Test fénov na vlasy

Ako vybrať sušič na vlasy 2018

TOP fény roku 2018

Domáce sušičena vlasy do 50 eur Domáce sušiče na vlasy od 50 eur Cestovné sušiče na vlasy Profesionálne sušiče na vlasy
Remington D5220 Valera Metal Master 584.01 Philips BHD006/00 Babyliss 6000 E
Účinnosť sušenia a starostlivosť o vlasy
95 %
Rozsah teplôt
94 %
Príslušenstvo
92 %
Cena/kvalita
94 %
Účinnosť sušenia a starostlivosť o vlasy
98 %
Rozsah teplôt
94 %
Príslušenstvo
94 %
Cena/kvalita
95 %
Účinnosť sušenia a starostlivosť o vlasy
85 %
Rozsah teplôt
85 %
Príslušenstvo
80 %
Cena/kvalita
93 %
Účinnosť sušenia a starostlivosť o vlasy
99 %
Rozsah teplôt
96 %
Príslušenstvo
98 %
Cena/kvalita
96 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie fény -sušiče vlasov roku 2018

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Upravené vlasy patria k najdôležitejším súčastiam nášho vzhľadu, keď chceme na iných urobiť dobrý dojem. Najzákladnejším elektrickým spotrebičom, ktorý nám k nim dopomôže, je sušič na vlasy, ľudovo nazývaný aj fén. Tento prístroj už dávno neslúži len na rýchle vysušenie vlasov po ich umytí. Moderné modely vám pomocou rôznych nadstavcov dokážu vytvarovať rôzne účesy, vrátane  uhladených vĺn s celkovým veľkým objemom.

Sušič vlasov je vlastne malý elektrický spotrebič fungujúci na princípe malého ventilátoru. Nasaje do seba vzduch z okolia a z opačného konca  po jeho ohriatí vyfúkne tento nasatý vzduch von. Ohrievajú ho elektrické odporové drôty a poháňaný je elektromotorom doplneným o malú vrtuľku.  Prvý prototyp sušiča bol pomerne veľký a nemotorný. Vynašiel ho Alexander F. Godefroyer v roku 1890 a už v roku 1921 vyrobili jeho menšie náprotivky. Odvtedy si prešiel neuveriteľným vývojom až k dnešným ľahkým prístrojom nabitým mnohými možnosťami úpravy vlasov.

sušiče - používanieV minulosti stačilo sledovať len príkon motora, cenu, prípadne dizajn a na výber bolo naozaj len pár modelov sušičov vlasov. To dnes už zďaleka neplatí. Okrem už spomenutých parametrov a pribaleného príslušenstva si dnes musíte dávať pozor aj na možnosti nastavenia teplôt a rýchlostí, funkčné vybavenie, ale aj hmotnosť či úchop, aby sa vám so sušičom dobre pracovalo. Výber je naozaj široký a kvalitou sa jednotlivé prístroje výrazne líšia práve v týchto, na prvý pohľad, maličkostiach.V obchodoch nájdete veľké množstvo modelov rôznych značiek. Od najzákladnejších druhov, ktoré majú menej výkonný motor a menej možností nastavenia teplôt a rýchlosti s minimálnym príslušenstvom a funkčným vybavením až po profesionálne modely s množstvom nastavení, funkcií a bohatým príslušenstvom,  v ktorých  obsluhe sa však môžete zo začiatku vyznať ťažšie. Dokonca existujú aj cestovné modely. Aby ste sa v tom vedeli lepšie vyznať a nájsť naozaj ten najlepší sušič vlasov pre vás, tak vám prinášame náš test sušičov na vlasy 2018 s ponukou rebríčkov najlepších modelov na trhu a s nákupným poradcom. V ňom vám poradíme, ako a podľa čoho si vybrať ten správny model, aby ste predišli pridlhému sušeniu, a tým strate času a hlavne  poškodeniu vlasov či ich spáleniu alebo, nedajbože, vypadnutiu. S našimi radami nájdete ten najvhodnejší prístroj na získanie vami vysnívaného účesu. Prejdeme si všetky dôležité parametre a podrobnosti.

back to menu ↑

Delenie sušičov na vlasy

Sušiče na vlasy sa delia podľa účelu použitia, pričom rozlišujeme  v zásade tri druhy sušičov:

 • profesionálne – sú určené hlavne do kaderníctiev a salónov krásy, avšak svoje miesto si nájdu aj v domácnostiach náročných zákazníkov. Sú vybavené veľkým množstvom príslušenstva a funkcií a disponujú množstvom nastavení teplôt a rýchlosti. Ich príkon neklesá pod 2 000 W. Najčastejšie sa jeho hodnota pohybuje medzi 2200 – 2400 wattmi. Hmotnosť mávajú o niečo vyššiu ako domáce sušiče a väčšinou majú aj dlhší prívodný kábel. Cenovo sa pochopiteľne hýbu takisto vyššie než tie domáce. Niektoré z nich prekračujú aj cenu 120 eur.
 • domáce –sú určené čisto na domáce použitie. Ich príkon sapríliš nelíši od príkonu profesionálnych modelov, pohybuje sa od 1700 do 2400 W. Väčšinou však  majú len 2 nastavenia rýchlosti, 3 nastavenia teploty a menej nadstavcov na úpravu účesu. Ich cena býva o pár desiatok eur nižšia ako pri profesionálnych.
 • cestovné – sú určené na občasné použitie na cestách. Majú nízku hmotnosť, často sklopnú rukoväť, ale menej funkcií a nižší príkon. Dostať ich kúpiť pomerne lacno a dalo by sa povedať, že sú presným opakom profesionálnych sušičov na vlasy.

sušiče - typy

back to menu ↑

Test domácich fénov na vlasy

Domáce sušiče predstavujú zlatú strednú cestu  na trhu. Väčšina výrobcov im dala silný motor a prijateľnú cenu docielila nižším počtom prídavných funkcií a nadstavcov.Obmedzenie možno cítiť iba v menšom počte možností nastavenia teploty a rýchlosti.

Najlepšie domáce sušiče na vlasy do 50 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Počet rýchlostí/teplôt Cena
1. Remington D5220 2400 W 2/3 Zistiť cenu
2. Rowenta Powerline CV5090F0 2300 W 2/3 Zistiť cenu
3. Philips DryCare Advanced HP8232/00 2200 W 2/3 Zistiť cenu
4. Rowenta CV4750 2200 W 2/3 Zistiť cenu
5. Remington AC8002 2200 W 2/3 Zistiť cenu

Najlepšie domáce sušiče na vlasy od 50 eur

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Počet rýchlostí/teplôt Cena
1. Valera Metal Master 584.01 2000 W 2/3 Zistiť cenu
2. Rowenta Premium Care Silence AC Ionic CV7920F0 2300 W 2/3 Zistiť cenu
3. Babyliss PRO 6160 2000 W 2/3 Zistiť cenu
4. Braun HD785 2000 W 2/4 Zistiť cenu
5. VALERA SXJ7500RC 2000 W 2/3 Zistiť cenu

Domáce sušiče a ich charakteristika

Domáce sušiče tvoria zlatú strednú cestu medzi kvalitou a cenou. Mierne zaostávajú za profesionálnymi modelmi, o ktorých si povieme neskôr, ale pre  bežných užívateľov  sú ideálne. Príkon motora môže byť pri domácich sušičoch aj o niečo nižší než pri profesionálnych, ale kvalitné modely sa  im príkonom vyrovnajú. Počet nastavení rýchlosti a teplôt však výrazne zaostáva. Ich počet sa pohybuje od 2 do 4. Takisto v domácich modeloch nájdete menej zabudovaných funkcií a príslušenstvo k nim nenájdete pribalené až v takom množstve, prípadne žiadne. Svoju základnú funkciu šetrne a rýchlo vysušiť mokré vlasy však spĺňajú perfektne a ich kúpa sa rozhodne oplatí.

Výhody:

 • Väčšinou vysoký výkon motora
 • Veľmi dobrý pomer ceny a kvality

Nevýhody:

 • Veľký výber rôznorodej kvality
 • Chudobnejší výber nastavení teplôt a rýchlostí
 • Menej príslušenstva


back to menu ↑

Test cestovných fénov na vlasy

Cestovné modely sušičov vám poskytnú komfort rýchlo suchých vlasov na cestách. Vďaka kompaktným rozmerom nezaberajú veľa miesta a majú duálne nastavenie pre svetové siete. Nečakajte však od nich zázraky pri špeciálnej úprave účesu.

