Test vysielačiek 2023

  • Pomôžeme vám s výberom tej najvýhodnejšej vysielačky práve pre vaše účely.
  • Vyberte si z veľkého množstva produktov podľa pásma, v ktorej budete komunikovať.
  • Najlacnejšie ale zároveň kvalitné vysielačky na trhu.

Vysílačky

TOP vysielačky roku 2023

Pre CB pásmoPre PMR pásmoPre VKV a UKV pásmo
ALBRECHT AE-6110 Motorola TLKR T82 Extreme Nedis WLTK1000BK
93%
95%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • Veľkosť, CB STANICA sa vojde skoro do dlane
  • Výkon
  • Jednoduché ovládanie
  • Skvelý dosah
  • Super výbava
  • Odolnosť
  • Dosah
  • Súčasťou je sada nabíjacích batérií
  • Výdrž
  • Nejde odňať mikrofón
  • Iba 600 mA/h batérie v základnej výbave
  • Žiadne

Úvod

Vysielačky, aj keď sa možno zdalo, že pôjdu do prepadliska dejín, sa oklepali a sú stále častejšie používanými nástrojmi. Ich nesporná výhoda je v tom, že vďaka nim môžete komunikovať na krátke vzdialenosti bez toho, aby ste museli vytáčať telefónne čísla, čo je mnohokrát veľmi otravné. Jednoducho stlačíte tlačidlo a môžete začať hovoriť. Na rýchlu komunikáciu sú tak vysielačky ideálnym riešením. Možno si kladiete otázku, prečo používať vysielačku, keď máme práve zmienené a dnes veľmi rozšírené mobilné telefóny. Niekedy je potrebné komunikovať skutočne rýchlo, a k tomu chytré alebo aj tlačidlové telefóny nie sú úplne ideálne. Zato vysielačka zvládne komunikáciu rýchlo a bravúrne. Navyše najlepšie vysielačky si zakúpite za zlomok ceny chytrého telefónu a plateného tarifu.

Toho, že vysielačky sa dostávajú na výslnie si všimli aj jednotliví predajcovia a vďaka tomu sa trh s vysielačkami začal opäť plniť kvalitnými výrobkami. A to nielen čo do prevedenia, ale taktiež čo do ponúkaných funkcií a možností. Vďaka tomu sa tak môže zákazník ľahko stratiť v tom, čo je dôležité pre správnu vysielačku a čomu by mal venovať pozornosť. Preto sme tu my a prichádzame s testom vysielačiek, v ktorom vám poradíme ako pristupovať k ich správnemu výberu. Nie každá vysielačka je totiž určená práve na také používanie, aké si predstavujete vy, a tak by mohlo dôjsť k tomu, že si zakúpite zbytočne predraženú vysielačku, ktorú aj tak nevyužijete. Recenzie vysielačiek vám pri výbere rozhodne pomôžu.

Než sa pustíte do samotného čítania testu vysielačiek, stálo by za zmienku, že vysielačky sa začali používať prvýkrát počas druhej svetovej vojny, aby mohla komunikácia prebiehať rýchlejšie. V tej dobe sa ale jednalo o veľké a ťažké krabice. S tým je samozrejme koniec, pretože dnes vysielačku pohodlne strčíte do vrecka. V dnešnej dobe vysielačky používajú napríklad záchranné zbory, ochranky obchodných domov ale taktiež aj robotníci na stavbách a dokonca sú hojne využívané aj na komunikáciu v autách a kamiónoch. Využitie vysielačiek v dnešnom svete je veľmi variabilné. A to aj vďaka faktu, že vysielačky prakticky dosiahli veľkosť dnešných mobilov. Prečo by ste si aj vy nemohli do vysielačky povedať základnú vetu „Prepínam!“. (Zdroj: TwoWay-Radio.co.uk)

späť do menu ↑

Rozdelenie vysielačiek

Možností, ako by sme si mohli rozdeliť vysielačky, je hneď niekoľko. Tým najzákladnejším a často najdôležitejším rozdelením je delenie podľa využívaných pásiem. Sú totiž pásma, v ktorých môže fungovať bez rozdielu úplne každá. Potom máme pásma, na ktoré potrebujete ako používateľ povolenie alebo dokonca koncesiu. Rozdelenie vysielačiek podľa pásiem tak má najväčšiu logiku a veľmi často slúžia ako orientácia pre správny výber.

