Najlepšie vysávače 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho vysávača.
 • Zvoľte si na základe hlučnosti, účinnosti vysávania, spotreby a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP vysávače roku 2019

Klasické Cyklónové Tyčové Ručné Robotické
Hoover TE 75011 ROWENTA RO 6963 EA Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01 Bosch GAS 18 V-1 Neato Botvac D7 Connected
Vysávanie kobercov
96 %
Vysávanie podláh
93 %
Spotreba
95 %
Cena/kvalita
94 %
Vysávanie kobercov
91 %
Vysávanie podláh
98 %
Spotreba
94 %
Cena/kvalita
92 %
Vysávanie kobercov
94 %
Vysávanie podláh
93 %
Spotreba
92 %
Cena/kvalita
91 %
Vysávanie kobercov
88 %
Vysávanie podláh
94 %
Spotreba
92 %
Cena/kvalita
93 %
Vysávanie kobercov
94 %
Vysávanie podláh
95 %
Spotreba
93 %
Cena/kvalita
89 %
91%
92%
94%
93%
96%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Vysávače patria medzi tie vynálezy, ktoré úplne zmenili životy gazdiniek na celom svete. Predtým, keď chcel človek doma upratať, veľa sa nadrel. Mnohí z vás si to možno ešte pamätajú – utrieť všade prach, umyť podlahu, koberce vyniesť von, prehodiť cez stojan a poriadne ich vyprášiť,… Chceli by ste to robiť dnes? Určite nie, dnešná doba je rýchla a na takéto zdĺhavé upratovanie čas ani neostáva. A navyše, čím rýchlejšie sa tejto nepríjemnej povinnosti zbavíte, tým lepšie. Ak však máte vysávač, potom sa všetko uľahčí a urýchli – koberec aj podlahu vysajete, vyčistíte, ľahko si poradíte aj s pavučinami v rohoch alebo s omrvinkami v pohovke. Ale nechceli by sme, aby vznikol dojem, že vysávač nájde uplatnenie len pri veľkom upratovaní, to rozhodne nie. Aj pri bežnom varení sa vám môže stať, že vysypete na zem múku alebo korenie, vtedy je tiež vysávač na mieste a pomôže vám zbaviť sa neporiadku.

Ale aj upratovanie s vysávačom, hoci je rýchlejšie a jednoduchšie, je stále práca. Teda by ste sa mali snažiť, aby pre vás bola čo najpohodlnejšia a zároveň tiež čo najúčinnejšia. To vám môže zabezpečiť jedine dobrý výber. Ak si kúpite lacný vysávač, potom celkom iste ušetríte, ale kúpa sa vám nakoniec neoplatí. Bude mať pravdepodobne menšiu životnosť, bude potrebné často meniť vrecúško a určite nebude efektívny. Zato niektorý z drahších špičkových modelov, ten bude určite v domácnosti pomocníkom a nikdy vás nenechá, ako sa hovorí, v štichu. Ale samozrejme chápeme, že nie každému sa chce za vysávač zbytočne utrácať. Rovnako ako pri ďalších spotrebičoch aj tu platí, že vysoká cena sa nemusí rovnať kvalite. Preto sme si pre vás pripravili recenzie TOP vysávačov, s ktorými sa môžete na trhu stretnúť. Ako sami vidíte, je určite z čoho vyberať.

Avšak pre správny výber potrebuje človek tiež vedieť, čo je pri vysávači rozhodujúce, čo je dôležité a čo, naopak, nepodstatné. Viete, aká má byť optimálna spotreba, hlučnosť alebo sací výkon? Nie? Potom je dobré si ešte predtým, než začnete listovať recenziami, prejsť rady a odporúčania, na čo všetko sa zamerať. Preto vám prinášame nášho nákupného poradcu, ktorý vám poradí a vysvetlí všetko podstatné. Predsa len, dnešná doba je plná technológií, špeciálnych systémov a parametrov, z ktorých sa nejednému zatočí hlava. Decibely, kilowatthodiny, alebo watty, kto sa v tom má vyznať? My vám s tým radi poradíme, v našich recenziách je všetko vysvetlené do detailu a dozviete sa aj, v akých hodnotách by sa mal ktorý parameter pohybovať. Nuž, môžeme začať.

back to menu ↑

Aké sú základné typy vysávačov?

Ak práve vyberáte vysávač, potom by ste sa mali hneď na začiatku rozhodnúť, o aký typ vysávača máte záujem. Existuje ich totiž celý rad, od klasických, ktoré pozná asi každý z nás, až po menšie tyčové alebo ručné. Zvláštnou kapitolou sú automatické a inteligentné robotické vysávače. Pre každý z nich je vhodné iné použitie a každý má vlastné parametre, podľa ktorých by ste sa mali riadiť. Môžeme si teda jednotlivé typy spoločne prejsť, pozrieť sa na ich špecifiká a spoločne rozhodnúť, ktorý z nich sa hodí práve pre vás.

back to menu ↑

Test klasických vysávačov

Klasické vysávače tvoria na trhu asi najväčšiu (a zároveň tiež najpredávanejšiu) skupinu vysávačov. Sú totiž veľmi univerzálne a navyše ľudia sú na ne zvyknutí, aspoň v našich končinách. V čom tkvie ich obľuba? Predovšetkým v tom, že vám ponúkajú za málo peňazí veľa muziky, ľudovo povedané.

