrebuje za hodinu času, počas ktorého bude klimatizácia chladiť. Samozrejme, nedá sa povedať, ako dlho bude klimatizácia v prevádzke u vás doma, ale poskytuje vám to určitý odhad o tom, koľko vás bude prevádzka za rok stáť. Nebude to asi úplne presné číslo, ale aspoň orientačne sa dozviete, ako veľmi výhodná pre vás klimatizácia bude.

Výkon

O výkone sme sa už bavili v samostatnej kapitolke, tam sme si povedali, ako k nemu pristupovať, a ako naň pozerať. Teraz by stálo za to si prejsť, akých hodnôt bežne dosahuje. Vezmeme do úvahy častejšie používané a známejšie kW, ktoré väčšine užívateľov povedia viac. Najmenší výkon, pod ktorý by ste už nemali ísť, je 2 kW. Bežne klimatizácie dosahujú prinajmenšom 2,6 až 3 kW, čo pokryje miestnosť s priestorom zhruba 70 m3. Naopak, najvýkonnejšie klimatizácie majú výkon až 4,6 kW, čo je naozaj veľa.

Energetická účinnosť

Energetickú účinnosť vyjadruje EER (chladiaci faktor) a COP (vykurovací faktor) v prípade klimatizácií s funkciou obráteného chodu. Oba koeficienty udávajú pomer výkonu a príkonu klimatizácie, pričom čím lepší pomer, tým lepšie pre vás, o to je totiž zariadenie efektívnejšie.

Hlučnosť

Hlučnosť je udávaná v decibeloch, teda v jednotkách, ktoré vyjadrujú hladinu intenzity zvuku. Pre vás je dôležité hneď na začiatku vedieť jednu vec – hladina intenzity zvuku nerastie lineárne, ale logaritmicky. Teda, že rozdiel medzi desiatimi a dvadsiatimi decibelmi je výrazne menší než medzi tridsiatimi a štyridsiatimi. Čo sa týka hlučnosti klimatizácií, určite nepatria medzi najtichšie spotrebiče. Zásadnú úlohu hrá ventilátor, ktorý vháňa studený vzduch do miestnosti, a ktorý generuje hlasitý zvuk. Čo sa týka priamo hodnôt, najtichšie mobilné modely sa dostanú na zhruba 55 dB, čo je slušné číslo, a ak sa chystáte používať klimatizáciu celý deň, určite sa to oplatí. Priemerné modely dosahujú hlučnosť 60 až 65 dB, čo je zhruba toľko, ako hlasný hovor alebo umývačka riadu. V takom prípade už je prístroj rušivý a jeho prevádzka cez noc alebo po celý deň v miestnosti, v ktorej potrebujete mať pokoj, nie je úplne vhodná. Nástenné klimatizácie, ktoré majú najhlučnejšie súčasti umiestnené na vonkajšej strane steny, sa vojdú do hlučnosti 20 až 40 dB, čo je veľmi dobré číslo a nijako vás nebudú rušiť.

Jednotlivé komponenty klimatizácie – vnútorná a vonkajšia jednotka

Určite by ste sa mali, hlavne pri splitových klimatizáciách zaujímať aj o to, aké je prevedenie obidvoch jednotiek. Vnútorná jednotka sa nachádza vo vnútri miestnosti, takže je podstatné riešiť okrem iného jej dizajn a rozmery. Musí sa vám vojsť na stenu, je potrebné mať dopredu zvolené miesto, kam ju dáte. Navyše je potrebné uvažovať s tým, že aj malá vnútorná jednotka niečo váži, a že teda jej usadenie, napríklad do sadrokartónu, nie je úplne vhodné. Z hľadiska vzdialenosti oboch jednotiek je dobré pridržať sa optima, uvádzaného medzi 4 a 6 metrami. Väčšia vzdialenosť je samozrejme technicky možná, ale montáž je drahšia a komplikovanejšia, znamená pre vás totiž, že musíte rozbúrať veľký kus steny.

Klimatizácia-vonku

Vonkajšie jednotky sa umiestňujú na vonkajšiu stranu budovy. V zásade je opäť potrebné riešiť jej dizajn, ale väčšinou len v prípade, že je umiestnená na čelnej strane domu. Ak ju umiestnite smerom do záhrady alebo do dvora, je to asi jedno. Problém vám môžu spôsobiť len ochranári pamiatok, ktorí vidia klimatizácie na fasádach dosť neradi. Pri troche dobrej vôle to ale zariadiť dokážete. Prípadne, ak by umiestnenie na fasádu neprešlo, je možné umiestniť vonkajšiu jednotku do nebytových vnútorných priestorov, napríklad do pivnice alebo do skladu. Opäť je potrebné riešiť hmotnosť jednotky – keďže tie najvýkonnejšie vážia aj viac ako 100 kilogramov, je dobré umiestniť ju na pevnú a stabilnú stenu, pre ktorú nebude záťaž znamenať problém. Pri obidvoch jednotkách nezabúdajte riešiť aj rozmery, musia byť také, aby sa jednotka na určené miesto vošla.

Chladivo – zvoľte vhodný typ

Ak si kúpite naozajstnú klimatizáciu a nie len ochladzovač vzduchu, jednoznačne ju identifikujete podľa prítomnosti chladiva. Tým môže byť čokoľvek, najčastejšie plyn alebo kvapalina, ktorá vzduch pri prechode klimatizáciou ochladzuje. V praxi sa však nepoužíva len jediná látka, ale viac druhov chemikálií, ktoré sa od seba navzájom líšia. Zásadný rozdiel je v ich dopade na životné prostredie. Bežné sú dnes takzvané HFC (hydrofluorouhlovodíkové) chladivá (kam patrí najbežnejšie R410A chladivo). Špecifické vlastnosti pre túto skupinu chladív sú:

 • Nehorľavosť
 • Nejedovatosť
 • Efektívna chladivosť
 • Ekologická nezávadnosť

Pri starších klimatizáciách sa stretnete s takzvanými CFC (chlorofluorouhlovodíkové) a HCFC (hydrochlorofluorouhlovodíkové) chladivá, ktoré sa síce už pár rokov nesmú vyrábať, ale v obehu stále sú. Ak je vám názov povedomý, nemýlite sa. Skôr sa tieto chladivá používali napríklad aj v chladničkách a patria sem aj takzvané freóny. Majú predovšetkým silný dopad na ozónovú vrstvu, okrem toho sú ale potenciálne toxické. Vzhľadom k ich ekologickej náročnosti teda nie sú najlepšou voľbou, navyše ich použitie v klimatizácií evokuje jej starobylosť.

Chladivo

 

Dizajn klimatizácie – detail, ktorý nie je dobré podceniť

Už sme dizajn spomenuli. Vonkajšia jednotka klimatizácie by mala vyzerať dobre, aby nenarušovala fasádu budovy. Určite chcete, aby váš dom vyzeral pekne a nekazila ho necitlivo umiestnená klimatizačná jednotka. Ako sme si už povedali, dá sa to vyriešiť tak, že ju umiestnite na dvorovú alebo záhradnú stranu domu, prípadne do pivnice či inej neobytnej časti domu. Ak ale túto možnosť nemáte, potom sa oplatí pozrieť sa na to, ako je vonkajšia jednotka dizajnovo vyladená. Čo sa týka vnútorných jednotiek, tu dizajn nijako neobídete. To, ako bude jednotka vyzerať, bude pre celkový vzhľad miestnosti rozhodujúce. Máte na výber z klasických nástenných klimatizácií, ktoré ale veľmi rušia. Výhodnejšie sú z tohto hľadiska kazetové jednotky, ktoré sa umiestňujú pod strop, prípadne parapetové jednotky, ktoré sa hodia napríklad do podkrovných priestorov. Čo sa týka celkového dizajnu, nechávame to už na vašom vkuse – vedzte ale, že klimatizácie nie sú zďaleka len biele a neutrálne, ale môžu byť aj šikovným dizajnovým doplnkom.

Klimatizácia- dizajn

 

Odvod kondenzátu

Jednou z posledných vecí, ktorú pri klimatizácii odporúčame riešiť, je spôsob odvodu kondenzátu. Pri chladení a odvlhčovaní vzduchu totiž vzniká v klimatizácii kondenzát, ktorý musí byť odvádzaný. Niektoré klimatizácie v sebe majú zabudovanú nádržku na kondenzát, v ktorej sa voda zráža a je z času na čas potrebné ju vyliať. Niekedy však majú prístroje tiež vlastný automatický odparník, ktorý dostáva vodu v plynnom skupenstve spolu s horúcim vzduchom von z prístroja, čím vám odpadnú starosti s vylievaním. Občas je to ale riešené hadičkou, ktorá zaisťuje odvod samospádom – voda klesá tak, aby mala hladinu čo najnižšie. Ak je ale klimatizácia zložitejšia, nedá sa vždy samospád využiť a taká situácia sa rieši čerpadlom, ktoré vodu vytlačí. Zvod kondenzátu sa potom rieši odvodom do odpadu, odkvapu alebo po plášti k päte budovy, pričom nám pripadá najlepšia prvá možnosť.

back to menu ↑

Akými funkciami disponujú moderné klimatizácie?

Určite sa zhodneme, že moderné a technologicky vyspelé klimatizácie sú úplne inde, než staršie modely. Disponujú funkciami, ktoré ešte pred piatimi, desiatimi rokmi neboli vôbec bežné. Niektoré z nich sa vám ale môžu veľmi výrazne oplatiť. Aby sme si vysvetlili, v čom spočívajú, rozhodli sme sa do nášho testu zaradiť aj túto kapitolu. Ak sa vám niektorá z funkcií zapáči, je možné, že ju budete pri klimatizácii chcieť, preto by ste mali vedieť, čím pre vás bude v praxi užitočná.

Vykurovanie

Touto funkciou disponuje v dnešnej dobe celý rad klimatizácií. Nemajú len schopnosť ochladzovať, ale aj vykurovať. V zime teda môžete využiť opačný chod a namiesto chladenia vzduchu použijete klimatizáciu na vykurovanie. Avšak je potrebné brať túto funkciu s rezervou. Klimatizáciu môžete použiť k nárazovému zvýšeniu teploty, ak je vám v danej chvíli zima, alebo ak čakáte, kým sa rozbehne klasické kúrenie. Sama o sebe ale na zimné vykurovanie určite stačiť nebude.

Filtrácia vzduchu

Prakticky všetky klimatizácie sú vo väčšej alebo menšej miere vybavené filtrom, ktorý odstraňuje zo vzduchu nečistoty. Keď už nimi vzduch prúdi, bola by škoda túto skutočnosť nevyužiť. Pri starších a lacnejších klimatizáciách sa väčšinou stretnete len s filtrami prachových častíc. Moderné prístroje ale umožňujú tiež filtráciu pachov, dymu, baktérií alebo zárodkov plesní. Pravdaže, táto funkcia vyžaduje vyššiu hodnotu výkonu klimatizácie a znamená teda aj vyššiu hlučnosť, zato zaistí čistý vzduch. Túto funkciu ocenia hlavne alergici, avšak nielen oni.

Klimatizácia-filter

Odvlhčovanie

Toto je vec typická pre väčšinu klimatizácií. Okrem chladenia znižujú aj vzdušnú vlhkosť v miestnosti. Obzvlášť v horúcich dňoch to zabraňuje šíreniu plesní, roztočov a ďalších nepríjemných mikroorganizmov. Váš domov je potom zdravší, navyše ak nie je vzduch príliš vlhký, bude sa vám aj lepšie dýchať.

Časovač

Funkcia časovača má svoje uplatnenie, ak chcete mať miestnosť ochladenú už v čase, keď do nej dorazíte. Napríklad, ak máte ráno prísť do kancelárie a nechcete čakať, až sa ochladí, môžete si nastaviť, že sa klimatizácia spustí napríklad hodinu dopredu a vytvorí teplotu 22 °C.

Diaľkové ovládanie

Veľkou výhodou býva pri klimatizácii diaľkové ovládanie. Nie je to len o komforte – niekedy umiestnite klimatizáciu zo stavebných dôvodov napríklad až ku stropu, kam ťažko dočiahnete. S pomocou diaľkového ovládania nemusíte ani vstať z postele a len stlačením niekoľkých tlačidiel zmeníte teplotu v miestnosti alebo rýchlosť chladenia. Keď už sme pri ovládaní, určite ničomu neuškodí ani malý ovládací displej.

Ďalšie funkcie klimatizácií

 • Funkcia Sleep –pri vykurovaní zníži teplotu v miestnosti/pri chladení zvýši teplotu v miestnosti, aby sa ušetrilo na nákladoch.
 • Nastaviteľný smer lamiel – umožňuje usmerniť vyfukovaný vzduch, aby nefúkal priamo na vás.
 • Funkcia Swing – mení smer lamiel pravidelne, aby tak zaistila rovnomerné ochladzovanie vzduchu v celej miestnosti.
 • Funkcia Turbo – intenzívne chladenie.


back to menu ↑

V akých úrovniach sa pohybujú ceny klimatizácií?

Klimatizácie rozhodne nepatria k tomu najlacnejšiemu tovaru, ktorý je na trhu k dispozícii. Nie, rozmedzie cien je veľmi široké a samy o sebe sú klimatizácie celkom drahé. Ich ceny začínajú na nejakých šesťdesiatich eurách pri mobilných klimatizáciách a dosahujú až tritisíc a viac eur pre veľké a výkonné splitové klimatizácie. Určite teda stojí za to si výber poriadne rozmyslieť a dať si pozor na to, čo kupujete. S tým súvisí aj cena – mala by byť primeraná.

 • Mobilné klimatizácie – tu sa ceny pohybujú zhruba od šesťdesiat do päťstoosemdesiat eur. Tie najlacnejšie sa hodia do menších izieb, majú malý výkon a určite sa nehodia na dlhodobé chladenie. Avšak nárazovo, aby vám pomohli vytvoriť doma príjemnejšiu klímu, ich použiť môžete a v takom prípade sa vám aj oplatia. Drahšie sa potom dajú použiť v prípade, že potrebujete výkonnú klimatizáciu, ale stavebné riešenie vášho domu vám neumožňuje použitie veľkej nástennej klimatizácie.
 • Okenné klimatizácie – tých na našom trhu toľko nie je a ich ceny nedosahujú veľké rozmedzie. Zoženiete ich za zhruba päťstoštyridsať až sedemstosedemdesiat eur.
 • Splitové klimatizácie – tu je rozptyl cien najväčší a je naozaj značný. Najlacnejšie splitové klimatizácie zoženiete v cenových reláciách do tristoosemdesiatpäť eur. Ide o jednoduché zariadenia, ktoré môžete použiť napríklad v domácnostiach. S cenovkou od tristoosemdesiatpäť zhruba do tisícpäťstoštyridsať eur zoženiete zariadenia, ktoré nájdu využitie aj vo väčších priestoroch, napríklad v kanceláriách alebo predajniach. Najlepšie splitové klimatizácie zoženiete za cenu, ktorá môže dosiahnuť až tritisícosemstopäťdesiat eur. To už sú špeciálne prístroje, ktoré sa hodia napríklad do vínnej pivnice (nielen kvôli chladeniu, ale dajú sa použiť aj k zaisteniu správnej klímy pre víno) alebo do veľmi priestorných skladov.


back to menu ↑

Konečný verdikt

Na tomto mieste by určite stálo za to prejsť si celý výber znovu a všetko si starostlivo zrekapitulovať. Predovšetkým je potrebné vybrať si vhodný typ klimatizácie – máte na výber z troch možností – nástenné splitové klimatizácie, okenné klimatizácie a mobilné klimatizácie. Každý z týchto troch typov má svoje špecifiká a určite sa oplatí ich starostlivo zhodnotiť. Ďalej by ste si mali niečo zistiť o značkách, s ktorými sa pri klimatizáciách stretnete – veľa to o kvalite prístroja vypovedá. Potom sa môžete pustiť do samotného výberu. Dopredu si rozmyslite, kam chcete klimatizáciu umiestniť. S ohľadom na zvolený typ je potrebné vybrať vhodné miesto a zladiť ho s ďalšími parametrami klimatizácie (napájanie, rozmery, výkon, dizajn, a tak ďalej).

Určite by ste nemali podceniť hlučnosť prístroja. Vzhľadom na to, že klimatizácia bude pustená dlhodobo a na mieste, kde budete pravdepodobne pracovať alebo odpočívať, nemala by byť príliš rušivá. Ďalšou kapitolkou výberu je spotreba – orientujte sa podľa energetických trieda vyberajte v kategóriách A s rôznym počtom plus. Sú šetrné a na prevádzku klimatizácie nebudete zbytočne doplácať. Dovolíme si odporučiť tiež sledovať napríklad prítomnosť chladiva, mali by ste voliť maximálne šetrné a ekologické chladivo. Pozrieť sa ale môžete (a dokonca by ste sa mali) aj na spôsob odvodu kondenzátu z klimatizácie.

Klimatizácia-na-stene

Nie je na škodu prejsť si zoznam funkcií, aspoň tých hlavných, s ktorými sa pri klimatizácii môžete stretnúť. Je totiž pravda, že účelom klimatizácií nie je len chladiť vzduch, na to vám poslúži aj obyčajný ochladzovač vzduchu, ale aj kúriť, odvlhčovať vzduch alebo ho filtrovať. Na záver potom odporúčame skontrolovať si cenu, či nie je podozrivo nízka alebo naopak prehnane vysoká. A ak vám príde prijateľná a v medziach, potom vám gratulujeme, máte vybrané a klimatizáciu sa nemusíte báť kúpiť.

back to menu ↑

Pár praktických rád k použitiu klimatizácie

Použitie klimatizácie, aby bola naozaj efektívna, vyžaduje dodržanie niektorých zásad. Predovšetkým je potrebné poznať základné pravidlo, ktoré platí napríklad aj v aute alebo v MHD. Aby bola klimatizácia skutočne efektívna, musí byť miestnosť uzavretá. Mala by mať zavreté všetky okná aj dvere, vedúce von, inak sa do miestnosti dostáva horúci vzduch zvonku a čiastočne aj horúci vzduch, ktorý klimatizácia odvádza. Pri splitových a okenných klimatizáciách to nie je problém, ale pri mobilných je potrebné vyriešiť nejako vývod horúceho vzduchu von. Rieši sa to preto otvorom v stene, ktorým sa hadica smeruje von (ale je nutná dobrá izolácia), prípadne oknom. Keďže ale nie je príliš praktické vyrezať do okennej tabuľky dieru, používajú sa na okná adaptéry, ktoré sa umiestnia do otvoreného okna a na ne sa hadice napoja.

Klimatizácia-viac-jednotiek

Ďalej je dobré poznať určité riziká použitia klimatizácie. Predovšetkým je potrebné strážiť si, aby bola klimatizácia čistá – ak sa v nej premnožia baktérie alebo pleseň, rozptyľuje sa spolu so vzduchom veľa mikroorganizmov do miestnosti a pre vás to znamená značné riziko. Rovnako tak odporúčame nesmerovať chladný vzduch na seba, ale ideálne niekam do priestoru. Ak si budete príliš chladiť napríklad nohy alebo chrbát, začnú vás po čase bolieť svaly a kĺby, čo je veľmi nepríjemný problém. Z ďalších rizík by sme potom spomenuli napríklad určitú zníženú citlivosť tela, ak prejdete z klimatizovaného prostredia do tepla alebo naopak, z vykúrenej izby do zimy. Telo je potom náchylnejšie napríklad na nachladnutie alebo niektoré ďalšie problémy.

Ako sme už spomenuli, určite by ste mali klimatizáciu pravidelne čistiť. Ďalej je tiež potrebné myslieť na to, že ani najlepšie klimatizácie nenahradia skutočné vetranie. Klimatizácia môže vzduch vyčistiť, ale koncentráciu kyslíka a oxidu uhličitého nezmení, preto nezabúdajte z času na čas klimatizáciu vypnúť, otvoriť okno a vpustiť do miestnosti čerstvý vzduch. Rovnako odporúčame v záujme vášho vlastného zdravia udržovať teplotu v rozumných medziach. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou (samozrejme s výnimkou mrazov, alebo naopak tropických štyridsiatok) by nemal byť vyšší ako 6 až 7 stupňov celzia. Minimum, na aké odporúčame v lete miestnosť chladiť, je 25 °C, menej by ste v miestnosti mať nemali.

Klimatizácia-viacjednotková

Týchto pár pravidiel a tipov by ste si mali vziať pri použití klimatizácie k srdcu. Ide o užitočný prístroj, ale čím ďalej častejšie sa diskutuje aj o jeho zdravotných rizikách. Dodržaním vyššie spomenutých zásad ich znížite na minimum. Prajeme vám teda, aby sa vám to podarilo, a aby vám klimatizácia dobre poslúžila.

Klimatizácie
4 (80%) 6 votes