Vysielačky pre pásmo CB

Jedná sa o tzv. občianske pásmo, ktoré pracuje s frekvenciou 27 MHz. Na Slovensku je vyhradených 40 kanálov, ktoré povoľuje Slovenský telekomunikačný úrad. Majte ale na pamäti, že kanál 9 je vyhradený na núdzové volania a je medzinárodne uznávaný. Cenovo sú tieto vysielačky veľmi výhodné. Používajú sa väčšinou na bežné použitie napríklad na stavbách, pri športových udalostiach apod. V rámci predpisov je výkon týchto vysielačiek obmedzený na 4 W. Tým, že sa jedná o rozšírené pásmo, nie je problém, aby ste zachytili cudzie hovory. Preto existujú určité kódexy, ako sa pri komunikácii s vysielačkou správať. (Zdroj: Wikipedia.org)

Vysielačky pre pásmo PMR

Výhodou pásme PMR resp. PMR446 je medzinárodná platnosť v Európe. Veľmi často sa tak tieto vysielačky používajú práve pri cestách do zahraničia – aj takto môžete naviazať zaujímavé priateľstvá s ďalšími rádioamatérmi v rôznych krajinách. Toto pásmo je samo o sebe univerzálne a ponúka kvalitný pomer cena/výkon, presnejšie povedané vysielačky fungujú v pásme PMR. (Zdroj: Wikipedia.org)

Vysielačky pre VKV a UKV

Tieto pásma sú už profesionálne a pracujú s frekvenciou 172 a 448 MHz. Ako už plynie z potrieb profesionálneho použitia, ponúka spoľahlivé spojenie aj v náročných prevádzkach. Dajú sa využiť jak v otvorených, tak aj uzavretých priestoroch. Je potrebné ale mať na pamäti, že v uzavretých priestoroch sa dosah vysielačiek značne zmenšuje! (Zdroj: Wikipedia.org)

Ručná či základňová

Aj takéto delenie ponúkajú vysielačky. Ako už plynie zo samotného názvu, ručná vysielačka je prenosná, môžete ju pohodlne vziať do ruky a komunikovať na krátku vzdialenosť. Základňová vysielačka sa dá popísať ako krabica, ktorú nie je tak úplne jednoduché prenášať, alebo skôr to nie je výhodné a neplní to ani pôvodný zámer „neprenosnej krabice“ s lepšími parametrami. Výhodou základňových vysielačiek je fakt, že majú omnoho väčší dosah než ručné vysielačky.

Než sa teda pustíte do výberu vysielačky, musíte si najskôr uvedomiť, na čo budete vysielačku používať a čo presne od nej očakávate. Na základe toho potom vyberajte vhodnú vysielačku podľa pásma, no samozrejme aj podľa ceny. Nie každý je takým rádiovým nadšencom, aby si šiel zakúpiť vysielačku rovno za 400 eur.

späť do menu ↑

Test vysielačiek pre pásmo CB

Vysielačky ponúkajú skutočne veľké množstvo rôznych funkcií, od ktorý sa potom logicky odvíja aj ich cena. V našom rebríčku sme vybrali celkovo 6 vysielačiek, ktoré ponúkajú komunikáciu v CB pásme. Vybrali sme nielen ručné, ale aj základňové vysielačky. Každý si tak môže vybrať podľa svojich potrieb a finančných možností, na ktoré sme taktiež mysleli.

