Najlepšie SSD disky 2019

 • Ušetrite si peniaze aj nervy pri výbere najvhodnejšieho SSD disku.
 • Zvoľte si na základe kapacity, rýchlosti, odoľnosti a pomeru cena/kvalita.
 • Zistite, kde sa dá kúpiť najlacnejšie.

TOP SSD disky roku 2019

Úvod

Ak ste počítačový nadšenec, tak ste už určite počuli o diskoch SSD, ak nie, tak práve tu Vám pomôžeme pochopiť rozdiel medzi klasickým a SSD diskom, a tiež Vám pomôžeme zistiť, ktorý SSD disk je pre Vás najvhodnejší. Ešte pre pár rokmi boli HDD disky kráľmi trhu, pretože SSD disky neexistovali, alebo boli extrémne drahé a pomer ceny a výkonu bol veľmi zlý. V súčasnej dobe ich cena klesla, a už za 150€ si môžete kúpiť 500 GB úložného priestoru vo forme SSD. Je tiež úplne bežné, že SSD disk nájdete vo svojom notebooku alebo stolnom počítači už od výroby.

Teda, SSD disky momentálne zažívajú veľa slávy, a vy chcete vedieť, ktorý si máte kúpiť. No správne je spýtať sa aj to, či ho skutočne potrebujete. SSD disk je skvelý spôsob ako osviežiť starší notebook alebo počítač, preto určite pokračujte v čítaní, aby ste dostali odpoveď na všetky Vaše otázky.

Poznámka: V tomto teste sa takmer vôbec nebudeme venovať externým/prenosným diskom. No skoro všetko čo tu odznie, je aplikovateľné aj na nich, keďže externé disky s SSD pamäťou sa stávajú tiež veľmi populárnymi.

back to menu ↑

Delenie SSD diskov podľa ceny

Cena je to, čo bude u mnohých hlavným parametrom. Práve to je aj dôvod, prečo sme sa rozhodli deliť SSD disky do kategórií aj podľa ceny. Cenové relácie, v ktorých viete SSD disky kúpiť momentálne nekolíšu, naopak v posledných mesiacoch stagnujú. To znamená že výrobcovia už pravdepodobne ustálili výrobné náklady a štandardizovali cenu. Z tohto vyplýva, že pokým nepríde nejaký veľký technologický prevrat, cena za GB by sa nemala nijako razantne meniť, teda údaje z tabuľky budú platiť aj do blízkej budúcnosti.

Poznámka: Budeme sa venovať len cenovým reláciám, ktoré sú určené bežnému spotrebiteľovi, preto sme neobsiahli profesionálne SSD disky s cenovkou niekedy aj okolo 2000€.

V rámci nášho testu SSD diskov sme vytvorili tri cenové kategórie:

 • Lacné SSD disky pod 150€
 • Spoľahlivé SSD disky do 300€
 • Najlepšie SSD disky do 500€

back to menu ↑

Test lacných SSD diskov pod 150€

Je to kategória kde by sme radi vyzdvihli predovšetkým disky značiek Intel a Samsung pretože sú jedny z najspoľahlivejších a ponúkajú najviac muziky za svoju cenovku. Nájdeme tu najmä SATA disky s rozmerom 2,5“.

SSD disky do 150 eur a ich charakteristika

Za cenu nad 100€ dostanete zvyčajne disk s približne 240 GB úložiskom a veľmi dobrým čítaním a zápisom (výrobcovia uvádzajú disky ako až 15x rýchlejšie oproti priemernému HDD). Boot, alebo inými slovami štart systému bude s týmito diskami trvať asi 15-20 sekúnd u náročnejších používateľov, a v bežnej domácnosti asi 10 sekúnd. Ak je Váš limit práve 100€, tak nájdete disky s polovičným úložiskom, teda okolo 120 GB. Rýchlosti by sa nemali nijako moc zmeniť. Určite nie tak, aby bol rozdiel citeľný. Teda rýchlosť bootovania systému bude okolo 15 sekúnd.

Výhody

Vysoká dostupnosť

Nízka cena


Nevýhody

Menšia kapacita

Pomalšia práca disku

back to menu ↑

Test  SSD diskov od 150€ do 350€

Sú pomerne spoľahlivé a rozumieme že nie každý má financie na 290€ SSD disk, a preto sme v tabuľke obsiahli aj lacnejšie varianty. Z pravidla platí, že s ubúdajúcou cenou klesá úložisko a nie rýchlosť, preto sa nemusíte nevyhnutne vyhýbať lacnejším diskom. Určite nie, ak úložisko nevyužijete.

