Test amerických chladničiek

Ako vybrať americkú chladničku 2019

TOP americké chladničky roku 2019

Americké chladničky
1. Haier HB 25 FSSAAA 2. Beko GNE 134630 X 3. LG GSL760PZUZ
Spotreba
93 %
Hlučnosť
93 %
Priestrannosť
98 %
Cena/kvalita
94 %
Spotreba
92 %
Hlučnosť
95 %
Priestrannosť
96 %
Cena/kvalita
94 %
Spotreba
92 %
Hlučnosť
95 %
Priestrannosť
96 %
Cena/kvalita
94 %
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najlepšie americké chladničky roku 2019

Rady, tipy, recenzie

Úvod

Položili ste si niekedy otázku, kde by bolo ľudstvo bez chladničiek? Nie? Skúste sa preniesť v čase o nejakých sto, stopäťdesiat rokov naspäť. Jedlo sa uchovávalo v pivniciach, prípadne sa chladilo v ľade. Sneh a ľad sa hromadili celú zimu do dobre izolovaných miestností, aby sa potom mohli celý zvyšok roka využívať. Ale bolo to časovo a finančne náročné, drahé a určite aj nepohodlné. Teda je prirodzené, že keď sa na svete objavili chladničky, ľudia si ich ľahko obľúbili. Hoci tie prvé boli rozmerné, zaberali celé miestnosti a rozhodne ste ich doma neprehliadli (nielen kvôli ich vzhľadu, ale predovšetkým kvôli hluku, ktorý generovali), ale boli aj veľmi drahé. Čím viac rástla ich obľúbenosť, tým viac domácností si ich mohlo dovoliť.

To všetko viedlo k veľkému rozvoju chladničiek. Nakoniec sa spojili s mrazničkami a vznikli kombinované chladničky. Neskôr začali tvorcovia s dizajnom experimentovať ešte viac, vytvárali rôzne dizajnové rady, vrátane retro chladničiek. Vznikli tiež chladničky určené na zabudovanie do kuchynskej linky, čiže vstavané chladničky. A v neposlednom rade tiež americké chladničky, úplne špecifický a unikátny druh väčšinou kombinovaných chladničiek. V čom spočíva ich kúzlo? Predovšetkým majú odlišný dizajn. Zatiaľ čo väčšina bežných chladničiek vyzerá prosto a jednoducho, americké chladničky sú často nerezovej, kovovej, čiernej alebo inej univerzálnej farby, ktorá sa hodí do každej modernej kuchyne, a čo je ich zvláštnosťou, majú dvojkrídlové dvere. Od bežných chladničiek sa líšia aj výrobníkom ľadu, ktorý je pre ne špecifický. Niekedy na dverách nájdete aj domáci bar.

Čo sa týka ich parametrov, často sú výrazne väčšie a priestrannejšie než bežné chladničky. Je pravda, že ich spotreba je výrazne vyššia ako u kombinovaných chladničiek rovnakej energetickej triedy a hlučnosť väčšinou tiež. Ale všetky ďalšie parametre, predovšetkým účinnosť chladenia a mrazenia, sú absolútne špičkové. Takmer žiadna americká chladnička sa nezaobíde bez technologického a funkčného vybavenia. V tomto ohľade si teda môžete byť istí, že americká chladnička bude vysoko kvalitná a perfektne vybavená. Dôvodom je veľká konkurencia medzi výrobcami. Očakáva sa totiž, že takéto drahé chladničky (čo, priznajme si na rovinu, tieto naozaj sú) budú slúžiť predovšetkým náročnejším používateľom. Do bežnej domácnosti by úplne stačila priemerná kombinovaná chladnička. Tu však platíte za dokonalú a špičkovú kvalitu a štýl, ktorý takto dostane váš domov.

 

Americká-chladničky-uživateľ

back to menu ↑

Test amerických chladničiek

Americké chladničky sú  unikátnym druhom chladničiek, ktorý sa od tých klasických viac než výrazne odlišuje Predovšetkým tým, že majú dvojité až štvorité dvere. S tým súvisí o dosť väčšia priestrannosť, väčší komfort a lepšie rozloženie vnútorného priestoru. Zároveň majú oveľa lepší dizajn a  prinášajú celý rad ďalších funkcií. Avšak za o niečo vyššiu  vyšší cenu, takže dobrý a a starostlivý  výber je nutnosťou.

Najlepšie  americké chladničky

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Energetická trieda Mraziaca kapacita Cena
1. Haier HB 25 FSSAAA4613 X
A++ 14 kg/deň Zistiť cenu

Přečítať celú recenziu

2. Beko GNE 134630 X
A++ 13 kg/deň Zistiť cenu
3. LG GSL760PZUZ
A++ 12 kg/deň Zistiť cenu
4. Sharp SJ PX830FBE
A++ 11 kg/deň Zistiť cenu
5. LG GSX961NSAZ
A++ 12 kg/deň Zistiť cenu

Americké chladničky  a ich charakteristika

Výhody a nevýhody amerických chladničiek je ťažké zhrnúť. Môžeme sa o to ale pokúsiť. Poďme postupne od dizajnu k najväčším detailom chladenia a mrazenia, tak, ako postupujeme v našich recenziách. Vzhľad chladničiek je skutočne skvelý po všetkých stránkach a môžeme sa baviť o akomkoľvek modeli. Žiadny plast, ale nerez, žiadna prostá čistá biela farba, ale kovové alebo čierne sfarbenie. Rukoväte sú síce niekedy trochu masívne, ale vyladené tak, aby presne padli do ruky. Neodlučiteľnou súčasťou týchto chladničiek je výrobník ľadu, niekedy aj domáci bar, neoceniteľný pomocník pri organizovaní akejkoľvek párty.

Nevýhodou sú technické parametre chladničiek. Len niektoré, hlavne tie najdrahšie, patria do energetickej triedy A +++. Prečo? Pretože sú veľké a výrobník ľadu má výraznú spotrebu energií. Okrem toho, že spotrebuje veľa elektrickej energie, predstavuje aj najslabšie miesto chladničky, ktorým môže unikať von veľa chladu. Vyžaduje to teda veľa energie, ktorú je nutné privádzať, a ktorá sa musí na udržiavanie stabilnej teploty využívať. S rozmermi a veľkým výkonom súvisí tiež vyššia hlučnosť.

Na druhej strane, či už z hľadiska priestoru, vzhľadu alebo použitých technológií, vidíme na amerických chladničkách viac výhod ako nevýhod. Pre vašu domácnosť budú ozdobou, zmestí sa do nich viac potravín ako do tých klasických a prinášajú aj niečo navyše, napríklad práve v podobe výrobníka ľadu. Nevýhody, ako je priestorová náročnosť alebo väčšie finančné nároky na ich prevádzku, sa v tom stratia. Ako by sme teda ich výhody a nevýhody stručne zhrnuli?

Výhody:

 • Skvelý a do detailu vyladený dizajn
 • Široká technologická výbava
 • Výrobník ľadu, niekedy i domáci bar
 • Veľký vnútorný priestor

Nevýhody:

 • Veľké rozmery a zložitá manipulácia
 • Priestorová náročnosť
 • Oproti bežným chladničkám výrazne vyššia cena
 • Vyššia spotreba v porovnaní s klasickými chladničkami
 • Vyššia hlučnosť

Americká-chladnička-detail

back to menu ↑

Najväčší výrobcovia amerických chladničiek

Tak ako pri každom inom nákupe, ani v tomto prípade nie je na škodu si vopred prehliadnuť trh a preskúmať, z ponuky ktorých spoločností stojí za to vyberať. Pre správne fungovanie sú dôležité nielen dobré parametre chladničky, ale aj kvalitná značka. A to preto, že americké chladničky vyžadujú ako dizajnovú jemnosť a presnosť, tak aj maximálnu starostlivosť v oblasti vývoja nových technológií. Nie každá firma ich teda vie vyrobiť také, aké si zákazníci určite želajú. Pozrime sa teda spoločne, ktoré spoločnosti na trhu pôsobia a čo vám môžu ponúknuť. Nie je totiž výnimkou, že si niektoré firmy svoje technológie strážia ako oko v hlave a pri výrobkoch iných spoločností sa s nimi nestretnete. Poďme si teda postupne prejsť jednotlivé značky a ich unikátnosti.

Americké chladničky Beko

Spoločnosť Beko je na trhu s elektrospotrebičmi pomerne dlho. Vznikla v Turecku roku 1967 a politická situácia v Európe jej dlho bránila na európskom trhu preraziť. Avšak dnes patrí medzi popredných výrobcov práčok, umývačiek riadu i chladničiek. A to nielen tých klasických, ale aj amerických. Všeobecne by sme o spoločnosti mohli povedať, že ochudobniť svoje chladničky o kvalitný dizajn alebo o niektoré prídavné technológie len preto, aby boli lacnejšie, pre ňu neplatí. Jej modely sú krásne, praktické, napriek tomu však plne funkčne vybavené a nechýbajú im ani tie najpokročilejšie technológie. Podľa nás jedny z najlepších amerických chladničiek na trhu.

Beko-logo

Americké chladničky Sharp

V prípade firmy Sharp Corporation ide o japonského výrobcu, ktorý funguje na trhu od roku 1912. Vyrába širokú škálu tovaru, zahrňujúcu televízory, kalkulačky, fotovoltické články alebo chladničky. V prípade tých amerických ide o veľmi kvalitný a luxusný tovar. Cenovo príliš nevybočujú od priemeru, pohybujú sa okolo tisíc šesťsto eur. Väčšinou spadajú do energetickej triedy A++ a A+, disponujú NoFrost zónou a antibakteriálnou ochranou. Sú pomerne tiché, nemajú veľkú spotrebu, ale kompenzujú to menšou výkonnosťou (mraziaca kapacita je zhruba do 10 kilogramov na deň). Dizajnovo sú prepracované veľmi dobre.

Sharp.jpg

 

Americké chladničky Samsung

Juhokórejská spoločnosť Samsung by sa dala definovať ako najväčší skokan na trhu s elektronikou. Ešte pred pätnástimi rokmi o nej v Európe málokto vedel, dnes ovláda obchod s televíziami, mobilnými telefónmi a nakoniec aj s chladničkami. Dosiahla to predovšetkým skvelou technologickou vybavenosťou chladničiek, do detailu vyladeným dizajnom a jasným zameraním na každú drobnosť vo fungovaní chladničky. To platí pre kombinované chladničky a dvojnásobne pre americké chladničky tohto výrobcu. Majú rad špecifík – niektoré majú mrazničku rafinovane umiestnenú do zásuviek miesto za dvierka, iné majú dvojité dvere, jedny klasické a druhé presklené, aby ste do chladničky videli, bez toho aby ste ju museli otvoriť, skrátka, vychytávok je tu veľa. Čo tieto chladničky mierne limituje, je len cena. Patria totiž medzi najdrahšie.

Samsung-logo

Americké chladničky Liebherr

Spoločnosť Liebherr bola založená v Nemecku, a to už v roku 1949, dnes ale sídli vo Švajčiarsku. Zameriava sa predovšetkým na strojnícky priemysel (vyrába napríklad žeriavy a bagre).Cudzie jej ale nie sú ani niektoré ďalšie výrobky, ako napríklad chladničky. Tie sú pomerne masívne, majú veľmi dobrú izoláciu, ale sú taktiež trochu drahšie (delia sa podľa výrobcu do dvoch kategórií, na domáce a profesionálne). Platí to tiež aj pre americké chladničky Liebherr, sú drahšie než konkurenčné výrobky. Zato ale väčšinou patria do energetickej triedy A++ a A+++, majú veľkú mraziacu kapacitu a disponujú napríklad protinámrazovou technológiou NoFrost.

LiebherrA

Americké chladničky LG

Juhokórejský konglomerát LG patrí medzi najväčších výrobcov elektroniky na svete. Ako taký sa nemôže nezaoberať tak dôležitou vecou, ​​akou chladničky sú. Pri tejto spoločnosti si môžete byť stopercentne istí, že jej chladničky budú funkčne skvele vybavené a nebude u nich chýbať žiadna z moderných vychytávok. Ako príklad môžeme vymenovať funkciu Smart Diagnosis, na ktorú má tento výrobca patent. Veľmi dobre sa jej americkým chladničkám darí aj na poli spotreby alebo ďalších technických parametrov. Akonáhle sa na európskom trhu chladničky LG viac presadia, určite sa stanú absolútnou jednotkou.

LG-logo

 

back to menu ↑

Podľa čoho americké chladničky vyberať?

Tým, že sú americké chladničky v mnohých ohľadoch špecifické, sa pri ich výbere nemožno riadiť tým, čo platí pre chladničky všeobecne. Ľahko by ste sa tak napálili, alebo naopak výber príliš prekombinovali. Poďme si spolu prejsť, na čo všetko je potrebné sa zamerať, čo je dôležité, a čo naopak hrá menšiu alebo druhoradú úlohu.

Dizajn

Americké chladničky patria, čo sa týka dizajnu, k tomu najlepšiemu, čo trh s chladničkami ponúka. Nenájdete tu klasické biele kocky, ako radi nazývame absolútne nezaujímavé a obyčajné chladničky. Nie, americké chladničky sú, snáď až na pár výnimiek, v nerezovom prevedení, či vo farbách, zapadajúcich plne do moderných a štýlových kuchýň. Rukoväte by síce mohli byť niekedy trochu úspornejšie, na druhej strane sme sa nestretli s americkou chladničkou, ktorej rukoväte by nezapadli pohodlne do ruky, a ktorá by sa zle otvárala. A urobiť účelný aj pekný dizajn, to už vyžaduje um.

Pokiaľ ide o samotný celkový vzhľad chladničky, stretneme sa s niekoľkými typmi amerických chladničiek. Rozdiel je predovšetkým vo dverách. Základným rozdielom oproti bežným chladničkám je, že sú dvojkrídlové. Čokoľvek ďalšie je potom základný rozdiel medzi jednotlivými typmi chladničiek. Aké to sú?

 • Dvojdverové americké chladničky – chladničky, ktoré majú iba dvoje dvere, jedny vľavo, druhé vpravo. Bežné pri nich je, že jedny z dverí sú užšie (za nimi sa schováva mraznička), druhé potom širšie (a ukrývajú za sebou chladničku). Na strane mrazničky ďalej bežne nájdete výrobník ľadu. Je to logické, uľahčuje to chladenie vody a jej premenu na ľad.
 • Štvordverové americké chladničky – chladničky veľmi podobné predchádzajúcemu typu. Okrem toho, že sú jedny dvere vľavo, druhé vpravo, sú rozdelené tiež uprostred na horné a dolné dvierka. Pričom platí, že mraznička je väčšinou umiestnená dole a chladnička hore.
 • Dvojdverové americké chladničky so zásuvkami – chladničky typické pre spoločnosť Samsung. Okrem toho, že sa v hornej časti nachádzajú dvoje dvere, za ktorými sa skrýva chladnička, nájdete v spodnej časti chladničky zásuvky, v ktorých je ukrytá mraznička. Je to elegantné a zaujímavé riešenie.

Čo je praktické, a čo ďalej dotvára vzhľad amerických chladničiek, to je výrobník ľadu. Ten prijíma chlad z mrazničky, mrazí vodu, a napríklad v lete to môže byť veľmi vítaný pomocník proti horúčave. Iste oceníte, že si budete môcť ľahko zmraziť vodu a vytvoriť si chladený nápoj alebo ľadovú triešť. Ak organizujete štýlovú párty, potom sa vám určite bude hodiť prítomnosť domáceho baru, ktorý býva niekedy tiež zabudovaný vo dverách chladničky. Oboje vám môže veľmi dobre poslúžiť, navyše to v modernej kuchyni vyzerá veľmi dobre.

Americká-chladnička-dizajn

Rozmery a vnútorný priestor

Americké chladničky sú oproti bežným chladničkám výrazne väčšie. Ich rozmery tomu zodpovedajú, na výšku sú síce klasickým chladničkám podobné, ale ich šírka i hĺbka sú väčšie. Premieta sa to tiež v ich objeme. Môžeme si pripomenúť, že tie klasické modely majú objem zhruba okolo tristo litrov, možno tristo päťdesiat v lepšom prípade. Hoci sa na trhu stretneme aj s chladničkami, ktorých objem je menší než sto litrov. U amerických chladničiek je objem výrazne väčší. Mnohé z nich dosahujú v priestore napríklad päťsto litrov objemu, alebo až päťsto päťdesiat, a nie je na tom nič zvláštne. Rozloženie vnútorného priestoru potom súvisí s tým, ako je chladnička postavená. Dvojdverové americké chladničky majú mrazničku a chladničku vedľa seba, ostatné nad sebou.

Americká-chladničky-vnútro

Rozdiel oproti bežným chladničkám je tu ale minimálny. Mrazničku väčšinou tvoria zásuvky, prípadne police a priehradky. V chladničke potom nemôže chýbať zásuvka na ovocie a zeleninu, klasicky pevne aj nastaviteľne uložené sklenené police. Klasické je tiež využitie priestoru na dverách. Priehradky na fľaše, priehradky na drobné potraviny alebo boxy na vajíčka, to všetko vo výrazne väčších rozmeroch než u bežných chladničiek, nie je nič zvláštne. Zaujímavosťou môžu byť priehradky na dverách mrazničky, s ktorými sa pri niektorých modeloch stretávame, ale predovšetkým výrobník ľadu, ktorý zaberá určitú časť priestoru dverí. Viac však popísať nemôžeme, využitie vnútorného priestoru nie je príliš odlišné od bežných chladničiek. Veľký priestor však znamená možnosť uloženia väčšieho množstva potravín a tiež ľahšiu orientáciu.

Spotreba elektrickej energie

Či budete vyberať akýkoľvek spotrebič, nielen chladničku (alebo presnejšie americkú chladničku), bude vás celkom iste zaujímať spotreba elektrickej energie. Budete s nami určite súhlasiť, že nechcete mať doma kus elektrospotrebiča, ktorý vám vysaje všetky úspory len tým, že bude mať vysokú spotrebu elektriny. Preto odporúčame, nech budete nakupovať čokoľvek, starostlivo strážiť údaje na energetickom štítku. Ak berieme do úvahy práve naše chladničky, na ktoré sa tu zameriavame, nemali by ste sa stretnúť s horším údajom než A +. Ak áno, potom je to nekvalitná chladnička a mali by ste na ňu zabudnúť. Energetická trieda totiž značí, aké veľké úspory energie môžete očakávať. A keďže rozdiel medzi jednotlivými triedami je celých 20%, môžete čakať, že bude viac než zjavný. Napokon, posúďte sami na príklade, ktorý sme si pre vás pripravili:

Americká chladnička Siemens KA 99 NAI35 energetickej triedy A +++ má ročnú spotrebu, ktorá sa pohybuje okolo 75 kWh. Ak budeme počítať s priemernou cenou za kilowatthodinu, ročné náklady na prevádzku chladničky budú povedzme 16 eur. Pre porovnanie, americká chladnička LiebherrSBSes 7165 kategórie A +, kde sa ich bohužiaľ pohybuje viac ako v tej najvyššej triede, má ročnú spotrebu nejakých 444 kWh. Ak budeme počítať s rovnakou cenou za energiu, vyjdú nám náklady presahujúce 70 eur. Teda niekoľkonásobok. Takýto rozdiel už vaša peňaženka naozaj pocíti.

Teraz môžeme zopakovať niečo, čo sme si vyjasnili už v článku o klasických chladničkách. V Slovenskej republike sa od roku 2014 môžu na trh uvádzať len modely, ktorých energetická trieda je minimálne A +. Nie je to síce nič extra, ale znamená to viac-menej priemernú úsporu. Modely energetickej kategórie A, poprípade úplne výnimočne B, budú staré, uvedené na trh v čase, keď zákon ešte neplatil a pravdepodobne by ste ich doma nechceli. Ak zabudneme, že po funkčnej, technologickej ani priestorovej stránke nejde o nijako dobré spotrebiče, ich spotreba je priamo hrozivá a žalostne veľká. Väčšina chladničiek sa dnes pohybuje v energetických triedach A + (väčšinou lacnejšie modely) a A ++ (chladnička s priemernou cenou). Tie najdrahšie potom v kategórii A +++.

Americká-chladnička-Liebherr

Ako to v tomto ohľade vyzerá s americkými chladničkami? Bohužiaľ vás musíme mierne sklamať, pretože prakticky žiadna z tých, ktoré sú na trhu, do najvyššej energetickej triedy A +++ nespadá. Prečo? Už sme dôvod načrtli. Slabým miestom je práve výrobník ľadu. Tým je totiž chladnička spojená s vonkajším prostredím. Izolácia je tu slabšia ako na zvyšku chladničky, takže prostredníctvom výrobníka uniká z chladničky veľké množstvo chladného vzduchu. Dovnútra sa zase dostáva teplo. To sa musí eliminovať, aby sa potraviny neohrievali. Z toho jasne vyplýva, že na udržanie stálej teploty vnútri chladničky je potrebné vynaložiť zvláštny výkon chladiaceho motora. Navyše udržiavať v chlade tak veľký priestor (vďaka veľkým dverám uniká oveľa viac studeného vzduchu von) je energeticky tiež veľmi náročné. Z tohto dôvodu, hoci to nie je najlepšie, sa tiež špičkové americké chladničky radia do energetickej triedy A ++, niektoré iba do triedy A + (tie však tak dobre nehodnotíme).

Hlučnosť chladničky

Ak očakávate, že americké chladničky budú mať dobrú úroveň hlučnosti, musíme vás sklamať. Hoci na trhu s bežnými chladničkami zoženiete modely, ktoré generujú zvuk iba 35 alebo 36 decibelov, americké chladničky sú trochu hlučnejšie. Súvisí to s väčším výkonom, ktorý je u týchto chladničiek nutný na udržanie stabilnej vnútornej teploty. Bez neho by sa pomaly vnútorné prostredie ohrievalo. V praxi to však, bohužiaľ, znamená, že úroveň hlučnosti stúpa až na 42 až 46 decibelov. Vo výnimočných prípadoch síce môže hlučnosť klesnúť na veľmi dobrých 38 alebo 39 decibelov, nie je to však obvyklé.

Americká- chladnička-detail

 

Pravda je, že chladničky patria medzi veľmi tiché spotrebiče a zvuk o intenzite 40 alebo 45 decibelov nie je príliš veľký hluk. Navyše, intenzita zvuku rastie exponenciálne, takže rozdiel medzi 40 a 45 decibelmi nie je tak výrazný ako napríklad medzi 60 a 65 decibelmi. Aj tak je ale dobré si uvedomiť, že chladničky budú zapnuté 24 hodín denne 365 dní v roku, inak nebudú slúžiť svojmu účelu. Znamená to tiež, že jej hluk budete počúvať v domácnosti neustále. A to sa aj ten najmenší rozdiel účinne prejaví. Nemali by ste teda hlučnosť chladničky podceňovať a svoj výber práve tomuto faktu prispôsobiť.

Klimatické triedy a ich kombinácie

Čo je to klimatická trieda, s tým sme sa už zoznámili u bežných chladničiek. Je to ideálne rozmedzie teplôt, pri ktorých bude chladnička správne fungovať. Pokiaľ bude okolitá teplota v miestnosti nižšia, potom chladiace médium príliš zhustne a môže to spôsobiť zadretie motora, zhoršenie účinnosti chladenia a tiež to výrazne zväčšuje riziko poruchy. Rovnako tak funguje zvýšenie okolitej teploty nad maximum. Účinnosť motora potom nie je dostatočne veľká a znamená to výrazné zhoršenie účinnosti chladenia. Aké však existujú klimatické triedy a čo znamenajú jednotlivé označenia?

Trieda Značka  Rozpätie
 Subnormálna  SN  10 – 32 °C
 Normálna  N  16 -32 °C
 Subtropická  ST  18 -38 °C
 Tropická  T  18 -43 °C

Údaj, s ktorým sa stretnete u amerických chladničiek veľmi často, je najširšia možná klimatická trieda. Teda SN-N-ST-T. Znamená to teda, že ideálne rozmedzie teplôt pre chladničku je maximálne možné (teda 10 až 43 °C) a nie je potrebné ho riešiť. Teda, aspoň čiastočne. Niektoré americké chladničky nemajú túto klimatickú triedu úplnú, sú buď kategórie N-ST-T, alebo naopak SN-N-ST, čo znamená, že teplotný rozsah je o niečo menší. Nie že by to pre vás znamenalo výrazné obmedzenie, ale mali by ste to sledovať. Bola by škoda prísť o dobrú a tiež veľmi drahú chladničku len preto, že ste si nepostrážili ideálnu teplotu.

Kapacita mrazenia a akumulačná doba

Pri výbere klasickej chladničky sme vám odporúčali sledovať mraziacu kapacitu a akumulačnú dobu. U amerických chladničiek by sme vám odporučili to isté. Oba tieto údaje sú totiž viac než podstatné ako pre kvalitné fungovanie chladničky, tak aj pre vaše pohodlie. Začnime akumulačnou dobou. Tá vám hovorí, ako dlho by potraviny vydržali v zmrazenom stave, pokiaľ by došlo k poruche alebo ak by sa prerušila dodávka elektrickej energie. V takom prípade nebude chladnička fungovať a vnútorný chladný vzduch sa bude postupne ohrievať. Jedlo začne prichádzať k sebe a v súvislosti s tým bude strácať svoju čerstvosť a trvanlivosť. Pomôcť vám v takom prípade môže dobrá izolácia chladničky. Tá totiž znamená dlhšiu akumulačnú dobu. Dlhujeme vám ešte priemerný údaj, okolo ktorého sa akumulačná doba pohybuje. Tá je okolo pätnásť, šestnásť hodín. Akumulačná doba amerických chladničiek sa veľmi odvíja od značky chladničky. Väčšinou sa pohybujú v rozmedzí od pätnástich do dvadsiatich hodín (to platí najmä pre chladničky Samsung alebo Beko). Chladničky Liebherr však dosahujú akumulačné doby okolo tridsiatich hodín! Ani jedno z toho nie je zlé. Urobte si ale predstavu sami. Chladnička sa vám o šiestej večer pokazí. Vy zavoláte servis a technik k vám príde na druhý deň dopoludnia. Teda nejakých šestnásť alebo dokonca osemnásť hodín od poruchy.

Čo znamená akumulačná doba, to už asi tušíte. Ale čo mraziaca kapacita? Tá vám povie, aké množstvo potravín dokáže chladnička zmraziť v priebehu jedného dňa (alebo ak sa chceme držať technických údajov, môžeme povedať skôr za 24 hodín). Pri bežných chladničkách sme si povedali, že desať kilogramov denne je už veľmi solídne číslo. Pri amerických chladničkách môžeme ísť ešte ďalej. Ich mraziaca kapacita totiž nezriedka prekračuje hodnotu 15 kilogramov za dvadsaťštyri hodín. To je skvelé číslo a aj podpriemerná americká chladnička je oveľa lepšia ako špičková klasická chladnička.

 

back to menu ↑

Funkcie a technológie moderných chladničiek

Moderné chladničky nemôžu existovať bez niektorých technických vychytávok a funkcií. Účel chladničky dnes totiž nie je iba chladiť, ale tiež zabezpečiť maximálnu čerstvosť a trvanlivosť uskladnených potravín. Klasické chladničky v tomto smere nie sú vždy ukážkou kvality a luxusu. Často im chýbajú aj tie najzákladnejšie funkcie a z nášho hodnotenia teda nemôžu vyjsť dobre. Samozrejme, americké chladničky sú ďaleko lepšie a nie sú len krok, ale niekoľko krokov pred najlepšími kombinovanými chladničkami. Je jasné, že technológia sa líši značka od značky, každý výrobca má svoje vlastné patenty a funkcie, ktoré zabudováva výhradne do svojich chladničiek. Ale napriek tomu existujú technológie, ktoré sa pravidelne opakujú, a s ktorými sa stretnete u amerických chladničiek veľmi často. Prinášame vám stručný prehľad tých najzákladnejších, pretože je dobré pri výbere vedieť, čo vlastne kupujete.

Antibakteriálna ochrana

Antibakteriálna ochrana, to by mal podľa nás byť základ každej chladničky. Bohužiaľ, zatiaľ stále nie je, avšak pevne veríme, že raz bude. Určite nechcete, aby sa na jedle vo vašej chladničke preháňali baktérie, pučali plesne alebo množili mikróby. Tieto mikroorganizmy sa v chladničke síce bežne nevyskytujú, to vás môžeme upokojiť, ale akonáhle do nej vložíte potraviny, alebo keď otvoríte dvere, dostanú sa tam pomerne ľahko. Vlhkosť a vnútorná klíma potom ich rast môžu podporiť. Zvlášť rizikové je v tomto ohľade tesnenie dverí. Pokiaľ sú ale steny chladničky alebo aj spomínané tesnenie potiahnuté látkou, ktorá je schopná baktérie hubiť, nemusíte sa ich báť. Manuálne čistenie chladničky potom účinok tejto ochrany ešte zvýrazní.

Automatické odmrazovanie

Doba, kedy bolo nutné mrazničku vykladať, ručne odmraziť a znovu naplniť, je preč. Našťastie. Bola to celkom zbytočná práca, navyše potraviny sa museli po dobu odmrazovania niekam uložiť a ich čiastočné rozmrazenie im za tú dobu nemuselo prospieť. Pokiaľ je ale chladnička vybavená týmto systémom, potom sa zabráni tvorbe námrazy priebežne a nie je treba odmrazovať chladničku ručne.

NoFrost technológia

Je úplne bežné, že potraviny sa v mrazničke pokrývajú vrstvou námrazy. Tá pochádza zo vzdušnej vlhkosti, ktorá sa do chladničky ľahko a úplne bežne dostáva. Ak ale chladnička disponuje touto technológiou, potom je vlhkosť pomocou ventilátora odvádzaná von, do výparníka. Tam sa voda zo vzduchu zráža, topí a zachytáva do misky, odkiaľ sa vyparí. Potraviny potom nie sú schované pod vrstvou ľadu. Prinajmenšom sa s nimi ľahšie manipuluje.

No-frost

Multi Flow Air

Technológia, ktorá sa veľmi často objavuje v amerických chladničkách. Chladený vzduch sa vďaka viacerým prúdiacim otvorom rozloží rovnomerne po celom vnútornom priestore. Vďaka tomu nemusíte riešiť, kam svoje potraviny uložiť, pretože teplota i vlhkosť sú všade rovnaké.

Active Dual Cooling

Active Dual Cooling systém znamená oddelené chladenie chladničky a mrazničky. Cirkulácia vzduchu je rovnomerná, ale je vháňaný dvoma rôznymi odvodmi. To zaisťuje potravinám skvelé prostredie na to, aby zostali čerstvé čo najdlhšie a aby bola ich trvanlivosť čo najväčšia. A to je predsa to, čo si všetci želáme, nie?

Twin Cooling Plus

Technológia, ktorá je prakticky totožná s technológiou Active Dual Cooling. Ide viac-menej o jej obdobu, ktorú používa pod iným menom firma Samsung.

Ion Air

Niektoré americké chladničky obsahujú vnútri vložený ionizátor vzduchu. Na čo slúži? Vďaka nemu dochádza k regulácii vlhkosti v chladničke, rovnako ako nepríjemných pachov a baktérií. Opäť je výsledkom technológie väčšia čerstvosť vašich potravín.

Aktívne modré svetlo

Jedna z menej známych technológií spoločnosti Beko. Využíva modré svetlo, ktoré ožaruje vaše potraviny, aby udržiavalo v chode, ak sa to dá tak povedať, všetky procesy prebiehajúce v potravinách, najmä v ovocí a v zelenine. Prírodné látky teda lepšie znášajú prechod z prírody do chladničky a hoci to nie je tak výrazné, ich trvanlivosť sa tým zvyšuje.

Nulová zóna

Ide o veľmi špeciálnu zásuvku, do ktorej je systémom vháňaný chladnejší vzduch s teplotou blízkou nula stupňom Celzia. To znamená, že je toto miesto udržiavané vo veľmi nízkej teplote. Pre potraviny, ktoré sa ľahko kazia, čo je predovšetkým mäso, je to teda úplne najlepšie miesto.

Fresh zone

Technológia, ktorá je veľmi podobná nulovej zóne. Ide o priestor, ktorý je chladnejší ako zvyšok chladničky. Vďaka tomu sa potraviny udržia čerstvé omnoho dlhšie. Nižšia teplota totiž znamená spomalenie procesov, ktoré vedú k ich znehodnoteniu.

Fresh zone

Varovná signalizácia

Medzi spotrebičmi, z ktorých môžeme menovať napríklad práve chladničky, sa jedná o bežnú technológiu, ktorá však bohužiaľ stále nie je samozrejmosťou. Princíp tejto signalizácie je prostý, poväčšine sa jedná o výrazný akustický signál, ktorý vás upozorní v prípade, keď dôjde k náhlemu zvýšeniu teploty v chladničke alebo ak nie sú uzavreté dvere. Môže to značiť ako triviálny problém, tak aj veľmi vážnu poruchu.

Smart Diagnosis

Špeciálna funkcia, jedna z tých patentovaných, s ktorou sa stretneme u spotrebičov značky LG. Tá má túto funkciu ako jeden zo základov, na ktorých svoje spotrebiče stavia. Ani chladničky nie sú v tomto prípade výnimkou. Princíp tejto technológie je prostý. Ak sa vám niečo nezdá, stačí vziať smartphone, do ktorého si stiahnete aplikáciu od výrobcu. Tá rozlíši tóny, ktoré spotrebič po stlačení príslušného tlačidla vydá a informuje vás o poruche, prípadne vám odporučí vhodné riešenie.

Smart Diagnosis

back to menu ↑

Výrobník ľadu

Špecifikom amerických chladničiek je výrobník ľadu. Ten nájdete na dverách chladničky. Jeho princíp je veľmi jednoduchý – do zásobníka nalejete vodu, ktorá sa zmrazí, vytvorí ľad a vy si ho potom môžete dať napríklad do nápoja alebo si z neho spraviť ľadovú triešť. Jediné, čo by vás malo zaujímať, je kapacita zásobníka vody, hoci viac ako liter ľadu nebudete bežne potrebovať. Výhodou môže byť aj to, že sa dá do zásobníka vidieť. Avšak technológia ClearView, ktorá presne toto znamená, nie je vyložene nutná. Chladnička vám väčšinou povie sama, že zásobník je prázdny.

 

back to menu ↑

Vplyv ceny na výber chladničky

Dobre, týmto sme prebrali takmer všetko, čo sa dá o amerických chladničkách povedať. Zostáva posledný údaj, ktorý bude zrejme väčšinu z vás veľmi zaujímať, a to je cena. Môžete na trhu ľahko nájsť americké chladničky, ktoré sú lacnejšie ako päťsto eur, avšak také by sme vám neodporúčali. Budú to nekvalitné chladničky, to si môžeme povedať úplne na rovinu. K tým priemerným americkým chladničkám sa dostaneme až okolo tisíc eur. Tam sa pohybuje asi väčšina amerických chladničiek. Tie najlepšie modely, ktoré by sme vám odporúčali, zoženiete v cenovom rozmedzí tisíc až tisícpäťsto eur. Pravda, cena je to vysoká, to priznávame, ale zároveň si za tieto peniaze zaobstaráte skutočnú kvalitu. Všetky, čo sú drahšie ako 1500 €, sú síce dobré americké chladničky, avšak naša mienka je, že sú väčšinou už predražené. Neprinášajú toho toľko naviac oproti lacnejšej konkurencii, ale stoja veľa peňazí.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Podarilo sa vám niečo vybrať? Našli ste nejakú americkú chladničku, ktorá by vám vyhovovala? Ak nie, dovoľte nám ešte drobnú rekapituláciu. Americkú chladničku vám môžeme s pokojnou dušou odporučiť, pretože sa bude hodiť do každej štýlovej kuchyne. Ich dizajn je skvelý,z dobrého materiálu, majú rukoväte prispôsobené priamo do ruky a hlavne sú svojim vzhľadom celkom univerzálne. Pravda, vnútorné rozloženie nemá príliš veľa možností, ako sa odlíšiť od vnútorného priestoru bežných chladničiek, zásadná je ale technologická výbava amerických chladničiek. Tá je úplne špeciálna. Technológie, ako Multi Flow, Twin Cooling Plus (respektíve Active Dual Cooling) alebo špecialita LG Smart Diagnosis vám pomôžu v tom, aby ste sa so svojou chladničkou zžili a aby vám plne vyhovovala. Pravda, spotreba amerických chladničiek nie je najmenšia, drvivá väčšina z nich patrí do energetických tried A ++ alebo len A +, hlučnosťou prekonávajú bežné chladničky a akumulačná doba veľmi závisí na výrobcovi, avšak klimatická trieda a mraziaca kapacita sú úplne nadpriemerné a skvelé. Navyše sú veľmi priestranné, oveľa priestrannejšie než tie najväčšie klasické kombinované chladničky. Ak si teda môžete dovoliť zaplatiť za chladničku trochu viac peňazí, napríklad aj 1500 eur, odporučili by sme vám vyberať v tejto kategórii. Americké chladničky totiž povýšili chladničku z bežného spotrebiča na niečo viac, čo zatiaľ bohužiaľ nedokážeme pomenovať.

 

 

Americká-chladnička

Americké chladničky
4.3 (86.67%) 3 votes