Najlepšie kuchynské roboty 2019

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho kuchynského robota.
  • Zvoľte si na základe výkonu, hlučnosti, množstva funkcií príslušenstva a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP kuchynské roboty roku 2019

Úvod

Napadlo vás niekedy zamyslieť sa, aký „jednoduchý“ majú dnes ženy v kuchyni život? Samozrejme ich tým nechceme nijako zhadzovať, to určite nie, kam by sme bez našich drahých polovičiek došli, že? Ale oproti tomu, ako sa varilo pred nejakými sto, dvesto rokmi je to dnes priamo hračka. Niekedy človek potreboval všetko ručne šľahať, strúhať, krájať alebo lisovať. Nehovoriac o tom, ako dlho trvalo namlieť v kuchyni mäso alebo pripraviť strúhanku. Z tohto pohľadu to naozaj bolo pri varení neskutočne ťažké. Dnešné možnosti sú našťastie úplne iné, doba je oveľa ďalej a sme schopní si celý rad vecí uľahčiť. Presnejšie povedané, sme schopní si ich uľahčiť presne od roku 1960. Čo sa vtedy stalo?

Predajca francúzskej cateringovej spoločnosti Pierre Verdon musel pri svojej práci veľa cestovať a počas svojich ciest sledoval, aká náročná je príprava surovín v kuchyni. Preto sa rozhodol nejako varenie zefektívniť. Roku 1960 teda vypustil do obehu prvý kuchynský robot, nazvaný Coupe. Ten bol veľký, vhodný len do kuchýň v reštauráciách alebo jedálňach. Keďže sa ale čoskoro osvedčil, vznikla o jedenásť rokov neskôr jeho menšia verzia Le Magi-Mix. Z tej potom vyšli rady ďalších kuchynských robotov, ktoré poznáme a používame dodnes. A priznajme si, v dnešnej uponáhľanej dobe sa bez podobných pomocníkov a spotrebičov skrátka nezaobídeme. Má to ale jeden zásadný háčik! Dnešný trh je presýtený výrobkami rôznej kvality, a ak hľadáte taký, ktorý vám bude stopercentne vyhovovať, nemusí to byť práve ľahké.

Aby sme vám výber trochu uľahčili, rozhodli sme sa pre vás prehľadne spracovať recenzie najlepších kuchynských robotov na trhu. Zaujíma nás ich výkon, funkčnosť, ale napríklad aj dizajn, chceme totiž týmto spôsobom podať ucelené informácie o TOP modeloch na trhu. Aby ste vedeli, na čo sa v jednotlivých recenziách zamerať, spísali sme pre vás tiež prehľadného nákupného radcu. Ten by vám mal poradiť a naviesť vás na správnu cestu k správnemu výberu kuchynského robota. Keď totiž uvidíte v obchode spleť čísel a parametrov, nič vám to nepovie. Ak si ale prečítate, čo ktorý údaj znamená, a aké by malo byť optimum, budete hneď múdrejší. Takže, dosť rečí, poďme začať s nákupom.

back to menu ↑

Kuchynské roboty – efektívni pomocníci do vašej kuchyne

Kuchynské roboty tvoria na trhu vskutku širokú a rozmanitú skupinu domácich spotrebičov. Zaradiť sem môžeme jednoduché roboty nie nepodobné mixérom, ktoré majú iba jeden jednoduchý sekací nôž, rovnako ako vychytené modely s nadstavcami a množstvom rozmanitých funkcií. Preto v tomto smere neexistujú pravidlá, čo musíte, alebo naopak nesmiete kúpiť. Orientujte sa čisto a len podľa vašich zvykov a nárokov. Predovšetkým by ste si mali dobre zvážiť, čo od robota očakávate, a aké jedlá si bežne pripravujete. Je zbytočné kúpiť si kuchynský robot, vybavený nástavcom na mletie mäsa, ak sa vám mleté ​​mäso hnusí. A opačne, ak si radi dáte čerstvú ovocnú šťavu, nemal by v robote chýbať lis alebo odšťavovač.