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePočet pásiemCena
1. ALBRECHT AE-6110
40 Zistiť cenu
2. Midland M-5
- Zistiť cenu
3. President Johnson II
80 Zistiť cenu
4. President Bill ASC
80 Zistiť cenu
5. President Teddy ASC
40 Zistiť cenu
6. TTI TCB-1100
40 Zistiť cenu

Vysílačka-pmr

Vysielačky pre pásmo CB a ich charakteristika

CB pásmo je tzv. občianske pásmo a vychádza z anglického spojenia Citizen Band. Toto pásmo je určené pre širokú verejnosť a nemusíte za ňu platiť akékoľvek poplatky. Tieto pásma pracujú s kmitočtom 27 MHz a je možné používať maximálne 40 kanálov. Na používanie týchto pásiem nepotrebujete žiadne povolenia, stačí len, ak sa budete riadiť všeobecným oprávnením Slovenského telekomunikačného úradu o používaní CB staníc. No a samozrejme ešte zdravým rozumom a v prípade zachytenia cudzieho hovoru aj slušným vychovaním.

CB pásmo má určité kanály, ktoré sú niečím špecifické. Kanál 1 je odporúčaný ako kanál zvolávací. Po dohode prechádzajú zúčastnené strany na iný kanál, ktorý by mal byť voľný. Kanál 9 je zas kanál, určený na núdzové volania, či už sa jedná o dopravnú nehodu, či zrazenie apod. Niektoré vysielačky ďalej disponujú rýchlym volaním kanálu 9, čo sa v niektorých situáciách skutočne hodí. Kanál 10 je zas často používaným kanálom pre vodičov, kde je možné zdieľať najrôznejšie informácie o aktuálnej doprave, policajných hliadkach ale aj o dopravných nehodách a obmedzeniach. Na podobnom princípe potom funguje aj kanál 19, ktorý je však určený na medzinárodné komunikácie medzi vodičmi.

Možno niekoho napadne otázka, aké majú vysielačky pre pásma CB dosahy. Na túto otázku sa len veľmi ťažko hľadá odpoveď, a to aj prakticky pri každom druhu vysielačky. V zásade ide o to, či budete mať ručnú vysielačku alebo základňovú vysielačku. Pri prvých zmienených je dosah v rade kilometrov, pri základňových sa zas dosah môže pohybovať medzi 30 až 100 kilometrami. Nie vždy ale potrebujeme práve základňovú vysielačku a nie vždy sú podmienky tak skvelé, že sa zvládneme dorozumieť s človekom na desiatky kilometrov. Vplyv na dosah vysielačiek majú aj poveternostné vplyvy.

Výhody

Veľký počet dostupných kanálov

Nie je potrebná žiadna koncesia

Relatívne veľký dosah


Nevýhody

Dlhšie hľadanie voľného kanálu

späť do menu ↑

Test vysielačiek pre pásmo PMR

Podobne ako pri vysielačkách pre CB pásmo, aj tu sme vybrali celkovo päť vysielačiek, nad ktorými by malo cenu zauvažovať. Vysielačky s PMR pásmom na tom nie sú cenovo veľmi rozdielne od CB vysielačiek, na druhej strane však ponúkajú iný kmitočet používaný na komunikáciu. Aké PMR vysielačky sú tým pádom najlepšie?

Vysielačky pre pásmo PMR a ich charakteristika

PMR pásma resp. PMR vysielačky pracujú v pásme s frekvenciou 446 MHz. Skratka PMR opäť vychádza z angličtiny – Personal Mobile Radio. Nachádza sa tu celkovo 16 kanálov a maximálny výkon je obmedzený na 0,5 W. Podobne ako pri pásme a vysielačiek CB aj tu je prevádzka úplne bezplatná a nie sú potrebné žiadne registrácie či platenie poplatkov.

Nevýhodou je dosah, ktorý je zhoršený predovšetkým terénnymi nerovnosťami. Pokiaľ sú však podmienky ideálne, môžete nadviazať spojenie kľudne aj na 150 kilometrov. Praktický dosah je ale bohužiaľ o dosť nižší. Pokiaľ budete napríklad komunikovať v budovách, dosah je skôr v rade desiatok, maximálne stovky metrov. Vďaka tomu, že sa jedná opäť o pásmo voľne dostupné, môžete tak niektoré hovory ľahko zachytiť. Pre niekoho skvelá zábava spojená s nadväzovaním nových kontaktov.

