Nejlepší GPS navigace 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere vhodnej GPS navigácie
 • Zvolte si na základe mapového vybavenia, displeja, funkcií a pomeru kvalita/cena.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP GPS navigácie roku 2019

Automobilové GPS navigácie do 160 eur Automobilové GPS navigácie od 160 do 310 eur Automobilové GPS navigácie od 310 eur Outdoorové GPS navigácie
Navitel E700 Lifetime Carneo Combo A9400 TomTom GO PROFESSIONAL 6250 Lifetime Garmin Oregon 700 PRO
Displej
91 %
Výdrž batérie
91 %
Mapové vybavenie
93 %
Cena/kvalita
91 %
Displej
93 %
Výdrž batérie
92 %
Mapové vybavenie
96 %
Cena/kvalita
95 %
Displej
96 %
Výdrž batérie
92 %
Mapové vybavenie
99 %
Cena/kvalita
92 %
Displej
91 %
Výdrž batérie
97 %
Mapové vybavenie
96 %
Cena/kvalita
94 %
92%
94%
95%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Kedysi, keď sa ľudia vydali na dovolenku alebo na služobnú cestu, ale napríklad aj len tak na výlet do prírody, boli odkázaní na svoj vlastný orientačný zmysel, odhad alebo v najlepšom prípade papierovú mapu. Samozrejme, nebolo ťažké sa stratiť. Pravdaže, málokedy to malo vážnejšie následky, ale aj tak to mohla byť napríklad na dovolenke v cudzine značná komplikácia. Dnes, v dobe inteligentnej techniky a pokročilých technológií, existujú prístroje, ktoré vám umožňujú zorientovať sa kedykoľvek a kdekoľvek – ide o GPS navigácie, či už outdoorové pre turistov alebo automobilové pre motoristov. Navyše, moderné navigácie toho vedia oveľa viac. Okrem navigácie vám môžu pomôcť nájsť napríklad miesto na parkovanie, ohlásia vám dopravné uzávery alebo vám prezradia, kde práve došlo k autonehode, a akému úseku sa teda vyhnúť.

Ako funguje GPS navigácia? Samotná skratka GPS znamená Globálny polohový systém (Global Positioning System) a pôvodne bol tento signálový systém určený len pre armádu. Až neskôr sa rozšíril aj medzi verejnosť. Jeho základom je súbor družíc, ktoré sa nachádzajú nad Zemou vo vesmíre, pomocou ktorých sa dá s vysokou presnosťou určiť akákoľvek poloha na planéte Zemi, ak do daného miesta GPS signál dosiahne. A to s presnosťou metrov, v prípade špecializovaného využitia aj niekoľko centimetrov. Princíp fungovania jednotlivých prístrojov, ktoré si vy ako užívatelia kúpite, je jednoduchší. Stačí zadať adresu alebo súradnice miesta a navigácia vás tam dovedie. Rovnako máte cez prístroj prístup k mapám, pomocou ktorých sa môžete ľahko zorientovať. Drahšie a vylepšené modely môžu prijímať napríklad signály obsahujúce hlásenie o dopravných nehodách.

Ale ak má pre vás byť kúpa GPS navigácie výhodná, je potrebné dodržať určité pravidlá výberu. Nie každá značka navigácie je kvalitná, a nie každý prístroj sa vám oplatí. Je dobré prejsť si aspoň základné parametre. Ktoré to sú? Čakali sme túto otázku, preto sme pre vás pripravili veľký test GPS navigácií 2018, ktorý vám na ňu odpovie. Okrem rebríčkov TOP navigácií recenzií GPS navigácií v ňom totiž nájdete aj veľký článok na tému „Ako vybrať GPS navigáciu?“, ktorý by vám mal poradiť, ktoré kritériá a parametre by ste si určite mali všimnúť, aké sú ich ideálne hodnoty, a na čo si naopak musíte dávať pozor. To, čo vám v tejto chvíli pripadá otravné, zbytočné a zdržujúce, je do budúcnosti veľmi dôležité. GPS navigácie nie sú práve najlacnejšie a je preto dobré investovať do nejakej, s ktorou budete dlhodobo spokojní.

back to menu ↑

Rozdelenie navigácií na osobné a automobilové

Hneď na úvod bude stáť za to si navigácie rozdeliť do dvoch základných kategórií. Všeobecne platné delenie je na:

 • Outdoorové (všeobecne nazývané tiež chodecké, pešie alebo turistické)
 • Automobilové (ktoré sa ďalej delia na zabudované a v našich končinách výrazne obľúbenejšie prenosné).

V rámci týchto dvoch skupín, ale existuje tiež niekoľko rôznych, dalo by sa povedať hybridných typov. Samostatnou kategóriou sú napríklad navigácie pre motorkárov alebo pre cyklistov. Väčšinou sú vyššie spomínaným typom podobné, len majú rôzne uspôsobenie pre svoje využitie (napríklad cyklistická GPS navigácia musí byť ovládateľná aj v rukaviciach, zároveň ale aj vodoodolná a s veľkou výdržou, ako je obvyklé pre outdoorové navigácie).

back to menu ↑

Test automobilových GPS navigácií

Suverénne najpredávanejšie sú na našom trhu automobilové GPS navigácie, začneme preto ich testom. Pôjde predovšetkým o prenosné GPS navigácie, ktoré sú u nás najobľúbenejšie. Z parametrov sme sa rozhodli za tie hlavné považovať rozlíšenie displeja a ich výdrž.

