Najlepšie naparovače odevov 2023

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho naparovača odevov.
  • Zvoľte si na základe výkonu, plánovaného využitia, funkcií a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Napařovače-oděvů-bez-pozadí-300x300

Víťazi testu:

Ručné naparovače do 40 eurRučné naparovače od 40 eurStojanové naparovače do 200 eurStojanové naparovače od 200 eur
Domo DO 7056 S Tefal DT 9100 E0 SteamOne H18B SteamOne PRO 2000
badge-price
badge-performance
badge-quality
94%
95%
95%
96%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu
  • Vysoký výkon
  • Naparovač je ľahký
  • Zaujímavé funkcie
  • Nahriatie už za 40 s
  • Výkon nemá konkurenciu
  • Možnosť uzamknutia dávkovania pary v polohe zapnuté
  • Skladný
  • Jednoduchá obsluha
  • Teleskopická tyč
  • Profesionálny žehliaci naparovací systém
  • Jednoduchá manipulácia pri žehlení
  • Plynulá regulácia intenzity pary
  • Krátky napájací kábel
  • Robustný a ťažký
  • Stojan
  • Cena

Úvod

Naparovače odevov sú jednou z možností, ako sa vyhnúť zdĺhavému žehleniu a napriek tomu vyzerať v spoločnosti dobre a uhladene. Keď ráno nestíhate vyžehliť pokrčené veci, je naparovač určite vítaným pomocníkom. V zásade si môžete vybrať z dvoch typov – ručného a stojanového. Prvý sa hodí skôr na cesty, druhý do domácnosti. Ich princíp je viac-menej zhodný. Pomocou pary narovnávajú pokrčenú látku, dávajú jej formu a tvar a vysoká teplota pomáha odstrániť baktérie a roztoče. V zásade tieto prístroje plnia rolu žehličiek, no s tým rozdielom, že práca s nimi je rýchlejšia (pri menšom množstve naparovaného oblečenia). Oblečenie je tým pádom nadýchané a výrazne lepšie vyzerá, čo oceníte hlavne pri košeliach či šatách. 

Samozrejme, aby nevznikol mylný dojem, upresníme, že nejde o plnohodnotnú náhradu klasickej žehličky a pri väčšom objeme oblečenia sa jej nevyhnete. No na príležitostné a hlavne rýchle nažehlenie pár kusov odevu je ideálny. Pred cestou do práce alebo do spoločnosti, keď nestíhate vytiahnuť veľkú žehličku, sa to určite hodí. A je tu ešte jeden detail – pokiaľ žehlíte oblečenie s naparovačom, čo sa deje obvykle vo zvislej polohe, eliminujete tak riziko pokrčenia ostatných častí odevu. Celková limitácia je daná príkonom, objemom nádržky na vodu a množstvom pary, ktorú naparovač vygeneruje za určitý čas. 

To sú práve parametre, ktoré by ste pri výbere mali sledovať – kapacita nádoby na vodu, množstvo vygenerovanej pary, príkon, a napríklad aj veľkosť. Na druhej strane však vplyv na výslednú efektivitu prístroja má viac faktorov. Ovplyvniť ju môže, okrem iných, aj napríklad jeho značka. Aby sme vám teda v otázke ako vybrať naparovač odevov pomohli, pripravili sme pre vás veľký test naparovačov odevov 2023. V ňom vám predstavíme najlepšie naparovače aj osvedčené značky, rady a tipy ako vybrať naparovač bez toho, aby ste sa pri kúpe napálili. (Zdroj: ČeskéStavby.cz)

späť do menu ↑

Dva základné typy naparovačov odevov, s ktorými sa stretnete

Naparovače odevov sú na trhu v dvoch typoch v závislosti od konštrukčného riešenia. Ide o ľahšie a menšie ručné varianty alebo veľké stojanové naparovače do domácnosti. Líšia sa od seba využitím aj hodnotami svojich technických parametrov, no na trhu sú zastúpené zhruba v rovnakom množstve, takže výber nie je v žiadnom prípade limitovaný ani v jednej z dvoch kategórií. Tohto rozdelenia sme sa pridŕžali aj my v rámci nášho testu.