Obdobným spôsobom by ste mali vziať do úvahy aj veľkosť domácnosti – štvorčlenná rodina bude určite robota používať častejšie a intenzívnejšie, než novomanželský pár. Preto sa teda, v prvom prípade, oplatí zainvestovať a kúpiť si pokojne drahší model s viacerými funkciami a dlhšou životnosťou, zatiaľ čo mladý pár sa pokojne zaobíde s lacnejším variantom. V tejto veci vám dosť často pomôže cena. O tej bude reč v jednej z ďalších podkapitol, ale skúsme si vytvoriť základný prehľad už tu. Najlacnejšie modely v sebe spravidla nemávajú zabudovanú viac ako jednu alebo dve funkcie, sú veľmi jednoduché, málo výkonné a určené na menej aktívne používanie. Naopak, tie najdrahšie zastávajú prácu aj niekoľkých rôznych spotrebičov a využijete ich, či budete variť sekanú, zemiakovú kašu alebo šľahačku. Delenie kuchynských robotov, ktoré je určujúce pre ich dobré parametre, je teda zhruba nasledovné.

back to menu ↑

Test kuchynských robotov do 200 eur

Kuchynské roboty do dvesto eur tvoria pomerne početnú skupinu. Ide o jednoduchšie prístroje, pri ktorých je hlavným kritériom ich nízka cena.

Kuchynské roboty do 200 eur a ich charakteristika

Neočakávajte teda žiadnu multifunkčnosť – väčšinou sú buď určené len na jeden typ činnosti, alebo vykonávajú dobre jeden, dva procesy a zvyšok len tak, aby sa nepovedalo. Sú menšie a jednoduchšie, rovnako ako je slabší ich výkon. Na druhej strane, pre niekoho, kto nemá záujem o zložitý prístroj, alebo kto od robota nič nečaká, by bolo zbytočné míňať štyristo eur. V tomto ohľade teda tvorí kategória kuchynských robotov do 200 eur rozumný kompromis pre málo náročných užívateľov.

Výhody

Nízka cena

Jednoduché ovládanie


Nevýhody

Málo funkcií

Menší výkon

back to menu ↑

Test kuchynských robotov od 200 do 400 eur

Kuchynské roboty v cene od dvesto do štyristo eur tvoria strednú kategóriu tohto druhu tovaru. Pre väčšinu užívateľov predstavujú ideálny pomer medzi cenou a kvalitou – nie sú také drahé ako najlepšie roboty, ale zároveň od nich už môžete čakať, že budú všestranne užitočným pomocníkom.

Kuchynské roboty od 200 do 400 eur a ich charakteristika

Spĺňajú všetky základné funkcie, občas aj niečo navyše, a majú rozhodne vyšší výkon. Sú poväčšine priestorovo náročnejšie, ale to z toho dôvodu, že musia ovládať viac vecí než ich lacnejší kolegovia. Navyše dávajú priestor pre dokúpenie príslušenstva, čím sa okruh činností, ktoré s nimi môžete vykonávať, ešte zväčší.

Výhody

Ideálny pomer medzi cenou a kvalitou

Väčší počet funkcií

Lepší výkon


Nevýhody

Priestorovo náročnejšie

back to menu ↑

Test kuchynských robotov od 400 eur

V cenových reláciách od štyristo eur vyššie už zoženiete absolútne špičkové a luxusné modely. Kuchynské roboty najvyššej triedy tvoria absolútny vrchol týchto kuchynských pomocníkov.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Príkon Objem nádoby Cena
1. Kenwood KCC 9060 S Cooking Chef
1500 W 6,7 l Zistiť cenu
2 Kenwood KVL 8470 S Chef XL Titanium
1700 W 6,7 l Zistiť cenu
3. ETA Gratus Fresh 0028 90071
1200 W 5,5 l Zistiť cenu
4. ETA Gratus Vital 00289 90091
1200 W 5,5 l Zistiť cenu
5. KitchenAid 5KSM7580
500 W 6,9 l Zistiť cenu
6. ETA Gratus Max III. 0028 90061
1200 W 5,5 l Zistiť cenu

Kuchynské roboty od 400 eur a ich charakteristika

 Sú multifunkčné, a ak by vám niektorá činnosť v ponuke chýbala, stačí si dokúpiť nadstavce a príslušenstvo. Čo sa týka výkonu predstavujú to najlepšie, s čím sa stretnete. Úplne základná je pre nich prítomnosť až ôsmich rýchlostných stupňov, regulácia výkonu, a na rozdiel od predchádzajúcich kategórií tiež prvotriedny dizajn. Ten je pekný, prepracovaný a navrhnutý tak, aby robot do vašej kuchyne ľahko zapadol. Jedinou nevýhodou je cena, ktorá sa môže vyšplhať až nad osemsto eur, na druhej strane, náročný zákazník takú cenu rád zaplatí. Dostane za ňu totiž vysokú kvalitu.