Najlepšie automobilové GPS navigácie do 160 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Výdrž batérie Cena
1. Navitel E700 Lifetime
800 x 480 pixelov 1 hodina Zistiť cenu
2. Navitel E500 Magnetic Lifetime
800 x 480 pixelov 1 hodina Zistiť cenu
3. Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime
800 x 480 pixelov 2 hodiny Zistiť cenu
4. TomTom VIA 52 Europe Lifetime
480 x 272 pixelov 1 hodina Zistiť cenu
5 GarminDrive 51S Lifetime Europe45
480 x 272 pixelov 1 hodina Zistiť cenu

Najlepšie automobilové GPS navigácie od 160 do 310 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Výdrž batérie Cena
1. Mio MiVue Drive 65 Full Europe Lifetime 800 x 480 pixelov 2 hodiny Zistiť cenu
2. TomTom VIA 62 Europe Lifetime 800 x 480 pixelov Zistiť cenu
3. Garmin DriveSmart 61 LMT-S Lifetime EU 1024 x 600 pixelov 1 hodina Zistiť cenu
4. TomTom GO 620 World Lifetime 800 x 480 pixelov 1 hodina Zistiť cenu

Najlepšie automobilové GPS navigácie od 310 eur

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Výdrž batérie Cena
1. TomTom GO PROFESSIONAL 6250 Lifetime
800 x 480 pixelov 1 hodina Zistiť cenu
2. TomTom GO 6200 World Lifetime
800 x 480 pixelov 1 hodina Zistiť cenu
3. Garmin Zümo 595 Lifetime Europe 45
800 x 480 pixelov 4 hodiny Zistiť cenu
4. TomTom GO Professional 620 Lifetime
800 x 480 pixelov 1 hodina Zistiť cenu

Automobilové GPS navigácie a ich charakteristika

Automobilové GPS navigácie tvoria na trhu obrovskú skupinu navigácií. Je to dané tým, že navigáciu potrebujú najčastejšie práve vodiči. Všeobecne pre ne platí, že vydržia kratší čas v prevádzke bez nutnosti pripojenia k napájaniu. Vzhľadom na to, že sú výkonnejšie, než outdoorové navigácie a majú väčšiu spotrebu, aj výdrž je kratšia (bežne hodina, maximálne dve). Bežne sa to rieši pripojením do zapaľovania cez napájací kábel. Majú väčší displej a lepšie rozlíšenie, zároveň sú mapové systémy prispôsobené predovšetkým motoristom. Dá sa povedať, že sú úplne prispôsobené na použitie v automobiloch a ich parametre tomu zodpovedajú.

Všeobecne sa dajú rozdeliť na prenosné GPS navigácie a zabudované GPS navigácie. Prvé z nich sú podobné napríklad palubným kamerám. Umiestnite ich na čelné sklo alebo na palubnú dosku, ideálne na držiak, aby ste sa pri šoférovaní nemuseli otáčať a môžete na nich sledovať cestu alebo sa nechať navigovať hlasom. Druhý typ je určený na vstavanie do palubnej dosky automobilu. Dizajnovo to vyzerá rozhodne lepšie, ale nevýhodou je obmedzený výber (s ohľadom na model automobilu), vyššia cena a tiež menšia ponuka. Poďme si navigácie medzi sebou trochu stručnejšie porovnať:

Výhody

Neobmedzený výber a širšia ponuka

Možnosť použitia vo viacerých vozidlách

Ľahšia manipulácia

Jednoduchšia aktualizácia máp v systéme


Nevýhody

Nutné napájanie cez kábel (väčšinou okolo riadiacej páky, kde môže prekážať)

Navigáciu je nutné z auta odnášať, jej odcudzenie cez čelné sklo je jednoduché

Na čelnom skle alebo na palubnej doske môže prekážať vo výhľade vodiča

Oproti outdoorovým majú automobilové navigácie všeobecne nižšiu výdrž

back to menu ↑

Test outdoorových GPS navigácií

Outdoorové GPS navigácie sú určené predovšetkým pre peších turistov, prípadne ich môžu využívať cyklisti. Rovnako ako automobilové GPS navigácie sú aj tie outdoorové funkčne a parametrovo plne prispôsobené svojmu použitiu.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Rozlíšenie Výdrž batérie Cena
1. Garmin Oregon 700 PRO
240 x 400 pixelov 16 hodín Zistiť cenu
2. Teasi One 3
800 x 480 pixelov 12 hodín Zistiť cenu
3. Garmin eTrex 20x
320 x 240 pixelov 25 hodín Zistiť cenu
4. Garmin Montana 610 PRO
480 x 270 pixelov 22 hodín Zistiť cenu

Outdoorové GPS navigácie a ich charakteristika

Prvé, čo si všimnete na outdoorových GPS navigáciách, je ich výrazná podobnosť s odolnými mobilnými telefónmi. Keďže sú určené do terénu a do prírody, je samozrejme nutné, aby boli odolné. Ako mechanicky, tak aj proti poškodeniu vodou alebo zaneseniu prachom. menšie a ľahšie ako automobilové prenosné GPS navigácie, aby neboli na cestách záťažou, ale zároveň majú menšie rozlíšenie. Dôležitá je pri nich predovšetkým väčšia výdrž batérie (v prevádzke vydržia pokojne aj dvadsať hodín), prítomnosť kompasu a základných orientačných funkcií, aby ste sa nemohli stratiť ani v horách alebo v lese.

Výhody

Veľmi odolné voči poškodeniu vodou, prachom aj mechanickému poškodeniu

Malé rozmery a mobilita

Vhodné do terénu


Nevýhody

Menšie rozlíšenie

Funkčne nie sú také prepracované ako automobilové navigácie

back to menu ↑

Značka GPS navigácie je dôležitá – prezrieme si tri najvýznamnejšie

Ak sa máme pozrieť na značky GPS navigácií, je potrebné si dopredu niečo prezradiť. Aj keď trh je pomerne široký, za zmienku stoja tri najdominantnejšie značky – TomTom, Mio a Garmin. Títo výrobcovia trh s navigáciami pomerne ovládajú, dosahujú vysokú kvalitu a ich výrobky sú veľmi obľúbené. Z nášho pohľadu je dobré vyberať práve z ponuky týchto firiem, a to z niekoľkých dôvodov:

 1. Len výrobca, ktorý sa venuje navigáciám seriózne a vo veľkom, môže veľa investovať do vývoja a technológií a má skúsenosti s ich výrobou.
 2. Tradičná značka je zárukou kvality – rozhodne nemôže riskovať, že si zlou navigáciou pokazí renomé.
 3. V prípade navigácií prichádza na scénu ešte celkom špeciálny dôvod – aktualizácia máp a software navigácie.

Nie, že by nebolo možné na trhu naraziť na dobré navigácie inej značky – to tvrdiť nechceme. Je to ale do istej miery risk a musíte potom voliť naozaj dobre. Koniec koncov, aj náš test tvoria takmer bez výnimky len navigácie týchto troch značiek. Poďme si ich teda, aspoň stručne, charakterizovať, aby ste sa s nimi trošku zoznámili.

back to menu ↑

Ako vybrať GPS navigáciu a podľa čoho sa rozhodovať?

So znalosťou základného rozdelenia GPS navigácií a charakteristík najväčších výrobcov sa môžeme rovno pustiť do samotného výberu GPS navigácie. Nie je to zložité, ale je dobré poznať aspoň rámcovo základné parametre, ktoré k dobrému výberu vedú. Všetky kritériá výberu s vami prejdeme, ale chceme si na tomto mieste dovoliť poznámku – nie každý parameter je potrebné pri danom type navigácie riešiť. Myslíme to tak, že napríklad v prípade nákupu GPS navigácie do auta nebudete riešiť jej odolnosť, zatiaľ čo v prípadeoutdoorovej navigácie vás nezaujíma napríklad usadenie na čelné sklo. Keďže sa ale test venuje obom typom navigácií, je potrebné prebrať všetky parametre. Niektoré sú spoločné, iné už nie. Ak nebude pre vás daná kapitolka dôležitá, preskočte ju, ale vypustiť ju z článku nemôžeme.

Vlastnosti displeja sú pre vás rozhodujúce

Jedným z rozhodujúcich parametrov navigácie je displej. Pre priemerného užívateľa je možno vôbec najdôležitejší, plne totiž rozhoduje o ovládaní navigácie aj o jej použití. Rozmery sa bežne pohybujú zhruba medzi štyrmi (10,2 cm) a šiestimi palcami uhlopriečky (15,2 cm). To je optimum, ktoré odporúčame – údaje na navigácii sú pekne čitateľné, ovládanie nie je ťažké, ale zároveň nie sú rozmery zvlášť veľké. Malý displej je nepraktický, pretože sú na ňom údaje horšie čitateľné a zle sa na ňom orientuje v mapách. Naopak, veľký displej znamená výrazné rozmery – tie sa neoplatia ani v aute, ani v prírode. Ak je navigácia na čelnom skle auta príliš veľká, obmedzuje výhľad vodiča. Naopak, rozmerná navigácia v prírode znamená to, že sa horšie vojde do ruky a je ťažšia na prenášanie.

V súvislosti s veľkosťou displeja sledujte aj jeho rozlíšenie. To v zásade udáva, koľko farebných bodov tvorí kompletný obraz. Znamená to, že na jednotku plochy displeja pripadá určitý počet bodov, nazývaných pixle. Čím viac sa ich na rovnakú plochu vojde, tým jemnejší obraz je, a tým lepšie vyniknú jeho detaily. Rozlíšenie sa udáva vždy vo formáte číslo X číslo a platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým je pre vás displej lepší (do určitej miery, než oko prestane vnímať rozdiely, to ale pri navigáciách nehrozí). Je ale bezpodmienečne nutné spojiť si údaj o rozlíšení s informáciou o veľkosti displeja, ktorú rozoberáme v predchádzajúcom odseku. Ak budete porovnávať dve zariadenia, z ktorých jedno bude mať štyrikrát väčší displej, než to druhé, ale zároveň len dvojnásobné rozlíšenie, určite si to väčšie nekupujte.

