Najlepšie bežecké pásy 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho běžeckého pásu.
 • Zvoľte si na základe výkonu, bezpečnosti, komfortu a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP běžecké pásy roku 2019

Motorové bežecké pásy do 460 eur Motorové bežecké pásy od 460 do 790 eur Motorové bežecké pásy od 790 eur Bezmotorové bežecké pásy
Acra GB4000A Housefit SPIRO 20 InSPORTline inCondi T400i InSPORTline Excel Run
Výkon
91 %
Komfort
93 %
Bezpečnosť
91 %
Cena/kvalita
95 %
Výkon
93 %
Komfort
93 %
Bezpečnosť
94 %
Cena/kvalita
95 %
Výkon
95 %
Komfort
96 %
Bezpečnosť
97 %
Cena/kvalita
90 %
Výkon
84 %
Komfort
85 %
Bezpečnosť
91 %
Cena/kvalita
92 %
93%
94%
95%
88%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

V súčasnej dobe je veľmi moderné pestovať nejaký šport. Udržovať sa v dobrej kondícii, občas si prečistiť hlavu od pracovného stresu, odpočinúť si pri behaní alebo jazde na bicykli… Navyše si tým upevňujete zdravie – spaľujete tuky, ktoré inak organizmus nepríjemne obmedzujú (a čo si budeme hovoriť, nevyzerajú práve dvakrát dobre), zvyšujete svoju fyzickú výdrž, posilňujete vybrané svaly a celkovo si zlepšujete kondíciu. Garantujeme vám, že po polroku behania vydržíte omnoho väčšiu fyzickú záťaž a oveľa dlhšie. Nehovoriac o tom, že aj krátka fyzická aktivita dokáže povzbudiť a prebudiť mozog a posilniť (aspoň na hodinu alebo dve po cvičení) vaše myšlienkové výkony. O tom, že človek by mal nejakú športovú aktivitu (či už tímovú alebo individuálnu) vyvíjať, panuje všeobecná zhoda medzi trénermi, lekármi aj psychológmi.

V lete je samozrejme veľmi jednoduché športovať. Stačí si večer, keď už nie je najväčšie teplo, zájsť do parku, pretiahnuť si svaly a napríklad pol hodiny behať. V zime alebo za zlého počasia je to horšie. Behať v daždi alebo v mraze, to chce buď veľmi dobré vybavenie alebo priamo oceľové zdravie. Ak nemáte ani jedno, riskujete prinajmenšom nepríjemné nachladnutie. A ak nechcete byť odkázaní na halové športy, nezostane vám iné, ako začať chodiť do posilňovne a využívať rotopedy alebo bežecké pásy tam. Ale ak si to chcete ešte viac zjednodušiť, nie je nič jednoduchšie, ako si bežecký pás kúpiť rovno domov. Aké to má výhody? Predovšetkým si ušetríte cestu niekam do fitness centra. Čas, ktorý budete cvičiť, môžete kľudne stráviť s vašimi blízkymi, nie je problém si k tomu pustiť vašu obľúbenú hudbu alebo si pozrieť film.

Ďalšou výhodou vlastného bežeckého pásu je fakt, že si ho už pri nákupe môžete zvoliť tak, aby čo najlepšie zodpovedal vašim individuálnym potrebám. To pre vás bude neskôr pri cvičení alebo pri tréningu neoceniteľné. Ale výber bežeckého pásu, to nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je potrebné starostlivo zohľadniť všetky kritériá výberu, zvoliť optimálny kompromis medzi cenou, kvalitou a vašimi potrebami. Aby sme vám trochu pomohli, pripravili sme pre vás recenziu bežeckých pásov 2017. V rámci nášho testu bežeckých pásov sme pre vás vytvorili tiež rebríčky top modelov a veľký článok „Ako vybrať bežecký pás“, ktorý by vám mal pri nákupe pomôcť. Aspoň v to dúfame. Takže, nenaťahujme to a prejdime rovno na test.

back to menu ↑

Základné rozdelenie bežeckých pásov a špecifiká jednotlivých kategórií

Bežecké pásy, to chceme povedať hneď na úvod, sa delia do dvoch kategórií:

 • Bezmotorové bežecké pásy
 • Motorové bežecké pásy

Základná charakteristika je asi jasná už z ich názvu.

Kým bezmotorové bežecké pásy nemajú motor a sú poháňané čisto vašou silou, motorové pásy majú vlastný pohon. Dá sa všeobecne povedať, že bezmotorové modely sa oplatia menej náročným užívateľom. Na ostrý tréning vo vyššej rýchlosti nie sú dostatočné. Často sú menej stabilné, lacné a úzke, takže profesionála neuspokoja. Oplatia sa ale napríklad starším ľuďom alebo rehabilitujúcim, ktorí budú behať skôr pomalšie. Oproti tomu motorové bežecké pásy sú pohodlnejšie a umožňujú vám väčšie výkony. Už na pohľad sú premyslenejšie, profesionálnejšie a v prípade drahších modelov úplne pokryjú aj potreby profesionálnych športovcov.