Ručné naparovače odevov

Ručné naparovače, ako už samotný názov napovedá, sú menšie, ľahšie a celkovo kompaktnejšie. Nie je problém si ich vziať napríklad na dovolenku alebo na služobnú cestu, kam sa väčšine ľudí nechce ťahať klasickú žehličku. S ručným naparovačom nie je problém nažehliť si potrebné oblečenie kdekoľvek a kedykoľvek. Práve mobilitu zmieňujeme ako hlavnú prednosť tohto typu prístroja. Aj tie najlepšie prístroje zoženiete zhruba do 120 eur, čo je solídna cena. Výkon a množstvo vyprodukovanej pary sú, samozrejme, o niečo nižšie, ale aj napriek tomu postačia na pokrytie potrieb väčšiny bežných užívateľov. 

Stojanové naparovače odevov

Tento typ naparovačov je už konštrukčne zložitejší. Popísali by sme ho ako ramienko nasadené na stojane, s parným generátorom v dolnej časti (niektoré lepšie modely majú miesto ramienka dosku). Na ramienko zavesíte oblečenie a následne ho môžete jednoducho naparovať. Čo sa týka predností a nedostatkov tohto modelu, je to presný opak ručného typu. Medzi nevýhody určite patria väčšie rozmery, menšia mobilita a vyššia cena (ktorá sa môže vyšplhať až na 300 eur). Na druhej strane však môžete očakávať väčší výkon a efektivitu, takže v konečnom dôsledku je možné povedať, že stojanové naparovače sa určite viac vyplatia do domácnosti, kde nie sú rozmery až tak limitujúce, zatiaľ čo ručné sa viac hodia na cesty alebo ak chcete ušetriť. (Zdroj: ProŽeny.cz)

späť do menu ↑

Test ručných naparovačov odevov

Mobilita a kompaktnosť, to sú základy týchto prístrojov. Sú menšie, takže majú aj menší výkon a kapacitu nádoby na vodu, no na občasné použitie alebo na cestovanie sú ideálne.

Cenová kategória do 40 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePríkonParný výkonCena
1. Domo DO 7056 S
1640 W 30 g/min. Zistiť cenu
2. Princess 332846
1500 W 25 g/min. Zistiť cenu
3. Tristar ST-8916
1200 W 20 g/min. Zistiť cenu
4. Philips GC 299/40
1000 W 20 g/min. Zistiť cenu

Cenová kategória od 40 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePríkonParný výkonCena
1. Tefal DT 9100 E0
1600 W 30 g/min. Zistiť cenu
2. Tefal DT 8150 E0
1600 W 26 g/min. Zistiť cenu
3. SteamOne S-Nomad
1600 W 25 g/min. Zistiť cenu
4. Philips GC 362/80
1300 W 24 g/min. Zistiť cenu
5. Philips GC 363/30
1300 W 24 g/min. Zistiť cenu
Ruční-napařovač-charakteristika

Ručné naparovače odevov a ich charakteristika

Ručné naparovače odevovmalé, ľahké a prispôsobené presne tak, aby padli do ruky. Pozostávajú z nádobky na vodu, ergonomického držadla a trysky, ktorou vypúšťate na oblečenie paru. Do istej miery sú podobné parným čističom do kúpeľne alebo do kuchyne. Kapacita nádobky je malá, zhruba štvrť litra až tri decilitre, no na bežné použitie to bohato stačí. Vzhľadom k výkonu týchto modelov zvládnu asi tak desať minút práce. Okrem technických parametrov odporúčame sledovať aj koncovku trysky, ktorá by mala mať vhodný tvar na to, aby sa dostala do všetkých záhybov oblečenia. Z predností tohto prevedenia je potrebné zmieniť mobilitu, jednoduchšiu manipuláciu a nižšiu cenu. Naopak, efektivita je úmerne nižšia rozmerom, produkcia pary je niečo málo cez 2g/min a príkon sa pohybuje okolo 1 000 až 1 500W.

Výhody

Kompaktné rozmery 

Rýchle a jednoduché použitie

Nižšia cena


Nevýhody

Menší výkon

Malá kapacita nádobky na vodu

späť do menu ↑

Test stojanových naparovačov odevov

Stojanové naparovače sa hodia skôr do domácností, kde rozmery ani hmotnosť nie sú limitujúce a kde skôr oceníte vyššiu výkonnosť.

Cenová kategória do 200 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePríkonParný výkonCena
1. SteamOne H18B
1800 W 45 g/min. Zistiť cenu
2. Philips GC 552/40 Comfort Touch
2000 W 40 g/min. Zistiť cenu
3. SteamOne Minilys
1900 W 40 g/min. Zistiť cenu
4. Clatronic HBB 3734
1200 W - g/min. Zistiť cenu
5. Tefal IT 3440 E0
1800 W 30 g/min. Zistiť cenu

Cenová kategória od 200 eur

PoradieNáhľadNázovHodnoteniePríkonParný výkonCena
1. SteamOne PRO 2000
2000 W 40 g/min. Zistiť cenu
2. Tefal QT2020
2 170 W 90 g/min. Zistiť cenu
3. SteamOne HU190
1900 W 40 g/min. Zistiť cenu
4. Tefal QT1020E0 IXEO
1500 W 35 g/min. Zistiť cenu
5. SteamOne Stilys
2000 W 42 g/min. Zistiť cenu

Stojanové naparovače a ich charakteristika

Naparovače odevov, ktoré sú rozmernejšie než predchádzajúce verzie. Vzhľadom na svoju veľkosť a mohutnejšiu konštrukciu dosahujú vyššie výkony a disponujú väčšou nádobkou na vodu, ale zároveň sa s nimi pracuje trochu horšie a majú väčšie nároky na skladovací priestor. Ich cena je o niečo vyššia než pri ručných modeloch, no zato získate až 50g pary za minútu, vyššiu kapacitu nádobky na vodu (až 2 litre) a výkon presahujúci 2 000W. Zároveň sa s týmito naparovačmi dá pomerne dlho pracovať. Pri týchto naparovačoch sa už vyplatí riešiť spotrebu.

Výhody

Veľká kapacita nádobky na vodu

Vyšší výkon


Nevýhody

Menšia mobilita a veľké rozmery a hmotnosť

Vyššia cena

Stojanový-napařovač-charakteristika

späť do menu ↑

Ktoré značky naparovačov odevov sa oplatí  zakúpiť?

Či už kupujete chladničku, notebook alebo práve naparovač odevov, dôležitým kritériom výberu je značka prístroja. Či chceme, alebo nie, na trhu pôsobia poctiví, ale aj nepoctiví výrobcovia a tým druhým sa vyplatí vyhnúť. Zvlášť v prípade výrobku, akým je naparovač odevov, pri ktorom nejde len o funkčnosť, ale aj o bezpečnosť. Určite je výhodnejšie zaobstarať si kvalitnú, tradičnú a preverenú značku, pri ktorej máte istotu niekoľkých vecí ako napríklad:

  • Kvalitnejší materiál
  • Skúsenejší pracovníci
  • Vyššia úroveň užitých technológií a častejšia inovácia
  • Vyššia úroveň vstupnej kontroly
  • Lepší zákaznícky servis
  • Lepšia dostupnosť

To dáva spolu oveľa viac, než vám môžu ponúknuť podozrivo lacní nedôveryhodní výrobcovia. Pravdou je, že za lepšiu značku si viac priplatíte, na druhej strane však investujete do kvality.

späť do menu ↑

Ako vybrať parný čistič – rady a tipy

Teraz sa od testu a značiek dostávame k samotnému jadru článku, kde vám odpovieme na otázku, ako vybrať naparovač odevov. Jeho vlastnosti a parametre sú pre fungovanie a využitie stopercentne určujúce a kľúčové, takže ich nesmiete podceniť. Okrem už zmieneného využitia, ktoré rozhoduje o tom, aký typ naparovača zvoliť, uvádzame napríklad príkon, parný výkon či objem nádobky. Nezabúdajte, že aj keď taký naparovač nie je veľká investícia, určite chcete, aby sa vám vyplatil. Cena nie je to jediné, čo by malo o vašom výbere rozhodovať. (Zdroj: BusinessInsiders.com)

Príkon naparovačov odevov a jeho rola pri výbere

O celkovej efektivite prístroja rozhoduje predovšetkým jeho výkon. A ten zasa súvisí s príkonom – menovaný výkon žiadny výrobca neuvádza, ale príkon sa dozviete vždy. Obecne platí, že výkon nikdy neodpovedá príkonu, časť energie sa spotrebuje na „stratové“ procesy, ako je únik tepla alebo mechanické procesy vo vnútri prístroja. Preto je výkon vždy nižší a závisí predovšetkým na účinnosti prístroja, ako už vieme z hodín fyziky (čím vyšší bude, tým lepšie). Ale späť k výkonu/príkonu. Oba sa udávajú vo wattoch (skratka W) a okrem efektivity prístroja vypovedajú aj o jeho spotrebe. Tú ale nie je potrebné toľko riešiť, keďže nikdy nebude naparovať tak dlho, aby sa vysoká spotreba prejavila nejako zásadne. 

Ako sme už spomenuli, hodnoty stojanových a ručných naparovačov odevov sa od seba líšia (pri ručných sa dočkáte nižších hodnôt, pri stojanových zasa vyšších). Obecne môžeme povedať, že čím vyšší príkon, tým väčší výkon, a teda aj efekt. Na druhej strane však nie je vyložene nutné hnať sa za čo najvyššou hodnotou, skôr prihliadnite na to, aké materiály budete najčastejšie naparovať. Jemné materiály sú poddajné a ľahké na žehlenie, tam sa využije skôr malý príkon (do 1500W; veľký výkon tu stráca efektivitu), zatiaľ čo napríklad poťah z gauča alebo závesy znesú aj príkon cez 2000W (na tie by nízky výkon vôbec nepostačil). S príkonom cez 2 000W už zvládnete aj viac vrstiev látky naraz. Skúste tým pádom pouvažovať aj týmto spôsobom.

Stojanový-napařovač
Ruční-napařování-oděvů

Aký je obvyklý parný výkon?

Na rozdiel od príkonu, výkon vo wattoch vám nikto nepovie. Miesto toho sa uvádza výkon v jednotke, ktorý o využití prístroja vypovedá viac – v množstve vyprodukovanej pary za určitý čas. Udáva sa gramoch pary za minútu a opäť sa líši pri ručných a stojanových naparovačoch. 

  • Ručné naparovače – bežne vyprodukujú 20 až 30g pary za minútu.
  • Stojanové naparovače – bežne vyprodukujú 35 až 50g pary za minútu.

Je to práve horúca para, ktorá zaistí vyžehlenie odevu, a preto pri výbere naparovača radíme tento parameter k tým najdôležitejším. Vysoké číslo znamená rýchlejšie a efektívnejšie naparovanie. Kvalitný prístroj by následne mal disponovať niekoľkými stupňami intenzity tvorby a vypúšťania pary, tie najdrahšie a najlepšie naparovače disponujú plynulou reguláciou. Takto jednoduchšie prispôsobíte naparovanie typu oblečenia a látky a je určite jednoduchšie sa naučiť, ktorý stupeň je vhodný na ktoré oblečenie, než to zisťovať experimentálne.

Rýchlosť nahrievania – nezdržujte sa

Nech si už plánujete zakúpiť naparovač odevov z hocijakého dôvodu, určite sa vám vyplatí myslieť na to, aby bol pripravený na použitie čo najrýchlejšie. Pokiaľ pred odchodom do práce zistíte, že vaša obľúbená košeľa je pokrčená, rozhoduje každá minúta. Nie každý výrobca uvádza tento parameter, ale pokiaľ sa s ním stretnete, snažte sa určite hľadať čo najrýchlejšie nahrievanie prístroja. Často sa stane, že to prístroje zvládnu aj za menej ako minútu, veľmi dobré modely sa dostávajú až na 40s. Pri starších modeloch sme sa stretli aj s hodnotou 3 minúty, čo je dosť času, ktorý môžete využiť efektívnejšie než čakaním s naparovačom v ruke.

Aká veľká by mala byť nádoba na vodu

Na tvorbu pary naparovač odevov potrebuje určite stopercentne vodu. Tá sa dolieva do nádoby, kde dochádza k ohrevu a následnému vyparovaniu. Čím menšia ale táto nádobka bude, tým kratšiu dobu prevádzky vám prístroj ponúkne a naopak, o to častejšie ju budete musieť dopĺňať. Rovnako môžeme povedať, že čím väčší výkon bude mať prístroj, tým rýchlejšie sa voda spotrebuje. Tým pádom je dobré pozerať sa skôr na väčšie objemy. Pri ručných prístrojoch sa stretnete s hodnotami okolo 250ml, čo stačí na krátke, maximálne 10 – minútové naparovanie. Stojanové naparovače, ktoré sú určené na dlhšiu prácu, majú objem nádoby až 2,5 litra a vydržia až hodinu (vzhľadom k vyšším výkonom, ktoré dosahujú, nie je nárast doby prevádzky priamo úmerný s objemom nádoby).

V súvislosti s nádobkou si dovolíme mierne predbiehať a zmieniť aj technológiu odvápňovania AntiCalc (podrobnejšie sa k nej dostaneme v kapitole o funkciách naparovačov). Tu vám chceme povedať len toľko, že pokiaľ nebudete používať destilovanú vodu, musíte počítať s tým, že sa vám bude v nádobke usadzovať vodný kameň a ak systém nebude disponovať automatickým odvápňovaním, budete sa ho musieť zbavovať pravidelne a ručne. Tým pádom určite berte automatické odvápňovanie, je to rýchlejšie a pohodlnejšie.

Ovládanie a manipulácia s prístrojom

Jedným z veľmi dôležitých faktorov výberu je spôsob ovládania a možnosti manipulácie s prístrojom. Začneme manipuláciou – obecne je rozdielna pre oba typy prístrojov. Stojanové nie sú príliš vhodné na prenášanie, je dobré ich používať doma bez nutnosti častého prenášania (snáď až na výnimky, kedy má naparovač vlastné kolieska). Ručné sú naopak vhodné na cestovanie, pretože sú malé a skladné. Pri tých už hrá rolu aj hmotnosť, čím ľahší, tým lepšie sa s ním pracuje. Ergonómia prístroja by vám mala vyhovovať, aby vám naparovač nebol pri práci nepohodlný a neboleli vás z naparovania ruky. 

Samotné ovládanie naparovača je pomerne jednoduché, ale aj napriek tomu je dobré si ho dopredu naštudovať, a pokiaľ je to v obchode možné, tak aj vyskúšať. Výhodou je určite prítomnosť svetelnej signalizácie a možnosť aretácie intenzity naparovania. Čo by určite nemalo chýbať, to je možnosť regulácie teploty a intenzity naparovania. Niežeby to v dnešnej dobe bola samozrejmosť, to, bohužiaľ, nie, ale určite sa vyplatí mať možnosť si tieto dva parametre nastaviť (či už v niekoľkých stupňoch, alebo plynule), hlavne z toho dôvodu, že každá látka potrebuje iné podmienky a obzvlášť ľahšie kusy oblečenia sú náchylné na poškodenie.

Napařování-šatů

S hmotnosťou klesá pri práci komfort

V predchádzajúcom odstavci sme už načali otázku hmotnosti prístroja, na tomto mieste by sme ju chceli trochu rozviesť. Musíme začať tým, že pri oboch typoch prístrojov sa vplyv hmotnosti líši: 

  • Pri stojanových naparovačoch odevov vyššia hmotnosť znamená väčšiu stabilitu a v konečnom dôsledku aj väčšiu veľkosť. Hmotnosť po doliatí vody môže byť 8 až 10 kilogramov a pokaľ ho neplánujete často prenášať alebo pokiaľ prístroj disponuje kolieskami, tak pre vás môže byť ťažší stroj dokonca výhodou.
  • Pri ručných naparovačoch odevov je to naopak. Pri tých je väčšia hmotnosť na škodu – hmotnosť prístroja držíte počas celej doby naparovania v ruke. Takže určite nechcete, aby vás po práci bolela ruka z námahy. Dôležitá je jednoduchá manipulácia a pracovný komfort. Po doliatí vody môže byť hmotnosť týchto prístrojov 1 až 2 kilogramy a časom poznáte, že každý gram je pri naparovaní poznateľný.

Aký má vplyv na výber dĺžka kábla a príslušenstva?

Na záver by sme chceli ešte zmieniť jeden parameter, a tým je dĺžka kábla naparovača odevov. Tá nie je nijako rozhodujúca, ale je určite dobré nájsť nejakú optimálnu veľkosť, aby ste s prístrojom pohodlne dosiahli od zásuvky, ale zároveň aby sa vám nezamotával pod nohy a aby vám neprekážal. Bežná dĺžka býva asi 1,8 až 3 metre a určite je dobré nájsť optimum pre pohodlnú prácu. 

Okrem samotnej naparovacej hlavy a prípadne stojanu existujú aj niektoré druhy príslušenstva, ktoré môžete k prístroju prikúpiť. Konkrétne ide napríklad o nástavce s kefou, vďaka ktorým sa zbavíte zvieracích chlpov na oblečení, prípadne nastaviteľné tyče, ramienka, rukavice (aby ste sa nepopálili horúcou parou) či vonné krytky. Záleží len na vás, čo si myslíte, že využijete. Určite sa nebojte zainvestovať, vyplatí sa to.

Dizajn až na záver

Na rozdiel od iných spotrebičov, pri naparovačoch odevov je dizajn ozaj podružnou záležitosťou a prihliadnuť by ste naň mali až na záver, keď sa už nebudete vedieť rozhodnúť na základe iných parametrov. Estetická hodnota ručných naparovačov je malá, aj keď sa navzájom líšia farbou, veľkosťou a materiálom (najčastejšie je to plast, niektoré súčasti môžu byť kovové) a máme oprávnený predpoklad, že ich u vás takmer nikto neuvidí, pretože budú schované. Stojanové naparovače pripomínajú primitívne krajčírske panny, sú väčšie a v domácnosti ich len tak ľahko neschováte. Preto by mohlo byť určite vhodné, ak ho budete vedieť s vaším interiérom zladiť. A keby sa vám to náhodou nepodarilo, nezúfajte, vzhľad prístroja je naozaj to posledné, čo by ste mali riešiť.

späť do menu ↑

Funkcie moderných naparovačov odevov

Naparovače odevov, tak ako iné prístroje, v dnešnej dobe disponujú celým radom funkcií nad rámec bežného fungovania. Samozrejme, je len na vás, o ktoré z nich máte záujem. Na občasné použitie určite nemá zmysel investovať do drahého alebo pokročilého naparovača. Práve z toho dôvodu odporúčame prejsť si možnosti a vybrať si len to, čo naozaj potrebujete. Každá nevyužitá funkcia, ktorou prístroj disponuje, totiž z vášho pohľadu len zvyšuje jeho cenu.




späť do menu ↑

Konečný verdikt

Na záver je ešte potrebné si celý proces výberu naparovača odevov zrekapitulovať. Poďme na to postupne – predovšetkým sa musíte rozhodnúť, ktorý z dvoch typov (stojanový/ručný) preferujete. Každý má iné využitie a iné špecifiká; ručné sa perfektne hodia napríklad na cesty a na občasné použitie, kdežto stojanové sa hodia do domácnosti na väčšie objemy oblečenia. Od toho sa potom odvíjajú aj hodnoty parametrov, ktoré by ste mali sledovať. Medzi tie hlavné patria príkon a parný výkon prístroja. Zjednodušene môžeme povedať, že čím väčšie budú, tým lepšie. Prakticky to však nemusí platiť vždy, záleží aj na plánovanom využití. 

Z ďalších parametrov je dôležitá kapacita nádobky na vodu (a s tým spojená prítomnosť funkcie odstránenia vodného kameňa – AntiCalc) a rýchlosť nahrievania. Opäť platí, že objem musí odpovedať vašim potrebám. Pri rýchlosti je to iné, tam by ste mali hľadať tú najvyššiu. Určite sa vyplatí sledovať aj spôsob a princíp ovládania (mali by ste byť schopní regulovať teplotu a výkon, aby ste vašej bielizni dali tú najlepšiu starostlivosť) a okrem toho aj ergonómiu prístroja. Práca by mala byť komfortná, čiže naparovač musí padnúť do ruky a nemal by byť príliš ťažký či neforemný. Na záver môžete ďalej skúmať menej podstatné parametre, ako je napríklad dizajn. Doplnkové funkcie nechávame na vás, ale upozorňujeme, že je zbytočné investovať do niečoho, čo nevyužijete. Tým pádom si každú z pridaných funkcií premyslite, či ju naozaj potrebujete, alebo nie. Ak na záver ešte zhodnotíte značku a cenu prístroja a oboje vám vyhovujú, potom vám gratulujeme, máte vybrané!

späť do menu ↑

Aké sú ceny naparovačov odevov

Naparovače odevov nie sú nijako zásadnou investíciou, ako je napríklad kúpa nového televízora alebo práčky. Opäť je veľký rozdiel medzi ručnými a stojanovými modelmi, preto si ich pre potreby tejto kapitoly opäť takto rozdelíme.