Klasické vysávače a ich charakteristika

Klasické vysávače sú na trhu asi najobľúbenejšie. Výkon klasického vysávača je totiž plne dostačujúci pre bežné vysávanie v domácnosti. Zároveň ale taký vysávač nie je drahý, radí sa medzi tie lacnejšie. Navyše je veľmi ľahko dostupný, ako sme povedali, takých vysávačov je na trhu veľa. Uplatnenie nájdu prakticky v každej domácnosti, či už potrebujete vysať koberec, alebo podlahu. S použitím špeciálnych nástavcov (napríklad na vysávanie sedačiek alebo autosedačiek) môžete zvládnuť aj oveľa viac činností.

Tieto vysávače bývajú vreckové, s dostatočne silným filtrom a vysokým výkonom, pretože sa do nich dá zabudovať pomerne silný motor. Avšak súvisí s tým tiež fakt, že sú priestorovo náročné, majú vyššiu hmotnosť a horšie sa s nimi pohybuje. Musíme uznať, že príliš mobilné nie sú. Najmä, ak máte vysávač nosiť po schodoch, tam totiž nevyužijete ani jeho kolieska. Na druhej strane, vďaka tomu, že od sacej rúrky vedie ešte hadica, má pomerne jednoduché a pohodlné použitie, nemusíte sa pri ňom prehnane ohýbať. A verte, že váš chrbát to raz celkom iste ocení.

Výhody

Primeraný pomer cena a výkon

Univerzálnosť

Možnosť zakúpenia nástavcov


Nevýhody

Znížená mobilita

Veľké rozmery a horšie skladovanie

Hmotnosť

back to menu ↑

Test cyklónových vysávačov

Ide o vysávače, ktoré sú vzhľadom, parametrami aj použitím veľmi podobné klasickým vreckovým vysávačom. Zásadný rozdiel je ale práve v absencii vrecka.  Namiesto toho zbierajú odpadky a prach do nádoby.

Cyklónové vysávače a ich charakteristika

Sú veľmi podobné klasickým vreckovým vysávačom. Na rozdiel od nich však nemajú vrecko. Vysávanie s nimi funguje na trochu inom princípe. Vysaté častice sa v zbernej nádobe odstredivou silou zrýchlia a sú zo vzduchu odstrelené na steny. Tým sa vzduch čistí a nasleduje definitívne odfiltrovanie hneď za nádobou, kde sa cedí cez filtre. Výhoda je tu zrejmá, odpadá nutnosť kupovať stále nové a nové vrecká, na druhej strane nádobu musíte o to častejšie vysypávať.

Výhody

Ekonomicky výhodnejšie(nie je treba dokupovať vrecká)

Stabilný výkon

Kvalitná filtrácia


Nevýhody

Nutnosť vysypávať pravidelne nádobu

Možnosť vírenia prachu z nádoby späť do miestnosti

back to menu ↑

Test tyčových vysávačov

Tyčové vysávače  zjednodušené verzie klasických vysávačov. V zásade sú zložené iba zo sacej hlavice a trubice, všetko ostatné za hadicou tu chýba. U nás nie sú tak obľúbené, ale napríklad v západnej Európe alebo v Amerike áno a časom sa udomácňujú aj na našom trhu.

Tyčové vysávače a ich charakteristika

Ich najväčšou prednosťou sú malé rozmery, vďaka ktorým ich stačí uložiť do kúta ako metlu a nemusíte im vyhradzovať žiadny zvláštny skladovací priestor. Rovnako ich hmotnosť nie je veľká a vzhľadom na to, že sú tiež dlhšie, vám môžeme garantovať pohodlné používanie, bez toho aby ste sa museli nejako zvlášť ohýbať a likvidovať si chrbát. Výhodou pre niekoho môže byť aj nižšia cena oproti klasickým alebo robotickým vysávačom.

Avšak to kompenzuje aj určité nevýhody. Predovšetkým, nie všetky sú určené na zapojenie do elektriny, niektoré fungujú na batériu a dobíjajú sa. Navyše majú aj menší výkon, takže vysávanie s nimi trvá dlhšie. Koberce sa s nimi potom vysávajú len veľmi ťažko (pretože z tkaniny jednoducho nečistotu nevytiahnu). A vzhľadom na to, že hmotnosť je síce malá, ale citeľná, nehodí sa ani pre vysávanie väčšieho domu, skôr bytu alebo kancelárie. Odpadla by vám ruka. Ak teda hľadáte univerzálny vysávač, ktorý využijete pri veľkom upratovaní, poobzerajte sa inde. Samozrejme, keby vás zaujímal pomocník pre občasné vysávanie, ktorého ľahko uložíte, a ktorý pre vás nebude príťažou, potom je ideálny.

Výhody

Malá hmotnost, snadná mobilita

Pohodlnější manipulace

Dobré výsledky při vysávání podlah


Nevýhody

Nehodí se na vysávání koberců

Menší výkon, horší v poměru k ceně

Menší popularita a tedy i menší výběr

back to menu ↑

Test ručných vysávačov

Ručné vysávače skutočne nie sú vhodné pre veľké upratovanie, to musíme povedať vopred. Nezodpovedajú tomu ich parametre, ani spôsob ich použitia. Hodia sa vo chvíli, keď niečo vysypete v kuchyni, alebo keď potrebujete vysať gauč.

Ručné vysávače a ich charakteristika

malé, ľahké, s menším výkonom, a v tom spočívajú výhody aj nevýhody. Podlahu by ste s nimi vysávali týždeň a museli by ste sa plaziť po kolenách. Na druhej strane, keď sa vám v kuchyni vysype napríklad soľ alebo múka, je zbytočné na to brať veľký vysávač. Ten ručný je na to ideálny už len preto, že sa s ním ľahko všade dostanete a akútny problém s ním rýchlo vyriešite. Neporiadok takto vysajete aj z miest, kde by inak zostal. Čo sa týka parametrov, taký vysávač je ľahký, malý a ľahko prenosný, avšak má tiež veľmi malý sací výkon. Ani výdrž batérie (pretože tieto vysávače sa nestrkajú do zásuvky, ale berú energiu z akumulátora) nie je závratná. Avšak nabíjanie je jednoduché, buď sa vysávač nasadí do držiakov, alebo sa zapojí cez nabíjačku.