SSD disky od 150 do 350 eur a ich charakteristika

Keď prejdeme cez cenovku 150 €, dostaneme sa k diskom ktoré nie sú až tak vhodné do bežnej domácnosti ako do herných alebo pracovných počítačov. Napriek tomu tieto disky jednoznačne zrýchlia aj Váš domáci počítač, a ak ste ochotný takúto sumu investovať, tak nepochybíte a nebudete ľutovať. Za cenu blízku 300€ viete zohnať takmer terabajtové disky s rozhraním SATA. Takéto disky sú limitované práve rozhraním SATA, a dosahujú limity s hodnotou približne jednej polovice gigabajtu za sekundu. Rýchlostne sú teda rovnaké ako disky nižších cenových kategórií, no svoju cenovku obhajujú veľmi veľkým úložiskom.

Na druhej strane stoja pamäte s rozhraním PCIe, ktoré za rovnakú cenu ponúkajú v priemere polovičné úložisko, no viac ako trojnásobne vyššie rýchlosti. Tu pred Vami stojí otázka, či skutočne pocítite rozdiel medzi 0,5 gigabajtu za sekundu a 1,5 gigabajtu za sekundu. Nepocítite. Teda, určite nie ak nemáte v pláne renderovať video, upravovať 30 Mpix RAW vo Photoshope a zároveň inštalovať najnovšie hry. Ak chcete počítač skôr na štandardné využitie, voľte priestor. Musíte nám veriť, že polovica gigabajtu za sekundu je dostatok rýchlosti na bleskový boot systému a plne plynulý chod.

Výhody

Solídny parameter rýchlosti

Dobrý pomer ceny a kvality

Ideálne na pracovné alebo herne využitie


Nevýhody

Nenašli sme žiadne

back to menu ↑

Test SSD diskov od 350 eur

Ak nehľadáte lacné SSD disky, a chcete to najlepšie, čo je určené bežnému konzumentovi, tak sa nájdete v tejto kategórii. Čo sa týka rýchlostí, tak sa stále pohybujeme na úrovni najlepších kusov z nižších kategórií (predovšetkým kvôli limitácii základnej dosky a kabeláže). Na druhej strane, sa značne zväčšilo úložisko, niekedy aj dvojnásobne.

SSD disky od 350 eur a ich charakteristika

Nájdeme tu PCIe pamäte s úložiskom až 960 GB. Veľkú časť ceny týchto diskov tvorí záruka dlhoročnej funkčnosti, ktorá je tu dôležitejšia ako samotný výkon. To je určite jedine dobre, pretože keď si kúpite disk a nezálohujete žiadne informácie ani dokumenty či fotky, tak v prípade poruchy o mnohé prídete. S týmito pamäťami by porucha nemala hroziť, a ak áno, tak Vám ju výrobca aj po rokoch vykompenzuje.

Výhody

Vysoká kapacita

Veľmi dobré technické parametre

Vysoká spoľahlivosť


Nevýhody

Vysoká cena

back to menu ↑

Ako vybrať  SSD disk a aké sú SSD disky v  porovnaní s HDD diskami?

Oba robia to isté, SSD aj HDD disky nabootujú (spustia) Váš systém a ukladajú naň informácie (zapisovanie na disk), alebo z neho informácie čerpajú (čítanie z disku). No oba majú iné silné stránky. V čom sa líšia, a ktorý si teda vybrať pre Vaše potreby?

Je pre vás lepší SSD disk alebo HDD disk?

Takže, vyhovuje Vám viac SSD disk alebo HDD disk (či hybrid medzi nimi)?   To si musíte ujasniť  hneď na začiatku (tento test sa venuje predovšetkým SSD diskom, HDD disky prídu  na rad v budúcnosti).Poďme na to prísť teda prísť spoločne:

HDD disky

 • Milovníci multimédií, ktorý veľa sťahujú: Ak veľa sťahujete, napríklad filmy či seriály, tak by ste mali uprednostniť priestor pred rýchlosťou. Vzhľadom k tomu že za cenu pamäťovo nedostačujúceho SSD disku môžete mať 4 TB pamäte HDD disku.
 • Zákazníci s nižším rozpočtom: Toto Vám musí byť úplne jasné. SSD disky sú príliš drahé na to, aby ste sa s rozpočtom zmestili do 500€ limitu. Zvoľte klasické HDD úložisko.
 • Grafici a video editory: Videá a fotky zaberajú po pár týždňoch používania veľmi veľa miesta, a tiež rýchlo fragmentujú disk. Výmena 1 TB HDD disku bude lacnejšia ako výmena 500 GB SSD disku.
 • Bežný používateľ: Bežným používateľom by sa dali odporučiť obe. Ak patríte do skupiny ľudí ktorý si radi sťahujú multimédia, ukladajú do počítača fotky a rodinné videá, tak zvoľte HDD variant. Ak preferujete streamovanie filmov, seriálov a hudby, tak voľte SSD. To platí dvojnásobne keď ukladáte fotky a videá do cloudu. Za rovnaké peniaze dostanete viac muziky.

SDD disky

 • Cestovatelia: Ľudia ktorý notebook viac prenášajú ako využívajú, a predovšetkým ak nie ste moc opatrný tak aj v taške sa Vám môže pokojne pokaziť. Odporúčame voliť SSD variantu pre vyššiu bezpečnosť.
 • Ak uprednostňujete rýchlosť: Ak potrebujete všetko urobené hneď, potrebujete rýchlo sa spúšťajúci notebook či počítač, tak voľte SSD disk ktoré môžete doplniť o HDD disk.
 • Grafici a video editory: Áno, je pravda že sme Vám odporúčali HDD disk, ale rýchlosť SSD disku môže byť kľúčová pri dokončovaní objednávky. Títo ľudia sú dokonalými adeptami pre hybridné disky.
 • Muzikanti: V prípade že pracujete v hudobnom štúdiu, určite nechcete aby Vaše nahrávky boli pokazené zvukom točiaceho sa HDD disku v pozadí. Odporúčame SSD disk, ktorý neprodukuje hluk.

SSD-disk-do-notebooku

Varianty SSD diskov

2,5“ SATA SSD disky

Najbežnejšie SSD disky. Po umiestnení do malého držiaku, sa umiestnia na miesto kam sa dávajú štandardné HDD disky. Je potrebné ich prepojiť SATA káblami, a potom sú funkčné. Inštalácia nie je nijako extra náročná. Ich hlavnou výhodou je cena, no nevýhoda oproti ostatným variantom je obmedzovanie rýchlosti SATA káblami.

M.2 SSD pamäte

Tento variant SSD úložiska je presne to isté ako 2,5“ SATA disky, no zapojí sa priamo do základnej dosky, teda rýchlosť nie je nijako limitovaná kabelážou. Nevýhodou môže byť nutnosť M.2 portu implementovaného do základnej dosky už pri výrobe. Predovšetkým u starších dosiek to nie je samozrejmosť.

PCIe SSD disky

Jedná sa vlastne o M.2 pamäte, ktoré sú pevne pripojené na PCIe adaptér. Tento sa potom vkladá do PCIe slotu. Dosahujú veľmi vysoké rýchlosti na úkor úložiska, a jednoznačne nepatria k najlacnejším SSD diskom na trhu.

Maximálna a bežná kapacita

Hoci SSD disky určené bežným používateľom dosahujú najviac okolo 4 TB miesta, je ťažké ich v tejto kapacite nájsť a sú veľmi drahé. Ak budete hľadať disk, ktorý disponuje medzi 500 až 1 000 gigabajtami, určite budete úspešnejší. Takéto disky bežne nájdete aj v sériovo vyrábaných počítačoch a notebookoch. Aj napriek tomu že v roku 2017 sa 500 GB považuje za úplný základ, mnohí používatelia siahajú po 128 GB SSD diskoch, pretože chcú ušetriť. To Vám neodporúčame, keďže bežný multimediálny používateľ nemá problém zaplniť aj 1 000 GB disk za rok či dva. Nad 2 000 GB majú už veľmi dobré počítače od výroby.

V podstate platí, že viac miesta je lepšie, pretože uložíte viac dát. Cloudové (internetové) úložisko sa hodí predovšetkým na fotky a iné súbory, ktoré chcete zdieľať medzi všetkými Vašimi zariadeniami. Oproti cloudovému úložisku, je lokálne úložisko lacnejšie a nie je tu potreba mesačnej platby.

Aké to je zhruba s kapacitami SSD diskov?