  • Ručné naparovače odevov – sú lacnejšie než druhý typ. Ich cena začína okolo 20 eur, ale pokiaľ chcete kvalitu, mali by ste z peňaženky vytiahnuť aspoň 30 eur (tieto prístroje na druhej strane uspokoja potreby skôr užívateľov – začiatočníkov). Inak hrozí, že si zakúpite prístroj z nekvalitného materiálu, s nízkym výkonom alebo dokonca potenciálne nebezpečný. Stredná trieda sa pohybuje zhruba medzi 40-60 eurami, tie najlepšie modely však zoženiete s cenovkou viac ako 80 eur. Tam sa už jedná o naozaj vyladené prístroje, ktoré splnia potreby aj tých najnáročnejších.
  • Stojanové naparovače odevov – sú drahšie oproti ručným, a to výrazne. Cena začína okolo 40 eur, ale nejde o prístroje, ktoré by sme vám odporučili. Pre solídny stojanový naparovač by ste si mali pripraviť aspoň 80 eur a viac. Stredná trieda sa pohybuje okolo 200 eur, modely kategórie PRO však zoženiete aj za 250, 300 či 400 eur.

V oboch prípadoch odporúčame nerozhodovať sa len podľa ceny (či už by ste hľadali tú najnižšiu, alebo najvyššiu cenu), odporúčame vám premyslieť si, na čo by ste chceli využívať naparovač a prejsť si jeho parametre. Mali by ste vedieť, čo od neho očakávate a zároveň mať aspoň približnú predstavu o tom, ako ho budete reálne využívať. Tomu by ste potom mali prispôsobiť váš výber, cena nie je rozhodujúca.

späť do menu ↑

Aké sú pravidlá pre prácu s naparovačom oblečenia?

Pokiaľ chcete, aby malo naparovanie oblečenia dostatočný výsledok a zároveň aby ste si oblečenie nezničili, určite by ste si mali naštudovať, ako sa to správne robí. Aby sme vám v závere nášho článku pomohli, máme pre vás niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali dodržať.

  1. Naparovač sa musí oblečenia dotýkať alebo mu byť čo najbližšie – toto je častá chyba mnohých užívateľov. Možno zo strachu, aby sa oblečenie nepoškodilo alebo možno zo snahy ho nenavlhčiť, veľké množstvo užívateľov naparuje oblečenie z určitej vzdialenosti. Tým však klesá účinok – pri väčšej vzdialenosti sa para rozptýli, oblečenie sa nevyhladí a zároveň pri kontakte s okolitým vzduchom teplota pary klesá. Aby ste oblečenie nažehlili, musíte držať polohu naparovača priamo na ňom. Lepšie ho tak vytvarujete. Inak, samozrejme, platia klasické pravidlá pre žehlenie (napnúť oblečenie, vhodne nažehliť priestor okolo manžiet, goliera a podobne). 
  2. Držať hadicu rovno – nemali by ste ju zakrútiť alebo dokonca v niektorom mieste zbytočne zalomiť, potom by bol prietok pary obmedzený, a to nie je vaším cieľom. Pre vás je  lepšie udržiavať prietok pary maximálny. V neposlednom rade, samozrejme, sa potom stáva, že častým a neprirodzeným ohýbaním hadice namáhate jej materiál. 
  3. Vždy je lepšie naparovať oblečenie zavesené – až si ho oblečiete, sami budete pôsobiť v úlohe „vešiaka“ a práve z toho dôvodu sa zavesené oblečenie prirodzenejšie vytvaruje, nemá tendenciu sa ohýbať tam, kde nechcete, navyše je krásne zarovnané samo o sebe. 
  4. Bezpečnosť pri práci – naparovače odevov pracujú s horúcou parou. Každému tak iste dochádza, čo sa stane, pokiaľ sa táto para dostane do kontaktu s pokožkou. Preto by ste mali dodržiavať určité pravidlá bezpečnosti :
    • Na podoprenie oblečenia rukou používajte rukavicu, prípadne naparujte na podložke
    • Používajte tyče, ramienka a stojany určené na naparovanie. 
    • Nikdy nedávajte ruku pred naparovač a nedotýkajte sa rozpálenej trysky, rovnako tak by ste nemali ani odstraňovať nádobu s horúcou vodou. 
    • Nenechávajte nahriaty naparovač v dosahu detí. Tie majú tendenciu všetko skúšať a mohli by si ublížiť. 

Tak s radami a tipmi pre používanie naparovača odevov sa s vami rozlúčime, viac toho už nemáme. Pevne však veríme, že vám náš test pomohol a že sa vám s ním podarilo vybrať ten najlepší naparovač. Pokiaľ máte záujem o naše ďalšie testy, môžete ich odoberať na mail alebo sledovať naše sociálne siete.