Výhody

Ľahká mobilita

Intuitívne používanie

Malé rozmery a teda  aj ľahké skladovanie

Vhodný pre krátkodobé vysávanie aj na zložitých miestach


Nevýhody

Menší výkon oproti klasickým

Nehodí sa pre veľké vysávanie

Je príliš jednoduchý

Dĺžka vysávania obmedzená kapacitou batérie

back to menu ↑

Test robotických vysávačov

Robotický vysávač sa od predchádzajúcich úplne odlišuje prakticky celým svojím fungovaním. Je totiž určený na to, aby poriadok udržiaval priebežne. Sám sa riadi, sám si organizuje prácu, upratuje prach a nečistoty z koberca bez toho, aby ste sa o neho museli starať a pracovať s ním.

Robotické vysávače a ich charakteristika

Ide o samostatný druh vysávača, ktorý sa o poriadok u vás doma postará sám. Na druhej strane, tieto vysávače vyžadujú veľmi starostlivý výber. Je totiž potrebné, aby sa dokázali vyhnúť prekážkam, aby sa pri pohybe neobúchali alebo nezamotali do káblov. S tým súvisí napríklad to, že niektoré miesta podlahy, najmä okolo prekážok, zostanú špinavé (nehľadiac na to, že koberce upratuje skôr horšie ako lepšie). Preto odporúčame kombinovať robotický vysávač s občasným vysávaním pomocou toho klasického, pretože tým si zaistíte dokonale čistú domácnosť. Hoci to predajcovia niekedy tvrdia, robotický vysávač ten klasický nenahradí, môže ho iba zefektívniť.

Kvôli zvýšenej zložitosti týchto prístrojov musíte venovať pozornosť viacerým parametrom, než pri bežných vysávačoch. Zaujímať vás musí predovšetkým, aký typ povrchu vysávač zvládne. Ďalej tiež to, ako je na tom vysávač so senzormi – mal by rozpoznať, že sa blíži ku schodom, aby nespadol, musí zistiť, kde sa nachádzajú prekážky a mal by rozoznať aj odolné škvrny, aby ich vyčistil. Skrátka, ak to povieme veľmi stručne, mali by ste sa pozerať po čo najvyššej miere automatizácie a čo najväčšom výkone, aby sa vám prístroj vyplatil. Technológie, ktoré sú do týchto vysávačov zabudované (napríklad UV-C lampa alebo senzorové čistenie) sú potom čerešničkou na torte.

Výhody

Veľmi dobrý výkon

Upratovanie je automatické a pravidelné

Nemáte žiadne starosti

Využitie veľmi pokročilých technológií


Nevýhody

Použitie obmedzené povrchom

Lacné modely sa čoskoro sami zničia

Vysoká cena

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia vysávačov

Hovoríme vám to pri všetkých spotrebičoch, ani vysávače nebudú výnimkou. Sledujte pozorne aj výrobcu vybraného vysávača. Platí tu totiž, že známy výrobca, ktorý má meno a ambície, si nedovolí pošpiniť svoju značku nekvalitným výrobkom, ktorý by nič nevydržal. Preto môžete od preverených a známych značiek očakávať vysokú kvalitu a dobré parametre, na rozdiel od lacnejších alternatív. Radi by sme vám predstavili výrobcov vysávačov, ktorí stoja za zváženie, a ktorých výrobky môžeme na základe našich testov odporučiť.

back to menu ↑

Podľa akých parametrov vysávače vyberať?

Teraz sa už s pokojným svedomím môžeme pustiť do upresnenia výberu. Keď totiž vieme, aký typ vysávača hľadáme, a z akých značiek budeme vyberať, môžeme ľahko celý sortiment vysávačov obmedziť napríklad na dvadsať alebo tridsať modelov, ktoré sa nám hodia. A ďalej budeme pokračovať jednotlivými parametrami. Začnime tými najdôležitejšími, ktoré bývajú pre výber vysávača kľúčové, a postupujme pomaly k detailom, na ktorých závisí iba vaše pohodlie. Takže, ak sme vás doteraz zaujali, môžete s nami pokračovať, od okraja až k jadru veci.

Filtrácia – možno najdôležitejší parameter vysávača

Začnime údajmi, ktoré nájdeme na energetickom štítku. Jedným z najdôležitejších parametrov je pri vysávačoch filtrácia. Ak totiž nebude dostatočne kvalitná a účinná, budete vysávať stále dookola ten rovnaký prach, ktorý cez filtre prešiel a s vypúšťaným vzduchom ušiel späť do miestnosti. Na počet a typ filtrov si teda dávajte dobrý pozor. Lacné vysávače používajú filtre len tak, aby sa nepovedalo, tam teda nemôžete očakávať nič účinné. Oproti tomu pri drahších modeloch sa môžete stretnúť napríklad s S filtrom alebo s celoživotným filtrom, ktoré budú slúžiť dlho a zároveň kvalitne. Pokiaľ máte doma alergikov, potom odporúčame používať vysávače s HEPA filtrom, ktoré dosahujú účinnosť až 99,97%, čo je úplne neskutočné číslo. Priamo o nich sa potom rozpisujeme ďalej v článku, ak by vás zaujímalo, kde sa taká vysoká účinnosť berie. Navyše platí, čím viac filtrov, tým lepšie.