back to menu ↑

Test motorových bežeckých pásov do 460 eur

Motorové bežecké pásy sú, ako sme už spomenuli, profesionálnejšie a umožňujú väčšiu fyzickú záťaž. Navyše sa vaša vlastná energia spotrebováva čisto na beh, nie na rozhýbanie pásu. Ale keďže je ich ponuka na trhu širšia a cenové rozpätie väčšie, rozhodli sme sa ich v našom teste rozdeliť do troch kategórií – bežecké pásy do 460 €, od 460 do 790 € a od 790 € vyššie.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Výkon motoru Rýchlosť Cena
1. Housefit TEMPO 20
1,75 HP 1-14 km/h Zistiť cenu
2 Acra GB4000A
1,25 HP 0,8-14,8 km/h Zistiť cenu
3. InSPORTline Sangar
1,75 HP 1-12 km/h Zistiť cenu
4. Klarfit Pacemaker FX5
1,5 HP 2-12 km/h Zistiť cenu
5. HMS BE 4200
1 HP 1-10 km/h Zistiť cenu

Najlepšie motorové bežecké pásy do 460 eur a ich charakteristika

Motorové bežecké pásy sú charakteristické predovšetkým prítomnosťou elektromotora, ktorý zaisťuje pohon pásu. Je to práve motor, ktorý sa stará o neustály pohyb pásu. Vďaka tomu je možné nastaviť výkon vo výrazne širšom rozpätí ako pri bezmotorových bežeckých pásoch, dá sa ľahšie regulovať a nemusíte sa vôbec starať o to, či rýchlosť behu udržíte sami. Pás sa o to postará za vás. Niet divu, že ide celkovo o profesionálnejšie modely s pokročilejším ovládaním, ktoré sú obľúbené aj športovcami. Pravda, motorové bežecké pásy majú svoje nevýhody, sú menej skladné, drahšie a vyžadujú zapojenie do elektrickej siete. Ale ak chcete trénovať a nie ste limitovaní vekom alebo zranením, určite siahnite do tejto kategórie.

Výhody

Pevná a stabilná konštrukcia

Spravidla väčšie rozmery a široká bežecká plocha

Jednoduchšie ovládanie a regulácia výkonu

Motorový pohon

Široká ponuka

Nízká cena


Nevýhody

Vysoká obstarávacia cena

Nie každý motorový pás sa hodí na pomalšie cvičenie

Menšia skladnosť

Nutnosť zapojenia do zásuvky

back to menu ↑

Test motorových bežeckých pásov od 460 do 790 eur

Stredná trieda bežeckých pásov, ktorá nabízí obstojný pomer ceny a kvality. Dostanete za stále príjemnú cenu lepšie parametre, než v predchádzajúcej triede. Líšia sa nosnosťou, výkonom, ale napríklad aj komfortom a charakteristikou bezpečnosti.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Výkon motoru Rýchlosť Cena
1. Acra 05-GB4600
6HP 1- 22 km/h Zistiť cenu
2. Housefit SPIRO 20
4 HP 1- 16 km/h Zistiť cenu
3. Master F-25
2,5 HP 1-22 km/h Zistiť cenu
4. HMS BE 4500
2,5 HP 1-16 km/h Zistiť cenu
5. InSPORTline Akamar
1,5 HP 1-16 km/h Zistiť cenu

Najlepšie motorové bežecké pásy od 460 do 790 eur a ich charakteristika

Obecná charakteristika motorových běžeckých pásů se nikterak neliší od předchozí kapitoly. Od levnějších modelů se ale ty, které koupíte v této cenové kategorii, odlišují výrazně. Disponují hlavně větší nosností, která může dosáhnout i více než 120 kg. Obvykle disponují funkcemi, které posunou váš trénink na vyšší úroveň, jako je měření kalorií, vzdálenosti, tepu, nebo pro vaše kolena a kotníky velmi důležité odpružení běžecké plochy. Výkon je 2,5 nebo i více HP a obvyklá je maximální rychlost 16 km za hodinu. To jsou velmi dobré parametry pro každého běžného uživatele.

Výhody

Kompromis medzi cenou a kvalitou

Dobré hodnoty výkonu a maximálnej rýchlosti

Pokročilé merania


Nevýhody

Potreby profesionálov stále neuspokojí

back to menu ↑

Test motorových bežeckých pásov od 790 eur

Najvyššia trieda bežeckých pásov, aké na bežnom trhu zoženiete. Nájdete tu modely, ktorých cena môže presiahnuť aj tisíc eur. Obecne ide o prístroje pre fitcentrá, profesionálnych športovcov a pre všetkých, kto je do športu natoľko zapálení, že im nevadí investovať takto vysokú čiastku.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Výkon motoru Rýchlosť Cena
1. InSPORTline inCondi T400i
3,5 HP 1-22 km/h Zistiť cenu
2. HOUSEFIT SPIRO 50
3 HP 1-20 km/h Zistiť cenu
3. InSPORTline Gilavar
3,5 HP 1-22 km/h Zistiť cenu
4. HMS BE 5000-i
3 ,5 HP 1-16 km/h Zistiť cenu
5. InSPORTline Borra
4 HP 0,8-22 km/h Zistiť cenu

Najlepšie motorové bežecké pásy od 790 eur a ich charakteristika

Charakteristika motorových běžeckých pásů zůstává stále stejná, ovšem v této třídě najdete výrazně lepší modely, než v obou předchozích. Jak už jsme řekli, jedná se často o profesionální běžecké pásy a tomu odpovídají i technické parametry. Nosnost může snadno překročit i 150 kg, nechybí některá pokročilejší měření ani odpružení běžecké plochy, abyste zbytečně netrápili svoje klouby. Výkon může dosáhnout až 4 HP, maximální rychlost může jít až přes 20 km za hodinu. To jsou parametry, se kterými se tyto běžecké pásy neztratí ani ve sportovištích, nejen u vás doma. Brzdí je pouze poměrně vysoká cena, kvůli které si je nemohou dovolit všichni.