GPS-navigace-v-automobilu

Výdrž batérie nepodceňujte

Zhodneme sa na tom, že pri automobilových GPS navigáciách sú aj dôležitejšie parametre – keďže navigáciu väčšinou hneď po naštartovaní zapojíte do zapaľovača, nie je potrebné, aby bola výdrž batérie vzhľadom k výkonu navigácie taká vysoká. Bežná je tu hodina. Ale je pravda, že mnohí z nás si radi trasu napríklad deň pred odjazdom prehrajú alebo ju dopredu skúmajú a hľadajú tú najlepšiu. V takom prípade môže byť hodinová výdrž batérie malá. Viac sa teda oplatí batéria so štandardnou výdržou dve hodiny, vo výnimočných prípadoch môžete naraziť aj na navigáciu s výdržou až päť hodín. To už nám ale pripadá celkom zbytočné vzhľadom na to, že sa tým zvyšuje cena prístroja.

Čo sa týka outdoorových navigácií, tam je dôležité, aby výdrž bola, ak možno, čo najväčšia. Také navigácie si beriete do terénu, do hôr, do lesa alebo na výlet po rieke. Teda všade tam, kde nie je možnosť dobíjať batériu zo siete. A keďže také výlety bývajú často celodenné aj viacdenné, je dobré, aby outdoorová navigácia umožňovala dobíjanie napr. z powerbanky (je potrebné mať dobrý kábel a vstup/výstup na obidvoch zariadeniach). Výdrž sa pri outdoorových navigáciách bežne pohybuje okolo dvadsať hodín, čo je podľa nás pre bežné použitie plne dostačujúce.

RDS-TMC prijímač je výhodou

Začneme tým, že si vysvetlíme, čo znamená skratka RDS-TMC. Jej rozšírená verzia znie „RadioDataSystem – Traffic Message Channel“ a ide o bezplatnú službu, prinajmenšom v štátoch EÚ. Vďaka nej dostávate informácie o aktuálnej dopravnej situácii a ste tak varovaní pred uzávierkami, kolónami alebo autonehodami. Niekedy vás môžu upozorniť aj na rýchlostné radary, poveternostné podmienky alebo poľadovicu. Ale ak chcete toto hlásenie prijímať, potrebujete GPS navigáciu, vybavenú práve RDS-TMC prijímačom. Moderné navigácie vedia hlásenie samy spracovať a prispôsobiť mu vašu trasu tak, aby ste sa, ak možno, komplikáciám vyhli. Pravdaže – za túto funkciu si priplatíte. Pripadá nám však natoľko užitočná, že na ňu upozorňujeme už tu. Ak chcete, aby pre vás bola GPS navigácia skutočne prínosná a užitočná, určite by ste mali chcieť takú, ktorá má v sebe RDS-TMC prijímač zabudovaný. Na Slovensko ju priniesli GPS navigácie značky Garmin.

Výkon procesoru – strážte si plynulosť fungovania

Kým prejdeme od fyzickej časti navigácie k tej nehmatateľnej, chceme sa pozrieť ešte na jeden detail, a tým je výkon procesoru. Tak ako pri všetkých prístrojoch, ktoré pracujú na rovnakom princípe ako počítače aj pri navigáciách sa s touto súčiastkou stretnete. Výkon procesoru určuje, koľko procesov naraz je prístroj schopný spracovať. Pre vás to znamená napríklad to, ako rýchlo sa bude trasa plánovať, alebo aké plynulé bude prekresľovanie. Výrobcovia tento parameter často neuvádzajú a zákazníci sa oň bežne nezaujímajú. Keďže číselná hodnota vám veľa nepovie, odporúčame pre lepšiu predstavu požiadať obsluhu v obchode a pred nákupom si GPS navigáciu vyskúšať. Kúpte ju až vtedy, keď budete spokojní s jej rýchlosťou.

Software, organizácia menu a celkové ovládanie – preferujte jednoduchosť

Ak sa pridržíme reči technikov, povedali by sme, že sme sa doteraz zapodievali predovšetkým hardwarovou zložkou GPS navigácií. Prejdime pomaly k softwarovej časti. Predovšetkým je potrebné zistiť, ako je na tom GPS navigácia s ovládaním. Malo by byť maximálne jednoduché, intuitívne a logické. Mapy musia vyzerať pekne, všetko zobrazovanie by malo byť kontrastné a na prvý pohľad vám musí byť jasné, kadiaľ vedie trasa (k tomu sa ešte vrátime v kapitolke o mapách). Nemalo by vám dlho trvať naučiť sa navigáciu ovládať. Hlas, ktorý nahovoril pokyny, by vám mal byť príjemný a sympatický, nie naopak. Jazda v aute, rovnako ako prechádzka po horách, by pre vás mala byť komfortná. Všetok zvuk musí byť plynulý a nemal by sa v ňom ozývať šum (to už záleží na kvalite reproduktoru a opäť odporúčame požiadať v obchode obsluhu a navigáciu si včas vyskúšať.