Kvalitu filtrácie vybraného vysávača môžeme nájsť na energetickom štítku. Je tam uvádzaná podobne, ako napríklad spotreba, vo forme stupnice písmen A až G, pričom trieda G je najhoršia a filtračné schopnosti nedosahujú ani 50%, naopak trieda A zvláda odfiltrovať až 99,8% vysatého prachu a teda iba 0,02% sa vráti späť do miestnosti, čo asi prežijete. Sú to práve vysávače triedy filtrácie A, ktoré používajú HEPA filtre, a ktoré majú filtrov hneď niekoľko, aby sa efektivita navýšila na najvyššiu možnú hranicu.

Triedy účinnosti vysávania

A teraz sa dostávame k druhému rozhodujúcemu údaju, ktorý nám môže pomôcť odlíšiť dobrý vysávač od nekvalitného. A tým je účinnosť vysávania. Nájdete ju na energetickom štítku v dvoch rôznych stupniciach. Jednak sa meria účinnosť vysávania podláh (teda hladkých povrchov), a jednak účinnosť vysávania kobercov (teda textilných povrchov). Vypovedá to najlepšie o tom, ako vysávač pracuje, na čo je vhodný a ako ho využijete. Oba parametre sa opäť vyjadrujú písmenami na škále A až G, pričom A je najlepšie a G je najhoršie.

Tu sa už začnú aj kvalitné vysávače rozchádzať. Všeobecne platí, že účinnosť vysávania hladkých podláh je vyššia, pri skutočne kvalitných spotrebičoch dosiahne písmená A, B, prípadne C, to už však značí menšiu efektivitu. Na podlahe totiž nie je prach tak pevne zachytený, takže aj vysávač s menším výkonom ho ľahko vysaje. Na druhej strane, pri kobercoch je to horšie. Prach sa v nich medzi vláknami drží pevnejšie, takže dostať ho von vyžaduje väčší výkon. Efektivita sa tu pohybuje skôr v triedach B a C, áčkové vysávače sú tu skôr výnimkou. Odporúčame vám sa na tomto mieste rozhodovať podľa toho, k čomu chcete vysávač použiť. Ak máte v byte iba parkety, kúpte si ten, ktorý je vysoko efektívny pri vysávaní podláh. Naopak, ak sú v každej miestnosti vášho domu koberce, nesledujte účinnosť vysávania podláh, ale kobercov. A napokon, ak vo svojom dome kombinujete oboje, hľadajte kompromis.

Sací výkon nie je to isté ako príkon

Sací výkon je ďalšou úplne kľúčovou vlastnosťou, podľa ktorej by ste mali vysávač vyberať. Nenechajte sa ale zmiasť! Sací výkon sa nerovná príkonu. Príkon vám hovorí, koľko energie vysávač spotrebuje (od roku 2017 nesmie podľa EÚ prekročiť 900 W), ale len asi tretina až pätina tohto príkonu sa použije na sanie. Časť sa spotrebuje aj na vyháňanie vzduchu znova von, na filtráciu a časť sa stratí vo forme vibrácií alebo tepla. Kolísanie v množstve výkonu, ktorý sa spotrebuje na sanie, potom spôsobuje rozdiely vo filtrácii alebo v tesnení vysávača. Čím kvalitnejšie, tým lepšie sanie a tým väčší výkon. Samotný sací výkon by potom mal byť regulovateľný, aby ste mohli pri zachovaní najvyššej kvality vysávania prístroj použiť na rôzne povrchy. Iný výkon je totiž vhodný na podlahy, iný na koberce. Avšak akokoľvek je tento parameter dôležitý, dá sa obísť tým, kde ho výrobca bude merať, a aký ho uvedie. Naša rada teda je k nemu prihliadať, ale rozhodovať sa podľa účinnosti vysávania, špecifikovanej na štítku.

Energetická trieda je dôležitá z hľadiska spotreby

Údaje, týkajúce sa energetickej triedy, nájdete spolu s vyššie menovanými vyznačenú na energetickom štítku. Ten je od roku 2001 v Európskej únii každý výrobca povinný k svojmu elektrospotrebiču priložiť. Jednotlivé triedy označujú farebné pruhy a písmená. Pri vysávačoch je stupnica A až G, pričom vysávač kategórie A je najúspornejší a vysávač skupiny G, naopak, najmenej úsporný. V praxi sa však stretnete predovšetkým s triedou A (alebo s jej stupňami A +, A ++ a A +++), pretože výrobcovia sú povinní energetické nároky spotrebičov znižovať, prípadne s triedou B. Niekoľko posledných céčok, déčiek a éčok, s ktorými sa taktiež môžete ešte stretnúť, budú skôr pozostatky starších časov a v žiadnom prípade vám neodporúčame do takých vysávačov investovať. Ich spotreba je úplne šialená a efektivita malá. Uvedomte si, že ide o staré modely, prípadne o výrobky menej známych a málo spoľahlivých spoločností, ktoré vám ťažko prinesú domov kvalitu. Ak vás energetické triedy zaujali, máme tu pre vás príklad, na ktorom vám vysvetlíme, v čom sa vám aj drahší spotrebič vyššej triedy oplatí:

Predstavte si, že si kúpite za 120 eur vysávač energetickej triedy A, napríklad Electrolux ZSPPARKETT. Nie je to žiadna veľká investícia, bude to skôr priemerný vysávač. A spolu s ním si zakúpite ešte vysávač Sencor SVC 512, ktorý stojí len o trochu viac ako 40 eur, ale patrí do energetickej triedy B. Na prvý pohľad sa vám oplatí viac ten druhý, lacnejší, rozdiel je viac ako 80 eur. Avšak to, že Electrolux patrí do energetickej triedy A, znamená o 20% nižšie nároky na energiu oproti Sencor. Z toho vyplýva veľmi významná úspora. Ak budete vysávať raz, dvakrát týždenne, potom sa vám už po roku alebo dvoch prestane investícia do prístroja triedy B vyplácať, pretože s ním utrácate výrazne viac peňazí ako s vysávačom triedy A.

