Najlepšie reproduktory 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejších reproduktorov.
 • Zvoľte si na základe čistoty zvuku, typu, designu a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dajú kúpiť najlacnejšie

TOP reproduktory roku 2019

Regálové reproduktory do 200 eur Regálové reproduktory od 200 eur Stĺpové reproduktory do 580 eur Stĺpové reproduktory od 580 eur Prenosné reproduktory do 115 eur Prenosné reproduktory od 115 eur
Genius SP-HF1800A YAMAHA NS-333 Pioneer S-ES21TB Q Acoustics 3050 Lamax Beat Sentinel SE-1 JBL Charge 3
Kvalita zvuku
93 %
Výkon
91 %
Miera skreslenia
93 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita zvuku
94 %
Výkon
91 %
Miera skreslenia
93 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita zvuku
96 %
Výkon
93 %
Miera skreslenia
95 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita zvuku
97 %
Výkon
94 %
Miera skreslenia
97 %
Cena/kvalita
93 %
Kvalita zvuku
88 %
Výkon
96 %
Miera skreslenia
93 %
Cena/kvalita
92 %
Kvalita zvuku
90 %
Výkon
97 %
Miera skreslenia
94 %
Cena/kvalita
96 %
91%
95%
93%
94%
95%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Prvé snahy o prehrávanie zvuku sa datujú do ďalekej histórie. Ak si však odmyslíme najrôznejšie hracie skrinky, boli prvými zariadeniami, schopnými prehrávať zvuk, staré gramofóny. Až v 20. storočí uzreli svetlo sveta prvé reproduktory. S rozvojom techniky vyspelých zariadení ako sú televízory, rádiá alebo počítače, však bol tlak na kvalitné prehrávanie zvuku stále väčší a väčší. Preto sa nemôžeme čudovať, že sa vyvinul celý rad reproduktorov rôznych typov, vlastností, parametrov a veľkostí. Niektoré sú vhodné na domáce použitie, iné sú rýdzo profesionálne (určené pre filmárov, hudobníkov alebo milovníkov počítačových hier). Samozrejme, v nadväznosti na to, existuje aj celý rad možností delenia reproduktorov (môžeme ich rozdeliť napríklad na elektrodynamické, elektromagnetické, elektrostatické, alebo napríklad piezoelektrické).

V rámci nášho článku sme sa rozhodli ich z praktickejších hľadísk deliť na prenosné, regálové a stĺpové. Je to totiž forma, podľa ktorej sa zákazníci najlepšie zorientujú, a ktorú často využívajú predajcovia (často aj na e-shopoch). Avšak, je dobré vedieť, že parametrov, podľa ktorých reproduktor vyberať, je celý rad. Zvoliť si vhodný typ samo osebe určite nestačí, mali by ste poznať pojmy ako je výkon, impedancia,alebo napríklad citlivosť. V súvislosti s tým, by ste mali poznať tiež ideálne hodnoty týchto kritérií a chápať, čo pre vás znamenajú v praxi. Bez ohľadu na to, že okrem samotnej kvality prístroja ovplyvňujú tieto informácie aj jeho výslednú cenu. A keďže reproduktory nie sú práve tým najlacnejším tovarom, určite sa oplatí venovať výberu trochu času a úsilia a zvoliť taký reproduktor, s ktorým budete spokojní. Iný reproduktor sa totiž hodí do štúdia, iný k počítaču a iný do obývačky k televízoru.

Aby sme vám pomohli vybrať vhodné zariadenie k vám domov (alebo napríklad do skúšobne či štúdia), pripravili sme pre vás veľký test reproduktorov 2018. V jeho rámci by sme vám chceli predstaviť najlepšie reproduktory, zoradené v prehľadných rebríčkoch aj ich recenzie. Ako je na našom webe dobrým zvykom, nechýba v teste ani veľký článok o tom, ako vybrať reproduktor. Chceme totiž, aby ste boli so svojím nákupom maximálne spokojní. Nakúpiť za vás nemôžeme, ale môžeme vám pomôcť a pevne dúfame, že náš test pre vás bude čo najprínosnejší. Ak sa neponáhľate, môžeme sa do výberu pustiť hneď teraz.

back to menu ↑

Reproduktory a ich rozdelenie

Hneď na úvod by sme si mali vyjasniť pár základných pojmov. Rozhodli sme sa, ako sme už povedali, využiť delenie reproduktorov podľa ich konštrukcie a vlastností na:

 • Regálové reproduktory – menšie, vhodné pre umiestnenie na stôl alebo na poličku vedľa televízora či počítača.
 • Stĺpové reproduktory – takzvané vežové, vhodné pre ozvučenie väčších priestorov.
 • Prenosné reproduktory – niekedy nazývané tiež bezdrôtové, pripájajú sa pomocou Bluetooth.

Každá z týchto kategórií má svoje určité špecifiká, ktoré bude dobré poznať. Ich ideálne použitie je rozličné, lebo ich vlastnosti ich predurčujú k iným veciam a líšia sa, okrem iného, tiež v cene a kvalite zvuku.

back to menu ↑

Test regálových reproduktorov

Pre domáce použitie ide o pomerne obľúbené reproduktory. Majú menšie rozmery, pomerne slušný výkon a sú veľmi skladné. Môžete ich ľahko umiestniť k televízoru alebo k počítaču na poličku.