Výhody

Veľké množstvo funkcií

Možnosť nákupu príslušenstva

Vysoký výkon


Nevýhody

Vysoká cena

Ovládanie môže byť v niektorých prípadoch zložitejšie

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia kuchynských robotov

Existujú odvetvia, v ktorých dobrá značka nemusí automaticky znamenať kvalitu. Pri kuchynských robotoch to ale takto funguje. Na trhu sa pohybuje celý rad pofidérnych firiem, ktoré ponúkajú jeden, ​​dva kuchynské roboty a viac ich v ponuke nemajú. Skúste sa zamyslieť prostým sedliackym rozumom, myslíte, že niekto bude do jedného modelu investovať za drahý výskum a testovanie nových technológií? Asi nie, pretože by sa to neoplatilo. Tým však, v porovnaní s konkurenciou, klesá kvalita takto vyrobeného prístroja. Z toho dôvodu by ste sa teda mali pozerať aj na výrobcov kuchynského robota a kúpiť ho až vtedy, keď je jeho značka rokmi preverená a všeobecne kvalitná. Aby sme vám pomohli, vytvorili sme prehľad firiem, ktorých výrobky patria medzi to lepšie, čo dnešný trh ponúka. Väčšinou majú v ponuke celý rad modelov a tým, že ich vyrábajú vo veľkom a dlhodobo, sa nemusia báť investovať a neustále svoje výrobky vylepšovať.

back to menu ↑

Ako vybrať najlepší kuchynský robot?

Ak chcete, aby pre vás bol kuchynský robot naozaj užitočný, nepodceňujte jeho výber. Pri nákupe treba zohľadniť veľa vecí – okrem klasických merateľných parametrov tiež vaše potreby a zvyklosti. Ak doma varíte len občas a nič komplikované, ​postačí vám jednoduchý robot za málo peňazí. Ak ale žijete vo veľkej domácnosti s partnerom, deťmi, prípadne ďalšími príbuznými, budete asi variť často. A mali by ste sa snažiť tomu prispôsobiť výber všetkého príslušenstva, vrátane robota a nebáť sa priplatiť si za kvalitu. Až potom, keď máte v tejto veci jasno, sa môžete pustiť do skúmania jednotlivých parametrov a rozmerov. Spoločne sa môžeme pozrieť na to, ktoré by vás mali zaujímať.

Typy konštrukcie kuchynských robotov

Z hľadiska konštrukcie môžeme kuchynské roboty rozdeliť do dvoch neporovnateľných kategórií. Tá menšia bude zahŕňať roboty, poháňané zdola. Nadstavec sa upevňuje na nádobu, čo je ale priestorovo náročné. Navyše sa taký typ robota zle umýva a je celkovo nešikovný, z čoho plynie jeho nízka obľuba. Väčšina modelov bude tvorená ramenom, na ktoré sa nasadí zvolený nadstavec zhora nadol. Miska je pod nimi. Okrem stredového otáčania tento typ konštrukcie umožňuje aj planetárny systém otáčania, o čom sa zmienime ďalej. Takto sú tvorené takmer všetky kuchynské roboty, niektoré majú navyše rameno pohyblivé, aby bola manipulácia s nadstavcami jednoduchšia a aby sa lepšie umývali. Z našich skúseností odporúčame skôr druhý spomínaný typ, ktorý navyše z našich testov vychádza oveľa lepšie.

7 Kitchenaid-roboty

Stredový vs. planetárny systém miešania

Systémy miešania rozoznávame celkom dva – stredový a planetárny. Prvý z nich je samozrejmosťou a stretnete sa s ním pri všetkých druhoch robotov. V tomto prípade metličky, miešadlá alebo násady, skrátka čokoľvek, rotujú na pevne daných miestach okolo svojej osi. V prípade planetárneho systému, ktorý je oveľa účinnejší, však dochádza tiež k rotácii celého systému. Metličky teda obiehajú okolo osi a navyše ešte okolo seba navzájom v elipsovitej dráhe. Teda podobne, ako planéty vo vesmíre okolo Slnka. Dochádza tak k oveľa lepšiemu premiešaniu obsahu misy, pretože sa potraviny premiešajú v celom svojom objeme. Čo z toho vyplýva pre váš výber? Dobrý robot disponuje práve planetárnym systémom miešania, horší robot tým klasickým.

Príkon a následne i výkon sú dôležité parametre

Príkon a v nadväznosti na neho i výkon sú asi najdôležitejšie a najviac vypovedajúce technické parametre. V zásade vám povedia, koľko toho stroj ustojí, a akú prácu vykoná. Nenechajte sa ale zmiasť, naša skúsenosť je, že výrobcovia väčšinou uvedú len hodnotu príkonu. Tá bude vždy vyššia (pretože dosiahnuť stopercentnej účinnosti prístroja je nemožné) než výkon, takže vyzerá lepšie. Ale je to práve sila (príkon po odpočítaní „stratenej“ práce – tepelných strát, vibrácií,…), ktorý je určujúci, málokedy ho však nájdete. Toľko naša poznámka, vráťme sa k príkonu.