Čo z toho teda pre vás vyplýva? Snažte sa vždy kupovať, napríklad aj za o niečo vyššiu cenu, spotrebič lepšej energetickej triedy. Oplatí sa vám to viac, než ušetriť a potom dlhodobo doplácať na elektrine.

Vysávanie s vreckom alebo bez neho?

Jedným z veľmi podstatných parametrov vysávača je aj typ vysávania. Respektíve typ zachytávania nečistôt vo vysávači. Existujú celkom dva, pričom sa líšia predovšetkým pohodlím používania.

Prvým typom sú vreckové vysávače. Tie môžeme rozdeliť ešte ďalej:

 • Vysávače s vreckom na jedno použitie – asi najbežnejší typ, vrecko sa vloží do vysávača, keď sa naplní, prístroj vám to oznámi a vy ho vymeníte za nový. Výhodou je, že sa vrecká nemusia meniť často, výmena je hygienická a nepráši sa pri nej. Je to ale neekonomické.
 • Vysávače s vysypávacím vreckom – oproti predchádzajúcemu typu sa dá vrecko použiť viackrát, takže na nákupe vreciek ušetríte. Ale s opakovaným použitím klesá kvalita vrecka, takže sa postupne môže začať zanášať motor, navyše pri jeho vysypávaní sa prach bude víriť a časť sa dostane späť do domácnosti.

[/su_list]

Oproti vreckovým vysávačom stoja vysávače bezvreckové. Nečistoty sa nezachytávajú vo filtrovacom vrecku, ale priamo v nádobe, ktorá je na to určená. Opäť tu máme dva typy:

 • Vysávače so suchou zbernou nádobou – vysávače, pri ktorých je potreba vysypania nečistôt asi najmenej častá. Na druhej strane narážame opäť na problém vysypávania, pri ktorom sa bude prach víriť, bude to najmä pre alergikov nepríjemné a filtre sa budú ľahšie zanášať.Vysávače so zberom do vody – asi najhygienickejšie riešenie, nečistoty sa privádzajú do nádoby s vodou, ktorá ich zachytí a nedovolí im sa dostať von. Navyše, pri vyprázdňovaní nádoby neunikne ani zrnko prachu. Na druhej strane je ale potrebné vymieňať vodu po každom väčšom vysávaní, navyše sacia schopnosť je obmedzená, pretože voda nesmie vniknúť do motora.

Objem vrecka alebo nádoby

Pokiaľ ide o objem vrecúšok alebo nádob na nečistoty, závisí všetko na vašej súčasnej situácii a na množstve nečistôt, aké očakávate. To záleží, predovšetkým,na veľkosti domu alebo bytu, ale aj na vašom životnom štýle, práci alebo na tom, aké poriadkumilovné a poslušné máte deti. Všeobecne by sme vám však odporučili skôr viac ako menej. Aj do malého bytu by ste mali mať vrecko, ktorého kapacita je aspoň 2 až 2,5 litra. Priemerná domácnosť by nemala ísť pod 3 litre a vo veľkom byte budete pravdepodobne potrebovať vrecko s objemom až 4 litre.

Rozdiel medzi mokrým a suchým vysávaním

Z hľadiska vysávania môžeme deliť vysávače ešte na typy s mokrým vysávaním, suchým vysávaním alebo na univerzálne prístroje, ktoré zvládajú oboje. Suché vysávanie je klasika, ktorú robíte najmenej raz týždenne, a ktorú dokáže prakticky každý vysávač. Koberec alebo podlahu nasucho prejdete kefou na hlavici a nečistoty skrátka vysajete. Oproti tomu mokré vysávanie prebieha cez vodný filter a je to najlepšia cesta, ako vyčistiť koberec. Čistiaci prostriedok zmiešaný s vodou sa vstrekuje priamo na koberec a ten sa tak čistí a dezinfikuje do hĺbky. Najlepšie je, ak vysávač vie oboje, väčšina je však určená len na suché vysávanie. Iba na mokré vysávanie je určených len niekoľko výnimočných modelov. My by sme vám však odporučili hľadať univerzálnosť a zaobstarať si vysávač, ktorý zvládne oba spôsoby, nikdy totiž neviete, čo sa vám raz bude hodiť.

Hlučnosť nesmie presiahnuť určitú hranicu

Pomaly sa dostávame k tým menej podstatným údajom. Jedným z nich je práve hlučnosť prístroja. Tá síce nemá na kvalitu vysávania žiadny vplyv, ale určite oceníte, keď nebude váš vysávač robiť žiadny prehnaný hluk. Bude to dôležité pre vaše pohodlie a komfort, pretože je škoda si pri práci likvidovať ušné bubienky úplne zbytočne prehnaným hlukom. V prípade vysávačov, najmä tých lacných, vám to totiž veľmi reálne hrozí. Intenzita zvuku, ktorý generujú tie najlacnejšie modely, totiž šplhá nezriedka až k 80 decibelom, čo sa dá porovnať s hlukom rušnej ulice alebo s prácou v dielni. Taký hluk vám bude pravdepodobne veľmi nepríjemný, nehľadiac na to, že pri ňom nezačujete ani slovo a každý v okolí vášho bytu bude vedieť, že vysávate.