Tieto PMR pásma, resp. PMR vysielačky, môžete používať nielen v Slovenskej republike ale aj v Európe. V USA sa ale cez toto pásmo bohužiaľ neporozprávate.

Výhody

Bezplatné pásma bez koncesií

Možnosť dlhých spojení

Využitie v SR ale aj v Európe


Nevýhody

Prekážky značne rušia signál

PMR pásmo nie je v USA

Obmedzený výkon na 0,5 W

Baofeng-UV-5R-2

späť do menu ↑

Test vysielačiek pre pásmo VKV a UKV

Vedľa bežne dostupných pásiem sú aj také pásma, kde už potrebujete nielen povolenie ale aj profesionálny prístroj. Reč je samozrejme o vysielačkách v pásme VKV – veľmi krátke vlny a v pásme UKV – ultra krátke vlny. Tieto pásma sú využívané profesionálmi a niet divu, že vysielačky, ktoré sú schopné fungovať v tomto pásme, nepatria medzi najlacnejšie.

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePočet pásiemCena
1. Nedis WLTK1000BK
8 Zistiť cenu
2. Baofeng UV-5R
- Zistiť cenu
3. Nedis WLTK0800BK
8 Zistiť cenu
4. Nedis WLTK0500BK
8 Zistiť cenu
5. Nedis WLTK0300BU
3 Zistiť cenu
Vysílačka-CB

Vysielačky pre pásmo VKV a UKV a ich charakteristika

VKV a UKV pásma sú určené len na profesionálne využitie. VKV sú veľmi krátke vlny a UKV sú ultra krátke vlny. Toľko, čo sa týka pochopeniu skratiek týchto pásiem. Pri UKV je kmitočtový rozsah stanovovaný medzi 300 MHz až 3000 MHz. Tieto pásma sa používajú po celom svete predovšetkým na tiesňové či vojenské účely.

Tieto vlny nie sú určené pre bežných užívateľov a používajú ich len profesionálne záchranné zložky apod. To však neznamená, že sa nedajú zakúpiť vysielačky, ktoré sú schopné fungovať v tomto pásme.

Výhody

Mnoho rôznych funkcií

Veľký kmitočtový rozsah


Nevýhody

Na profesionálne využitie

Vyššia cena vysielačiek

späť do menu ↑

Tradiční a preverení výrobcovia vysielačiek

Rovnako ako aj pri iných produktoch, aj v rámci vysielačiek hrá veľkú rolu výrobca. Výrobcov vysielačiek je nepreberné množstvo, na druhej strane je jasné, že nie každý výrobca vyrába skvelé vysielačky. Preto sú niektorí výrobcovia obľúbenejší než iní. Tým pádom tak ľudia často vytiahnu z peňaženky vyšší obnos peňazí, no vedia, že dostanú skutočnú kvalitu, ktorú hľadali.

  • Skúsenosti hrajú v rámci vysielačiek veľkú rolu. Pokiaľ výrobca presne vie, čo robí, potom sú výsledné vysielačky nielen kvalitné, ale taktiež ponúkajú zaujímavé prvky aj zaujímavý dizajn. Overené značky majú dostatok skúseností a práve preto sú medzi ľuďmi najobľúbenejšie.
  • Kvalita je ďalšia z vecí, na ktorú by sa nemalo zabúdať. Je absolútne jasné, že na kvalitnú vysielačkou bude potrebné investovať viac peňazí, než za „obyčajnú vysielačku zo supermarketu“. Na druhej strane investované peniaze pri každodennom využívaní vysielačiek určite oceníte.
  • Inovácie. Aj to napovedá o tom, jak veľmi je daná značka kvalitná a obľúbená medzi zákazníkmi. Aby kvalitní výrobcovia udržali krok s dobou a požiadavkami trhu, neustále inovujú svoje výrobky a snažia sa pridávať nové a nové funkcie a možnosti.
  • Povedomie. Práve na základe povedomia sa mnoho zákazníkov rozhoduje o tom, či si vyberie práve toho a toho výrobcu. Pokiaľ je firma dostatočne známa, jej povedomie rastie a dá sa povedať, že povedomie medzi ľuďmi je jedna z najlepších referencií, akú môže výrobca tak špecifického tovaru, čím vysielačku bezpochyby sú, získať.

Medzi preverených a tradičných výrobcov vysielačiek sa radia predovšetkým značky Motorola, Uniden, MAXCOM a Sencor. Ak siahnete po vysielačke od týchto výrobcov, rozhodne nebudete ľutovať. V prípade Sencoru ani nemusíte úplne zruinovať rodinný rozpočet, a to sa rozhodne vyplatí.

späť do menu ↑

Jak vybrať dobre správnu vysielačku?

Pásmo

Práve pásmo je veľmi dôležité na to, aby ste vybrali vysielačku správne. Nie všetky pásma sú totiž dostupné pre štandardné účely, na to je potrebné pamätať. Na výber tak máte pásma:

  • CB
  • PMR
  • UHF
  • VHF
  • MB
  • VKV a UKV

Na klasické použitie bežnými občanmi sú vyhradené pásma CB a PMR. Tretím pásmom je potom pásmo UHF, ktoré je určené pre bezpečnostné služby, integrované záchranné systémy, taxislužby alebo dokonca ja pre členy Slovenského rádioklubu. Používanie tohto pásma je obmedzené. Ďalším pásmom je VHF, ktoré je určené pre riadenie letovej prevádzky. Pre bežného užívateľa je možnosť využitia tohto pásma nulová. MB pásmo potom slúži pre dopravné a zdravotné služby, prípadne pre nemocnice. Posledné dve pásma, VKV a UKV, sa smú používať až po pridelení kmitočtu.

Je teda jasné, že len dve pásma môžete používať ako sa vám zachce. Na všetky ostatné už budete musieť získať oprávnenie alebo kmitočet. Na používanie pásiem VKV a UKV potrebujete vedľa prideleného kmitočtu aj rádioamatérsku licenciu, používanie tohto pásma je tak o niečo zložitejšie.

Najviac zaujímať tak bude zákazníkov predovšetkým pásmo CB a PMR. CB pásmo obsahuje celkovo 40 kanálov. Dosah možnej komunikácie je veľmi variabilný a pohybuje sa od dvoch do pätnástich kilometrov. Na to aby mohla vysielačka komunikovať na CB, musí disponovať maximálnym výkonom 4W. Pásmo PMR ponúka osem kanálov a samo o sebe sa môže pýšiť pomerne čistým zvukom. To je samozrejme vykompenzované nízkym dosahom v rozmedzí od 0,5 – 2 km.

Vysílačka
Vysílačky-radiostanice
vysílačky

Dosah a rušenie

Druhý aspekt, na ktorý musíme pri výbere vysielačky pamätať. Práve dosah je často jeden zo základných parametrov vysielačiek. Logicky tak s rastúcim dosahom rastie aj výška investovanej čiastky. Hoci výrobcovia udávajú počet kilometrov dosahu, nemusí sa vždy zhodovať s reálnym dosahom. Tu už totiž hrá rolu úplne všetko. Od počasia až po najrôznejšie pahorky či mestskú zástavbu.

Tieto výstupky potom majú neblahý vplyv na signál a dochádza k tzv. rušeniu. To sa samozrejme zvyšuje aj v meste, pretože na seba naráža mnoho rôznych signálov a k rušeniu tak dochádza omnoho viac, než napríklad na otvorenej krajine.

Samotný dosah vysielačky sa veľmi často odvíja od pásma, v ktorom je schopná (resp. je vysielačke umožnené) pracovať. S tým všetkým potom súvisí frekvencia v MHz. Túto frekvenciu má každá vysielačka odlišnú, čo vedie k rozdielnym dosahom. (Zdroj: OneDirect.co.uk)

Počet kanálov

Je dôležité si uvedomiť, že dnes sa používa skutočne veľa vysielačiek. Preto je reálne a úplne bežné, že bude v rámci frekvenčných pásiem aktívnych viac užívateľov naraz. Preto je správne pri výbere vysielačky napríklad dbať aj na počet kanálov. Čím viac kanálov, tým lepšie. Navyše tým minimalizujete riziko toho, že sa do konverzácie zapojí niekto, s kým ste vôbec nepočítali. Vhodnou voľbou je tým pádom si vyberať vysielačky s čo najväčším počtom kanálov.

