Nejlepšie popkornovače 2019

  • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere popkornovača.
  • Zvoľte na základe dávky kukurice na jedno ohriatie, príkonu a pomeru cena/kvalita.
  • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

Popkornovače bez pozadí

TOP popkornovače roku 2019

Úvod

Patríte medzi milovníkov popkornu? Radi si pripravíte túto chrumkavú pochúťku k filmu alebo len tak, k posedeniu s priateľmi? Popkorn si, samozrejme, môžete pripraviť v mikrovlnnej rúre. V súčasnosti sa prevažná väčšina popkornu predávaného na domácu prípravu predáva vo vrecúškach určených do mikrovlnnej rúry, v ktorej sa následne pripravujú. Existuje však aj variant, ako si pripraviť chutnejší popkorn bez nutnosti použitia stále diskutabilne škodlivých mikrovĺn. Čo že ten variant je? Už ste počuli o popkornovačoch? Že nie? Nechajte nás predstaviť vám tento nie úplne bežný kuchynský spotrebič. Ak je vaša odpoveď áno, môžete si svoje povedomie o tomto prístroji rozšíriť alebo rovno preskočiť k samotným testom.

back to menu ↑

Základné typy

Komerčné popkornovače

Také sa používajú na výrobu popkornu vo veľkom v kinách, alebo napríklad na jarmokoch. Popkorn sa pripravuje v panvici s horúcim olejom. Z oleja prejde asi 45 % kalórií do popkornu. Komerčné popkornovače umožňujú často popkorn rovno pri výrobe aj farbiť a dochucovať. Ťažko si ale podobný popkornovač kúpite do domácnosti. Ešte menej pravdepodobné je, že zužitkujete jeho kapacitu. Nech ste akokoľvek veľkí jedáci. Preto sa komerčným popkornovačom v tomto článku venovať nebudeme.

Domáci popkornovače

Ide o malý, jednoduchý prístroj na výrobu popkornu priamo u vás doma, a to v ideálnom množstve. Prevažne ide o nádobu s platničkou, na ktorú sa nasypú zrnká kukurice, ktoré sa ohrievaním pomocou elektrického prúdu alebo horúceho vzduchu rozpukajú. Podľa spôsobu ohrievania kukuričných zŕn by sme mohli domáce popkornovače rozdeliť do dvoch kategórií.

  • Na prípravu popkornu bez použitia oleja – tieto popkornovače využívajú na praženie kukurice na popkorn len horúci vzduch a vďaka tomu je popkorn zdravší.
  • Na prípravu popkornu s použitím oleja –na prípravu je potrebné malé množstvo oleja, ale popkornmá výraznejšiu a lepšiu chuť. Ak sa obávate kalórií z oleja, nemusíte. Pri použití domácich popkornovačov prejde z oleja do popkornu len asi 5 % kalórií.

V nadväznosti na delenie popkornovačov podľa použitia oleja ich môžeme ďalej deliť do kategórií podľa dizajnu. Na dizajne totiž závisí, akým spôsobom sa popkorn v prístroji pripravuje. Jednotlivé kategórie však nie sú nijako pomenované, nazvali sme ich tak sami podľa niektorých typických javov.

  • Teplovzdušné popkornovače – teda tie na prípravu popkornu pomocou horúceho vzduchu bez jedinej kvapky oleja.
  • Platničkové popkornovače–fungujú ako taká panvička. Popkorn sa pripravuje na horúcej platničke, poliatej troškou oleja.
  • Popkornovače s hrncom na prípravu popkornu – tie majú vo vnútri hrniec, do ktorého nasypete kukuricu s trochou oleja. Zahrievaním hrnca sa pripravuje popkorn, ktorý skáče z hrnca von.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Maximálne množstvo kukurice Maximálny príkon Cena
1. Sweetoo SW-PM274
50 g 1 200 W Zistiť cenu
2. Princess 29 2986
50 g 1 100 W Zistiť cenu
3. Beper 90590Y
50 g 1 200 W Zistiť cenu
4. Severin PC 3751
50 g 1 200 W Zistiť cenu
5. Unold 48525
50 g 900 W Zistiť cenu
Horkovzdušný popkornovač

Teplovzdušné popkornovače a ich charakteristika

Kategória teplovzdušných popkornovačov je veľmi špecifická. Ponúka skutočne veľký výber kvalitou viac než dostačujúcich výrobkov. Zároveň tieto modely patria spravidla do najnižšej cenovej kategórie. Teplovzdušne popkornovače, ako už bolo spomenuté, pripravujú popkorn pomocou horúceho vzduchu bez pridaného oleja. Popkorn je tak bez akýchkoľvek debát zdravší. Môže ale trochu zaostávať chuťovo. V porovnaní s popkornom do mikrovlnky je ale stále vynikajúci! Veľkou výhodou teplovzdušných popkornovačov sú ich rozmery. Sú menšie, teda veľmi dobre skladné. Na druhej strane v nich na jedno ohriatie pripravíte popkorn len z cca 50 g kukurice. Vynahradzuje to ale rýchlosť prípravy, asi len 3 minúty, hoci za cenu vyššieho príkonu. Obrázky v tabuľke napovedajú, ako tieto popkornovače fungujú. Z vrchu do nich nasypete kukuricu, zavriete a už len čakáte, kým pripravený popkorn sám vyskáče do bokom pripravenej misky.

Výhody

Príprava bez oleja

Menšie rozmery

Rýchlosť prípravy

Veľký výber v kategórii


Nevýhody

Chuťovo nie príliš výrazný popkorn

Vysoký príkon

Dizajn – prevažne lacnejšie plasty

back to menu ↑

Test platničkových popkornovačov

V tejto kategórii narazíte na AKU vŕtačky, ktoré sú už o niečo drahšie. Ich ceny sa pohybujú zhruba do dvesto až dvestotridsať eur. Ide o rozumný kompromis medzi cenou a kvalitou.

Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Maximálne množstvo kukurice Maximálny príkon Cena
1. Klarstein Couchpotato
100 g 1 200 W Zistiť cenu
2. R.B. EasyCinema
100 g 1 100 W Zistiť cenu
3. KlarsteinCouchpotato SHU2-Couchpotato-B
100 g 1 100 W Zistiť cenu
4. Guzzanti GZ 130 Retro
100 g 1 200 W Zistiť cenu
5. Domoclip Livoo DOM376
100 g 800 W Zistiť cenu

Platničkové popkornovače a ich charakteristika

Nami pomenované platničkové popkornovače patria medzi zákaznícky najobľúbenejšie modely. S nimi je príprava totiž rýchla a jednoduchá a výsledný produkt je chuťovo výrazný. Na platničku nalejete trochu oleja, nasypete kukuricu, zavriete veko a do piatich minút máte po otočení prístroja a odšraubovaní platničky plnú misku popkornu. Platničkové stroje na popkorn pripravia 80 – 100 g popkornu za zhruba spomínaných 5 minút. Opäť za to platíte vyšším príkonom. S rastúcou cenou príkon klesá, a to pri zachovaní rovnakej rýchlosti prípravy. Zároveň drahšie modely, čo sa dizajnu týka, ladia aj s moderne zariadenou kuchyňou. Popkorn v prístroji bohužiaľ nič nemieša, môže sa tak pri lacnejších výrobkoch s vysokým príkonom stať, že po skončení ohrevu nájdete v miske nepripravené kúsky kukurice, alebo že sa popkorn pripečie k platničke.

Výhody

Rýchlosť prípravy

Jednoduché čistenie

Dizajn a prevedenie

Veľký výber v kategórii


Nevýhody

Použitie oleja

Väčšie rozmery

Plotýnkový popkornovač
Poradie Náhľad Názov Hodnotenie Maximálne množstvo kukurice Maximálny príkon Cena
1. Klarstein Volcano
50 g 300 W Zistiť cenu
2. Klarstein Volcano 300 W
50 g 300 W Zistiť cenu
3. OneConcept Rockkorn
50 g 350 W Zistiť cenu
Hrncový popkornovač

Hrncové popkornovače a ich charakteristika

Popkornovače väčších rozmerov, s hrncom na kukuricu uprostred. Popkornovač je potrebné predhriať, potom do hrnca nasypať kukuricu s pár kvapkami oleja, zavrieť dvierka a už len počkať, kým popkorn sám vyskáče do misky pod hrncom. V hrnci je integrované miešadlo, ktoré zaisťuje, že sa jadrá kukurice dostanú rovnomerne do styku s horúcou doskou a žiadna kukurica nezostane nalepená a pripálená na dne. Okrem toho vďaka miešadlu pripraví popkorn z každého zrnka kukurice, žiadne nepríde na zmar. Za hodinu urobí takéto zariadenie na popkorn až 60 litrov popkornu. A to aj pri zachovaní nízkeho príkonu. Predhriatie samotné zaberie asi päť minút. Príprava okolo päť ďalších. V prípade potreby sa dá hrniec z nerezovej ocele prevrátiť a vyprázdniť. Pre uľahčenie čistenia sa dá hrniec jednoducho odobrať zo závesu. Len škoda, že v tejto cenovej kategórii nie je väčší výber modelov ani výrobcov.

Výhody

Integrované miešadlo

Nízky príkon pri zachovaní vysokého výkonu

Jednoduché čistenie


Nevýhody

Predhrievanie

Väčšie rozmery

Malý výber v kategórii

back to menu ↑

Akí výrobcovia robia najlepšie popkornovače?

Ako už bolo spomenuté, na trhu nie je veľké množstvo popkornovačov, znamená to teda, že nie je ani veľký počet výrobcov? Nie tak celkom, iste, počet značiek, ktoré majú vo svojej ponuke okrem iného aj popkornovač asi ťažko presiahne dvadsiatku, na počet produktov na trhu je ale také číslo pomerne vysoké. Každý z oných výrobcov ponúka prinajlepšom len pár modelov strojov na popkorn. Väčšinou skôr tak jeden alebo dva. Poďme sa teda zoznámiť aspoň s tými výrobcami, ktorí ponúkajú buď viac modelov, alebo ich model patrí medzi zákaznícky najobľúbenejší a dostal sa tak do nášho výberu top produktov.

Hmotnosť a rozmery

Od spotrebiča, ktorý nebudete prevažne používať každý deň chcete, aby bol skladný. Väčšina strojov na popkorn má okolo tridsať centimetrov na výšku a pätnásť až dvadsať centimetrov, čo sa šírky a hĺbky týka. Nájdu sa ale aj netradične tvarované spotrebiče najrôznejších rozmerov alebo väčšie stroje prevažne z vyšších cenových kategórií.

Použitie oleja

Už v úvode článku sme pre vás rozdelili domáce popkornovače do dvoch kategórií podľa použitia oleja pri príprave.

  • Stroje na prípravu popkornu bez použitia oleja
  • Stroje na prípravu popkornu s olejom

Stroje na prípravu popkornu bez použitia oleja, ktoré používajú len horúci vzduch, vďaka čomu je popkorn zdravší. Stroje na prípravu popkornu s olejom vám ponúknu popkorn s výraznejšou chuťou. Použitia oleja v domácich popkornovačoch sa vôbec nebojte. Nie je to nič podobné tomu, čo poznáte z kina. Popkorn nie je od oleja celý mastný a nie je teda nezdravý. Na olej nájdete v balení odmerku, nebojte sa tak problémov s dávkovaním. Nie je ani pravidlom, že musíte k popkornu nalievať odmerku celú.

Výroba popkornu

Dávka kukurice

Nepochybne kľúčový parameter. Už v tabuľkách ste si mohli všimnúť, že sme podľa neho popkornovače porovnávali. Údaje v tabuľke sú skôr orientačné, napovedia vám ale akú veľkú dávku popkornu môžete v stroji na popkorn vytvoriť na jedno ohriatie. Samozrejme, že záleží na vás, koľko popkornu si myslíte, že budete potrebovať. Z tabuliek môžete vyčítať, že popkornovače sa delia, povedzme, na malé a veľké. Malé pripravia popkorn z cca 50 g kukurice, zatiaľ čo veľké až zo 100 g. Akí veľkí milovníci popkornu ste, prípadne akých veľkých milovníkov popkornu máte doma?

Príkon

Ak ale potrebujete pripraviť niekoľko várok popkornu, alebo sa na jeho prípravu štandardne ponáhľate, môžete sa pri výbere riadiť podľa príkonu. Príkon samozrejme ovplyvňuje rýchlosť zahriatia vzduchu alebo platničky, a tým rýchlosť prípravy popkornu. V tabuľkách top produktov vidíte, že príkon popkornovačov sa pomerne líši. Stroje s príkonom okolo 300 W a s miskou na kukuricu ju ohrievajú iným spôsobom než zvyšné, skôr platničkové popkornovače. Nemusí to tak nutne znamenať dlhší čas prípravy.

Výrobca

Ako to s výrobcami popkornovačov je, a kto títo výrobcovia sú, sme vám už ponúkli o pár odsekov vyššie. Celkom bez pochýb značka výrobcu ovplyvňuje náš výber, či si to uvedomujeme alebo nie, inklinujeme ku známej značke, k domácej značke, alebo ku značke, s ktorou máme dobré skúsenosti. Popkornovač ale, ako sme sa už zmienili, nie je spotrebič, ktorý nájdeme v ponuke každého výrobcu. Zároveň ale nie je na trhu výrobca, ktorý by sa na popkornovače špecializoval. Ak pre vás je výrobca dôležitý parameter pri výbere domácich spotrebičov, a zároveň vám žiadny z výrobcov popkornovačov nie je známy alebo blízky, môže vám pomôcť kapitola, ktorú sme práve výrobcom strojov na popkorn v tomto článku venovali.back to menu ↑

Konečný verdikt

Zhrňme si teraz všetky dôležité faktory výberu stroja na popkorn. Ide o spotrebič, s ktorého pomocou pripravíte zdravší popkorn, než dostanete v kine, pri porovnateľnej chuti. V porovnaní s popkornom z mikrovlnnej rúry ide o chutnejší aj zdravší variant. To sú iste argumenty, prečo si popkornovač zaobstarať. Máte na výber z troch základných typov, teplovzdušných popkornovačov, platničkových popkornovačov a popkornovačov, ktoré sme si dovolili nazvať hrncové. Zvážte, ktorý by pre vás bol ideálny. Každý z týchto variantov sa vyznačuje veľmi špecifickými vlastnosťami. Nájdete medzi nimi ale rozdiely, predovšetkým čo sa príkonu a výrobcu týka. To sa samozrejme prejavuje na cene. K tej sa v rámci tohto článku ešte dostaneme. Nezabudnite si ku svojmu popkornovaču ešte vybrať kvalitnú kukuricu a vaše obľúbené príchute, alebo prípadne ľubovoľné iné doplnky.

back to menu ↑

Vplyv ceny na kvalitu popkornovača

Hoci je popkornovač určite neobvyklý spotrebič, v mnohých domácnostiach by iste našiel využitie. Zvlášť preto, že nejde o nejakú závažnú investíciu, za ktorú dostanete chutnú a zdravú pochúťku. Samozrejme si ale môžete aj priplatiť a siahnuť po vysoko kvalitnom modeli. Čo ale v jednotlivých cenových kategóriách očakávať?

Popkornovače do 40 eur

Najnižšia cenová kategória popkornovačov je veľmi špecifická,ponúka skutočne veľký výber kvalitou viac než dostačujúcich výrobkov. Väčšinu tu tvoria platničkové popkornovače. V kategórii do štyridsať eur nájdete aj pár popkornovačov, ktoré popkorn robia pomocou horúceho vzduchu. Tie majú menšiu kapacitu, zato ale popkorn pripravujú ešte rýchlejšie a bez oleja. Bohužiaľ, rýchlosť prípravy závisí na vysokom príkone. To sa môže odraziť na chuti popkornu.

Popkornovače od 40 do 80 eur

V zásade ide o platničkové stroje na popkorn. Pre popkornovače do 80 eur platí, že ide o skutočne kvalitné spotrebiče. Príkon je v porovnaní s lacnejšími výrobkami nižší, a to pri zachovaní rovnakej rýchlosti prípravy. Nenájdete tu recyklované plasty, vyzerajú teda štýlovo a budú ladiť s moderne zariadenou kuchyňou. Ak hľadáte tak kvalitný stroj na popkorn, toto je vaša kategória.

Popkornovače od 80 eur

Nad osemdesiat eur nájdete len pár strojov na popkorn. Oba sa radia medzi ony „hrncové“ stroje na popkorn, oba od značky Klarstein. Samozrejme ide okvalitné stroje. Po predhriatí pripravia vynikajúci popkorn pri nízkom príkone, ľahko sa čistia, dobre vyzerajú a sú vyrobené z kvalitných materiálov. V skratke ponúkajú všetko, čo by ste v najvyššej cenovej kategórii čakali.

back to menu ↑

Príprava domáceho popkornu

Nenecháme vás v štichu ani čo sa samotnej prípravy domáceho popkornu týka.

Príprava domáceho popkornu v teplovzdušnom popkornovači

Príprava popkornu s týmto popkornovačom je naozaj veľmi jednoduchá. Popkornovač dokáže vyrobiť popkorn z 50 g kukurice. Na dávkovanie správneho množstva kukurice použite veko popkornovača (zrná by mali prekryť priestor veka jednoliatou vrstvou, čo je cca 50 – 55 g kukurice na popkorn). Pripravte si misku, ktorú položte k čelnej strane popkornovača. Do popkornovača nasypte kukuricu, zakryte ho vekom a zapnite ho. Behom pár okamihov je popkorn hotový. Teraz už stačí upražený popkorn dochutiť, tak ako ho máte radi.

Popkorn a děti

Príprava domáceho popkornu v platničkovom popkornovači

Do popkornovača rovnomerne nasypte dávku kukurice (80 – 100 g) a zalejte olejom (2 polievkové lyžice). Popkornovač zakryte servírovacou miskou – nezabudnite z misky zložiť odnímateľné dno. Pri pražení popkornu by nemala kade unikať vzniknutá para. Zapnite popkornovač a počas niekoľkých minút bude popkorn hotový. Akonáhle je kukurica vypukaná, vypnite popkornovač.Na servírovaciu misku vráťte odnímateľné dno.S použitím kuchynských rukavíc alebo utierky popkornovač preklopte a odšraubujte.Popkorn je hotový. Teraz už stačí upražený popkorn dochutiť, tak ako ho máte radi.

Príprava domáceho popkornu v ,,hrncovom’’ popkornovači

Popkornovač nechajte podľa návodu na obsluhu 3 – 5 minút nahriať. Potom ho vypnite, do kotlíka nalejte 1 odmerku oleja a pridajte 1 zarovnanú odmerku kukurice. Potom popkornovač zapnite a počkajte, kým kukurica vypuká. Akonáhle prestane kukurica pukať, popkornovač vypnite a vyklopte kotlík s vypukaným popkornom. Do kotlíka prístroja nesypte žiadne slané príchute, soľ ani iné korenie. Tieto suroviny je potrebné zmiešať až s vypukaným popkornom.

Pevne veríme, že ste s našou pomocou vybrali naozaj vyhovujúci popkornovač, ktorý vám bude dobre slúžiť. Prajeme vám veľa príjemných chvíľ pri domácom popkorne!

Popcornovače
Ohodnoťte článok