Výhody

Vysoko technicky prepracované

Komfort a bezpečie

Väčšinou majú veľmi pekný dizajn


Nevýhody

Vysoká cena

Pre bežného užívateľa sú príliš pokročilé

back to menu ↑

Test bezmotorových bežeckých pásov

Bezmotorové bežecké pásy sú staršie a pôvodnejšie, ako motorové pásy. Do istej miery vás v tréningu obmedzujú, pretože sa pri nich nedá nastaviť vyššia rýchlosť, než akú dosiahnete. Neprinútia vás sa zlepšovať, navyše spotrebujete veľa energie na to, aby ste pás udržali v pohybe. Ale zato sú lacnejšie a jednoduchšie.

Bezmotorové běžecké pásy a ich charakteristika

Bezmotorové bežecké pásy majú jednu zásadnú nevýhodu. Rozhýbať ich musíte sami. Časť vášho fyzického výkonu sa potom neustále stará o to, aby pás bez motora udržal určité tempo. Má to svoje nevýhody – predovšetkým to, že akonáhle začnete ochabovať, pás vás neprinúti k väčšiemu výkonu, ale spomalí sa zároveň s vami. Cvičenie je veľmi závislé na vašej vlastnej zodpovednosti a zmysle pre tréning. Navyše je potrebné počítať s tým, že cvičenie je menej pohodlné. Bežecký pás je menej stabilný a často aj menší. Ponuka na trhu je tiež veľmi malá, takže aj keď taký pás zoženiete za nízku cenu, jeho výber bude zložitý. Nechceli by sme ale, aby to vyznelo, že  bezmotorový pás sa neoplatí. To nie je pravda. Nehodí sa pre profesionálnych športovcov alebo pre niekoho, kto chce zvyšovať už tak dobrú kondíciu. Ale začiatočník, starší človek alebo niekto, kto sa zotavuje po zranení, taký pás iste využije.

Výhody

skladné a rozmerovo úspornejšie

Jednoduché ovládanie

Nízka cena

Hodia sa na kondičnú chôdzu alebo na rehabilitáciu


Nevýhody

Menšia stabilita a menšia bežecká plocha

Nemajú vlastný pohon

Menší výber

Niekedy môžu byť hlučné

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia bežeckých pásov, a čo je pre nich charakteristické

Bežne pri kategóriách tovaru uvádzame aj najväčších výrobcov. Pri bežeckých pásoch je situácia do istej miery špecifická, pretože výrobcov nie je až toľko. Tých naozaj renomovaných (ktorých výrobky tvoria väčšinu trhu) je niekoľko, a niektorých z nich vymenujeme. Zvyšok tvoria spoločnosti, ktoré majú na trhu jeden alebo dva výrobky – tam je ťažké hľadať kvalitu. Navyše často ide o veľmi málo známe značky, ktoré niekedy pôsobia podozrivo. Najlepšie výrobky sa dajú všeobecne hľadať v spoločnostiach, ktoré predávajú daný tovar vo viacerých modelových radoch – majú väčší obrat, môžu venovať viac času a prostriedkov do inovácií a v neposlednom rade majú ďaleko väčšie skúsenosti. Naša rada teda na tomto mieste znie, nech hľadáte, ak je to možné, značku, ktorú poznáte, a ktorá nie je spojená so žiadnym škandálom alebo podvodmi na zákazníkoch. Aby sme vám trochu pomohli, prinášame stručnú charakteristiku značiek, ktoré z nášho testu vyšli dobre. Nie sú to samozrejme tie jediné dobré na trhu, ale môže to pre vás byť určité vodidlo.

back to menu ↑

Ako vybrať bežecký pás pre najlepší tréning

Výber bežeckého pásu je pre celý váš tréning určujúci. Práve na správnom výbere totiž závisí, či vám bude behanie pohodlné a či sa vám podarí nabrať kondíciu. Najväčšie množstvo ľudí totiž od tréningu odradí práve zle zvolené vybavenie. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako nájsť v neprebernom množstve bežeckých pásov na trhu ten ideálny pre vás. Začneme tými najdôležitejšími parametrami a pôjdeme postupne k tým menej dôležitým. Ak ste pripravení, môžeme začať.

Výkon motora u motorových bežeckých pásov rozhoduje

V tomto prípade ide o parameter, ktorý vôbec nemusíte pri bezmotorových bežeckých pásoch riešiť. Keďže k pohonu nepoužívajú motor, nie  je potrebné riešiť ich výkon. Ten závisí iba na vás. Iné je to pri motorových bežeckých pásoch, tam je práve motor srdcom prístroja. Je to údaj, ktorý by ste si mali porovnať s celým radom ďalších skutočností – s tým, ako veľmi sa dá regulovať rýchlosť, aká je vaša fyzická zdatnosť, ale napríklad aj so šírkou bežeckého pásu (na príliš úzkom páse sa napríklad veľmi zle udržuje vysoké tempo). Všeobecne platí, že čím vyššiu úroveň výkonu bude stroj mať, tým lepšie pre vás. Nie je nutné hneď pri prvom tréningu spustiť stroj na maximum, môžete (a dokonca by ste mali) pridávať postupne. Ale výkonnosť stroja ani po čase neopadne, takže akonáhle budete zdatnejší, môžete pridávať na rýchlosti a využívať potenciál pásu naplno.