Minimálna hodnota príkonu, pod ktorú by ste nemali ísť, by mala byť 500 až 600 wattov. Kuchynské roboty, ktoré budú mať menší príkon, nebudú v kuchyni pri určitých činnostiach príliš užitočné – tuhé cesto neumiesia, mäso nenamelú. Ako však hovoríme, toto je minimum, oveľa lepšie výsledky dosiahnete s robotom, ktorého príkon prekročí 1000 wattov. To je štandard, s ktorým sa dá v kuchyni veľmi dobre fungovať. Špičkové modely ponúkajú ešte lepšie hodnoty, niekedy majú príkon dokonca aj 1400 wattov, to už je ale pomerne dosť a nie vždy sa vám oplatí do nich investovať. Príkon okolo tisícky wattov bude pre bežnú domácnosť celkom stačiť.

Tak ako rastie príkon, tak rastie aj spotreba elektrickej energie. Tým argumentuje celý rad výrobcov menej výkonných robotov a snaží sa vás takto nalákať na menšiu spotrebu svojich modelov. Ale na druhej strane, kuchynské roboty sú prístroje, ktoré nebudete používať dlhodobo. Nebude to ani hodina denne v plnom chode. Tým pádom sa teda vyššia spotreba výrobku natoľko neprejaví. Rozhodne nie tak veľmi, aby ste museli posudzovať pomer medzi príkonom a spotrebou. Pri robotoch sa skutočne spotreby nemusíte báť, nijako vás nezruinuje a na mesačnom účte za elektrinu rozdiel takmer nespoznáte.

Rýchlostné stupne a spôsoby ich ovládania

Kuchynské roboty všeobecne ponúkajú výber z rôzneho počtu rýchlostí. To preto, že každá potravina vyžaduje pre svoje spracovanie niečo iné. Rôzne druhy cesta, rôzne typy zeleniny budú vyžadovať rôznu úroveň výkonu. Keď vezmeme ako príklad mletie mäsa – to bude vyžadovať vysoký výkon a veľkú rýchlosť, aby sa mäso spracovalo. Oproti tomu zemiakovú kašu alebo šľahačku vytvoríte ľahko aj pri menších rýchlostiach. Počet rýchlostí sa odvíja predovšetkým od kvality prístroja – jednoduché a lacnejšie modely majú bežne tri až štyri rýchlostné stupne. Tie najlepšie ich potom môžu ponúknuť sedem až osem. Čím viac, tým lepšie, o to jemnejšia bude vaša voľba, a tým profesionálnejšie budete v kuchyni pracovať.

Spôsoby ovládania rozoznávame dva. Väčšina prístrojov v sebe kombinuje oba typy – ako gombíkový, tak mechanický. Prvý spočíva v jednoduchom otáčaní gombíkom. Je to jednoduché, ale zároveň je také ovládanie viac citlivé a dosiahnutie požadovanej rýchlosti trvá dlhšie. Mechanická páčka je v tomto lepšia, jednotlivé stupne rýchlosti v nej často preskakujú a nebudete ich tak zložito ladiť. Najmä pri lacnejších prístrojoch sa ale stretnete väčšinou len s jedným typom ovládania – v prípade kuchynských robotov KitchenAid páčkovým (mechanickým), pri lacnejších robotoch Bosch zase s gombíkovým. Nemožno posudzovať, ktorý z týchto typov je lepší. Nám viac vyhovuje mechanický, ale kto je zvyknutý na gombíkový, ten nám bude oponovať.

Bezpečnosť práce na prvom mieste!

Na čo hľadíme pri prevádzke kuchynského robota predovšetkým, je bezpečnosť. Pamätáme si, že ako malí sme sa ho báli. Nepríjemne vrčal, točil sa veľmi rýchlo a my sme sa báli, čo by sa mohlo stať, keby sme mali medzi metličkami ruku. A myslíme si, že niečoho podobného sa boja aj rodičia menších detí. Tie sú totiž podobnými prístrojmi vo svojej zvedavosti priťahované a nemuselo by to dopadnúť dobre. V prvom rade teda riešime prítomnosť detskej poistky. Tú nemožno do takéhoto prístroja zabudovať, možno ale zabezpečiť, aby sa robot nemohol zapnúť v čase, keď nie je správne zostavený. V čase, kedy nie je pripravený na prevádzku, ho teda deti nemôžu zapnúť a ublížiť si. Navyše by ste si mali ustrážiť aj uloženie jeho príslušenstva na bezpečné miesto. Súčasťou balenia bývajú nože, ku ktorým by deti nemali mať prístup.

Pre našu vlastnú bezpečnosť pri manipulácii s robotom je súčasťou prístroja aj poistka proti prehriatiu.kontroluje teplotu motora, a ak by táto prekročila únosnú hranicu, robot sa vypne. V opačnom prípade by vám motor zhorel a robot by musel ísť do opravy. Pre väčšinu robotov sú samozrejmosťou protišmykové nožičky. To je dôležité, pretože prístroj pri práci generuje vibrácie, ktoré by ho mohli posúvať smerom k okraju kuchynskej linky. Po čase by teda mohol spadnúť, alebo vám inak ublížiť. Protišmykové nožičky tomu zabránia. Na záver by sme ešte radi spomenuli dve vychytávky motora – pulzný spínač (ktorý umožňuje krátkodobé zapnutie robota na vysoký výkon) a plynulú reguláciu rýchlosti (rýchlosť sa neposúva v stupňoch, ale mení sa plynule).

Ako zistiť ešte v obchode, aké ľahké bude čistenie a údržba?

Kuchynský robot vám má prácu v kuchyni uľahčiť, urýchliť a zefektívniť. Preto by bolo hlúpe, keby ste mali strácať čas jeho umývaním. Pri výbere by ste sa teda mali zamerať aj na možnosti údržby kuchynského robota. Väčšina z nich je vybavená nadstavcami, ktoré po skončení práce jednoducho odmontujete a umyjete zvlášť (ideálne v umývačke). To je úplne optimálne riešenie. Kuchynský robot, ktorý nemá oddeliteľné nadstavce, by sme vám určite neodporučili, pretože údržbou by ste strávili obrovské množstvo času. Pre kvalitu kuchynského robota by malo byť základom aj odklopné rameno. Vďaka tomu si ho zdvihnete a bude sa vám s nadstavcami ľahšie manipulovať, než keby ste ich mali odmontovať zdola. Detailom je potom povrch prístroja. Ak v ňom bude veľa štrbiniek, priehlbín a medzierok, dá sa očakávať, že jedlo sa do nich skôr či neskôr dostane. Okrem toho, že to nebude pôsobiť esteticky, môžu staré kusy cesta alebo krému padať do pripravovaného pokrmu, a to rozhodne nebude chutné.

Objem misy je veľmi dôležitý pre vaše pohodlie

Ak máte radi v kuchyni pohodlie a jednoduchú prácu, mali by ste sa pozorne pozerať na objem nádoby, ktorá k robotu patrí. A ideálne tiež na jej materiál. Najlepšie sú kovové, nerezové nádoby. Tie nebudú korodovať a tak ľahko ich niečo nepoškodí. Nebude im vadiť, keď do nich narazí v plnej rýchlosti metlička alebo keď vám spadnú. Citlivejšie sú už nádoby zo skla. A nad čím nám zostáva rozum stáť, to sú nádoby z plastu. Tie nevydržia takmer nič, hneď sa rozbijú, ale najmä pri lacnejších modeloch sa s nimi stretávame často. Ak takú uvidíte, zďaleka sa jej vyhnite, to rozhodne nie je do kuchyne nič užitočné. Rovnako ako nie sú príliš užitočné roboty, ktoré pracujú zdola. Horšie sa umývajú a sú málo efektívne. Skôr sa teda pozerajte po tých, ktorých nástavce sa do misy zasúvajú zhora.

 Z hľadiska veľkosti misy sa snažte zohľadniť počet ľudí v domácnosti a vaše zvyky. Ak viete, že ste zvyknutí pripravovať veľké množstvá strúhanky alebo mletého mäsa, potom si zvoľte veľkú misu. Mlieť mäso niekoľkokrát za sebou by pre vás bola nepríjemne rozkúskovaná práca a pre robota by to tiež nebolo najlepšie riešenie. Odporúčame používať pre dvoj- až trojčlennú domácnosť misy s objemom 3 litre, pre štvorčlennú 4 litre a pre viacčlennú ešte väčšie. Ale nesnažte sa to oklamať tak, že si kúpite robot s malou nádobou a budete sa snažiť ho použiť vo veľkej nádobe, ktorú niekde zoženiete! Veľkosti si navzájom zodpovedajú, takže vo chvíli, keď sa budete s malým prístrojom snažiť pracovať vo veľkej nádobe, s najväčšou pravdepodobnosťou pokrm neprešľaháte až ku dnu. Metlička naň jednoducho nedosiahne. Nehľadiac na to, že by sa vám veľká misa pod robot vôbec nemusela vojsť. V prípade prípravy malých množstiev (napríklad ušľahanie jedného bielka) sa zase môže stať, že sas metličkami na dno vôbec nedostanete a budete musieť šľahať ručne.

 Rozmery a dĺžka káblu – aké sú ideálne  čísla?

Pri nákupe je potrebné tiež vziať do úvahy rozmery spotrebiča a dĺžku prívodného kábla. Oboje je veľmi podstatné pre pohodlnú prácu a jednoduchú manipuláciu. Kuchynský robot, to je už pomerne veľký a priestorovo výrazný spotrebič, ktorý len tak neschováte do skrinky. Ak nemáte naozaj veľkú kuchyňu, aby sa vám v pohode vošiel na linku, potom bude potrebné ho sťahovať. A to buď z niektorej zo skriniek, pokiaľ sú dosť veľké, alebo z nejakej technickej miestnosti. V tom prípade teda, ako vidíte, rozmery majú svoj význam. Hoci sú si roboty väčšinou svojimi rozmermi veľmi podobné (líšia sa v centimetroch), môže aj malý kúsok hrať v usporiadaní vašej kuchyne výraznú úlohu. A podobné je to s hmotnosťou – príliš ťažký model sa vám nebude chcieť sťahovať. Čo môže byť trochu problém, je fakt, že väčšie rozmery sú často spojené s väčšou kvalitou a multifunkčnosťou modelu. Teda, že dobré modely budú aj väčšie a ťažšie.

Naša rada teda znie – skontrolujte si v obchode, ako sa vám s robotom manipuluje. Vzhľadom k tomu, že každý z nás je inak silný, mal by tiež každý z nás posúdiť, či je pre neho robot na sťahovanie príliš veľký a ťažký, alebo nie. Ak nie, potom máte vyhrané. Ale ak sa vám s ním zaobchádza zle, potom sa poobzerajte po inom modeli – časom by ste prišli na to, že sa použitiu robota podvedome vyhýbate, a to by bola škoda. A hlavne by išlo o úplne zbytočný nákup. Tak ako pri iných spotrebičoch, snažte sa aj tu pozerať na dĺžku prívodného kábla. Pokiaľ bude dlhý, potom síce krásne dosiahne do zásuvky, ale pri práci sa bude pliesť pod ruky. A opačne, krátka šnúra od elektriny znamená výrazné priestorové obmedzenie používania robota, pretože budete závislí na blízkosti zásuvky. Ideálne je podľa nás 1 až 1,2 metra.

Materiál, spracovanie a dizajn kuchynských robotov

Dizajn a materiál kuchynského robota sú síce detaily, ale oplatí sa na takéto detaily nezabúdať. Predsa len je pravda, že nie každý robota schováva – rad z nás ho bude mať vystaveného na linke, a tým sa z neho stane nedeliteľný prvok kuchyne. Preto by s ňou mal ladiť. Tvarom sa roboty príliš nelíšia – niektoré lacné prístroje sú síce vyrábané z plastu a podobajú sa klasickým mixérom, ale drvivá väčšina má z tela vychádzajúce rameno, ktoré smeruje do misy. Prevedenie väčšiny kuchynských robotov je celokovové, nerezové a bežne bývajú rôzne dozdobené páskami z iných kovov alebo rôznymi farbami. Ak narazíte na značku, ktorá si na vzhľade zakladá (ako napríklad KitchenAid), získate robota, ktorý má jemné krivky miesto ostrých hrán. To značí eleganciu, s ktorou zapadne do retro kuchyne i do modernej domácnosti. Pre rad robotov je tiež výraznou dizajnovou súčasťou ovládací gombík alebo páčka.

Máme skúsenosť, že ľudia často zabúdajú na úplné detaily, ktoré im ale pri dlhšom používaní začnú chýbať. Na mysli máme potrebné nožičky, ktoré by sa mali ku kuchynskej linke prisať. Robotu to zabráni v pohybe účinkom vibrácií a máte istotu, že vám pri práci nikam nespadne. Rovnako si skontrolujte, že má misa ucho. Bez neho sa zaobídete, ale nebude to pohodlné a manipulácia bude zložitá. Veľkou výhodou je držiak na príslušenstvo, ktorý taktiež občas býva súčasťou balenia. Rozhodne sa ho nezbavujte, vie byť užitočný – máte istotu, že ak do neho budete nadstavce starostlivo ukladať, časom sa vám nepostrácajú.

back to menu ↑

Funkcie, ktoré musí kuchynský robot mať

Rovnako dôležitý, ako dobré parametre, je pre vás pri nákupe aj zoznam funkcií, ktoré je kuchynský robot schopný zvládnuť. Ak si nekupujete robot iba kvôli niektorej špeciálnej funkcii, potom je dobré, keď je ich čo najviac. Ušetríte si tým neskoršie starosti s nákupom príslušenstva (čo je samozrejme jedno z možných riešení, ako univerzálnosť prístroja zvýšiť). Aby ste vedeli, čo všetko môžete od kvalitného modelu očakávať, pripravili sme pre vás zoznam funkcií a schopností, s ktorými sa pri nákupe stretnete.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Tak čo, pomohol vám náš poradca? Veríme, že áno, ale oveľa lepšie bude, keď si to ešte celé zopakujeme. Ako teda celý proces výberu kuchynského robota zhrnúť? Pred kúpou by ste si mali rozmyslieť, čo vlastne od robota očakávate. Ak sa ho chystáte využívať len občas a len pre úzko špecifikovanú činnosť, potom rozhodne zvoľte niektorý lacnejší, s cenou tak do dvesto eur. Drahší prístroj by sa vám neoplatil. Na druhej strane, náročný používateľ by sa nemal báť do prístroja investovať, pretože tým získa celý rad užitočných funkcií, dobrých parametrov a zrejme aj dobrú životnosť. V takom prípade hľadajte prístroj vo vyššej triede, ktorej cena presahuje štyristo eur. Postupne potom upresňujte svoj výber na základe parametrov – pozrite sa, aká silná je na trhu značka prístroja. Pokiaľ má dobrú pozíciu, nemusíte sa báť do vybraného modelu investovať. Skúste zhodnotiť príkon (a naň nadväzujúci výkon) a rýchlosť robota. Tá by mala byť, pokiaľ možno, čo najviac regulovateľná (najlepšie 7 až 8 stupňov), ovládanie by malo byť jednoduché a údržba tiež. V tom všetkom tkvie čaro kuchynského robota. Okrajovo sa ešte môžete pozrieť na jeho konštrukciu, rozmery (čím menšie, tým ľahšie skladovanie) a dizajn. Snažte sa tiež, aby mal robot všetky funkcie, aké od neho očakávate, príslušenstvo sa snažte dokupovať čo najmenej a rozhodne sa naň nespoliehajte. Ak vám všetko vyhovuje, potom si môžete gratulovať, pravdepodobne máte vybrané. Ak vám v nákupe nebráni cena, potom vám radíme – kúpte ho! Ale predtým ako ho začnete používať, môžete sa pozrieť nižšie, na čo všetko vám bude dobrý.

back to menu ↑

Kuchynské roboty – cena vypovedá o použití viac, než si myslíte

Ako sme už načali, mohli by sme kuchynské roboty rozdeliť do troch cenových skupín –do dvesto eur, od dvesto do štyristo eur a od štyristo eur nahor. Ale musíme povedať, že to vypovedá o parametroch a funkciách, nie o kvalite. Skôr než slovo kvalita by sme použili využitie. Najlacnejšie kuchynské roboty (ak ich cena prekročí aspoň štyridsať eur, inak je to naozaj podozrivé) odporúčame do domácností, ktoré neplánujú v kuchyni žiadne veľké zázraky. Majú záujem iba o základné funkcie, nechcú robota využívať často a nepotrebujú variť vo veľkých množstvách. Napríklad mladé páry alebo pracovne veľmi vyťažení ľudia. Stredná kategória, ktorej cena sa pohybuje od dvesto do štyristo eur, predstavuje efektívny prechod medzi najlacnejšími a najdrahšími modelmi. Funkcia ani ovládanie nie sú špičkové, ale pre priemerného človeka dostačujúce a cena tiež nie je prehnane vysoká. Modely, ktorých cena prekročí štyristo eur (často aj päťstopäťdesiat alebo vo výnimočných prípadoch osemsto eur), sú tým najlepším, s čím sa na trhu stretnete. Majú veľa funkcií, príslušenstva a veľmi dobré parametre, dávajte si ale pozor, aby ste za tie peniaze nekúpili niečo zbytočne predražené.

back to menu ↑

Aké nájde kuchynský robot v domácnosti využitie?

Možno vás po prečítaní nášho nákupného poradcu prepadla drobná neistota a otázka „Načo si kuchynský robot kupovať, keď je drahý a možno ho nahradiť použitím iných prístrojov?“ Áno, kuchynský robot nie je práve malá investícia a možno sa bez neho zaobísť. Na druhej strane… dobrý robot v sebe kombinuje mixér, krájač, strúhač, šľahač, odšťavovač, a to menujeme iba tie najdôležitejšie prístroje, ktoré naopak nahradí on. Vo výsledku teda jeho kúpou celkom iste ušetríte, a to nielen peniaze, ale aj priestor a energiu. Umyť vám stačí iba jeden spotrebič, obsluhuje sa oveľa pohodlnejšie a skladujete len jeden jediný kus kuchynského vybavenia.

V praxi ho budete, ak ste zvyknutí variť často, využívať takmer denne. Pre bežnú ženu v domácnosti je takmer nenahraditeľný, ušetrí jej veľa času a práce, z toho vyplýva aj jeho obľuba. Nakoniec, môžeme sa pozrieť na pár receptov, ktoré používa takmer každý z nás…

  1. Zemiaková kaša – kto z nás si nedá rád rezeň s dobrou, jemnou, zemiakovou kašou? Veľa ľudí to nebude. Zemiaková kaša a zemiakový šalát jednoducho k rezňu patrí, ale než ju zložito miešať ručne, oveľa lepšie je využiť robota. Ten vytvorí zo zemiakov, mlieka a prípadne masla nádherne jemnú a nadýchanú zmes, akú ručným miešaním dosiahnete až po veľmi dlhomčase (a zemiaky vám medzitým vychladnú).
  2. Mleté mäso – to je základom celej rady pokrmov – sekaná, karbonátky alebo čevapčiči. Ak sa vám nechce mlieť mäso ručne na mlynčeku, potom sa hodí využiť kuchynský robot – mäso do neho vložíte, natlačíte, a tým ako sa vo vnútri nakrája a prejde cez nadstavec, získate jemné a chutné mleté ​​mäso. To sa potom dá hodiť na plech alebo na panvicu a pripraviť tak, ako ho máte radi.
  3. Cestá – či už na koláč, perník alebo cukrík, s prípravou cesta vám pomôže kuchynský robot. Namiesto toho, aby ste ho museli spracovávať rukami a neustále ho stláčať a otáčať, jednoducho ho dajte do starostlivosti kuchynskému robotu a nastavte hnetací stroj. Vytvoríte jemné a nadýchané cesto, s ktorým sa bude veľmi dobre pracovať.
  4.  Strúhanka – už sme sa zmienili o rezňoch… ťažko sa pri ich príprave zaobídete bez strúhanky. Samozrejme, existujú špecialisti, ktorí vedia rezeň obaliť aj inak, ale pre nás bežných smrteľníkov je práve strúhanka na rezni to najlepšie. Ale vyrábať ju ručne, to by sa jeden mohol zblázniť. Ďaleko lepšie je pretlačiť tvrdé rožky cez kuchynský robot, ktorý ich naseká a nadrví na malé kúsočky.
  5. Šľahačky a krémy – tak ako sme to už hovorili pri zemiakovej kaši – šľahačka, sneh aj krémy by sa dali vyrobiť ručne dlhodobým a usilovným miešaním, ale komu z nás by sa to chcelo robiť? Je to prácne, bolí z toho ruka, a ak máte doma robot, je to aj zbytočné. Stačí nasadiť metličky a nechať našu zmes zamiešať. Získate tak oveľa rýchlejšie chutnejšiu a nadýchanejšiu šľahačku, ktorou sa môžete pochváliť pred návštevami.
  6. Zelenina -do šalátu aj do omáčky – v tomto prípade sa hodí využiť možnosť krájania, keď už vám ju výrobcovia dávajú. Vďaka hrubému krájaniu si ľahko môžete nakrájať zeleninu do šalátu (na väčšie kúsky), alebo napríklad zemiaky do zemiakového či vlašského šalátu, jemná forma vám dá tenké rezance (napríklad papriky), vhodné do omáčok k mäsu a dipom na nachos alebo hranolkám .
  7. Lisovanie ovocných štiav – ak je súčasťou kuchynského robota odšťavovač alebo ak sa dá k nemu prikúpiť lis na ovocie, potom nie je problém si s jeho pomocou pripraviť chutnú a osviežujúcu ovocnú šťavu alebo smoothie. Čo je spôsob, ako si v dnešnej dobe mnoho ľudí udržuje zdravú líniu.

To by bola len stručná ukážka toho najhlavnejšieho, s čím vám kuchynský robot pomôže. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú, využiť ho môžete prakticky akokoľvek, ale tieto spôsoby sú asi najbežnejšie a najužitočnejšie. Takže… myslíte si, že sa vám kuchynský robot oplatí? My si myslíme, že určite viac, než kupovať každý prístroj zvlášť.

Na úplný záver si ešte nemôžeme odpustiť jednu radu a zároveň odporúčanie - pamätajte, že koľko starostlivosti kuchynskému robotu venujete, toľko on vám na oplátku ušetrí práce. Iba robot, ktorý je udržiavaný a čistý, vám pomôže pripraviť chutné jedlo. Na to nezabudnite!

Kuchynské roboty
5 (100%) 1 vote
Necenzurovane.sk