Najlepšie cestovné sušiče na vlasy

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Počet rýchlostí/teplôt Cena
1. Philips BHD006/00 1600 W 2/2 Zistiť cenu
2. Remington D2400 1400 W 2/2 Zistiť cenu
3. Babyliss 5250E 1200 W 2/2 Zistiť cenu
4. ETA Rosalia 0320 1200 W 2/2 Zistiť cenu

Cestovné sušiče na vlasy a ich charakteristika

Ak ste často na cestách, či už pracovných alebo súkromných, určite využijete cestovný sušič vlasov. Ide o malý, kompaktný, skladný prístroj s pomerne nízkou hmotnosťou, ktorý nezaberie veľa miesta v batožine. Mnohé modely majú dokonca sklápaciu rukoväť. Cestovné sušiče sa dajú napojiť aj na napätie 120 V, ale aj 220 – 240 V. Dajú sa kúpiť už za 20 – 30 eur, ale majú menej výkonný motor a často len dve nastavenia teploty a rýchlosti.

Výhody:

 • Kompaktný a ľahko prenosný prístroj
 • Nízka hmotnosť a cena
 • Možnosť napojenia na rozličné elektrické rozhranie

Nevýhody:

 • Nižší výkon
 • Chudobnejší výber nastavenia teplôt a rýchlostí
 • Nemajú takmer žiadne prídavné funkcie


back to menu ↑

Test profesionálnych sušičov na vlasy

V tejto kategórii nájdete tie najlepšie sušiče na vlasy na trhu. Vysoký výkon zabezpečený kvalitným motorom s dlhou životnosťou. Množstvo nastavení teploty a rýchlosti s početným príslušenstvom a funkciami na tvarovanie rôznorodých účesov. To všetko tu nájdete, avšak za pomerne vysokú cenu.

Najlepšie profesionálne sušiče na vlasy

Poradie Názov Náhľad Hodnotenie Príkon Počet rýchlostí/teplôt Cena
1. Babyliss 6000 E 2200 W 8/8 Zistiť cenu
2. Philips HP 8280 2300 W 6/6 Zistiť cenu
3. Philips DryCare Advanced HP8233/00 sušič 2200 W 6/6 Zistiť cenu
4. Valera Swiss Silent Jet 8500 2000 W 4/6 Zistiť cenu
5. RowentaExpertisePro AC CV9520F0 2300 W 2/3 Zistiť cenu
6. Remington AC6120 PRO-Air 2200 W 2/3 Zistiť cenu

Profesionálne sušiče na vlasy a ich charakteristika

Kvalita sušiča závisí hlavne od sily motora, možnosti nastavovania rýchlosti fúkania vzduchu a  jeho teploty. Množstvo rôzneho príslušenstva a funkcií, len zvyšuje  váš  komfort pri jeho používaní a tvarovaní konečného účesu. Týmto všetkým profesionálne sušiče disponujú a patria medzi špičku na trhu. Čím silnejší motor, teda príkon motora sušič má, tým rýchlejšie sa vlasy vysušia a nehrozí im poškodenie. Kaderníci, pre ktorých je tento typ určený v prvom rade, ocenia aj úsporu času. Profesionálne sušiče majú príkon vyšší ako 2000 W. Drvivá väčšina má viac ako dve nastavenia rýchlosti a viac ako tri nastavenia teploty, vrátane studeného vzduchu na zafixovanie účesu. Ako príslušenstvo k nim nesmú chýbať difúzor, či tvarovací nadstavec a mnoho iného. Samozrejme, toto všetko sa odzrkadľuje na pomerne vysokej cene.

Výhody:

 • Vysoká výkonnosť a životnosť motora
 • Veľký výber funkcií, príslušenstva a nastavení
 • Bezpečne použiteľné aj na veľmi jemné vlasy

Nevýhody:

 • Oproti domácim sušičom menší výber
 • Vysoká cena


back to menu ↑

Ktorí výrobcovia sušičov na vlasy sú najväčší?

Ako je v našich testoch už zvykom aj pri iných typoch spotrebičov aj pri sušičoch na vlasy sa pozrieme na najväčšie značky na trhu. Pri nich sa totiž kvalita daného modelu výrazne odvíja práve od značky. Zdôrazňujeme to často, ale stále je pravdou, že nie každý výrobca vie urobiť kvalitný spotrebič.Pamätajte na to a snažte sa držať modelov od firiem, ktoré sú rokmi preverené, a ktoré majú, pokiaľ možno, celý rad spokojných zákazníkov. (Stačí si prejsť užívateľské recenzie a získate dobrý prehľad). Pri sušičoch na vlasyje vzťah medzi značkou a kvalitou veľmi viditeľný. Dôkazom toho je aj fakt, že naozaj  dobrých spoločností sa na trhu pohybuje len niekoľko. Spoznáte ich podľa toho, že drvivá väčšina dobre hodnotených sušičov na vlasy pochádza práve od nich. Nie že by ste nenašli uspokojivý model aj u iných značiek. Ale dlhá tradícia a dlhodobý vývoj nových modelov sa nezaprie a  takýto výber vám takmerstopercentne zaručuje spokojnosť. Ponúkame vám prehľad najväčších gigantov na našom trhu v oblasti sušičov na vlasy, pretože pri investícii do ich modelov nikdy nešliapnete vedľa. Ktoré to teda sú?

Sušiče na vlasy Valera

Švajčiarska spoločnosť pôsobiaca na trhu od roku 1955 sa zameriava čisto na výrobu elektrických spotrebičov pre starostlivosť o vlasy, ako sú sušiče, kulmy, zastrihávače a žehličky na vlasy. Z toho dôvodu patria jej sušiče vlasov medzi absolútnu špičku. Vyznačujú sa predovšetkým vysokým výkonom, extrémne tichým chodom, špeciálnymi technológiami proti prehrievaniu ako systém Rotocord a efekt Touchme.  Vďaka nim sa elektrický kábel týchto prístrojov nezamotáva a koncovky sušičov sa nezahrievajú ani pri chode.

Valera - Logo.

Sušiče na vlasy Babyliss

Firma Babyliss je typická firma zaoberajúca sa len prístrojmi na starostlivosť o vlasy. Bola založená francúzskym kaderníkomLelievreomv 60 – tych rokoch 20. storočia, keď zostrojil prvú kulmu na vlasy. Za celé tie roky firma nepridala sortiment iného druhu a stala sa profesionálnou značkou pre kaderníctva. Postupne sa stala obľúbenou aj v bežných domácnostiach. Ceny ostali trochu vyššie, ale stali sa dostupnými aj pre klasického užívateľa. Kvalitou ich výrobkov si môžete byť istí, prechádzajú prepracovaným výskumom aj vývojom a ponúkajú dlhoročnú záruku. V ich radoch nenájdete iba profesionálne sušiče na vlasy, ale aj jednoduchšie, cenovo dostupné výrobky, ktoré však nešetrili na kvalitnom výkone a materiáloch. Mysleli dokonca aj na cestovné modely, kde nezabudli ani na sklápaciu rukoväť. Najobľúbenejší je ich rad výrobkov BabylissPro, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších vďaka ergonomickému tvaru, nízkej hmotnosti, vysokému výkonu v kombinácii so silným prietokom vzduchu.

Babyliss - Logo.jpg

Sušiče na vlasy Remington

Firma Remington patrí na trhu medzi tie úplne najstaršie a má naozaj široký záber pôsobenia. Založená bola v Anglicku ako závod E. Remington and Sons už v roku 1816. Pôvodnebola táto firma zameraná na zbrojný priemysel. Neskôr vznikol aj druhý závod, kde vyrábali šijacie stroje, neskôr aj písacie stroje. Ale od medzivojnového obdobia po súčasnosť je spoločnosť špecializovaná na výrobu a predaj depilátorov a holiacich strojčekov. Trochu neskôr k nim do sortimentu pridali aj kulmy, žehličky na vlasy a, samozrejme, sušiče na vlasy. Aj v tejto oblasti sa veľmi rýchlo dostali na vrchol kvality a predaja.

V rámci starostlivosti o vlasy vytvorili niekoľko radov výrobkov obsahujúcich vždy, okrem iného, aj model sušiča na vlasy s predĺženou 3 -5 ročnou zárukou:

 • COLOUR PROTECT –model Remington D6090 vhodný na farbené vlasy, v mriežke má mikro kondicionéry pre dlhšiu výdrž farby na vlasoch,pretože ju uzamyká vo vlase.
 • YOUR STYLE –modely D 5219 a D 5220 – tieto modely sú nabité prídavnými funkciami, prípadne nadstavcami na ľahšiu tvorbu účesov ako zo salónu.
 • KERATIN PROTECT– model RemingtonAC8002 –Má zdokonalenú mriežku, ktorá je napustená keratínom a mandľovým olejomuvoľňujúcim sa počas procesu sušenia.
 • PROLUXE – model Remington– AC9140 – disponuje funkciou OPTIheat, teda sám prispôsobí teplotu podľa vašich vlasov a „Shotstyle“, tedavýsledok bude dlhotrvajúci a profesionálny.
 • SHINE THERAPY – model Remington D5216 – zachováva aj dodáva lesk vašim vlasom vďaka generátoru záporných iónov.
 • SILK –model RemingtonAC9096– extra výkonný sušič na maximálne rýchle a šetrné sušenie s generátorom iónov a extra úzkou dýzou.

Remington -logo

 

Sušiče na vlasy Rowenta

Spoločnosť Rowenta je ďalšou s naozaj dlhou tradíciou. Vznikla v Nemecku roku 1884 a od začiatku sa zaoberala výrobou elektrospotrebičov pre domácnosť. Od žehličiek, kávovarov a fénov až po vysávače. Od roku 2006 Rowenta spolupracuje so súťažou Elite Model Look, pre ktorú ponúka exkluzívne rady produktov pre úpravu a styling vlasov, vrátane vysokokvalitných sušičov na vlasy na všetky typy vlasov. Ich modely spĺňajú vysoké štandardy profesionálnych prístrojov pre rýchle, ľahké sušenie zabezpečujúce ich zdravie a lesklosť vďaka technológii Advancecare.  Sušiče Rowenta majú vysoký príkon a príjemnú cenu. V jej ponuke nájdete takéto vysoko výkonné modely aj v kompaktných rozmeroch pre domácnosť.

Rowenta logo

Sušiče na vlasy Philips

Spoločnosť Philips (v origináli Koninklijke Philips N.V.) je ďalšia firma s viac ako dvestoročnou tradíciou, tentoraz z Holandska. Ide o rodinnú firmu založenú v Eindhovene Gerardom Philipsom a jeho otcom Frederikom v roku 1891. Vyrába celý rad tovaru, od televízorov či kuchynského vybavenia až po holiace strojčeky a nezabudli ani na starostlivosť o vlasy v podobe sušičov, kuliem a žehličiek na vlasy. Sušiče na vlasy tejto značky sa vyznačujú technológiou Thermoprotect, ktorá zachová prirodzenú vlhkosť vašich vlasov a zabráni ich presušovaniu, vďaka aktívnemu snímaču. Takisto disponujú početnými nastaveniami teploty a rýchlostí, takže sú vhodné na všetky druhy vlasov.

philip s- logo

back to menu ↑

Na čo sa pri kúpe sušiča na vlasy zamerať?

Poďme sa teraz zamerať na konkrétne vlastnosti sušičov na vlasy a povedať si, ktoré parametre sú pre vás kľúčové. Samozrejme vám nemôžeme povedať, ktorý sušič si máte kúpiť, a ktorý naopak nie, to je čisto na vás a vašom vlastnom výbere. Avšak s ohľadom na účinnosť, pohodlie, bezpečnosť samotného sušenia vlasov a tvorby účesu, by ste sa mali v jednotlivých parametroch vyznať a svoj výber urobiť na ich základe . Len tak nebudete pri prvom použití sušiča nepríjemne prekvapení a prevládne pocit spokojnosti z dobrej kúpy.

V prvom rade si odpovedzte na pár otázok, aby ste si vybrali ten správny druh:

 • Potrebujete sušič do domácnosti, na cesty alebo pre profesionálov?
 • Ako často, na čo všetko, a kde budete sušič používať?
 • Aký máte typ vlasov?
 • Koľko ste ochotní do sušiča vlasov investovať?

Ak ste si odpovedali, že sušič budete používať len na vysúšanie vlasov po kúpaní a väčšinou doma, postačí vám domáci model. Ak sušič chcete využívať na častejšie tvarovanie účesu alebo máte jemné vlasy, ktorým vysoké teploty príliš neprospievajú, investujte do profesionálneho modelu. Pokiaľ často cestujete, zakúpte si pochopiteľne aj cestovný model. Keď ste si toto ujasnili, zamerajte sa na jednotlivé parametre.

Motor a jeho príkon

V sušičoch na vlasy výrobcovia používajú v zásade dva druhy motorov. Väčšinou je to takzvaný AC motor –  alternatingcurrent motor  –energiu získava  z elektrickej zásuvky. Zriedkavejší je DC motor – directcurrent, energiu môže získavať aj z batérie. Ak máte kratšie vlasy je pre vás vhodný aj sušič vlasov s DC motorom. Tento dokáže vyvinúť vyššie otáčky, avšak v prevádzke vydrží kratšie než AC motor. Ten sa vyznačuje lepšou výdržou, ale hlavne životnosťou.

Oveľa kľúčovejšia je však hodnota príkonu motora sušiča. Je síce pravda, že vyšší príkon znamená vyššiu spotrebu elektrickej energie, ale zároveň aj rýchlejšie usušenie vlasov. Čím menej budete vlasy vystavovať vysokej teplote, tým viac sa zníži nebezpečenstvo ich poškodenia či oslabenia. Takže platí veta: čím vyšší príkon, tým lepší sušič na vlasy. Hodnota príkonu by  nemala klesnúť pod 1700 W. Pri hodnote 2000 W a viac už ide o naozaj kvalitné modely.

sušiče - výkon

Nastavenie teploty vzduchu a rýchlosti jeho prúdenia

Pri tomto parametri treba opäť myslieť na fakt, že mokré vlasy sú po vystavení vysokej teplote veľmi krehké, takže by malo byť samozrejmosťou mať na výber z viacerých nastavení teploty. Pri domácich sušičoch aspoň z troch, pri cestovných aspoň z dvoch a pri profesionálnych aspoň zo štyroch až šiestich. Zo začiatku by ste mali začať sušiť vlasy na nižšej teplote a tie naozaj vysoké využiť až pri finálnom tvarovaní účesu. Ak sušič disponuje nastavením na studený vzduch, následná studená vlna ho pomôže zafixovať. Intenzita prúdenia vzduchu, teda jeho rýchlosť by mala byť takisto nastaviteľná. Najčastejšie sa stretnete s dvoma stupňami.

Šírka a tvar dýzy

Dýza – otvor,cez ktorý prúdi vzduch von, je tiež dôležitá. Jej tvar a šírka by sa mali odvíjať od výšky príkonu motora. Platí, že čím je vyšší, tým by dýza mala byť užšia. Úzka dýza znamená malý priechod pre vzduch, čím vznikne  väčší tlak. Prúd vzduchu je tak fúkaný von centrovane, zacieli na menšiu plochu vlasov a zbytočne sa nerozptyľuje do okolia. Vysoký tlak zabezpečí rýchlejšie, a teda aj šetrnejšie sušenie. V prvom rade si to však vyžaduje výkonný motor, ktorý musí takýto tlak vyvinúť a výkon sa odvíja od výšky príkonu. Ak bude príkon prinízky, vzduch cez dýzu prenikne pomalšie, a aj tak  sa rozptýli, čo zníži efektivitu sušenia. Pri nižších hodnotách príkonu sa tak stretnete so širšou dýzou – fúkacím otvorom.

sušiče- dýzy.jpg

Keramický a turmalínový povrch zahrievacích modulov

Sušiče, ktoré majú celokovové zahrievacie prvky majú tendenciu sa prehrievať a teplo distribuujú nerovnomerne, čo môže viesť k poškodeniu vašich vlasov. Keramický modul naopak zabezpečí rovnomerné rozloženie teplôt pri sušení, čo pomôže predísť poškodeniu štruktúry vlasu, a teda vaše vlasy budú zdravšie.

Niektoré sušiče majú vnútorné steny pokryté turmalínom, čo napomáha uhladeniu vlasov. Turmalín je totiž  minerál, ktorý sa pri vysokej teplote elektrostaticky nabíja a vytvára záporné ióny. Tie zabraňujú tomu, aby sa do vlasov dostala statická elektrina, vlasy pekne držia, lesknú sa a zabraňuje sa ich prílišnému vysušeniu.

Ovládacie tlačidlá a rukoväť

Zdá sa to ako detail, ale  aj umiestnenie ovládacích prvkov a príjemný úchop rukoväte sú pre konečný efekt dôležité. Hlavne pri tvarovaní účesu na konci sušenia. Mali by ste byť schopní sušič ovládať jednou rukou, avšak nemalo by dochádzať k ich náhodnému stlačeniu, čo závisí od správneho umiestnenia tlačidiel. Rukoväť by nemala byť príliš hrubá ani tenká a mala by obsahovať protišmykové prvky. Existujú aj špeciálne modely pre ľavákov. Toto všetko si odkontrolujte už v obchode.

sušiče - ovládanie.jpg

Hmotnosť

Dajte si pozor aj na hmotnosť sušiča, zvlášť pokiaľ si umývate vlasy denne alebo máte dlhé vlasy. Pri nich totiž môže trvať sušenie aj niekoľko desiatok minút, a vtedy hmotnosť sušiča isto pocítite. Závisí však od vašej fyzickej sily a pocitu pohodlia. Váha sušičov sa pohybuje od 0,5 po 2 kg. Opäť si to môžete odskúšať v obchode.

Dĺžka kábla

Dĺžka kábla je tiež dôležitý parameter, pretože určuje dosah sušiča, a ak máte elektrickú zásuvku ďaleko od zrkadla, mohol by to byť problém. Pridlhý kábel by sa vám zas mohol pliesť do cesty a zbytočne sa zamotávať. Aby sa tomu predišlo, mal by byť nielen primerane dlhý, ale aj otočný.Dostať kúpiť sušiče vlasov s dĺžkou kábla 1,8 metra až 3 metre. Je dobré si rozmyslieť, kde si budete najčastejšie sušiť vlasy a dĺžku kábla zvoliť podľa toho. Najdlhšie, 3-metrové káble, sa hodia skôr do kaderníctiev ako do domácností.

Čistenie sušiča

Poslednou vecou, ktorú vám odporúčame odpozorovať si pred kúpou, je odnímateľnosť mriežky v zadnej strane sušiča, aby ste si ho minimálne raz mesačne mohli očistiť od vlasov a prachu. Predĺžite tak jeho životnosť a optimálny výkon.

sušiče- mriežka

back to menu ↑

S akým príslušenstvom a funkciami sa môžete stretnúť pri sušičoch vlasov?

Sušiče vlasov nepatria medzi komplikované prístroje, avšak pár funkcií a hlavne rôznych nadstavcov, ich robí dokonalými pomocníkmi na vyčarovanie krásneho účesu. Ktoré sú to?

Ionizácia

Ionizácia je proces, kedy záporne nabité ióny zo sušiča na vlasy prejdú do vlasov, kde zneutralizujú kladne nabité ióny, ktoré sú vo vlasoch. Kladne nabité ióny vo vašich vlasoch  majú  na svedomí ich vysušovanie, a tým sa stávajú náchylnejšie na lámanie sa.  Záporné ióny vlasom naopak dodávajú vlhkosť, a vďaka tomu sú vlasy lesklejšie, hladšie a bez statickej elektriny, takže elektrizovanie,rozlietanosť a krepovatenie vlasov, sa stanú vďaka tejto funkcii minulosťou.

ionizácia

Studený vzduch/vlna

Prirodzenou vlastnosťou sušiča vlasov je, že fúkajú von teplý vzduch. Vďaka tejto funkcii ho však môžete na chvíľku zmeniť na studený, čo sa hodí v momente, keď ste s účesom už  spokojní a chcete ho zafixovať na dlhší čas. Hodí sa aj pre veľmi jemné a lámavé vlasy.

studený vzduch

Difúzor

Ak patríte medzi tých, čo majú vlasy redšie a túžite po objeme, oceníte difúzor. Ten vám objem vlasov vytvorí. Je to nadstavec na dýzu. Vzduch prúdiaci cez neho sa rozptýli a nepôsobí len cielene, bodovo, ale práve difúzne, teda rovnomerne vo všetkých smeroch.

Tvarovací nadstavec/ondulačná tryska

Ide o nadstavec s veľmi  tenkým a širokým koncom, vďaka ktorému sa dá vzduch zo sušiča nasmerovať na konkrétne, vami vybrané miesto. Môžete ho využiť pri stylovaní, napríklad pomocou okrúhlej kefy a vytvoriť si uhladené vlny.

Hrebienkovač

Ide o nadstavec v tvare hrebeňa. Prečešete ním vlasy od korienkov rovno počas sušenia. Tým vytvoríte dojem veľkého objemu vlasov a vzdušného účesu. Patrí však k nadštandardnej výbave sušiča.

sušiče - príslušenstvo

Bezpečnostná poistka proti prehratiu

Najzákladnejšia a jedna z mála  funkcií, ktorá nesúvisí zo stylingom, je bezpečnostná poistka proti prehratiu.  automaticky vypne sušič v prípade, že beží príliš dlho, zahreje sa na privysokú teplotu a hrozilo by jeho spálenie. Zároveň dovolí opätovné zapnutie sušiča až po jeho dostatočnom vychladnutí.

back to menu ↑

V akých cenových reláciách sa sušiče na vlasy pohybujú?

Na záver si rozoberieme, koľko eur treba do sušiča na vlasy investovať. Ceny sa výrazne odvíjajú od samotného druhu sušiča.Ich cena sa pohybuje od 20 do 200 eur,pričom najlacnejšie sú cestovn ésušiče vlasov a najdrahšie, pochopiteľne, profesionálne.

Čo ponúkajú jednotlivé cenové hladiny?

 • 10 – 30 eur– nájdete tu výhradne cestovné sušiče vlasov. Väčšinou majú na výber len z dvoch nastavení teploty a rýchlosti, funkčné vybavenie je buď žiadne, alebo veľmi chudobné a príkon sa pohybuje v pomerne nízkych hodnotách od 1300 – 1800 W.
 • 30 -70 eur –táto cenová hladina pokrýva najširšiu kategóriu domácich sušičov na vlasy, prípadne „menej kvalitné“ profesionálne sušiče vlasov. V spodnej hranici tohto cenového rozpätia nájdete sušiče s priemerným príkonom motora okolo 1800 – 2000 W. Hodnota nad 2000W začína pri cene 50 eur. Drvivá väčšina má 3 nastavenia teplôt, dve nastavenia rýchlosti, ponuka prídavných funkcií je pomerne široká, vrátane ionizácie a studenej vlny. Nájdu sa aj základné nadstavce na úpravu účesu.
 • 80 – 200 eur – v tejto kategórii sa už nachádzajú profesionálne sušiče na vlasy pre skutočne náročných užívateľov s veľmi výkonným motorom, s príkonom väčšinou nad 2200 W. Väčšinou majú hneď niekoľko nastavení teplôt a rýchlostí.Takmer nikdy nechýba ionizácia, difúzor, studená vlna či tvarovacie nadstavce.

sušiče- peniaze

back to menu ↑

Konečný verdikt

V oblasti elektroniky nepatrí investícia do sušiča  na vlasy medzi tie najväčšie, avšak určite by ste boli radi, keby to bola investícia dlhodobá a nemuseli ste ju po pár mesiacoch opakovať. Poďme si teda  proces  jej výberu a kúpy celý v krátkosti zopakovať. Predovšetkým si najprv skúste uvedomiť či ho budete používať iba na sušenie vlasov alebo aj na tvarovanie účesu? Cestujete často? Od toho sa odvíja výber druhu sušiča – poznáme tri – profesionálny, domáci a cestovný.  Avšak najdôležitejším parametrom všetkých sušičov je príkon ich motora – ideálna hodnota je nad 2000 W pri domácich a profesionálnych modeloch a aspoň 1200 W pri cestovných.  Ďalej si dajte pozor na dostatok možností nastavenia teplôt a rýchlosti sušenia –mali by byť aspoň tri, respektíve dve.  Pre vlastný komfort si ustrážte aj prídavné funkcie a nadstavce na tvarovanie účesu. Nezabúdajte ani na dobré umiestnenie tlačidiel ovládania, primeranú dĺžku elektrického kábla a celkovú hmotnosť. Taktiež by mal mať odnímateľnú mriežku na ľahšie čistenie. Vsaďte skôr na overené značky s dlhou tradíciou, dostatočným vývojom technológií a výberom z viacerých modelov. Ako posledné zvážte cenu sušiča a výber je na konci.

back to menu ↑

Ako sušiť vlasy správne?

Mokré vlasy sú najviac náchylné na lámanie sa a zachlpenie, preto by sme ich  v prvom rade nemali sušiť drhnutím uterákom ani ísť spať s mokrými vlasmi. Pri prehadzovaní sa v posteli alebo drsným materiálom uteráku by sme ich mohli poškodiť.

sušiče - rady

Z toho dôvodu je najideálnejším spôsobom sušenia vlasov použitie sušiča na vlasy. Avšak aj to vyžaduje správny postup.

 1. Nechajte vlasy najskôr trochu prirodzene preschnúť. Stačí, keď ich šetrne zabalíte do mäkkého uteráku a chvíľku počkáte.
 2. Vlasy mierne a šetrne rozčešte, najlepšie drevenou kefou s prírodnými štetinami. Použite pri tom aj ochranný prostriedok určený na ochranu vlasov pred teplom. Na trhu ich dostať kúpiť mnoho druhov.
 3. Sušič držte od hlavy vo vzdialenosti aspoň 20 cm a nezapínajte ho hneď na najvyššiu teplotu, tú používajte až pri finálnej úprave účesu. Do tej sa pustite až v momente, keď sú vlasy už z dvoch tretín suché.
 4. Pri úprave postupujte vo vrstvách, zospodu hore,ak máte kučeravé a vlnité vlasy pomôže vám s úpravou difúzor.
 5. Na zafixovanie účesu poslúži funkcia studenej vlny. Prejdite studeným prúdom vzduchu rovnomerne po celom účese a vydrží dlhšie.

sušiče - koniec

Ďalší náš test je na konci . Dúfame, že ste si vďaka nemu vybrali ten správny sušič na vlasy. Prajeme vám veľa krásnych účesov, ktoré očaria vaše okolie bez toho, aby utrpelo zdravie vašich vlasov. Tešíme sa na vás pri nových testoch!

Sušiče vlasov – fény
Ohodnoťte článok