Čo sa týka konkrétnych čísel, výkon motora sa udáva podobne ako pri automobiloch v konských silách (pre zaujímavosť, ide o starú jednotku z dôb, kedy automobily nahrádzali konské záprahy – počítalo sa, koľko koní motor nahradí). Bežecké pásy s motorom sa obvykle pohybujú vo výkonoch od 1 HP do 6 HP. V praxi je to určujúce pre maximálnu rýchlosť (o tej si budeme hovoriť neskôr, ale môžeme spomenúť, že taký výkon stačí na maximálnu rýchlosť 15 až 25 kilometrov za hodinu). Ideálne je pohybovať sa niekde uprostred a zvoliť optimálny výkon 3 až 4 HP. Najvýkonnejšie stroje bývajú veľmi drahé (aj cez 1920 eur), a hodia sa predovšetkým pre profesionálnych športovcov. Naopak, výkon by nemal klesnúť pod 1,5 HP, tam ide zase o príliš slabé pásy, s ktorými vám tréning nič neprinesie.

Odpruženie je dobré pre vaše kĺby

Profesionálni bežci už po prečítaní nadpisu vedia, o čom bude reč. Vám ostatným si to dovolíme vysvetliť. Ľudská fyziológia sa ľahko prispôsobí životnému štýlu. Teda, ak vediete sedavý život (čo je, bohužiaľ, problém takmer celej dnešnej spoločnosti), dá sa očakávať, že svaly ochabnú a kĺby skrehnú. Pri menej prirodzených pohyboch (akými pre vás aspoň na začiatku beh bude), ale aj pri ostrom tréningu potom telo do istej miery trpí. Pri behu sú najrizikovejšie kĺby. To je dôvod, prečo si bežci-profesionáli starostlivo vyberajú antistresové topánky,a prečo sa napríklad na bežeckých štadiónoch starostlivo dbá na povrch. Čím pružnejší, tým lepšie, došľap na tvrdú podložku (kedy sa váha celého tela oprie do kostí nôh, najviac do kolenných kĺbov) vám môže po čase priniesť celý rad problémov.

Ak si teda kupujete bežecký pás na pravidelné cvičenie, určite kvalitu odpruženia nepodceňujte. Mohli by ste si tým z dlhodobého hľadiska privodiť nepríjemné ťažkosti. Určite nekupujte bežecký pás bez odpruženia, z toho by vás hneď rozboleli nohy a tréning by sa stal bolestivým. Aspoň základné odpruženie v podobe gumových podložiekpod bežeckú plochu by pás mať mal. Ak budete využívať gumové bloky, ktoré odpružia celú plochu (dosku vrátane rámu a konštrukcie), tým lepšie. Najdrahšie bežecké pásy potom využívajú zdravotné odpruženie prispôsobené anatómii ľudského tela. Opotrebenie kĺbov je pri takýchto strojoch minimálne, ale za vyššiu obstarávaciu cenu. Nechávame teda čisto na vás, pre ktorý z typov odpruženia sa rozhodnete, naša rada ale znie, aby ste sa na ňom nesnažili šetriť.

Prečo sledovať maximálnu rýchlosť?

Ako sme už naznačili, s výkonom motora do veľkej miery súvisí tiež rýchlosť pásu. Oplatí sa sledovať obe udávané  hodnoty, minimálnu rýchlosť aj maximálnu. Nízke rýchlosti (zhruba okolo 1 kilometra za hodinu) využijete napríklad pri kondičnej chôdzi, pre odpočinkový tréning alebo napríklad po zranení či úraze pri rekonvalescencii. Naopak vysoké rýchlosti(ktoré môžu presiahnuť aj 20 kilometrov za hodinu) využijú predovšetkým profesionálni športovci. Také tempo sa nedá v tréningu udržať dlhodobo, ale pre krátkodobé šprinty to bude ideálne. Ak chcete, aby pre vás bol prístroj čo najvýhodnejší, uvažujte dopredu. To, že teraz ubehnete sotva tri kilometre a vaše maximum je na 5 kilometroch za hodinu neznamená, že za rok to bude rovnaké. Čim väčšie bude rozpätie rýchlostí, tým lepšie. Možno ho nevyužijete, to ale nevadí. Horšie by bolo kupovať za rok nový bežecký pás, pretože ten starý vám prestal vyhovovať.

Bežecká plocha: čím väčšia, tým pohodlnejšie behanie

Pre vaše vlastné pohodlie a komfort pri tréningu je rozhodujúca bežecká plocha pásu. Začnime dĺžkou. Platí tu pomerne presne, že čím dlhší pás, tým drahší. Ale kúpiť si bežecký pás len preto, že je lacný, a potom na ňom neurobiť krok, to by bola hlúposť. Ak máte možnosť, skúste si len tak pre zaujímavosť zmerať svoj krok a potom ho porovnať s dĺžkou vybraných pásov. Ideálne, keď si ponecháte ešte nejakú rezervu vpredu aj vzadu. Ak došliapnete v tréningu mimo pás, koledujete si o nepekné zranenie. Snažte sa teda, aby ste pred sebou aj za sebou mali dostatok priestoru.

