Najlepšie záhradné kosačky 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšej záhradnej kosačky.
 • Zvoľte si na základe veľkosti, výkonu, náročnosti práce a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP kosačky roku 2019

Benzínové kosačky do 385 eur Benzínové kosačky od 385 eur Elektrické kosačky Akumulátorové kosačky Ručné kosačky
VeGA 46 HWXV VeGA 545 SXHE 7in1 Hecht 1638R Bosch ROTAK 430 LI Ergoflex Bosch AHM 30
Kvalita kosenia
94 %
Komfort
92 %
Ovládanie a manipulácia
91 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita kosenia
96 %
Komfort
93 %
Ovládanie a manipulácia
95 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita kosenia
91 %
Komfort
90 %
Ovládanie a manipulácia
92 %
Cena/kvalita
91 %
Kvalita kosenia
90 %
Komfort
95 %
Ovládanie a manipulácia
96 %
Cena/kvalita
90 %
Kvalita kosenia
87 %
Komfort
85 %
Ovládanie a manipulácia
95 %
Cena/kvalita
91 %
91%
92%
94%
93%
92%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Tentokrát sme si pre vás pripravili test kosačiek. Keďže Slováci sú národom záhradkárov, niet divu, že pri väčšine domov nájdeme aspoň malú záhradku. Ale tá, ak má byť reprezentatívna, a ak má byť miestom odpočinku, kľudu a pohody, by mala byť starostlivo upravená. Bez ohľadu na to, že veľká časť záhradkárov ju berie zároveň aj ako svoju vizitku a snaží sa, aby vyzerala čo najlepšie. Jedným z faktorov, ktoré o vašej dôkladnosti v starostlivosti o záhradu vypovedajú, je aj trávnik. Zarastená záhrada, tráva až po kolená a žihľavy, to veľmi dobré pocity nevzbudí. Ani vo vašom okolí, ani vo vás. Oveľa lepšie je, keď si ľahnete na lehátko niekde, kde vás obklopuje jemná, krátko a hlavne rovnomerne zastrihnutá tráva, a kde máte výhľad na esteticky upravené okolie.

Už preto by žiadnemu záhradkárovi nemala doma chýbať kosačka trávy. Keďže trávnik už sa dávno nezastriháva ručne, je tento nástroj v každej záhradnej kôlni úplnou nutnosťou. Preto je ale zároveň veľmi široká ponuka týchto strojov – vyberať môžeme medzi kosačkami s rôznymi druhmi pohonu (benzín, elektrina, ručné kosačky…) a s rôznymi spôsobmi kosenia trávy (rotačné, vretenové,…). V jednotlivých kategóriách sa jednotlivé modely líšia hlučnosťou, výkonom, šírkou záberu a celým radom ďalších parametrov. Aby ste sa v zmesi čísel a hodnôt dokázali lepšie zorientovať, a aby ste kúpu kosačky náhodou neoľutovali, rozhodli sme sa pripraviť tento test kosačiek a trochu vám pomôcť, ak nám to dovolíte.

V rámci nášho testu kosačiek sme sa rozhodli rozdeliť kosačky do niekoľkých kategórií. Najväčšie z nich sú benzínové kosačky, ktoré tvoria na našom trhu najžiadanejšiu komoditu. Následne sme potom otestovali kosačky elektrické, akumulátorové a ručné, aby sme pokryli celú ponuku. Okrem recenzií kosačiek a rebríčkov, v ktorých nájdete najlepšie kosačky 2017, vám však chceme poradiť aj s výberom. Ako vybrať kosačku, to totiž môže byť niekedy problém. Preto sme pripravili tento veľký článok o kosačkách, kde si zhrnieme všetko podstatné, čo by ste mali do svojho výberu zahrnúť a pozrieme sa na jednotlivé funkcie aj parametre kosačiek a vysvetlíme si ich.

back to menu ↑

Rozdelenie kosačiek podľa druhu pohonu

Ako primárne kritérium, podľa ktorého kosačky deliť, sme pri našom dnešnom teste vybrali pohon. Podľa nás je o využití kosačky najviac vypovedajúci. Zvažovali sme ešte rozdelenie podľa spôsobu kosenia trávy, ale neprišlo nám dostatočne vypovedajúce a popisujúce. Preto sme zvolili túto cestu. Plynie z toho nasledujúce rozdelenie:

 • Benzínové kosačky – poháňané benzínom
 • Elektrické kosačky – nutné zapojiť do elektriny
 • Akumulátorové kosačky – majú zabudovanú batériu, ktorá sa nabíja a z nej čerpajú energiu
 • Ručné kosačky – na ručný pohon, energiu dodávate vy

Každý z týchto uvedených typov má svoje pozitíva aj negatíva, a ak chcete, aby vám kosačka plne vyhovovala, je potrebné ich pri výbere zohľadniť. Veľmi výrazne sa kosačky líšia predovšetkým tým, na akú plochu sú vhodné, aká je práca s nimi náročná a do veľkej miery aj mobilitou. Zároveň nám ale na tomto mieste dovoľte ešte jednu poznámku, kým sa pustíme do testovania. Platí, že nižšie uvedené kosačky sú bez výnimky vhodné na kosenie väčších trávnatých plôch, na obsekanie stromov, kríkov alebo domu bude potrebné kúpiť si krovinorez, na ktorý sa pozrieme v niektorom z nasledujúcich testov.

back to menu ↑

Test benzínových kosačiek

Ako napovedá už sám názov, hlavným rysom týchto kosačiek bude fakt, že ich motor je poháňaný benzínom. Je to pomerne výhodné, pretože sa takto dá dosiahnuť vysoký výkon. Nevýhodou je ale fakt, že vďaka spotrebe benzínu budete musieť neustále chod kosačky dotovať a navyše bývajú tieto kosačky pomerne hlučné.