Avšak najlepšie modely na trhu, ktoré majú dobrý výkon, reguláciu a izoláciu, sa dostávajú na hodnoty okolo 50 dB, čo je veľmi príjemné. Zodpovedá to asi hlasitosti zapnutej televízie alebo práčky v prevádzke. Už z toho je zrejmé, aký veľký a výrazný rozdiel je v týchto zvukových hladinách 30 decibelov. Navyše si uvedomte, že intenzita zvuku narastá exponenciálne, takže rozdiel medzi 10 a 40 decibelmi je pomerne malý, ale rozdiel medzi 50 a 80 decibelmi je obrovský. Navyše, pri dlhodobom vystavení takto intenzívnemu zvuku si kazíte sluch. Preto by ste nemali tento parameter podceňovať.

Hmotnosť a rozmery, aby bola práca s vysávačom pohodlná

Hmotnosť vysávača, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, hrá pre jeho pohodlné použitie pomerne významnú úlohu. V menšom dome alebo byte to príliš nepocítite, pretože sa s vysávačom budete pohybovať pravdepodobne len v rámci jedného poschodia, ale vo viacpodlažnom bývaní je to viac než citeľné. Na kolieskach nie je problém používať ani ťažký vysávač, ale ak ho máte ťahať po schodoch hore, potom sa stanú tie najväčšie a najhmotnejšie modely skutočne problémom. Ich hmotnosť totiž môže šplhať až k desiatim kilogramom, to už je cítiť. V takom prípade sa vám teda oplatí skôr poobzerať sa po ľahšom klasickom vysávači alebo využiť niektorý z tyčových vysávačov, ktorých hmotnosť je menšia, napríklad len dva alebo tri kilogramy, čo nie je v podstate nič.

Rovnako ako hmotnosť je pre mnoho ľudí z praktického hľadiska dôležitá rozmerová stránka vysávača. Čím je prístroj väčší, tým horšie sa s ním bude manipulovať, a hlavne o to viac priestoru bude potrebovať na uskladnenie. V rámci jednotlivých typov sa rozmermi zase až tak nelíšia, ale medzi kategóriami sú naozaj veľmi výrazné. Napríklad robotický alebo ručný vysávač uložíte pokojne aj do skrinky. Tyčový sa zase dá oprieť niekam do kúta alebo za skriňu, ako by ste opreli aj metlu. Ale klasický vysávač už vyžaduje viac priestoru, pretože je rozmerovo výraznejší. Samotný motor a zásobník ešte nie je taký problém, nároky na priestor výrazne zvyšuje hadica a sacia trubica. Preto je pre tento typ vysávačov už potrebné vyhradiť špeciálne miesto. Aj na to by ste mali pri výbere pamätať.

Dĺžka kábla – čím dlhší, tým lepšie

Pri klasických a niektorých tyčových vysávačoch by vás mala zaujímať aj otázka elektrického kábla. Pri ručných a väčšiny tyčových vysávačov nemusíte jeho dĺžku riešiť, pretože budú v sebe mať zabudovaný akumulátor a budú sa nabíjať priebežne, mimo času aktívneho používania. Avšak najmä pri klasických vysávačoch je kábel pomerne kľúčový. Ak bude príliš krátky, potom budete musieť mať v domácnosti veľa zásuviek a budete ho musieť neustále prepájať. Naopak, príliš dlhý kábel zase bude zavadzať a bude sa pliesť pod nohy. Odporúčame preto hľadať optimum, ktoré je niekde okolo desiatich, dvanástich metrov (maximum je až 16 metrov). Je to dosť na to, aby ste sa dostali z jedného rohu veľkej miestnosti (7 × 7 metrov, potom bude uhlopriečka zhruba desať metrov) pohodlne až na druhú stranu. V prípade menších miestností to potom stačí, aby ste vysali na dosah jednej zásuvky aj dve naraz. Pri nákupe sa v súvislosti s dĺžkou kábla môžete stretnúť aj s parametrom „akčný rádius„. Ten vám hovorí práve to, aké široké okolie od zásuvky môžete s vysávačom upratať. Počíta sa do neho dĺžka kábla, veľkosť vysávača a tiež dĺžka hadice.

Dizajn vysávača nie je až taký dôležitý

Dizajn vysávača je pri výbere skôr detailom, ale iste, pre niekoho môže hrať významnú úlohu. My ho považujeme iba za pridanú hodnotu, avšak kto chce mať reprezentatívnu domácnosť so všetkým, ten bude určite hľadať vysávač, ktorý dobre vyzerá, a ktorý zaujme. Vzhľad sa ale pri všetkých typoch veľmi výrazne líši, takže si vysávače opäť rozdeľme do štyroch skupín:

 • Klasické vysávače – sú najväčšie, tvarovo pripomínajú vajíčko na kolieskach,z ktorého vychádza sacia hadica a sacia trubica. Zároveň ponúka najviac dizajnových možnostírôzne veľkosti, tvary, farby alebo vzhľady koliesok. To už ponecháme na vás, čo sa vám samotným páči, len pre vás máme odporúčania, týkajúce sa sacej hadice. Tá býva poväčšine plastová, ale niekedy na nej nájdete kovové krúžky, ktoré slúžia ako výstuhy. Hoci zvyšujú cenu vysávača, rozhodne nie sú zbytočné, naopak. Hadicu spevňujú a zabraňujú tomu, aby sa zlomila alebo praskla, prispievajú teda k vyššej životnosti vysávača a niekedy môžu prikrášľovať aj jeho vzhľad.
 • Tyčové vysávače – predstavte si, že by ste z klasického vysávača všetko odstránili a ponechali si iba saciu rúrku a hlavicu, ku ktorej by bol primontovaný motor. Na rozdiel od predchádzajúceho typu neponúka toľko možností, ako upraviť vzhľad, forma a tvar sú až na pár výnimiek rovnaké, líšiť sa môžu iba úpravou povrchu (lesklá, matná) a farbou, prípadne farebnou kombináciou.
 • Ručné vysávače – tieto vysávače, niekedy tiež prezývané akuvysávače, vám môžu tvarom trochu pripomínať nevydarený fén. Na zadnej strane majú držadlo a ovládanie, na prednej sa potom nachádza sací otvor. Ten je prispôsobený tak, aby sa s ním dalo dostať aj do užších priestorov, a aby sa dalo vysávať všetko a všade. Opäť platí, že pri týchto vysávačoch sa nedá veľmi vymýšľať a ich dizajn je, v podstate, veľmi podobný. Zadná časť má väčšinou jednu farbu, predná je priehľadná v podobnom odtieni.
 • Robotické vysávače – najjednoduchšia kategória, aspoň čo sa dizajnu týka, sú robotické vysávače. Tie majú tvar kolieska a to je, v podstate, všetko. Na ich vrchnej strane sa nachádza ovládanie, na spodnej potom kefy a sacie otvory, alebo senzory, tie ale bežne neuvidíte. Líšia sa od seba, v podstate, len farbou, ktorá môže byť rôzna, počnúc čiernou, šedou a bielou až po rôzne odtiene červenej alebo modrej.

back to menu ↑

Príslušenstvo a funkcie dnešných vysávačov

Podľa parametrov môžete vytriediť niekoľko najlepších vysávačov, ktoré pripadajú do úvahy. Avšak ďalej sa môžu líšiť funkciami, ktoré nemožno vyčísliť. Sem by sme zaradili niektoré užitočné funkcie, technológie alebo vychytávky, ktoré vám uľahčujú život, zvyšujú vaše pracovné pohodlie. A často tiež kvalitu vysávania ako takého. Čo máme na mysli?


back to menu ↑

Finální verdikt

A tým sme sa dostali až na koniec nášho sprievodcu nákupom. Pomohol vám? Vybrali ste si? Veríme, že áno, ale aj tak nebude na škodu si celý nákup prejsť znovu od začiatku a skontrolovať si, či pri zvolenom modeli je všetko tak, ako má byť. Predovšetkým sa musíte rozhodnúť, o aký typ vysávača máte záujem. To urobíte najčastejšie podľa toho, čo od neho očakávate,  a na čo ho chcete použiť. Potom by ste sa mali zoznámiť so špecifikami jednotlivých značiek a postupne si výber zúžiť na určitý počet modelov. Pri tých budú rozhodujúce dobré vlastnosti, predovšetkým vysoká účinnosť vysávania (podľa vašej domácnosti buď kobercov, podláh, alebo oboch), kvalitná filtrácia (najlepšie, ak je súčasťou HEPA filter) a dobrý sací výkon.  Z hľadiska úspor by ste mali hľadieť aj na spotrebu elektrickej energie a pre zachovanie svojho pohodlia aj na hlučnosť. Pretože je dôležitý váš komfort, mali by ste tiež sledovať veľkosť a hmotnosť vysávača, prítomnosť teleskopickej sacej trubice alebo rôznych hlavíc, ktoré vám umožňujú univerzálnejšie použitie. Na záver by ste sa mali pozrieť, aký je spôsob zachytenia nečistôt, aký objem majú vrecká (poprípade nádoby na prach), a aký je dlhý elektrický kábel. Bolo by nepríjemné neustále vysávač vypínať a prepájať, ak by šnúra bola krátka. Až teraz sa môžete zaoberať dizajnovými detailmi, ako je farba, tvar alebo lesk. Potom si ešte nezabudnite skontrolovať cenu vysávača, ktorá by nemala byť podozrivo nízka, ani zbytočne vysoká, a ak ste so všetkým spokojní, môžete si vybraný model kúpiť. Potom vám gratulujeme, nakúpili ste a môžete vysávač začať používať.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Nerobíme si ilúzie, že by ste sa rozhodovali iba na základe dobrých vlastností prístroja. Drvivú väčšinu ľudí totiž ovplyvňuje, hoci to tak sami nechcú, cena. A tá sa u jednotlivých typov líši. Rozdeľme si teda opäť vysávače do jednotlivých kategórií:

 • K Klasické vysávačenajlacnejšie zoženiete v cenách, ktoré neprekročia štyridsať eur. Na druhej strane, kvalita je špekulatívna. Ak chcete naozaj dobrý klasický vysávač, potom by ste si mali pripraviť aspoň sedemdesiat alebo aj sto eur. Skutočne kvalitné modely však začínajú na 190 € a niekedy môžu presiahnuť aj 300 €. Za takú cenu si však zaobstaráte veľmi dobré parametre a efektivitu.
 • Cyklonové vysávače – cenovo sa pohybujú v rovnakých cenových  reláciách, ako klasické vreckové vysávače.
 •  Tyčové vysávače –ak vypustíme najlacnejšie a nekvalitné modely, ktoré sa pohybujú okolo sumy štyridsať eur, začína kvalita niekde medzi sedemdesiatimi až sto eurami. Avšak, ak hľadáte skutočnú kvalitu, skúste sa poobzerať po vysávači s cenou okolo dvesto eur, to bude postačujúce, aby vám to zabezpečilo dobré vlastnosti. Viac pravdepodobne v bežnej domácnosti nevyužijete.
 • Ručné vysávače – pohybujú sa v oveľa menšom rozmedzí cien. Najlacnejšie sa dajú zaobstarať od dvadsať do tridsať eur, ale o ich kvalite nie sme veľmi presvedčení. Skôr odporúčame poobzerať sa po ručnom vysávači, ktorý stojí medzi štyridsiatimi až sedemdesiatimi eurami. To je bežný priemer. Niekedy sa ale stretnete so špičkovými modelmi, ktorých cena môže prekročiť aj stopäťdesiat eur.
 •  Robotické vysávače – najdrahšia kategória vysávačov. Oproti ostatným pri nich začína kvalita až okolo 200 – 220 eur. Čokoľvek pod touto hranicou je až podozrivo lacné. Priemerná kvalita sa pohybuje od 220 do nejakých 400 eur, TOP modely potom od štyristo vyššie. Podľa nás je to však dosť vysoká cena a priemerný robotický vysávač vám do bežnej domácnosti vystačí.