 • 60 GB:  Na tento disk sa vojde systém, pár základných programov a možno nejaká menšia hra. Jedná sa predovšetkým o systémovú jednotku, ktorú doplníte klasickým diskom, ktorý bude tvoriť úložisko na fotky, hry, filmy a poprípade hudbu.
 • 120 GB:  Pomerne slušný disk, kde sa vojde všetko, čo do predchádzajúceho a k tomu ešte nejaké pre vás dôležité programy (Photoshop, Premiere Pro, pár menších hier). Stále však odporúčame doplniť o väčší disk.
 • 240 GB:  Toto je kapacita, ktorú bežný užívateľ zaplní asi za trištvrte roka, viac náročný užívateľ za asi 3 až 4 mesiace. Pokiaľ využívate počítač menej než 4 krát za týždeň, táto kapacita by mala stačiť aj ako samostatný disk. Pokiaľ využívate počítač na prácu, alebo iným spôsobom veľmi intenzívne, určite vám táto kapacita nebude stačiť. V tomto prípade odporúčame doplniť o ďalší disk, alebo zvoliť väčšiu variantu s lepšou kapacitou.
 • 500 GB: Pre bežného užívateľa jednoznačne postačí a ani pri mierne vyššej záťaži a pravidelnom využívaní počítača. Nebudete mať problémy s voľným priestorom. Pokiaľ počítač potrebujete na náročnú prácu, odporúčame predsa len doplniť o HDD disk.
 • 1000 GB: dobrý pre extrémne výkonný počítač, pracujúci pri vysokej záťaži.
 • 2000 GB: Najdrahšia trieda SSD diskov, ktoré sú vysoko výkonné. Na takýto disk sa vojde veľké množstvo dát.

Rýchlosť

Toto je bod, kde SSD disky skutočne excelujú. Počítač vybavený SSD diskom, na ktorom je nainštalovaný systém, sa spustí za menej ako minútu, a väčšinou len za pár sekúnd. HDD disk potrebuje čas na rozbehnutie sa do svojich operačných otáčok, teda 5 400 otáčok za minútu alebo 7 200 otáčok za minútu, a aj počas bežného využitia v už bežiacom systéme bude HDD disk stále o poznanie pomalší. Počítač, notebook alebo Mac s SSD diskom sa spúšťa rýchlejšie, spúšťa aplikácie rýchlejšie, aplikácie sú plynulejšie, a prenáša dáta rýchlejšie. Či už využívate počítač alebo notebook na prácu, školu alebo len na zábavu, extra rýchlosť určite oceníte a rozdiel reálne pocítite.

Fragmentácia

Kvôli tomu, že HDD disky na zapisovanie dát využívajú rotáciu kovového plátu vo svojom vnútri, im viac sedia veľké súbory, ktoré sú zaznamenané hneď za sebou. Vďaka tomu môže časť disku zodpovedná za čítanie informácií začať aj ukončiť čítanie v rámci neprerušeného pohybu. Spolu s tým, ako sa disk zapĺňa, veľké súbory sa prestávajú zapisovať v tomto poradí, a stávajú sa roztrúsenými po disku, tento jav sa nazýva fragmentácia. Aj napriek tomu, že disky sa už dostali do bodu, kedy je čítanie aj zapisovanie tak efektívne, že efekt je minimálny, stále sa môže stať že sa disk fragmentuje. Tento jav spôsobuje spomalenie disku, a nie je príjemný. Na druhej strane sú SSD disky, ktoré nemajú žiadnu fyzickú časť, ktorá by bola zodpovedná za čítanie, a teda dokážu čerpať dáta z hocakej svojej časti. To znamená že SSD disky nestrácajú rýchlosť vekom, zatiaľ čo HDD disky áno.

Odolnosť

 SSD disky nemajú žiadne pohyblivé časti, teda je nemožné niečo zlomiť alebo poškodiť pri páde či trasení.  Ak vám napríklad notebook spadne počas prenášania, tak je šanca že Váš HDD disk sa poškodí, zatiaľ čo SSD disk bude určite v úplnom poriadku. Väčšina pevných diskov HDD svoje čítacie zariadenie pri vypnutí zaistí, no počas chodu je toto zariadenie voľné a je len zopár nanometrov nad samotným kovovým plátom, teda pri silnejšom zatrasení je šanca že poškodíte dáta. A čo je horšie, aj parkovacie brzdy, ktoré istia čítacie zariadenie, majú svoj limit, a určite nie je nemožné ich silným pádom poškodiť. Ak ste teda na svoje vybavenie tvrdí, odporúčame SSD disk.