Najlepšie benzínové kosačky do 385 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Šírka záberu Objem koša Cena
1. VeGA 46 HWXV
46 cm 70 l Zistiť cenu
2. Fieldmann FZR 5124-BV
51 cm 62 l Zistiť cenu
3. VeGA 485 SXHE 7in1
46 cm 70 l Zistiť cenu
4. VeGA 525 4SXH 6in1
51 cm 70 l Zistiť cenu
5. Riwall PRO RPM 4835 Pro a
48 cm 60 l Zistiť cenu
6. Hecht 548 SWE 5in1
46 cm 60 l Zistiť cenu

Najlepšie benzínové kosačky od 385 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Šírka záberu Objem koša Cena
1. VeGA 545 SXHE 7in1
54 cm 70 l Zistiť cenu
2. Weibang WB 537 SCV 6in1
53 cm 70 l Zistiť cenu
3. GTM 500 SP1 SCH
51 cm 75 l Zistiť cenu
4. Stiga Twinclip 55 SV H
53 cm 70 l Zistiť cenu
5. AL-KO Highline 477 VS
46 cm 70 l Zistiť cenu

Benzínové kosačky a ich charakteristika

Benzínové kosačky, ako sme si už naznačili, patria k tomu najbežnejšiemu, s čím sa na slovenskom trhu v tomto odvetví stretnete. Sú najviac obľúbené a do istej miery aj veľmi tradičné. Ako naznačuje náš test, nájdete ich v rôznych cenových reláciách, od sto až dvesto eur až po nejakých tisíc či tisícpäťsto eur, čo je veľmi široké rozpätie. Veľkou výhodou týchto kosačiek je benzínový pohon motora. Znamená to v praxi, že dosiahnete oveľa vyšší výkon, ako pri kosačkách elektrických alebo dokonca ručných. Jeho hodnoty sa udávajú v kW alebo konských silách (historická jednotka, značka HP), a dosahujú hodnôt, pri ktorých môžete s pokojným svedomím kosiť trávu aj na plochách väčších, ako päťsto alebo tisíc metrov štvorcových. Vykúpené je to ale väčšou hlučnosťou, ktorá s veľkým výkonom súvisí.

Čo sa týka ďalších charakteristických znakov benzínových kosačiek, nič vás neobmedzuje v pohybe. Nie ste limitovaní ani dĺžkou záhradnej šnúry, ani kapacitou akumulátoru, len množstvom benzínu, ktorý si kľudne môžete nakúpiť do zásoby. Naopak, mobilitu trochu znižuje veľká hmotnosť (kosačka je ťažšia predovšetkým o nádrž s benzínom). Na druhej strane, túto nevýhodu zachraňuje fakt, že väčšina benzínových kosačiek disponuje pojazdom, ktorý šetrí vaše vlastné sily a podporuje pohyb kosačky. Problém nastáva až vo chvíli, keď chcete kosiť trávu na kopci. Potom sa totiž môže stať, že ak nie je nádrž plná, sklopí sa hladina a klesne pod odťah do motora. Nádrž teda nie je prázdna, ale zároveň znížená hladina nedovoľuje kosenie. Na to je potrebné si pri tomto druhu kosačiek dať pozor.

Výhody

Vysoký výkon

Všeobecnedlhšia životnosť

Pojazdový pohon kolies

Pri pohybe vás nič neobmedzuje


Nevýhody

Výrazne hlučnejšie

Menšia mobilita a väčšia hmotnosť

Sú menej ekologické, zápach spáleného benzínu

back to menu ↑

Test elektrických kosačiek

Elektrické kosačky, ako je jasné už z názvu, fungujú na elektrinu. Obsahujú elektromotor, ktorý je potrebné zapojiť do zásuvky. Potom čerpáte elektrinu zo siete, poháňate ňou motor a zároveň dochádza ku koseniu. Je to lacnejšie a ekologickejšie ako benzínové kosačky, na druhej strane ide o menej pohodlné kosenie.

Elektrické kosačky a ich charakteristika

Elektrické kosačky by sme na rebríčku výkonnosti zaradili za benzínové kosačky. Vzhľadom na to, že neobsahujú spaľovací motor, ale klasický elektromotor, je ich výkonnosť o niečo nižšia. Vhodné sú na kosenie záhrad zhruba do sedemsto až osemsto metrov štvorcových, pre väčšie záhrady sú vhodné benzínové kosačky. A to nielen kvôli menšiemu výkonu, ale aj preto, že vás pri kosení limituje elektrický kábel. Kosenie je menej pohodlné, navyše ste závislí na tom, či šnúra dočiahne do zásuvky. Bez stáleho pripojenia ku zdroju elektriny, totiž kosačka fungovať nebude. Navyše, okrem toho, že kábel ťaháte za sebou a obmedzuje plochu kosenia, hrozí tu aj riziko, že ho pri kosení prehliadnete a preseknete, čo hrozí v krajnom prípade až veľmi nepríjemným zranením zásahom elektrickým prúdom.

Istou výhodou, ktorá kompenzuje menší výkon, je nižšia hlučnosť. Ale z nášho testovania jednoznačne vyplýva, že aj keď je hlučnosť, čo sa týka intenzity nižšia, zvuk je výrazne ostrejší a po dlhšom čase nepríjemnejší, ako je to pri benzínových kosačkách. Ďalšími výhodami elektrických kosačiek je ľahšia manipulácia (pretože sú menšie, ľahšie a nevadí im kosenie do kopca) a potom tiež výrazne nižšia cena. Oproti benzínovým kosačkám je úbytok ceny viac než zrejmý.