back to menu ↑

Rady a tipy pre účinný upratovanie

Keď už sa nám podarilo vysávač vybrať, mali by sme si tiež povedať, ako ho správne používať, aby bol čo najkvalitnejší, najefektívnejší, a aby jeho živnosť bola čo najdlhšia. Či už použijete tyčový alebo klasický typ, tie najzákladnejšie kroky by ste mali dodržať. Akonáhle spustíte vysávač, mali by ste s ním jazdiť po koberci čo najpomalšie a čo najrovnomernejšie. Zachytí sa tým väčšie množstvo nečistôt, ako keď koberec len tak „prebehnete, aby sa nepovedalo“. Ak náhodou narazíte na odolnejšiu nečistotu, nebojte sa miesto prechádzať aj viackrát, aby sa zabezpečilo odstránenie nečistôt usadených hlbšie v koberci.

Okrem toho by ste mali pri vysávaní otvoriť tiež okná. Prach, ktorý sa prácou zvíri, totiž nenasaje, a po dokončení upratovania by sa znovu usadil. Takže by ste mohli vysávanie znova opakovať. Pri otvorenom okne sa prach zachytí do vzduchových prúdov a veľká časť z neho vyjde spolu so vzduchom z okna von na ulicu. Dobrou zásadou je tiež regulácia sacieho výkonu. Ak sa bude ku kobercu prisávať, potom sa vám bude jednak horšie pracovať, a jednak sa tým ničí motor vysávača. Ten produkuje väčší výkon, než aký sa môže využiť, bude sa prehrievať a môže sa aj spáliť. Väčšina vysávačov má v sebe zabudovanú poistku, ktorá sa zapne, ak dôjde k prisatiu. V takej chvíli je potrebné vysávač vypnúť, nechať chvíľu odpočinúť a znova zapnúť.

Pri upratovaní však nesmiete zabúdať ani na svoje zdravie. Hoci je pravda, že keď vás druhý deň nebolí celý človek, tak ste asi upratovaniu nevenovali toľko úsilia, je dobré si nejakú tú bolesť ušetriť. Zvlášť preto, že ak budete upratovať často, mohli by ste si tým spôsobiť zdravotné problémy. Jednou z možností, ako zdravotným komplikáciám predchádzať, je správna poloha pri vysávaní. Mali by ste byť čo najviac vzpriamení a neohýbať sa zbytočne. To znamená vyberať vysávač podľa svojej výšky a najlepšie s teleskopickou rúrkou. Tá sa vám prispôsobí a je teda väčšia šanca, že nájdete vysávač vašej veľkosti.

back to menu ↑

Ako vysávač udržiavať?

Pre životnosť vysávača je veľmi dôležitá aj jeho správna údržba. Čím viac starostlivosti vysávaču venujete, tým viac vám to oplatí kvalitou a efektivitou svojej práce. Úplným základom je častá výmena prachového filtra (respektíve vrecka). Akonáhle sa naplní, je potrebné ho vymeniť čo najskôr. Inak sa môže stať, že vysávač prestane postupne nečistoty zbierať. Rovnako by ste mali vrecko vymeniť aj v prípade, že budete vysávať veľmi jemný prach, to sa stáva napríklad po vŕtaní do steny. Aj keby filter nebol plný, jemný prach by cez neho mohol pri ďalšom vysávaní začať prechádzať a išiel by späť do miestnosti. Pričom výmena musí byť vždy kus za kus, to znamená použitie stále rovnakého filtra, ktorý odporúča výrobca. Inak by opäť mohlo dôjsť k zníženiu efektivity vysávania

Důležité je také pravidelné čištění. Zejména filtrů před a za motorem. Někdy je stačí vyměnit, někdy se však musí umývat. Pak je nejlepší vzít suchý hadr, pokud s ním půjde nečistota setřít, a alespoň ty největší usazeniny odstranit. Zvýší se tím výkon motoru a eliminuje se tím jeho přehřívání. Podobně byste měli pravidelně kontrolovat hubici nebo kartáč. Nečistoty, které se usadí mezi štětinami, mohou totiž výrazně snižovat sací výkon. Největší problém jsou v tomto případě vlasy nebo třeba zvířecí chlupy. Nakonec to může dojít tak daleko, že nevysajete vůbec nic ani při maximálním výkonu. Proto se snažte o čistotu spotřebiče dbát.

Záverom vám môžeme dať len drobnú radu - čím výkonnejší vysávač máte, tým lepšie. Nesnažte sa s ním ale vysávať povrchy, na ktoré nie je určený. V lepšom prípade to bude neefektívne, v horšom prípade vysávač poškodíte. Vždy si preto najskôr prejdite návod, než začnete vysávať, je to lepšie.

Vysávače
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk