Test krabičkových diét a ketodiét 2023

  • Krabičkové diéty/ketodiéty – účinky, jedálničky, riziká – posúďte sami, či fungujú.
  • Vyberte si na základe spektra produktov, redukčných plánov a účinkov.
  • Zistite, ktoré sú najúčinnejšie.

Proteinové diety bez pozadí

Víťazi testu:

Krabičkové diéty/ketodiéty
KetoDiet Ketofit diéta Express Diet – 5 dňová diéta
badge-silver
badge-gold
badge-bronze
4 redukčné plány 4 redukčné plány 1 redukčný plán
Proteínové nápoje, smoothie, pečivo, polievky, palacinky a omelety, cestoviny, kaše, pudingy, dezerty, tyčinky, sušené mäso, proteínové chipsy, sirupy a nátierky, zmrzliny, doplnky. Proteínové kokteily, omelety, polievky, tyčinky, kaše, pečivo, cestoviny, dezerty, smoothie, doplnky. Proteínové kokteily, polievky, kaše, dezerty, sušienky, chlieb, cestoviny,
Zistiť cenu

Naša recenzia

Zistiť cenu

Naša recenzia

Zistiť cenu

Úvod

V minulosti bolo trendom, ak ľudia (hlavne ženy) mali plnšie tvary a na svojom tele nejaké to kilo navyše. V dnešnej dobe sa toto vnímanie obrátilo o 180 stupňov, každý chce byť štíhly a mať čo najmenšiu konfekčnú veľkosť. Niet preto divu, že veľa ľudí si stráži svoj jedálniček, prípadne si vyhľadáva rôzne formy redukčných diétprogramov na chudnutie. Slovo diéta je pre niekoho životným štýlom, niekto sa toho desí a niekto zas naopak rád experimentuje s rôznymi formami jedálničkov. Ako si nastaviť stravu tak, aby bola jednak zdravá a prospešná pre telo, ale zároveň obsahovala čo najmenej kalórií, to je pre veľa ľudí ťažkým orieškom. Veľa ľudí preto radšej siahne po nejakej redukčnej kúre vo forme rôznych diét, ako sú napríklad krabičkové diéty, nízkosacharidové diéty, jednozložkové diéty, ketodiéty a podobne. Dnešný trh vám dáva toľko možností, že je často ťažké sa zorientovať a udržať si nejaký prehľad, ktoré diéty sú najlepšie. Často je problémom jojo-efekt. To znamená, že síce nejaké kilogramy zhodíme, ale v momente, keď prejdeme na normálnu stravu, sa nám to naberie naspäť. Veľakrát je problém aj to, že sa pri týchto diétach ochudobňuje jedálniček o špecifické makroživiny. Pre telo je to problém, pretože bez nich nedokáže správne fungovať. Preto je potreba akúkoľvek diétu si starostlivo vybrať a pozerať sa hlavne na zloženie.

späť do menu ↑

Test krabičkových diét a ketodiét

Ak už siahame po nejakej diéte je dôležité, aby ste si o nej riadne všetko naštudovali a zvážili, či je to pre vás správna cesta k lepšej kondícii, štíhlej línii a či je pre vaše telo táto diéta prospešná. Zistite si, či je diéta založená na normálnom príjme potravín a či náhodou nie je jednozložková (napríklad vajíčková či melónová diéta a ďalšie).

Druhé zmienené my osobne neodporúčame, pretože už len ak zapojíme selský rozum – človek je tvor všežravý tvor a nemôžeme dlhodobo fungovať ochudobnení o významné zložky potravy. Práve tieto jednozložkové diéty majú za následok jojo efekt. My sme vám v tomto článku pripravili miesto toho prehľad a charakteristiku dobrých a kvalitných krabičkových diét a ketodiét. Zistíte, o čo sa presne jedná, ako fungujú a na základe toho sa môžete rozhodnúť, ktorý z nich vyskúšať. V závere nájdete aj rady a tipy, ako naštartovať metabolizmus čo si v jedálničku strážiť. Tak poďme na to.

Najlepšie krabičkové diéty a ketodiéty

PoradieNáhľadNázovHodnotenieRedukčné plányProduktyCena
1. Ketofit diéta
Soft, Optimal, Maxi, Maxi Plus Proteínové kokteily, omelety, polievky, tyčinky, kaše, pečivo, cestoviny, dezerty, smoothie, doplnky. Zistiť cenu

Naša recenzia

2. KetoDiet
KetoDiet, Basic, Medium, Intense Proteínové nápoje, smoothie, pečivo, polievky, palacinky a omelety, cestoviny, kaše, pudingy, dezerty, tyčinky, sušené mäso, proteínové chipsy, sirupy a nátierky, zmrzliny, doplnky. Zistiť cenu

Naša recenzia

3. 5 dňová Express proteínová diéta
5denní Express Proteínové kokteily, polievky, kaše, dezerty, sušienky, chlieb, cestoviny. Zistiť cenu
4. KetoMix diéta
Ľahká, stredníá vyššia a veľmi vysoká nadváha Proteínové kokteily, polievky, tyčinky, omelety, palacinky, pečivo, kaše, chipsy, cestoviny, omáčky, dezerty, nápoje, sušené mäso, doplnky. Zistiť cenu
5. MyKeto diéta
Soft, Medium, Maxi Proteínové kaše, kokteily, polievky, hlavné jedlá, omelety, palacinky, dezerty, doplnky, sušené mäso. Zistiť cenu

späť do menu ↑

Recenzia KetoFit

KetoFit Ketodiéta je produktom českých odborníkov, primárne pre vrcholových športovcov, samozrejme dnes je dostupná každému. V prípade Ketofit sa jedná o jednu z diét, ktorá je špeciálne vyvinutá aj pre ženské telo. Ponúka široký sortiment jedál, balíčkov a produktov. Sympatické nám príde, že uvádza, že berú celkový ohľad na funkciu ženského tela. Diéta by mala byť prospešná pre zdravie a krásu. Uvádza sa, že pri tejto diéte žena nehladovie, súčasťou tejto ketodiéty sú teplé jedlá a nie je podmienkou športovať, funguje totiž aj bez športu (hoci je potrebné povedať, že šport a zdravý pohyb výsledky diéty zvýraznia).

 Zistiť cenu

Prečo je táto diéta stvorená pre ženy? Ženské telo má iné požiadavky a na rozdiel od mužov, ktorí vďaka testosterónu chudnú pri diéte jednoduchšie z tukového tkaniva a svaly majú chránené. Ženy pri nevhodnej strave alebo hladovení strácajú svalovinu a budujú tukové tkanivo. U žien tak isto nezaberá šport na redukciu váhy, tak ako u mužov. Nikto netvrdí, že ketodiéta je nevhodná pre mužov, naopak, je však prispôsobená aj ženám a je im šitá na mieru. V strave Ketofit nájdete aj potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky, vlákninu, mastné kyseliny a biologicky aktívne bielkoviny. Po stránke zloženia ju tým pádom považujeme za solídnu.

Za nevýhodu považujeme, nie úplnú ideálnu prezentáciu produktu; niektoré tvrdenia uvedené na stránkach výrobcu sú nejasné a chaotické. Čo sa týka užívateľských recenzií, môžeme podľa nás povedať, že ketodiéta naozaj funguje, prinesie redukciu váhy a dokáže telo naštartovať, to je dôležité. Na druhej strane nemusí každému chutiť, niektoré jedlá sú pripravené z prášku, príde nám, že chuťová stránka tu zaostáva za tou praktickou. Záverom by sme ešte chceli zopakovať to, čo sme už raz povedali – – neodporúčame držať takúto diétu dlhodobo. Po 3 až 4 týždňoch (behom tejto doby sa metabolizmus naštartuje, zhodíte časť váhy a zároveň bude vaše telo lepšie fungovať, takže aj po prechode na normálnu stravu môžete ešte chvíľu chudnúť) by ste mali postupne prechádzať na normálnu stravu. Samozrejme, aby bol efekt zachovaný, mali by ste zvážiť porciu alebo celkovú úpravu jedálničku, samozrejme už nie v rámci diétu.

Čo ponúka KetoFit:

  • Proteínové kokteily
  • Omelety
  • Polievky
  • Proteínové tyčinky
  • Kaše
  • Pečivo a cestoviny
  • Dezerty
  • Smoothie
  • Doplnky k jedlám (omáčky, džem apod.)

späť do menu ↑

Recenzia Ketodiéty

Proteínové jedlá Ketodiéty majú znížený obsah cukrov a zároveň zvýšený obsah bielkovín. Vďaka tomu v tele dochádza k zmene metabolizmu a k úplnému prirodzenému spaľovaniu uložených tukov, preto sú výsledky viditeľné veľmi rýchlo. Optimálny príjem bielkovín taktiež zaistí, aby ste nestrácali na svalovej hmote a schudli skutočne len to, čo schudnúť chcete – nadbytočné tuky. Ak budete dodržovať pravidlá Ketodiéty, ktorými sú jesť pravidelne 5 krát denne, kombinovať jedlá KetoDiet s bežnými jedlami bohatými na bielkoviny, zeleninou vybranými druhmi ovocia a zdravými tukmi, budete odmenení kýženým úbytkom váhy bez hladovenia a bez nervozity, navyše tým doprajete telu všetko, čo potrebuje. Proteínová diéta Ketodiéty sa skladá z 3 krokov, vďaka ktorým máte nielen efektívne schudnutie, ale hmotnosť si navyše aj dlhodobo udržíte.

Zistiť cenu

  • Prvý krok sa nazýva „rýchle chudnutie“ a jeho súčasťou je jedenie 5tich KetoDiet jedál denne, doplnené o odporúčanú zeleninu a zdravé tuky. Tým chytro naštartujete svoje chudnutie a učíte sa jesť pravidelne. Všetko je samozrejme podmienené správny pitným režimom, v tomto prípade je nutné piť najmenej 2-3 litre tekutín za deň.
  • Druhý krok sa nazýva „stabilizácia hmotnosti“ a je zložená z nasledujúcich činností. Každý deň jete 4 KetoDiet jedlá a 1 bežné na bielkoviny bohaté jedlo, všetko môžete de facto doplniť akoukoľvek zeleninou, vybranými druhmi ovocia a zdraviu prospešnými tukmi. Zároveň sa učíte zdravé návyky ako napríklad dodržiavanie pitného režimu a zdravého pohybu.
  • Tretí a finálny krok sa nazýva „návrat k racionálnemu jedálničku“. V ňom jete už len 2 KetoDiet jedlá denne, zvyšok stravy už tvoria 3 bežné jedlá bohaté na bielkoviny, ku ktorým si doprajete svoju obľúbenú zeleninu a eště viac druhov ovocia. Samozrejme nezabúdate na dôležité zdravé tuky a pitný režim. Do a detailov v ňom pilujete návyky svojho zdravého životného štýlu a aktívne športujete.

Čo ponúka Ketodiéta:

  • Proteínové nápoje
  • Polievky a kaše
  • Proteínové tyčinky
  • Sirupy a nátierky
  • Smoothie
  • Palacinky a omelety
  • Pudingy
  • Sušené mäso
  • Zmrzliny a dezerty
  • Pečivo a cestoviny
  • Doplnky (napr.. proteínové chipsy)

späť do menu ↑

Ďalšie krabičkové diéty/ketodiéty

Niektoré ďalšie diéty, ktoré sa v našom teste neumiestnili tak vysoko, by sme chceli spomenúť aspoň heslovite a v rýchlosti.

späť do menu ↑

Čo by ste mali vedieť o krabičkových diétach?

Krabičkové diéty sú charakteristické tým, že si jednoducho zaplatíte za krabičky a firma vám pošle 5 jedál na celý deň. Výhodou je, že nemusíte doma vymýšľať, čo uvaríte, ísť nakúpiť, navariť a prípadne ešte zabaliť do práce. Je to dobré riešenie pre ľudí, ktorí chodia do práce na 8-12 hodín a nemajú čas, ktorý by príprave jedla venovali. Firma s krabičkovými diétami za vás všetko vyrieši. Je to výhoda aj preto, že ak chcete schudnúť, je nutné pri príprave jedla premýšľať o zložení a počítať množstvá makroživín a kalórie. Krabičková diéta je v tomto prípade určite lepším variantom, ako jesť cez deň bagety z automatu, prípadne nejesť vôbec. Nevýhodou býva samozrejme niekedy ich cena a taktiež to, že vám nemusí chutiť to, čo ste dostali a potom nemáte príliš veľa alternatív.

Pred pár rokmi boli tieto krabičkové diéty veľkým hitom a nie jedna firma sa týmito produktami zaoberala. Dnes už tento „boom“ trochu upadol. Ak si vyhľadáte nejakú formu krabičkovej diéty, zistíte, že cena nie je práve nízka. V priemere to vychádza tak na 10-15 eur na deň, ak započítate dopravu (a ak nie ste sám, tak aj ostatní členovia rodiny niečo jesť musia) vyjde vás táto krabičková diéta na 200-400 eur na jeden mesiac. Samozrejme môžete si tieto krabičky aj vyzdvihnúť priamo vo firme, to je možné väčšinou vo veľkých mestách, tým ušetríte. Ďalšiu vec, ktorú musíme zmieniť – nie každá krabičková diéta je dobrá. Najväčšími neduhmi zvykne byť to, že jedlá nie sú nutrične vyvážené, obsahujú veľa solí a konzervantov alebo majú nízku energetickú hodnotu a neobsahujú dostatočné množstvo čerstvej zeleniny a ovocia. Odporúčame, aby ste kupovali krabičkové diéty pripravené odborníkmi, u tých totiž tieto nedostatky až tak nehrozia.

Čo všetko by mala zaistiť dobrá krabičková diéta?

  • Jedlo na celý deň, rozdelené na raňajky, desiata, obed, olovrant a večera.
  • Nutrične vyvážené jedlá, ktoré klienta zasýtia.
  • Dostatočnú energetickú hodnotu.
  • Odborník by mal zhodnotiť potreby klienta a nastaviť jedálniček na mieru.
  • Doručenie jedla priamo ku klientovi.
  • Firma klienta priebežne kontroluje a zaujíma sa o jeho výsledok.

Ketodiéty

Cieľom ketodiéty je prinútiť vaše telo používať iný druh paliva. Pri bežnej strave je zdrojom energie pre naše telo cukor – glukóza. Namiesto spoliehania sa na cukor (glukózu), ktorý pochádza zo sacharidov (ako sú napríklad obilniny, strukoviny, zelenina a ovocie), sa ketostrava spolieha na ketóny, ktoré sú produkované pečeňou zo skladovaného tuku. Spaľovanie tukov sa javí ako ideálny spôsob chudnutia, ale produkcia ketolátok pečeňou je pre telo zložité. Telo sa totiž musí zbaviť sacharidov na menej ako 20 až 50 gramov sacharidov denne (keď si uvedomíme, že napríklad jeden banán má asi 20-27 gramov sacharidov, tak je to fakt málo). Proces tvorby ketónov trvá normálne niekoľko dní a preto ketodiéty sú založené na konzumácii nadmerného množstva bielkovín a extrémne malého množstva sacharidov, aby priviedli telo do ketózy. Tomu obvykle odpovedá aj strava, ktorú vám výrobcovia ketodiét poskytnú. Aj tu je dôležitý starostlivý výber (produkty by mali pripravovať odborníci), pretože pri ketóze hrozia nasledujúce riziká:

  • Nedostatok živín – ak nejete širokú škálu zeleniny, ovocia a obilnín, môže hroziť nedostatok mikroživín (vrátane Se, Mg, P, vitamínov B a C)
  • Pečeňové problémy – keďže vaše telo musí spracovávať nezvyčajne veľké množstvo tukov.
  • Obličkové problémy – obličky sú výrazne zapojené do metabolizmu bielkovín a tým pádom, ketodiéta (proteínová diéta) môže zaťažiť obličky.
  • Nedostatok vlákniny – vláknina je veľmi dôležitou súčasťou stravy, ktorá pomáha formovať stolicu, čistiť tráviaci trakt a vyživuje našu črevnú mikroflóru. Zdrojom vlákniny sú predovšetkým ovocie, zelenina, obilniny a strukoviny, ktoré sa u ketodiéty vynechávajú.
  • Podráždenosť a poruchy myslenia – ak sa zmení jedálniček a obmedzia cukry a sacharidy, môže to viesť ku krátkodobým poruchám sústredenia a podráždenosti.

Z toho dôvodu je dôležité jednak vybrať ketodiétu naozaj starostlivo a o o zložení sa predom informovať, jednak nedržať ju dlhodobo (maximálne tri týždne až mesiac, než pomaly prejdete k normálnemu režimu). Živiny, ktoré by vám mohli chýbať v dôsledku obmedzeného jedálnička, je taktiež potrebné doplniť vo forme doplnkov stravy, pretože nedostatok niektorých minerálov či vitamínov by mohlo mať nepríjemné následky. (Zdroj: Clinical Cardiology; Ketogenic Diet; Harvard Medical School)

Paleo diéta

Paleo, alebo paleolitická diéta, dostala názov podľa staršej doby kamennej (paleolitu), a to z toho dôvodu, že pri tomto spôsobe stravovania sa konzumujú potraviny podľa jedálnička človeka z tejto doby. V súčasnosti sa už nejedná ani tak o diétu, ale skôr o spôsob stravovania. Ľudia, ktorí sa stravujú podľa tejto diéty, to berú ako životný štýl. Paleo diéta vychádza z myšlienky, že tráviaci trakt ľudí sa nestihol prispôsobiť modernej strave a potravinám, ktoré priniesla neolitická revolúcia a práve to vedie k zdravotným problémom. Práve z toho dôvodu vylučuje aj tieto potraviny, medzi ktoré patrí napríklad obilniny, strukoviny, pečivo, továrensky spracované potraviny, mlieko, mliečne výrobky, cukor, soľ, alkohol a káva. Čo tým pádom paleo diéta dovoľuje? Predovšetkým mäso, ryby, ovocie, zeleniny, hríby, vajíčka, oriešky a rôzne rastlinné a živočíšne tuky. Pravdou však je, že v niektorých prípadoch to ľudia berú flexibilnejšie.

Aký to má vplyv na telo a ako sa pozerať na paleo diétu zo zdravotného hľadiska? Ako sme už spomínali, zástancovia tejto stravy veria, že paleo diéta predchádza tráviacim problémom. Často sa argumentuje tým, že ľudia s týmto životným štýlom majú menej problémov s kardiovaskulárnymi a tráviacimi problémami z dôvodu vylúčenia cukru, solí a rôznych chemicky upravovaných potravín. V skutočnosti niektoré štúdie tvrdia, že paleolitická diéta má pozitívny vplyv na zdravie, ale nebolo to jednoznačne potvrdené. Navyše si musíme uvedomiť jednu vec – ak nebude telo prijímať niektoré potravy a vylúčime ich z jedálničku dlhodobo, jedna sa ochudobníme o niektoré vitamíny a minerály (v tomto prípade predovšetkým Ca), dôjde k deficitu a to vždy vedie k zdravotným problémom. Nehľadiac na to, že je jednoduché si týmto spôsobom vypestovať intoleranciu na niektoré druhy potravín. Ak sa pre paleo diétu rozhodnete, nemusí to byť automaticky zlý nápad, ale snažte sa ju držať len krátkodobo, neberte ju za stály životný štýl. (Zdroj: Harvard School of Public Health)

späť do menu ↑

Finálny verdikt

Diéta, či už akákoľvek, by pre vás nemala byť mučením. Nevyplatí sa vám držať drastické diéty a chudnúť tým, že prakticky vypustíte jedlo a necháte telo hladovieť, alebo naopak, že sa úplne zbavíte niektorej zložky. To by bola chyba. Diéta musí byť vyvážená, musí vám aj cez menší energetický príjem zaistiť dostatok dôležitých živín (v rozumnom množstve a pestrom spektre). Zároveň aj vy sami by ste mali jej účinok podporiť. Diéta sama o sebe k schudnutiu väčšinou nestačí, ale ak jej pomôžete správnym pravidelným cvičením, pohybom, zdravým spánkom či tabletkami na chudnutie (na ktoré sme sa zamerali v našom teste tabliet na chudnutie 2023), bude efekt podstatne väčší. Samozrejme, je dôležité taktiež vedieť, ako dlho diétu držať. Ak by ste prekročili určitú odporúčanú dobu, riskovali by ste zdravotné komplikácie (plynúce napríklad z nedostatku vlákniny či sacharidov). Po určitej dobe (maximálne niekoľko týždňov) by ste sa pomaly a postupne mali vracať k normálnej strave. Dobré je po diéte sa ohliadnuť späť a zamyslieť sa nad tým, čo ste jedli predtým. Ak to boli bagety, vyprážané jedlá, veľké porcie údenín či sladkostí, určite neuškodí prebrať s poradcom alebo odborníkom vhodný jedálniček, ktorý bude zdravší a pestrejší, s dostatkom vlákniny, proteínov a minerálov.

späť do menu ↑

Ako si nastaviť jedálniček na zdravú redukciu?

Okrem recenzií jednotlivých diét vám chceme dať aj pár tipov, ako naštartovať metabolizmus a čo si v jedálničku strážiť. Na to, aby ste schudli, nemusíte držať drastické diéty, stačí dávať pozor na svoju stravu a pohyb. V úvode si preto povieme, ako by ste na tom mali byť s energetickým príjmom. Existuje niekoľko výrazov, ktoré sa pri nastavovaní energetického príjmu používajú, tak si to poďme prejsť.

  • Bazálny metabolizmus: Bazálny metabolizmus určuje, koľko kalórií naše telo spáli v kľude na zabezpečenie správneho chodu základných životných funkcií. Inými slovami, je to množstvo kalórií, ktoré naše telo spáli, aj keby sme celý deň nevydali žiadnu aktivitu. Presne toľko musíme za deň prijať, aby naše telo malo vôbec z čoho fungovať. Existujú rôzne kalkulačky, pomocou ktorých si vypočítate váš bazálny metabolizmus, ale neodporúčame sa na to príliš spoliehať. Najlepšie vám bazálny metabolizmus zmerajú rôzne špeciálne váhy, napríklad na základe bioimpedancie.
  • Energetický výdaj: Energetický výdaj je celkový výdaj energie za 24 hodin, do ktorého započítavame bazálny metabolizmus, fyzickú aktivitu (daná energiou potrebnou na vykonanie každodennej činnosti – chôdza, práca, varenie, cvičenie a ďalšie) a výdaj energie spracovaním potravy (jej trávenie, vstrebávanie, transport, uloženie a vylúčenie; tvorí najmenšiu zložku).
  • Energetický príjem: Predstavuje množstvo energie (kcal/kJ), ktoré prijmeme potravou vo forme makroživín – sacharidy, bielkoviny a tuky.

Prečo pri výpočte bazálneho metabolizmus kalkulačka nestačí?

Musíme si uvedomiť, na to ako rýchlo spaľujeme vplývajú rôzne faktory. Kalkulačka väčšinou pracuje s vašou hmotnosťou, výškou, vekom a pohlavím. Musíme si však uvedomiť, že rolu hrá aj rozloženie tuku a svaloviny, koľko vody máme v tele alebo ako nám funguje lymfatický systém. Určite nám dáte za pravdu, že 60kg žena s vypracovaným telom a s minimom tuku bude spaľovať inak ako 60kg žena v rovnakom veku, s rovnakou výškou, ale v sedavom zamestnaní a s tým, že väčšiu časť tela jej tvorí tuk.

Čo sa môže stať, ak budeme prijímať menej kalórií ako je náš bazálny metabolizmus?

Na to, aby naše telo správne fungovalo potrebujeme energiu. Prijímame ju vo forme jedla, respektíve vo forme živín, ktoré sú obsiahnuté v prijatom jedle. Túto hodnotu energie nájdeme väčšinou na obaloch potravín vo forme kilokalorií (kcal) alebo kilojoulov (kJ). Prevod medzi nimi je nasledujúci:

1 kcal = 4,188 kJ

Je dôležité, aby sme denne prijímali viac energie, ako je náš bazálny metabolizmus. Pri redukcii sa potom snažíme, aby sme boli v kalorickom deficite, čiže aby sme mali menší príjem energie a väčší výdaj (ale nikdy sa nesnažme ísť pod náš „bazál“). Je to hlavne dôležité z hľadiska zdravia. Pokiaľ naše telo nemá z čoho čerpať energiu, nemá z čoho fungovať a negatívne sa to odrazí na našom zdraví. To znamená, že telo si vezme energiu na kľúčové procesy (funkcia mozgu, srdca či tráviacej sústavy), ale na niektoré ďalšie dôležité funkcie už nám energia neostane. Veľakrát potom trpí hormonálna a nervová sústava, čo potom môže znamenať u žien nepravidelný cyklus, u mužov rozhodenie hormónov ale aj podráždenosť a podobné nežiaduce veci.

späť do menu ↑

Ako si nastaviť jedálniček?

Základnom všetkého je správny a dostatočný pitný režim. Bez toho to nejde. Na internete rôzne nájdeme, že by sme mali vypiť 2 – 2,5 l vody a podobne. Niektorí majú názor, že máme piť až keď sme smädný. Podľa nášho názoru vodu potrebuje každá bunka nášho tela. Napríklad náš mozog sa skladá z 75 a viac percent vody, oči až 90 % a viac. Musíme si aj uvedomiť, že nejakú vodu strácame dýchaním, potením, vylučovaním a pod. Preto si myslíme, že piť je dôležité a teraz koľko? Každé telo, podľa toho „jak je veľké“ potrebuje určitú hodnotu vody. Preto vám prezradíme ideálnu rovnicu. Vezmite si svoju váhu a vynásobte to 0,04 a to je počet litrov, koľko by sme mali vypiť (4 dcl na 10 kg váhy). Odporúča sa väčšiu časť tohto množstvo prijať do obeda, pretože v tejto dobe najviac fungujú obličky, telo sa najlepšie hydratuje a čistí a najlepšie funguje aj lymfatický systém. (Zdroj: Aktin.cz)

Druhá vec je dostatočné množstvo vlákniny. Vláknina čistí náš tráviaci trakt, pomáha formovať stolicu ale je to aj potravou pre náš črevný mikrobiom. Vláknina tak isto znižuje glykemický index potravín, čo je pozitívne aj pre diabetikov, ale dodáva nám aj pocit sýtosti. Tým, že čistí náš tráviaci trakt, zabraňuje tomu, aby sa nám na klkoch tenkého čreva usadzovali zbytky potravy a tým pádom je naše trávenie jednoduchšie a rýchlejšie, ale aj vstrebávanie je také, ako má byť. Vlákniny by sme mali prijať 25–35 g denne.

Ďalšou vecou sú bielkoviny, ktoré predstavujú základnú stavebnú zložku v našom tele. Jednoducho povedané, z bielkovín, respektíve z aminokyselín, nám telo stavia potrebné látky, enzýmy, hormóny ale aj bunky a svaly. . Bielkoviny patria medzi makroživiny, čiže ich prijímame v množstve niekoľkých gramov. Tak isto ako vláknina, aj bielkoviny nám dodávajú pocit sýtosti a znižujú glykemický index potravín, takže sa nám dôsledkom jedla nevychyľuje hladina cukru v krvi tak radikálne. Je to pozitívne preto, lebo ak dôjde k náhlemu výkyvu hladiny cukru v krvi, má to tendenciu klesnúť aj pod normálnu hladinu cukru v krvi a to môže viesť k pocitu hladu. Bielkoviny by sme mali prijímať ako živočíšne (mäso, vajíčka a mliečne výrobky), tak aj rastlinné ((strukoviny a výrobky zo strukovín).

My Slováci máme tendenciu prijímať viac živočíšnych bielkovín, lenže musíme si uvedomiť, že mäso je hrozne náročné na trávenie a pokiaľ telo nečistíme pravidelne, napríklad vlákninou, môže to viesť k rôznym tráviacim ťažkostiam. V redukcii je úplne ideálne zaradiť aj rastlinné zdroje bielkovín, pretože sú jednoduchšie na trávenie, nevzniká z nich žiadny odpad a obsahujú vlákninu. Tu sa množstvo veľmi líši na základe pohlavia ale aj aktivity. Koľko by sme mali teda prijať? U žien sa stanovuje množstvo 0,8–1,5 g/kg váhy, pokiaľ je žena športovec, tak 1,5–2 g/kg váhy. U mužov je to trošku vyššia hodnota a tak sa pohybujeme okolo 1,2–2 g/kg váhy, pokiaľ muž športuje tak určite držať sa okolo 2 g/kg, neodporúčame prekračovať príliš hranicu 3 g/kg váhy, aby to pre telo bolo zdraviu prospešné a nie zaťažujúce pre trávenie. Je to ale samozrejme individuálne, pokiaľ športovec má zostavený pevný nutričný plán od odborníka a chystá sa na nejaké závody, tak veľakrát sa prekračuje hodnota 3 g/kg.

Poslednou vecou sú tuky a sacharidy. Čo sa týka týchto dvoch makroživín, dáme vám jednoduchú radu. Snažte sa jesť a uprednostňovať zdravé tuky (avokádo, orechy, semienka) v normálnom množstve a čo sa týka sacharidov, sme na tom rovnako. Vynechávajte jednoduché cukry, ktoré sú v bielom pečive a sladkostiach a uprednostňujte komplexné sacharidy, ktoré nájdeme v celozrnnom pečive a prílohách. Čo máme naopak vynechať v jedálničku, tak to sú určite pochutiny ako sú čipsy a sladkosti, tak isto aj alkohol, biely cukor a pozor aj na kalorické nápoje (sladké nápoje, ale aj kapučíno, caffe latte a podobne). Nemali by sme to preháňať ani s bravčovým mäsom, tučnými jedlami alebo mäsovými výrobkami, odporúčame mäso skôr kuracie, morčacie, králičie a ryby tak 3-4 krát týždenne. Z príloh odporúčame skôr hnedú ryžu alebo basmati, kuskus, bulgur, pohanku, cícer, strukoviny a zeleninu. Pokiaľ sa budete riadiť týmito krokmi a budete v energetickom deficite, je to dobrá cesta k úžasným a rýchlym výsledkom. (Zdroj: iDnes.cz)

späť do menu ↑

Ako naštartovať metabolizmus

Tu máme zopár tipov, čo nám pomáha naštartovať metabolizmus:

  • Správny pitný režim
  • Dostatok pohybu
  • Dostatok spánku
  • Vyvážená strava
  • Nestresovať sa

Samozrejme existujú aj rôzne spaľovače a prípravky na podporu trávenia a metabolizmu. O tom si ale môžete prečítať v našom článku (odkaz na spalovače).

Týmto sa pomaly dostávame ku koncu a mali by sme mať zvládnutú tému diét a redukcií. Dúfame, že sme vám podali dostatočný prehľad o rôznych typoch diét a na akom princípe fungujú. Kým si vyberiete správnu diétu pre vás zvážte si, či dokážete fungovať na danom princípe, zohľadnite aj svoj zdravotný stav a či náhodou vám nemôže diéta uškodiť. Neodporúčame s diétami nijak zvlášť preháňať a pokiaľ sa vám podarí úspešne schudnúť a rozhodnete sa prejsť na bežnú stravu, skúste dodržať tých pár krokov, ktoré sme vám zhrnuli, aby ste predišli jojo efektu. Veríme, že sa vám tento článok páčil a prajeme vám krásnu cestu za vašou vysnívanou postavou.