Výhody

Nižšia hmotnosť a menšie rozmery

Menšia hlučnosť

Nižšia cena

Dá sa s nimi bez obmedzení pracovať aj do kopca


Nevýhody

Menšia výkonnosť

Silné vibrácie

Nutnosť zapojenia do elektriny

Elektrický kábel obmedzuje mobilitu

back to menu ↑

Test akumulátorových kosačiek

Akumulátorové kosačky sú zvláštnym typom elektrických kosačiek. De facto fungujú na rovnakom princípe, spaľujú elektrinu a elektrickú energiu premieňajú na mechanickú, len s tým rozdielom, že sa s nimi lepšie pracuje. Nemusíte za sebou ťahať elektrický kábel a neustále ho strážiť, energia sa berie  z akumulátora, zabudovaného v kosačke.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Šírka záberu Objem koša Cena
1. Bosch ROTAK 430 LI Ergoflex
43 cm 50 l Zistiť cenu
2. Makita DLM431PT2
43 cm 50 l Zistiť cenu
3. Stiga Combi 50 S AE
50 cm 60 l Zistiť cenu
4. Greenworks GD60LM46HP
55 cm 46 l Zistiť cenu
5. Gardena 380 ACU
38 cm 35 l Zistiť cenu

Akumulátorové kosačky a ich charakteristika

Akumulátorové kosačky sú veľmi podobné kosačkám elektrickým. Tiež aj ich všeobecná charakteristika je veľmi podobná. Najviac ich vystihuje menší výkon, než s akým sa bežne stretávame pri kosačkách benzínových, nízka hlučnosť (aj keď zvuk, hoci je tichší, je pocitovo výrazne ostrejší a prenikavejší) väčšia mobilita (sú ľahké, malé a nemajú problém kosiť do kopca). Navyše, oproti elektrickým kosačkám majú veľkú prednosť – nie ste obmedzení prívodným káblom. Ten pri nich pri kosení úplne odpadá, takže sa môžete pohybovať, ako ďaleko od zásuvky chcete, navyše nemusíte strážiť, či ho náhodou v nasledujúcom okamihu neprejdete a nepreseknete.

Na druhej strane, akumulátorové kosačky majú jedno veľké negatívum. Tým, že v sebe majú zabudovaný akumulátor, ktorý zhromažďuje elektrickú energiu, a z ktorého sa potom pri kosení energia berie, síce nie ste obmedzení vzdialenosťou od zásuvky, ale časovo áno. Akumulátor má len obmedzenú kapacitu, takže po určitej dobe sa vybije a vy musíte kosačku opäť hodinu alebo dve nabíjať. Z toho dôvodu disponujú akumulátorové kosačky menším výkonom a plocha kosenia, na ktorú sú určené, je len obmedzená (zhruba do päťsto metrov štvorcových).

Výhody

Nižšia cena

Väčšie pohodlie pri kosení (odpadá nutnosť pripojenia do elektrickej siete)

Menšia hlučnosť


Nevýhody

Obmedzená kapacita akumulátora (po čase je nutné kosenie prerušiť a kosačku dobiť)

Menší výkon

Vhodné len na kosenie malých plôch

back to menu ↑

Test ručných kosačiek

Tu ide vo svojej podstate o najjednoduchšie kosačky (a zároveň aj najlacnejšie), aké sú na trhu k dispozícii. Sú bezmotorové a všetok pohon kosačky bude teda na vás a vašej fyzickej práci. Neoplatí sa s nimi kosiť veľké plochy, ale do malých záhrad sú určite výhodné.

Ručné kosačky a ich charakteristika

Ide o to najjednoduchšie, čo trh s kosačkami ponúka. Ide o malé strojčeky, ktoré poháňate svojou vlastnou silou. Sú na pomedzí kosačiek a záhradného náradia, ale rozhodli sme sa ich do testu tiež zaradiť. Ich hlavnou prednosťou je jednoduchosť, totálna absencia akýchkoľvek dodatočných nákladov spojených s prevádzkou a fakt, že sú prakticky bezúdržbové. Nie je potrebné sa o ne starať, maximálne ich raz za čas očistíte. A navyše sú veľmi lacné. Problém je, že nie sú určené do všetkých záhrad. Pri kosení veľkej plochy by ste sa neskutočne nadreli a len so zanedbateľným výsledkom. Nie, tieto kosačky sa oplatia, ak chcete kosiť na malých plochách, napríklad malú záhradku pred domom alebo trávnatú plochu okolo bazéna, do dvesto metrov štvorcových maximálne.

Výhody

veľmi lacné

Žiadne dodatočné náklady s elektrinou ani benzínom

Prakticky bezúdržbové

Ľahká manipulácia


Nevýhody

Malá kapacita koša (niektoré modely kôš vôbec nemajú)

Poháňate ich vlastnou silou

Hodia sa len do veľmi malých záhrad

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia kosačiek, ktorí na našom trhu pôsobia

Jednou z vecí, ktorá pri výbere kosačky hrá veľkú úlohu, je značka kosačky. Nielen, že nie každá firma vie kvalitnú kosačku vyrobiť, dôležitá je aj dostupnosť. Začneme však prvým kritériom výberu vhodnej značky kosačky, a to je kvalita. Produkty firiem, ktoré sú všeobecne známe, bývajú spoľahlivejšie a majú všeobecne väčšiu životnosť. Dôvod je ten, že tieto firmy sú veľmi na očiach, a ak by do sveta vypustili zlý model, pokazia si povesť. Pri menších spoločnostiach, ktoré ponúkajú jednu alebo dve kosačky toto nehrozí, pretože by sa o tom pre menšie povedomie o danej značke málokto dozvedel. Druhou vecou je dostupnosť náhradných dielov. Dovolíme si tu prirovnanie k autám. Ak sa vám na nich niečo pokazí, idete a kúpite si radšej náhradný diel, ako by ste rovno kupovali nové vozidlo. Pri kosačkách, ktoré patria k drahšiemu záhradnému vybaveniu, je to rovnaké. Preto je potrebné si pri nákupe zistiť tiež to, ako ľahko sa dá zaistiť servis a náhradné diely pre kosačku a či teda v prípade, že by to mohol byť v budúcnosti problém, nie je lepšie poohliadnuť sa po inej značke.

back to menu ↑

Ako vybrať kosačku? Rozhoduje výkon, šírka záberu a ďalšie parametre

Teraz sa dostávame priamo k jadru nášho článku. Vybrať vhodný typ kosačky s ohľadom na pohon alebo si nájsť dobrú značku ešte nie je také ťažké, ako prejsť všetky parametre, zorientovať sa v nich a pochopiť, čo z toho je pre vás najlepšie. Poďme sa na to teda pozrieť spoločne…

Jednotlivé typy kosačiek s ohľadom na spôsob kosenia trávy

Kosačky trávy sa dajú rozdeliť ešte podľa jedného kritéria. Tým je spôsob, akým kosia trávu. Každý z nich má svoje špecifiká, výhody a nevýhody. Každý z nich sa vám bude hodiť inokedy, prejdeme ich teda postupne:

 • Rotačné kosačky – ide asi o najrozšírenejší typ kosačiek na našom trhu. Na kosenie trávy využíva nôž, ktorý je umiestnený na spodnej strane v podvozku. Motor s ním otáča a otáčky ostrej čepele potom osekávajú steblá trávy. Je najvhodnejšia na to, aby ste udržiavali trávnik nízko a rovnomerne zastrihnutý.
 • Bubnové kosačky – sú podobné kosačkám rotačným. Rozdiel je, že nože sú umiestnené vyššie, vo vysokom bubne, vďaka čomu môžete kosiť aj vysokú trávu. Sú vhodné pre málo udržiavané miesta, naopak hladko zastrihnutý trávnik sa s nimi kosí zle. Nevyužijete ich v záhrade, ale napríklad na lúke alebo na poli, ak ho príliš neobrábate.
 • Vretenové kosačky – ide o kosačky pre náročných záhradkárov, ktorí udržujú trávnik starostlivo a rovnomerne zastrihnutý. Využívajú pevný, centrálny nôž, ku ktorému sú pripojené špirálovité nože na vretene. Jeho pohybom a otáčaním dochádza k odrezávaniu trávy, ktorá je potom krásne rovná a nerozstrapkaná.
 • Lištové kosačky – základom takej kosačky je lišta, v ktorej proti sebe pracujú nože. Ide o jednoduchý, ale účinný systém, vhodný pre kosenie veľkých plôch.
 • Robotické kosačky – ide o moderné a veľmi vyspelé prístroje, ktoré sú podobné robotickým vysávačom. Nemusíte sa o ne starať, umiestnite ich na záhradu, a ak nie je príliš členitá, kosačka sa o ňu postará. Nemôžete od nej čakať, že pokosí trávnik v celej záhrade, ale keďže sa pohybuje intuitívne a dokonca sa vie aj sama vrátiť do nabíjacieho boxu, môže cez deň jazdiť po záhrade, kosiť a trávnik udržiavať. Tým vám pri ďalšom kosení uľahčujú robotické kosačky prácu.
 • Strunové kosačky – ide o menšie, ručné nástroje, ktoré sa hodia na horšie dostupné miesta. Môžete s nimi kosiť trávu okolo plotov, kameňov alebo stromov, tam, kde s bežnou kosačkou neprejdete. Je bežné, že sa s nimi doplňujú rotačné kosačky, ktoré zase naopak ľahko pokosia veľké plochy. Na kosenie nevyužívajú nože, ale ostrú a pevnú strunu, ktorá v nich rotuje. V zásade ide o krovinorezy.

Okrem toho, že sa pri týchto kosačkách líši ich fungovanie aj primárne využitie, je rozdielna aj ponuka na trhu. Najčastejšie sa stretnete s rotačnými kosačkami (prípadne strunovými, tými sa ale tento test príliš nezaoberá), nasledujú kosačky vretenové, bubnové a moderné robotické.

Čím väčší je objem koša, tým pohodlnejšie kosenie vás čaká

Ak si nekúpite kosačku, ktorá trávu rozomelie na kúsky a tie potom vysypáva na trávnik, aby sa mohli rozložiť a vyživovať trávnik (takzvané mulčovanie), a zároveň nechcete po každom kosení steblá trávy zhrabávať a zbierať, je pre vás dôležité mať pri kosačke kôš. Ten je pri väčšine kosačiek štandardným vybavením. Pokosená tráva sa do neho zbiera a nemôže sa vám teda stať, že by trávnik splstnatel. S ohľadom na voľbu kosačky je potrebné riešiť predovšetkým veľkosť a materiál koša. Začneme materiálom. Máte bežne na výber z dvoch variant:

 • Textilný kôšprevetráva sa, tráva v ňom nezhnije, keď ho zabudnete vysypať, ale chytá od trávy farbu a ľahšie sa poškodí.
 • Plastový kôšľahko sa vysypáva, umýva a je odolnejší, zato v ňom ale tráva môže zahnívať, keď ho nevysypete.

Čo sa týka veľkosti, tá súvisí so šírkou záberu. Čím väčší záber, tým väčší kôš. Pri menších kosačkách je bežné, že má kôš objem okolo päťdesiat litrov, pri tých najväčších môže dosiahnuť až 75 litrov. Naša rada znie, aby ste sa pozreli, v akých objemoch sa bežne koše vo vami zvolenej kategórii kosačky pohybujú, a voľte čo možno najväčší. Čím väčší kôš, tým menej často budete musieť chodiť trávu vysypať a o to rýchlejšie kosenie bude.

To, že je motor kosačky schovaný neznamená, že nie je dôležitý

Prejdeme teraz od na prvý pohľad zrejmých vecí k tým, ktoré sú schované pod opláštením kosačky. V prvom rade ide o motor. Ak si kúpite elektrickú alebo akumulátorovú kosačku, pôjde o klasický elektromotor, ak benzínovú, nájdete motor spaľovací. Ide o srdce celého prístroja, lebo bez neho kosačka prosto fungovať nebude. Je to súčiastka, ktorá chod celej kosačky zaisťuje predovšetkým. Väčšinou ide o štvortaktné motory, ktorých výkon sa pohybuje medzi 3 a 7 HP, pričom platí, že výkon okolo 4 HP patrí elektromotorom výkon nad 6 HP zase výhradne motorom spaľovacím (o výkone si povieme viac v ďalšej kapitolke). Majte na pamäti, že kvalitný motor by mal byť ľahko naštartovateľný, výkonný, čo najtichší a nesmie sa zasekávať. Pomerne podstatná je aj životnosť. Väčšinou sú to údaje, ktoré pri nákupe nikde nevyčítate, ale veľa vám o nich napovie značka motora. Najlepšie a najosvedčenejšie sú motory, ako je Honda, Briggs & Stratton alebo Evopower. Naopak neznáme značky motorov (alebo dokonca motory bez značky) majú tendenciu zadrhávať sa, prehrievať alebo sa rovno uvariť.

Výkon kosačky – čím väčší, tým lepšie

Už niekoľkýkrát budeme v našom článku odkazovať na veľkosť vašej záhrady. Keďže všetko súvisí so všetkým, výkon môžeme spojiť s pohonom kosačky (elektromotory majú všeobecne nižší výkon ako spaľovacie motory), šírkou záberu (čím väčší záber, tým väčší výkon je nutný, aby udržal nôž v pohybe), je určujúci aj pre hlučnosť alebo prítomnosť pojazdu. Pozrime sa naň teda podrobne a po poriadku. Dopredu si povedzme, že jednotkou výkonu je Watt, prípadne takzvaná konská sila (HP – horse power či PS – Pferdestärke, historická jednotka, ktorá skutočne súvisí s výkonom živého koňa). Prevod medzi jednotkami je nasledujúci:

1 HP = 745,7 W

Veľmi výrazne sa výkonovo líšia elektromotory a spaľovacie motory.

 • Elektrické kosačky a akumulátorové kosačky – výkon okolo 3 až 4 HP (okolo 2500 W)
 • Benzínové kosačky – výkon až 8 HP (až 6500 W)

Počítajte s tým, že kosačka s pojazdom vyžaduje väčší výkon motora, rovnako ako kosačka s väčším záberom vyžaduje silnejší motor (samozrejme, čím väčší výkon, tým väčšia rýchlosť pojazdu), aby dokázala dlhým nožom otáčať v stálom rytme. A samozrejme, čím väčší výkon, tým väčšia bude hlučnosť kosačky (ktorá už sama o sebe nie je práve nízka).

A teraz pár praktických tipov. Pre malé záhrady je zbytočné kupovať prehnane výkonnú kosačku. Tá bude drahá a naplno ju nevyužijete. Skúste teda vziať do úvahy, aká je plocha vašej záhrady a tomu výber prispôsobte. Záhrady do nejakých 400 až 500 metrov štvorcových ľahko pokosíte aj s elektrickou kosačkou s nižším výkonom, ktorá je lacnejšia a neplatíte pri nej za nič, čo nevyužijete. Naopak, ak je vaša záhrada väčšia, určite kúpte kosačku benzínovú s obstojným výkonom cez 6 HP, prípadne aj s pojazdom. Oplatí sa vám to a ešte si ušetríte veľa práce.

Najdôležitejší parameter – šírka záberu noža

Nech už vyberáte ktorúkoľvek z vyššie spomenutých kosačiek, je veľmi dôležité sledovať parameter, ktorému sa bežne hovorí šírka záberu. Tá sa udáva v centimetroch a v podstate udáva, aký široký bude pokosený pruh trávy. Teoreticky by sa dalo povedať, že čím širší záber bude, tým lepšie, neplatí to tak ale úplne. Samozrejme, že kosačka so širokým záberom bude drahšia. Medzi šírkou záberu a cenou nie je síce žiadna priama úmera, ale viac-menej to platí.

„Dáme malý príklad. Zoberme si obdĺžnikovú záhradu bez zvláštnych prekážok, s rozmermi 10 x 10 metrov. Keď si kúpite kosačku, ktorá má záber 30 centimetrov, zaplatíte zhruba 40 až 60 eur. Aby ste záhradu pokosili, budete musieť vedľa seba pokosiť zhruba 35 pásov. Keď si kúpite kosačku so záberom 50 centimetrov, bude vás to stáť už zhruba 270 eur aj viac. A na desiatich metroch budete vedľa seba kosiť asi 20 pásov. Čo sa týka práce alebo času už to nie je taká veľká úspora, ale čo do financií je to značný rozdiel. Preto sa snažte vyberať šírku záberu úmerne záhrade.“

Na spomenutom príklade teda vidíte, že sa oplatí vyberať kosačku podľa záberu s ohľadom na plochu záhrady. Všeobecne sa výrobcovia aj záhradkári držia nasledujúcich údajov:

 • Záhrada do 150 m2 – záber 30 cm
 • Záhrada do 500 m2 – záber 40 cm
 • Záhrada do 750 m2 – záber 45 cm
 • Záhrada do 1000 m2 – záber 50 cm
 • Záhrada nad 1000 m2 – záber cez 50 cm

Je ale potrebné uvažovať tiež o tom, čo šírka záberu znamená pre rozmery kosačky. Čím väčší záber, o to širšia kosačka bude, a ak máte členitú záhradu, môže nastať problém. Je preto okrem plochy potrebné uvažovať tiež o tom či prejdete medzi domom a kríkmi, či sa kosačkou zmestíte medzi stromami alebo ako veľmi zvládnete trávu pokosiť v rohoch záhrady (keďže záber noža je väčšinou kruhový a jeho šírka sa rovná priemeru, býva kosenie v rohu problém).

Krútiaci moment kosačky – ďalšia z dôležitých charakteristík

Ďalšou veľmi dôležitou charakteristikou, ktorú sa neoplatí podceňovať, je pri kosačkách jej krútiaci moment. Ten je udávaný v newtonmetroch (Nm) a udáva, ako je na tom kosačka s kosením. Na internete sa tejto skratke často mylne hovorí nanometre, čo nie je vôbec presné. Krútiaci moment charakterizuje činnosť noža kosačky a súvisí s jeho dĺžkou, šírkou aj otáčaním. Čím väčší je moment, tým vyššiu trávu si s kosačkou môžete dovoliť kosiť. Fyzikálne vysvetlenie by bolo zložité, uspokojme sa teda s konštatovaním, že maximálna výška trávy (v centimetroch), akú by ste s kosačkou mali kosiť, by sa mala rovnať dvojnásobku krútiaceho momentu (v newtonmetroch).

Špecifické parametre jednotlivých typov kosačiek

Keďže kosačiek existuje niekoľko druhov, ako sme už spomenuli, je potrebné si povedať tiež pár slov o úplne špecifických parametroch, ktoré vás budú zaujímať iba pri vybranom type kosačky.

Veľkosť nádrže na benzín

Toto je do istej miery detail, ale ako sa môže neskôr ukázať, nanajvýš dôležitý. Nie je to parameter, ktorému by ste výber kosačky podriaďovali a výrobcovia ho tiež príliš často neprezentujú, ale všímať si ho musíte. Kapacita nádrže na benzín totiž pri benzínových kosačkách vypovedá o tom, koľko paliva do nej môžete naliať, a teda ako dlho motor pobeží. Čím väčšia kapacita, tým samozrejme lepšie, pretože nebudete musieť kosenie prerušovať a dopĺňať benzín, čo môže byť po čase otravné.

Dĺžka prívodného kábla

Tu ide o parameter, ktorý budete riešiť iba pri elektrických kosačkách. Čím dlhší kábel, tým lepšie pre vás, pretože vás nebude obmedzovať. V prípade krátkych káblov je samozrejmosťou využitie predlžovačky, ale to je menej pohodlné. Jej namotávanie po skončení kosenia zdržuje a je tiež dosť únavné.

Kapacita a typ akumulátora

Pri akumulátorových kosačkách by vás zase mala zaujímať kapacita akumulátora. Čím väčšia bude, tým lepšie pre vás, pretože o to dlhší čas vydrží kosačka v prevádzke. Rozhodne nie je príjemné, ak by ste mali v polovici kosenia skončiť, dať kosačku na hodinu alebo dve (dĺžka nabíjania je tiež dôležitým parametrom) nabíjať, a potom pokračovať. V neposlednom rade by vás mal zaujímať aj druh akumulátora. Tých rozoznávame niekoľko – staré Ni-Cd, ktoré trpeli obmedzenou životnosťou a znižovaním kapacity, novšie Ni-Mh, ktoré sa ale po čase samé vybíjajú a dosahujú iba nízke napätie, a najnovšie Li-on akumulátory, ktoré netrpia ani pamäťovým efektom, ani znižovaním kapacity.

Konštrukciu kosačky a použitý materiál nepodceňujte

Pomaly prejdeme od vnútorných k vonkajším charakteristikám kosačiek. Jednou z tých kľúčových je celková konštrukcia a použitý materiál, pretože ten je kľúčový pre odolnosť kosačky aj pre jej životnosť. Čím častejšie budete kosiť a čím väčšia bude plocha kosenia, tým viac by ste mali byť v tejto veci obozretní. Bola by chyba kúpiť si za veľa peňazí kosačku, ktorá sa po čase sama rozpadne.

Šasi kosačky

Začneme takzvaným šasi alebo krytom spodnej časti kosačky, pod ktorým je umiestnený nôž, a na ktoré prisadá motor alebo akumulátor. Bežne máte na výber z niekoľkých materiálov:

 • ABS plasty – najlacnejší variant šasi bude z plastu, takže bude ľahká, lacná, ale bude mať veľmi krátku životnosť a pri prvom poškodení ju bude potrebné vymeniť.
 • Hliník – pomerne mäkký kov, ktorý je síce pasívny a odolný voči korózii, ale ľahko sa poškodzuje. Životnosť oproti plastu je niekoľkonásobná, ale nie úplne dokonalá.
 • Oceľ– veľmi odolný materiál, ktorý poskytuje vysokú životnosť. Ak ale nemá oceľ nerezovú úpravu povrchu (náter, pozinkovanie, atď.), má tendenciu korodovať, a korodujú aj otlčené alebo inak poškodené časti – vyžaduje starostlivú údržbu.
 • Zliatiny – zlievanie kovov umožňuje vhodne skombinovať ich vlastnosti a dosiahnuť ideálne riešenie. Bývajú často ťažké a veľmi drahé, ale zato majú z uvedených materiálov asi najväčšiu životnosť.

Konštrukcia kosačky a rukoväť

Zvyšok konštrukcie kosačky, a to vrátane rukoväte, býva najčastejšie plastový alebo kovový. Obzvlášť pri rukoväti odporúčame materiál sledovať. Plast je lacný, ľahký, ľahko sa zahreje (takže v chladnom počasí nechladí ruky) a je jednoduché ho udržiavať. Ale ak sa vám taká rukoväť zlomí (a nie je to nič ťažké, ako sme v našom teste zistili), je potrebné vziať kosačku do servisu. Navyše, takto ľahký materiál ľahko prenáša vibrácie a ruka vás skôr rozbolí. Naopak, kovová rukoväť je síce ťažšia a o niečo menej pohodlná do ruky, ale vibrácie prenáša horšie, navyše je odolnejšia voči poškodeniu.

Kolieska kosačky

V poslednom rade by sme chceli spomenúť aj kolieska kosačky, na ktoré inak zákazníci veľmi často zabúdajú. Je potrebné sledovať predovšetkým materiál, pretože na ňom závisí životnosť kosačky.

 • Kolieska s plastovými puzdrami – ľahké, lacné, ľahko sa rozpohybujú, ale nehodia sa do ťažšieho terénu, majú tendenciu sa lámať alebo preraziť.
 • Kolieska s guľôčkovým ložiskom – ľahké na rozpohybovanie, držia smer, odolnejšie, ale drahšie.

Zároveň platí, že čím väčšie sú kolieska, tým lepšie sa kosačkou jazdí.

Ovládateľnosť kosačky a komfort pri kosení

Tu už sa dá ťažko niečo radiť alebo merať. V tejto veci odporúčame si kosačku, ak je to možné, v obchode vyskúšať. Väčšina predajcov, ako je napríklad Mountfield, vám to umožnia. Predovšetkým si vyskúšajte, aké to je s kosačkou jazdiť. Nemali by ste ju pred sebou nijako sťažka tlačiť a mali by ste byť schopní ju bez väčších ťažkostí otáčať. Ak nie, potom vám budú manévre v teréne robiť problém a kosačka pre vás nie je vhodná. Rozhodujeprítomnosť pojazdu aj veľkosť a materiál koliesok alebo hmotnosť kosačky (tá sa pohybuje medzi desiatimi kilogramami pri elektrických kosačkách až po tridsať kilogramov v prípade benzínových kosačiek, výnimočne môže hmotnosť prekročiť aj päťdesiat kilogramov).

Určite by ste si mali vyskúšať štartovanie kosačky. Ak sa motor nedarí nahodiť a musíte za štartér ťahať aj niekoľkokrát za sebou bez výsledku, potom je možno lepšie poohliadnuť sa po inej kosačke. Aj keby sme pripustili, že to nie je dôsledok nekvalitného motora, bude kosenie s takou kosačkou prinajmenšom nekomfortné. A v neposlednom rade má na pohodlie pri práci vplyv hlučnosť kosačky. Aj keď je potrebné počítať s tým, že kosačky sú veľmi hlučné zariadenia (hlučnosť tých najtichších sa pohybuje na úrovni okolo 88 dB), nemali by ste voliť príliš hlučný prístroj. Hlučnosť okolo 90 dB je dobrá, hneď ako prekročí 100 dB, už sa ju neoplatí kupovať. Možno bude mať výkonný motor, ale koledujete si pri kosení o zdravotné problémy so sluchom.

Čo sa týka nastavenia a ovládania kosačky, určite by malo byť čo najjednoduchšie. Výška kosenia by mala byť nastaviteľná ideálne pomocou páky alebo tlačidla (takzvané centrálne nastavenie). Naopak, rozhodne neodporúčame kúpiť si lacnú kosačku so systémom skrutkovania kolies alebo dokonca manuálnym nastavovaním výšky pomocou skrutkovania osi kolies. Ani jedno z toho nie je praktické, a už vôbec nie pohodlné. V rámci bezpečnosti a efektivity kosenia by ste tiež pri kosačkách s pojazdom mali byť schopní meniť rýchlosť, aby ste napríklad medzi hriadkami mohli prechádzať pomalšie, a naopak, veľké plochy kosiť rýchlejšie. Čo sa týka rukoväte, tá by mala byť tvarovaná šikovne do ruky a mala by sa dať bez odporu sklápať a prispôsobovať výške osoby, ktorá trávu kosí.

back to menu ↑

Funkcie a vychytávky moderných kosačiek

Tak, ako každý iný prístroj v dnešnej dobe aj kosačky disponujú celým radom funkcií a pridaného vybavenia, ktoré vám uľahčuje manipuláciu a prácu s nimi. Niektoré z nich sme už v článku spomenuli, ale zámerne sme ich nevysvetľovali, pretože majú svoje miesto v tejto kapitolke. Poďme sa teda spoločne pozrieť, s čím všetkým sa môžeme pri moderných kosačkách stretnúť, a čím nás môžu prekvapiť.back to menu ↑

Konečný verdikt

Tak, a tým by sme boli na konci nášho článku. Ale ako je naším zvykom, celý výber kosačky s vami ešte raz prejdeme, pretože opakovanie je matka múdrosti a podľa nás neuškodí si výber kosačky zrekapitulovať. Dopredu si teda musíte z jednotlivých typov kosačiek vybrať, ktorý pre vás bude najvhodnejší. Na výber máte celkom štyri typy:

 • Benzínové kosačky – veľký výber, pojazd, ľahká manipulácia/vyššia cena, náklady, zložitejšia údržba
 • Elektrické kosačky – nižšia cena, menšie, ľahšie/náklady, zložitejšia manipulácia
 • Akumulátorové kosačky – nízka cena, ľahká, jednoduchá manipulácia/nutnosť dobíjania, malý výkon
 • Ručné kosačky – jednoduché prístroje na kosenie veľmi malých plôch, bez funkcií, poháňate ich sami

Akonáhle sa rozhodnete, o ktorý z týchto typov máte záujem (a ktorý nájde uplatnenie u vás na záhrade), odporúčame prejsť si osvedčené značky a vybrať si z nich tie, do ktorých sa nebojíte investovať. Potom by sme sa mali pozrieť na jednotlivé parametre. Pri motorových kosačkách je to predovšetkým typ a výkon motora, ktorý by mal byť optimálny pre použitie vo vašich podmienkach. Rovnako si dajte do kombinácie s veľkosťou vašej záhrady šírku záberu kosačky. Nemala by byť príliš veľká, ale ani príliš malá. V súvislosti s tým sa snažte vyberať aj čo najväčší kôš na pokosenú trávu.