Dostupnosť

HDD disky sú momentálne ľahko nájdené v starších alebo lacnejších počítačoch a notebookoch, zatiaľ čo SSD disky prevládajú v novších a nedávno vydaných zariadeniach. Aj napriek tomu, sa v produktových zoznamoch spoločností ako Western Digital, Toshiba, Seagate, Samsung, a Hitachi stále nachádzajú predovšetkým HDD disky, na úkor SSD variantov. V počítačoch a notebookoch ešte najmenej zopár rokov určite HDD disky nájdeme, a to platí dvojnásobne pre lacnejšie systémy. SSD disky sa ale šíria, a je to pokrok, ktorý je nevyhnutný a nezastaviteľný. Len sa pozrite na rastúce čísla tenkých notebookov, ktoré musia využiť SSD disk, pretože je menší, aby si udržali svoje štíhle telo. Tieto notebooky obsahujú zvyčajne 256 GB alebo 512 GB SSD disk umiestnený v mieste kde kedysi bol HDD disk.

Výrobné rozmery

Pretože HDD disky sú závislé od svojej otáčajúcej sa platne, existuje limit, pod ktorý už ich veľkosť nejde zmenšiť. V minulosti bola iniciatíva vyrábať 1,8 palcové HDD disky, no veľkosť sa zastavila na 320 GB, a vzhľadom k tomu, že do tabletov, phabletov a smartphónov sa používa flash pamäť ako primárne úložisko, nebola potreba implementovať tieto 1,8 palcové HDD disky do reálnych zariadení. SSD disky takéto limitácia nepoznajú, preto sa neprestávajú zmenšovať. Ich 2,5 palcový formát je ustálený len pre samostatne predajné SSD disky, a je to len kvôli praktickosti. Spolu s tým ako sa notebooky menia skôr na zariadenia určené per surfovanie po internete, tak ich výrobcovia zmenšujú a tým pádom je treba zmenšiť aj SSD disky vnútri týchto notebookov. Ešte stále sa zmenšovanie SSD diskov nezastavilo, preto je kľudne možné že už o rok či dva uvidíme ešte tenšie notebooky alebo tablety.

Hluk

Aj ten najtichší HDD disk bude stále produkovať aspoň trochu hluku, pretože sa kovová platňa musí točiť, a ak aj nie, tak čítacie rameno musí chodiť dopredu a dozadu, čo tiež produkuje hluk. V prípade, že HDD disk vložíte do kovovej case a necháte ho trochu voľnejšie (čo by za žiadnych okolností nemal byť), tak viacotáčkové HDD disky budú produkovať veľmi veľa hluku. Ale aj napriek tomu, obecne tie HDD disky ktoré majú viac otáčok budú hlučnejšie. SSD disky nerobia prakticky žiaden zvuk, vzhľadom k tomu že nemajú žiadne mechanické časti.

Energia

Jednotka SSD disku nemusí čerpať elektrickú energiu, ktorá roztočí platňu z kľudného stavu, ani takú, ktorá ju bude udržovať v pohybe. V dôsledku toho sa žiadna z energie spotrebovanej SSD nepremieňana trenie alebo hluk, čím sa zvyšuje efektivita využitia tejto energie. Na počítači, notebooku alebo na serveri to povedie k nižšiemu poplatku za energiu. Na notebooku alebo tablete budete môcť vytiahnuť viac minút (alebo hodín) z výdrže batérie.

Životnosť

Pokiaľ ide o životnosť, zatiaľ čo je pravda, že SSD disky sa opotrebujú v priebehu času (každá bunka flash pamäte môže byť zapísaná a vymazaná niekoľkokrát), vďaka technológii príkazov TRIM, ktoré dynamicky optimalizujú tieto čítacie a zapisovacie cykly, je pravdepodobnejšie, že systém vyradíte z dôvodu zastarávania (zvyčajne po šiestich rokoch) predtým, ako začnete s chybami čítania a zápisu so systémom SSD. Ak máte vážne obavy, existuje niekoľko nástrojov, ktoré monitorujú funkciu S.M.A.R.T. stavu pevného disku alebo disku SSD a informuje vás, či sa blížite ku koncu životnosti disku. Pevné disky sa nakoniec opotrebúvajú aj z konštantného používania, pretože používajú fyzické metódy záznamu. Dlhý život je teda aj tak nakoniec na strane SSD, a to predovšetkým keď zoberieme do úvahy odolnosť voči pádom.

back to menu ↑

Ako funguje disk SSD v porovnaní s obyčajným?

Klasický disk, teda HDD, má v sebe skutočný disk ktorý sa točí a pomocou toho sú na neho zapisované informácie a dáta. Rýchlosť tohto točenia závisí od kvality disku, bežné sú rýchlosti 5400 otáčok za minútu až 7200 otáčok za minútu. Jedná sa teda o kovový plát, obalený v magnetickom obale, kde systém zapisuje všetko, okrem informácií určených do pamätí RAM. Pamäte RAM ale fungujú úplne inak ako HDD disk, a navyše sa pri vypnutí notebooku alebo počítaču vždy celé premažú.

Na druhej strane stojí SSD disk, ktorý nemá žiadne mechanické časti, teda sa nič netočí. SSD disk funguje viac ako USB kľúč, než ako HDD disk, no na rozdiel od neho nie je obmedzený prenosovou rýchlosťou USB portu a je omnoho spoľahlivejší. Tiež by sme mohli SSD disk prirovnať ku pamätiam RAM, pretože ani tie nemajú žiadne mechanické časti a navyše nie sú obmedzené rýchlosťou prenosu žiadneho portu. Rozdiel je ten, že rovnako ako HDD, ani SSD disk sa po vypnutí PC nepremaže. Informácie zapísané na SSD disku zostávajú dokiaľ ich nevymažete, takže tu môžete uchovať všetko od fotiek, cez filmy a hudbu, až po samotný systém (čo je veľmi obľúbené, pretože ho veľmi zrýchli).

SSD disky sa dajú použiť v troch štandardných formách, teda ako čipy vložené priamo do základnej dosky (takmer výhradne pri notebookoch), ako PCI Express (PCIe) karty (použité najmä vo veľmi výkonných pracovných stanice alebo veľmi drahých notebookoch), a najbežnejšia tretia forma je v podobe malého pamäťového zariadenia, ktoré má v uhlopriečke len 2,5“ (teda okolo 6.25 cm), nie sú ani nijako hrubé, a vmestia sa do miest kam sa bežne vkladajú HDD disky.

back to menu ↑

Hybridné disky a duálne systémy

Približne okolo roku 2005 niektorí výrobcovia pevných diskov, ako napríklad Samsung a Seagate, predpokladali, že ak pridáte niekoľko gigabajtov flashových čipov na točivý pevný disk, získate takzvanú „hybridnú“ jednotku, ktorá kombinuje veľký úložnú kapacitu pevných diskov s výkonom jednotky SSD za cenu len o niečo vyššiu ako cena typického pevného disku. Pamäť flash funguje ako vyrovnávacia pamäť pre často používané súbory, takže váš systém má potenciál na spracovávanie a spustenie najdôležitejších aplikácií rýchlejšie, hoci Vám samým nedovolia výrobcovia nainštalovať do tohto priestoru vôbec nič. V praxi hybridné jednotky fungujú tak ako by mali, a tak ako bol pôvodný koncept, ale sú stále drahšie a zložitejšie ako bežné pevné disky. Pracujú najlepšie pre ľudí, ako sú cestovatelia, ktorí potrebujú oboje: veľké množstvo priestoru a rýchlosť, pretože dostávate to najlepšie z oboch svetov. Vzhľadom k tomu, že sú presne medzi, tak hybridné jednotky nemusia nevyhnutne nahradiť ani pevné disky, ani jednotky SSD.

V systéme s dvojitým diskom, výrobca do počítaču či notebooku nainštaluje pre operačný systém a aplikácie malú SSD primárnu jednotku (C:) a pre ukladanie súborov pridá väčší točivý pevný disk (D: alebo E:). Toto funguje dobre teoreticky; v praxi môžu výrobcovia veľkosť SSD disku podceniť, a tým to celé zruinovať. Samotný systém Windows zaberá veľa priestoru na primárnej jednotke a niektoré aplikácie nemôžu byť inštalované na iných diskoch. Niektoré kapacity môžu byť tiež príliš malé. Môžete napríklad nainštalovať systém Windows na jednotku SSD s veľkosťou až 16 GB, ale na čokoľvek iné nebude k dispozícii. Podľa nášho názoru je 120GB až 128GB praktická minimálna veľkosť pre disk C:, 256GB alebo viac je ešte lepšia voľba, a mala by dostačovať. Obavy týkajúce sa priestoru sú rovnaké ako pri každom systéme s viacerými diskami: vo vnútri počítača alebo notebooku potrebujete fyzický priestor na uloženie dvoch (alebo viacerých) jednotiek.

V neposlednom rade je možné kombinovať SSD a pevný disk (ako napríklad Voltron) v systémoch s technológiami, ako je technológia Intel SmartResponseTechnology (SRT). SRT neviditeľne používa SSD, aby fungoval ako vyrovnávacia pamäť, aby pomohla systému rýchlejšie spustiť a spúšťať programy. Rovnako ako na hybridnej jednotke nie je SSD koncovým používateľom priamo prístupný. SRT vyžaduje skutočné SSD, v podobe 2,5 palcového štandardného rozmeru, ale týmto jednotkám absolútne stačí mať kapacitu len 16 GB a stále zvyšujú výkon; pretože operačný systém nie je nainštalovaný priamo na jednotku SSD, vyhneme sa problémom s diskovým priestorom vyššie uvedenej konfigurácie s dvoma jednotkami. Na druhej strane bude váš počítač potrebovať priestor pre dva disky, čo môže znamenať vylúčenie niektorých prenosných počítačov a počítačov s malým tvarom. Budete tiež potrebovať SSD a základnú dosku vášho systému, ktorá podporuje technológiu ukladania do vyrovnávacej pamäte, čo je kľúčové. Celkovo je to však zaujímavé riešenie.

back to menu ↑

Konečný  verdikt

Dôležité je stanoviť si cenovú hranicu, a vziať do úvahy aj to koľko úložiska skutočne potrebujete. Disky ktoré majú pod 120 GB nie sú dobrou voľbou, no ani 2 TB, z ktorých zaplníte 700 MB nie sú dobrá voľba. Treba presne vedieť čo potrebujete, a vďaka tomuto článku by ste v tom už mali mať jasno. Odporúčame čítať hodnotenia a recenzie SSD diskov aj od predchádzajúcich zákazníkov. Nekupujte ani najlacnejšie SSD disky, no ak to nepotrebujete, nekupujte ani najdrahšie. Keď ste článok dočítali, tak toto všetko už viete.

back to menu ↑

Cena SSD diskov

SSD disky sú omnoho drahšie v pomere ceny ku pamäti. Jeden terabajt na 2,5 palcovom HDD disku Vás bude stáť medzi 40 a 50 eurami, zatiaľ čo SSD disk s rovnakou pamäťou práve teraz stojí okolo 250€. To znamená že za gigabajt na HDD disku zaplatíte 4 až 5 centov, a na SSD disku až 25 centov, čo je päťnásobok. Vzhľadom na to, že HDD disky využívajú staršiu a rozšírenejšiu technológiu, pravdepodobne bude ich cena stagnovať a prípadne aj klesať. Naopak SSD disky sú pomerne nové a ich cena zostane ešte dlho určite vyššia, a môže prevyšovať Váš rozpočet.

back to menu ↑

História pamäťového úložiska

Technológia pevných diskov je relatívne staroveká (aspoň v rámci počítačovej histórie). Veľmi známe sú fotky neslávneho IBM 350 RAMAC pevného disku, ktorý bol špička v roku 1956. Toto zariadenie malo v sebe 50 platní, každá po dvadsaťštyri palcoch v priemere. Bolo schopné v sebe uložiť (na dnešné pomery) len 3,75 MB dát, čo sa rovná asi jednej pesničke pri najbežnejšej kvalite 128 Kbps. No keby využijeme jeho fyzický priestor, zmestili suverénne by sme doň zmestili 2 ľadničky. RAMAC 350 bol určený iba pre vládne a priemyselné využitie, a v roku 1969 bol oficiálne označený ako zastaralý.

Nie je pokrok nádherný? Veľkosti pevných diskov boli štandardizované v skorých osemdesiatych rokoch na 5,25 palca pre DVD/CD mechaniky a 3,5 palca pre pevné HDD disky v počítačoch, zatiaľ čo 2,5 palca pre pevné disky v notebookoch o pár rokov neskôr. Vnútorné rozhranie káblov sa tiež zmenilo. Používali sa sériové káble, ktoré sa líšili podľa výrobcu, no zaviedla sa norma používania IDE káblov (v súčasnosti známe ako paralelné ATA alebo PATA). Tie boli neskôr zmenené na SCSI, a tie boli tiež vymenené serial ATA káblami (tiež známe ako SATA). Tento vývoj prebiehal celé roky, a mierne modernizované SATA káble používame dodnes. Aj napriek tomu, že každá generácia robila prakticky to isté, teda prepojila pevný disk so základnou doskou, aby mohli komunikovať, jedná sa o pomerne veľký pokrok.

Dnešné 2,5 palcové aj 3,5 palcové pevné disky používajú SATA rozhranie káblov (aspoň v bežných počítačoch a v Apple zariadeniach), aj napriek tomu, že niektoré vysokorýchlostné SSD disky využívajú rýchlejšie rozhranie PCIe. Štandardná kapacita počas rokov vzrástla z niekoľkých megabajtov na niekedy aj viacero terabajtov, čo je viac ako milión násobný nárast. Súčasné bežné 3,5 palcové disky majú kapacity aj 10 TB, zatiaľ čo 2,5 palcové varianty končia niekde okolo 4 TB.

Disky SSD majú omnoho kratšiu históriu. Vždy sa v počítačoch nachádzali zariadenia, ktoré ukladali do svojej pamäte dáta, a nemali žiadne pohyblivé časti. Tieto sa neskôr premenili na USB kľúče a SSD disky. Tento vývoj však trval až 30 rokov, pretože sa začal v skorých sedemdesiatych rokoch, a prvé skutočné SSD disky sa začali objavovať spolu s fenoménom Netbookov, niekedy počas minulého desaťročia. V roku 2007 sa na trhu objavil zaujímavý prístroj OLPC XO-1ktorý disponoval 1 GB SSD pamäte (v tej dobe to bol úspech). Neskôr v tom istom roku prišiel Asus s jeho modelom Eee PC 700, do toho sa podarilo zmestiť až 2 GB SSD pamäte.

XO-1 aj Eee PC mali tieto SSD jednotky permanentne pripevnené k základnej doske. Ako sa notebooky, netbooky, ultrabooky a podobné prenosné zariadenia vyvíjali, SSD disky naberali na pamäťovom objeme a teda aj na veľkosti. Zastavili sa na štandardizovanom formáte 2,5 palcového disku. To mimo iného znamenalo aj to že ste mohli vybrať svoj HDD disk, a nahradiť ho SSD variantov. To ste mohli urobiť doma, bez potreby hocakej pomoci v servise či inde. A prišlo opätovné zmenšovanie SSD diskov, keďže technológia to dovoľovala. Vznikli varianty ako mSATA Mini PCIe SDD karta, M.2 SSD pre SATA aj PCIe rozhranie a aj DIMM pamäťové bloky, ktoré využíva Apple vo svojich Macbookoch Air a Pro. Aj napriek tomuto sa dodnes vyrábajú štandardné 2,5 palcové SSD disky, ktoré sa tešia úspechu. Súčasný pamäťový limit 2,5 palcových SSD diskov je pre bežného používateľa 4 TB, no spoločnosť Seagate v roku 2016 vydala 60 TB verziu, určenú pre industriálne použitie napríklad do serverov.

back to menu ↑

Úložisko budúcnosti?

Nie je jasné, či SSD úplne nahradia tradičné točivé pevné disky, najmä keď zoberieme do úvahy zdieľané úložisko v cloude, ktoré momentálne zažíva pomerne veľký úspech. Cena SSD sa znížila, ale sú stále príliš drahé na to, aby úplne nahradili terabajty priestoru, ktoré majú niektorí používatelia vo svojich počítačoch, notebookoch a Macoch. Úložisko v cloude nie je bezplatné, takže budete aj naďalej platiť, ak budete chcieť osobné ukladanie na internete. Miestne úložisko nezmizne, minimálne určite nie kým nebudeme mať všadeprítomný bezdrôtový internet, a to aj v lietadlách a vonku, či v divočine. Samozrejme, v tom čase môže byť už aj niečo lepšie.

Pevne veríme, že vám náš test SSD diskov s výberom pomohol. Ak áno, dúfame, že vám poslúži čo najdlhšie a že súbory, ktoré naň uložíte, sa vám ani za niekoľko rokov nestratia. Tešíme sa na vás pri ďalších testoch.

SSD disky
Ohodnoťte článok
Necenzurovane.sk