Mapové vybavenie GPS navigácie

Asi najdôležitejším parametrom sú v tejto časti výberu mapy, ktoré navigácia obsahuje. Mali by ste dopredu vedieť, na akom území sa budete pohybovať a tomu voľbu navigácie prispôsobiť. Aj keď je možné sťahovať mapy aj dodatočne, odporúčame hľadať takú GPS, ktorá vaše potreby pokryje. Navyše mapová ponuka jednotlivých výrobcov sa trochu líši. Dôležité je, aby bola mapa aspoň v oblastiach, ktoré pravidelne prechádzate, maximálne detailne pokrytá a prehľadná. Ak jazdíte služobne do Lotyšska, bude vám na nič podrobná mapa Grécka, keď v Lotyšsku budete môcť využiť len diaľnice a cesty prvej triedy. A samozrejme, platí to aj opačne.

Typov máp je podľa podrobnosti a veľkosti zahrnutého územia niekoľko:

 • Svetové – pokrývajú celý svet, samozrejme niektoré oblasti podrobnejšie a niektoré menej podrobne, podľa toho, ako sú zmapované.
 • Európske– mapy európskych krajín, podrobné bývajú hlavne mapy Európskej únie.
 • Regionálne – mapy Slovenskej republiky a susedných štátov (Poľsko, Česko, Rakúsko, Ukrajina, Maďarsko).
 • Lokálne– len mapy Slovenskej republiky, prípadne Česka.

S tým, aké podrobné mapy sú, a aké veľké územie zahŕňajú, samozrejme súvisí do istej miery aj cena. Odporúčame ale nehľadať zbytočne lacnú navigáciu s obmedzeným použitím, zaplaťte si za to, čo naozaj potrebujete. Okrem zahrnutého územia ale sledujte tiež podrobnosť mapy – či zahŕňa len hlavné cesty alebo aj tie okresné či ukazuje aj názvy ulíc a popisné čísla. Tu sa nedá nič odporúčať, je potrebné, aby ste volili podľa svojich potrieb a preferencií. Akokoľvek môžu niekomu všetky čísla a názvy ulíc v mape vadiť, niekto ich naopak potrebuje alebo je s nimi dokonca spokojný.

Čo sa týka máp, dôležité je tiež to, o aký druh máp ide. Pri automobilových navigáciách sú bežné automapy, ktoré zobrazujú cesty, mestá, skrátka všetko, čo poznáte z autoatlasu. Radíme vám, aby ste si ich v obchode prezreli, zobrazenie, aké vám navigácia ponúka, by vám malo vyhovovať (farba trasy a zvyšku mapy by mala byť dostatočne kontrastná, to je základ, zvyšok opäť záleží na vašom osobnom vnímaní). Outdoorové navigácie obsahujú turistické alebo cyklistické mapy, pri ktorých platí to isté. Mali by na nich byť dobre rozoznateľné jednotlivé body, mali by byť dostatočne podrobné (ale zároveň aj prehľadné) a trasa musí byť dostatočne kontrastná voči zvyšku mapy, pre lepšiu orientáciu.

Mapy je potrebné pravidelne aktualizovať

Mapy v GPS navigácii nestačí len mať, je potrebné ich z času na čas aktualizovať. Stáva sa, že sa raz za čas postaví nová cesta, iná sa uzavrie alebo sa zbúra nejaký most, premenujú sa ulice… stať sa to môže. Potom sa samozrejme používaním starej mapy vystavujete nebezpečenstvu, že zablúdite alebo nenájdete napríklad danú adresu. Preto je dobré, ak aspoň dvakrát za rok mapy zaktualizujete (odporúča sa trikrát až štyrikrát). Existuje niekoľko možností, ako je aktualizácia vyriešená:

 • Aktualizácia zdarma a to navždy
 • Aktualizácia do určitého času od nákupu bezplatná
 • Aktualizácia máp je spoplatnená

Prirodzene, že najvýhodnejšou je prvá možnosť. Toto ale veľmi záleží na výrobcovi, a preto je dobré, než si navigáciu kúpite, overiť si možnosti aktualizácie. Dôležité je tiež vedieť, ako aktualizácia prebieha, teda či je GPS sama pripojená do systému, či je potrebné ju pripojiť napríklad cez Wi-Fi k internetu, alebo či je dokonca nutné pripájať GPS navigáciu k počítaču a aktualizovať mapy ručne.

Možnosti pamäti

Ako každý iný súbor aj mapové dáta vyžadujú určité miesto v pamäti pre svoje uloženie. Každá navigácia má nejakú svoju internú pamäť, ale ak plánujete cestovať do rôznych krajín sveta a potrebujete v nich navigáciu používať, budete pravdepodobne sťahovať nové a nové mapy. Môže sa stať, že internú pamäť zaplníte. Aby ste aj potom mohli dopĺňať ďalšie mapy, je dobré, ak navigácia disponuje slotmi pre klasické pamäťové SD a Micro SD karty. Tými môžete zvýšiť úložný priestor až v radoch desiatok gigabajtov. V prípade, že GPS navigácia umožňuje prehrávanie médií alebo použitie autokamery, mali by byť sloty pre pamäťové karty samozrejmosťou.

Držiaky a ďalšie príslušenstvo

Ku klasickej automobilovej GPS navigácii, ktorá nie je zabudovaná, automaticky patrí tiež držiak a ďalšie základné príslušenstvo. Nie je praktické mať navigáciu na kolenách, alebo napríklad len tak položenú na palubnej doske. Musíte na ňu dobre vidieť bez toho, aby ste ale uhýbali pohľadom od premávky pred sebou. Preto sa navigácia umiestňuje buď na držiak na palubnú dosku, alebo na čelné sklo. Práve držiak je ďalším dôležitým kritériom výberu. Musí byť pevný, stabilný a odolný voči mechanickému poškodeniu počas vyberania a usadzovania navigácie.

Okrem toho rozoznávame držiaky dvoch typov:

 • Aktívne držiaky – bývajú pripevnené k palubnej doske a zo spodnej strany k nim vedie kábel. Držiak je pripevnený trvalo a po usadení navigácie ju držiak automaticky začne nabíjať.
 • Klasické držiaky – nemajú schopnosť nabíjania a sú svojím umiestnením univerzálnejšie. Dajú sa umiestniť aj napríklad na čelné sklo, navyše sa dajú skladať a premiestňovať, ak vám umiestnenie z nejakého dôvodu prestane vyhovovať.

Z ďalšieho príslušenstva navigácií je potrebné spomenúť napríklad napájací kábel. Skontrolujte si pri nákupe jeho dĺžku, musí dočiahnuť od zapaľovača k navigácii a nemal by byť natiahnutý, ale voľný. Teda je potrebné počítať aj s určitou rezervou. Naopak, príliš dlhý kábel sa vám bude namotávať na radiacu páku a môže byť v prevádzke aj nebezpečný, pretože vás pri šoférovaní obmedzuje. Niektorí výrobcovia dodávajú k navigáciám napríklad aj handričky na čistenie displeja alebo stylusy (dotykové perá) pre ľahšie ovládanie.

Odolnosť voči poškodeniu je dôležitá pri outdoorových navigáciách

Pri automobilových navigáciách vás tento parameter vôbec nemusí zaujímať, ale pri outdoorových navigáciách je ich odolnosť voči okolitým vplyvom jedným z tých kľúčových kritérií, ktoré nesmiete opomenúť. Keďže ju so sebou budete brať do prírody, je potrebné si ustrážiť, že sa vám hneď pri prvej príležitosti nezničí. Pri inteligentnej elektronike sa všeobecne odolnosť rieši systémom certifikácií IPX s rôznymi číslami, pričom čím vyššie číslo, tým väčšia odolnosť. Výrobca má povinnosť uvádzať pri svojom výrobku číslo certifikácie, a tým aj stupeň odolnosti. Poďme si povedať, čo jednotlivé stupne znamenajú:

 • IPX0 – bez odolnosti.
 • IPX1– odolnosť proti stekajúcej vode až 10 minút.
 • IPX2– odolnosť proti stekajúcej vode až 10 minút a navyše aj proti padajúcej vode pri náklone 15°.
 • IPX3 – odolnosť proti postriekaniu vodou.
 • IPX4 – odolnosť proti pokropeniu (až 10 litrov za minútu na päť minút).
 • IPX5 – odolnosť proti striekajúcej vode (3 minúty na vzdialenosť 3 metre).
 • IPX6– odolnosť proti silnému prúdu striekajúcej vody (3 minúty na vzdialenosť 3 metre).
 • IPX7 – odolnosť proti krátkodobému ponoreniu do vody (až 1 meter hlboko maximálne 5 sekúnd).
 • IPX8 – odolnosť proti nepretržitému potopeniu (až 5 metrov hlboko až na 1 hodinu).

V prípade outdoorovej navigácie by ste určite nemali ísť pod certifikáciu IP4, ideálne sú ešte vyššie.

Chcete riešiť dizajn GPS navigácie?

Ak patríte medzi úzku skupinu užívateľov, ktorí sa rozhodli brať do úvahy aj dizajn navigácie, máme pre vás relatívne zlú správu. Väčšina autonavigácií aj outdoorových navigácií vyzerá takmer rovnako. Väčšinou sú autonavigáciečiernej farby (výnimočne sivej alebo bielej, farebné sa takmer nevyskytujú), prípadne môžu byť dozdobené elegantným kovovým rámom. To je ale viac-menej všetko, čo od nich môžete čakať. Outdoorové GPS navigácie sa zase veľmi podobajú odolným inteligentným telefónom, majú pevný rám, aby boli chránené pred poškodením, ale po vzhľadovej stránke opäť nie je nad čím premýšľať. Možností sa veľa neponúka. Na druhej strane, myslíme si, že dizajn GPS navigácie je až tým posledným, čo stojí za to riešiť, a že málokto si s ním bude výraznejšie lámať hlavu. Nie je to rozhodne potrebné.

back to menu ↑

Moderné GPS navigácie by mali vedieť niečo navyše

V dnešnej modernej dobe plnej inteligentnej elektroniky, by ste sa určite nemali uspokojiť s navigáciou, ktorej vrcholom je to, že vás dovedie na určené miesto. Nie, dnes by ste určite mali chcieť a očakávať trochu viac. Aj ten najmenej náročný užívateľ iste ocení napríklad funkciu hlasovej navigácie, asistenta radenia do pruhov alebo Live aktualizáciu trasy. To všetko pomáha zvýšiť komfort a bezpečnosť vašej jazdy a určite to skôr alebo neskôr oceníte. Poďme sa pozrieť aspoň stručne na prehľad funkcií, ktorými súčasné GPS navigácie disponujú – možno si medzi nimi vyberiete nejakú, ktorú budete od svojej navigácie tiež chcieť.
back to menu ↑

Konečný verdikt

Tým sme sa dostali až na záver celého nášho testu GPS navigácií – vybrali ste? Veríme, že áno, napriek tomu by ale podľa nás stálo za to celý výber ešte raz prejsť, zrekapitulovať a pozrieť sa či ste na niečo nezabudli. Predovšetkým, a to máte asi rozmyslené už na začiatku, je potrebné si určiť či chcete outdoorovú navigáciu, prípadne navigáciu do automobilu, na motorku alebo na bicykel. To je základ, od ktorého sa bude výber ďalej odvíjať. Je samozrejme tiež dobré sa pozrieť, ako je na tom vybraná GPS navigácia s cenou – musí zodpovedať vašim možnostiam. Určite ale neodporúčame kupovať to najlacnejšie, čo na trhu nájdete – kvalita začína od štyridsať až sedemdesiatpäť eur vyššie.

Čo sa týka značiek navigácií, netvrdíme, že iní výrobcovia nevedia vyrobiť dobrú navigáciu, odporúčame ale poznať aspoň tri najväčšie značky – TomTom, Mio a Garmin. Z ich sortimentu môžete vyberať bez toho, aby hrozilo riziko, že sa nákupom napálite. Potom je možné prejsť priamo k výberu pomocou jednotlivých parametrov vybraných navigácií. Dôležité sú tu predovšetkým parametre displeja – jeho veľkosť, rozlíšenie, farebné zobrazenie a ideálne tiež antireflexná úprava, aby bolo možné navigáciu plne využívať aj za svetla. Nemali by ste, hlavne pri outdoorových navigáciách, podceniť ich výdrž (pri autonavigáciách to možnosť dobíjania počas jazdy značne zjednodušuje, v prírode ale túto možnosť nemáte). Dobré je tiež, ak má navigácia dostatočný výkon, aby bol zaistený bezproblémový chod prístroja. Nesmie sa zasekávať ani takzvane zamŕzať.

Rozhodujúca je samozrejme tiež možnosť bezplatnej aktualizácie, dostatočný mapový balíček ľahké ovládanie. To určite stojí za to si v obchode prezrieť. Ďalšie parametre, ako je dizajn prístroja, jeho veľkosť a váha,alebo napríklad držiak v prípade autonavigácií, môžete riešiť až na záver. Ďalej je potrebné tiež pozerať na niektoré kritériá, ktoré sú špecifické len pre daný typ navigácie. Pri autonavigácii celkom určite oceníte RDS-TMC prijímač. Pri outdoorových navigáciách je zase dôležité, aby boli dostatočne odolné voči možnému poškodeniu. Počítajte s tým, že ich budete používať v prírode, kde by sa obyčajná elektronika mohla ľahko zničiť. Na záver je dobré pozrieť sa na funkčné vybavenie autonavigácie, vybrať si, o ktoré funkcie máte naozaj záujem a oplatia sa vám, a porovnať si ho s požadovanou cenou. Ak vám všetko vyhovuje a navigácia vám pripadá dostatočne kvalitná, môžete ju kúpiť. Ak by vám ale z nejakého dôvodu nesedela, nie je potrebné ju kupovať za každú cenu – kedykoľvek môžete výber prehodnotiť a nájsť lepší model.

back to menu ↑

Aké sú úrovne cien navigácií

GPS navigácie nie sú rozhodne drahé prístroje. Okrem obstarávacej ceny je potrebné vziať do úvahy tiež to, že vydrží veľmi dlho (ak netúžite po technologicky vychytaných najnovších modeloch, dajú sa používať aj desať rokov) a nie sú spojené prakticky s žiadnymi dodatočnými nákladmi. Spotreba elektrickej energie je pri nich veľmi malá, takže takmer nestojí za reč. Jedinou výraznejšou investíciou do GPS navigácie je teda len jej zakúpenie. Poďme sa teraz pozrieť, v akých cenových reláciách sa dajú GPS navigácie zohnať, a čo pre ne príslušnosť k danej kategórii znamená:

 • GPS navigácie do sedemdesiatpäť eur – najlacnejšie modely môžete zohnať aj pod štyridsať eur. My ich však príliš neodporúčame – sú často málo výkonné, takže sa zasekávajú, vybavené len základnými funkciami, s malým displejom okolo štyroch palcov uhlopriečky. Z hľadiska máp bývajú vybavené len najzákladnejšími mapami Slovenskej a Českej republiky.
 • GPS navigácie od sedemdesiatpäť do stopäťdesiat eur– priemerná zlatá stredná trieda navigácií – nájdete tu pomerne slušne funkčne vybavené GPS navigácie, uhlopriečka dosahuje zhruba 6 palcov a mapy obsiahnu väčšinu krajín Európy. Z nášho pohľadu kategória, do ktorej by mal zainvestovať priemerný užívateľ, ktorý od navigácie nečaká zázraky, ale zároveň požaduje určitú kvalitu.
 • GPS navigácie od stopäťdesiat do tristo eur – klasicky veľmi dobre vyladené GPS navigácie, ktoré majú veľa užitočných funkcií, kvalitný displej a bežne aj RDS-TMC prijímač. Bývajú vybavené slotmi pre pamäťové karty a nezriedka sa v tejto kategórii stretnete s GPS navigáciami, kombinovanými s autokamerou.
 • GPS navigácie od tristo eur – tu sa stretávame s naozajstnou kvalitou. Tieto navigácie sú určené pre veľmi náročných zákazníkov, napríklad pre veľmi náročných vodičov, akými sú napríklad profesionálni vodiči nákladných áut, taxikári alebo obchodní manažéri. Tieto navigácie majú veľký displej so skvelým zobrazovaním, navyše takmer bez výnimiek s antireflexnou úpravou. Umožňujú využívanie niektorých ďalších aplikácií, nielen GPS navigácie a obsahujú všetky funkcie, ktoré môžete pri cestovaní automobilom použiť.

back to menu ↑

Dá sa na navigovanie využiť aj iný prístroj?

Na otázku z nadpisu sa dá odpovedať pomerne jednoducho – naozaj sa dajú používať aj iné prístroje, než GPS navigácie. Ale ak sa na problematiku pozrieme podrobnejšie, určite to neodporúčame. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Hoci aj GPS navigácia sa môže občas spliesť a vybrať trasu, ktorú sa vám napríklad použiť úplne nechce (pretože má napríklad ako cestu zakreslenú aj poľnú cestu, na ktorej si ale nechcete zničiť auto) alebo vás dovedie na miesta, kde vaša cesta končí (pretože je mapa neaktuálna a tam, kde bývala cesta, už je dnes napríklad pole), určite je tým najlepším, čo môžete na navigovanie a orientáciu použiť.

Kedysi sa navigácia riešila použitím najrôznejších prístrojov – astrolabov a sextantov na lodiach, podrobných autoatlasov pri jazde autom alebo kompasu, buzoly a mapy pri ceste pešo. Všetky tieto spôsoby sú použiteľné aj dnes, je ale potrebné sa v nich veľmi dobre vyznať, aby ste neurobili chybu. Omnoho rozumnejšie je investovať do GPS navigácie, ktorá riziko omylu znižuje, a naopak zvyšuje váš vlastný komfort. Čo sa týka ďalšej inteligentnej elektroniky, určite je schopná provizórne GPS navigáciu nahradiť. Máme teraz na mysli napríklad inteligentné telefóny, tablety, alebo dokonca notebooky. Ich použitie má ale svoje nevýhody:

 • Notebook – má veľmi malú výdrž batérie navigácia viac-menej nie je možná, ak nie ste pripojení na internet, čo sa vám na cestách často nepodarí. Môžete si na ňom doma prezrieť trasu, ale viac od neho čakať nemôžete.
 • Tablet – do tabletu je možné stiahnuť aplikácie, ktoré navigáciu umožňujú. .. má to svoje nevýhody. Tablet je krehký na to, aby ste si ho brali do prírody a zároveň príliš veľký na to, aby ste ho používali v aute. Na čelnom skle aj na palubnej doske by vodičovi bránil vo výhľade viac než výrazne. Navyše má opäť značne obmedzenú výdrž batérie a možnosti nabíjania v aute záležia na danom modeli.
 • Inteligentný telefón – mobilné telefóny sa dnes na navigáciu často používajú. Dajú sa do nich stiahnuť často aj veľmi šikovné navigačné aplikácie, ktoré vás dovedú do cieľa. Nevýhody sú ale podobné, ako pri tabletoch – opäť predovšetkým malá výdrž batérie, tá je obmedzená a na dlhších trasách by bolo potrebné mobil dobíjať, aby sa úplne nevybil. Ďalšia vec je, že ak chcete používať niektoré vychytávky, ako je napríklad spravodajstvo o dopravnej situácii a aktualizácia trás, musíte byť pripojení k mobilnej dátovej sieti.

Z nášho pohľadu je teda rozhodne najlepšou voľbou kúpa klasickej GPS navigácie či už vzhľadom na váš komfort, relatívne vyššiu presnosť,alebo ľahšie nabíjanie v automobile. V prírode je možné inteligentný telefón využívať pomerne bez obmedzení, ale je potrebné opäť brať do úvahy to, že outdoorová GPS navigácia má veľkú výdrž aj dvadsať hodín bez nabitia. Pri inteligentnom telefóne takú výdrž pri neustálej prevádzke nedosiahnete.

Tým by sme sa s vami rozlúčili. Kúpu GPS navigácie rozhodne odporúčame, je lepším riešením než provizórne navigovanie s autoatlasom, tabletom alebo inteligentným telefónom. Ak vám náš článok pomohol s výberom, budeme len a len radi. Hlavne vám ale prajeme, aby ste na svojej ceste vždy dorazili v poriadku, a čo najkratšou cestou až do cieľa.

GPS navigácie
Ohodnoťte článok