Cenová kategória do 200 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Výkon Cena
1. Genius SP-HF1800A
2 + 0 50 W Zistiť cenu
2. Genius SP-HF1250B
2 + 0 40 W Zistiť cenu
3. Genius SW-G2.1 1250
2 + 1 38 W Zistiť cenu
4. Logitech Z-200
2 + 0 50 W Zistiť cenu
5. Logitech Z-333
2 + 1 80 W Zistiť cenu

Cenová kategória od 200 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Výkon Cena
1. Q Acoustics 3020i
2 + 0 - W Zistiť cenu
2. Yamaha NS-333
2 + 0 150 W Zistiť cenu
3. Harman Kardon HKTS 16
5 + 1 200 W Zistiť cenu
4. Logitech Z-906
5 + 1 500 W Zistiť cenu
5. KEF LS 50
2 + 0 200 W Zistiť cenu

Regálové reproduktory a ich charakteristika

Hlavnou prednosťou regálových reproduktorov sú menšie rozmery. Vďaka tomu sa vám pohodlne vojdú vedľa televízora alebo počítača. Na druhej stránke, vzhľadom k malej ozvučnici, je dobré ich umiestniť do vyšších polôh – na stojan, na stenu, alebo napríklad na policu či stôl. Je totiž potrebné brať do úvahy, že zvuk sa šíri všetkými smermi do priestoru. Ak bude reproduktor pri zemi a nie vo výške vašich uší, dochádzal by k vám zvuk skreslený. Nie je teda dobré, aby stáli na podlahe. S malou ozvučnicousúvisí tiež zhoršené podanie basov, tam je zvukový prejav nedokonalý (dá sa to ale vynahradiť použitím subwooferu). Na druhej strane, tieto reproduktory sú pomerne výkonné a väčšinou  vynikajú kvalitou vnútorných komponentov. Najobľúbenejšie sú práve v domácom použití, kde si človek chce dopriať kvalitu, ale nečaká technické zázraky. Cenovo sa aj v prípade tých najlepších modelov vojdete do tristoosemdesiatpäť eur, drahšie reproduktory už by využili skôr profesionáli, napríklad muzikanti. Rozhodujúcesú pri týchto reproduktoroch predovšetkým kvalita prehrávaného zvuku a rozmery, vďaka ktorým bude ľahké ich umiestniť do miestnosti.

Výhody

Kompaktné rozmery

Dobré hodnoty výkonu

Ideálne pre domáce využitie


Nevýhody

Zhoršená kvalita basov

back to menu ↑

Test stĺpových reproduktorov

Niekedy sa môžete stretnúť aj s označením „vežové reproduktory“. Ide typicky o reproduktory, ktoré sú určené pre väčšie priestory profesionálne prehrávanie zvuku vo vynikajúcej kvalite. Zodpovedá tomu však aj cena.

Cenová kategória do 580 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Výkon Cena
1. Pioneer S-ES21TB
5 + 1 660 W Zistiť cenu
2. Yamaha NS-777
2 + 0 250 W Zistiť cenu
3. Yamaha NS-F51
7 + 1 240 W Zistiť cenu
4. Magnat Monitor Supreme 2002
1 + 0 225 W Zistiť cenu
5. Magnat Monitor Supreme 802
5 + 0 - W Zistiť cenu

Cenová kategória od 580 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Výkon Cena
1. Q Acoustics 3050
5 + 1 100 W Zistiť cenu
2. JBL Studio 280
2 + 0 200 W Zistiť cenu
3. Focal Chorus 716
2 + 0 - W Zistiť cenu
4. Dali Spektor 6
2 + 0 - W Zistiť cenu

Stĺpové reproduktory a ich charakteristika

Stĺpové reproduktory sú, čo sa týka vyprodukovaného zvuku, výrazne kvalitnejšie ako reproduktory regálové. Majú vysokú ozvučnicu, preto je vhodné ich umiestniť na podlahu,alebo napríklad na nízky stolček či skrinku (ideálne na hladkú podložku). Sú vhodné aj do väčších priestorov, než regálové reproduktory, a čo sa týka výkonu, dosahujú často vyšších absolútnych čísel (ak ale aplikujeme výkon k veľkosti reproduktoru, vychádzajú nám lepšie regálové reproduktory). Nie sú také skladné, ale zato pokrývajú široké pásmo frekvencií zvukov, preto majú aj veľmi dobré podanie basov. Pri týchto reproduktoroch ale odporúčame hľadieť na celkovú konštrukciu, zlé prevedenie má pri tomto type zariadení veľký dopad na kvalitu zvuku – môžu sa začať prejavovať vlastné rezonancie, ktoré vytvárajú nepríjemný šum. Najdôležitejšou vecou, ktorú by ste pri tomto type reproduktorov mali riešiť, je kvalita produkovaného zvuku, ktorá je veľmi vysoká. Dizajn, veľkosť alebo vysoká hmotnosť pri nich nie je podstatná (naopak dokonca platí, že čím väčšia hmotnosť, tým lepšia stabilita – to je pri vysokých reproduktoroch dôležité). Hlavným mínusom týchto reproduktorov je podľa nás vysoká cena, ktorá ich určuje skôr pre profesionálne použitie.

Výhody

Vysoká kvalita zvuku

Dobrá úroveň basov

Vhodné pre profesionálov


Nevýhody

Relatívne vysoká cena

Vzhľadom ku konštrukcii sa môžu prejavovať vlastné rezonancie

back to menu ↑

Test prenosných reproduktorov

Prenosné bezdrôtové reproduktory (niekedy sa môžete stretnúť tiež s termínom „Bluetooth reproduktory“) sú dnes veľmi obľúbené hlavne u mladšej generácie. Nie je potrebné ich pripájať pomocou káblov, zo zariadenia sa do reproduktorov zvuk prenáša práve pomocou bezdrôtovej technológie.

[vc_row centered_container=“true“]

Cenová kategória do 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Výkon Cena
1. Lamax Beat Sentinel SE-1
2+ 0 10 W Zistiť cenu
2. JBL Flip4
1 + 0 16 W Zistiť cenu
3. Sony SRS-XB31
1 + 0 20 W Zistiť cenu
4. Niceboy SOUNDair
2+ 0 10 W Zistiť cenu
5. JBL Flip3
1 + 0 16 W Zistiť cenu

Cenová kategória od 115 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Počet reproduktorov Výkon Cena
1. JBL Charge 3
1+ 0 20 W Zistiť cenu
2. Marshall Stanmore
5 + 1 80 W Zistiť cenu
3. Bose Soundlink Revolve
1 + 0 20 W Zistiť cenu
4. Marshall Stockwell
1 + 0 27 W Zistiť cenu

Prenosné reproduktory a ich charakteristika

V prípade bezdrôtových reproduktorov (inak tiež prenosných reproduktorov alebo Bluetooth reproduktorov) ide o zariadenia, obľúbené hlavne u mladšej generácie. Umožňujú púšťať si napríklad hudbu bez toho, že by ste museli zariadenie, z ktorého zvuk prehrávate, k reproduktoru pripojiť káblom (využíva sa práve bezdrôtová technológia prenosu dát Bluetooth). To je výhodné napríklad na cestách alebo na party. Navyše sú tieto reproduktory ľahké, kompaktné a ľahko prenosné. skladné, takže sa vojdú do tašky, avšak ich mobilita je kompenzovaná zhoršenou kvalitou zvuku a výkonom. Určite sa nehodia na profesionálne použitie, snáď s výnimkou tých najdrahších. Ale ich cena je oproti iným typom reproduktorov úmerne znížená. Ak sa rozhodnete pre tento typ reproduktorov, odporúčame hľadieť okrem kvality zvuku a ceny tiež na ich odolnosť (pomôže vám systém certifikácií), hmotnosť, veľkosť a dizajn.

Výhody

Malé rozmery, nízka hmotnosť

Vysoká mobilita

Bývajú veľmi odolné

Väčšinou štýlový dizajn


Nevýhody

Neprofesionálna kvalita zvuku

Menšia výkonnosť

Menšia citlivosť

back to menu ↑

Aké sú osvedčené značky reproduktorov?

V našom teste sme spomenuli celý rad modelov rôznych značiek. Určite by stálo za to si aspoň niektoré z nich trochu bližšie predstaviť a popísať. Je to totiž práve značka, ktorá dáva reproduktoru typické vlastnosti a hodnoty. Navyše – osobne zastávame názor, že práve značka u celého radu tovaru z oblasti elektroniky vypovedá o mnohom. Len osvedčený, tradičný a dobre hodnotený výrobca uvádza na trh kvalitné výrobky. Malé, pofidérne spoločnosti samozrejme môžu vyrobiť tiež dobrý reproduktor, ale pravdepodobnosť je výrazne menšia. Zato spoločnosti, ktoré sa reproduktorom venujú dlhodobo, často aj niekoľko desiatok rokov, majú skúsenosti, dostatok prostriedkov na investície do inovácií a tiež veľa znalostí, ako sa danému odvetviu čo najlepšie venovať. Pozrime sa teda na niektoré značky, do ktorých sa podľa nás oplatí investovať. Upozorňujeme však dopredu, trh s reproduktormi je taký široký, že vymenovať všetky dobré značky by vydalo na samostatný článok. Uvádzame prehľad tých najvýznamnejších, ale medzi tými, ktoré sa do nášho výberu nevošli, nájdete tiež veľmi kvalitných výrobcov – Magnat, Philips,alebo napríklad Lamax.

back to menu ↑

Podľa akých parametrov vyberať reproduktor?

Reproduktory nie sú na prvý pohľad príliš zložité zariadenia. Avšak parametrov výberu pri nich nájdeme viac než dosť, pričom niektoré nie sú všeobecne také známe. Priznajte sa, koľko toho viete napríklad o impedancii alebo o pásmach reproduktoru? Účelom tejto časti nášho článku teda bude zamerať sa na jednotlivé kritériá trochu bližšie, povedať si niečo o ich vplyve na kvalitu reproduktoru a pozrieť sa na ich ideálne hodnoty. Keď sa dočítate na koniec kapitolky, mali by ste presne vedieť, na čo si dať pozor, a čo si ustrážiť. Samozrejme, že pri každom type reproduktorov sú hodnoty a vlastnosti iné, na to nezabúdame.

Pásmový rozsah reproduktoru

Pásma reproduktorovsú predovšetkým zvukovou charakteristikou zariadenia. Dá sa zjednodušene povedať, že udávajú, v akom rozsahu reproduktor produkuje zvuky. Bezprostredne tento parameter ovplyvňuje kvalitu zvuku a podľa nej môžeme rozdeliť reproduktory do dvoch typov:

 • 2-pásmové – poradia si s dvomi pásmami, v tomto prípade chýbajú nižšie zvukové oktávy. Stredné pásmo je síce veľmi dobré, ale nízke frekvencie budú skreslené.
 • 3-pásmové – zahrnú kompletne všetky tri pásma, basové, stredné aj vysoké, nižšie oktávy nevynímajúc. Zvyšuje to kvalitu vystupujúceho zvuku, zároveň sa ale nedá jednotlivé pásma oddeliť a rozfázovať.

Ide o parameter ovplyvnený kvalitou aj celkovou konštrukciou reproduktoru a samozrejme platí, že čím lepší reproduktor chcete, tým viac vás bude stáť. Čo to pre vás znamená v praxi? Dvojpásmové reproduktory využijú tí menej nároční z vás. Trojpásmové sa hodia napríklad hudobníkom alebo hráčom počítačových hier, ktorí si chcú užiť kvalitný zvuk so všetkým, čo k tomu patrí.

Čo pre vás znamená počet reproduktorov v zostave?

Je pomerne bežné, že sa reproduktory nepredávajú samostatne, ale v rámci väčších zostáv. Tie majú rôzny počet reproduktorov. Aby ste ako zákazníci vedeli, čo kupujete, udáva sa počet v dvoch formátoch. Buď v tvare napríklad „2.1“ alebo „2+1“. V obidvoch prípadoch znamená prvé číslo počet reproduktorov pre stredné a vysoké tóny, druhé počet reproduktorov pre basy (subwoofery). Počet reproduktorov pre stredné/vysoké pásmo môže byť rôzny, reproduktor pre basy je obvykle jeden alebo žiadny.

Čo to znamená pre užívateľa? Ovplyvňuje to celkový zvukový výstup a využitie zostavy. Napríklad k počítaču budete určite chcieť iné reproduktory v inom rozostavaní, ako napríklad k domácemu kinu. Čím väčšie čísla, tým lepšie počúvanie. Variant 2+0 alebo 2+1 sa oplatí pre bežných poslucháčov, ktorí sa uspokoja s priemerným prehrávaním hudby. Náruživí počítačoví hráči dávajú prednosť zostavám 3+1 až 5+1. Pri hudobníkoch sa však môžete stretnúť aj so zostavou 7+1, ktorá vytvára dokonalé ozvučenie aj priestornej miestnosti.

Ak ide o zostavy reproduktorov, je dobré poznať charakteristiky niektorých špeciálnych typov reproduktorov:

 • Bežné reproduktory – môžete ich v zostave umiestniť na kraje.
 • Stredové reproduktory – dotvárajú priestorový zvuk a sú určené na to, aby boli umiestnené do stredu zostavy.
 • Subwoofery – ako sme si už povedali, subwoofery sú basové reproduktory. Pracujú s nízkymi frekvenciami a dotvárajú celkový zvukový prejav, pričom najčastejšie býva subwoofer v zostave jeden, niekedy žiadny.
 • SoundBar–reproduktory, ktoré v sebe zahŕňajú vlastnosti viacerých vyššie spomínaných reproduktorov. Kúpite tak celú zostavu v jednom kuse, pričom zaistíte pomerne dobrý výstupný zvuk. Ide o priestorovo úspornejšie a lacnejšie riešenie, než kúpiť celú zostavu, ale zároveň na úkor kvality. Soundbary nemôžu dosiahnuť kvalitu a vyváženosť veľkých zostáv.

Pri prenosných reproduktoroch to máte jednoduchšie – tam nie je potrebné nič také riešiť, reproduktory bývajú zabudované v jednom tele a spravidla bývajú maximálne dva.

Ako si poradiť s výkonom reproduktoru?

Jednou z veľmi dôležitých charakteristík každého reproduktoru je jeho výkon. Dopredu si ale povedzme, že je potrebné rozlišovať dva rôzne druhy výkonu, ktoré výrobca udáva.

 • RMS výkon (nominálny/sínusový) – zodpovedá polovici maximálneho možného výkonu. Tento výkon reproduktor môže dosahovať dlhodobobez toho, aby hrozilo jeho poškodenie.
 • Maximálny výkon – ide o najvyšší možný výkon, akého je reproduktor schopný dosiahnuť. Spravidla ho ale dosahuje len krátkodobo a pri takto vysokom zaťažení dlhšom než niekoľko sekúnd, by došlo k poškodeniu reproduktora.
 • Ďalšie uvádzané výkony (špičkový, hudobný,…) ignorujte – týmto spôsobom výrobcovia umelo zlepšujú meno svojich prístrojov a de facto ich tak skrášľujú pre zákazníkov, ale bez väčšieho praktického efektu.

Čo sa týka ideálnych hodnôt, udávajú sa vo wattoch a priemer sa pohybuje zhruba od 20 do 200 W. Malé, prenosné reproduktory, sa z hľadiska výkonu pohybujú zhruba medzi desiatimi a tridsiatimi wattmi. Regálové reproduktory sú schopné dosiahnuť výkonu zhruba okolo sto wattov, stĺpové reproduktory sa môžu dostať aj na viac ako dvesto wattov. Čím väčší výkon, tým je pre vás do určitej miery reproduktor lepší, pretože sa znižuje skreslenie zvuku, je ale potrebné brať do úvahy aj veľkosť miestnosti (čím väčšia miestnosť, tým väčší potrebný výkon, aby nebol v žiadnom kúte zvuk skreslený).

Impedancia reproduktoru – často opomínaný parameter

Impedancia je sama osebe parametrom, ktorý je známejší skôr odbornej verejnosti. Skúsme si ho preto dopredu vysvetliť. Ide o hodnotu úzko súvisiacu s pretekajúcim elektrickým prúdom. Ovplyvňuje takto celkovú hlasitosť aj skreslenie produkovaného zvuku. Z hľadiska fyziky ide o zdanlivý odpor súčiastky v obvode, a tiež fázový posun napätia. Udáva sa v ohmoch, značených gréckym písmenom Ω a bežne sa stretnete s hodnotou v rozmedzí 2 až 16 (typicky 4, 6 alebo 8). V prípade, že budete chcieť spojiť reproduktor so zosilňovačom, ju určite budete musieť riešiť. Prečo? Platí totiž, že údaj na výstupe zosilňovača sa musí nutne zhodovať s hodnotou reproduktoru, je to dôležité pre správne fungovanie.

Ak by impedancia reproduktoru bola väčšia, bude to znamenať zníženie výkonu. Naopak, ak by bola väčšia impedancia zosilňovača, hrozí v krajnom prípade aj zničenie reproduktoru, čo asi nikto z nás nechce. V súvislosti s impedanciou je potrebné spomenúť niekoľko základných pojmov:

 • Reálna impedancia – nazýva sa tiež naozajstná alebo skutočná. Jej odbornejší názov je rezistencia a je to časť impedancie, kedy elektrická energia koná prácu – premieňa sa na magnetickú a vzniká zvuk.
 • Imaginárna impedancia – nazýva sa tiež zdanlivá alebo neskutočná, jej odbornejší názov je reaktancia a je opakom reálnej.
 • Impedancia kmitočtová – kmitočtová charakteristika, rozsah pásma, ktoré je reproduktor schopný vytvárať.

Citlivosť reproduktoru vždy vyššia ako 87 dB

Veľmi dôležitý parameter, možno jeden z najdôležitejších, je citlivosť reproduktoru. Okrem iného sa totiž premieta do celkovej hlasitosti. S rastúcou citlivosťou sa zvyšuje účinnosť reproduktoru, a tým aj jeho hlasitosť. Citlivosť ako taká sa udáva v decibeloch (značí sa podľa medzinárodných pravidiel dB) a jej oficiálna definícia znie „tlak zvuku v reproduktore vo vzdialenosti jeden meter od zdroja pri výkone jeden watt“. Bežné hodnoty citlivosti sú 87 až 93 dB, nižšie číslo by pre vás malo byť varovaním. Naopak, vyššie hodnoty, aj keď sú skôr výnimočné, sa prejavia v obrovskom náraste kvality zvuku a sú typické pre drahé, ale zato profesionálne reproduktory.

Hlavne pri prenosných reproduktoroch nezabúdajte na odolnosť

Jednou z vecí, ktorú budete riešiť len pri bezdrôtových reproduktoroch, je ich odolnosť voči okolitým vplyvom. Keďže je pravdepodobné, že ich budete nosiť pri sebe, často aj von, mali by byť dostatočne odolné, aby sa nepoškodili. Pri regálových a stĺpových reproduktoroch to už tak podstatné nie je, tie sú určené len na vnútorné použitie, a ak nebudú príliš krehké, o nič nejde. Ale späť k prenosným reproduktorom. Systém certifikácií je podobný, ako napríklad pri odolných mobiloch. Jednotlivé kódy IPX udávajú, voči čomu je prístroj odolný a samozrejme, čím viac nehôd pokrývajú, tým lepšie pre vás. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

 • IPX1 – odolnosť proti stekajúcej vode až na 10 minút.
 • IPX2 – odolnosť proti stekajúcej vode až na 10 minút a navyšeaj proti padajúcej vode pri náklone 15°.
 • IPX3 – odolnosť proti postriekaniu vodou.
 • IPX4 – odolnosť proti pokropeniu (až 10 litrov za minútu na čas päť minút).
 • IPX5 – odolnosť proti striekajúcej vode(3 minúty na vzdialenosť 3 metre).
 • IPX6 – odolnosť proti silnému prúdu striekajúcej vody (3 minúty na vzdialenosť 3 metre).
 • IPX7 – odolnosť proti krátkodobému ponoreniu do vody (až 1 meter hlboko maximálne 5 sekúnd).
 • IPX8 – odolnosť proti nepretržitému potopeniu (až 5 metrov hlboko až na 1 hodinu).

Je určite dobré, aj ak je reproduktor odolný voči prenikaniu prachu, alebo napríklad piesku plášťom dovnútra. Túto informáciu by mal výrobca tiež uvádzať.

Postrážte si rozmery reproduktoru

Určite sa oplatí strážiť si, okrem iného, tiež rozmery reproduktoru. Tie sú pri jednotlivých druhoch rôzne, ale musia zodpovedať vašim potrebám.

 • Bezdrôtové reproduktory malé, vojdú sa aj do väčšieho vrecka. Väčšinou majú dva malé rozmery a jeden väčší, do dvadsať centimetrov. Sú určené na prenášanie, ako napovedá ich názov a o mobilite svedčí aj ich nízka hmotnosť.
 • Regálové reproduktorysú už väčšie, hodia sa na police alebo vedľa televízie. Rozmerovo majú tvar kocky, prípadne kvádru o veľkosti hrán priemerne 20 až 30 centimetrov. Hmotnosť už pri nich nie je až tak veľmi potrebné riešiť, stačí, aby ich uniesla polica.
 • Stĺpové reproduktory priestorovo najnáročnejšie. Dva rozmery, šírka a hĺbka, sú podobné ako pri regálových, ale výška je výrazne väčšia, pokojne aj meter. Preto je potrebné starostlivo uvažovať, kam ich umiestnite. Hmotnosť už pri nich prakticky nie je potrebné riešiť vôbec.

Dizajn a materiál reproduktorov nepodceňujte

Ďalším parametrom výberu by pre vás mal byť dizajn reproduktoru. A to z viacerých rôznych dôvodov. Začneme tým najjednoduchším, a to je vzhľadová stránka veci. Keďže reproduktor je ako kus nábytku (v prípade prenosných reproduktorov je dizajn tiež otázkou osobného štýlu), mal by dobre vyzerať. Musí teda zapadať do dizajnu celej miestnosti. V dnešnej dobe už to nie je problém, je ľahké zohnať napríklad retro reproduktory, prípadne reproduktory pre hráčov so špecifickým dizajnom a nie je teda problém zladiť ich so zvyškom izby, kde budú umiestnené. Nie je to síce kritérium, ktoré by pre vás malo byť rozhodujúce, ale môže všeličo napovedať.

Dôležité je však nielen to, ako reproduktor vyzerá, ale tiež to, z akého je vyrobený materiálu. Povedzme to takto – najlacnejšie reproduktory majú povrch z farebného plastu, ktorý nijako netlmí, naopak. Do celkového zvuku teda môžu vstupovať šumy a vlastné materiálové frekvencie. Plast je síce lacný, ale z tohto hľadiska úplne nevhodný. Lepší efekt majú takzvané MDF dosky, ktoré sú síce drahšie, ale výsledný zvuk je kvalitnejší. Najlepším materiálom je, aj keď to nie je príliš veľká inovácia oproti starším reproduktorom, drevo. To si napríklad profesionálni hudobníci nemôžu vynachváliť. Drevené reproduktory sú síce drahé, ale dobre vyzerajú a nenarúšajú výstup zvuku (záleží však tiež na druhu dreva). Ak vám môžeme poradiť, skúste na reproduktor pri nákupe poklepať – čím menej výrazný zvuk sa ozve, tým lepšie pre vás.

Káble reproduktoru

Už pri nákupe reproduktoru by ste mali hľadieť aj na systém káblov, ktoré k nemu patria. Skontrolujte si, že sú pre vaše potreby dostatočne dlhé, že žiadny nechýba, majú vhodné koncovky a sú nepoškodené. Pri inštalácii je potrebné sledovať správnu polaritu plus a mínus. Ak by ste sa náhodou stratili, je dobré všetko vyskúšať napríklad pomocou klasickej tužkovej batérie, než aby ste zlým zapojením reproduktory zničili. Káble musia byť vždy párovo zhodné – rovnaký prierez, značka, materiál aj dĺžka.

Výdrž batérie reproduktoru by mala byť čo najväčšia

Pri tomto parametri sa zameriame predovšetkým na prenosné reproduktory. Tie totiž berú energiu z batérie, nie zo siete alebo zo zariadenia, ku ktorému sú pripojené. Je potrebné ich pravidelne nabíjať, ale zato nie sú viazané na zdroj elektriny a nie je potrebné ich pomocou káblu zapájať do zásuvky. Avšak, aby bola ich kúpa naozaj výhodná, mali by ste sa tiež pozerať na to, ako dlho vydržia bez nabíjania. Zhodneme sa, že by bolo otravné, keby ste mali každé dve hodiny reproduktor nabíjať. Preto odporúčame čas, počas ktorého vydrží prístroj v prevádzke, sledovať. Lacnejšie bezdrôtové reproduktory vydržia v chode tak päť, možno šesť hodín. Tie najlepšie však na jedno nabitie vydržia fungovať aj dvadsať hodín, čo je naozaj dobrý výsledok. Naše odporúčanie znie, aby ste zhodnotili svoje zvyky a preferencie, a ak možno, hľadali reproduktor s čo najväčšou výdržou.

Možnosti pripojenia reproduktorov

Reproduktory nie sú práve zariadenia, ktoré by boli funkčne a technologicky na vysokej úrovni – princíp ich fungovania to ani neumožňuje. Avšak aj tak sme vypustili jeden dôležitý parameter, ktorý súvisí s výberom aj s inštaláciou a používaním reproduktorov. Prišiel nám natoľko podstatný, že sme mu venovali samostatnú kapitolu. Je ním spôsob pripojenia reproduktoru. Zvuk je potrebné zo zariadenia, ktoré zvukovú stopu číta, nejako preniesť v podobe signálu, aby ho mohol reproduktor prehrať. Celkovo existuje niekoľko typov pripojenia:

 • Pripojenie cez kábel – asi to najbežnejšie, s čím sa stretnete. Reproduktor sa k počítaču alebo televízoru pripojí cez kábel, tu nie je čo rozoberať, je len potrebné sledovať koncovky (obvykle takzvaný Jack konektor 3,5 mm) a parametre káblu.
 • Technológia Bluetooth – to už je zaujímavejší spôsob pripojenia. Bezdrôtová technológia, ktorou sa dajú reproduktory spárovať s vysielačom signálu (mobilný telefón, alebo napríklad tablet). Ten je odovzdávaný bez toho, aby bolo potrebné fyzické spojenie medzi prístrojmi. Má svoje výhody v podobe väčšej mobility prístroja, ale aj nevýhody (tými je len obmedzený dosah signálu, bežne okolo desiatich metrov a obmedzenie s ohľadom na prekážky, ako sú steny).
 • Technológia NFC bezdrôtové pripojenie k inteligentnému telefónu, ktoré umožňuje prenos signálu na veľmi krátku vzdialenosť (rádovo niekoľko centimetrov), k spárovaniu dochádza priblížením oboch prístrojov.
 • Wi-Fibezdrôtová technológia prenášajúca signál od jedného zariadenia k druhému.
 • Čítačka kariet – vloženie pamäťovej karty do reproduktoru. Z nej potom zariadenie číta zvukovú stopu samo.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Teraz je čas na to, aby sme si celý výber reproduktorov znovu prešli, všetko si ujasnili a zhrnuli. Predovšetkým – zamyslite sa, koľko chcete do reproduktorov investovať, a čo od nich očakávate. Potom sa môžete rozhodnúť, či máte záujem o lacné, mobilné a jednoduché, zato však po stránke zvuku menej kvalitné reproduktory prenosné, drahšie a celkom priemerné reproduktory regálové alebo o drahé, avšak viac-menej profesionálne reproduktory stĺpové. Na základe toho sa bude odvíjať váš ďalší výber. Hneď, ako si aspoň trošku zhodnotíte niektoré kvalitné a preverené značky, budete musieť prejsť k samotným parametrom jednotlivých zariadení. Poďme si aspoň heslovite spomenúť, čo pri ktorom type hrá úlohu, a ako sú jednotlivé hodnoty dôležité:

 • Prenosné reproduktory– kvalitný zvuk je základom, ale často ustupuje nárokom na mobilitu, odolnosť a štýlový a vyladený vzhľad prístroja, do hry tu vstupuje aj výdrž batérie – výkon, citlivosť, zloženie zostavy (v tomto prípade nájdete viac reproduktorov vždy v jednom tele), výdrž batérie, odolnosť, hmotnosť, rozmery, dizajn, materiál, impedancia, spôsob pripojenia a (len výnimočne) káble.
 • Regálové reproduktory – je potrebné nájsť kompromis medzi kvalitou zvuku, výkonom, estetickým dojmom a praktickým hľadiskom veci – výkon, citlivosť, pásmový rozsah, zloženie zostavy, impedancia, materiál, rozmery, dizajn, spôsob pripojenia a káble, odolnosť.
 • Stĺpové reproduktory– je pri nich dôležitá predovšetkým kvalita zvuku, potom až prichádzajú na rad estetické parametre a ďalšie praktické otázky – citlivosť, výkon, pásmový rozsah, zloženie zostavy, impedancia, materiál, spôsob pripojenia a káble, stabilita, rozmery, dizajn, odolnosť.

Zhruba v tomto poradí by mali byť parametre rozhodujúce, ale samozrejme, názory odborníkov sa môžu mierne líšiť. Je to však približné poradie, v akom by ste mali reproduktory medzi sebou porovnávať. Na záver bude dobré, ak sa pozriete, v akých cenách sa reproduktory pohybujú. Je potrebné cenovku zhodnotiť, a ak je pre vás cena príliš vysoká, alebo naopak podozrivo nízka, mali by ste svoj výber ešte trochu prehodnotiť. Ak vám ale cena pripadá v poriadku, máte vybrané a gratulujeme vám.

back to menu ↑

Ceny reproduktorov a ich výška

Ak by sme sa na záver článku mali pozrieť na ceny reproduktorov, dostaneme sa zase na začiatok a rozdelenie, ktoré je súčasťou testu, nám poslúži ako vodidlo. Ceny reproduktorov sa líšia s ohľadom na kvalitu a značku aj s ohľadom na typ. Tie najkvalitnejšie nájdete aj v cenových reláciách, prevyšujúcich 1 540 eur. Ale pre domáce použitie je to zbytočne veľa peňazí. Poďme sa teda do problematiky ceny reproduktorov ponoriť trochu hlbšie.

 • Prenosné, mobilné, alebo ak chcete Bluetooth reproduktory sú všeobecne najlacnejšie. Ich ceny začínajú na pár eurách, ale ak chcete aspoň základnú kvalitu, určite by ste mali siahnuť po prístroji s cenou aspoň dvadsať eur. Stredná trieda začína medzi štyridsiatimi a osemdesiatimi eurami, tie najlepšie kúpite aj za dvesto eur.
 • Regálové reproduktorysú všeobecne drahšie a cenové pásmo je širšie, než pri reproduktoroch prenosných. Zohnať sa dajú v cenách od nejakých tridsať eur, ale kvalitná stredná trieda začína zhruba od štyridsať eur vyššie. Bežná je cena odosemdesiat do dvestotridsať eur, najkvalitnejšie regálové reproduktory pre profesionálne využitie sa ale dajú kúpiť až za tisícstopäťdesiat eur.
 • Stĺpové reproduktory sú už na prvý pohľad najdrahšie. Ich cena začína zhruba na osemdesiatich až sto pätnástich eurách, priemerne však šplhá skôr k tristo až tristoosemdesiatim eurám. Skutočne špičková kvalita začína od tristoosemdesiat eur vyššie. Profesionálni hudobníci, nahrávači alebo vývojári sa ale nebudú báť investovať aj do stĺpových reproduktorov s cenou okolo dvetisíc tristo eur (!). Pre domáce použitie vám však určite postačí reproduktor, s ktorým sa vojdete maximálne do sedemstosedemdesiat eur.

back to menu ↑

Niekoľko praktických tipov pre inštaláciu reproduktorov

Použitie prenosných reproduktorov je vyložene primitívnou záležitosťou – stačí ich spárovať s daným zariadením a nie je potrebné nič viac riešiť. Preto sa pozrieme skôr na regálové a stĺpové reproduktory,pri ktorých je celá problematika zložitejšia. Regálové reproduktory sa bežne umiestňujú na poličku, na stolík alebo ideálne na stojan. Na to, aby ste predišli šumom a nepríjemným rezonanciám, môžete použiť akúkoľvek absorpčnú hmotu (postačí napríklad aj obyčajný obrúsok). Dôležité je, aby podložka bola pružná, pretože si musíte uvedomiť, že zvuk vzniká rozkmitaním súčiastok v reproduktore. Ak by sa chvel aj samotný reproduktor, bude zvuk skreslený a nepríjemný na počúvanie. Prípadne môžete použiť druhú metódu, a síce minimalizovať styčnú plochu medzi podložkou a reproduktorom pomocou skrutkových hrotov. Stĺpové reproduktory je dobré umiestniť napríklad na koberec, nie na podlahu.

Ak tvorí reprosústavu viac reproduktorov, je dobré rozmiestniť ich tak, aby bol zvuk čo najdokonalejší. Ideálne je, ak spolu s televízorom alebo počítačom tvoria kruh – zvuk sa potom rozlieva zo všetkých smerov a do všetkých smerov rovnomerne, dorazí k vám v rovnaký čas a bez oneskorenia, ak sedíte uprostred a dosahuje takmer dokonalosť. Ak vám to miestnosť z akéhokoľvek dôvodu nedovolí, dá sa nastaviť určité oneskorenie signálu, prípadne použiť napríklad zosilňovače, to už je ale trošku zložitejšie a vyžaduje to aj určitý váš vlastný cit pre zvukovú techniku.

Hneď, ako reprosústavu zostavíte, je potrebné ju vyskúšať. Na to sa používajú takzvané testovacie signály, s ktorých pomocou sa dá nastaviť individuálna hlasitosť pre každý prvok. Vďaka tomu sa dá zaistiť, aby ste zo všetkých smerov počuli zvuk s rovnakou intenzitou. Bežné je, že toto nastavenie a otestovanie prebehne automaticky, ľudia, ktorí so zvukom pracujú (ako sme už niekoľkokrát spomenuli – hudobníci, zvukári, technici,…) si radšej túto časť inštalácie ozvučenia zariadia manuálne a zohľadnia aj akustiku miestnosti. Na záver nezostáva iné, než otestovať, ako dobre je celá reprosústava nastavená. Na to je najlepšie vziať svoje obľúbené CD, ktoré dobre poznáte a skúsiť si z neho pustiť nejakú pieseň, pri ktorej sa dajú veľmi dobre rozoznať jednotlivé tóny. Môžete to urobiť buď hneď a cielene alebo dlhodobo postupne upravovať rozmiestnenie reproduktorov v miestnosti, ich smer alebo celkové nastavenie k vašej vlastnej spokojnosti. Často sa stane, že niektorá nedokonalosť je zrejmá len v prípade niektorých tónov a všimnete si ju až vtedy, keď na ňu v nejakej pesničke alebo inej nahrávke narazíte. Berte to preto tak, že prvotné nastavenie nemusí byť konečné a ladenie reprosústavy môže byť aj veľmi dlhodobý proces.

Týmto by sme sa s vami rozlúčili. Veríme, že vám náš test reproduktorov pomohol. Nech už ste hudobníci, počítačoví hráči alebo sa len radi pozeráte na televízor s dokonalým zvukom, prajeme vám, aby vám reproduktory dobre a dlho poslúžili.

Reproduktory
5 (100%) 1 vote