Vysielací výkon

Tento výkon ide ruka v ruke s dosahom, takže ani na tento parameter sa v žiadnom prípade nesmie pri výbere zabúdať. Aby sme mohli používať bežne dostupné pásma, výkon vysielačiek je limitovaný do 4 W. To sme si však už povedali aj vyššie.

Tým pádom je logické, že pokiaľ bude vysielačka ponúkať vysoký výkon, bude taktiež spotrebovávať úmerne aj viac energie, čo bude mať neblahý vplyv na celkovú výdrž batérie. Preto je potrebné si vždy porovnať všetky dôležité parametre a vybrať takú vysielačku, ktorá poskytuje najlepšie pomery cena/výkon, pri vysielačkách to platí naozaj doslovne.

Anténa

Bez nej by nám bola samotná vysielačka úplne k ničomu. Výber podľa antény je rozhodne diskutabilný, pretože bez reálneho vyskúšania nie ste schopní rozpoznať kvalitu antény. Čo je však dobré vedieť, je to, že existujú vysielačky, ktoré sa dokážu pripojiť na viac pásiem naraz. Problémom ale je, že sa tak znižuje celková účinnosť vysielania a tým pádom aj dosah.

Odolnosť

Ďalší parameter, na ktorý zákazníci logicky hľadia je odolnosť. Nikto si nechce zakúpiť drahú vysielačku, ktorá nevydrží drobný pád. Odolnosť zaisťujú nielen použité materiály ale aj pevná konštrukcia, ktorá je pri vysielačkách veľmi dôležitá.

Z dôvodu ceny sa vysielačky primárne vyrábajú z plastu, napriek tomu by však vysielačka mala prežiť pád bez poškodenia. Je potrebné si uvedomiť aj to, že čím kvalitnejšie a pevnejšie materiály sú využité, tým vyššia je celková hmotnosť vysielačky, čo nemusí byť tak úplne žiaduce. (Zdroj: WalkieTalkie-Radio.co.uk)

vysílačky

Výdrž batérie

Výdrž batérie dnes riešime snáď úplne pri všetkom. U mobilných telefónov, chytrých hodiniek a ďalších vymožeností. Ani pri vysielačkách to nebude iné, aj tie sú napájané z batérie. Na trhu existujú dva typy vysielačiek. Jeden typ, ktorý je poháňaný AAA batériami a v prípade potreby sa len vymení na druhý typ, ktorý má zabudovaný akumulátor a je potrebné ho dobíjať.

AAA batérie sa využívajú skôr pri lacnejších modeloch. Výhoda toho, že sa batéria len vymení a ide ďalej je síce fajn, na druhej strane však nemôžete počítať s tým, že klasické tužkové batérie zvládnu vysielačku poháňať pol dňa. Preto sa do vysielačiek využívajú nabíjacie akumulátory. Výhoda v podobe nesporne dlhšej výdrže je veľká, pretože sa pohybuje v radoch niekoľkých dní, nie v rade niekoľkých hodín. Navyše tieto moderné akumulátory sa dobíjajú veľmi rýchle, čo opäť prikláňa výhodu na stranu akumulátora.

Displej

Displej sa dnes dosť rieši hlavne pri mobilných telefónoch, no ani pri vysielačkách to nie je podradným príkladom dobrej kvality. Dobrý displej by mal byť hlavne priehľadný. Výhodou je, pokiaľ je displej podsvietený. To oceníte predovšetkým, pokiaľ budete vysielačku používať v noci, prípadne na priamom slnku. Pokiaľ budete vyberať vysielačku s podsvietením, je pravdepodobné, že tým porastie aj cena. Našťastie to ale nebudú žiadne veľké sumy.

Design

Hoci vysielačky nie sú primárne určené na ozdobu, aj dizajn môže niekto riešiť. Na druhej strane je však dôležité, aby vysielačka dobre padla do ruky. Výrobcovia sú si vedomí toho, že ľudia na dizajn hľadia, preto môžete na trhu nájsť nepreberné množstvo dizajnovo rôzne prevedených vysielačiek. Každá cieľová skupina si na trhu v rámci dizajnu nájde svojho obľúbeného výrobcu či obľúbený dizajn. S ním potom úzko súvisia aj rozmery a hmotnosť vysielačiek. To je parameter, ktorý budete pri používaní v teréne veľmi často pociťovať. Preto pristupujte k výberu s ohľadom na to, aby mala ideálne rozmery a váhu.

späť do menu ↑

Konečný verdikt

Na záver tohto veľkého testu vysielačiek nesmie chýbať záverečné zhrnutie. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, na čo budete využívať a potrebovať vysielačku. Na základe tejto informácie si totiž zvolíte presne takú vysielačku, ktorá ponúka dostatočný počet kanálov a hlavne pásmo, v ktorom budete s vysielačkou komunikovať. Je zbytočné kupovať profesionálnu vysielačku v prípade, že chcete komunikovať len v pásme CB.

S tým potom súvisí aj výkon vysielačky, pretože ako už viete, pásma majú rôzne obmedzenia na výkon vysielačiek, čo je potrebné brať do úvahy. Rovnako tak je potrebné myslieť aj na to, či je v priestoroch, kde budete vysielačku potrebovať a využívať, k dispozícii elektrická sieť. Pokiaľ nie, myslite na to, že je potrebné zakúpiť takú vysielačku, ktorá je poháňaná klasickými tužkovými batériami.

Vysielačiek je na trhu skutočne mnoho, nie je potrebné preto vyberať hneď tú prvú, na ktorú narazíte. V kľude si rozmyslite, čo všetko budete reálne potrebovať a až potom objednávajte a kupujte. Vyhnete sa tak zbytočne predraženým vysielačkám, ktorých potenciál skrátka nevyužijete. Náš test vysielačiek vám v tom dúfame pomôže.

späť do menu ↑

Koľko vlastne utratíte za vysielanie

Ako už bolo zmienené niekoľkokrát, na výber máte z veľkého množstva najrôznejších vysielačiek. Tie najlacnejšie sa pohybujú v radoch niekoľkých desiatok eur, čo je rozhodne výhodné pre tých, ktorí potrebujú vysielačku prakticky jednorázovo alebo pre tých, ktorí nehľadajú vysielačku s nepreberným množstvom funkcií.

Asi najpočetnejšou cenovou skupinou je skupina do 120 eur, kde sa už skutočne dá vybrať kvalitná vysielačka, ktorá niečo vydrží a zákazníkovi ako užívateľovi ponúka akýsi komfort, ktorý nenájdete u lacnejších kusov. Táto cenová kategória sa vyskytuje, dá sa povedať, pri vysielačkách pre každé jednotlivé pásmo, takže si skutočne môžete vyberať.

Vysielačky nad 120 respektíve nad 200 eur sú už niečím špecifické a nie každý ich využije. Spravidla sa s týmito cenami stretnete u profesionálnych vysielačiek. Na druhej strane aj pri „hobby“ produktoch sa môžete stretnúť s takouto vysokou cenou. Potom už záleží len na vás, či ste ochotní zaplatiť tak vysokú cenu a či vôbec funkcie, ktorými vysielačka disponuje, využijete.

V rámci cenových kategórií si môže vybrať každý. Rozhodne nie je potrebné mať tučnú peňaženku na to, aby ste si mohli dovoliť zakúpiť kvalitnú vysielačku, ktorá vám bude skvelo slúžiť.

Tým sme prešli celý výber vysielačiek od začiatku až do konca a nezostalo nič, iba vám popriať, aby vám nový prístroj dobre slúžil a aby ste si s ním užili veľa zábavy.