Keď prejdete tieto vnútorné charakteristiky, pozrite sa na kosačku zvonka. Skontrolujte si či disponuje nastaviteľnou rukoväťou, z akého je materiálu, a aká odolná je konštrukcia. Nezabúdajte ani na kontrolu koliesok – mali by mať guľôčkové ložiská a nie len plastové puzdro. Určite sa oplatí aj zvážiť si všetky detaily, ktoré rozhodnú o komforte pri kosení – hlučnosť, hmotnosť, ovládateľnosť. Až potom môžete skontrolovať, akými funkciami kosenia disponuje,a o ktoré z nich máte záujem. Na záver ešte odporúčame skontrolovať cenu, a ak vám vyhovuje, môžete si kosačku kúpiť a ísť smelo upravovať trávnik na vašej záhrade.

back to menu ↑

Cena kosačiek – v akých reláciách sa pohybuje?

Čo sa týka cien kosačiek, je to posledné kritérium výberu, na ktoré sme sa rozhodli v našom článku zamerať. Je to predsa len faktor, ktorý rozhodovanie celého radu z nás môže ovplyvniť. Poďme sa teda pozrieť, v akých cenových hladinách sa dajú kosačky zohnať, a čo to pre vás znamená.

 • Kosačky do sedemdesiatpäť eur – v tejto kategórii sa nedá očakávať žiadna veľká kvalita. Kúpite tu väčšinu ručných kosačiek, prípadne lacnejšie elektrické kosačky, ale určite tu nebudú žiadne prvotriedne modely.
 • Kosačky do tristoosemdesiatpäť eur – za nejakých dvesto, dvestotridsať eur už sa dajú vyberať oveľa lepšie kosačky. Tu zoženiete kosačky elektrické, akumulátorové, niektoré lacnejšie benzínové, a naopak kvalitné a drahé ručné kosačky. Kosačky, ktoré v tejto cenovej kategórii zoženiete, však budú menej výkonné, záber bude mať šírku zhruba do 40 až 45 centimetrov a budú vhodné pre záhrady do nejakých 500 metrov štvorcových.
 • Kosačky do sedemstosedemdesiat eur – ak sa pozrieme, čo ponúka kategória kosačiek nad tristoosemdesiatpäť eur, nájdeme tu už takmer výhradne benzínové kosačky, a to tej najvyššej kvality. Budú mať vysokú výkonnosť, široký záber nad 50 centimetrov a zberný kôš s objemom cez 60 litrov, navyše v tejto kategórii je úplne bežný pojazd.
 • Kosačky nad sedemstosedemdesiat eur – nad sedemstosedemdesiat eur už zoženiete kosačky, ktoré sa skvelo hodia pre profesionálov. Ide o skutočnú profi triedu kosačiek. Záber môže dosiahnuť až 60 centimetrov, výkon dosahuje 7 a viac HP, pojazd je v tejto triede základom (vďaka čomu nijako nevadia väčšie rozmery ani hmotnosť týchto kosačiek), z hľadiska materiálu sa uplatňujú ocele a zliatiny. V tejto kategórii navyše zoženiete aj automatické a inovatívne kosačky robotické.

back to menu ↑

Ako udržiavať záhradnú kosačku pripravenú na prácu?

Ako ste zvyknutí, na záver našich testov vždy uvádzame niekoľko praktických rád a tipov k práci s vybraným tovarom. Nechceli by sme sa od tejto tradície odchyľovať ani v prípade kosačiek. Ich použitie je veľmi jednoduché a intuitívne. Ale jedna ťažkosť je s kosačkami spojená – je potrebné sa o ne starať a udržiavať ich. Inak pomaly prestanú fungovať. Čo je teda potrebné pre kosačky robiť?

Po každom kosení je potrebné vyčistiť vnútorný priestor, než v ňom tráva zaschne alebo zahnije. Ak je vlhká, zbavíte sa jej omnoho ľahšie, navyše sa z nej nepráši. Raz za niekoľko kosení je potrebné vyčistiť a vybrúsiť nože, prípadne doplniť strunu, ak máte strunovú kosačku. Rovnako je potrebné kosačku aspoň raz za čas umyť, prečistiť vzduchový filter a pohnúť so závitmi skrutiek. Tie skúste trochu povoliť a potom dotiahnuť, aby sa závity nemohli zaseknúť alebo zhrdzavieť, pretože potom by ste v prípade potreby nemohli skrutky odtiahnuť. Na konci sezóny je potrebné z kosačky vypustiť všetok zostávajúci benzín, aby nemohol v kosačke zamrznúť. Zároveň už ju po tomto kroku nespúšťajte.

Na jar je potom potrebné urobiť generálnu prípravu na kosenie. Kosačke doplňte benzín, vymeňte olej, aby v ňom nezostávali spáleniny alebo kúsky, ktoré by mohli motor zaniesť a ideálne skontrolujte, prípadne vymeňte sviečky. Rovnako starostlivo skontrolujte všetky súčiastky, od koliesok až po skrutky. Ak je niečo prasknuté, vymeňte to. Rovnako kovové súčiastky, ako je šasi alebo rukoväť, skontrolujte či nekorodujú. Ak áno, natrite ich farbou, aby ste zamedzili prístupu vzduchu a následnej oxidácii. Čo je potrebné urobiť ďalej? Ešte môžete vycentrovať nôž, ktorý sa môže trochu pohnúť, a tým sme asi to najpodstatnejšie prešli. V prípade elektrických a akumulátorových kosačiek je údržba totožná, len vám odpadá starostlivosť o spaľovací motor. Naopak, pri nich musíte kontrolovať elektrický kábel či nie je poškodený alebo prerezaný, prípadne raz za pár rokov kúpiť nový akumulátor, ak ten starý doslúži.

Viac toho o údržbe kosačiek nemáme. Záleží už teda iba na vás, akú kosačku si kúpite, či sa vám oplatí, bude pre vás dostatočne vhodná, a či sa o ňu dokážete postarať tak, aby vám dlho a dobre slúžila. Prajeme vám v tejto veci veľa šťastia a tešíme sa dovidenia pri ďalších testoch.

Záhradné kosačky
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk