Nejlepšie mlynčeky na kávu 2019

 • Ušetrite si peniaze a nervy pri výbere vhodného mlynčeka na kávu.
 • Zvolte si na základe hrubosti mletia, výkonu, veľkosti a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde a dá kúpiť lacnejšie.

Kávomlýnky bez pozadí

TOP mlynčeky na kávu roku 2019

Do 70 g Do 250 g Do 450 g Od 450 g
Hario Mini Mill Slim Bosch MKM6003 DeLonghi KG 520 MACAP M5D
Kvalita mletie
87 %
Výkon
- %
Dizajn
93 %
Cena/kvalita
95 %
Kvalita mletie
94 %
Výkon
93 %
Dizajn
96 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita mletie
93 %
Výkon
95 %
Dizajn
95 %
Cena/kvalita
94 %
Kvalita mletie
95 %
Výkon
97 %
Dizajn
93 %
Cena/kvalita
93 %
92%
94%
94%
95%
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Úvod

Kávomlynček, kávový mlynček, alebo tiež mlynček na kávu. Tri rôzne názvy pre rovnaké zariadenie. Ako ste si iste vedomí, ide o mlynček, pomocou ktorého si pripravíte čerstvú mletú kávu doma, tesne pred zaliatím. Docielite tak plnšiu chuť a výraznejšiu arómu. Ak patríte medzi milovníkov kvalitnej, chutnej kávy, nemal by mlynček na kávové zrná vo vašej kuchyni rozhodne chýbať. Ak navyše patríte medzi majiteľov pákového kávovaru alebo jeho kúpu zvažujete, kávomlynček je pre vás nutnosťou.

Kvalita kávy závisí samozrejme na výbere kávovaru – o pákových kávovaroch aj kávovaroch všeobecne sa dozviete viac v našom veľkom teste kávovarov. V tomto článku sa budeme ale zaoberať kávovými mlynčekmi samotnými. Rozdelíme si ich do kategórií, ponúkneme vám výber tých najlepších kávových mlynčekov na trhu, predstavíme vám najväčších výrobcov ponúkajúcich mlynčeky na kávu a načrtneme, na ktoré parametre sa pri výbere zamerať, a čo pri nich hľadať.

back to menu ↑

Aké sú základné typy kávových mlynčekov?

Rozdeľme si najskôr kávové mlynčeky do kategórií. Pomôže nám to vysvetliť ich fungovanie a ovládanie. Veľmi základným rozdelením mlynčekov na kávu, ktoré iste poznáte, je delenie na:

 • ručné mlynčeky na kávu
 • elektrické mlynčeky na kávu

Pri tomto delení môžeme kávomlynčeky ďalej rozlišovať a zameriavať sa vďaka tomu na konkrétne parametre zásadné pri výbere kávomlynčeku, aby vám vyhovoval.

Elektrický mlynček na kávu

Príprava kávy v elektrickom kávovom mlynčeku je riešená nasypaním kávových zŕn do zásobníku, navolením hrubosti mletia, dávky namletej kávy a po stlačení tlačidla je pre vás všetko pripravené. Kapacita sa odvíja od veľkosti kávových mlynčekov. Kvalita mletia a nadstavbové funkcie od ceny vami vybraného modelu. Zainvestovať sa oplatí aj kvôli výslednej chuti kávy. Pri lacnejších modeloch dochádza ku zahrievaniu nožov melúcich kávu, pričom sa môže káva prepaľovať.

Elektrický kávový mlynček je tak určite skvelou voľbou vďaka svojej jednoduchosti a kapacite pripravenej kávy. Je potrebné ale, ako vždy, myslieť na pomer medzi cenou a kvalitou.

Ručný mlynček na kávu

Ručný kávový mlynček zákonite teda bude vyžadovať vašu vlastnú silu na namletie kávových zŕn. To je väčšinou riešené páčkou na hornej strane alebo na boku kávového mlynčeka. Tá pri točení pohybuje s mlecími kameňmi, ktoré melú kávu.

Mletie kávových zŕn v ručnom mlynčeku je skôr tradičným poňatím prípravy kávy. Navyše, ako sa môžete presvedčiť ďalej v článku, ručné mlynčeky na kávu majú kapacitu na namletie kávy pre jedného, maximálne pre dvoch. Príprava veľkého množstva kávy však s ručným mlynčekom nepripadá príliš do úvahy. Ručné kávomlynčeky majú však aj svoje výhody. Namletie kávy máte plne na povel vy, navyše neriskujete prepálenie kávy. Obstarávacie náklady na ručný mlynček na kávu  v porovnaní s elektrickými mlynčekmi nižšie.

back to menu ↑

Test malých mlynčekov na kávu (do 70 g kávy)

Malé, často ručné mlynčeky na kávu, ktoré sa perfektne hodia do malých domácností alebo pre jednotlivcov, ktorí nemajú veľkú spotrebu kávy.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Voliteľná hrubosť ručný/automatický Cena
1. Hario Mini MillSlim
Áno Ručný Zistiť cenu
2. Hario Mini MillSlim Plus
Áno Ručný Zistiť cenu
3. Sencor SCG 1050BK
Áno Automatický Zistiť cenu
4. Lodos Temp
- Ručný Zistiť cenu
5. Porlex Mini
- Ručný Zistiť cenu

Malé kávomlynčeky a ich charakteristika

Malé mlynčeky na kávu s malou kapacitou zásobníku na kávové zrná slúžia na prípravu kávy pre jedného, maximálne pre dvoch. Ako môžete vidieť v tabuľke, medzi malé kávové mlynčeky sa radia prevažne ručné mlynčeky. Kávové mlynčeky s malou kapacitou sú tiež zákonite menšie, a teda dobre skladné, preto vhodné napríklad na cesty. Malé kávomlynčeky sa tiež pohybujú v najnižších cenových kategóriách. A to ručné kávové mlynčeky aj tie elektrické. Pri elektrických kávomlynčekoch je len potrebné počítať s horšou kvalitou, v porovnaní s drahšími elektrickými kávovými mlynčekmi.

Ak vás mätie, že voliteľnosť hrubosti mletia nie je pri niektorých kávomlynčekoch uvedená, predpokladajte, že ju mlynček skôr neumožňuje. S touto prekážkou sa stretnete len pri lacnejších modeloch, ktoré sa týmto nedostatkom radšej neprezentujú.

Výhody

Vhodné na prípravu malého množstva kávy

Malé

Skladné

Lacné


Nevýhody

Nie je pravidlom možnosť nastavenia hrubosti mletia

Malý výber kvalitných elektrických kávových mlynčekov

Kvalita niektorých elektrických kávových mlynčekov

Malý mlýnek na kávu

back to menu ↑

Test stredných mlynčekov na kávu (od 70 g do 250 g kávy)

Stredná kávomlynčeky, najčastejšie automatické a s možnosťou nastavenia hrubosti mletia, ktoré sa hodia pre početnejšie domácnosti.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Voliteľná hrubosť ručný/automatický Cena
1. Bosch MKM6003
Nie Automatický Zistiť cenu
2. Krups GVX242
Áno Automatický Zistiť cenu
3. DeLonghi KG 89
Áno Automatický Zistiť cenu
4. DeLonghi KG 49
Áno Automatický Zistiť cenu
5. Domo DO 442KM
Áno Automatický Zistiť cenu
6. Sencor SCG 5050BK
Áno Automatický Zistiť cenu
Střední mlýnek na kávu

Stredné kávové mlynčeky a ich charakteristika

Väčšie kávové mlynčeky s kapacitou až 250 g kávových zŕn. Nie je však nutnosťou túto kapacitu využiť naplno. Navyše, niektoré „stredné“ kávové mlynčeky majú zásobník na namletú kávu, ktorú tam môžete uchovať na ďalší deň. Také mlynčeky na kávu sú väčšinou príliš veľké, než aby ste si ich so sebou brali na cesty. Spolu s rastúcou kapacitou nám ale rastie aj cena, nešplhá však do nejakých závratných výšok. Nehľadajte tu už žiadne ručné kávové mlynčeky, s vyššou kapacitou je spojená automatizácia procesu mletia. Väčšinu stredných kávových mlynčekov by sme označili ako ideálne do domácnosti.

Výhody

Ideálne do domácnosti

Cenová dostupnosť

Zásobník na namletú kávu (ak je ním produkt vybavený)


Nevýhody

Nevhodné na cesty

Len automatické strojčeky

back to menu ↑

Test väčších mlynčekov na kávu (od 250 g do 450 g kávy)

Veľké kávomlynčeky, ktoré sú bez výnimky automatické a okrem domáceho použitia sa hodí aj do prevádzky.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Voliteľná hrubosť ručný/automatický Cena
1. DeLonghi KG 520
Áno Automatický Zistiť cenu
2. Sencor SCG 6050SS
Áno Automatický Zistiť cenu
3. DeLonghi KG 521
Áno Automatický Zistiť cenu
4. Sage BCG820
Áno Automatický Zistiť cenu

Väčšie kávové mlynčeky a ich charakteristika

Väčšie kávové mlynčeky s kapacitou až 450 g kávy. Znovu musíme opakovať, nie je nutné túto kapacitu využiť naplno. Navyše, väčšina kávomlynčekov má zásobník na namletú kávu. Môžete si ju tak pripraviť na niekoľko dní dopredu, ak si nechcete kávu vždy namlieť tesne pred zaliatím. Ak ide o rozmery, kávové mlynčeky z tejto kategórie patria skôr na vašu kuchynskú linku, než kamkoľvek inam. Cena niektorých „väčších“ kávových mlynčekov sa však môže vyšplhať na niekoľko desiatok eur. Tomu ale zodpovedá aj kvalita namletia.

Výhody

Kvalita mletia

Kapacita


Nevýhody

Vyššia cena

Velký mlýnek na kávu

back to menu ↑

Test veľkých mlynčekov na kávu (nad 450 g kávy)

Kávomlynčeky s veľkou kapacitou mletia, ktoré sa hodia aj do prevádzok napríklad v kaviarňach. Nebáli by sme sa ich označiť ako profesionálny.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Voliteľná hrubosť ručný/automatický Cena
1. MACAP M5D
Áno Automatický Zistiť cenu
2. Graef CM 900
Áno Automatický Zistiť cenu
3. ECM S-Manuale 64
Áno Automatický Zistiť cenu
Největší mlýnek na kávu

Najväčší kávové mlynčeky a ich charakteristika

Veľkokapacitné kávové mlynčeky, ktoré svojou kapacitou mletia prevyšujú potreby vašej domácnosti, či si o sebe myslíte, že ste veľký milovník kávy alebo veľmi náročný domáci barista. Mlynčeky na kávu s kapacitou nad 450 g síce ponúkajú možnosť namletia len jednej alebo dvoch dávok. Napriek tomu všetkému sú ale vhodné skôr do prevádzky. Cena takých kávových mlynčekov tiež nasvedčuje, že to je ich zamýšľaný zámer. Káva je vždy namletá presne podľa predstáv a zadaného nastavenia, starostlivo a kvalitne.

Výhody

Kvalita namletia

Kapacita

Vhodné do prevádzky


Nevýhody

Vyššia cena

back to menu ↑

Kto sú najväčší výrobcovia kávových mlynčekov?

Ďalším, pre váš výber dôležitým parametrom, môže byť výrobca. Ak ste na vážkach medzi niekoľkými produktmi, možno práve tento odsek vám váš výber uľahčí. Zameriame sa teda na tých najväčších a najznámejších výrobcov kávových mlynčekov, predstavíme si ich, povieme si niečo o ich produktoch, o ich histórii a možno aj nejakú tú zaujímavosť alebo dve.

back to menu ↑

Podľa čoho si kávový mlynček vybrať?

Pri výbere kávového mlynčeka sa stretnete s mnohými parametrami, ktorými sa jednotlivé mlynčeky vyznačujú. Ako sa medzi nimi zorientovať, čo pod nimi hľadať, a ako si podľa nich vybrať? Presne s tým vám poradíme v nasledujúcej časti. Najdôležitejšie parametre, podľa ktorých budete kávový mlynček vyberať sú:

 • princíp mletia, ktorým mlynček disponuje,
 • hrubosť mletia alebo skôr možnosť nastavenia si hrubosti mletia,
 • kapacita násypky kávového mlynčeka,
 • veľkosť mlynčeka,
 • materiál, z ktorého je kávomlynček vyrobený
 • vzhľad a dizajn mlynčeka.

Hrubosť mletia

Hrubosť mletia kávových zŕn závisí od druhu kávy, ktorý si chcete pripraviť alebo na vašich vlastných prioritách. Väčšina mlynčekov ponúka možnosť upraviť si hrubosť mletia. Pri ručných mlynčekoch na kávu je to riešené uťahovacím mechanizmom, ktorý upraví medzery medzi jednotlivými mlecími kameňmi. Elektrické kávové mlynčeky majú gombík, kde si na stupnici nastavíte hrubosť namletia kávy. Prípadne si ju môžete navoliť na dotykovom displeji, ak máte kávový mlynček s takto riešeným ovládaním.

Princíp mletia

Vysvetlime si teraz princíp, ako kávomlynčeky kávu melú. Bežne sa počas výberu stretnete s dvomi základnými mechanizmami:

Mlynček na kávu s oceľovým ostrím

Mlynček na kávu s oceľovým ostrím, alebo tiež mlynček na kávu s trieštivým ostrím. Zjednodušene tiež nožové kávové mlynčeky. Spôsob, akým fungujú je odvoditeľný už zo samotného názvu. V mlecom ústrojenstve sa nachádzajú dve oceľové ostria, ktoré sa po zapnutí roztočia a sekajú kávové zrná, ktoré sa v ústrojenstve nachádzajú.

Toto riešenie nájdete skôr pri lacnejších elektrických modeloch kávomlynčekov. Z toho sa dá odvodiť, že tento spôsob mletia kávy má svoje muchy. Káva býva spravidla nasekaná nepravidelne. Medzi výhody naopak patrí rýchlosť nasekania kávových zŕn, ľahké čistenie údržba. Okrem toho v takých mlynčekoch sa dajú namlieť aj ďalšie suroviny okrem kávy, ako napríklad orechy, mak alebo rôzne korenia.

Mletí kávy
Mletí kávy

Mlynček na kávu s mlecími kameňmi

Kvalitnejší variant mletia kávy v kávomlynčeku ponúkajú mlynčeky na kávu s mlecími kameňmi. Nájdete ho štandardne v ručných kávových mlynčekoch a v kvalitnejších, drahších, elektrických kávových mlynčekoch. Rozhodne sa do nich oplatí investovať. Systém mletia kávy pomocou mlecích kameňov funguje tak, že mlecie kamene pomaly drvia kávové zrná, pričom dochádza k uvoľňovaniu olejov zo zŕn. To prispieva k výraznejšej chuti kávy a silnejšej aróme. Navyše, také mletie je rovnomerné.

Aby sme mlecie kamene len nechválili, musíme priznať, že majú aj svoje negatíva. Ide predovšetkým o náročnejšiu údržbu. Tú je nutné nezanedbávať. Uvoľnené oleje na seba viažu prach, ktorý pri mletí vzniká a ovplyvňujú tak chuť kávy. Pri dlhodobom zanedbávaní údržby môže v mlynčeku vzniknúť aj pleseň. Na čistenie mlecieho ústrojenstva takých mlynčekov na kávu slúžia čistiace tablety. Mlynčeky na kávu s mlecími kameňmi sa ďalej delia podľa konštrukčného prevedenia a podľa použitého materiálu. Poďme si ho v rýchlosti prejsť.

Delenie podľa konštrukčného prevedenia:

 

 • Ploché mlecie kamene
  • Vyššia rýchlosť mletia
  • Menšia výkonnosť
  • Rýchlejšie opotrebenie
 • Kónické mlecie kamene
  • Nižšia rýchlosť mletia
  • Väčšia výkonnosť
  • Dlhšia životnosť

Delenie podľa použitého materiálu:

 • Oceľové mlecie kamene – Prehrievajú sa a prepaľujú kávu
 • Keramické mlecie kamene – Neprehrievajú sa

Kapacita

Kapacitou mlynčeka sme sa už zaoberali vo výbere najlepších modelov vyššie v tomto článku. Ak teda hľadáte mlynček predovšetkým na základe kapacity, určite vám náš výber pomôže nájsť presne taký model, ktorý hľadáte.

Všeobecne sa kapacita mlynčekov na kávu pohybuje od 50 g kávových zŕn až po viac ako 500 g. Je to v závislosti na delení na ručné a elektrické kávové mlynčeky, ale aj v závislosti na cielenom určení. Kávový mlynček určený do prevádzky v kaviarni bude mať zákonite vyššiu kapacitu ako kávový mlynček cielene vyrobený do domácnosti. V skratke teda znovu špecifikujeme delenie podľa kapacity. Ak vás zaujímajú podrobnejšie informácie, môžete sa vrátiť k odseku Testy kávových mlynčekov &charakteristiky kategórií.

 • Kávové mlynčeky do 70 g kávy
  • Určené na prípravu kávy pre jedného, maximálne pre dvoch.
  • Prevažne ručné kávomlynčeky a základné modely elektrických kávových mlynčekov.
  • Vhodné na cestovanie.
 • Kávové mlynčeky od 70 g kávy do 250 g kávy
  • Prevažne nižšia trieda značkových kávových mlynčekov.
  • Vhodné na prípravu kávy v domácnosti.
 • Kávové mlynčeky od 250 do kávy do 450 g kávy
  • Prevažne vyššia trieda značkových kávových mlynčekov.
  • Vhodné na prípravu kávy v domácnosti.
 • Kávové mlynčeky nad 450 g kávy
  • Profesionálne mlynčeky na kávu.
  • Kávové mlynčeky určené do prevádzky.

Veľkosť

Veľkosť kávových mlynčekov úzko súvisí s kapacitou jeho násypky. Mali by ste si určiť, na aké účely kávový mlynček kupujete. Záleží totiž na jeho skladnosti, možnosti prepravy a v závislosti na veľkosti je ovplyvnená kvalita a rýchlosť prípravy.

 • Ak chcete mať kávový mlynček doma, siahnite po modeli s kapacitou od cca 100 g do 400 g kávy v násypke. V závislosti na vašich ďalších preferenciách.
 • Ak chcete mať kávový mlynček do prevádzky, siahnite po modeli s kapacitou nad 400 g kávy, nech nemusíte násypku neustále dosypávať.
 • Ak chcete kávomlynček na cesty, siahnite po modeli s kapacitou do nejakých 75 g. Nezabudnite pritom na váhu kávového mlynčeka, nech so sebou nevozíte zbytočnú váhu navyše.

Kávomlýnek design

Materiál

Materiál, z ktorého je akýkoľvek výrobok, čo si kupujete vyrobený, je dôležitým kritériom pre väčšinu z nás. Materiál kávového mlynčeka sa pochopiteľne líši pri ručných kávových mlynčekoch a elektrických kávových mlynčekoch. Pri ručných kávových mlynčekoch ide o parameter, ktorý je dôležitý predovšetkým pre pocit, ktorý z mlynčeka celkovo máte. Na ich výrobu sa používa plast aj kov, dokonca aj kvalitné drevo, ako napríklad buk alebo aj exotické dreviny, atp. Na funkciu to nemá veľký vplyv, ale pocit z mletia kávy je úplne iný.

Elektrické kávové mlynčeky sú prevažne z plastu, skla a nerezovej ocele. Pri plaste a skle veľmi záleží na cene, o aký kvalitný plast ide a či je sklo skutočne sklo alebo ide o priehľadný plast. Pri nerezovej oceli, tam už ide aj o priamu väzbu na funkčnosť a kvalitu namletia, dokonca aj na výslednú chuť kávy. Nekvalitné nože v mlecom ústrojenstve nie sú práve niečím, čo by vám prinieslo žiadaný výsledok.

Vzhľad

Vzhľad a dizajn mlynčeka na kávu úzko súvisí s použitým materiálom. Ručné kávomlynčeky môžu vyzerať i slúžiť aj ako dekorácia. Predstavte si krásne vyrezávaný mlynček alebo drevenú truhličku s vyrezanými monumentmi a páčkou na vrchu.Bežnejšie sú ale plastové mlynčeky, ktoré majú predovšetkým slúžiť účelu. Ďalší variant sú kovové ručné kávové mlynčeky, ktoré vyzerajú moderne aj odolne a kvalitne.

Zatiaľ čo elektrické kávové mlynčeky majú predovšetkým za úlohu zapadnúť do vašej kuchyne. Pochopiteľne záleží na tom, koľko ste ochotní zainvestovať, či bude mlynček z lacných plastov a plastového skla, alebo či bude vyzerať moderne, bude zo skla kvalitných plastov, alebo dokonca z kovu.

back to menu ↑

Konečný verdikt

Tým končí prehľad kávových mlynčekov, ich výrobcov a parametrov. Veríme, že si teraz dokážete kávomlynček vybrať, že viete, po čom sa poobzerať, alebo že ste si dokonca mlynček už vyhliadli v našom výbere najlepších mlynčekov na kávu, ktoré sú v ponuke. Môžeme sa tak teraz posunúť k cenovým kategóriám, v ktorých sa kávové mlynčeky pohybujú. Vplyv ceny môže mať na váš finálny výber ešte veľký vplyv. Tradične nebudú v závere článku chýbať nejaké tie tipy na tému, čo robiť, keď už kávový mlynček máte doma. Ani zďaleka tak ešte nekončíme.

back to menu ↑

Vplyv ceny na výber toho najlepšieho kávového mlynčeka

Keď už teraz viete, ako si kávomlynček vybrať, podľa akých parametrov a výrobcov, poďme sa pozrieť, koľko budete musieť zainvestovať. Cena kávového mlynčeka sa môže pohybovať od niekoľkých eur po niekoľko stoviek eur. Zhrnieme pre vás, aké produkty hľadať pod konkrétnou cenovkou. Nastavili sme pre to kategórie:

 • do 40 eur
 • od 40 eur do 80 eur
 • od 80 eur do 120 eur
 • od 120 eur do 270 eur
 • nad 270 eur

Pozrieme sa, aká je bežná kapacita mlynčekov na kávu v jednotlivých kategóriách, či štandardne ponúkajú možnosť nastavenia hrubosti mletia, ak ide o automatické alebo ručné mlynčeky, ako kvalitne kávu mlynčeky namelú, a prípadne ďalšie parametre, ktorými sa daná cenová skupina vyznačuje.

Mlynčeky na kávu do 40 eur

Pod cenovkou do štyridsať eur nájdete bežne dostupné ručné kávové mlynčeky a úplne základné elektrické kávové mlynčeky, oboje s kapacitou prevažne do 75 g kávy. Množstvo mlynčekov v tejto cenovej kategórii ponúka možnosť nastavenia hrubosti mletia, ale nejde o pravidlo. Ručné mlynčeky na kávu prevažne melú poctivo a namletie kávy máte plne v rukách vy. Elektrické kávomlynčeky na druhej strane namelú kávu podľa nastavenej funkcie. Spomínané základné elektrické kávové mlynčeky môžu mať s dôkladným namletím problémy. Navyše sa mlecie nože prehrievajú, a to má následne vplyv na chuť kávy.

Mlynčeky na kávu od 40 do 80 eur

O nasledujúce dve kategórie sa delia značkové kávové mlynčeky. Od štyridsať do osemdesiat eur sa pohybuje, povedzme, nižšia trieda značkových modelov. Je nutné povedať, že tu nájdete už len elektrické kávomlynčeky, ak narazíte na ručný kávomlynček drahší ako štyridsať eur, pôjde o, niekto by povedal, rituálny mlynček z extra materiálov a špeciálnym dizajnom. Kapacitne sa pohybujú prevažne od 70 g do 250 g kávy. Nastavenie hrubosti mletia je pravidlom, ale môžu sa nájsť výnimky a mlynčeky melú kvalitne.

Mlynčeky na kávu od 40 do 120 eur

Všetko, čo sa vzťahuje na kategóriu od štyridsať do osemdesiat eur, by sme mohli zopakovať tu. Nájdete tu značkové modely, len, povedzme, vyššiu triedu značkových modelov. To sa prejavuje na použitom materiáli, dizajne aj kvalite mletia.

Mlynčeky na kávu od 120 do 270 eur

O jednu cenovú kategóriu hlbšie do vrecka nájdete značkové modely na vysokej úrovni. Všetko elektrické, s možnosťou nastavenia množstva namletej kávy aj hrubosti namletia. S dostatočne veľkou násypkou, prevažne nad 250 g kávy, ktorú namelie poctivo, presne podľa vašich predstáv. Za predpokladu, že si kávový mlynček správne nastavíte.

Mlynčeky na kávu nad 270 eur

Nákupná cena týchto kávových mlynčekov napovedá, že ich cieľové použitie nebude u vás v kuchyni. Ide o kávové mlynčeky určené do prevádzky v bare alebo v kaviarni. Kapacita takých mlynčekov na kávu je väčšinou nad 500 g kávy, aby nebolo potrebné zásobník stále dosypávať. O kvalitnom namletí presne podľa nastavenia nie je vôbec nutné hovoriť, to je samozrejmosťou.

back to menu ↑

Ako kávový mlynček udržovať?

Ak chcete, aby váš kávový mlynček pripravoval kávu kvalitne, dôsledne ju namlel, a aby káva mala plnú chuť a arómu, je potrebné, aby ste svoj kávový mlynček starostlivo udržovali. Pri mletí kávových zŕn, predovšetkým pri mlynčekoch používajúcich mlecie kamene, sa uvoľňuje olej, ktorý v strojčeku zostáva a viaže na seba prach vzniknutý pri ďalšom mletí. To samozrejme ovplyvňuje chuť kávy, v horšom prípade kvalitu mletia. Pri dlhodobom zanedbávaní údržby sa môže v mlynčeku vytvoriť pleseň.

Okrem bežného umývania voľne dostupných súčastí a plôch, sa na čistenie používajú:

 • kefky na čistenie nedostupných častí
 • čistiace tablety určené na čistenie mlecích kameňov

Čistenie mlynčekov na kávu by ste určite nemali zanedbávať a mlynček by ste mali čistiť pravidelne. Ideálne po každom použití alebo vyprázdnení zásobníka.

Ruční mletí kávy

back to menu ↑

Ako pripraviť jednotlivé druhy kávy?

Čo by to bolo za článok o kávových mlynčekoch, keby sme vám neporadili, ako pripraviť tie najobľúbenejšie druhy kávy?

 • Espresso – Šálka espressa je 30 ml, pričom stačí mletú kávu zaliať vodou.
 • Cappuccino – Šálka cappuccina má byť 150 – 180 ml, kde 30 ml je espresso, zvyšok teplé mlieko a mliečna pena.
 • Latte – Latte sa pripravuje do vysokého pohára 200 – 300 ml, kde väčšina je teplé mlieko, 30 ml espresso a zvyšok mliečna pena.

Veríme, že sme vám výber uľahčili a prajeme veľa pokojných okamihov strávených so šálkou dobrej kávy.

Kávomlynčeky
Ohodnoťte článok