Druhou vecou je potom šírka pásu. Tá by mala byť dostatočná na to, aby sa na ňom vaše nohy aj vo veľkej rýchlosti pohodlne vyhli, a aby vás pás nezvádzal šliapnuť vedľa na podlahu. To by bolo veľmi nebezpečné. Nie, šírka pásu musí plne vyhovovať. Čokoľvek, čo bude užšie ako 30 až 35 centimetrov rovno z výberu vyraďte – tam sa nohy pohodlne nevyhnú a v tom lepšom prípade si o seba budete drieť kolená. Pás musí mať na šírku aspoň 40 centimetrov, čo je optimálne pre beh v rýchlosti 8 až 10 kilometrov za hodinu (to je priemerná hodnota, akej človek pri cvičení dosiahne). Keď bude pás širší, tým lepšie, kľudne sa vám môže stať, že natrafíte aj na taký, ktorého bežecká plocha je široká aj pol metra. To je dostatočné na to, aby ste sa pri behaní mohli dívať napríklad na televízor, nemuseli sledovať nohy, a aj tak sa vám nič nestalo.

Ovládanie pásu voľte čo najjednoduchšie – na zložitosť nie je počas tréningu čas ani nálada

Tak, ako je to pri všetkých druhoch tovaru, aj tu odporúčame, aby ste vyberali ovládanie čo najjednoduchšie. Malo by byť dostatočne intuitívne, ľahké a nemalo by vám zaberať pri cvičení veľa času. Uvedomte si, že pás budete musieť nejako ovládať aj vo chvíli, keď pobežíte a budú vám pri tom dochádzať sily. Úplne bežný je dnes pre bežecké pásy displej (rôzneho typu). Staršie a lacnejšie modely využívajú bežne tlačidlá, tie najnovšie (ale často veľmi drahé) využívajú displej s dotykovou obrazovkou. Čo sa týka ovládania intenzity, bežne sa používajú tri základné možnosti:

 • Manuální nastavení – běžecký pás má na displeji tlačítka plus a mínus, přičemž jak vám jistě došlo, stiskem tlačítka zvyšujete nebo snižujete rychlost.
 • Nastavení programů – výše zmíněný způsob je nejstarší. Novější a dnes poměrně běžný je způsob ovládání, kdy má pás dané programy. Vy si vyberete program a pás si automaticky nastavuje rychlost i sklon. Máte-li možnost do nastavení programů zasáhnout, je to ideální.
 • Sledování tepové frekvence uživatele – tady jde o vlastnost velmi inteligentních a inovativních běžeckých pásů, které snímají prostřednictvím senzorů hrudního pásu váš tep a srdeční aktivitu. To je při sportu potřeba sledovat, abyste to náhodou s tréninkem nepřehnali. Na základě toho je rychlost (i sklon) nastavována automaticky.

Sklon bežeckej plochy – je lepší manuálny alebo elektrický?

Niektoré bežecké pásy vám umožňujú nastaviť aj sklon bežeckej plochy. Vďaka tomu sa môžete výrazne ľahšie preniesť na reálnu bežeckú trať. Tam totiž nepobežíte  stále len po rovine, ale niekedy do kopca a niekedy zase z kopca… navyše trénovať stále jedným spôsobom vedie nutne k preťažovaniu jedného druhu svalov na úkor iného. Štandardná poloha, to je potrebné si povedať, je rovná. Máte však dve možnosti, ako ju zmeniť:

 • Elektrický sklon běžecké plochy – sklon na elektrické ovládání. Znamená to, že ho nemusíte měnit ručně, stačí zmáčknout příslušné tlačítko a pás se přizpůsobí. Je to efektivnější a umožňuje vám to výrazně lépe simulovat skutečnou trať, kde také běžíte, a terén se vám mění pod nohama sám.
 • Manuální sklon běžecké plochy – jak je asi jasně patrné z názvu, sklon nastavujete ručně. Znamená to přestat běžet, přenastavit pás a znovu se vrátit do tempa. Samozřejmě, pro tělo je to nepřirozené a pro vás je to méně pohodlné a pracnější, je ale potřeba říct, že tento typ pásů je výrazně levnější.

Nosnosť bežeckého pásu

Bežecké pásy musia samozrejme zohľadňovať aj hmotnosť toho, kto ich používa. Je to nutné hneď z niekoľkých dôvodov. Hlavne – bežecký pás je svojou konštrukciou aj použitým materiálom určený len pre určité váhové kategórie. V prípade, že je vaša hmotnosť vyššia, mohol by sa prístroj mechanicky zničiť. Bez ohľadu na to, že aj jeho výkon je stavaný len pre určitú hmotnosť užívateľa. Ak budete vážiť viac, než pás unesie, a zvolíte pomalý výkon, môže sa stať, že ho pri chode vlastnou váhou výrazne spomalíte alebo dokonca zastavíte. Ak chcete dosiahnuť dobrú životnosť a efektívny výkon, mali by ste vyberať bežecký pás tak, aby bola jeho nosnosť aspoň o 20 až 25 % vyššia, ako je vaša hmotnosť. Zaistíte tak aj výrazne vyššiu stabilitu, ktorá je pre vašu bezpečnosť pri cvičení veľmi dôležitá.

Vyberajte dopredu pás tak, aby ste ho mali kam umiestniť

Určite nie je praktické kúpiť si bežecký pás, a až potom naň hľadať priestor. Tento spôsob nakupovania býva problematický. Lepšie je hneď dopredu nájsť miesto, kde by mohol bežecký pás stáť. Dobre si to rozmyslite, skúste si uvedomiť, či chcete pás niekam umiestniť natrvalo, alebo len sezónne, či ho chcete pred každým tréningom vyťahovať a potomho zase schovávať. Musíte mať okolo seba pri cvičení dosť miesta, ale zároveň by v čase, keď cvičiť nebudete, nemal zavadzať. Nie je to ani tak otázka jeho rozmerov (aj keď, samozrejme, úplne vynechať ich nesmiete), ako skôr celkovej konštrukcie. Ak sa dá bežecký pás rozložiť a zase sklopiť do vertikálnej polohy, môžete ho po cvičení umiestniť niekam do rohu alebo za skriňu. S prenášaním súvisia aj ďalšie dva parametre – hmotnosť (ktorá by mala byť, ak chcete pás sťahovať, čo najnižšia) a prítomnosť koliesok. Tie vám veľmi uľahčia život a vykonajú za vás veľa práce, ak nechcete mať bežecký pás stabilne umiestnený na jednom mieste.

Rozmery a dizajn – drobnosti, ale oplatí sa ich skontrolovať

Už sme sa o tom trochu bavili v súvislosti so skladnosťou bežeckého pásu. Pás je potrebné niekam umiestniť – ak tam má byť stabilne a dlhodobo, je potrebné zvoliť dobré miesto. Teda miesto, kde bude dostatok priestoru okolo pásu (pre bezpečné užívanie aspoň meter, vyvarujte sa pre prípad pádu predovšetkým ostrých rohov alebo krehkých predmetov, ako sú vázy alebo porcelán) aj nad pásom (aby ste sa pri behu nemuseli neustále krčiť a ohýbať). Musíte brať do úvahy veľkosť VŠETKÝCH používateľov pásu, nielen svoju. Je bezpodmienečne nutné v tomto bode uvažovať s rozmermi bežeckého pásu (ktoré sa môžu medzi dvoma modelmi naozaj veľmi líšiť). Oplatí sa skontrolovať si aj to, aký stabilný je pás na danom mieste. Nesmie sa stať, že by sa s vami pás preklopil alebo prevrhol. Z hľadiska dizajnu (ktoré je naozaj asi tým posledným, čo budete riešiť) už si môžete iba vyberať z niekoľkých rovnako dobrých pásov, ktorý sa vám páči viac. Nemalo by to ale byť rozhodujúce a to jediné, čím sa budete riadiť.

back to menu ↑

Akými funkciami dnes bežecké pásy disponujú?

Keďže žijeme vo veľmi inovatívnej dobe, je úplne bežné, že aj bežecké pásy majú niektoré doplnkové funkcie a vychytávky, ktorými zvyšujú pohodlie a komfort svojich používateľov. Navyše trochu uľahčujú tréning a rozširujú využitie prístroja. Myslíme si, že nebude od veci niektoré z nich tu spomenúť, vysvetliť si ich efekt a prípadne sa rozhodnúť, či sa vám náhodou nemôžu pri bežeckompáse hodiť. Pripravení? Tak poďme rovno na vec.


back to menu ↑

Konečný verdikt

Tým by bol celý nákup bežeckého pásu uzavretý, pretože sme zhodnotili hádam všetky parametre. Ale aby sme vám ešte na záver nejako pomohli, celé si to ešte raz zrekapitulujeme. Predovšetkým by ste si mali dobre rozmyslieť, ako vážne to s tréningom myslíte, a čo presne od pásu očakávate. Tomu by mala zodpovedať vaša investícia. V zásade máte na výber z veľmi úzkej kategórie bezmotorových pásov (vhodné pre pomalší beh, chôdzu alebo rehabilitáciu) a obrovského množstva motorových pásov (rýchlejšie, vhodné na kondičný tréning). Vzhľadom na množstvo modelov v tejto triede tovaru odporúčame prejsť si charakteristiky jednotlivých cenových kategórií, a až potom vyberať konkrétne modely. Všeličo vám o páse napovie aj značka – napríklad pásy InSPORTline, Master alebo Life Fitness patria rozhodne k osvedčeným.

Kľúčovú úlohu by mali hrať technické parametre pásu. Pri tých motorových predovšetkým výkon motora rozpätie rýchlostí. Určite sa musíte zaujímať o rozmery pásu a o dĺžku a šírku bežeckej plochy. Pamätajte, že čím väčšia plocha, tým komfortnejšie a jednoduchšie behanie vás čaká. Ovládanie rýchlostí (a nielen tej, ale aj sklonu alebo merania) by malo byť čo najjednoduchšie a malo by prebiehať cez ovládací displej. Nezanedbávajte ale ani také veci, ako je stabilita prístroja, ktorú z technickej dokumentácie nevyčítate. To je najlepšie si vyskúšať, a ak je pás nestabilný, kúpiť iný. Pri nestabilite totiž hrozí následné zranenie. Dizajn alebo skladnosť prístroja nechajte až na koniec, to nie je až také dôležité. Na záver sa potom oplatí pozrieť sa, aké vychytávky navyše bežecký pás obsahuje. Ak má všetko, čo potrebujete, spĺňa vaše očakávania a parametre sa vám zdajú dobré, stačí si skontrolovať jeho cenovku. Ak aj tá sedí a zodpovedá vašim finančným možnostiam, môžete stroj bez obáv kúpiť.

back to menu ↑

Ako vyzerá ideálny pomer medzi cenou a kvalitou?

Posledná vec, ktorú sme ešte nespomenuli, je cena bežeckých pásov. Zatiaľ sme ju iba načali. Poďme sa na ňu teda pozrieť trocha bližšie. Dopredu je potrebné si bežecké pásy rozdeliť do jednotlivých cenových kategórií. Dovolíme si použiť rovnaké členenie, ktoré sme využili už v úvodnej kapitole, podľa nás je veľmi vypovedajúce:

 • Bezmotorové bežecké pásy – ich cena sa pohybuje okolo 190 až 380 eur. Aká je ich charakteristika, to sme si už povedali – nie sú príliš vhodné pre plnohodnotný a profesionálny tréning, majú iba obmedzené využitie a beh na nich stojí veľa energie, pretože ich poháňate sami. Zato sú však lacné, jednoduché.
 • Motorové bežecké pásy do 460 eur – tu sa stretávame s bežnými motorovými bežeckými pásmi, ktoré kupuje väčšina ľudí. Ide svojim spôsobom o jednoduché zariadenia s výkonom do 2,5 HP, maximálnou rýchlosťou do nejakých 14 kilometrov za hodinu. Rozhodne to nie sú zlé zariadenia, ale menšie, menej stabilné a vo všetkých ohľadoch zodpovedajúcej cene.
 • Motorové bežecké pásy od 460 do 770 eur – tu by sme kľudne hovorili o príjemnej strednej triede bežeckých pásov. Výkon sa pohybuje okolo 3 HP, niekedy ho aj prekročí, maximálna rýchlosť sa blíži (a niekedy aj presahuje) 20 kilometrov za hodinu. Výhodou týchto pásov je pevná konštrukcia, slušná nosnosť a odpruženie. Navyše bývajú vybavené počítačmi so základnými funkciami.
 • Motorové bežecké pásy od 770 eur – tu sa dostávame ku skutočne extra triede bežeckých pásov. Táto kategória je veľmi široká, pretože cena bežeckého pásu môže šplhať kľudne až ku štyrom tisíckam eur… dovoľte nám teda nastavenie drobnej hranice – do 1500 až 2000 eur ide o prístroje, ktoré majú využitie v domácnosti, vyššie potom ide predovšetkým o stroje pre profesionálnych športovcov alebo pre fitness centrá. Všeobecne môžeme povedať, že výkon týchto bežeckých pásov môže vyšplhať až ku 4,5 alebo 5 HP, maximálna rýchlosť nezriedka cez 20 kilometrov za hodinu a majú plynulú reguláciu. Ovládanie je jednoduché, často cez dotykový displej. Navyše je samozrejmosťou profesionálne meranie všetkých možných faktorov, ktoré tréning ovplyvňujú, a dokonalé odpruženie.

back to menu ↑

Najčastejšie chyby, spojené s cvičením: zlá obuv aj nepretiahnutie svalov

Skôr, ako sa pustíte do cvičenia na bežeckom páse, odporučili by sme vám prejsť si najčastejšie chyby, ktoré ľudia v súvislosti s cvičením robia a pokúsiť sa ich vyvarovať. Všetky totiž majú jeden spoločný rys – hrozí zranenie a znižujú efektivitu tréningu, často až na nulu. Čo by ste teda nemali robiť?

Základem je dobré protažení

Každý tréner a každý športovec, ktorý má nejaké skúsenosti, vám povie to isté. Pretiahnutie svalov je úplný základ a je najdôležitejšou fázou tréningu. Platí to aj pre vaše domáce, voľnočasové cvičenie. Svaly je potrebné dobre pretiahnuť. Naučte sa techniku strečingu, pokúste sa ešte pred behaním pretiahnuť pomocou niekoľkých cvikov každý sval. Ak túto fázu vypustíte, v lepšom prípade vás budú chytať kŕče a po cvičení vás bude bolieť celé telo, v horšom prípade hrozí až natrhnutie alebo odtrhnutie svalu, čo nikto nechce. Pre svaly je tiež dobré, ak sa nepustíte hneď do ostrého behu, ale zvoľna prejdete od chôdze k pomalému vyklusávaniu, a až keď cítite, že ste sa zahriali, začnete trénovať naplno. Podobné by to malo byť po tréningu – najskôr pomalý výklus, postupné obmedzovanie aktivity a na záver pretiahnutie svalov. Redukujete tým množstvo kyseliny mliečnej, ktorá sa vám vo svale usadí, a ktorá spôsobuje jeho bolesť po fyzickej aktivite.

Kvalitná obuv a dobré odpruženie pásu

Ak sa pozriete na dráhy, po ktorých behajú profesionálni atléti, všimnete si jednu vec. Majú povrch, ktorý nie je prehnane tvrdý. Aj keď sa to obyčajným smrteľníkom nezdá, je rozdiel behať napríklad po tráve, antuke a betóne. Čím pružnejší povrch zvolíte, tým lepšie. Už sme o tom v článku raz hovorili – tvrdý povrch znamená veľmi tvrdý došľap, kde sa všetka váha tiel opiera do nôh, postupne cez koleno, holennú a lýtkovú kosť až do členkov. Ak je povrch odpružený, potom sa nič nedeje a noha ho zošliapne. Ale na tvrdom povrchu sa musí všetka energia došľapu redukovať iba v dvoch kĺboch, v kolene a členku, čím dochádza k opotrebeniu. Navyše beh na tvrdom povrchu je značne nepohodlný. Snažte sa teda pri nákupe pásu bazírovať na dobrom odpružení.

Druhá vec, ktorú chceme spomenúť, sú vhodné topánky. Cvičenie na vlastnom domácom páse často zvádza k tomu, že nemusíte dbať na žiadne formálne pravidlá, a keď to povieme jednoducho, môžete si robiť, čo chcete. Nie je to pravda. Aj na beh na bežeckom páse je potrebné používať bezpodmienečne športovú obuv, v akej by ste behali normálne. Žiadne opätky, papuče alebo kroksy. Noha musí byť v topánke pevná (hlavne v členku), topánky musia byť dobre utiahnuté. Ísť cvičiť bez topánok by hádam nikoho nemalo ani napadnúť. Prečo toto všetko hovoríme? Má to dva dôvody – cvičiť v pevných, športových topánkach je bezpečnejšie ako napríklad na opätku, navyše aj športová topánka má nejaké pruženie. Takže tým minimalizujete opotrebenie kostí.

Nezačínajte cvičiť na najvyššej úrovni

Veríme, že väčšina z vás si kupuje bežecký pás preto, aby so sebou niečo urobili – buď schudli alebo aspoň zvýšili svoju kondíciu. Aj tak je ale nutné začínať od najnižších úrovní dávky si pridávať postupne. Začať hneď na najvyššej úrovni znamená v praxi jedinú vec. Pri prvom tréningu sa totálne zničíte, ráno vás bude bolieť každý sval v tele a efektivita bude malá, pretože pri extrémnej drine si naopak telo látky pre metabolizmus šetrí. Vždy teda začínajte na nižšej úrovni, a ak je pre vás tá nasledujúca príliš náročná, radšej počkajte a neponáhľajte sa. Časom k nej aj tak prídete, ale budete oveľa lepšie pripravení.

Ideálny počet tréningov? Tri až päť týždenne!

Toto je osvedčený fakt. Každodenné cvičenie by mali praktizovať profesionálni športovci, ktorí si nepotrebujú len udržať výkonnosť, ale neustále ju posúvať a byť pripravení na preteky a zápasy. Pre bežných smrteľníkov to ale platí trochu inak. Najväčšej efektivity dosiahnete, ak budete trénovať každý druhý deň. Teda striedať záťaž a regeneráciu svalov. Navyše… nie každý je v dnešnej dobe schopný trénovať denne a udržať si tak pravidelný rytmus, či už kvôli priateľom, práci alebo akýmkoľvek iným aktivitám. Dĺžka cvičenia, ktorá je ideálna, sa pohybuje od dvadsať do šesťdesiat minút (nepočítame do toho preťahovanie svalov). Kratšie cvičenie nemá význam, pretože telo sa ani nestihne zahriať, zatiaľ čo naťahovať dĺžku tréningu môže znamenať zvýšenie rizika svalového zranenia alebo vlastného vyčerpania. Oboje je, z dlhodobého hľadiska, zle.

 Necvičte nikdy chorí!

Poslednú radu by sme chceli zdôrazniť. Ak ochoriete, necvičte až dovtedy, keď sa telo plne uzdraví. Ani Jaromír Jágr netrénuje zranený či chorý. Choré telo má totiž trochu iný metabolizmus, ako zdravé. A hlavne, je schopné v závislosti na práve prekonávanej chorobe generovať menšie množstvo energie. Pravidelné cvičenie v čase choroby (alebo v prípade neúplného doliečenia) vám môže ublížiť, často aj veľmi výrazne. To najmenšie, čo sa môže stať, je, že telo oslabíte v čase, kedy musí byť silné, aby sa ubránilo infekcii. Energia investovaná do tréningu mu bude skrátka chýbať. Horšie je, že v čase choroby trpíte zvýšenou bolestivosťou svalov, zhoršeným dýchaním a podobne, čo sú prirodzené príznaky celého radu chorôb. Aj tie môže negatívne ovplyvniť tréning, ktorý potom pre vás bude veľmi nekomfortný.

V súvislosti s niektorými vedeckými výskumami vám musíme povedať, že je potvrdené, že cvičenie pri chorobe môže mať za následok, že sa z jednorazovej nákazy stane nákaza chronická, ktorá sa usadí na niektorom mieste v tele a budete sa jej zbavovať veľmi ťažko. Aj zo sveta profesionálneho športu (či už hokeja, futbalu alebo tenisu) sú známe prípady, kedy sa aj ľahká nákaza usadila na srdci, na pľúcach alebo v kĺboch a ďalšiu kariéru danému športovcovi znemožnila. V prípade, že máte horúčku, by ste nemali cvičiť vôbec! Riskovali by ste dehydratáciu, ktorá by v spojení s vyššie zmieňovanými problémami mohla viesť až k zlyhaniu organizmu. Ak ochoriete a chcete za každú cenu cvičiť, zvoľte si len pár krátkych, opatrných cvikov, nenamáhavých, možno krátku chôdzu na páse a bežte sa zase liečiť. V tréningu vás to udrží, ale nevysilíte sa. Hneď, ako sa uzdravíte, môžete si zase začať pridávať dávky, až sa dostanete späť na pôvodnú úroveň.

Viac nás toho v tejto chvíli nenapadá, ale aj tak je toho veľa, čo by ste pri cvičení mali dodržať, alebo čo by ste naopak robiť nemali. Keďže sme vám pomohli bežecký pás vybrať, chceli by sme tiež, aby vám dobre poslúžil a nechceme v žiadnom prípade, aby ste si s ním nejako ublížili. Takže držíme palce a športu zdar!

Bežecké pásy
Ohodnoťte článok